Mode voor elke beurs en aantrekkelijk randgebeuren Zeeuws jeugdkampioenschap, afsluiting 3/4 eeuw Middelburgse hockeyclub Café-restaurant 'Maritiem' aan Vlissingse Walstraat mt Q7 het zekenhsrt P.L. TAK éA ...en dat kraken, dat is gewoon een sport Bekende Zeeuwen Unieke collectie Lapponia-sieraden veertien dagen lang in Middelburg Showgroep Vlissingen viert tienjarig bestaan DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 21 mei 1986 VLISSINGSE MODEDAGEN TROKKEN 25.000 BEZOEKERS JAN LUST, PROEFKONIJN GIROTEL NSB-er DOOR PETER SUNKE Gevonden voorwerpen De podia waar de plaatselijke mo dehuizen tijdens de tweede Vlis singse Modedagen hun collecties hadden getoond waren niet eens opgeruimd, of de glimlach van de weergoden veranderde. Bleef het asfalt gedurende de twee dagen (vorige week dinsdag en woens dag) droog, plotseling viel op permachtig het regenwater. Had men het daarboven twee dagen zitten ophouden om de organise rende dames maar niet van hun allercharmantste glimlach te beroven? Alsof ze zelf de waterkraan had opengedraaid gebaarde José de Vries naar buiten. "Nu mag het komen", zei ze gelaten en nipte aan haar pilsje. Emmy Acda, José de Vries, Ien Stuart en Rita van der Linden, bijgestaan door een heer, Jan Goedvolk, weten het zeker. Vol gend jaar komen er weer twee Vlissingse Modedagen. "We had den nu minstens 25.000 bezoe kers", schat mevrouw de Vries. Wat de mode betreft werd er veel geboden. De opzet om voor elke beurs kleding te laten zien door voortreffelijk en professioneel ge trainde mannequins en dressman, daarin slaagden de Vlissingse mo dezaken. Jammer was het dat er tussen het modegebeuren en de optredens van artiesten wat leem tes ontstonden. Zo kon het gebeu ren dat de Vlissingse zangeres An- ja Monteny voor een bijna leeg Beursplein moest beginnen, om dat de pauze tussen de - overigens bijzonder goed verzorgde - show van de MDGO-leerlingen en haar optreden het publiek en massa de terrassen verliet. Haar stem had evenwel zoveel aantrekkings kracht dat er zich weldra enkele tientallen jongeren rond hadden verzameld. Kleding op maat dus daar in Vlis- singen, met een randgebeuren dat klonk als een klokje. "Als het er financieel in zit, zullen we ooit be kende artiesten uitnodigen", voorspelt mevrouw Acda. "Maar", voegt ze er snel aan toe. "Ook de mensen die nu optraden, hebben het publiek voortreffelijk vermaakt. En waarom zou je dan niet er voor zorgen dat mensen uit de omgeving een kans krijgen". ki. J» L. %J®C Drukte bij de Vlissingse Modedagen gr Restaurant Maritiem, interieur Juwelier D.F. van der Have van 't Gouddoppertje in Middelburg zorgt voor een Zeeuwse primeur. Veertien dagen lang is er in zijn zaak aan de Nieuwe Burg 14-16 een unieke collectie juwelen te zien. Het neusje van de zalm van de Lapponia-collectie uit Finland. Donderdag 22 mei wordt deze overzichtstentoonstelling 's mid dags om vijf uur feestelijk ge opend. Iedereen die daarin be langstelt kan daarbij aanwezig zijn. Verder is de Lapponia- expositie dagelijks te zien tot en met zaterdag 7 juni. Elk sieraad is voorzien van een certificaat, waarop de naam van de kunstenaar die het ontwerp maakte. Het Lapponia-concern beschikt over vier kunstenaars: Björn Weckström (de bekendste van het viertal), Juhani Linnevaa- ra, Poul Havgaard en Zoltan Po- povits. Voorts draagt elk sieraad de naam die het van de ontwerper meekreeg. Een groot aantal ontwerpen is op elkaar afgestemd en bovendien zijn de Lapponiajuwelen tijd loos", verzekert de Middelburgse juwelier Van der Have, die voor de kopers uit de collectie tevens een aardige attentie in petto heeft. De Lapponiatentoonstelling - de derde in Nederland - bevat zo'n tweehonderd sieraden; strak van lijn en uitgevoerd in goud, zilver of platina. Zo'n vijf jaar nadat zijn ouders restaurant 'Alaaf' aan de Vlis singse Walstraat 7 beëindigden, begon Frank van den Hoek in hetzelfde pand een café restaurant met de naam 'Mari tiem'. Veertien dagen geleden werd het restaurant met een bij zonder drukbezochte receptie ge opend. Frank en zijn ouders - moeder Suus staat hem nog met raad en daad terzijde - kregen meer dan 140 bloemstukken op die dag, en onder de gulle gevers waren veel 'oude' klanten uit de vroegere Alaaf-tijd. "Wij willen er een zaak van ma ken waar je behalve een kop kof fie of een drankje ook een goede maaltijd kunt nuttigen", aldus de 22-jarige kersverse horeca ondernemer, die ook veel waarde hecht aan het café-gebeuren in zijn zaak. De naam 'Maritiem' is afgestemd op Vlissingen en het jachthaven- gebeuren in de directe omgeving van het nieuwe bedrijf. Er is een geheel nieuw interieur geplaatst nadat er een grondige verbouwing had plaatsgevonden. Met een scheidingswand is ook een gedeel te van de zaak als vergaderruimte af te scheiden. 'Maritiem' biedt aan honderd gasten een zitplaats. De vergaderruimte is ingericht voor zo'n dertig bezoekers. Café-restaurant 'Maritiem' is in het seizoen dagelijks open. Zeggen dat de computer onbe grensde mogelijkheden heeft, is zo langzamerhand een open deur intrappen. Niemand staat er meer versteld van als de computer - al thans de intensieve gebruikers - weer wat nieuws heeft te bieden. Niettemin blijft het aan de televi sie gekoppelde toetsenbord on peilbaar als het gaat om dat inder daad onbegrensde terrein te betre den. En hoe eenmaal gevonden mogelijkheden in de praktijk kunnen worden toegepast - èn (economisch) haalbaar - moet worden uitgeprobeerd. Jan Lust (52), eigenaar van hotel Truida in Vlissingen, doet mo menteel dienst als proefkonijn voor de door de PTT gelanceerde 'Girotel'. Hij is één van de dui zend deelnemers in Nederland van dit proefproject. Girotel houdt in dat de bezitter er van zijn girozaken kan regelen zonder enveloppes plakken, en nog veel meer. "Ik kwam er mee in contact via de hobbybladen. Maar ik ben ook gevraagd. Bij de PTT weet men kennelijk dat ik bezeten ben van de computer. Bovendien weet iedereen dat ik ondernemer ben en in talrijke organisaties werk", opent hij in zijn betoog in (bijna) onvervalst Amsterdams. "Ik vraag me wel af in hoeverre het aantrekkelijk kan zijn voor on dernemers. Als iemand die de electronica als een soort gekte in zich heeft, was ik uiteraard zeer geïnteresseerd. Ik heb dan ook al les in huis. Een computer, teletex en Viditel. Dit project heb ik dus met beide handen aangegrepen om mee te doen". Voordeel van Girotel is volgens Jan Lust onder meer dat bijvoor beeld overschrijvingen tot drie maanden van te voren kunnen worden geboekt. En verder: "Er zijn ook vaste codes voor regel matig terugkerende overboekin gen, zoals bijvoorbeeld aflossin gen of huur en verzekeringen. En wat heel leuk is: ik kan nagaan hoeveel mijn auto me kost in een bepaalde periode. Dat kan ik in een code laten vastzetten, zonder dat steeds apart te moeten boe ken. Ik moet dan wel onder een bepaalde code overboeken. Dat zelfde kan ik ook doen met ande re terugkerende kosten". Lust toont dat het apparaat ook nog andere snufjes heeft, zoals de koersen voor buitenlands geld. "Voor een ondernemer heeft het een aantal aantrekkelijke voorde len. Maar het kost ook geld. Ik heb wel eens een nacht zitten 'spe len'. Dat kostte me 78 tikken. Hier in huis vroegen ze me toen wel waar ik in vredesnaam mee bezig was". Om de computer - en de gegevens - op het beeld te krijgen, moet de gebruiker zijn eigen nummer in tikken. De vraag rijst dan onmid dellijk: dan is het toch uiterst ge makkelijk voor een ander om die gegevens op te vragen. Lust is niet zo benauwd. "We hebben alle maal een eigen, steeds wisselend nummer met een persoonlijk aspect er in. Het is mijns inziens zeer moeilijk om de computer te kraken, maar het kan natuurlijk wel. Ik ben ook lid van een com puter hobby club. En dat kraken is gewoon een sport. Meer niet. Er misbruik van maken? Nee. Daar ben ik niet benauwd voor....". Jan Lust. Het Middelburgse sportpark 'De Voorborch' staat in het weekein de van 23 tot en met 25 mei geheel in het teken van het hockey ge beuren. De Middelburgsche Mixed Hockey Club sluit haar 75-jarig bestaan af en dat wordt haast vanzelfsprekend 'gevierd' op de grasmat. Op vrijdag houdt Joost Bellaert, bondscoach van het Nederlandse herenteam en ex- speler van MMHC een inleiding onder de titel 'mogelijkheden voor de ontwikkeling van het jeugdhockey in Zeeland'. Zater dag is de 'klapper' met de de monstratiewedstrijd van 'De Ba tavieren' (oud internationals) te gen het Zeeuws seniorenteam. Voorafgaand aan deze de monstratiewedstrijd zijn er de Zeeuwse Jeugdkampioenschap pen voor A- en B-teams. Zondag worden de jeugdkampioenschap pen voortgezet voor de C-en D- teams en zo rond half vijf reikt burgemeester mr. Chris Rutten van Middelburg de prijzen uit. "Eigenlijk hebben wij ons officië le 75-jarig bestaan al eerder ge vierd", vertelt ere-voorzitter D.A. Huysse. "In oktober van het vorige jaar hadden wij een reünie, een uitgebreide receptie en een feestavond. Dat is het dan meestal wel bij zo'n jubileum. Wij vonden als bestuur dan ook dat we méér moesten doen en on ze 75-jaar wat langer te vieren. Niet alleen in een feestzaal, maar ook op het veld. Vandaar dat wij tot de organisatie van een Zeeuws jeugdkampioenschap en een de monstratiewedstrijd zijn overge gaan". "De jeugd heeft de toe komst", vervolgt Huysse "dus die krijgt van ons extra aandacht". In de beginjaren van MHNC - opgericht 2 oktober 1910- kwam de jeugd er nauwelijks aan te pas. Toen waren het voornamelijk de dertigers die de hockeysport beoe fenden en bovendien stelde het hockey als sport weinig voor. Een behoorlijk reglement was er trou wens ook niet. Pas in het begin van de jaren dertig werden de En gelse regels ingevoerd en ging Het mixedteam dat deelnam aan de mixed hockeydag in Waalsdorp bij Den Haag op Goede Vrijdag 1935. MMHC competitie spelen. Hoe wel de tweede wereldoorlog roet in het eten gooide, mocht MMHC zich in een toenemend ledenaan tal verheugen. Huysse licht dat toe: "We moesten spelen in Bre da. Vanzelfsprekend ging toen al les met de trein en daar zaten ook jongens in van de Goese hockey- verenigtng. Nou, een van die jon gens moest op een gegeven mo ment een deur door, ziet daar een NSBer en zegt 'het stinkt hier'. Toen de Goesenaren terugkwa men was al hun materiaal verdwe nen en konden ze in Goes het hoc key wel vergeten. Die kwamen dus bij ons in Middelburg spelen....". De Middelburgse Hockeyclub heeft voor de toekomst nog wel een wens: een kunstgrasveld. "Als wij die niet krijgen, blijft het Zeeuwse hockey altijd op ach terstand staan" verduidelijkt Huysse. "In Nederland zijn nu reeds 120 van die velden. Bijna iedere gerenommeerde club heeft zo'n veld en het verschil in spel- kwaliteit is duidelijk te merken". De kans dat Middelburg zo'n veld krijgt is overigens hoopgevend: het is in de Middelburgse begro ting 1987-1990 opgenomen en de vereniging verwacht dan ook dat een dergelijk veld binnen enkele jaren gerealiseerd kan worden. Maar eerst staat er echter nog een hockeyspektakel te wachten. Op gewoon gras. De showgroep Vlissingen viert za terdag 24 mei het tienjarig bestaan met een feestavond in Het Scheldekwartier in Vlissin gen, met een gevarieerd pro gramma. Er is een playbackshow en er zijn optredens van de majoretten- groep 'Les Papillons', de Hawaï Mutiara, de Happy Dancers en van 'Les Mardi' uit 1976. Voorzitter-oprichter C.W. Pijl heeft bijna alle meisjes uit die be ginperiode bij elkaar kunnen trommelen voor dit reünie optreden. Voorts wordt er een oorkonde uitgereikt aan mevrouw E.M.W. van der Doef-Heijstek die on langs beschermvrouw van de showgroep is geworden. De feestavond wordt besloten met een bal met medewerking van het dansorkest 'De Entertainers'. Tien jaar geleden startte de show groep Vlissingen met 18 meisjes. In korte tijd groeide de groep uit tot 150 leden. Nu heeft de Show groep Vlissingen rond de honderd leden, inclusief de drumband die sinds 1978 aan de groep is ver bonden. Pieter Dumon Tak, telg uit een protestantse familie oorspronkelijk stammend uit Brabant, huwde op 16 november 1833 te IJzendijke met de gefortuneerde Sara Benteijn. Zij vertrokken naar Middelburg, waar Pieter het beroep van rentmeester uitoefende en alwaar hij 10 kinderen kregen, van wie er vier jong stierven. Eén van hun kinderen was Pieter Lodewijk Tak, geboren op 24 september 1848 te Middelburg. Pieter Lodewijk bezocht na de lagere school van 1861-67 het Stedelijk Gymnasium, waar hij lid werd van het in 1865 opgerichte gezelschap "Nihil Sine Labore". Hij was een goede leerling. In 1867 ging Pieter Lodewijk rech ten studeren in Leiden. Zijn stu die aldaar maakte hij echter niet af en na een kort verblijf te Gor- kum keerde hij in 1877 weer naar zijn geboorteplaats terug. Daar ging hij bij de "Midcielburgsche Courant" werken, alwaar hij van 1878-83 redacteur buitenland was. Vanaf 1881 was hij ook me dewerker van het tijdschrift "De Amsterdammer". In 1883 ver huisde hij naar Amsterdam, waar hij zijn journalistiek werk voort zette. Zo schreef hij van 1890-94 onder de titel "Amsterdamsche brieven" een maandelijkse bij drage over gemeentelijke aangele genheden voor de "Middelburg sche Courant". Voorts verleende hij, ondermeer als redactielid van 1886-93 zijn medewerking aan "De Nieuwe Gids". In 1895 richtte hij het weekblad "De Kroniek" op, dat uitgroeide tot een algemeen culturee'l tijd schrift van hoog niveau, volgens sommigen het beste tijdschrift dat Nederland ooit heeft gekend. In "De Kroniek", die met zijn dood in 1907 ophield te bestaan, be reikte Tak's politiek-journalistiek werk een hoogtepunt. Aanvankelijk was Pieter Lode wijk Tak progressief-liberaal, la ter ging hij over naar het socialis me. In 1899 trad hij toe tot de SDAP. Tak was een gematigd en tolerant man, een man van het midden. Immer kwam hij eerlijk voor zijn mening uit en streed te gen sociaal onrecht. Nadat hij tot de sociaal-democratische partij was toegetreden bekleedde P.L. Tak vele openbare functies. Zo was hij onder andere lid van de Amsterdamse gemeenteraad (1904-07), lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland (1904-07) en lid van de Tweede Kamer (1905-07). Voorts was hij hoofdredacteur van de partijkrant "Het Volk" (1903-06). Pieter Lodewijk Tak, die zijn ge hele leven vrijgezel bleef, overleed volkomen onverwacht op 24 augustus 1907 op "Duinvliet", het buiten van zijn broer A.M. Tak te Domburg. Het vele werk had vermoedelijk te veel van hem gevergd. De SDAP hield op de dag van de begrafenis (28 augus tus) een bijeenkomst in het Schut tershof te Middelburg, waarop de betekenis van Tak voor de socia listische beweging nog eens werd onderstreept. Men deed dit, om dat er op verzoek van de familie, op de begraafplaats zelf niet gesproken zou worden. Bekende personen uit de SDAP, als Schaper, Vliegen en Wibaut en van buiten de partij, Huizinga, Treub en Veth waren bij de ter P.L. Tak (in 1892) aarde bestelling op de Algemene Begraafplaats aan de Nieuwland- se Weg aanwezig. Een lange stoet arbeiders liep achter de lijkkoets. A.M. Tak uitte zijn verbazing over de aanwezigheid van zoveel "werkmensen". P.L. Tak, de "gentleman in rode broek", was een sociaalbewogen man, die net als zijn vriend en geestverwant F.M. Wibaut, (als politicus) vooral buiten Zeeland bekend is geworden. 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. In de periode van 07 tot 14 mei 1986 zijn bij de Ge meentepolitie te Vlissingen de volgende voorwerpen aangegeven: bankbiljet; leesbril half montuur; her- enbril zwart montuur; bruin sigarettenetui; don kerblauw dekzeil; spijker jasje; zwart lederen jack; 2 rokken; blauwe regenjas; rode portemonnee; licht le deren portemonnee; paar tennisschoenen; 4 sleutels aan hanger; sleutel in licht bruin etui; 2 bromfietssleu tels; 3 autosleutels aan ring; lipssleutel; sleutel aan ring; fietstas met o.a. regenjas; wieldop. Aangegeven dier, in asiel: zwarte kat. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 09.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. (Indien van toe passing: behalve 19 en 20 mei 1986).

de Vlissinger | 1986 | | pagina 13