in Midden Zeeland e Carrousel 22-28 mei Lezen PODIUM EXPOSITIE DA CHANG De Distel Zoutelande 33H33II] Ga eens Distelen... is geopend! LSI HELPT NERAL MANDOLINE ORKEST BESTAAT VIJFTIG JAAR TEXTIELE WERKVORMEN IN OPENBARE BIBLIOTHEEK Bekijk Zeeland vanuit de lucht DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 21 mei 1986 Muziek voor oudere jongeren Orgelvirtuoos Rawle met veelzijdig repertoire in Concert- en Gehoorzaal JAARVERSLAG AMANCIPATIE MET TONEEL Openingstijden: 11.00-23.00 uur. Ook op zon- en feestdagen. Voor reserveringen kunt u bellen: 01186-1992. Ons adres is: Nieuwstraat 2, Zoutelande. mmm NIEUW Bar dancing Kortgene "iXta t Steahs in rjom Langeviele Middelburg 01180-34605 VRIJDAG 23 mei Con Amore concerteert met Haags zangkoor Con amore, het mandoline or kest, bestaat vijftig jaar. Hoewel dit ensemble meestal in Vlissingen is te vinden, vindt de jubilcumuit- voering plaats in Middelburg, in de Concert- en Gehoorzaal. Be halve het half eeuw oude orkest, treedt ook het Koninklijk manne koor Die Haghe Sangers. uit Den Haag op. Het concert op zaterdag 24 mei begint om 20 uur. Mejuffrouw J.P. Kuijpers nam het initiatief voor het mandoline orkest. Op 26 mei 1936 begon zij met zes leden. De groep groeide en in 1937 werd al het eerste con cert gegeven. Daarna brak de oor log aan en het orkest dat tot zijn vijftienjarig bestaan Christelijke Bijna elke muzikant uit Zeeuwsch-Vlaanderen heeft er wel eens een keer gespeeld: het Gezellenhuis (patronaat) aan de Walstraat in Axel. Op vrijdag 27 juni is datzelfde Gezellenhuis het trefpunt voor ruim 200 inmiddels 'oudere jongeren' die daar in de overgang van de jaren zestig naar de zeventig hun vertier zochten. Per 1 juli is het Gezellenhuis defi nitief verloren voor het jeugd- en jongerenwerk doordat het kerk bestuur het pand verkocht heeft. Omdat daarmee een tijdperk defi nitief wordt afgesloten leek het de initiatiefnemers Bollie Linck, Frank Dey en Louis Kolijn uit Axel een goed idee om die 'oude tijd' eens te doen herleven. Een ouderwetse muziekavond dus. Om niet helemaal voor nostalgische dertigers te worden versleten is er naast de intermez zo's van de Everly Brothers (Jos Calbo en Johan Knieriem) en El- vis Presley (Jaap Boerman) een optreden van een jonge band ge programmeerd rond de Axelse zanger Nico Vonk. Het Gezellenhuis gaat die vrijdag om 19 uur open en vanaf 21 uur wordt er aan de lopende band muziek gemaakt. Rond 01.30 ko men alle deelnemende muzikan ten op het toneel om het laatste half uur een jam-session te houden. Mandoline Vereniging heette oe fende toen (stiekem) in huiska mers. Mejuffrouw Kuijpers gaf bij het zilveren jubileum de diri- gentstok over aan Jo Eckhardt, die ook nu nog de leiding heeft. Sinds 1973 is Con Amore lid van het Nederlands Verbond van Mandolineorkesten. Het raakte door die stap wat uit zijn (muzi kale Zeeuwse) isolement, nam deel aan concoursen en verhoog de. het niveau aanzienlijk. Nu speelt Con Amore in de 'ereklas se'. Regelmatig concerteert het mandolineorkest samen met an dere groepen zoals het Zeeuws Mannenkoor, het Mandoline Or kest Amstelland, de gitarist Bert Maas en de troubadours Robert en Anja van de Lint. Hoewel de jarige vereniging best tevreden is over haar kunnen, le ven er nog wat wensen. Zo hoopt het bestuur een stel pauken te kunnen aanschaffen, de gitaren te kunnen uitbreiden en nog twee mandolon-celli te kunnen kopen. Opk doet het bestuur er van alles aan om meer aanwas te krijgen en hoopt het op medewerking van de Zeeuwse Muziekschool voor doorstroming van de leerlingen. Wie nog steeds geen kennis heeft gemaakt met het unieke theater orgel in de Middelburgse Concert en Gehoorzaal kan dat alsnog doen op vrijdag 30 mei als daar de virtuoos Len Rawle plaatsneemt achter het toetsenbord. Voor de derde keer komt hij naar Middel burg voor een concert en de ver wachting is dat hij ook deze keer zijn muzikale enthousiasme weet over te brengen op het publiek. De in Zuid-Wales geboren Len Rawle nam al op zeer jonge leef tijd piano- en orgellessen. Toen zijn ouders naar London verhuis den, werd hij leerling van de be faamde Georg Metzier, aan het London College of Music. Na zijn studie maakte hij furore op de Engelse podia en op die van het Europese vasteland, Japan en Amerika. Behalve concerteren, is hij momenteel musical director van Kemble-Yamaha in Enge land. Vanuit zijn woning verzorgt hij regelmatig concerten voor de televisie op zijn Wurlitzer orgel. Rawle beschouwt het theaterorgel als 'de koning van de instrumen ten'. Het bewijs daarvan levert hij door de veelzijdigheid van dit in strument optimaal - zo niet maxi maal - te benutten. Hij heeft een breed repertoire. De Zeeuwse Theaterorgel Stich ting is andermaal begeesterd over de komst van de Engelsman. Een ieder die het wil horen wordt op geroepen het concert op vrijdag 30 mei (aanvang 20 uur) te be zoeken. Voor het derde achtereenvolgen de jaar worden in de openbare bi bliotheek in Vlissingen textiele werkvormen getoond van cur sisten van de Zeeuwse dag- en avondschool. De tentoonstelling loopt tot en met 10 juni. Behalve Vrouw en Werk Zeeland maakt iets origineels van de presentatie van haar jaarverlag. Tijdens de presentatie van dit officiële stuk op donderdag 29 mei om 14 uur speelt het Step-ln Tejater 'Eigen wijs' uit Utrecht het stuk Het Eet- kafee. Presentatie van het jaarstuk en de toneeluitvoering vinden plaats in 't Pand aan de Kerksteeg in Middelburg. O* ^OXSCff A tonen wat de cursisten hebben ge maakt, vertelt docente Rietje Zweverink op maandag 2 juni van 19 tot 20 uur iets over het vak tex tiele werkvormen. Verder is het mogelijk om tijdens de Open Dag van de dag- en avondscholenge meenschap op 12 juni iets meer aan de weet te komen. De Open Dag wordt gehouden in het ge bouw aan de Rembrandtstraat 1 te Vlissingen tussen 10 en 12 uur en tussen 14 en 16 uur. CARIBISCH FEEST IN TEKEN RELATIEVERBETERING 'Relatieverbetering tussen alle be volkingsgroepen'. Dat staat cen traal tijdens de 'grote Caribische feestavond' op zaterdag 24 mei in de MTS aan de Marconiweg in Vlissingen. Het feest begint om 20.30 uur en duurt tot drie uur 's nachts. Muziek wordt gemaakt door de Salsa-band Cadena en de Surinaamse band Master Sound. Kinderboeken door Jan Smeek ens 'De Allerallersterkste' was het eerste prentenboek van Karei Eykman en Joep Bertrams. Het verscheen in 1977 bij uitgeverij Sjaloom en was het begin van de succesvolle, aantrekkelijk uitge voerde en laaggeprijsde DR1E- TURVEN-REEKS. In 1979 en 1980 maakten ze ook nog 'Alle maal samen' en 'Alles proberen'. De drie boeken zijn als aparte uit gave helaas niet meer te krijgen, maar werden als vezamelbundel onlangs opnieuw uitgebracht on der de titel VAN ALLES WAT VOOR IEDEREEN. Karei Eykman leverde met de drie boeken over de kleuter Joop een bijzondere prestatie, doordat hij zulke grote thema's (de macht van de mens over machines, soli dariteit en op eigen benen leren staan) op zo'n humoristische ma nier verduidelijkt. En hoewel de boodschap door geen enkele kleu ter zal worden misverstaan, is nergens ook maar een greintje op voedkundige rimram te bespeuren. Het driedubbeldikke en toch goedkope boek is door de pente keningen van Joep Bertrams bo vendien één groot kijkplezier. Wel is het jammer dat het geraffi neerd gebruikte rood uit het eer ste boek in de herdruk verdwenen is. Tegelijk met de omnibus versche nen in dezelfde serie ook nog twee nieuwe titels: IK BEN HET BEU! van Paul van Loon en Georgien Overwater en KLEINE KRAUW door Carole Vos en Huib Pieters. Het laatste boek vertelt over de allereerste ervaringen van een jonge kraai en het ongeluk dat hem overkomt als hij te ver over de rand van het nest kijkt. Het boek is met aandacht geïllustreerd en met zorg geschreven, maar zou door het onderwerp en de uitwer king er van m.i. beter passen in een "twee-turven-reeks". Dat geldt niet voor Ik ben het beu! Een vrolijk boek over Sam- mie die (nog) niet met zijn boos heid om kan gaan. Hij projecteert die op een geheimzinnig ei dat op de vensterbank ligt. Dat vervult al zijn boosaardige wensen en gaat daarin zo ver dat Sammie er tenslotte geen raad meer mee weet. Sammies laatste wens. Ik" wil dat het weer Gisteren is 'lost zijn probleem gelukkig op. De te keningen van Georgien Overwa ter zijn even vrolijk als het verhaal. Van alles wat voor iedereen door Ka- rel Eykman en Joep Bertrams. Prijs f 18,50. Kleine Krauw door Carole Vos en Huib Pieters. Prijs f 12,90. Ik ben het beu! door Paul van Loon en Georgien Overwater. Prijs f 12,90. Alle boeken worden uitgegeven door uitgeverij Sjaloom, Utrecht. !n de maanden mei en juni verzorgt het Axelse poppentheater Opge pastenige voorstellingen op diverse basisscholen in Zeeland. Deze voorstellingen worden via bemiddeling van het Zeeuws Steunpunt ge bracht. De titel van de produktie luidt Heksentrommel 'The Diggers', swingende kroegmuziek door ervaren musici. Bar Colours, Vlasinarkt, Middelburg, 21 uur. ZA TER DAG 24 mei Orgelconcert door Jos Vo gel en het blazerskwinlet van het Rotterdams conservatori um. met werken van Buxtehu- de en Bach en het blazers kwintet Pachelbel en F.wald en een gezamenlijke uitvoe ring van een compositie van Arie J. Keijzer. St. Jacobs- kerk, Vlissingen. 20 uur. Jubileum concert van het mandoline-orkest 'Con amo re' met medewerking van het koninklijk mannenkoor 'Die Haghe Sangers' uit Den Haag. Concert- en Gehoor- zaal, Middelburg, 20 uur. Salsa-band Cadena en de Surinaamse band Master Sound in het kader van een grote Caribische feestavond. Aula MTS, Vlissingen, 21.30 'Kennedy's kinderen' gepre senteerd door Theaterpro- duktieburo Zeeland. Mini- theater Middelburg 20.30 ZONDAG 25 mei Koffieconcert met Carla van Walsum (fluit) en Ton Huijsman (gitaar). Zuid- Amerikaanse en Israëlische composities van deze eeuw. Dorpshuis 'De Vriendschap', Kats, II uur. MA A ND A G 26 mei Acht licht absurdische ee- naktertjes, gespeeld door cur sisten van de Z1KV- toneelcursus. Werken van Pinter, Ziem, Herzberg en Huybreghs. Zeeuwse biblio theek, Middelburg, 20.30 NIEUW NIEUVV Kaaidijk 2-4, 01108-1291 Le Carrousel is geopend vanaf 20.00 uur. Vrijdag 23 mei, zaterdag 24 mei, zondag 25 mei. Nette kleding 2000 m' parkeergelegenheid I Biesen Horeca l Zeeuws Museum/Natuurhistorie Oostkapelle. De Natuur in Zee land en fossiele schelpen in Zee land. Dagelijks van 10 tol 17 uur. Iguana (Bellamypark) Vlissingen. Levende reptielen, amfibieën en insekten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. St. Janstraat 41-43, Middelburg. Anneke Ruimschotel touwplastie- ken. Do. t/m za. van 14 tot 17 uur. Galerie Moreno (Paul Kru- gerstraat 61) Vlissingen. Werken van diverse kunstenaars. Di. t/m za. van 13.30 tot 17.30 uur. 'De Schotse Huizen' (Kaai 27) Veere. Anka de Keizer, schilderij en en aquarellen in sluiertechniek. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur. Aanvang zaterdag. Lange Noordstraat 56, Middel burg. Gera Dauvillier, schilderij en, aquarellen en kunstfoto's. Ma. t/m za. 9 tot 18 uur. Gortstraat 48, Middelburg. Wil lem Vader schilderijen, aquarel len en kunstfoto's. Ma. t/m za. 9 tot 18 uur. Gallery De Blaeuc Acolye, Vlis singen. Maritieme en topografi sche prenten. Di. t/m za. van 13.30 tot 17 uur, (t/m wo.) Ou- des, Jaarsma, Dekker, Gtoen, Peeters e.a. Maritieme schilderij- en. Di. t/m za. van 13.30-17 uur. Grote Kerk, Veere, Zomerten- toonstelling, met o.m. 'Veere- Zeelandrestauratiewerkzaam heden, boerenwagens, boomkor- visserij. Ma. t/m za. 10 tot 17 uur, zo. 14 tot 17 uur. Galerie Marquis, Vlissingen. Lex de Meester, fotografie. Wo. t/m zo. van 14 tot 17 uur en op af- spraak. Zeeuws Museum. (Abdij 3) Mid delburg. 'Aanwinsten 1985, een keuze', archeologische cultuur historische voorwerpen en schil derijen, hedendaagse kunstwer ken en natuurhistorische objec- ten. Ma. t/m vr. 10 tot 17 uur. Stedelijk Museum (Bellamypark 19) Vlissingen. J.F. Brouwenaar 'J.F. Brouwenaar, een kunste naar uit het volk', tekeningen en een beeld. Di. t/m vr. 10-12.30 en 13.30-17 uur, za. 13-17 uur. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg. Overzichtstentoonstelling cursus jaar 1985-1986 Zeeuws Instituut voor kunstzinnige vorming. Ma. 17.30-21 uur, di. t/m vi4 10-21. za. 10-13 uur. Kunstuitleen, Kuiperspoort 22, Middelburg, Bea de Visser, acryl schilderijen. Di. t/m za. 13.30-17 uur. De Vleeshal, Middelburg. Nico van den Boezem, Plastieken. Di. t/m za. 11-17 uur, zo. 13-17 uur. Kloveniersdoelen: di. t/m zo. 14 tot 17 uur. Rabobank Middelburg. J. Mari- nissen foto's. Tijdens ope ningsuren. Openbare Bibliotheek. Vlissin gen, 'Leven met hout, zorgen voor bos' St. Bos en Hout. Ma. 17.30-21 uur. Di. t/m vr. van 10-21 uur en za. van 10-13 uur. Galerie 'De Wijnstock' (Bel- linkstraat) Middelburg. 'Natuur lijk Versierd', illustraties uit het boekje deegplastieken van Pien -Lemstra. Opening za. 15 uur. Do. en vr. 14 tot 17 uur, za. II tot 12.30 en 14 tol 17 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum, Middelburg, Kiki Derks, krijtte keningen. Di. t/m zo. 14 tot 17 uur. Do. avond 19 tot 21 uur. een kombinatie van heerlijk wandelen langs Zeelands mooiste stukje kust en een culinair be zoek aan De Distel. Iedere dag een 4-gangen menu voor f 25,—! Tevens een a la carte keuze met vele specialiteiten. Ons Disteltje Gebakken wijting, frites, worteltjes. Plate te verkrijgen van 12.00 tot 17.00 uur voor f 10,-. zeer uitgebreide Keus uit vlees- en visgerechten van de grill unieke selectie gepofte en gevulde aardappelen o.a American prime beet, primeur voor Zeeland saladebuffet, waar u zelf uw salade Kunt samenstellen twee verdiepingen eetplezier! TEL 01186-1210/2040/2051 HOTEL RESTAURANT HOlt/IND !E~"! WESTKAPELSEWEG1 HOTELS 4374 ZG ZOUTELANDE Een vlucht boven Zeeland is een belevenis. Wij vliegen met u boven de Deltawerken of een bestemming naar uw eigen keuze. Goed idee zo'n uitstapje naar het Vliegveld Midden-Zeeland. U vindt er bovendien een gezellig café-restaurant met terras. Dagelijkse rondvluchten. Ook het adres voor luchtreklame, zakenvluchten en vliegopleidingen. Vliegwerk Holland, Calandweg 10, 4341 RA Arnemuiden, tel. 01196-13293-13289 BRIEF VAN ANNA UIT BAJHANG WEST-NEPAL, gedateerd 12 april 1986: "De voedselsituatie is nog slechter dan in februari door de droogte. Er zijn nu hele maal geen groenten meer, zelfs geen aardappelen. We eten alleen rijst en wat linzen. Er staan lange rijen vrouwen in de felle zon te wachten bij het districtsbureau, waar de rijstbonnen worden verstrekt. Iedere familie krijgt maar vijf kg. rijst toebedeeld. De vlieg tuigen met rijst komen nu da gelijks. Mijn schoolkinderen brengen nu soms nog een ei mee, maar dan voel ik me zo rot, want het is het eten van hun familie". Anna Robinson is Engelse en als vrijwilligster nauw betrok ken bij het Seti-project (on derwijsproject) in Bajhang. Zij geeft les aan zowel kinde ren als volwassenen. Voor dit onderwijsproject in West-Nepal is de opbrengst van de actie "Zeeland helpt Nepal" bestemd. De stand half mei isƒ415.000,—. Hiertoe hebben de volgende activiteiten bijgedragen. De Theo Thijssenschool in Zierikzee organiseerde op 22 april een sponsorloop voor Nepal. Honderd kinderen, oud-leerlingen, personeel, ambtenaar van de gemeente en leerkrachten liepen het parcours van 5 km. Eén van de leerlingen heeft zelfs voor 150,— aan sponsorgelden bijeen gekregen. De totale op brengst was 3.000, De Zeeuwse Koorschool heeft op Koninginnedag drie voor stellingen van de kinderopera "De Markies van Carabas" gegeven. De toegang was gra tis. Na afloop van de voor stellingen gaf de directeur aan, dat giften zeer welkom zouden zijn. Dit leverde ƒ910,25 op. De Motorvereniging "De Uit laat" uit Goes stortte 25, en de Gymnastiekvereniging St. Annaland 50,— op giro 7475 ten name van de provin ciale actie. De collecte van de Vereniging van Plattelandsvrouwen te Axel leverde tijdens een bij eenkomst, waar ook dia's uit West-Nepal werden vertoond, een bedrag van 132,75 op. Van de Plattelandsvrouwen bond uit Goes werd 200,— ontvangen. Tijdens een bijeenkomst van de Britisch Women in Terneu- zen is gecollecteerd voor Ne pal. De opbrengst was 250,-. In het bejaardencentrum "Het Trefpunt" te Axel werd na een diavoorstelling over Nepal een verloting georgani seerd ten bate van "Zeeland helpt Nepal". De verloting bracht 350,— op. Tijdens de Vesperdiensten in de Nederlands Hervormde Kerk te Sas van Gent werd voor Nepal gecollecteerd. De opbrengst bedroeg 550,—. Een mevrouw uit Eindhoven bezocht de Unicef- tentoonstelling met aanvul lende beelden uit Bajhang (West-Nepal). Mede door de enthousiast verstrekte infor matie van de begeleidster raakte ze ervan overtuigd dat de hulp aan het project drin gend is. Ze stortte 300,—. De door de firma van Leer- zem uit Middelburg speciaal voor de Zeeuwse actie gebot telde "Nepalwijn" bracht door de goede verkoop weer 480,— op. Twee gulden per verkochte fles is bestemd voor giro 7475. Het Jazz-festival in Middel burg bracht de actie "Zeeland helpt Nepal" bij haar publiek onder de aandacht. Tijdens het marktconcert op zater dagmiddag werden er in de Nepalkraam pannekoeken ge bakken en een enveloppenlo- terij gehouden. Het beslag van de pannekoeken was gra tis geleverd door Brood- en Banketbakkerij Rotte. De op brengst bedroeg 653,—.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 11