Kunstkrpng Het Zuiden MIDDELBURG KOOKT TIJDENS BRADERIE Stage bij gehandicapte DE FAAM - DE VLISSINGER IN BEROEP Woensdag 28 mei 1986 Het oppervlaktewater wordt gebruikt voor de bereiding van drinkwater, er wordt in gezwommen, op gevaren (beroepsvaart en recreatievaart), het levert voedsel, zo als vis- en schaaldieren, het wordt gebruikt in de land bouw en in de industrie. Oppervlakte water Typering Kwaliteit Functies Beheer COMMISSI ES volksgezondheid werkloosheid Financiën Zeeland helpt Nepal Wat gebeurde er mee? MODE EN BEELDENDE KUNST BELANGRIJKE TOEVOEGSELS Mode ABDIJ De Zeeuwse stichting voor Re validatie in Goes onderzoekt de mogelijkheden stagiairs te plaatsen bij lichamelijk gehandi capten die thuis wonen. De stagiairs zijn tweede jaarsleerlingen van de scholen voor middelbaar dienstverle- nings- en gezondheidszorgon derwijs (MDGO) in Hulst en Goes. Zij volgen de opleiding tot verzorgende, die vroeger in de instellingen voor o.a. gehandi captenzorg werd gegeven. De stage duurt tien weken en beslaat twintig uur per week. Een deel van het werk kan ook in het weekeinde vallen, maar de nachtelijke uren zijn uit gesloten. De hulp die de stagiairs kunnen bieden is heel uiteenlopend en hangt voornamelijk af van de aard van de handicap van dege ne die de hulp inroept. Veelal zal het gaan om voor validen alge mene, dagelijkse dingen, die voor een gehandicapte minder vanzelfsprekend zijn. De Zeeuwse stichting voor re validatie heeft deze maand con tact gehad met een aantal orga nisaties, zoals de Bond van ge handicapten en arbeidsonge schikten ANIB, de Vereniging van spierziekten Nederland VSN, de Nederlandse multiple sclerose stichting NMSS, de Nederlandse bond van blinden en slechtzienden NVBS, de Bond van motorisch gehandi capten BOSK en de Gehandi capten organisatie Nederland GON. Zij hebben alle belangstel ling getoond voor het stagepro ject, evenals de instellingen voor gezinsverzorging. Vanuit de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis - de wijkverple ging - werd geen reactie ont vangen. De Kahlerpatiëntenver- eniging denkt, dat de handicap zo specifiek is, dat de aanvul lende hulp van de leerlingen Op vrijdag 30 mei houdt de hoorcommissie bestem mingsplannen driemaal zitting. De eerste begint om 9.00 uur en heeft als onderwerp het bestemmingsplan "Zonnemaire Kom" van de gemeente Brou wershaven. Tegen dit plan zijn twee bezwaarschriften inge diend. De heer mr. J.A. Men- delts uit Leusden (namens dhr. H. van Dijke uit Zierikzee) maakt bezwaar tegen het ont breken van bouwmogelijkheid op zijn grond aan de Veerdijk; de heer ir. J.P. Verseput uit Wassenaar is het er niet mee eens dat in het plan zijn woning aan de Zuidweg als karakte ristieke bebouwing met daaraan verbonden beperkingen wordt gekenmerkt. De tweede zitting begint om 9.30 uur en heeft als onder werp het bestemmingsplan "Buitengebied" 6e planveran dering, van de gemeente Oostburg. De heer P. de Smet en mevrouw G. van Tiggelen-Baecke, beiden uit IJzendijke, maken bezwaar tegen het verplaatsen van het bedrijf van Doens-Vermuë BV. De derde en laatste zitting van I EUWS geen uitkomst biedt. De organi saties die wel mogelijkheden zien, onderzoeken of zij stagi airs kunnen plaatsen. Het moet gaan om hulp aan mensen die van het normale aanbod in de hulpverlening geen gebruik kun nen maken of om hulp als aan vulling op het normale aanbod. De stagiairs krijgen ondersteu ning van een begeleidingswerk groep, waar zij met eventuele problemen en vragen terecht kunnen. Het project is opgezet naar het voorbeeld van scholen voor MDGO in Noord-Brabant en Overijssel. In de praktijk daar is gebleken, dat de aanvullende hulp erg op prijs wordt gesteld. De Zeeuwse stichting voor re validatie heeft het project in haar vergadering van gisteren (dinsdag) besproken. Vragen over het project en aan melding voor stageplaatsen kunnen worden gericht aan de Zeeuwse stichting voor revali datie, Beatrixlaan 24, postbus 79, 4460 AB Goes, telefoon 01100-15931 of 15892. Water kwaliteitsplan de hoorcommissie gaat over het bestemmingsplan "Kom Dom burg" van de gemeente Dom burg. De zitting vangt aan om 10.00 uur. Tegen dit plan zijn 32 bezwaren ingediend. De bezwaren richten zich vooral tegen het al of niet toestaan van recreatieve bestemmingen (inclusief hore ca) van woonhuizen. Anderen maken bezwaar tegen de instel ling van eenrichtingsverkeer op de Mezgerweg en het Water schap Walcheren wil meer vrij heid van handelen voor werk aan de duinen. De AROB-commissie uit Gede puteerde Staten houdt op dins dag 3 juni, 11.30 uur, een hoor zitting ter behandeling van een bezwaarschrift van het college van b. en w. van Hulst. GS hebben verklaringen van geen bezwaar verleend, ge vraagd door b. en w. van Ter- neuzen, voor de bouw van een ziekenhuis aan de Wielingen laan in Terneuzen. Het gemeentebestuur van Hulst is het hier niet eens, vooral om dat hiermee de sluiting van het Sint Liduina ziekenhuis verband houdt. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Verder is het water van groot belang voor alle levende orga nismen: allerlei planten en die ren leven in het water en halen er hun voedsel uit. Provinciale staten stellen in hun vergadering van 20 juni het wa terkwaliteitsplan vast. Het gaat in het plan om het oppervlakte water. Het grondwater blijft buiten beschouwing. Oppervlaktewater is het water, dat in direct contact staat met de bodem en de lucht en dat permanent of voor het grootste deel van het jaar voorradig is. Sloten die tijdelijk droog staan, vallen ook onder de definitie. Uitgezonderd zijn openlucht zwembaden, viskweekvijvers en zuiveringsinstallaties. In het plan zijn de rijkswateren buiten beschouwing gebleven. Dat zijn de grote Zeeuwse wa teren en een aantal kanalen. Aan de hand van de ontstaans geschiedenis en het oorspron kelijke gebruik van het water in de provincie zijn twaalf typerin gen gehanteerd: watergangen, kreken, welen, inlagen, karre- velden, vijvers, stads- en fort grachten, duinpiassen, vee drinkputten, duinbeken en wa teren voor de drinkwatervoor ziening. De kwaliteit van het water is af hankelijk van de stoffen die erin terecht komen, van de tempera tuur van het water, de diepte en de hoeveelheid water, van stro ming en van de eigenschappen van de bodem. Verder is het ge bruik van het water van belang voor de waardering van de kwa liteit. Aan water voor de drink watervoorziening zullen andere eisen worden gesteld dan aan watergangen. In het waterkwaliteitsplan wor den acht functies voor het wa ter onderscheiden. Soms vere nigt een water enkele functies in zich. In zulke gevallen wordt bekeken welk gebruik het be langrijkst is en daaraan wordt dan de hoofdfunctie toegekend. Het medegebruik wordt gekwa lificeerd als nevenfunctie. De functie-aanduiding houdt ver band met het beheer van het water en de daaraan toe te ken nen kwaliteit. De functies zijn: ecologie, land bouw, drinkwater, recreatie, visserij, industrie, woon- en be bouwingsfunctie en scheepvaart. Bij de toekenning van functies is uitgegaan van het gebruik in de praktijk en eventuele wensen. Als gevolg van de inspraak heb ben gedeputeerde staten (het dagelijks bestuur van de provin cie) de functie zwemwater la ten vallen voor de Witte Bergen bij Clinge en de nevenfunctie landbouw voor geïsoleerd lig gend water dat alleen via het grondwater in verbinding staat met landbouwpercelen. Voor het platte van Walcheren wordt voorgesteld de functietoeken ning bij de ruilverkaveling op nieuw te bekijken. De waterschappen zijn belast met de bestrijding van waterver ontreiniging. Belangrijk instru ment daarbij zijn de rioolwaterzuiveringsinstallaties. Rond 1990 moet alle afvalwa ter via zulke installaties worden geloosd. Niet alle verontreini ging kan evenwel worden voor- De commissie ambulancever voer uit de RAVOZ vergadert op donderdag 5 juni om 19.30 uur in Hotel Restaurant "Termi nus" in Goes. komen door gebruik te maken van zuiveringsinstallaties. Uit spoeling van meststoffen, het gebruik van bestrijdingsmidde len en luchtverontreiniging zijn daarvan voorbeelden. Gedeputeerde staten schrijven in hun voorstel aan de staten, dat na voltooiing van de Delta werken zij hun visie zullen ge ven op de waterhuishouding van de binnenwateren en de ta ken van de waterschappen daarin. Ook moet er een goede taakafbakening komen tussen de waterschappen en de ge meenten. De gemeenten hebben plannen voor de afstemming van hun ri oleringen op de zuiverings installaties. In totaal moet daar voor f 106 miljoen worden geïnvesteerd door de gemeen ten. De werkgroep "geld voor rioleringen" bekijkt welke mo gelijkheden er voor de provincie zijn om hierin bij te dragen. Tot 1990 hebben de water schappen te maken met een in vestering van f119 miljoen voor zuiveringstechnische wer ken, waaronder de installaties bij Ritthem van het waterschap Walcheren en bij Terneuzen van het waterschap De Drie Am bachten. In het waterkwaliteitsplan is en kele malen sprake van onder zoek. Jaarlijks heeft de provin cie hiervoor bijna anderhalve ton nodig. In de begroting is steeds rekening gehouden met f 108.000, zodat per jaar f 37.000,— meer nodig is. De technologische dienst van de Zeeuwse waterschappen be groot zijn onderzoekskosten tussen de 3,5 en vier ton per jaar, wat neerkomt op rond de zestig cent per vervuilings eenheid. m Aan de orde komt een aantal adviesvragen over de vervan ging van ambulances en een no titie over de kwaliteitsaspecten van het ambulancevervoer. De vergadering is openbaar en biedt een half uur spreekrecht voor het publiek. De Zeeuwse Stuurgroep Werk loosheid komt op donderdag 5 juni in vergadering bijeen. Bij de samenstelling van dit artikel was de agenda nog niet bekend. Deze openbare vergadering be gint om 9.30 uur en wordt ge houden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. HM In de hele provincie zijn de ko mende tijd activiteiten die in het teken staan van Zeeland helpt Nepal. Het komende weekeinde houdt Scouting Zeeland een sponsor- tocht voor haar leden langs de eigen clubhuizen. De tocht kan op vrijdag, zaterdag en zondag worden gemaakt. De Sasserie in Sas van Gent wordt ook in het weekend ge houden. De openbare basisschool 't Kofschip in Zierikzee heeft een Nepalweek van 2 tot en met 5 juni. Scholieren gaan de straat op met kijkdozen, in de lessen wordt Nepal behandeld en er is een fancy fair. De tentoonstelling Nepal, waai de goden onder de mensen Ie ven staat vanaf 4 juni in de Sini Nicolaaskerk in Brouwersha ven. Ook de diaserie is daar t( zien. De tentoonstelling is toi 30 juli in de kerk. De ope ningstijden zijn van 13.30 toi 16.00 uur. De toegang is gratis Leerlingen van de rooms katholieke basisschool Sint Wil librordus in Zierikzee houden op 4 juni een sponsorloop. Al 16E scholieren hebben zich aange meld. Bi Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Hoewel Vlissingen door sommigen gezien werd - en wordt - als een oord waar slechts wordt gewerkt en waar geen plaats is voor culturele uitingen, is in de loop van de geschiedenis al diverse keren het tegendeel bewezen. Zo ook in de nu te behandelen periode van deze eeuw. We schrijven 1920. De wereld was nog wonden aan het likken van de Eerste Wereldoorlog. Een derge lijke ramp moest in de toekomst tot elke prijs voorkomen worden. Daartoe werd erg enthousiast een organisatie in het leven geroepen: de Volkenbond. Nederland trad toe in 1920. Sociaal economisch stond men aan de vooravond van de eerste crisis (van 1921-1924). Op cultureel terrein blies Neder land in de wereld aardig zijn par tijtje mee. De architecten J.P. Oud (1880-1963) en G.T. Rietveld (1888-1944) genoten internationa le bekendheid. Evenals de schil ders Theo van Doesburg (1883-1931) en Piet Mondriaan (1872-1944). Ook in Vlissingen dacht men dat er een nieuw tijdperk ingetreden was. Op 1 oktober 1919 was de nieuwe burgemeester C.A. van Woelderen zijn werk begonnen. Deze begon direkt tè ijveren voor havenuitbreiding, welke later ook gerealiseerd zou worden. Ook bij de KMS had er in dat jaar een wisseling van de wacht plaatsge vonden. Directeur Jos van Raalte trad af als directeur. Hij vervulde deze funktie 44 jaar. Ir. H. Wes- seling werd per 1 mei 1919 tot di recteur benoemd. De werkgelegenheid bij de KMS was verzekerd voor ongeveer 2100 man. In juni 1920 werd de werk week van 50 tot 48 uur terugge bracht. In dit gehele patroon paste ook het streven van burge meester Van Woelderen om het culturele leven op een hoger plan te brengen. Daartoe richtte hij in maart 1920, samen met onder an dere de Vlissingse schilder Gerard Jacobs de "Kunstkring het Zuid en" op. Oorspronkelijk was het de bedoe ling dat deze Kring een ontmoe tingscentrum zou worden voor een breed scala van kunstenaars en kunstminnenden in de beelden de kunst, binnenarchitectuur en schilderkunst? Uiteindelijk bleef hiervan alleen de schilderkunst DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. over. Als verenigingslokaal en atelier kreeg men kosteloos een deel van het Badpaviljoen vanaf 1 mei 1927, nadat de eerste periode de exploitant van het Badpavil joen verplicht was geweest om ruimte beschikbaar te stellen. In de overeenkomst van mei 1927 werd wèl bepaald dat de Kunst kring 7 1/2% per jaar van de op brengst der per jaar verkochte schilderijen aan de gemeente ten behoeve van het Badbedrijf zou betalen. Grote exposities werden er diverse keren in dat badpavil joen georganiseerd. De eerste keer in juni 1920. Er hingen wer ken van: Bergsma uit Zoutelande, Schutz en mevrouw Evers Keg uit Middelburg, Ritsema uit Den Haag en van de Vlissingers L. Heymans, C. Dommisse, J. Hen- drickx en haar man Gerard Ja cobs. Deze laatste, de medeo prichter van de Kring zoals ge zegd, was op 29 oktober 1865 in Antwerpen geboren. Daar was hij leerling van de Academie geweest en was in 1914 ten gevolge van de bezetting van België door de Duit se troepen naar Zeeland uitgewe ken. Hij schilderde vooral de wij de wateren van de Scheldemon- den. Het meest in een enigszins nevelige sfeer. Zijn werk wordt op grond daar van aangeduid als Luministisch impressionisme. Daarmee wordt bedoeld dat hij behoorde tot de kunstenaars die de weerkaatsing van het licht op verschillende op pervlakten hadden bestudeerd met de bedoeling de indruk (im pressie) daarvan snel en nauwkeu rig te kunnen weergeven. Interna tionaal bekende schilders van de ze richting zijn: Monet, Pissarro en Sisley. Gerard Jacobs is te Vlissingen gestorven 14-2-1958. De Kunst kring het Zuiden staakte zijn akti- viteiten in 1942 omdat men zich niet bij de cultuurkamer wilde aansluiten. De cultuurkamer was een op 25 september 1941 door de Rijks commissaris voor de bezette Ne derlandse gebieden ingestelde overkoepelende organisatie van allen die werkzaam waren op het gebied van kunst en cultuur. De aansluiting was verplicht op straf fe van verbod van beroepsuitoefe ning. De bedoeling van de cul tuurkamer was het Nederlandse' culturele leven te beïnvloeden in Nationaal Socialistische geest. Dat is echter niet gelukt. Op 10 april 1946 werd de Kunstk G. Jacobs (met baard en bril) in stadhuis te Vlissingen tijdens huldiging i.v.rn. zijn 70e verjaardag (1935). ring het Zuiden weer heropge richt. Het probleem was toen ech ter de huisvesting, want het Bad paviljoen dat men, zoals gezegd, voor de oorlog gebruikte was ver woest en niet meer herbouwd. Er werd een tijdelijke oplossing ge vonden in 1950, namelijk een zaaltje in het Stedelijk Museum. Doch men hoopte op een eigen ruimte, het liefst ergens aan zee. Voorzitter was inmiddels Mr. B. Kolff geworden, de toenmalige burgemeester van Vlissingen. Dat jaar was er ook een grote ten toonstelling in het museum, geor ganiseerd door De Kring. Het laatste dat we tot nu toe van De Kring vernamen was de' uitbrei ding van het atelier in de Helle- bardierstraat in september 1962, waardoor het mogelijk was om te schilderen, tekenen en boetseren. Dit alles onder leiding van de Vlissinger Frans Naerebout. Hoe het De Kring •daarna verging is niet bekend. Mochten er onder de lezers mensen zijn die meer over de Kunstkring het Zuiden weten, dan gaarne even een tele foontje naar de Gemeentelijke ar chiefdienst Vlissingen 01184-87331. Drukte tijdens de braderie vorig jaar in de Langeviele. Folklore, beeldende kunst, mode en muziek en variété. Deze ingre diënten vormen dit jaar gezamen lijk het belangrijkste lokaas om zoveel mogelijk mensen te porren om naar de Middelburgse brade rie te komen. Daarnaast betrek ken weer nagenoeg alle winkeliers in de binnenstad een kraam voor de pui van hun winkel en stellen daar op aantrekkelijke wijze hun koopwaar uit. Ook handelslieden 'van buiten' stonden weer in de rij om een kraam in de Zeeuwse hoofdstad te bemachtigen. Drie dagen lang (donderdag 19 tot en met zaterdag 21 juni) moet de binnenstad kraken op zijn sto koude fundamenten. En als ieder een lol heeft gehad, dan pas is de organiserende Stichting Middel burgse Braderiebelangen onder leiding van voorzitter Bram Schuitema tevreden. De Country and Western-zanger Rick Dean opent dit jaar de bra derie met in zijn onmiddellijke omgeving charmante danseressen van de aerobic-club Be-Fit. Deze ceremonie speelt zich af in een au thentieke Amerikaanse slee a la Bobbejaan Schoepen voor het stadhuis. Ook voor Middelburgs eerste burger mr. Chris Rutten is een rol weggelegd. Hij mag de openingswoorden spreken, samen met de braderiecommissievoorzit ter Schuitema. "Elk jaar weer probeer je er iets origineels van te maken", geeft braderievoorlich- ter A.J. (Arend) de Jonge toe. "In de drukte van het week- marktgebeuren viel die opening sceremonie meestal in het niet. Met die danseressen en die zanger in zo'n protserige Amerikaanse slee, die je overigens nergens op een weg tegen zult komen, denk ik dat we in de roos schieten en de openingsceremonie zal naar mijn mening dit jaar opzien baren". De opening van de braderie is trouwens op donderdag 19 juni om tien uur. Nieuw in de Middelburgse drie daagse jaarmarkt is het onderdeel mode. Op een overdekt baldakijn op de Markt tonen veertig manne quins en dressmen welke uitzon derlijke kleding de Middelburgse modehuizen in voorraad hebben. "Het is beslist geen antwoord op de Vlissingse Modedagen", weerspreekt De Jong. "Het is meer een zaak van zoveel moge lijk ondernemers actief betrekken bij de braderie. Ik acht het niet uitgesloten dat op deze modepre sentatie jaarlijks een vervolg komt. Mogelijk dat de modehui zen zelfstandig verder gaan en elk jaar modedagen organiseren of dat het een vast onderdeel van de braderie wordt. Mode heeft na melijk alles te maken met folklo re. Het is er vanaf geleid. En we huldigen de opvatting dat we de titel van de braderie 'Middelburg folklorestad' en Teder jaar weer een verrassing' op deze wijze opti maal inhoud geven". Het staat nu al vast dat de mode veel noviteiten heeft te bieden. En het is te hopen voor de manne quins en dressman van het Mode Promotie Team 'Alienne' dat de mussen niet van de daken vallen van de hitte, want er wordt ook het allernieuwste op het gebied van de wintermode gepresen teerd. veertien zaken, met ieder een ander assortiment laten hun kleding zien aan het publiek. Twee dagen (vrijdag en zaterdag) wordt geshowd. Ook nieuw is het onderdeel beel dende kunst. Niet minder dan 22 beeldende kunstenaars uit alle de len van Nederland krijgen een kraam, geconcentreerd op vier punten in de stad. Sneltekenaars, impressionisten, koperslagers, poppenmakers, portrettekenaars en graveurs, ze maken allen hun opwachting in Middelburg. Op dezelfde plaatsen als de kunste naars staan ook talrijke straatar tiesten, onder wie er velen zijn die vorig jaar tijdens de braderie de harten van vele bezoekers vero verden. Voor de straatartiesten heeft de braderiecommissie ook dit jaar weer een geldprijs van duizend gulden in de safe liggen. Een jury beoordeelt de verrich tingen. Voor het overige zijn er weer de bekende jazz- en looporkesten aanwezig, die met veel tam-tam en swingende muziek de stem ming er in gaan houden. In het kader van'de folklore wordt ook aandacht besteed aan de zogenaamde culturele minder heden. Turken laten hun gebrui ken zien in de vorm van volksdan sen en buikdansen. Voor de lek kerbekken hebben ze hapjes klaar staan om te proeven. Net als andere jaren is een deel van de Markt op zaterdag gereser veerd voor de kinderen, die dan hun eigen kinderbraderie houden.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 13