informatiepagina van de gemeente vlissingen Nieuwe winkel- "trekkers" noodzakelijk Bebouwing Boulevard Bankert kan beginnen ll Q 11 Het nieuwe huur- systeem zwart op wit Vele plannen rondom Bangla Desh-project Kunstuitleen iedere dinsdag open Collecte Anjerfonds Vlissingen Bangladesh 7 6 6 1 DE VLISSINGER Woensdag 4 juni 1986 Adviescommissie aan burgemeester en wethouders: Winkelaanbod Ruimte voor nieuwe winkels Winkelnieuwbouw Nieuwbouw van winkels aan de kop van de Walstraat zou ruimte kunnen bieden aan een kwaliteitsdiscount supermarkt, een slijterij en een discountdrogisterij. Daar naast noemt het rapport voor deze locatie grootwinkelbe drijven in kleding en schoei sel, platen, verlichting, rijwie len en "fastfood" en zaken in kinderkleding, sportartikelen, bloemen en planten en glas, aardewerk en porcelein. Ook zou er een pizzeria ge vestigd kunnen worden. Overi gens zou het nieuwbouwproject ook de hoek Walstraat-Coosje Buskenstraat moeten betreffen waardoor de gehele entree van Overkapping Thema-centrum Voorwaarden Proefopstelling radar achter Boulevard De Ruyter Speelstad Wat ligt ter inzage? vrijwillige medewerkers Taken Vraag en aanbod Bouwvergunning Grondruil 1 SHiÉTJ Emancipatie- icommissie nu I Commissies laan de slag Taak Even bijpraten met wethouder Wisse Meer alleenstaanden Woningwetwoning 50 jaar Registratie woningzoekenden GIRO Logo Akties Dijkverzwaring Fiets- en wandelpad IN DEN BLAUW GERUITEN redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Alleen via een uitbreiding van het winkelaanbod met zogenaamde 'publiekstrekkers' kan de ver eiste impuls aan het winkelapparaat in het centrum van Vlissingen worden gegeven. Dat zou moe ten gebeuren in de vorm van een compleet nieuw winkelproject, waarvoor een goede lokatie het begin van de Walstraat (nu nog terrein van 'De Schelde') zou zijn. Dat is een van de hoofdpunten uit het rapport 'Vlissingen centrum' dat in opdracht van de Vlis- singse ondernemers is opgesteld door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). Deze organisatie werd daarin bijgestaan door een begeleidingscommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de ondernemers, de gemeente, het ministerie van economische zaken en de NMB. Het rapport is deze week aangeboden aan burgemeester en wethouders. De "trekkers" zouden afkom stig moeten zijn uit het grootwinkel- en filiaalbedrijf. Daarvan zijn er nu in het cen trum relatief weinig. Daar naast geeft het CIMK-rapport aan dat het centrum van Vlis singen een weinig rooskleurig beeld biedt. Er zijn veel ver waarloosde puien, er is veel leegstand, het winkelaanbod is weinig gevarieerd en het voetgangersgebied is te lang. Bovendien is er sinds 1980 een afname van het aantal winkelvestigingen van 172 naar 158. Vlissingen heeft een wat eigen aardig samengesteld winkelaan bod, aldus het rapport. Zo is er een ondervertegenwoordiging van de sectoren schoeisel en textiel en zijn er daarnaast juist veel "margezaken" (zoals in an tiek en dumpgoederen) en spe ciaalzaken in eetbare pro- dukten. Volgens het CIMK-rapport zou in Vlissingen nog "ruimte" zijn voor zo'n 38 nieuwe winkels; daaronder zouden 3 schoenen zaken kunnen zijn en 11 textiel zaken. Daarbij zou de aandacht vooral moeten uitgaan naar "trekkers" als M&S-Mode, Miss Etam, Witteveen, Hunkemöller, Bata, Dolcis, Manfield, Van Woensel e.d. Ook zou een twee de grote huishoudelijke artike lenzaak als Blokker heel goed mogelijk zijn terwijl tevens inte ressante formules van winkelke tens zoals Kijkshop, Douglas en Decorette beschikbaar zijn, al dus het CIMK-rapport. Tevens pleit het rapport voor vestiging van een zogenaamd ABC- warenhuis (een combinatiefor mule van Albert Heijn, Blokker en C&A) in het centrum van Vlis singen, het liefst via verplaat sing van Miro (nu ook een soort ABC-formule) naar de bin nenstad. Het CIMK vindt dat met name de gemeente, gezien ook de histo rie, wat dit betreft het voortouw zou moeten nemen. Wilt u ook weten waar u aan toe bent als het gaat om het huren van een woning (en wat erbij komt kijken)? Neemt u dan ge rust deze brochures mee. Deze uitgaven van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer lig gen gereed in alle gemeentelijke informatiehoeken. Dit zijn hun titels: -'Huuraanpassingen 1986'; -'Servicekosten'; -'Bescherming bij huur van woonruimte'; -'Huur en verhuur van kamers 1986'; -'Huur opzeggen gaat zomaar niet'; -de 'Huurkrant'; -'De huurcommissies is er ook voor u'. Uiteraard zijn al deze uitgaven gratis. Vroeger bestond, als u toeval lig niet op de eerste of derde dinsdag kon, de kans dat u uw bezoek aan de Kunstuitleen minstens enkele weken moest uitstellen. 'Vroeger' staat hier echter gelijk aan 'verleden tijd'. De Kunstuitleen is voor taan namelijk iedere week op dinsdag open. Het nog steeds toenemende aantal belangstellenden wordt daarmee meer gelegenheid ge boden een keuze uit het om vangrijke aanbod te maken. De de Walstraat een "pakkend" ge zicht krijgt. Achter het nieuw bouwproject zouden zo'n 350 a 400 parkeerplaatsen moeten komen. Het CIMK-rapport beveelt nog een aantal andere zaken aan zo als het gedeeltelijk overkappen van de Lange Zelke, het benut ten van de unieke "winkel- water"combinatie en het bena drukken van de goede parkeer- mogelijkheden in Vlissingen. Het CIMK vindt dat Vlissingen zich van concurrerende win- De Sint Jacobsstraat, deeluitma kend van het kernwinkelgebied (foto: Johan Murre). keisteden moet onderscheiden door het creëren van een speci alisme. Daarbij zou kunnen wor den gedacht aan het "thema discountkleding". Het kernwin- kelapparaat van Vlissingen zou zich hiermee als thema-centrum kunnen onderscheiden. Het CIMK verbindt wel voor waarden aan de haalbaarheid van met name de uitbreiding van het winkelaanbod. Naast een totaalaanpak in het kader van een "winkel- waterconcept" (denk aan bou levards, Vissershaven, Arse naal) moeten de nieuwe win kels bekende publiekstrekkers zijn die dichtbij elkaar en tege lijkertijd gevestigd kunnen worden en die vlakbij goede parkeermogelijkheden liggen. De enige goede locatie om aan dit alles te voldoen is de kop van de Walstraat, zo conclu deert het CIMK-rapport. Een veelgehoorde vraag bij het Stafbureau voorlichting was de afgelopen weken: "Hebt u nog zo'n foldertje over de huuraan passingen?". Een vraag die steeds bevestigend kon worden beantwoord. Meer dan dat. Want vaak bleek men ook wel een brochure over, bijvoorbeeld, servicekosten of de (ver)huur van kamers te kunnen gebruiken. Het ministerie van verkeer en waterstaat wil, als onderdeel van een 'radarketen' langs de Westerschelde, ook op de Boulevard de Ruyter een ra dartoren bouwen. Deze komt ter hoogte van de trap, die vanaf de Breewaterstraat naar deze boulevard leidt. Om te onderzoeken of de radar, die men op deze plaats gedacht heeft, op de goede manier werkt is men maandag begonnen met een 'radarlokatieonderzoek'. In verband daarmee is op genoem de plaats een rijdbare radarsen sor op een hoge mast geplaatst. De gegevens die deze radarsen sor levert worden 'opgevangen' in een container met apparatuur in de buurt van de mast. Het on derzoek duurt tot 20 juni a.s. (advertentie) vrijwillige medewerkers van de Kunstuitleen hebben zo ook meer mogelijkheden voor een uitgebreider advies. Kortom: hun service is nog beter ge worden! Tijden: Daar kunt u zich iedere dinsdag op de volgende tijden van gaan overtuigen: -'s morgens van tien tot twaalf uur; -'s middags van half twee tot vier uur; -en 's avonds van zeven tot ne gen uur. Het Autobedrijf Paauwenburg b.v. heeft bij burgemeester en wethouders, in het kader van de Hinderwet, een vergunning aangevraagd. Deze heeft be trekking op uitbreiding en wij ziging van het bedrijf en het bijbehorende benzinestation met een LPG-installatie. B. en w. zijn van plan de vergun ning te verlenen. Voordat dat gebeurt, moet er echter een door de wet voorgeschreven procedure worden doorlopen. In verband daarmee liggen de aan vraag en bijbehorende stukken ter inzage in het stadhuis bij de afdeling milieuzaken. De termijn, waarbinnen u de stukken kunt inzien eindigt op 30 juni. Dat is tevens de laat ste dag waarop schriftelijk bij b. en w. bezwaar kunt indie nen tegen het verlenen van de vergunning. Mondeling is dat mogelijk tot 23 juni. De organisatoren van Speelstad zijn, ten behoeve van Fantasia-stad 1986, op zoek naar Hun taken zullen vanaf heden tot aan de voorbereiding bestaan uit: -het sjouwen van hout; -het schilderen van decors; -het repareren van hamers; -het maken van bushalte bordjes; -het maken van wegwijzers; -en dergelijke. In de periode van 7 juli tot en met 1 augustus, als aan de Lan- geleenweg Fantasiastad wordt gebouwd, omvat het taken pakket: -het begeleiden van 500 kinderen. Gevraagd wordt: enthousiasme. Geboden wordt: - voldoening; - prettige werk sfeer; - werktijden in overleg. Bent u boven de 16 en onder de 80 jaar en hebt u bovendien wat tijd beschikbaar? Neemt u dan even contact op met Lies Luike naar, medewerkster van de Centrale Stichting Sociaal- Kultureel Werk. Zij is telefonisch bereikbaar via nummer 16440. Tot slot: ervaring is niet vereist! De gemeenteraad is vorige week akkoord gegaan met het voor stel van burgemeester en wethouders, een overeenkomst te sluiten over de bebouwing van het open deel van de Boulevard Bankert. De andere partijen zijn hier de Exploitatiemaatschappij Vlissingen B.V. (EMV) en de Bataafse Aannemingsmaatschappij (BAM). EMV/BAM een boete van f 1,4 miljoen betalen. Slaagt men er in het hotel met Pasen 1989 ge opend te hebben, dan vervalt de boete. De raad nam vorige week ook een zogenoemd voorbereidings- besluit. Daarmee verklaarde men officieel dat gewerkt kan gaan worden aan het bestem mingsplan voor dit deel van de boulevard. Op basis daarvan kunnen, als gedeputeerde sta ten van Zeeland dat goed vin den, bouwvergunningen worden verleend. Met dit besluit gaf de raad aan te willen voorkomen dat de aanvang van de bouw, wat de gemeente betreft, langer wordt opgehouden dan nodig is. Het terrein op de Boulevard Bankert, waar de BAM/EMV gaat bouwen, is voor ongeveer de helft eigendom van de ge meente. De andere helft behoort Betreffend besluit - genomen in de eerste 'echte' vergadering van de nieuwe raad - mag gerust een mijlpaal worden genoemd. De onderhandelingen die er aan vooraf gingen duurden niet min der dan zes. Het waren onder handelingen die, zo stelden b. en w. in hun voorstel aan de raad, geredelijk als moeizaam gekwalificeerd mogen worden. De realiseringsovereenkomst, waarvoor de raad het licht op groen zette, voorziet onder meer in een realisering van het com plex in meerdere fasen. De eer ste bestaat uit de bouw van een laag blok met woningen (blok B). Dat moet uiteindelijk komen te staan tussen het hotel (blok A) en de hoogbouw met apparte menten (blok C). Met de bouw van blok B moet op 1 augustus van dit jaar zijn begonnen. Op die datum moet ook een afkoop- Vooraanzicht 'Jt-:?X3ESSZS?? In het kernwinkelgebied, op de hoek Walstraat/Lange Zelke is reeds een bescheiden begin gemaakt met de versterking van het winke laanbod in dit winkel"circuit". (foto: Johan Murre). Woonaebouw C Woonoebotyi B som van f 2.189.000,— voor de grond betaald worden. Volgens de overeenkomst moet op 1 augustus 1987 zijn begonnen met de bouw van beide andere andere blokken. De afkoopsom, die betaald moet worden voor de grond waarop blok C komt bedraagt f 706.000,—. De af koopsom voor het perceel van blok A is f 1.625.000.—. Beide bedragen moeten even eens op 1 augustus 1987 wor den voldaan. Als op deze dag nog niet is gestart met de bouw van het hotel, dan moeten geBOLV- A het Waterschap Walcheren toe. De raad stemde daarom vrijdag ook in met het voorstel van b. en w. om de grond van de gemeen te over te dragen aan het water schap. Vervolgens zal de ge meente het gehele perceel in langdurige erfpacht terugont vangen. De gemeente is gerech tigd de gronden daarna in (on- der)erfpacht aan de EMV/BAM uit te geven. Het Waterschap heeft zich bereid getoond hier aan mee te willen werken. De grondruil omvatte overi gens ook nog enkele andere percelen in de omgeving van de boulevards. Volgende week komen er twee vaste commissies van advies en bijstand bijeen. Die voor de ruimtelijke ordening op dins dag 10 juni (19.30 uur) en die voor sociale aangelegenhe den op woensdag 11 juni (19.30 uur). Beide vergaderin gen worden gehouden in het stadhuis. Dat geldt niet voor de Culturele Raad, die morgen (donderdag) vergadert in welzijnscentrum 'Bachten Komme'. Deze bijeen komst begint om 20.00 uur. De stukken voor deze vergade ringen liggen ter inzage in de vijf gemeentelijke informatiehoe ken. Da's makkelijk, voor het ge val u zich rustig wil voorberei den. Bijvoorbeeld omdat u over een of ander voorstel van burge meester en wethouders, waar over u op deze pagina of in de PZC hebt gelezen, uw mening wilt geven tijdens de vergade ring. Dat mag en kan. De com missies zijn namelijk niet alleen openbaar, ze kennen ook spreekrecht voor het publiek. Dat, tijdens de rondvraag, ook zelf onderwerpen aan de orde mag stellen. Kortom: het ge meentebestuur geeft u gelegen heid mee te denken- en te pra ten. Het is aan u om daar ge bruik van te maken. Burgemeester en wethouders hebben het Anjerfonds Zee land vergunning verleend voor het houden van een col lecte. U kunt in de periode 9 Volgende week maandag, 9 ju ni, vergadert in het stadhuis de emancipatie-commissie. De aanvang is om 20.00 uur. De leden ervan schuwen de openbaarheid niet. Zij staan open voor inbreng van buiten af, waarmee emancipatie kan worden bevorderd. Be langstellenden zijn dan ook zeker welkom maandagavond. De emancipatie-commissie is haar werk nog maar net gestart. Begin mei werden de zeven le den ervan officieel geïnstal leerd. Bovendien werden toen de functies verdeeld. Aldoende is de commissie nu als volgt sa mengesteld: mevr. L. Hagen (voorzitter), mevr. J. van der Meer (vice-voorzitter), mevr. M. Wijngaarden (secretaris), mevr. R. de Haas-Teeuwsen (tweede secretaris) en als leden mevr. A. de Landmeter, mevr. C. Vos en dhr. L. Jobse. Als ambtelijk se cretaris is aan de commissie 'toegevoegd' dhr. A. Nagtegaal. Hij is het bij wie U met vragen voor en over de emancipatie commissie terecht kan. U kunt hem in het stadhuis bereiken via telefoonnummer 87336. De instelling van de emancipatie-commissie vloeit voort uit Emancipatieplan, een door de gemeenteraad vastgestelde nota. Daarin is de commissie een zelfstandige adviesfunctie toegedacht. Plannen en voorstellen op gemeentelijke beleidsterreinen, waarbij emancipatie een rol kan spelen zullen ter beoordeling en/of advisering aan deze 'club' worden voorgelegd. Zo heeft men al op het lijstje staan de nota deeltijdarbeid, de nota kinderopvang en het welzijnsprogramma (met name het onderdeel emancipatie). Er is dus voldoende 'werk aan de winkel'. Ook al omdat nog moet worden 'ingevuld' hoe de commissie gaat werken, wat er nu al aan werk is en waar de prioriteiten liggen. Op de agenda voor de juni vergadering - de bedoeling is twaalf maal per jaar bijeen te komen - staan dan ook onder meer het huishoudelijk regle ment en de prioriteitenlijst. Los daarvan, de commissie heeft niet alleen recht om gevraagd maar ook ongevraagd te adviseren aan het gemeentebestuur. tot en met 22 juni dan ook een collectant(e) van het fonds aan de deur verwachten. Zo iemand mag niet jonger zijn dan 16 jaar. Bovendien moet hij of zij een legitimatiebewijs kun nen tonen met daarop onder meer een stempel van de ge meentepolitie. Het verheugt mij dat de gemeen teraad vorige week ingestemd heeft met het instellen van een woningbehoefte-onderzoek. Ik vind dat belangrijk omdat in de afgelopen jaren zich steeds wijzi gingen hebben voorgedaan in de vraag naar woningen en in de woonwensen zelf. Want die ver anderen steeds, waarbij boven dien de gemiddelde leeftijd van de woningzoekenden verandert. Je kunt ook zeggen, er zal steeds meer "vergrijzing" ko men omdat in vergelijking met 10 tot 20 jaar geleden het aantal ge zinnen met kinderen id vermin- derd. Er zijn nu dan oolrmeer al leenstaanden èn ouderen op de woning"markt". Van de wensen van deze "nieuwe" categorieën woningzoekenden weten we weinig. Vandaar het onderzoek. De uitkomst daarvan zal ons, en de Vlissingse woningbouwvere nigingen, moeten helpen bij het afstemmen van de bouw van nieuwe huurwoningen op de vraag van nu en die van de toekomst. Eenvoudig is dat overigens niet, omdat woningwetwoningen 50 jaar "mee moeten". Een groot deel van de huizen in Vlissingen is dan ook tot stand gekomen in een tijd dat er een heel andere vraag was dan nu en er in de toe komst zal zijn. We hebben daar om dringend behoefte aan bijde tijdse gegevens hierover. Met de resultaten van het onder zoek zal het mogelijk zijn een be ter uitgekiend woningbouwpro gramma op te stellen. Maar het zal ook duidelijkheid moeten ver schaffen over de huidige woon wensen. Met andere woorden: in wat voor soort huurwoningen willen de mensen wonen? Want als gemeentebestuur zouden wij willen dat mensen die woning krijgen toegewezen die voor hen ook inderdaad het meest ge schikt is. Ongeacht wie de eige naar van de woning is. Ik stel mij voor, aan de hand van de objec tieve gegevens uit het onder zoek, hierover overleg met de eigenaren van huurwoningen te voeren. In het recente verleden hebt u op deze pagina enige malen kun nen lezen over het derde wereldproject van de gemeente Vlis singen: de steunverlening aan het door de NOVIB geadopteerde Underprivileged Childeren's Educational Program in Bangla Desh. De laatste tijd is het in de publiciteit wat stil geweest rondom dit project. Dat betekent echter niet dat de begeleidings commissie in de tussentijd stil heeft gezeten. Zo is er hard gewerkt aan de or ganisatorische structuur van de ze commissie. Een van de resul taten daarvan, het meerjaren plan 1986-1989 werd onlangs aanvaard door het gemeente bestuur. Voorts werden er bin nen de commissie drie werk groepen gevormd. Die voor fondswerving zal zich, kort ge zegd, bezig gaan houden met het inzamelen van geld. De werkgroep educatie/bewustwor ding zal zich meer richten op voorlichting en informatie van de Vlissingse bevolking (waar het gaat om ontwikkelingspro blematiek). De derde werkgroep is die voor promotie en public- relations. Het werkveld daarvan omvat onder meer de externe contacten van de commissie en de algemene publiciteit rond het project. De begeleidingscommissie koos ook een eigen logo. U treft het bij dit artikel aan. Dit herken ningsteken zult u voortaan bij al le publicaties van de commissie op deze pagina aantreffen. Er zullen ook stickers van worden gemaakt. Het is wellicht aardig te weten dat de toorts in het mid den het symbool is voor verlich ting èn kennis en vorming. Als zodanig maakt het ook deel uit van het UCEP-logo. Nu de structuur van de begelei dingscommissie vast ligt, wor den ook de akties geïntensi veerd. Op 24 mei bijvoorbeeld organiseerde de werkgroep in terculturele activiteiten van buurthuis 'De Paraplu' in sa menwerking met de Hindoestaans-Surinaamse stichting Naya Seetara een voorlichtingsavond. Dit, onder het motto 'Paauwenburg helpt Bangla Desh'. De netto op brengst van deze avond be droeg f 275,—. Voorts zult u op 3, 4 en 5 juli de begeleidingscommissie UCEP-Bangla Desh met een eigen stand kunnen aantreffen op de zomermarkt in de Schel- destraat. Ook zullen op korte termijn groepen in de Vlissing se samenleving worden bena derd over deelname aan het project. De werkgroep promo tie/public relations zal u uiter aard op deze pagina op de hoogte houden van verdere ontwikkelingen. Iets heel anders nu. Momenteel wordt aan twee zijden in de ge meente een verzwaring van de zeedijk uitgevoerd. Bij Ritthem is dit werk zo goed als gereed, bij het Nollebos wordt daaraan nog volop gewerkt. Bij - zoals dat heet - "de eerste opgang" wordt de dijk nu op veilige hoogte en breedte gebracht. Hierdoor zal de overgang iets opschuiven waarbij tevens een parkeerter rein zal worden aangelegd. Het ziet er nu nog allemaal wat kaal uit maar na begroeiing wordt dit naar mijn idee een heel aardige 'duin'-overgang naar een stukje Vlissings strand. Met het gereedkomen van de dijkverzwaring bij Ritthem is ook een fraai wandel- en fietspad ontstaan met uitzicht op zee. Het is geasfalteerd en enkele kilome ters lang en loopt vanaf de Bui tenhaven over de dijk naar Fort Rammekens. Helaas heb ik moe ten constateren dat daar nu ook nog al wat auto's rijden wat na tuurlijk niet de bedoeling is. Het Waterschap Walcheren heeft mij echter verzekerd dat dit binnen kort onmogelijk zal worden ge maakt. Het zal dan een fraai en rustig fiets- en wandelpad zijn.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5