Workshop maskers maken Nederlands elftalspeler Richard Verweij NETHERLANDS 19-20-21 t JUNI De werkgroep 'Laa it Leven' van deVBOK Abortus provo kwestie van po catus: di sitief hu it is een lp bieden EUROPEES PLANKZEILEN OP VEERSE MEER q 4a Vers van Torro ge\/Lissinger HET WEEKBLAD WALCHEREN Open dag vogelasyl Middelburg ROYAL ALBERT Bone China Ramschip 'De Schorpioen' (in miniatuur) binnenkort in Middelburg Polletje gras Van 9 tot en met 22 juni: Anjercollecte Buitenlandse clubs "De beitic geschenken" Fijn om te kri/gen.... Ideaal om te sparen uw "Royal Albert" dealer On-christelijk Voorwaarde Voorbehoeds y middelen J. P. A. Rossel tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen ROOMBOTER Pakje 250 gr. SCHARRELEIEREN Doos A QQ 10 stuks 239 1.27O SLAGERSACHTERHAM S-""1.98 BOTERAAALSE ASPERGES A QQ 500 gram... I.270 7 DEZE WEEK IN 1 oplage 22.800. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44.950. uitgave provincial! zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162. advertentie: waistraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-84000, privé w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-81170. In vervolg op het project 'Commedia delI'Arte', dat plaats vond in de maand maart in Vlissingen, houdt de Culturele Raad van de Scheldestad in samenwerking met het Zeeuws Steunpunt voor Amateurto neel op zaterdag 7 en zondag 8 juni een workshop 'maskers maken en met maskers spelen. Een belangrijk kenmerk van 'Commedia delI'Arte', dat letterlijk 'ambachtelijk beoe fend toneelspel' betekent is het gebruik van maskers. Deze maskers bedekten de bovenste helft van het gezicht, waardoor het een vaste uitdrukking kreeg. Dat betekende dat de spe ler verplicht was al zijn stemmingen en emo ties te vertalen met de rest van zijn lichaam. De workshop vindt plaats in het Vestzak theater in Vlissingen en staat onder begelei ding van twee docenten van het Centrum Commedia delI'Arte uit Amsterdam. Er is plaats voor maximaal 16 cursisten. Opgave voor deze cursus kan bij de Culturele Raad Vlissingen: 01184-14928. Middelburgse restau rateurs zetten film kaartje op menu. Sandra Heidens leeft voor aerobic in 'uit het zakenhart Vlissingen op zoek naar figuranten voor de 'boulevard of broken dreams' in 'uit'. (Burgemeester) Mont- frans maatjes met maatjes. Polletje gras glad vergeten Een gewone straat, een gewoon huis, gewone ouders en een gewone jongen, Richard Verweij, die gewoon voetbalt. Toch schijnt dat 'gewone voetballen' niet zo gewoon te zijn. De 15-jarige Middelburgse Mavo-scholier is het afgelopen jaar geselecteerd voor het Nederlands elftal voor jongens tot 15 jaar. Niet alleen geselecteerd, maar ook nog opgesteld. Dat de keuze op hem is gevallen is des te opmerkelijker. Dit Nederlandse elftal bestond namelijk voor het overgrote deel uit Ajaxieden en Feyenoorders. "Logisch natuurlijk" meent Richard. "Kijk. Ik speel in Zeelandia in Middelburg. Je geeft je op als lid en je gaat voetballen. Bij die topclubs ligt dat even iets anders. Bij die clubs mag je spelen. Dat betekent dus dat je moet voorspelen en als je in hun ogen goed genoeg bent mag je lid van de club worden. Het niveau van die spelers ligt dus hoger dan bij andere clubs". Hij maakt zich daar echter niet druk om. "Ik speel voor mijn plezier". In ieder geval hoefde Richard Verweij géén selectiewedstrijd te spelen om lid te mogen worden van Zeelandia. Zijn spel viel zijn trainer John Ebert op en een scout werd ingeschakeld. "Kom eens kijken, misschien zit er wel wat in die jongen", seinde hij over. De scout kwam, zag en de weg naar de Nederlandse jeugd- top lag open voor Richard. "Zo simpel ging dat natuurlijk niet", stelt Richard nu vast. "In eerste instantie werd ik geko zen voor de Walcherse selectie. Standing toft to right: Marco Kamerling. Jean de Jong, Danny den Ouden, Sti Stephen Verwey, Zier Tebbenhof, Marco Vink, Patrick de Vriea, Marco Fenijn, Marco Sas, Bert van Lingen (Coach). Sitting left to right: Fred van Raayen, Albert Stuivenberg, Peter den oner, Michel de Hart, Erik de Ridder, Michel Kreek, Willem Kruize, Hans van Zuiden. Het Nederlandse jeugdelftal tegen Engeland. Staand, vierde van links Richard Verweij. Het ramschip 'De Schorpioen' komt op korte termijn naar Mid delburg, in miniatuur evenwel. Het ramschip 'in het klein' zal worden toegevoegd aan de ma quette die in het VOC-gebouw aan de Maisbaai in Middelburg is opgesteld. Het originele schip ligt momen teel nog op de werf bij de Konink lijke maatschappij De Schelde in Vlissingen waar onder meer dek en masten aangebracht worden. Daarna zal ook dit schip richting Middelburg varen om daar aan de Loskade een vaste ligplaats in te nemen. De stichting 'De Schorpi oen' is met de gemeente Middel burg 'in zee' gegaan en er worden nu stappen ondernomen om via de gemeente Middelburg de nodi ge subsidiegelden binnen te krijgen. Mevrouw Wil van Son van de stichting heeft al een aantal posi tieve reacties van Middelburgse verenigingen en individuele inwo ners gekregen, die zeer tevreden zijn met de ligplaats in de Zeeuw se hoofdstad. Van alle kanten wordt er al vrijwillige hulp toege zegd. Maar vrijwilligers - vooral met kennis van zaken - uit de Zeeuwse hoofdstad kan de stich ting nog goed gebruiken. Voor de plankzeilers is er tijdens de Veerse Meer Dagen (donder dag 19 tot en met zondag 22 juni) een internationaal evenement panklaar gemaakt. Voor zondag de 22e heeft de Windsurfvereni- ging Zuid West 7 namelijk een Europees Plankzeilevenement ge boekt, waardoor het op het 25 jaar oude binnenmeer wemelt van de zeilen op stabootjes. Zowel wedstrijdzeilers als toervaarders kunnen deelnemen aan de Ronde van het Veerse Meer, die - overi gens - al weer voor het zesde ach tereenvolgende jaar plaatsvindt. De wedstrijd gaat over veertig ki lometer. De start is om 11.30 in het surfcentrum nabij Kamper land. De recreatieve tocht over achttien kilometer start een uur later. Deelnemers hiervoor kun nen inschrijven op zaterdag 21 ju ni tussen 18.30 en 19.30 bij De Schotsman in Kamperland. Er zijn geen beperkingen aan de plank- of zeilafmetingen gesteld. Door de natuurlijke vorm van het Veerse Meer heeft elke keuze wel zijn voor- en nadelen. Als opmaat tot dit Europese gebeuren is er op zaterdag 21 juni om 11.30 uur een funwedstrijd, inschrijven tussen half negen en half elf. Dan moet ie een aantal wedstrij den spelen. Als alles dan goed gaat kom je in de Noord-Zeeuwse selectie. Weer wedstrijden spelen. Rol je daar doorheen, dan heb je de kans om in de Zeeuwse selectie te komen. Dat betekent natuur lijk wéér wedstrijden spelen, in dit geval tegen de selecties uit Bra bant en Limburg. En als dat alle maal naar wens gaat zit je mis schien in de Zuid-Nederlandse se lectie. Uiteindelijk blijven er 34 spelers over uit wie het Neder lands elftal wordt geselecteerd. Je moet dan echt opboksen tegen de jongens van Ajax en Feyenoord die eigenlijk het grootste deel van de selectie uitmaken". Uiteinde lijk kwam de jonge Verweij toch als één van de weinige niet- Ajaxieden of -Feyenoorders in de uit zestien man bestaande selectie. Dan kan hij toch wel goed voet ballen? "Of ik goed kan voetballen moe ten anderen maar beoordelen", zegt Richard met enige beschei denheid. "Ik heb binnen mijn club beslist geen extra trainingen gehad of zo. Normaal met de jon gens meespelen en trainen. Meer niet. Toen ik in het nationale elf tal zat natuurlijk wel. Dan moest ik regelmatig naar Zeist en ook in de voorselecties werd er wel meer aandacht aan bepaalde dingen ge schonken. Maar dat is natuurlijk logisch". Hij wil wel duidelijk kwijt dat hij die top niet alléén be reikt heeft. "Zonder mijn vader en moeder was het beslist nooit gelukt", verklaart hij. "Per slot van rekening moesten zij me vaak met de auto naar de wedstrijden en trainingen rijden. Dat heeft ze nogal wat tijd en geld gekost". Moeder Verweij beaamt dat, zij het maar gedeeltelijk. "M'n man is gek van voetballen, ik ben gek van voetballen en ik zit in de jeugdcommissie van Zeelandia en onze andere zoon voetbalt nu ook al negen jaar. Dus wat dat betreft kun je wel stellen dat voetbal onze hobby is. En hobbys kosten na tuurlijk geld. Uiteindelijk vallen de kosten wel mee. Je moet er tenslotte ook wat voor over heb ben als je zoon de top kan berei ken. Bovendien hebben wij ook nog eens liever dat Richard zich op het voetbalveld uitleeft dan doelloos over straat slentert". Inmiddels heeft de jonge oranje speler al aardig wat interlands op zijn naam staan. "Het leukste waren natuurlijk de uitwedstrij den tegen Frankrijk, Roemenië en Engeland. Dan zie je nog eens wat van de wereld". De wedstrijd in Engeland is hem nog het meest bijgebleven. "Dat was een belevenis", weet hij nog. "We speelden in het Wembley- stadion op het 'heilige gras' en meer dan 30.000 toeschouwers. Als je dan het veld opkomt ben je wel even stil. Zoiets is enorm. Moet je nagaan: 30.000 mensen die je toejuichen, dat is een sfeer waarvan de rillingen je over de rug lopen. En dan handtekenin- Als gevolg van de bezuinigingen van de overheid moeten culturele organisaties steeds meer elders fi nanciële middelen zoeken. Het Prins Bernhard- en het Anjer fonds zijn dan vaak de eerste adressen waar men terecht komt. Deze fondsen kunnen hun werk alleen maar voortzetten als zij geld hebben. Ook dit jaar, van 9 tot en met 22 juni gaan de collec tanten weer langs de deur om het werk van het Anjerfonds moge lijk te maken. De opbrengst van die collecte be paalt voor een belangrijk deel wat het fonds in Zeeland kan on dersteunen. Met name het muziekleven profi teert van de activiteiten van het Anjerfonds. In de praktijk wordt meer dan de helft van het budget besteed aan subsidies in de aan schafkosten van instrumenten en uniformen. Maar ook aan de an dere terreinen van het culturele le ven gaat het fonds niet voorbij. Zo hebben bijvoorbeeld amateurtoneel- en volksdansvere nigingen bijdragen ontvangen voor belichting en geluidsappara tuur, zijn musea in staat gesteld de inrichting te verbeteren en zijn er tal van publicaties mogelijk gemaakt. gen uitdelen. Hardstikke leuk na tuurlijk". Van één ding heeft hij wel een beetje spijt dat hij het niet gedaan heeft: een plukje gras meenemen. "Dat gras is daar hei lig en het zou best leuk zijn ge weest om daar een paar sprieten of zo van mee naar huis te nemen. Maar ja, glad vergeten door de spanning". Hoe het volgend jaar zal. gaan - Richard is dan inmiddels 16 jaar - weet hij nog niet. Diverse clubs, waaronder een buitenlandse zou den hem graag in hun gelederen hebben als prof of semi-prof. Voorlopig blijft Richard nog mi nimaal een jaar bij zijn club Zee landia spelen. "Dat heb ik af gesproken en dan doe ik dat ook", stelt hij met klem. "Vol gend jaar zien we wel verder. "Aan de uitverkiezing in het Ne derlands elftal zitten ook nog wel bezwaren hoor", verduidelijkt hij. Toen ik vroeger op het veld kwam, was er niets aan de hand en kon ik gewoon mijn partijtje spelen. Nu is het zo dat als de te genstander weet dat ik in de opstelling sta, ik direct twee be wakers krijg toebedeeld. Achteraf hoor je dan: wij hebben wel niet gewonnen, maar jij hebt niet kun nen scoren. Maar dat gebeurt, dat weet je en het hoort er nu eenmaal bij". Momenteel speelt hij bij de senioren van Zeelandia. "In het begin was dat wel even 'een tand je bij' maar nu gaat dat prima en mijn teamgenoten accepteren mij zoals ik ben. Naast mijn schoenen lopen of kapsones hebben kan ik wel vergeten. Trouwens, zo ben ik nu eenmaal niet. Toevallig kan ik misschien wat beter voetballen dan een ander maar of dat nu écht zo bijzonder is? Per slot van reke ning speel je met elf man en niet in je eentje". Natuurlijk heeft Richard Verweij een favoriete voetballer: Marco van Basten. "Wat die jongen alle maal kan is ongelofelijk. Als ik ooit zo ver kom als hij denk ik dat ik 'aardig' kan voetballen. Hoe ik nu speel moeten anderen maar be oordelen! En met een grijns: "Maar misschien voetbal ik in derdaad niet onverdienstelijk. Tenslotte staat niet iederéén in het Nederlands elftal". Om een breed publiek kennis te laten maken met het werk van de vogelopvang, houdt het vogelasyl in Middelburg op zaterdag 7 juni een open dag, die van 10 lot 16 uur duurt. Het vogelasyl ligt ach ter in het Middelburgse park 'Toorenvlied'. Jonge vogels en eendjes vertede ren. Een jong dat zijn moeder kwijt is wordt al snel naar het op vangcentrum gebracjil. Er zijn natuurlijk ook andere vogels die in het vogelasyl onderdak vinden, zoals zieke of gewonde vogels. Dat alles betekent voor het -nog steeds- noodlijdende vogelasyl handenvol werk. "Wij doen het overigens erg graag", vertelt Lia ten Hoorn de secretaresse van de vogelopvang. "Maar zo langzamerhand gaat het voor ons toch een probleem worden. Wij hebben gebrek aan geld en aan vrijwilligers. Alles kost natuurlijk geld en tijd. Als wij vrijwilligers zouden krijgen die bijvoorbeeld wormen willen spitten of eendekroos verzamelen zijn we al een eind geholpen". Verder heeft het vogelasyl nog één grote wens: een eigen auto. Dan kunnen de gewonde of zieke dieren worden opgehaald en hoeft er geen beroep meer te worden ge daan op politie, brandweer of particulieren. Met deze open dag hoopt het vogelasyl dan ook niet alleen 'fondsen te verwerven maar ook dat er zich vrijwilligers zullen aanmelden om 'iets voor de vogels te doen'. Verdere inlichtingen «ver het werk van de vogelopvang: 01180-23637 of 01184-72037. SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT SO MIDDELBURG m tBO 1 322 T Een winterse dag - ergens in ja nuari dit jaar. Voor het station van de Nederlandse Spoorwegen in Middelburg schuilt een groepje jongeren achter de uitbouw van het restaurant aan de straatzijde. Een groot wit spandoek verraadt het protest: tégen abortus provo- catus. Voorbijgangers hebben nauwelijks oog voor de actievoe rende jongeren. Het is te koud of de boodschap spreekt niet aan. Wie wel kijkt plakt snel etiketten en oordeelt op de kleding - plooi rokjes en uit de mode geraakte re genjassen. Een wat oudere vrouw, zeulend met late bood schappen knikt vriendelijk tegen de van de vorstkou huiverende protesterende mensen. Een groep je. Oneens met de wetgeving. Wie het precies zijn, is nu moeilijk te achterhalen. De werkgroep Laat leven' van de VBOK (Vereniging Bescherming ongeboren kind) was het in ieder geval niet. De af deling Walcheren van die organi satie wil wel uitleggen wat zij - zonder veel ophef - in haar schild voert, teneinde mensen af te hou den van abortus provocatus. "We roepen kennelijk het beeld op een nogal geïsoleerd gezel schap te zijn", verbaast voorzit ter Benne Solinger zich. Hij en zijn Walcherse werkgroep willen niets liever dan gezien worden als mensen van deze tijd, realistisch en met twee benen op de grond. De werkgroep staat inderdaad niet te trappelen om ludiek de straat op te gaan en veel pers te halen met avontuurlijke acties. "We staan wel te trappelen om goede voorlichting te geven", be toogt de Souburger. "De werk groep bestaat uit een gemêleerd gezelschap. Er is plaats voor iedereen, welke levensovertuiging hij of zij ook aanhangt. De werk groep 'Laat leven', de actieve kern van de VBOK, bestaat op Walcheren voornamelijk uit christenen. Elders in het land zijn ook andersdenkenden actief om vrouwen te wéerhouden abortus provocatus te laten doen". de Walcherse werkgroep. "Veel vrouwen worden na de ingreep depressief, ze hebben kennelijk onvoldoende nagedacht. Het Fi om heeft nu een praatgroep voor vrouwen die abortus lieten doen. Dat bleek dus nodig", constateert Benne Solinger. Het lijkt er wel eens op dat voor sommige vrouwen abortus in de plaats komt van voorbe hoedsmiddelen. En - zo luidt deze veelal op vooroordelen gebaseer de mening - men stapt dan la chend de abortus-kliniek binnen. De VBOK is genuanceerd in haar oordeel en veroordeelt niet. "Wat wij doen is de vrouw een alterna tief bieden. We proberen duide lijk te maken dat een ongeboren kind een volwaardig menselijk le ven heeft. Vanuit die achtergrond trachten we de beslissing van de vrouw te beïnvloeden. En dat is een kwestie van héél positief hulp bieden". Ingrijpen in de zwangerschap. Daarover zal niemand staan jui chen, menen de beide leden van Eef van Wijk- Padding uit Vlis singen houdt zich vanuit de werk groep vooral bezig met begelei ding van vrouwen en meisjes die bij de werkgroep om hulp vragen. Hoewel de eigen folder die de werkgroep uitdeelt op markten en braderiën vermeldt dat het om 'Gods schepping' gaat, komt de hulpvraag doorgaans uit niet- christelijke hoek. Het zal echter nooit de opzet van de werkgroep zijn om een soort zendingswerk te doen. Eef van Wijk: "Onchriste lijke hulpvraagsters vragen mij wel eens waarom ik me zo voor hun inzet. Ik vertel ze dan duide lijk dat ik mijn motivatie uit de bijbel haal". Luisteren naar wat de zwangere vrouw heeft te vertellen is een be langrijk deel van het eerste ge sprek dat mevrouw Van Wijk voert. "Ik probeer dan een in gang te vinden." Het meisje of de vrouw heeft vooral aandacht no dig. Haar omgeving weet vaak nog van niets. Door te luisteren en haar het positieve te vertellen van een kind hebben, denk ik dat ze tot een genuanceerd oordeel kan komen. Ik hoop uiteraard dat de vrouw geen abortus provoca tus laat doen. Maar dat gebeurt echt niet zo van dat moet, anders val je bij mij uit de boot. "Wie eenmaal heeft besloten het kind te houden krijgt alle mede werking en begeleiding. Via het centrale kantoor van de VBOK in Amersfoort beschikken we over voldoende pleegadressen om een meisje dat tijdens de zwanger schap liever niet thuis is, te laten wonen. We hebben pleegadressen in het hele land. Ook als ze een maal is bevallen helpen we de vrouwen verder; bijvoorbeeld met woonruimte of om een studie op nieuw te beginnen of te hervatten. Trouwens: als iemand besluit om toch abortus te laten plegen, kan zij daarna ook bij ons terecht. Nooit zullen we iemand af wijzen". Hoog in het vaandel van de werk groep 'Laat leven' staat voorlich ting op scholen. Benne Solinger houdt zich daarmee bezig. Hij toont daar een film, waarin onder meer wordt getoond dat het hart je van de embryo al na enkele we ken zelfstandig klopt. Daarna vertelt Solinger iets over de werk wijze van de VBOK. Hij geniet zichtbaar als hij praat over de dis cussie die zijn zienswijze vaak bij de jeugd oplevert. Zegt dan vast beraden: "We bedrijven beslist geen demagogie. Wij zeggen niet: wat wij voorstaan is goed en al het andere is fout. Het gaat er ook in de voorlichting om een po sitieve benadering". Solinger zit echter nogal verlegen met de vraag, of men dan ook al ternatieven biedt in de vorm van bijvoorbeeld voorbehoedsmidde len gebruiken. "Ik kan wel een persoonlijk antwoord geven. Maar ik spreek namens de werk groep. En die spreekt zich niet uit over voorbehoedsmiddelen". De VBOK is trouwens niet altijd tegen abortus. Solinger: "Wij stemmen alleen toe als het leven van de moeder in gevaar is door de zwangerschap. De werkgroep 'Laat leven' is op Walcheren sinds 1979 actief. Deze kern bestaat uit een tiental leden. De VBOK telt zeshonderd Wal- chenaren. Het ledenaantal groeit - ook landelijk »- gestaag. Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 ^Jobeinstr3atJ52_VI^ Geldig t/m zaterdag 7 juni 1986. 1/4-23-01 GOED IN KWALITEIT EN LAGE PRIJZEN.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1