STERREN KIJKEN MET PINKSTEREN Bijscholing werkloos horecapersoneel King Kong, primeur op De Ruyter-jaarmarkt ...ik wist niet dat je de kurk bij de fles moet doen... Schreeuwend tekort aan opvang jongeren Kind over de vloer met andere achtergrond Vrijdag 16 mei in Vlissingen: "WITTE BOEKENMARKT" De Faam De Vlissinger Wedgwood PINKSTEREN VERVROEGD Slaan ze ook 451 -MS* Snufjes Openings aanbieding Zaterdag 17 mei van 9.00 tot 18.00 uur de vierde verkoop van duizenden boeken tegen stuntprijzen encyclopedieën en vervolgwerken voor super lage prijzen Grote zaal Maritiem Hotel Britannia Vlissingen Verkeerde mensen Foutjes DE ZAAK VOOR SERVIEZEN Hoog niveau De volkssterrenwacht in Middel burg stelt tijdens het pinkster- weekeinde (vrijdag en zaterdag) 16 en 17 mei haar kijkers ter be schikking aan geïnteresseerden. Tussen 20 en 22.30 uur kunnen sterretjes worden geplukt vanaf het onderkomen aan de Heren gracht 52. Beide sterren-kijk-dagen worden gehouden in het kader van een landelijke actie. Drie dagen staan de sterrenwachten in vijftig plaat sen in Nederland open voor het publiek. Bij helder weer kunnen de Kraters op de Maan worden bekeken. Ook de schijngestalte van Venus is te bewonderen. Later op de avond is het zelfs mogelijk om de beroemde planeet Saturnus met zijn fraaie ring door de opgestelde teleskopen te bestuderen. Ook al lerlei dubbelsterren zoals Mizar Alcor en de Grote Beer, sterren hopen zoals de Kribnevel en het sterrenbeeld Kreeft verwachten de volkssterrenwachten te kunnen zien. Behalve kijken door teleskopen hebben de plaatselijke sterren wachten exposities en diaklank beelden ingericht cn wordt uitleg gegeven over hun werk. Bezoe kers kunnen er in ieder geval van gedachten wisselen. DEZE WEEK IN De psychische gevolgen van een verkeersongeval worden vaak onderschat. En een juiste antenne op de juiste plaats op de auto kan de ontvangstmogelijk heden verbeteren. Zie 'Van boegie tot bumper'. Wie wil leren voor secre taresse of hostess kan voortaan gewoon in Zee land blijven. Nyst en Damman in 'uit hel za ken hart Rubrieken: zaek'n bin zaek 'n, film, podium King Kong, de super-gorilla uit de gelijknamige film, zal vrijdag 16 mei ongetwijfeld de grote trek pleister vormen tijdens De Ruyter Jaarmarkt die voor de veertiende keer wordt gehouden in de Vlis- singse binnenstad. Maar daarnaast zullen ook de standwerkers, die met 28 man om de ereprijzen strijden, eveneens veel bezoekers trekken en verder komen 160 marktkooplieden naar Vlissingen om met een grote ver scheidenheid aan allerlei goederen de jaarmarkt te maken tot wat het al dertien keer is geweest: een eve nement met allure die inmiddels ook landelijke bekendheid heeft verworven. De organisatoren - de afdeling Midden- en Noord-Zeeland van de Centrale vereniging voor de ambulante handel - heeft een veel voud inschrijvingen binnengekre gen van het aantal dat zij kunnen plaatsen. En dat garandeert weer een grote verscheidenheid aan branches, want er is een bewuste keus gemaakt door secretaris C. van Kimpen en zijn medebestuur ders. "We hebben in de loop der jaren een goede naam opge bouwd, niet alleen bij de bezoe kers, maar ook bij de marktkoop lieden. Van heinde en ver komen ze naar Vlissingen. Er zijn er zelfs bij die de middag ervoor al afrei zen om toch maar op tijd in Vlis singen te zijn", meldt Van Krimpen. De afdelingssecretaris, die het evenement voor de laatste keer helpt organiseren, is er vanaf het begin bij geweest. En hij is met recht trots op wat zijn afdeling in de loop der jaren in Vlissingen tot stand heeft gebracht. Terloops wijst hij ook nog even op de mid- zomernachtmarkt waaraan zijn vereniging eveneens een groot aandeel aan heeft. De Ruyterjaarmarkt wordt ge houden in de Lange Zelke, de Schutterijstraat, de Torenstraat, liet Zeemanserve en de Oude Markt. Primeur King Kong - de elf meter hoge at tractie, krijgt een plaatsje in de Schutterijstraat ter hoogte van de Scherminkelstraat. Kinderen kun nen in de hand van de aap plaats nemen; zij worden dan via een hy draulisch systeem een aantal me ters mee naar boven genomen. King Kong is voor de eerste keer in Nederland - in het echt - te zien. Daarvóór maakte de 'filmfi guur' al een rondreis door Ameri ka en een aantal Europese landen. "We zijn er met recht een beetje trots op dat wij als eerste King Kong op De Ruyterjaarmarkt hebben gekregen", pronkt pen ningmeester J.J. de Smit. De verkoop van de traditionele krentebroden komt, door de hoge kosten die de nieuwe attractie met zich meebrengt, te vervallen. De organisatoren krijgen die dag ook veel medewerking van de Vlissingse gemeentepolitie. De Ruyterjaarmarkt neemt nogal wat parkeerplaatsen in beslag. "Maar", zo verwacht Maljaars, er zullen zich nauwelijks parkeer problemen voordoen. De bezoe kers die per auto komen worden via borden naar de resterende parkeerterreinen geleid. De Spui- kom en de parkeerplaatsen bij het Maritiem Instituut bij de boule vard vormen een goed alter natief". Ook marktmeester Mol krijgt die dag, door de vele marktkooplie den, veel extra werk. Maar ook hij voorziet geen problemen. Standwerkers Bijna dertig standwerkers gaan met elkaar in de strijd wie van hen op de origineelste manier en met de beste overtuigingskracht zijn waren kan aanprijzen. Een jury, als vanouds onder aanvoering van voorzitter Guus Marquini, krijgt een moeilijke taak om uit de tal rijke deelnemers een winnaar aan te wijzen. De prijsuitreiking van dit spektakel staat voor vijf uur op het programma. De Ruyterjaarmarkt wordt vrij dagsmorgens om tien uur officieel geopend door oud-wet houder Adan. Hotel Walcheren in Koudekerke was de afgelopen vijf maanden vijf dagen per week het domein van (volwassen) leerlingen koks en kelners (M/V). Op initiatief van het horecabedrijfsleven vond er een bijscholingsproject plaats voor werkloos personeel. Vorige week werden de laatste praktijkexamens afgenomen. Genodigden zagen achteroverleunend in hun fauteuils met pretoogjes hoe de examenkandidaten met klamme handen smakelijk gegarneerde spijzen voor ze opdienden onder de strenge blikken van examinatoren. En die spijzen waren eveneens onder hoogspanning gemaakt. Koks bereidden die namelijk in de keuken onder de waakzame ogen van hun examinatoren. Voor de eerste keer werd die cursus in Zeeland gehouden. De doelen: verbetering van de kwaliteit van de horeca èn werk lozen een betere kans bieden op een vaste baan. De Arbeidsvoorziening Zeeland stak rond de negentigduizend gulden in het project. De uitvoering van de opleiding was in handen van het Onderwijs Centrum Horeca in Zoetermeer. Ad Hanneman en John Siwabessy tafelden mee. Ria Bul uit Domburg en Cora Ja- nisse uit Middelburg kwamen via het arbeidsbureau in Middelburg in contact met deze cursus. "We wilden een papiertje halen en meer van het vak weten", zeggen *Onder het waakzame oog van de examinatoren serveren en koken de volwassen leerlingen. ze na het examen, toen al vaststond dat ze het praktijk certificaat hadden behaald met een fiere acht. "De theorie komt nog, over een paar weken. Dat is heel moeilijk. Als we dat halen zijn we gediplomeerd gastvrouw, zoals dat tegenwoordig heet. Nee. Meer verdienen zullen we er niet mee. Maar we zijn beiden dol op ons werk. Zeg maar verslaafd. Het werk is zo enorm boeiend". Pleegzorg. Is dat offeren? Iets van jezelf weggeven? Een uni form antwoord is moeilijk te krij gen. Er zijn mensen die de pleeg zorg aan de kapstok hebben ge hangen. ("Nee. Ik zeg niet waar om. Het was een hel"). Een ander heeft uitsluitend positieve erva ringen ("Het is telkens weer een uitdaging, maar het is of wordt op den duur gezellig"). Tussen die uitersten krijgt de verslagge ver antwoord in vele variaties. Toch moet het verzoek om be kend te maken dat de Stichting Centrale voor Pleegzorg een - let terlijk - schreeuwend tekort heeft aan onderdak voor jongelui in problemen worden gehonoreerd in de vorm van een stukje in deze krant. Dus beperken we ons tot uitspraken van werknemers van die stichting (Flip Woltering en Peter Noordhoek) die uit de doe ken doen waar het nu eigenlijk om gaat. Eerst een vooroordeel wegwer ken. Wollering: "Het idee dat het kind bij het pleeggezin blijft tot het gaat trouwen, moeten we naar In verband met is de sluitingstijd voor advertenties van van 21 mei Advertenties voor deze editie dienen uiterlijk vrij dag 16 mei om 16.00 uur in ons bezit zijn. het rijk der fabelen verwijzen. We werken met het kind en met de ouders waar het kind het zo moei lijk heeft dat het er niet meer kon blijven. Vroeger ging dat iets an ders. Tien tot vijftien jaar geleden werd het kind zonder meer ergens ondergebracht. Nu kijken we kri tischer. We gaan eerst samen thuis aan de slag. Nu is de al leenstaande vader of moeder die het kind opvoedt maatschappelijk geaccepteerd. Twintig jaar gele den heerste de opvatting dat 'zo'n meisje dat een kind kreeg een slct was en onmogelijk in staat mocht worden geacht dat kind zelf op te voeden". Hoewel de maatschappelijke dienstverlening dus in de eerste plaats nagaat of een kind niet be ter thuis kan blijven en welke voorwaarden daar daii aan moe ten worden verbonden, blijft er een tekort aan opvangadressen. Al is het alleen al om even op adem te komen. De grootste pro bleemgroep is de jeugd ouder dan twaalf jaar. Meestal gaat het om tijdelijke opvang. De kinderen hebben dan al heel wat toestan den achter de rug bij instellingen die er nog wat van proberen te maken, zoals het Riagg of Jeugd en Gezin. "Een adempauze kan opluchtingen brengen". Woltering en Noordhoek zijn zelf niet betrokken bij de eerste gesprekken. Pas als er opvang el ders nodig is, wordt er bij hen aan de bel geluid. Maar het probleem is dan om - om maar eens een cli ché te gebruiken - dat blik pleeg ouders open te trekken. Noch dat blik, noch per stuks zijn op dit moment pleegadressen beschik baar voor beide heren. Waaraan moet een pleeggezin voldoen? Noordhoek: "Dat woord gezin moet eigenlijk tussen haakjes worden gezet. Bij gezin denk je meteen aan een man/vrouw- verband met eventueel kinderen er bij. Ook alleenstaanden komen in aanmerking. Ja. Wat zijn ver der de voorwaarden?". Hij tracht het voorzichtig te formuleren. "Er moet sprake zijn van een sta biel leven, mensen dus die redelijk stevig in de schoenen staan. Ze moeten vooral begrip kunnen op brengen voor afwijkend gedrag bij een puber. Voldoet iemand aan die criteria, dan geven we in formatie over wat men zo al kan tegenkomen bij jongeren. Wie zich dan aanmeldt als pleegadres, heeft naar ons oordeel voldoende inzicht in wat hen staat te wachten". Woltering en Noordhoek voegen er aan toe dat het bepaald géén voorwaarde is om ervaring te heb ben. "Belangrijk is dat je bereid bent om een stuk van je privacy aan de kant te zetten. Je krijgt na melijk van de één op de andere dag een kind over de vloer met een heel andere achtergrond". Mensen die zich aanmelden als pleegouder(s) komen enerzijds uit idealisme. "Maar er komen ook mensen", benadrukken Noord hoek en Woltering, "die het ge woon leuk vinden om met kinde ren om te gaan of omdat ze vin den dat hun eigen kind er best een speelkameraadje bij kan hebben". Overigens niet alle jongeren wor den in een gezin geplaatst. Men is daar bij de Stichting Centrale voor Pleegzorg voorzichtig mee geworden. Sommige jongeren hebben namelijk al zo veel achter de rug, dat een gezinssituatie noodlottig voor ze zou zijn. "Het heeft dan geen zin. Maar een plaatsing loopt niet al tijd van een leien dakje. "Van een mislukte plaatsing spre ken we trouwens nooit. Het lijkt vaak een mislukking. Maar een kind kan in z'n korte leven al zo veel deuken hebben opgelopen dat het nergens meer plaatsbaar is. Overigens moeten we oppassen met de veronderstelling dat jonge ren die geplaatst moeten worden per definitie een slechte tijd heb- ■Sómmige kinderen wonen niét meet irthun eigen gezin, bij hun eigen ouders. Ze levert :in een %t- zili SVaar ze tante en oom zeggen gewon-pap^ ma). Hun broertjes en zusjes zijn niet hun eigen broertjes en zü*- :jes,::Z:e hebben vaak nog wel een eigenvader en moeder. ^Pleegouders zijn mehseh diéTip; ciëli:jiciy00rbét ki:h<iizófgért kan zijb voor een paar maanden, maar ook voor jaren achtereen. Kenmerkend voor zo'n pleegge zin is, dat QVfif het algemeenhet öfficiéle gezag over het kind niet t»j die pleegouders berust; De meeste kinderen hebben nog een VÓQgd, dat is oen maatschappe lijk werker iemand die er zijn beroep van heeft gemaakt tóe-: zicht tu houden op kinderen die niet bijdiun ouders kunnen wo nen. Pleegkinderen hebben daardoor ipiet veel mensen te maken, meer dan de "'gewone kinderen, die thuis bij hpn ouders wonebc :Sdms kunnen pleegkinderen, óók; als ze bij een pieeggéöpAfip- nen, af en toe naar hun eigen •huisciDaar zorgt dan de voogd óf voogdes voor. Als ie als kind naar een pleegge izin gaat is dat een spannende en griezelige tijd. Je vraagt je af hoe moet je je opstellen tegeno ver die Slaan ze oölcjpf Zyttóze zo streng dat je niets mag? Hebbenwizélf kindéfén ën:; zijn die aardig tegen jou Op wat voor school kom je nu? Hoe zul len anderen er over denken dat jij een pleegkind bént en m dat: gezin gaat wpnetl? Iedereen moet wennen:. Jij ook aan hun.. Het is net als een nieu we: school, daar iïioet je Ook aan; elkaar wénnen; JJvvÓxJÓxjvxh Pleegkind Een stuk uit het speciaal informatienummer over pleegzorg van Mo biel, een maandblad voor vrijwilligers in het jeugdwelzijnswerk vorig jaar. ben gehad bij hun ouders. Vaak was dat prima, maar loopt het op een bepaald moment spaak. En een rustperiode voor zowel de ouders als het kind brengt uit komst. De categorie jongeren die van tehuis naar tehuis heeft ge sjouwd, is inderdaad vaak nauwe lijks nog te plaatsen bij een gezin". Het gebrek aan gastgezinnen noe men Noordhoek en Woltering 'schrijnend'. "In Middelburg en Vlissingen hebben ze geen enkel gezin dat iemand wil opvangen. Er is nog zo hier en daar wel een adresje, maar krijgen we meerde re aanvragen op een dag, dan zijn we uitgeteld. We kunnen nog wel uitwijken naar Goes bijvoor beeld, maar dat is geen ideale si tuatie. Kinderen moeten dan naar een andere school enzovoorts". Ondanks een intense wervings campagne loopt het aantal aan meldingen van nieuwe pleegadres sen enorm terug, constateren de beide 'home-finders'. Hoe dat precies komt weten ze niet. Moge lijk omdat staatssecretaris Van der Reijden met zijn uitspraak dat er geen geld meer beschikbaar zou worden gesteld voor pleegadres sen daar debet aan is. Maar dat is volgens Woltering en Noordhoek koffiedikkijkerij. Want die maat regel is nooit doorgegaan. "Het geld is er wel, men was er kamer breed op tegen". "Maar het aanbod is ook gezakt toen De Schelde wankelde, drie jaar geleden. En die staat nu weer recht overeind. Nee. Een weten schappelijke verklaring hebben we er niet voor". Wie informatie wil over deze stichting kan bellen: 01180-28555. In verband met de opening filiaal Walstraat 5 te Vlissingen gratis 30 m2 kurkparket of 8 mm motaiekpar- ket bij aankoop van minimaal 30m2 Nekupa kurk- of parketvloer. Om wachttijden te voorkomen, maak een afspraak op ons gratis telefoon nummer 06-0533. tZie ome advertentie elders in dit blad «v'fc rm'k,lmr,,t„hmpP<l b Echte problemen hadden Ria en Cora niet tijdens de cursus. Wel - ze werken al een aantal jaren als serveerster - hadden ze moeite om aangeleerde fouten af te leren. "Ik droeg de schalen en borden altijd met mijn rechterhand. Dat mag niet", weet Ria Bul nu. Cora Janisse is dolenthousiast over het feit dat ze nu alles weet van wijn serveren. "Ik wist niet dat je ook de kruk bij de fles moet doen en dat de gast er dan aan moet rui ken bij het proeven. En zo hebben we nog ook nog andere snufjes geleerd die je normaal gesproken nooit zou weten". Enthousiasme dus bij de cur sisten. Dezelfde woorden die de beide dames uitspreken, kunnen ook worden opgetekend uit de monden van koks. Maar toch. Na afloop van de cursus kijken de or ganisatoren er van wat bedenke lijk terug. Met name bij de selec tieprocedure zijn fouten gemaakt. Hoe anders is het te verklaren dat vijftig procent van de koks (vijf tien) zakte voor het praktijkexa men en slechts de helft (zeven) van het aantal deelnemers aan de cursus voor kelner de eindstreep haalde? Tjeu Strous, districtsbestuurder voor het FNV in Zeeland, vroeg zich tussen het opdienen van de soep en aardappels door de geexa- mineerden af of het gestelde doel wel was bereikt. "We zullen ons moeten afvragen of er wel strikt is gekeken naar de kandidaten. Ik hoorde bijvoorbeeld van een meisje dat vandaag examen deed, dat ze al jaren in een seizoensbe- drijf werkt en daar ook niet weg wil. En het is juist de bedoeling dat er werklozen uit de horeca meedoen, die na het behalen van het examen meer kansen hebben op de arbeidsmarkt. Ik vraag me echt af of er niet de verkeerde mensen naar deze cursus zijn gestuurd door het arbeidsbureau om de cursus toch maar vol te krijgen." Strous vindt bijval met zijn kant tekeningen bij zowel werkgevers als het Onderwijscentrum voor de bedrijfstak Horeca. Jan Lust (werkgever) uit Vlissingen, bondssecretaris Horeca Neder land ('Zijn die worteltjes niet wat hard') en dus één van de initiatief nemers denkt dat de voorberei dingstijd te kort was. "In septem ber vorig jaar kregen we subsidie voor deze cursus, na een jaartje voorbereiding. We hadden graag eerder willen weten of we met de ze cursus konden starten. In no vember zijn we begonnen. De echte voorbereidingstijd bedroeg dus niet meer dan twee maanden. En dan denk ik dat we het er goed van hebben afgebracht. Van de "Sfeervol tafelen' De serviezen-specialist: SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 gemaakte foutjes kunnen we le ren, voor een volgende cursus." R.F. Engelenberg, hoofd afdeling horeca-examens van het onder wijscentrum bevestigt dat er in derdaad wat verkeerde vissen door de mazen de cursus zijn bin nengeglipt. "We zullen gesprek ken moeten voeren met de consu lenten en de docenten om daarna de vinger op de zere plekken te kunnen leggen. De cursus was in derdaad bedoeld voor werklozen. Voor de cursus die in Zeeland in oktober dit jaar begint, zal zeker anders worden geselecteerd". Ondanks de kanttekeningen van de heren bleef dat bij horeca Zee land betrokken groep aanwezigen positief. "Zeeland heeft namelijk op culinair gebied landelijk en zelfs internationaal, een goede naam", prees E.T. Oosterhuis-uit Vlissingen, landelijk penning meester van Horecaf. "Maar we hebben in Zeeland wel problemen om goed geschoold personeel aan te trekken. Ik denk dan vooral aan de zes weken topdrukte in de provincie. Dan moeten we roeien met de riemen die we hebben en laat de horeca wel eens een steekje vallen. We doen er dan ook alles aan om recreanten ook tijdens de minder drukke maanden naar Zeeland te krijgen. En dat kun nen we onder meer doen door ze in de horeca in elk jaargetij een goede service te verlenen. Dus zeg maar: het gastheerschap op een hoog niveau brengen. Deze cursus draagt daar aan bij. En krijgen we het hele jaar door toeristen, dan komt dat ongetwijfeld de werkgelegenheid ten goede". In vijf andere plaatsen deed het Ontmoetingscentrum van de be drijfstak Horeca hetzelfde als in Zeeland. De resultaten daar zijn vergelijkbaar met die in Zeeland. Het zwaartepunt van de opleiding ligt op de praktische vaardighe den. Wie een diploma haalt, heeft een opleiding op LBO-niveau. De groepssamenstelling voor de vol gende cursussen - zo staat nu al vast - bedraagt maximaal zestien koks en twintig kelners.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1