informatiepagina van de gemeente vlissingen Nieuw stelsel voor huuraanpassing Stemmen: een waardevol recht Officiële opening gebouw vrijwilligers' vacaturebank en klussendienst Inspraakavond over plan Oude Markt Honden op stranden nu verboden! One Extra Company of: dans en theater DE VLISSINGER Woensdag 14 mei 1985 Per 1 juli a.s. Glijdende schaal Nulpunten Elders stemmen? Volmacht Hèt marktgebeuren van het jaar! Andere ingang stembureau B. Ewoutschool Uitslagenavond Iverkiezingen Hoe berekenen? Bezwaren? Vragen? I Vacatures VRIJWILLIG MEDEWERK(ST)ERS En Klussendienst Meer informatie? >s nu.. Geen ophalen huisvuil maandag en dinsdag Gemeentelijke diensten maandag en dinsdag dicht Aangifte geboorte en overlijden Renveldjes Studie financiering? Nu aanvragen! Jonger dan 18? Zeeuws Studiefonds Vragen? Inspraak Verdere behandeling Even bijpraten met wethouder De Keijzer Basisonderwijs Sociale dienst V «II" redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Binnenkort kunnen de meeste huurders van woningen in Vlissingen een brief van de huiseige naar verwachten. Misschien hebben ze hem zelfs al gehad, 't Gaat over de brief waarin de aanpas sing van huur per 1 juli as. wordt aangekondigd. De woningbezitters zullen daarbij doorgaans uit gaan van het puntensysteem. Met ingang van 1 juli zal er echter landelijk een nieuw huurbeleid worden gevoerd. Ten opzichte van het oude systeem doen zich daarin drie belangrijke wijzigin gen voor, waar de huurders in de praktijk ook daadwerkelijk te maken kunnen krijgen: - een nieuwe puntentelling; - andere huuraanpassingenschema's en - zogeheten nulpunten. Het puntensysteem is vereen voudigd en meer op de prak tijk toegesneden. Met de pun ten wordt de kwaliteit van een woning (oppervlakte en voor zieningen) uitgedrukt. De on derdelen 'ligging' en 'woon omgeving' moeten daarbij zo veel mogelijk overeenkomstig de 'puntenboeken', die bij de huurcommissies liggen, ge beuren. Het klassenstelsel wordt na 1 ju li vervangen door een zogehe ten 'glijdende schaal'. In het oude stelsel kon één punt ver schil al een hogere huur van en kele tientjes per maand beteke nen. Het nieuwe huuraanpassin- genschema kent een minimaal redelijke prijs per punt van f 2,95 en een maximaal redelij ke prijs per punt van f 5,10. Dat wil zeggen: tot 80 punten. Alle punten daarboven gaan per stuk f 5,60 'kosten'. Wanneer de huurprijs van een woning, ge deeld door het aantal punten dat de woning 'scoort' uitkomt op een puntprijs tussen de mini maal en maximaal redelijke puntprijs, dan mag de huurver hoging niet meer dan 2 procent bedragen. Zit men onder de minimaal rede lijke puntprijs van f 2,95 dan wordt de huurverhoging 4%. Is de puntprijs echter lager dan f 2,35 dan wordt de huurverho ging 6%. Zit de huur boven de maximaal redelijke puntprijs dan is de huurverhoging 0%. Komt de huurprijs boven de huurverla- gingsgrens, dan volgt een huur- verlaging. Er gaan per 1 juli ook nieuwe regels gelden voor zeer ernsti ge tekortkomingen (nulpun ten) en gebreken (relatieve nulpunten) aan woningen. Daarvoor geldt in de eerste plaats een lijst van nulpunten, waarbij de huurcommissie de huur moet bevriezen. Nulpun ten zijn gebreken die de be woonbaarheid van de woning ernstig aantasten, zoals - geen toilet; - geen kookgelegenheid; - geen daglicht in het hoofd- woon- of slaapvertrek; - geen ventilatie in keuken, toilet, bad, douche, hoofdwoon- of slaap vertrek; - geen aansluiting op water leiding, electriciteit en rio lering. De huurcommissie kan bij rela tieve nulpunten tot huurbevrie- zing besluiten. Tot dergelijk nul punten worden onder meer ge rekend: - ernstige overlast van vocht met schimmelvorming en houtrot; - ernstige lekkage; - op de woning rust een aan schrijving van burgemeester en wethouders om deze te verbeteren. Als de huurprijs hoger is dan mi nimaal redelijk en er zijn (relatie ve) nulpunten, dan kan de huur der huurverlaging aanvragen. Dat op woensdag 21 mei de verkiezingen voor de leden van de Tweede Kamer worden gehouden is zo langzamerhand geen nieuws meer. Dagbladen maken dagelijks melding van de ver kiezingscampagne^ van de politieke partijen. Een kleine, maar duidelijke herinnering vormde ook de oproepingskaart die de af gelopen weken bij de stemgerechtigden werd bezorgd. En dan maakt de gemeentelijke informatie-rubriek er öök nog eens mel ding van. Waarom? Jmdat het gemeente bestuur het belangrijk vindt dat er zoveel mogelijk mensen gaan stemmen. Het kan ook u als Vlis- singer aangaan wat er in Den Haag wordt beslist, direct of in direct. Stemmen is een recht, voor jong en oud. Een heel be langrijk recht, dat de basis voor onze democratie vormt! Het is overigens mogelijk om in een ander stembureau (in ge heel Nederland) te stemmen, dan op uw oproepingskaart ver meld staat. Daartoe kunt u tot en met 16 mei de oproepingskaart bij de afdeling burgerzaken in het stadhuis om laten zetten in een kiezerslegitimatiekaart. Daarmee kunt u dan in ieder wil lekeurig stembureau terecht. Uiteraard kunt u ook een ande re stemgerechtigde uit het zelfde stemdistrict machtigen. Hiervoor moet u de verklaring aan de voorzijde van de oproe- Hèt marktgebeuren van het jaar. Zo mag de De Ruyter-jaarmarkt - samen met het Midzomernacht- concours in augustus - gerust worden genoemd. Komende vrij dag is het weer zover. Niet alleen de Oude Markt, de Lange Zelke en Marktstraat zullen dan vol staan met gezellige kraampjes. Voor deze gelegenheid wordt het terrein uitgebreid tot de Zee manserve, Schutterijstraat en Bussestraat. Dat betekent dus dat er die dag geen doorgaand verkeer mogelijk is over deze straten. Bovendien is er minder parkeergelegenheid dan gebrui kelijk. Daarom het advies: pak, indien mogelijk, de fiets! Want missen mag u deze markt - en het standwerkersconcours - na tuurlijk niet! pingskaart invullen en onder tekenen. Ook de gemachtigde moet daar zijn handtekening zetten. U ziet: uw stem hoeft niet ver loren te gaan, laat hem ook niet verloren gaan! (foto: Cor Schuilwerve) Bent u opgeroepen om uw stem uit te gaan brengen in het bureau, dat is onderge bracht in de Bouwen Ewout school? Dan doet u er goed aan rekening mee te houden dat de ingang van dat stembu reau gewijzigd is. In tegenstel ling tot bij vorige verkiezingen moet men nu de ingang aan de Verkuijl Quakkelaarstraat (nummer 104) hebben. Zoals gebruikelijk bij verkie zingen zal ook volgende week woensdag het stadhuis 's avonds geopend zijn. Be langstellenden kunnen dan de uitslagen van de verschillende stembureau's op de voet vol gen. Die uitslagen zullen in de hal op een groot bord worden genoteerd. Vergelijkingsmateriaal - uitsla gen van vorige verkiezingen - zal in ruime mate aanwezig zijn. Bovendien zal er een televisie opgesteld staan, zodat ook het verloop van de verkiezingen el ders in het land direct te volgen zal zijn. Het stadhuis is vanaf 19.00 uur open. De koffie staat dan natuurlijk al gereed! Uit, ook in het Vestzaktheater Dans en theater, dans als theater. Dat is wat u komende vrijdag in het Vestzaktheater kunt zien. Voor de uitvoering tekent The One Extra Company, een Australisch gezelschap dat werd op gericht door Kai Tai Chan. Hij is van oorsprong Maleisiër. Mede daardoor dragen de uit voeringen van de One Extra Company duidelijk zuid-oost Aziatische kenmerken. Zo ook het programma met de titel 'Ah Q Goes West', dat vrijdag in het Vlissingse theater (aan het Bellamypark) wordt ge bracht. De aanvang is om 20.30 uur. De organisatie van dit gebeuren is in handen van de Culturele Raad. Daar kan men morgenmiddag (donder dag) en vrijdagmiddag kaart jes bestellen. Het adres: Bad huisstraat 104; het telefoon nummer: 16672. (Foto: Johan Murre). Om te kunnen bepalen of een huurprijs of een huuraanpassing redelijk is, moet u eerst het pun tental van de woning kennen. Die kunt u zelf berekenen aan de hand van de brochure 'Huur- aanpassingen 1986'. Mogelijk hebt u die reeds van de huisei genaar ontvangen. Zo niet, dan liggen ze voor u gereed in de ge meentelijke informatiehoeken. Weet u het totaal aantal punten, dan is eenvoudig de 'puntprijs' te berekenen. U dient daarvoor de huidige (kale) huur te delen door dat aantal punten. Een wil lekeurig voorbeeld: uw huidige huur is f 400,—, uw totaal aan tal punten is 100, dan is de prijs per punt f 4,—. Kent u deze puntprijs, dan is ook de toe gestane huuraanpassing te bepalen. Hebt u bezwaren tegen de hoog te van de huuraanpassing? U doet er dan goed aan eerst met de huiseigenaar contact op te nemen. Bezwaren moeten ook eerst bij hem worden ingediend, binnen zes weken na de voor gestelde datum van huurverho ging. Pas als huurder en eige naar het niet met elkaar eens worden kan men de kwestie aan de huurcommissie voorleggen. Voor meer gedetailleerde in formatie, die u bijvoorbeeld niet in de brochure 'Huuraan- passingen' kunt vinden, kunt u terecht bij het secretariaat van de huurcommissie in Goes. Het adres daarvan is: Singelstraat 10; het telefoon nummer (01100) 11891. Een vrijwillig medewerksters van de vrijwilligers- vacaturebank (VVB) van de gemeente Vlissingen heeft een vaste baan gevonden. Ge lukkig voor haar, maar het be tekent wel, dat er bij de VVB een vacature is bijgekomen! Om die te kunnen vervullen worden er gevraagd: De VVB kan gezien worden als een uitzend- en organisatiebu reau voor onbetaald werk: vrij willigerswerk. De mede werksters die gevraagd wor den krijgen met name tot taak de coördinatie en administra tie van het vrijwilligerswerk. Geboden wordt veelzijdig werk, waarin sociale, organisatorische en administratieve vaardighe den tot ontplooiing kunnen ko men, danwel op peil worden ge houden. En, zoals gebleken is, voor mensen die uitzien naar een betaalde baan kan dit werk een goede opstap zijn. Nieuwsgierig? Wacht niet te lang en neem contact op met Corrie de Jonge van de VVB. Zij is bereikbaar van maandag tot en met donderdag tussen 09.00- en 12.00 uur onder telefoon nummer (01184) 19397. Bij geen gehoor kunt u terecht bij T. Goossens, bereikbaar op het stadhuis onder nummer (01184) 87427. De medewerk(st)er waarnaar men - zoals u hierboven hebt ge lezen - op zoek is bemiddelt on der meer bij het vervullen van al lerlei vacatures. Alleen zijn er wel vacatures, maar eigenlijk niet voldoende geïnteresseer den voor de vervulling daarvan. Er wordt gezocht naar mensen voor allerlei soorten werk. Zoals daar is: - het uitlenen en registreren van speelgoed (bij de Speel- o-theek Paauwenburg); - dierenverzorging (dieren asiel); - verspreiding van affiches in Vlissingen en Oost-Souburg (voor de Culturele Raad); - werken met- en voor bejaar den (Rode Kruis). Al het bovengenoemde vrijwilli gerswerk kan met behoud van uitkering verricht worden. Dat betekent dat u geen problemen met uw uitkering kunt krijgen. Voor mensen met een uitkering geldt eveneens dat zij voor klus jes - bijvoorbeeld timmer-, schilder- of loodgieterswerkjes - een beroep kunnen doen op de Klussendienst. Ga dan even langs bij Juliana- laan 4 of bel 19397. Hebt u het artikel over de officiële opening en het 'open huis' al gelezen? Zoals u mogelijk al bekend is, zijn de vrijwilligers-vacaturebank en de klussendienst verhuisd naar de Julianalaan 4. De vrijwilli ge medewerkers zijn er al een poosje aan het werk en vinden het nu tijd worden om hun nieuwe kantoor officieel te laten openen. Deze opening zal worden verricht door wethouder D.J.P. Brui- nooge op donderdag 22 mei om 10.30 uur. In verband met de ruimte kun nen de vrijwilligers- vacaturebank en de klussen dienst slechts een klein aantal gasten uitnodigen voor de offi ciële opening, 's Middags is echter iedereen die op enigerlei wijze contacten heeft (gehad) met de vrijwilligers- vacaturebank (VVB) en klussen dienst (KD) van harte welkom; dan houden zij namelijk 'open huis' van 13.00- tot 14.30 uur. Tijdens de 'open-huis-uren' bie den zij ruimschoots de gelegen heid om meer informatie in te winnen over het reilen en zeilen en de mogelijkheden van beide organisaties. Dat geldt zowel voor instellingen als voor men sen die vrijwilligerswerk willen gaan doen. Kortom: de medewerkers van de VVB en KD - Corrie, Steffie, Marij ke, Ad JanBob en Frank - heten u de 22ste mei tussen 13.00- en 14.30 uur van harte welkom! Een week geleden, op 1 mei, is het seizoen aangebroken dat er geen honden meer mogen komen op het Nollestrand en het Badstrand (voor Boulevard Evertsen). Het verbod geldt uiter aard voor alle honden: groot en klein, aangelijnd of niet. De ge meentewerkers doen hun best de stranden schoon te houden. U ook?! Het seizoen dat dit verbod geldt, duurt tot 1 oktober. In deze pe riode maken er veel badgasten gebruik van de stranden. Het is dan niet direct plezierig om tus sen of in de poep te gaan zitten. Da's niet alleen vies, het is ook niet hygiënisch. Sommige men sen denken dat te kunnen om zeilen door hun honden in de buurt van de vloedlijn de behoef te te laten doen. Daarvoor moe ten ze al met hun dier op strand komen, wat dus de komende maanden verboden is. Boven dien is het voor de zwemmers - Volgende week maandag en dinsdag (tweede en derde Pinksterdag) wordt er in Vlis singen geen huisvuil op gehaald. De bewoners van de wijken, waar de reinigingsdienst anders maandag langs komt, krijgen vandaag met 'De Scheldebode' een brief van de gemeente. Daarin wordt hen gevraagd het huisvuil een week te bewaren en het op maandag de 26ste mei buiten te zetten. Ook de bewoners van de wijken waar het huisvuil gewoonlijk dinsdag wordt meegenomen krijgen vandaag een brief van de gemeente. Hén wordt ge vraagd het huisvuil volgende week niet dinsdag, maar woens dag buiten te zetten. Zowel op tweede als op derde Pinksterdag hebben de mede werkers van de gemeente vrij. Dat betekent dat u maandag en dinsdag voor gesloten deu ren komt te staan als u naar het stadhuis, de sociale dienst, het Stedelijk Museum, de reinigingsdienst of de afde ling beplantingen zou gaan. De politie en brandweer zijn beide dagen gewoon be reikbaar. Eén bureau in het stadhuis zal dinsdag overigens wel geopend zijn. Dat is het bureau burgerlij ke stand, waar men die dag van 09.00- tot 10.00 uur terecht kan voor de aangifte van geboorte en overlijden. Dus beslist niet voor andere zaken! misschien bent u dat wel - alles behalve 'fris' meer om daar in het water te duiken. Er zijn echter nog genoeg ande re plaatsen waar de honden 'los' mogen. Op de glooiing onder aan Boulevard de Ruyter en in de Spuikom bijvoorbeeld of het Nollebos tussen Westduin en het strand. En als het gaat om het poepen van de honden, het parool is en blijft: hond in de goot! Door de nieuwe Wet Studiefi nanciering verandert er met ingang van 1 oktober nogal wat voor studenten van 18- tot 30 jaar. Voor iedereen - onaf hankelijk van het inkomen van de ouders èn in plaats van kin derbijslag - komt een gratis basisbeurs. De student moet die zelf aanvragen! Daarnaast kan een aanvullende financiering worden verstrekt. Die is echter afhankelijk van de onderwijssoort en de draag kracht van de ouder(s). Deze aanvulling bestaat uit: a. een rentedragende lening, die dus moet worden terugbetaald; b. een aanvullende, gratis beurs. Deze rijksregeling geldt zowel voor volledig dagonderwijs als voor deeltijdstudies. De aan vraagformulieren zitten in de blauw-grijze folder 'Wet Studiefi nanciering'. Die is onder meer verkrijgbaar in de gemeentelijke informatiehoeken en bij de afde ling onderwijs. Voor jongeren tot en met 17 jaar die het voortgezet onderwijs be zoeken is er een andere rege ling. Die heet 'Tegemoetkoming Studiekosten'. Aanvraagformu lieren hiervoor zijn verkrijgbaar bij de scholen voor voortgezet onderwijs. Gaat men particulier aan een niet erkende instelling studeren of in België, dan kan wellicht het Zeeuws Studiefonds u finan cieel behulpzaam zijn. Het stu diefonds is gevestigd aan de Dam 31 in Middelburg en heeft als telefoonnummer (01180) 33024. Denkt u in aanmerking te kun nen komen voor een van de bo vengenoemde regelingen? Hebt u daar echter nog geen beroep op gedaan? Wacht dan niet te lang! Wie nog vragen heeft op het gebied van onderwijs of stu diefinanciering, kan contact opnemen met de afdeling on derwijs in het stadhuis (tel. 87340). De directie studiefi nanciering van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen is telefonisch be reikbaar via nummer (050) 249111. De markante ronde vorm waarbinnen de parkeerplaatsen op de Oude Markt in het plan zijn opgenomen. Morgen, donderdag 15 mei. wordt om 20.00 uur een inspraaka vond gehouden over het plan voor een nieuwe inrichting van de Oude Markt bij dansschool de Jong aan de Oude Markt 39. Alle omwonenden zijn door de gemeente voor deze avond uitge nodigd. Het gaat om een schetsplan dat, in opdracht van burgemeester en wethouders, is opgesteld door de "begeleidingsgroep herinrichting Oude Markt". Deze groep is een samenwerkingsverband van onder andere vertegenwoordigers van ondernemerszijde, de Stichting Stadsherstel, het wijkcomité Binnenstad en de gemeente. Het plan dat de groep heeft opgesteld gaat uit van parkeerplaatsen gegroei- peerd in een cirkelvorm op de Oude Markt en verbetering van o.a. de Lepelstraat en Achter de Kerk. Behalve tijdens de inspraaka vond kan er ook tot 22 mei as. schriftelijk op het plan worden gereageerd bij burgemeester en wethouders van Vlissingen. Het plan ligt ter inzage bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis. Zowel de mondelinge reacties van de inspraakavond als de schriftelijke reacties zullen, voorzien van commentaar en conclusies van burgemeester en wethouders, worden opgeno- men in een ontwerp- raadsvoorstel voor de gemeen teraad. Dit voorstel zal worden behandeld tijdens een openbare vergadering van de vaste com missie van advies en bijstand voor volkshuisvesting en stads vernieuwing in de maand juni in het stadhuis. Tijdens deze ver gadering is er spreekrecht voor bezoekers. Vervolgens zal het plan door de gemeenteraad worden be handeld op vrijdag 27 juni as. om 14.00 uur in het stadhuis. Daarna zal het plan in de loop van dit jaar worden uit gevoerd. "Even bijpraten met..." heet de ze rubriek. Vooreen 'beginnend' wethouder, die er in die functie nog maar een paar dagen op heeft zitten, is bijpraten echter nog wat lastig. Ik hoop dan ook dat u het mij niet kwalijk neemt, dat ik nog niet op alle portefeuil leonderdelen even uitvoerig in kan gaan. Met behulp van collega-wethouders en mede werkers binnen het gemeentelijk apparaat verwacht ik me echter snel in te kunnen werken. In mijn volgende 'kolomzal ik dan ook uitvoeriger op andere beleidson derdelen in kunnen gaan. Een voordeel is dat de gemeente voor mij geen onbekend terrein is. Tijdens mijn raadslidmaat schap de afgelopen vier jaar heb ik me al in meerdere van de vele terreinen waarop de gemeente actief is kunnen verdiepen. Bo vendien was ik de afgelopen an derhalf jaar directeur van de ge meentelijke scholengemeen schap voor Middelbaar Dienstverlenings- en Gezond heidszorg Onderwijs (MDGO). Een nieuwe, sterk groeiende school. Ik kan u eerlijk zeggen dat de keuze voor het wethouderschap daarom niet gemakkelijk ge weest is. Dat ik deze heb kunnen maken, lag mede in het gegeven dat de school een docenten- en leidinggevend team heeft dat ga rant staat voor een goede voort gang van het onderwijs. Al pratende over de MDGO kom ik eigenlijk vanzelf bij mijn porte feuille onderwijs terecht. Daarbij zou ik, om maar even bij deze gemeentelijke scholengemeen schap te blijven, willen bena drukken dat Vlissingen als eerste een aanvraag voor een opleiding sport- en beweging (SB) bij het ministerie van Onderwijs en We tenschappen heeft ingediend. Het is bovendien de enige aan vraag voor een opleiding die we op dit moment in 'Den Haag' hebben lopen. Bij elkaar maakt dat onze aanvraag voor een opleiding SB even hard als die van de Goese scholen. Daar komt bij dat zowel de Zeeuwse Sportraad als de Provinciale On derwijsraad zich wel hebben uit gesproken dat een dergelijke opleiding in Zeeland dringend gewenst is. Een voorkeur voor de vestigingsplaats hebben zij echter niet. De "strijd" zal dan ook tussen de landelijke koepel organisaties van openbaar, roomskatholiek of protestants voortgezet onderwijs "uitge vochten" moeten worden. Waar mogelijk zullen wij natuurlijk in vloed uitoefenen om de opleiding naar Vlissingen te krijgen! Waf betreft het basisonderwijs zal de komende tijd vooral het 'personeelsplaatjemijn aan dacht hebben. Hier en daar heb ben de openbare basisscholen te kampen met een teruglopend leerlingenaantal. Gecombineerd met een nieuwe verdeelsleutel van het ministerie houdt dat een terugloop in van het aantal lesu ren dat gegeven mag worden en daarmee van een stuk werkgele genheid. Sommige - openbare en bijzondere - worden echter geconfronteerd met knelpunten in de huisvesting. De Bouwen Ewoutschool en Oranjeschool zijn daarvan een voorbeeld: ne gen groepen moeten het daar doen met acht lokalen. Een on aanvaardbare situatie, waarvoor uiterlijk in juli een oplossing ge vonden zal moeten worden. Een ander onderdeel van mijn portefeuille wordt gevormd door de sociale aangelegenheden. Een van mijn eerste taken op dat gebied zal zijn te proberen van de strafkortingen die de gemeen te van "Den Haag" krijgt, af te raken. Daarnaast zal ik natuurlijk uitvoering gaan geven aan een van de toezeggingen in het door de raad onderschreven be leidspuntenprogramma: de in stelling van een volkskrediet bank. Door dat alles heen speelt het functioneren van de sociale dienst. Onder mijn voorganger is een weg ingeslagen die al heeft geleid tot duidelijke verbetering. Ik hoop die lijn te kunnen helpen doortrekken, hoewel dat nog veel tijd en overleg zal vergen.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5