Triatlon Nepal Vlissingse scholen Promotie rondvluchten Mid den Zeeland Geheime recreatienota: vlieg veld of bungalows HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN □e^Lissinger ZAKMES Aandacht voor Mexico-actie bij kermiskoers Westkapelte A B I) I X N I E U S KNIPOOG NAAR BEDRIJFSLEVEN VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT H<& ÏMSfr FREEK DE JONGE KNALT AMATEURS WEG Leraren dragen hem op handen. Loven: 'Beilo is een realistisch man met een uitgesproken mening over zijn werk. Je kunt altijd bij hem terecht. Hij begrijpt wat er omgaat in het voortgezet onderwijs'. AFSCHEID VAN RECTOR BEILO (VUT) VAN DE SCHELDEMOND Verstandhouding Nieuw gebouw 16 ha. gebied Wethouders Vakantie tip Het originele Zwitserse "Victorinox" vanaf 11.75 MORGEN UW KLEURENF0T0S Al KLAAR! In een rij Geen nota's oplage 22.800 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44.950. uitgave provinciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162 advertentie: walstraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-84000, privé w melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-81170. Freek de Jonge knalt op woensda gavond 2 juli de amateurs weg voor de elfde kermisronde in Westkapelle. De Nederlandse topcabaretier zal die avond in de badplaats aandacht vragen voor zijn Mexico-actie, genieten van voetballen maar dan ook wat ge ven aan Unicef die de armoede in dat Middenamerikaanse land bestrijdt. Een hotel nabij Westka pelle heeft Freek uitgenodigd. De wedstrijden in Westkapelle kenmerken zich jaarlijks door sportiviteit en gezelligheid. Vol gens secretaris A. Toutenhoofd van het wielercomité is deze ker misronde uitgegroeid tot een van de grootste trekpleisters die qua publieke belangstelling jaloers heid opwekt bij de organisatoren van profcircuits. In Westkapelle rijden liefhebbers en amateurs. De eerste burger Henk van Maldegem schiet om 18.15 uur de liefhebbers weg. Om 20 uur knalt Freek de Jonge de amateurs weg voor een afstand van 80 kilometer. Rondemiss Ilo- na Louwerse verrast de winnaars met een kus. DEZE WEEK IN Kunst en handel Walter van Wege kan er over meepraten in 'uit het za- kenhart Leraren van het Delta Col lege reiken ondernemers in de detailhandel de helpen de hand. Zeeuwse en landelijke pre mières in Walcherse bios copen. Allemaal in 'uit'. ...ik schrik er van als ik nu iemand van 35 hoor zeggen: ik ben jaloers op je.... Deze week is er geen provinciale informatierubriek Abdijnieuws. De volgende beroepzaken worden aangekondigd. De AROB-commissie uit Gedeputeerde Staten houdt op dinsdag 1 juli twee hoorzittingen. De eerste begint om 11.00 uur en heeft als onderwerp een be zwaarschrift van Strandexploitatie Kamperland BV uit Wis- senkerke. B. en w. van Wissenkerke hebben verklaringen van geen bezwaar gevraagd voor de bouw van een recreatiewoning en opslagloods tussen de "Banjaard" en de toekomstige Rijksweg 57. GS hebben geweigerd die verklaringen af te geven. De tweede zitting zal worden gehouden om 11.20 uur, ter behan deling van een bezwaarschrift van de heer A.J. Bout en mevrouw M. Bout-Tameris uit Tholen. GS hebben verklaringen van geen bezwaar afgegeven, gevraagd door b. en w. van Tholen, voor de bouw van zes woningen aan de Vossemeersepoort/Doelweg in Tholen. Beide zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Hl Op vrijdag 27 juni neemt rec tor M.J.A. Beiio afscheid van zijn school, de rijksscholenge meenschap 'Scheldemond' in Vlissingen. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. Als opmaat een interview met de man die boeiend vertelt en er niet zo gauw doekjes omheen windt, maar zijn collega's van andere scholen spaart als hij zijn eigen ideeën over onderwijs aanprijst. Zegt ook: "Ik ben geen lid meer van een politieke partij. Ik sta links van het midden", nadat hij over zichzelf heeft gezegd alles te lezen wat hij tegenkomt en géén week overslaat zonder De Tijd, Haagse Post en Vrij Nederland.... Onder het motto 'Scholen voor schooltjes' zullen leerlingen van zes Vlissingse scholen zich dins dag 8 juli letterlijk in het zweet werken. Op die dag namelijk hou den die scholen een 'Scholen Tri atlon Kampioenschap' en de op brengst van de daaraan gekoppel de sponsoractie is bestemd voor de actie 'Zeeland helpt Nepal'. Behalve de scholieren hebben ook enkele docenten en twee directeu ren (Hans van der Heijden van de 'Swanenburgh' en Martin Ver hoeven van de MTS) zich laten overhalen om op die dag óók een sportieve prestatie te leveren en met het nodige geld voor Nepal op tafel te komen. "Om deze actie een succes te laten worden hebben wij natuurlijk 'gulle sponsors' nodig", vertelt Hans van der Heijden. Hij denkt daarbij aan een aantal grotere be drijven in Zeeland, waarvan en kele zich al bereid hebben ver klaard de triatlon te willen spon soren. "Het moet mogelijk zijn om toch minstens één schooltje voor Nepal (totale kosten 11.000 gulden) te kunnen geven", meent Van der Heijden met een knipoog naar het bedrijfsleven. Het programma voor de triatlon ziet er als volgt uit: Vierhonderd meter zwemmen in het Vlissingse sportfondsenbad, 22 kilometer fietsen en 3 kilometer hardlopen. Voor de meisjes is deze afstand ingekort tot 1,5 kilometer. De eerste zwemmers duiken om 8.30 uur het water in en de limiet voor de triatlon is drie uur. In to taal nemen ruim duizend scholie ren aan deze triatlon deel. Praten met Beilo - in de jaren ze ventig veranderde hij zijn achter naam Bil. Er worden tè veel grap jes over gemaakt - betekent voor al luisteren. Hij kluistert zijn toe hoorders aan zijn lippen. "Praten en uitleggen hoort bij mijn vak", legt hij uit. "Nu bestuur ik de school als een soort manager. Toch blijf ik in mijn hart de on derwijzer. In 1945 koos ik voor dat vak. Ik werd het omdat mijn vader onderwijzer was. Ik bleef het omdat ik de omgang met jeugd prachtig vind. En dat is_me blijven boeien". Een uitgesproken mening over het onderwijs. Hij ondergaat die me dedeling als een compliment. Zegt later: "Toen ik rector werd heb ik voor mijzelf voorop gesteld dat ik de persoonlijke contacten niet zou laten verwateren. Ik meende dat ik zowel met de leerlingen als groep als met de leraren in een goede verstandhouding moest kunnen blijven praten. Het is me eigenlijk niet helemaal gelukt. Dat komt ook omdat de Schelde mond uit drie gebouwen bestaat. Collega Vader van de stedelijke scholengemeenschap in Middel burg heeft het wat dat betreft makkelijker.'Zijn Mavo, Havo en VWO zitten in één gebouw. Als hij door de gang loopt, kan hij iedereen tegenkomen. Ik zeg wel en dat ik op die manier ook de school beter kon leiden". pp PIK.,4 De scheidende rector Beilo bij de school aan de Coortelaan, die hij ooit hielp bouwen. eens: ik ben altijd op het verkeer de moment op de verkeerde plaats". Dat alles willen weten en overal willen zijn is de nu 59-jarige Beilo nog twee keer fataal geweest. In 1978 - hij was toen waarnemend rector - en in 1983 - toen twee jaar rector en de school vierde haar 75-jarige bestaan - was hij opge brand: "Ik zat in '83 's avonds drie uur lang voor een vel papier. Ik moest een brief schrijven. Geen woord kwam op papier. De arts stelde vast dat mijn accu op was. Ik wilde niets meer. Geen collega's zien en niets meer weten van de school. Voor mijzelf heb ik toen een radicale wijziging doorgevoerd. Ik wilde alles van alles weten. Gegeven de situatie kon dat niet. Ik stelde vast dat ik van alles een beetje moest weten Rector I£eüp was vanaf het begin in de jaren zèstig betrokken bij de vorming van de scholengemeen schap. Deze kon tot stand komen dankzij de Mamoetwet. In de Vlissingse werkgroep waarin de hoofden en directeuren zaten van de Ulo en de HBS heeft hij er steeds voor gepleit dat als die ene grote school er zou komen dit nooit ten koste mocht gaan van Iiet-persoonlijke contact. De sa mengevoegde scholen zouden moeten worden ondergebracht in één gebouw. "In 1968 vertelde men in Den Haag dat het een kwestie van een jaar of vijf zou zijn", constateert hij nu wat bits. "Dat ene gebouw is er echter nog steeds niet". Het ziet er echter nu naar uit dat de nieuwe school in Wegevliet nabij Bossenburg er binnen een jaar of vijf staat". Bij alle ideeën over school en on derwijs noemt hij leraren en leer lingen in één adem. Lacht: "Dat is de essentie van het onderwijs. Een leraar moet het leuk vinden Het vliegveld Midden Zeeland heeft een doorbraak bereikt op het gebied van samenwerking met de plaatselijke en regionale VVV's op Walcheren en Beve land. Voortaan kunnen rond vluchten vanaf de grasbanen in de buurt van Arnemuiden bij de ver eniging voor vreemdelingenwer ker worden geboekt. Deze samen werking kwam tot stand dankzij timmeren aan de weg van direc teur Machiel van der Baan van Vliegwerk Holland bv. Onder het motto: 'bekijk Zeeland vanuit de lucht' wil Van der Baan en zijn medewerkers meer mensen op het vliegveld krijgen, de belangstel ling voor de waarde van een vlieg veld in Midden-Zeeland bewijzen en daardoor de overheden bewe gen zich in te zetten voor verbete ringen zodat 'Midden-Zeeland' ook aantrekkelijk wordt voor het zakenverkeer. Motiveren van on derop dus. Vorig jaar verzorgden de vliege niers van Van der Baan 600 rond vluchten. Onder die kijkers naar Zeeland vanuit de hoogte hoord en tweederde vakantievierders in de provincie. Een opvallend gege ven. En dan blijkt ook - aldus Van der Baan - dat veel Zeeuwen niet van het bestaan van het vlieg veld weten. Van der Baan becij fert dat misschien de helft van de Walchenaren en Bevelanders nog nooit van het vliegveld heeft ge hoord. Met de promotie van de rondvluchten en daarmee tevens de gezellige sfeer op en rond het vliegveld wil de directeur daar verandering in brengen. Wat die onwetendheid betreft wil men nabij Arnemuiden ook graag de hand in eigen boezem steken. Van der Baan: "De bewegwijze ring vanuit Walcheren is ronduit slecht. Wie uit Middelburg komt wordt bijvoorbeeld via Nieuw en St. Joosland richting Lewedorp geleid en dan pas naar het vlieg veld. En iedereen die een beetje bekend is zal weten dat er een veel kortere route is te bedenken. On danks het feit dat we nogal zware mannen in het bestuur hebben zit ten, zoals de burgemeesters Van den Heuvel van Borssele, Van der Doel van Vlissingen, worden die wegwijzers niet verbeterd. En als we zelf borden ophangen, zijn ze een paar dagen later stomweg ver dwenen. Wie dat doet...? Ik weet het niet". Op maandag 30 juni behandelt de gemeenteraad van Arnemuiden een tot nu toe angstvallig geheim gehouden nota over het zoge naamde '16 hectare-gebied'. Het betreft een stuk land tussen cam ping De Witte Raaf en het Vlieg veld, met een grens aan het Veerse Meer. Over die nota is onder meer uitgelekt dat een grootwinkelbe drijf er vakantiebungalows wil neerzetten. Als die plannen vol gens de letter worden uitgevoerd zou dat wel eens gevolgen kunnen hebben voor het vliegveld. De bungalows namelijk liggen pre cies in het verlengde van de start baan. En uit oogpunt van geluids overlast en veiligheid zouden de vliegtuigen nadat er is gebouwd niet meer kunnen opstijgen of landen. Dit plan staat haaks op plannen om het vliegveld een wat professi oneler aanzien te geven, door bij voorbeeld verharde banen aan te leggen. Onder andere burge meester Chris Rutten van Middel burg pleitte daarvoor in deze krant. Ook gedeputeerde Maris- Koster heeft over het vliegveld een aantal uitspraken gedaan. Zij constateerde echter dat als uit breiding van het vliegveld - waar na ook grotere toestellen kunnen landen - prioriteit krijgt, men in Arnemuiden de invullen van het '16 ha-gebied' wel kon vergeten. Zou Arnemuiden evenwel voor de recreatie-uitbreiding met bunga lows kiezen, dan zou het vliegveld moeten verkassen. "We zijn hier inderdaad niet zo gelukkig met wat er bekend is over het '16 ha-gebied", geeft Van der Baan toe. "We hopen al jaren op verbeteringen. Die zijn door het met SGP-wethouders be mande college van Arnemuiden steeds tegengehouden. Nu Rinus Stoffels (CDA red.) naast de PvdAer Van Belzen wethouder is, rekenen wij op een spoedige ver betering". Verhuizen naar elders zoals Maris-Koster dat ooit voor stelde, ziet Van der Baan niet zit ten. De grond op het vliegveld is verhard met zand en dus nauwe lijks ergens anders voor te gebrui ken. Zeker niet voor landbouw. De belangstelling voor het vliegen moet dus van onder op worden aangepakt. Behalve de promotie van de rondvluchten meent de Vliegwerk Holland-directeur Van der Baan dat een vliegveld voor een ieder vertier kan bieden. Al is het alleen maar zitten op het ter ras in het zonnetje en kijken naar komende en gaande privé- toestellen. om met de jeugd om te gaan. Hij moet belangstelling hebb«n voor wat er in ze omgaat". Maar toch houdt hij zijn hart vast als hij de ontwikkelingen volgt. Het voort gezet onderwijs zit tussen twee vuren in: het basisonderwijs en de vervolgopleidingen. Legt uit: "De wijze van lesgeven op de basis school is enorm aan het verande ren. Men werkt daar meer aan vaardigheden en persoonlijk heidsvorming dan voorheen. De leraren van onze scholen daarte genover moeten opleiden voor een diploma. Dat overbrengen op de leerling is zwaarder dan menig een kan vermoeden. De leerling moet zich aanpassen. En het werk van de leraar wordt daardoor enorm verzwaard. Vooral de oudere leraren hebben daar pro blemen mee. Ik zie hoe vermoeid ze raken. Maar ook de jongeren. Ze willen inspelen op die verande ringen, maar dienen ook hun lesprogramma af te werken, aan het eind van de rit is er een exa men. Daarbij komt het feit dat ze steeds met grotere klassen moeten werken". Het zou misschien alle maal haalbaar zijn als de duur van de opleiding verandert, bij voorbeeld zes in plaats van vier jaar. Maar dat kan niet. Dat is te duur. En door deze zaken zie je hoe de slijtage bij de leraren enorm toeneemt. En de overheid blijft maar bezuinigen. Allemaal over de ruggen van de mensen die het moeten opknappen in de klas. Ik vind zes weken vakantie dan ook beslist niet te veel. Het is net genoeg om op adem te komen. Ik schrik er van als ik nu iemand van 35 hoor zeggen: ik ben jaloers op je...' Onmisbaar tijdens uw vakantie UW FOTOVAKMAM MAAKT ER MEER VAN Rector Beilo kwam in 1948 in het onderwijs, na een studie aan de kweekschool in Middelburg. Daarvoor volgde hij van 1940 tot en met 1945 de HBSen in (eerst) Vlissingen en drie jaar in Goes. Zijn eerste school (1948) stond in Kortgene, waar hij kort mocht vervangen. In 1950 haalde de ge meente Goes hem uit militaire dienst, nadat hij de dans om naar Indië te moeten was ontsprongen. Korte tijd later gaf hij evenwel weer les in zijn geboortestad Vlis singen. In 1956 gaf hij voor de eerste keer les aan het voortgezet onderwijs - de ULO in Vlissingen - hij had inmiddels de LO-acte Engels behaald. Aan het eind van de jaren vijftig behaalde hij ach tereenvolgens de LO- en MO-acte Frans. Hij herinnert zich graag de perio de van de oude ULO aan de Coosje Buskenstraat (waar nu Torro staat). "Dat was de tijd dat we met de leerlingen in een rij naar de boulevard heen en terug liepen". In 1965 verhuisde de ULO naar een nieuw gebouw aan de Coortelaan, de tegenwoordige Mavo van Scheldemond. Gestaag steeg Beilo vanaf de jaren zestig in rang en werd in de jaren zeven tig conrector en waarnemend rec tor van de Scheldemond. Sinds 1981 is de toekomstige Vutter rec tor van die school. Over wat hij over enkele weken als hij kan genieten van de VUT allemaal gaat doen, maakt hij zich geen zorgen. "Ik heb altijd veel gelezen en blijf dat doen. Be halve de ambtelijke nota's. Die Iaat ik straks voor wat ze zijn. Bo vendien krijg ik meer tijd om din gen samen met mijn vrouw te doen. En nu eens niet steeds op de klok en in de agenda kijken, maar gewoon dingen waar je op dat moment zin in hebt. Ik denk daarbij aan simpele dingen. Bij voorbeeld op het muurtje van de boulevard zitten kijken naar pas serende schepen. Ook zal ik onge twijfeld met andere groepen men sen in contact komen. Wellicht een wat minder informeel circuit. Of ik nog ooit voor de klas ga staan, bijvoorbeeld lesgeven aan volwassenen?". Hij zwijgt even... "Ik weet het niet...".

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1