"ACTIE MILIEUEXPRES" TEGEN SCHADELIJK HUISHOUDELIJK AFVAL FEESTTENTOONSTELLING UIT ZEVENTIENDE EEUW IN STEDELIJK MUSEUM NOS verbiedt plaatsen tv-programma's F0LKL0RESTAD 19-20-21 JUNI Drum en Bugle Corps Juliana: HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN OE\fl-ISSINGER VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT NIEUW THOMAS êrn EEN PANORAMA VAN VLISSINGEN ANNO 1618'' Meer kunstenaars LET OP DE SPECIALE BRADERIEKRANT MORGEN UW KLEURENFOTOS AL KLAAR! Reproductie J. P A. Rosse tandprotheticus Amerika TV-optreden Zweet "Sfeervol tafelen' Servies Trio" De serviezenspecialist am Woensdag 18 juni 1986 oplage 22.800' wekeii|ks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44 950. uitgave provinciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162. advertentie: walstraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-84000, privé w. melse. 01184-62320. redaktie: ad hanneman. 01180-81170 I)e werkgroep milieu en huishou den Walcheren houdt op zaterdag 28 juni een manifestatie in het ka der van de "actjp milieuexpres". De organisatie wil met deze actie van de vereniging Milieudefensie de aandacht vestigen op de enor me hoeveelheden schadelijk afval die jaarlijks uit het huishouden in het milieu terecht komen. Het stadhuis van Middelburg is de plaats waar de manifestatie klein chemisch afval plaatsvindt. Voor de organisatie tekenen naast de Walcherse werkgroep de Vereni ging Milieudefensie, de Zeeuwse Milieufederatie, het bureau voor lichting van de provincie Zeeland en de gemeente Middelburg. Het doel van de manifestatie is de bevolking en de overheden infor meren over de gevolgen van klak- keioos omspringen met afval. En met die informatie beoogt de or ganisatie dat er een beleid gaat worden gevoerd waarbij goede voorzieningen worden gecreëerd waardoor storten van milieuscha delijk afval uit huishoudens onmo gelijk wordt. Het programma vermeldt toespraken van mevrouw E. Huibregtse-van de Kerkhof van de werkgroep, J.W. Jongepier van de Zeeuwse Milieu Federatie, J. Landman van de reinigingsdienst Schouwen-Duiveland en J.D. Voogd, lid van GS. Verder kan men er een tentoonstelling bezich tigen, er is een uitgebreid pakket informatie te krijgen en er staan kramen. DEZE WEEK IN Een bijlage met alles over de braderie in Middelburg Een volle podiumagenda dankzij het Festival Nieuwe Muziek Veel berichten uit het zaken leven in 'zaek'n bin zaek'n, ook aandacht voor werkgele genheid Waarom begint iemand een kunsthandel? Walter van We gen antwoordt in 'uil het zaken hart Eigentijdse kunst in de PZEM op onze 'uit'-pagina. In het Stedelijk Museum Vlissingen (aan het Bellamypark) is vanaf za terdag 21 juni een expositie inge richt rond een historisch belangrijke gravure van (waar schijnlijk) Adriaan van der Venne. Deze prent, getiteld: "Een pano rama van Vlissingen anno 1618", toont de aankomst van de keur vorst van de Palts, Frederik V, en zijn gemalin Elisabeth Stuart op 8 mei 1613. De tentoonstelling blijft er de hele zomer, tot 26 september, en kwam tot stand dankzij een sa menwerkingsverband tussen het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, het Rijksar chief in Zeeland en het Stedelijk Museum Vlissingen. Reproductie van een deel van het panorama. Frederik V was familie van het huis van Oranje Nassau; zijn moeder was een dochter van Willem van Oranje. Dankzij het huwelijk met Elisabeth Stuart, de dochter van de Engelse koning Jacobus 1, steeg het aanzien van het huis Oranje Nas sau. In de republiek werd veel aan dacht besteed aan dit huwelijk en in Vlissingen werd het paar groots ontvangen. De Staten van Zeeland omlijstten de ontvangst met groot scheepse festiviteiten. De aan komst werd vijf jaar later vereeuwigd door Adriaan van der Venne, broer Jan Pieterszoon van der Venne gaf de prent in 1618 uit en maakte er een gravure van. De gravure bestaat uit vier bladen en tcont Vlissingen in de zeventien de eeuw vanuit de zee. Het pano rama is één van de oudste gezichten op Vlissingen en geeft al lerlei topografische en maritieme informatie over die tijd. Tijdens de expositie wordt ingegaan op diver se aspecten van de gravure en de er op afgebeelde gebeurtenissen. Overigens hebben meer kunste naars zich laten inspireren door het In een brief aan deze krant heeft de NOS gesommeerd de publicatie van televisie-programma gegevens te staken. De Nederlandse Omroep Stichting meent dat met publi catie van die gegevens artikelen in de Omroepwet met voeten worden getreden. Volgens juridisch adviseur mr. Geersing van de overkoepelende omroep mogen alleen dag- en nieuwsbladen (mits ze minimaal drie keer per week verschijnen) programma gegevens afdrukken. Enkele Zeeuwse huis-aan-huis-bladen kregen de pro gramma gegevens sinds vorig jaar van het publiciteitsbu reau AFP in Haarlem. Deze heeft weliswaar de zaak in handen van een advocaat gelegd, maar kan verder niets doen. De uitgever van bladen is namelijk verantwoorde lijk voor wat er in zijn kranten wordt afgedrukt. Volgens de uitgever van De Faam, De Vlissinger en het Zeeuws Vlaams Advertentieblad is de kans om een eventuele rechtszaak van de NOS te winnen minimaal. Bekend is dat de programma gegevens gretig werden ge lezen. Het is dan ook jammer dat we er mee moeten stop pen, meent de redactie van dit blad. MIDDELBURG BRADERIE UW FOTOVAKMAN MAAKT ER Ml[R VAN >|BACK show en spektakel op z n Amerikaans Tsaka-tsjoe, tsjaka-tsjoe, tsaka-tsjaka-tsjaka-tsoe. Zo moet het en niet anders. Op het drassige terrein achter de Sociale Werkplaatsen in Middelburg oefent het Middelburgse Drum en Buglecorps "Juliana" en de slagwerkgroep krijgt instructie. Een eind verder oefenen de blazers en de colour- guards (vlaggemeisjes) doen hun show op de weke grasmat. Uiteindelijk komt alles bij elkaar en blijkt het - voor de leek - tot dusver onsamenhangende gebeuren één geheel te vormen. Een wervelende show, spektakel en entertainment. Zó snel dat je als kijker na drie minuten al niet meer weet wat er in de eerste minuut gebeurd is. Precies dertien minuten later is het abrupt afgelopen. Einde show. (door Ad Roos) bezoek van het paar. Zowel H. Vroom 1630) als Van Wieringen 1630) hebben dit onderwerp in een schilderij weergegeven. Het schil derij van Van Wieringen is even eens te zien op de tentoonstelling. Ook over de uitgever van de gra vure Jan.Pieterszoon van der Ven ne wordt informatie verstrekt. Rond de gravure is interessante in formatie uitgestald. Er hangen aquarellen, gravuren, maquettes en er zijn originele restanten van en kele afgebeelde gebouwen te zien. De openingstijden van het Stede lijk Museum zijn: maandag tot en met vrijdag 10 tot 17 uur en op za terdag en zondag van 13 tot 17 uur. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zorgt deze zomer voor een reproductie van dit unie ke panorama. In totaal bleven er slechts vier van de originele gravu res bewaard. Dr. R.L. Koops, rijk sarchivaris in Zeeland, schrijft een toelichting met bijzonderheden er bij. Met name de grootse feesten die de Staten van Zeeland organi seerden worden ruimschoots onder de aandacht gebracht. In de archie ven is daarover uitvoerige docu mentatie bewaard gebleven. De reproductie is bij intekening (ƒ49,50) te bestellen bij het genoot schap (Kousteensedijk 7 Middel burg). Het wordt gedrukt op gevergeerd Hollands Luxe druk in een dito map. Wie de reproductie voor 20 juni bestelt krijgt 20 pro cent korting. Uniek is deze gravure vooral - zo vertelt W. Weber van het Stedelijk Museum in Vlissingen - omdat er zoveel waarheidsgetrouwe details op staan. "Tot de negentiende eeuw is de gravure als basis ge bruikt. We zien dan sommige de tails terug, zoals de Gevangentoren zonder dak. Die was in 1913 name lijk in aanbouw. Het is vooral de bedoeling", aldus nog steeds We ber, "dat de mensen een vergelij king kunnen maken met het Vlissingen van nu en het Vlissingen van 1613. Ze zullen ongetwijfeld interessante details tegenkomen". Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat52VHssinger^ Praten met Arthur van der Paal (23), één van de vijf instructeurs, betekent praten met een "fanaat". Gedreven tot op het bot, waar de muziek-hobby een passie is gewor den. Dat geldt trouwens ook voor de andere instructeurs en evenzeer voor de gehele familie Van der Paal. Vader, moeder en zeven kin deren. Allemaal op de een of an dere manier verweven met "Juliana" en allemaal spelen ze muziek. "De tijd van de drumbands is voorbij" verduidelijkt de instruc teur Van der Paal. "Je kent het wel. Grijze of zwarte broek, wit overhemd, trommels voorop en toeters achteraan. Mars 1,2 3,4 en 5. Zoiets trekt de jeugd niet meer. Het is achterhaald. Wat de men sen nog wel treks is spektakel, show. Er moet actie in zitten". Voor het ontstaan van de Drum en Bugle Corpsen verwijst hij naar Amerika. "Amerika had dit soort muziek al veel langer. Bij elke wed strijd van het American footbal was er een optreden van zo'n corps. Voornamelijk high-school bands. Maar daar is alles een spek takel en zo'n optreden van een band trekt ook nog eens een vol stadion. Nederland moest dus volgen, zij het langzaam. De drumbands, met voorop de tamboer-maïtre; en het "follow the leader" lopen verloor terrein. Géén carré's of rondjes meer, maar complete uitgekiende choreografiën. Bij showband "Juliana" begon die verandering zo rond 1985. "Het moest wel", legt Arthur uit. "Wil je voor de leden en het publiek at tractief blijven, dan moet je iets te bieden hebben". "Juliana" werd opgesplitst in drie delen: de jeugd die verder ging on der de naam Junior Drumcorps Johan Friso, het Drum en Bugle Corps Juliana en het Juliana blaa- sorkest. In het laatste orkest zitten voornamelijk de wat oudere muzi kanten, die als het ware "recrea tief" muziek spelen. "Die ommezwaai van showband naar Drum en Bugle corps heeft finan cieel nogal wat voeten in de aarde gehad" erkent voorzitter Jo Bim- mel. "Het hele instrumentarium moest worden aangepast. De blaa sinstrumenten zijn in de G-sIeutel, terwijl de meeste andere bands opereren met Bas- instrumentarium. Het slagwerk is zeer gevarieerd. Naast de gewone paradetrommen zijn er meerdere, in toonhoogte verschillende dru minstrumenten, zoals de vier gro te troms. Deze zijn óók nog verschillend in grootte. Verder is er een viertal "quints". Dit zijn vijf verschillende troms op één draagstel. En om het geheel te completeren zijn er dan een aan tal cymbals (bekkens), xylofoons en klokkenspel. Dat instrumenta rium moet je natuurlijk in één keer aanschaffen als je begint". Om een kleine indruk te geven van de kosten van de instrumenten somt- ie wat bedragen op: "Bass-drum 2000, cymbal 1000, soprano 2200, contrabas (blaasinstrument) 8500 gulden. Alles bij elkaar staat er zo'n dikke anderhalve ton aan geld op te treden. Dan hebben we het nog niet eens over de kleding, de colour-guards en de attributen die de meisjes bij hun show ge bruiken". Sinds de overstap in 1985 boerde Juliana goed. Een aanwas van nieuwe leden. Diverse optredens in binnen en buitenland, tv-optredens bij de NCRV en deelname aan het wereldmuziek concours in Kerkra- tfe, de Olympische spelen van de muziek. "Daar haalden we nog even goud in de eredivisie" vertelt PR-man Simon (uiteraard) van der Paal trots. Het gevolg van "Ker- krade" was een aantal extra boe kingen voor een optreden in den lande. "Juliana" behoort nu tot de top-vijf van de Nederlandse Drum en Bugle Corpsen in Nederland. "Zoiets krijg je natuurlijk niet ca deau" stelt slagwerkinstrukteur Anthony Burger. "Ga maar even na. Drie keer in de week repetitie en dan nog minimaal tien minuten per dag thuis oefenen. Dat vraagt enorm veel van onze mensen. Pri vé leven is er dus amper bij. Ver loop binnen de groep is er nauwelijks. Als ze verkering krij gen dan is het meestal nog met iemand van "Juliana". Zo zie je De slagwerkgroep van "Juliana". Inzet: Twee blazers: waarde ruim zesduizend gulden. maar dat niet alleen sport,- maar ook muziek verbroedert!" Het seizoen voor de Corpsen loopt van april tot september. In die tijd wordt er - met recht - competitie gespeeld met aan het eind van het seizoen de finales. Wie dat wint mag zich Nederlands kampioen noemen. Eer er echter een show kan worden uitgevoerd, is er veel zweet gevloeid. Arthur: "De mu ziek moet worden uitgezocht en gearrangeerd. Daar hebben wij een arrangeur voor. Dan komt de cho reografie. Dat is altijd een heidens karwei, want je kunt natuurlijk de corpsleden of de colour-guards niet laten rennen bij en langzame mu ziek. Bij die choreografie moet re kening worden gehouden met de instrumenten. Er moet een constante balans zijn tussen de bla zers, het slagwerk en ook nog eens tussen de instrumenten onderling. Dat betekent vaak een heen en weer geschuif war je soms echt niet goed van wordt. Maar uiteindelijk komt alles wel op zijn pootjes terecht". Hoe het op zijn pootjes terecht is gekomen, kan het publiek in sep tember in Haarlem zien, wanneer de finale van de competitie plaats vindt. Arthur: "We hopen natuur lijk te winnen, maar bij de eerste vier komen doen we zeker". SERVICE KWAUTfclT GARANTIE IANGE OELFT 50 MIDDELBURG V niiHO 13221 Old-timer festival in Vlissingen Dit jaar is het voor de tiende keer dat er in Vlissingen een 'Old Ti mer Festival' wordt gehouden. Reden genoeg voor de organisatie om er iets extra feestelijks van te maken en het spektakel twee da gen te laten duren in plaats van één. Op de eerste dag, vrijdag 20 juni, begint dit nostalgische auto- gebeuren rond 16 uur met een of ficiële ontvangst van de deelne mers door het college van b en w van Vlissingen. Vanaf 17 uur is het Bellamypark en de omgeving ingericht als evenemententerrein. Diverse organisaties en instellin gen zullen zich daar presenteren. Zo staat er de ANWB- wegenwacht met een van de eerste WW-auto's, de ANWM- technische dienst, Veilig Verkeer Nederland en de vereniging 'Keep-them-rolling' met histori sche militaire voertuigen. Wie de ze auto's te groot vindt kan nog terecht op de ruilbeurs voor mini atuurauto's. Behalve deze 'tentoonstelling' is er voor Old-timers een behendig heidswedstrijd. Daaraan doen 40 'oudjes' mee. Tevens is er nog een optreden van de Goese dansgroep 'The sweet aloha's. Een deel old-timers vanaf de boulevard vorig jaar Zaterdag, 21 juni, wordt het pas goed druk op de Walcherse we gen. Dan vindt de traditionele Old-timerritplaats, waaraan meer dan 120 antieke automobie len deelnemen uit binnen- en bui tenland. Om de 'verloren en verdwaalde' auto's op het goede spoor van de route te brengen, hebben de mo torrijders van msv 'De Uitlaat' zich bereid verklaard als 'herder' te fungeren. De start van deze rit, waarbij de deelnemers gekleed gaan in de stijl van de tijd waaruit hun auto stamt, is bij hotel Bri tannia om 9.30 uur. Rond 16.15 uur worden de bejaarde wagens weer terug verwacht. Aansluitend vinden de prijsuitrei kingen plaats voor de winnaars van de behendigheids- en de 'Old timers rit'. Een goede kanshebber daarbij om de ruim 70 centimeter hoge wisselbeker weer in ont vangst te mogen nemen is de Belg A. Reemacker, die de tocht reeds eerder als beste uit de bus kwam. De route van de 10e old-timers rit: 9.30 start vanaf hotel Britan nia in Vlissingen, 10 uur Souburg, 10.45 uur Middelburg, 12.00 Vee- re (stopplaats), 12.45 uur Vrou wenpolder, 13.00 uur Oostkapel- le, 13.15 Domburg (stopplaats), 14.45 uur Westkapelle, 15.15 uur Zoutelande (stopplaats), 16.00 uur Dishoek, 16.15 Vlissingen. In de stopplaatsen Veëre, Domburg en Zoutelande zullen de deelne mers worden 'onthaald' door de plaatselijke middenstand.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1