informatiepagina van de gemeente vlissingen Zaterdag open huis vismijn I Herinrichting Clijverstraat gereed Herbestrating Scheldestraat Spoed Zeeuwse dag avondschool opent de deuren 1JULI Spoed Commissies vergaderen Vrijwilligers Speelstad: bel: 14660 Gemeente wil grote Abeele afsluiten voor motorvoertuigen DE VI.ISS1NGER U komt toch ook!? Vis. Een verzamelnaam voor zo ongeveer alles wat zwemt. Meer nog: de 'basis' voor een hobby voor velen. Daarnaast verschaft 'de vis' werk, veel werk. Het vormt dan ook één van de belangerijke pijlers van onze (Vlis- singse) economie Gratis proeven Programma Parkeren MTS Bushaltes tijdelijk verplaatst In gedeelten Verplaatsen bushaltes Spoed Morgen van 19.00- tot 21.00 uur Programma 1 temmuz 1986 ten itibaren YASAL K'IRA ARTISLARI VE KIRA YARDIMI UYGULAMASI IQIN YENI DÖNEM Per 1 juli 1986: WETTELIJKE HUURVERHOGING EN EEN NIEUW TIJDVAK VOOR HUURSUBSIDIE. HUUR SUBSIDIE Even bijpraten met wethouder Meijers Commissie detailhandel Vergadering begeleidings commissie Bangla Desh Blauwe wimpel CIMK-rapport binnenstad Belastingaanslagen Woensdag 11 juni 1986 Werkwijzer voor jongeren Verkeersmaat regelen bouelvards zaterdag as. Laden en lossen r redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Wekelijks legt een nog steeds groeiende vloot van vissers schepen aan bij de gemeente lijke vismijn. Het 'zeebanket' dat er verwerkt wordt vormt de basis van menig culinair festijn, of dat nu thuis bij de warme maaltijd of in een restaurant is. Welke weg de zilte lekkernij heeft afgelegd voordat ze op het bord ligt, daarvan hebben velen echter geen weet. Maar wat niet is kan komen. Zaterdag bijvoor beeld. Want dan houdt de ge meentelijke vismijn 'open huis'. Vissers, handelaren,' medewerkers van de vismijn en anderen die hun brood ver dienen dankzij de visserij pre senteren er zich. Samen bie den ze in het gebouw aan de eerste Binnenhaven een beeld van de visserij, visverwerking en visrokerij. En da's niet niks. Van 10.00- tot 16.00 uur staan de deuren van de vismijn open. Natuurlijk zijn er (vanaf 12.00 uur) demonstraties visfileren, - bakken èn gratis proeven. Bo vendien kan men zien hoe vis wordt gerookt en garnelen wor den gepeld. Een omvangrijke presentatie van uitheemse vis soorten - die u dus niet zo snel in de winkel zult aantreffen - ont breekt natuurlijk niet. Daarnaast zijn er nog allerlei andere attrac ties. In het programma hieron der worden ze genoemd. De vismijn. Toen de foto genomen werd was het er nog rustig. Hoe het zaterdag zal zijn^ofo (j0han Murre). 10.00 uur: opening en uitreiking van de blauwe wimpel door de Vlissingse wethouder voor on der meer visserij, T.R.K. Meijers. Deze blauwe wimpel is ingesteld door het (organiserende) Comtié Visserijdagen Vlissingen en gaat naar de visser die z'n waar het afgelopen jaar het best ver zorgd bij de mijn afleverde. 10.30 uur: optreden Schelde- loodsenkoor; vanaf 12.00 uur: demonstraties fileren, bakken en gratis proe ven van vis, alsmede visroken en garnalen pellen. 13.00 uur: behendigheidsde monstratie vorkheftrucks: 14.00 uur: visquiz; 15.00 uur: finale visquiz en prijsuitreiking: 15.30 uur: totale leegverkoop (bij opbod) van alle op de showstand tentoongesteld vis. De open dag van de gemeen telijke vismijn, die vorig jaar werd gehouden, trok bijzon der veel belangstelling. Na tuurlijk wordt er ook dit jaar gerekend op veel publiek. Daarom verdient het aanbeve ling om, indien mogelijk, met de fiets te komen. Problemen bij het parkeren van de auto kunnen zo worden voorkomen! Voor de komende week staan er vergaderingen van negen vaste commissies van advies en bijstand 'op de rol'. Ze ko men allemaal bijeen in het stadhuis. Daar liggen ook de ontwerp-voorstellen en ande re stukken die er zoal bespro ken gaan worden ter inzage. In de informatiehoek bij het Staf bureau voorlichting en in spraak kunt u ze ongestoord inzien. Net als, in de meeste gevallen, in de andere infor- matiehoeken. De commissies die gaan verga deren zijn die voor de beleidster reinen: detailhandel op dinsdag 17 juni, aanvang 17.00 uur; economische zaken en werkgelegenheid op dinsdag 17 juni, aanvang 16.00 uur; financiën op woensdag 18 ju ni, aanvang 17.00 uur; onderwijszaken op dinsdag 17 juni, aanvang 19.30 uur; openbare werken en milieu hygiëne op maandag 16 juni, aanvang 19.30 uur; personeelszaken en organi satie op woensdag 18 juni, aan vang 16.00 uur; sociale aangelegenheden, vandaag (11 juni), aanvang 19.30 uur; verkeer op woensdag 18 juni, aanvang 19.30 uur; welzijn op maandag 16 juni, aanvang 17.00 uur. Vanavond komt de bestuur scommissie voor de gemeente lijke Middelbaar Technische School bijeen. De vergadering wordt gehouden in het school gebouw aan de Marconiweg 1 en begint om 20.00 uur. Het gaat hier om een extra- vergade ring. De agendapunten zijn: ver trek directeur M.A.P. Verhoeven en de procedure tot benoeming van de nieuwe directeur. Momenteel wordt gewerkt aan het opnieuw bestraten van het wegdek in de Scheldestraat. Als gevolg daarvan zal de straat deze week zijn afgesloten voor doorgaand verkeer. Daarna zul len de gemeentelijke stratenmakers zo werken, dat er steeds een rijbaan vrij blijft. Doorgaand verkeer zal dan wel mogelijk zijn. Naar verwachting duren de werkzaamheden enkele maan den. Zolang zullen de bussen van de ZWN een alternatieve rou te volgen. De bushaltes in de Aagje Dekenstraat en de Schel destraat zijn in verband daarmee verplaatst. Het bestratingswerk in de Schel destraat wordt in gedeelten uit gevoerd. Momenteel wordt ge werkt aan het gedeelte tussen de Glacisstraat en de Kasteelstraat. Zo zal men verder gaan in de richting van de Paul Krugerstraat. Zoals gesteld zal doorgaand verkeer vanaf begin volgende week (afhankelijk van de weersomstandigheden) wel mogelijk zijn. Alle winkels in de Scheldestraat blijven bereik baar. Het streven van de ge meente is echter om de ver keersdruk op de Scheldestraat zoveel mogelijk te beperken. De oranje borden, die de omlei dingsroute via de Paul Kru gerstraat en de Badhuisstraat aangeven, blijven daarom de hele herbestratingsperiode staan. De streekbussen van de ZWN rijden de komende maanden in plaats van door de Schel destraat, door de Hobeinstraat. Daarvoor zijn ook de bushaltes verplaatst. De haltes aan weers zijden van de Aagje Dekenstraat bevinden zich nu tijdelijk in de Glacisstraat, vlakbij de Ho beinstraat. De bushalte in de Schel destraat (richting Bloemen- laan) is nu tijdelijk in de Paul Krugerstraat, vlak om de hoek van de Scheldestraat. De te genoverliggende bushalte in de Scheldestraat (dus richting Betje Wolffplein) is nu tijdelijk in de Paul Krugerstraat, bij de Doctor Ottestraat. De Vrijwilligers Vacature Bank (VVB) zoekt - hoe kan het an ders - vrijwilligers. Daarbij is enige spoed geboden. Wie zin heeft kan aan de slag bij: het zomerkamp van club- en buurthuis 'Het Buut' voor de be geleiding van groepen kinderen (van 6- tot 12 jaar); de Vogelopvang Walcheren; de Kringloopwinkel en Vod- denweverij; onderhoud van materiaal bij een speeltuinvereniging; en diverse administratieve functies. Zin, tijd en energie? Bij de VVB helpt men u graag verder. Sinds kort is de vacaturebank gehuisvest aan de Julianalaan (nummer 4). Het telefoonnum mer bleef: (01184) 19397. Een beeld destraat. van herbestratingswerkzaamheden in de Schel ffoto Johan Murre). Alweer 14 jaar verzorgt de Zeeuwse Dag/Avondscholenge meenschap (ZDASG) in Vlissingen zogenoemd Tweede Kans Onderwijs. Dankzij deze school hebben velen zich al bijschoold, herschoold of gewoon hun kennis bijgespijkerd. Sommigen met alleen een talencursus (men kan er uit vijf verschillende kie zen...), anderen door een gedeeltelijk of compleet vakken pakket op MAVO-, HAVO-, VWO- of MEAO-gebied te nemen. Kortom: de ZDASG heeft veel te bieden, ook aan u? Een ant woord op die vraag kunt u wellicht morgen (donderdag) krijgen. De ZDASG houdt dan namelijk open dag. Overdag kan men te recht in het gebouw aan de Rembrandtlaan, 's avonds in het ge bouw aan de Marconiweg 1. 15.30- tot ting over rijkskunde. 16.00 uur:voorlich- cursussen aard- Het programma ziet er als volgt uit: 8.45- tot 10.00 uur:openbare les Nederlands; 10.00- tot 10.30 uur:ontvangst met koffie en dia-presentatie; 10.30- tot 11.45 uur:openbare les Engels plus voorlichting; 10.30- tot 11.00 uur:voorlich- ting cursussen Spaans; 11.00- tot 11.30 uurvoorlich ting cursussen geschiedenis; 14.00 uureventueel dia presentatie; 14.00- tot 14.30 uurvoorlich ting cursussen1 Duits; 14.00- tot 15.00 uurvoorlich- ting over cursussen wiskunde burgerinformatica; 14.30- tot 15.00 uurvoorlich- ting cursussen Frans; 14.30- tot 15.00 uurvoorlich- ting over cursussen scheikun de/natuurkunde; 15.00- tot 15.30 uurvoorlich- ting cursussen economie; 15.00- tot 16.00 uurvoorlich- ting over cursussen Neder lands/opstap. Al de bovengenoemde activitei ten vinden plaats in het gebouw aan de Rembrandtlaap. 's Avonds kan men zich in de vesti ging Marconiweg 1 (MTS- gebouw) ook compleet laten in formeren over het vele dat de ZDASG te bieden heeft. Er zijn dan bijvoorbeeld doorlo pende video- en diapresenta ties. Bovendien mag men er - naar keuze - de lessen bijwo nen. De computers voor de informatica-opleiding ontbreken uiteraard niet. Enne: de koffie staat gereed. Wat nu? Denkt u dat u te oud bent? Dan moet u zeker ko men. U zult dan kunnen ken nismaken met studenten van bijna alle leeftijden. Want leef tijdsgrenzen kent de ZDASG niet! Vlissingen ^Bangladesh GIRO 766 Vorige week werden, in een artikel op deze pagina, vrijwilligers voor Speelstad gevraagd. Belangstellenden konden (en kunnen nog steeds!) zich melden bij Lies Luikenaar. Zij is medewerkster van de Centrale Stichting Sociaal-Kultureel Werk. Het telefoonnummer dat in betreffend artikel genoemd werd was helaas niet juist. Het enige ech te goede is: 14660. Kira miktarlari bu yil da tekrar artacaktir. Kira ar1i?i 1 Temmuz 1986 tarihinde yürürlüge girecektir. Bunun yamnda konutlari kiraya verenlerin bazi yasai kurallara uymalan gerekir. Hollanda'da kiralar yilda yalmz bir kez yükseltilebilmektedir. Kira arti?i %2'den en fazla %6'ya kadar. Fék pok durumlarda kiralar 1 Temmuz 1986 tarihinde %2 oranmda ariacaktir. Di§er yandan konutun degerine oranla kirasi az olan konullar da mevcuttur. Bu konutlarda kira arti^i %4 ya da %6 oranmda olabilir. Kira artipi, konulu kiraya verenm harekei noktasi olarak uygulamasi gereken puanlama sislemine gore belirlenmekledir. Kira yardiminda yeni dönem. Belki sizin ipin de geterlidir. 1 Temmuz 1986 larihinden itibaren kira yardimi uygulamasinda yeni bir dönem baplamaktadir. Gelirine gore pok yüksek miktarda kira odeyen herkes, kira yardimi ipin nazara almabilir. Ancak bunun ipin bapvuruda bulunmak gerekir. Bu basvuruyu daha ónce kira yardimi almi? olan kiracilar da yapabilir. Bilgi bro$üründe bunun nasil oldugu ve nedenleri apiklanmaktadir. Kira artipi ve kira yardimi ile ilgili uygulamayi apiklayan kendi dilinizde hazirlanmi? bir bropür mevcuttur. Bu bro?ürü belediyelerden. konul yapi derneklerjnden ya da tebanci ippilere >ferdim Kurumlari'ndan ucretsiz olarak alabilirsiniz. Ook dil jaar mogen de huurprijzen weer worden verhoogd. Dal gebeurt met ingang van 1 juli 1986 De verhuurders van woningen moeien zich daarbij aan een aantal wettelijke regels houden. In Nederland kunnen huren slechts één keer per jaar worden verhoogd. Huurverhoging van 2% tot maximaal 6%. In de meeste gevallen gaal de huur per 1 juli 1986 met 2% omhoog. Er zijn echter ook woonruimten, waarvoor de huur eigenlijk te laag was in verhouding tot wal de woning waard is. Bij die woningen kan de huurverhoging 4% of zelfs 6% bedragen. De verhoging wordt bepaald aan de hand van een puntensysteem, waar de verhuurder van uit moet gaan. Nieuw tijdvak huursubsidie. Wellicht ook voor u. Ffer 1 juli 1986 start ook het nieuwe tijdvak van de huursubsidie ledereen met een voor zi|n of haar inkomen 4e hoge huur. kan daarvoor in aanmerking komen. Daar moet wel een aanvraag voor worden ingediend. Ook door huurders die de huursubsidie in hel verleden al hebben ontvangen. Folder vertelt het hoe en waarom. Om de hele procapure rond de huurverhoging en de huursubsidie te verduidelijken is er een folder in uw eigen laai beschikbaar waarin een en ander wordt toegelicht. De folder is gratis le krijgen bij gemeentes, woningenbouwverenigingen of bij de Stichting voor Buitenlandse Werknemers. Volgende week dinsdag (17 ju ni) komt in het stadhuis de vaste commissie van advies en bijstand voor de detailhan del bijeen. De aanvang is om 17.00 uur. Op de agenda staat onder meer bespreking van het ontwerp voorstel over wijziging van de 14-dagen regeling. Op de lijst van ingekomen stukken staat onder meer het CIMK-rapport over de binnenstad. (Zie ook de rubriek "Even bijpraten met..."). 'Resultaten gevoerde acties' en 'Planning nieuwe acties'. Dat zijn enkele van de onderwerpen die volgende week besproken gaan worden tijdens de verga dering van de begeleidingscom missie UCEP-Bangladesh. Deze bijeenkomst wordt gehouden op woensdag 18 juni in het stad huis en begint om 19.30 uur. "Vlissingen, bruisend als de bran ding". Als er één plaats is waar dat motto de komende zaterdag op zal gaan, dan is dat wel de gemeentelij ke vismijn. Die dag staan de deuren van dit bedrijf wijd open voor be langstellenden. De ervaring vorig jaar heeft geleerd dat zo'n open dag veel publiek trekt. Ik hoop zaterdag ook u er te mogen ontmoeten! Als wethouder van visserij heb ik de eer de opening van dit gebeuren te mogen verrichten. Daarbij zal ik de eerste blauwe wimpel overhandigen aan de visser, die het afgelopen jaar de vis het best verzorgd bij de vismijn afleverde. De instelling van deze wimpel door het Comité Visserijda gen Vlissingen vind ik een goede zaak. Eigenlijk betekent het een stuk waardering voor de bemanning van het hele schipwaardering voor de manier waarop zij de vis behandelen, selecteren, aanleveren en dergelijke. Ik verwacht dat de uitreiking van de wimpel wel een stukje jaloezie bij de andere scheepsbemanningen met zich mee zal brengen. Zij zullen er ongetwijfeld door worden geprikkeld en er naar streven de wimpel vol gend jaar in hun bezit te krijgen. Daar zijn uiteindelijk al'e betrokkenen mee gediend. De produktbehandeling zal er namelijk nog beter door worden dan zij nu al is! De visserij is een bedrijfstak die zich in Vlissingen gelukkig nog steeds uit breidt. Waar mogelijk wordt die groei door de gemeente gestimuleerd. Het bijna voortdurende aanpassen van de faciliteiten is daar een voorbeeld van. Komt u er zaterdag ook eens kij ken? Het zal de moeite waard zijn! Met het uitbrengen van het rapport van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (het CIMK) over de binnenstad is benadrukt dat er in dat stadsdeel nog heel wat moet gebeuren. Het gemeente bestuur heeft de bereidheid om die problematiek in z'n totaliteit te helpen aanpakken. Ingaand op het rapport zelf kan ik zeggen dat de situatie waarin de binnenstad verkeert, de problematiek waarmee men worstelt duidelijk geanalyseerd is. De bena deringswijze is realistisch en opbou wend. Uiteraard zal het rapport bin nen het gemeentelijk apparaat goed worden bestudeerd. Ongetwijfeld zullen aanbevelingen uit het rapport, waar mogelijk, worden meegenomen bij de verdere uitbreiding en voortzet ting van het binnenstadsbeleid. Een beleid, dat nu met name gericht zal dienen te zijn op versterking van de winkelfunctie. Bij de aanbieding van het rapport heb ik mijn waardering geuit over de manier waarop het tot stand is geko men: in goede samenwerking tussen middenstand, gemeente en be drijfsleven. Een dergelijke samen werking en uitwisseling van ideeën is onmisbaar. Ik kan u zeggen dat de gemeente daan/oor open staat. Ook wij hebben de overtuiging dat we de binnenstad er niet alleen bovenop kunnen tillen: dat zullen we toch sa men met middenstanders en andere bedrijven moeten doen. Als ze nog niet gearriveerd zijn kunt u ze binnekort verwachten, de aan slagen voor onder meer de onroe rend goedbelasting, de reinigings rechten en eventueel hondenbe lasting. De bedragen die op de diver se aanslagen staan zullen velen on getwijfeld tegenvallen. Ik spreek wat dat betreft uit ervaring. Maar daar moet ik dan aan toevoegen dat de af gelopen jaren de aanpassing van de ze belastingen het inflatiepercentage niet te boven kwam. Ook het nieuw aangetreden college - daar kunt u van overtuigd zijn - zal eventuele aanpassingen zeer kritisch be naderen! Overigens wil ik er op deze plaats ook op wijzen dat voor mensen uit de laagste inkomensgroepen de moge lijkheid bestaat om in bepaalde ge vallen in aanmerking te komen voor kwijtschelding of ontheffing. Wat be treft de onroerend goedbelasting werd daar reeds op deze pagina op gewezen. Over de komende aansla gen zult u uiteraard ook op deze ma nier worden geïnformeerd. Bij de gemeente bestaan plannen om de grote Abeele af te slui ten voor doorgaande motorvoertuigen. Hiermee wil de gemeen te gehoor geven aan verzoeken, die in het verleden regelmatig zijn gedaan door bewoners van dit buurtschap bij Oost- Souburg. Kern van die vragen vormde steeds de verkeersveilig heid op de weg door de Grote Abeele. Die veiligheid zou er bij gebaat zijn als de hoeveelheid verkeer in de richting van Middelburg wordt teruggebracht. Daarom overweegt de gemeente plaat sing van het bord 'Gesloten voor alle motorvoertuigen', met daar onder het bord 'Met uitzonde ring van bestemmingsverkeer'. Dat onderbord maakt het bewo ners, ondernemers en bezoe kers mogelijk bij de woningen of landerijen te komen. De bewoners van de Grote Abeele en de Abeelseweg Oost hebben begin deze week een brief van de gemeente gehad, waarin een en ander wordt uit eengezet. Wanneer zij geen be zwaar hebben tegen het instel len van de verkeersmaatregel, zal over enige tijd het bord wor den geplaatst. Daar sta je dan. Net van school en op zoek naar een baan. Hoe kom je daaraan? Hoe zit het met dienstplicht? Wat kan je gaan verdienen? Of, als 't niet lukt om werk te vinden, waar moet je dan zijn voor een uitkering? Op deze en nog vele andere vra gen wordt een antwoord gege ven in het boekje 'Werkwijzer voor jongeren'. Deze uitgave van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid kost niets. Je kunt hem krijgen bij het Arbeidsbureau, maar ook in de gemeentelijke informatiehoe- ken. Garantie: er staat altijd wel iets in waar je je voordeel mee kunt doen! Bij de herinrichting van deze straat werd, bij de splitsing met de Scheldestraat, laad- en losin- richtingen aangelegd. Die aan de zuidzijde is bestemd voor het bevoorraden van Albert Heijn. Die aan de noordzijde dient om bevoorrading van winkels in de Scheldestraat mogelijk te ma ken. Het is dus niet de bedoeling dat deze voorzieningen worden gebruikt als parkeerruimte. Door de politie zal daar tegen worden opgetreden! Overi gens is het ook niet de bedoe ling dat de laad- en losstrook, tussen het magazijn van Al- bert Heijn en de afscheiding met de rijbaan, als sluiproute wordt gebruikt! Komende zaterdag (14 juni) wordt er een wielerwedstrijd voor trimmers gehouden. Daarvoor wordt het volgende parcours uitgezet: Kenau Has selaarstraat - Coosje Bus- kenstraat - Boulevard Bankert en Boulevard Evertsen. De start en finish zijn ter hoogte van hotel 'Britannia'. Het gehele parcours wordt za terdag omstreeks 9.30 uur afge zet en circa 18.00 uur weer opengesteld. Voor beide zijden van de rijbanen (inclusief par- keerstroken!) waarover het par cours loopt geldt deze uren een parkeerverbod. Auto's die er ge parkeerd staan en gevaar kun nen opleveren voor bezoekers en/of wielrenners zullen worden weggesleept. Bewoners, bezoe kers, hotel- en pensiongasten worden aanbevolen hun auto vóór 9.30 uur buiten het wedstrijdterrein te parkeren. Voorts dient er rekening mee te worden gehouden dat op ge noemde uren ook de Kommen- dijk en de Deltaweg moeilijk be reikbaar zullen zijn. De bewoners van de Clijverstraat hebben een paar maanden lang een opgebroken wegdek, modder, zand en ander ongemak moeten ge dogen. Hun geduld is echter beloond. De her inrichting is voltooid; de Clijverstraat is van nu af woonerf. ken in de Clijverstraat afgestemd op het aantal bewoners van alleen deze straat. Gebleken is echter dat bewoners uit de Hobeinstraat en de Scheldestraat er ook hun voertuig(en) plaatsen. Zodat er voor die van de bewoners van de Clij verstraat geen plaats meer is. Dat is niet de be doeling. Daarom ook hierbij het dringende ver zoek aan omwonenden uit genoemde straten om hun auto voor de eigen deur te parkeren. Dus niet in de Clijverstraat! Eén van de regels die voor woonerven gelden is, dat parkeren alleen is toegestaan in vakken met de aanduiding 'P'. Nu is het aantal parkeervak-

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5