Etnische jongeren in het onderwijs LZEELAND ontwerp-provinciaal bodemsanerings programma 1987 vergunningen total Recreatie en toerisme uetwarming oelOTI5(P aanvraag ontwerp- vergunningen m t chemicals KAPOKMATRASSEN HENDRIKSEN if; VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT ■M DE VLISSINGER Woensdag 21 mei 1986 IN HEHOEl» EtnischG jongeren zijn jongeren uit landen als Suriname, Marokko, Turkije, Joegoslavië, Japan, Vietnam, China en In donesië (Molukken). Het gaat om mensen met een niet-Westeree culturele ach tergrond. Tot de groep worden daarom niet gerekend jon geren uit landen als Frankrijk, Engeland en Scandinavië. (OM MISSIES Rapport Algemeen Basisonderwijs Speciaal onderwijs Voortgezet onderwijs Provincie MORGEN UW KLEURENFOTOS AL KLAAR! UW FOTOVAKMAN MAAKT IR MEER VAN Goed èn goedkoop MORGEN UW KLEURENFOTOS AL KLAAR! UW FOTOVAKMAN MAAKT ER MEER VAN provinciale griffie provinciale griffie provinciale griffie PORTAS VAKBEDRIJF VOS DEURENSERVICE B.V. ABDIJ UWS Het dagelijks bestuur van de provincie - gedeputeerde staten - doet aan provinciale staten verslag van herstructurering van de provinciale VVV Zeeland. Tot het takenpakket van de provinciale VVV moeten worden gere kend marketing en promotie, dienstencoördinatie en dienstverle ning, bemiddelingscentrale en beleidsadvisering aan de provincie. Onder de promotionele activi teiten moeten worden verstaan de toeristische informatie markt, die in 1985 in Middel burg is gehouden, en de Zeeuw se presentatie op de Hiswa in Amsterdam, begin dit jaar. In de toekomst komt daarbij de samenwerking met het Neder lands Bureau voor Toerisme. In die situatie kunnen plaats- en streek-VVV's alleen via de pro vinciale VVV meedoen aan beurzen, advertentiecampag nes en dergelijke. Sinds vorige maand is bij de provinciale VVV en promotiemedewerker in dienst getreden. Belangrijkste onderdeel van de dienstencoör dinatie en dienstverlening is het geven van ondersteuning aan plaatselijke en regionale VVV's. Met de huidige personeelsbe zetting komt die taak op het ogenblik niet zo goed uit de verf. Via de bemiddelingscentrale kan een vakantie in Zeeland worden geboekt in hotel, cam ping, zomerhuisje enz. Ook kun nen arrangementen worden ge boekt. De taak moet worden uitgebreid en de VVV gaat ge bruik maken van de diensten van het Automatiseringsbureau Toerisme, dat landelijk gaat werken. Ook hier is de persone le bezetting een belemmering in uitbouw van het werk. De lo- giesinformatie wordt volgend jaar onderdeel van de provincia le VVV, vooropgesteld, dat pro vinciale staten daarmee in stemmen. Provinciale staten wordt ge vraagd in te stemmen met de aanstelling van een diensten coördinator en een administra teur. In de begroting is al reke ning gehouden met een bedrag van f 120.000,— voor deze personeelsuitbreiding. Het da gelijks bestuur van de provin ciale VVV wil ook een informa- trice en een telefoniste aanstel len. Gs stellen voor tijdelijk te volstaan met het aantrekken van tijdelijke krachten. Verder wordt geadviseerd de automati sering bij de provinciale VVV uit te breiden met ingang van 1987. Gs stellen de staten in de loop van dit jaar een voorstel in het vooruitzicht over de subsidië ring van de provinciale VVV. Nu is de financiering nogal ingewik keld en uitgangspunt voor de nieuwe situatie is een jaarlijkse bijdrage voor het totale activi teitenpakket. De afzonderlijke subsidies, zoals voor de toeristi sche promotie vervallen in die situatie. Het statenvoorstel komt 20 juni aan de orde. De AROB-commissie uit Gede puteerde Staten behandelt op dinsdag 27 mei om 10.00 uur in een hoorzitting een bezwaar schrift van de heer mr. J.L.M. Burlet uit Oostburg. B. en w. van Aardenburg heb ben verklaringen van geen be zwaar gevraagd voor de bouw van een edelpelsdierenfarm aan de Smedekensbrugge in Aar denburg. GS hebben die verkla- ringen verleend. De heer Burlet maakt daartegen bezwaar. Ook op 27 mei, maar om 11.00 ZGGlcinCi uur, houdt de tweede kamer uit GS zitting om een beroepschrift over een bijstandszaak te be handelen. De bezwaren richten zich tegen uitspraken van de gemeente Zierikzee. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Maandag 26 mei kómt het Zeeuws Steunpunt voor Kunst zinnige Vorming en Volwasse neneducatie in vergadering bijeen. Agendapunten zijn o.a.: invoe ringsprogramma basisonder wijs en kunstzinnige vorming; overzicht activiteiten team vol wasseneneducatie en het bij en nascholingsaanbod volwas seneneducatie 1986-1987. De vergadering begint om 16.00 uur en zal plaatsvinden in het gebouw van het Steunpunt, Rozenburglaan 89 in Mid delburg. De statencommissie voor eco nomische zaken vergadert 26 mei, 1 6.00 uur, over de toeken ning van gelden uit het fonds bijzondere voorzieningen voor rioleringswerken in enkele ge meenten, een combinatie banenplan voor landbouw en visserij en de voorstellen voor de provinciale VVV. De statencommissie voor bestuurszaken vergadert op vrijdag 30 mei om 9.30 uur. Aan de orde komen: subsidiëring restauratie koren molen "De Oude Molen" in Kruiningen; financiële bijdrage voor bibliotheekvestigingen in Wemeldinge en Burgh- Haamstede; rapport "etnische jongeren in het Zeeuwse onder wijs"; de ontwerp-begroting en het ontwerpwerkplan 1986-1987 van Natuur- en Re creatieschap De Grevelingen; beschikbaarstelling van gelden voor het toeristische knelpun tenfonds en het bureau voor re creatie en toerisme van de Stichting Provinciale VVV; fi nanciering van de permanente provinciale muskusratten- bestrijding; "De Westerschelde oververbinding in een nieuw perspectief" en bijdrage voor voorzieningen voor de perma nente bereikbaarheid van het veilingcomplex Kapelle. Verder komen aan de orde de jaarverslagen van: PZEM, PZEM, Watermaatschappij ZWN en van de NV WOV. De vergaderingen van de sta tencommissies zijn openbaar en beginnen met een half uur spreekrecht voor het publiek. De vergaderplaats is het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. In het schooljaar, dat nu afloopt - 1985/86 - volgen 785 etni sche jongeren het basisonder wijs. Het schooljaar 1984/85 zaten 113 kinderen op scholen voor speciaal en voortgezet speciaal onderwijs en 733 jon geren volgen het gewone voort gezet onderwijs. De anderstaligen zijn over de hele provincie verspreid, maar in enkele gebieden is sprake van concentratie, zoals in de Ka naalzone in Zeeuwsch- Vlaanderen, de steden Middel burg, Vlissingen en Goes en in Krabbendijke/Rilland en in Sint Philipsland. De werkgroep onderwijs aan anderstaligen van de provincia le onderwijsraad heeft het rap port "Etnische jongeren in het Zeeuwse onderwijs" uitge bracht. Daarin worden aanbe velingen gedaan om het onder wijs aan buitenlandse jongeren zo goed mogelijk op te zetten en achterstanden ten opzichte van Nederlandse kinderen weg te werken. De werkgroep heeft als uit gangspunt genomen etnische jongeren tussen de vier en acht tien jaar. Dat betekent dat het basis-, het speciaal en het voortgezet onderwijs erin aan bod komen, maar ook de moge lijkheden voor jongeren die nog gedeeltelijk leerplichtig zijn en maar een paar dagen in de week meer naar school gaan. Ook de problemen, waar schoolverla ters mee te maken kunnen krij gen, komen aan bod. Vastgesteld is, dat etnische jon geren nogal eens met dezelfde achterstanden in het onderwijs te maken hebben als Nederland se arbeiderskinderen: lagere schoolprestaties dan op grond van hun aanleg mag worden verwacht; er wordt minder vaak een ver volgopleiding gevolgd; spijbelen en vroegtijdig schoolverlaten komt vaker voor dan gemiddeld bij Nederlandse kinderen. De moeilijkheden hangen dan samen met de verschillen in cul tuur en sociaal-economische omstandigheden en met de duur van het verblijf in Neder land. Bij het volgen van een opleiding maakt het verschil of de jongeren hun toekomst in Nederland zien dan wel in het land van herkomst. In de nota wordt aangedrongen op de toewijzing van ten minste één onderwijsvoorrangsgebied. Zo'n aanwijzing is afhankelijk van het percentage etnische jongeren en arbeiderskinderen op een aantal van tien basis scholen in een stad of acht in een plattelandsgebied. In een voorrangsgebied werken de scholen voor basis- en voort gezet onderwijs en eventueel die voor (voortgezet)speciaal onderwijs samen en ook wel- zijnsinstellingen worden bij het project betrokken. Het gebied krijgt extra geld om het onder wijs te kunnen bekostigen en scholen buiten het gebied kun nen, bijvoorbeeld via de school begeleidingsdienst, hun voor deel doen met de ervaringen die in het voorrangsgebied worden opgedaan. Het huidige aanbod in werk voor culturele minderheden in Zeeland moet volgens de werk groep voortgang kunnen vin den. Desnoods moet het werk mede worden gefinancierd door de provincie en gemeenten. De toewijzing van extra leer krachten om achterstanden bij etnische jongeren en arbeiders kinderen te kunnen wegwerken moet zo gebeuren, dat de leer krachten zich ook daadwerke lijk met die problemen kunnen bezighouden en niet of zo wei nig mogelijk voor ander werk worden ingezet. Het onderwijs in eigen taal en cultuur kan het best gestalte krijgen door samenwerking tus sen de scholen. Dat geldt voor scholen voor basis-, speciaal en voortgezet onderwijs, maar ook voor openbare en bijzondere scholen. Behalve voldoende leerkrachten moet er ook voldoende lesmate riaal zijn. Iedere basisschool werkt aan de hand van een schoolwerkplan. In dat plan moet er steeds reke ning mee worden gehouden, dat alle leerlingen opgroeien in een multi-culturele samen leving. Leerkrachten die les geven aan etnische jongeren in hun eigen taal en cultuur zouden aan niet meer dan twee scholen tegelijk verbonden moeten zijn. De tijd die zij niet besteden aan deze specifieke vakken moet worden gebruikt voor de andere school vakken. De onderwijsgevenden kunnen dan ook voldoende aan dacht schenken aan de totale schoolprestaties van de jonge ren en er ontstaat meer inzicht in eventuele problemen die de ouders ten opzichte van de school hebben. Per plaats moet er een bunde ling zijn van het onderwijs en culturele minderheden en per gemeente moet dan worden sa mengewerkt. "cultuur-eigen"-onderwijs kun nen volgen. Voor een deel gelden voor het speciaal onderwijs dezelfde aanbevelingen als voor het ba sisonderwijs. Dat geldt dan vooral het onderwijs in de eigen taal en cultuur en het wegwer ken van achterstandsituaties. Aparte voorzieningen zijn voor het (voortgezet) speciaal onder wijs nauwelijks nodig. De be staande en nieuwe voorzienin gen in het reguliere onderwijs kunnen van toepassing worden verklaard op het speciaal onder wijs. Via onderwijswetten moet worden geregeld, dat het on derwijs in eigen taal en cultuur in samenhang met andere scho len kan gebeuren. De gemeen ten wordt gevraagd als coördi nator op te treden, opdat ook kleine aantallen leerlingen dit De etnische jongeren in het voortgezet onderwijs moeten gebruik kunnen maken van huiswerkbegeleiding, extra on- derwijs in de Nederlandse taal en begeleiding bij examens. Deze zaak moet landelijk wor den geregeld, waarbij rekening moet worden gehouden met speciale omstandigheden, zoals geringe bevolkingsdichtheid. Net als bij de andere onderwijs vormen geldt, dat onderwijs in eigen taal en cultuur mogelijk moet zijn. Nederlandse docen ten moeten zich op de hoogte stellen van de achtergronden en problemen van de etnische jon geren. Ook voor het intercultu rele onderwijs moet er ruimte zijn. De specifieke opvang - in inter nationale schakelklassen bij voorbeeld - moet zoveel moge lijk gestalte krijgen. Waar dat door een gering leerlingenaan bod niet kan, moeten aparte maatregelen worden getroffen. Tussen de scholen voor basis-, speciaal en voortgezet onder wijs moet regelmatig contact worden onderhouden om de overgang van de leerlingen van de ene naar de andere school zo goed mogelijk te laten verlopen. Provinciale staten behandelen de nota Etnische jongeren in het Zeeuwse onderwijs in hun ver gadering van 20 juni. De aanbe velingen die in de nota worden gedaan liggen grotendeels bui ten de invloed die de provincie heeft op het onderwijs. Eén van de aanbevelingen is echter geld beschikbaar te stellen - twintig mille voor 1987 - voor provin ciale activiteiten op onderwijs gebied. De nota is verkrijgbaar bij het bureau voorlichting van de pro vincie, Sint Pieterstraat 42, Middelburg, telefoon 01180-31394. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 p| BACK Vandaag gebracht overmorgen klaar VIDUET - MIDDELBURG tegenover TREFCENTER tel. 01180-36410 IS P| BACK - Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat vanaf 29 mei 1986 tot en met 30 juni 1986 het ontwerp-bodemsaneringsprogramma 1987 van de provincie Zeeland voor een ieder ter inzage ligt. In het programma worden de locaties aangegeven die in 1987 onderzocht c.q. gesaneerd dienen te worden omdat de mogelijkheid bestaat c.q. bewezen is dat de bodem ter plaatse zodanig is of dreigt te worden verontreinigd, dat ernstig gevaar bestaat voor de volksge zondheid of het milieu. Het ontwerp-programma ligt ter inzage op: het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Sint Pieterstraat 42 te Middelburg; - de gemeente-secretarieën; - de provinciale bibliotheek in Middelburg; - de openbare bibliotheken in Axel, Goes, Hulst, Oostburg, Sas van Gent, Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee. Van 29 mei 1986 tot en met 30 juni 1986 kan door een ieder gemotiveerde schriftelijke be zwaren tegen het ontwerp-programma worden ingediend bij: Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Met inachtneming van de ingekomen bezwaren zullen Gedeputeerde Staten het program ma na 30 juni 1986 vaststellen. Het programma zal daarna aan de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer worden toegezonden. Deze deelt zo spoedig mogelijk mee welke van de in het programma aangewezen gevallen voor sanering of onderzoek in aanmerking komen. Welke projecten inderdaad in 1987 uitgevoerd zullen worden is onder andere afhankelijk van de door de minister beschikbaar te stellen financiën. Degenen die de beschikking willen krijgen over het ontwerp-programma kunnen daartoe contact opnemen met het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Sint Pieterstraat 42 te Middelburg (tel.: 01180-31353). De kosten van het ontwerp-programma bedragen 32,50 Voor nadere inlichtingen kunt U zich wenden tot genoemd bureau. Middelburg, 28 mei 1986. sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 Razendsnelle storingsservice door heel Zeeland Mobilofoonwagens die zo bij u zijn Meer weten over onze Hoog Rendements en Energie Zuinige cv-ketels9 Bel ons' Zeeuwse Verwarmings Unie bv Industrieweg 36 4538 AJ Terneuzen Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag M T Chemicals te Vlissingen hebben bij hen op 17 april 1986 een aanvraag om vergun ningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van een fabriek voor organometaalverbindingen, in hoofdzaak organotinverbinden, op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost. kadastraal be kend gemeente Vlissingen, sectie M. no. 519. Het betreft de productie van Triphenylphosphine (TPP). Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting en van lucht verontreiniging) en ovérige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 22 mei 1986 tot en met 23 juni 1986 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-1500 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond tel. afspreken: 01184-87204); op het bureau milieuzaken van de provinciale griffie. St. Pieterstraat 42. Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 23 juni 1986 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld te gen de aangevraagde vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42. 4331 EW Middel burg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen zowel het geven van de gevraagde vergunningen, als tegen de ontwerp-vergunningen en wel tot en met 23 juni 1986. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom wordt verzocht kunnen tot en met 16 juni 1986 tegen de aanvraag en/of ontwerp-vergunningen mondelinge bezwa ren worden ingebracht. Hiebij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn. (telefoon: 01180-31364) Middelburg, 21 mei 1986. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Total Raffinaderij Nederland N.V. te Vlissingen heeft bij hen op 22 november 1985 een aan vraag om vergunningen ingevolge de Hinderwet, de Wet inzake de luchtverontreiniging en de Wet geluidhinder ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van de platforming installa tie als onderdeel van het hydrocrackerproject. De inrichting is gelegen aan de Luxemburgweg te Borsele, kadastraat bekend gemeente Borsele. sectie A, nos. 278, 313, 314, 326, 329. 332, 342, 347, 371, 374, 377. 382, 384/16, 384/26 en 386. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting, van luchtverontreiniging en van geluidhinder buiten de inrichting. De aanvraag, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 22 mei 1986 tot en met 23 juni 1986 op de volgende plaatsen en tijden - m het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Heinkenszand op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1 te Heinkenszand van 17-20 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie. St. Pieterstraat 42 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur Beroep Vanaf 22 mei 1986 tot en met 23 juni 1986 kan tegen voornoemde vergunningen beroep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20. 21, 22, 2e lid of 28. 1e lid onder c van bovengenoemde wet be zwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij re delijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 24 juni 1986 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koninging en moeten worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillën van bestuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gravenhage Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg. 21 mei 1986. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Wij maken nog steeds de echte kapokmatrassen. De gezonde manier van slapen Franko levering in geheel Zeeland. Slaak 72, Rotterdam, Tel. 010-13.19.92 De Faam Indusrieweg 5, Hulst, tel.: 01140-10956

de Vlissinger | 1986 | | pagina 9