25 jaar Amnesty International passend gevierd Op Walcheren: schrijversavonden, concert prestatieloop en slotfeest BEURS HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN VLISSINGEN DE\/LlSSINGER Nieuwe Vlissingse vredeactiegroep wil bestaan rakettengordel weten MIRB JÉ PARKING Ui r 4SI-4T* Rode Kruis wedstrijden in Vlissingen Vlissingen Schrijversavonden Concerten GUINNESS BOOK Of worlo Rêcohos aanmeloingen Souburg Westkapelle Ritthem Zoutelande Koudekerke UNIEKE HUMMEL DEMONSTRATIE Biggekerke Oeie ma?u niel missen! een Paa' iagen- oplage 22buu. weiseiijiss» yiaus nuia aan nuia up ycueci waicuereii m comoinaue mei ae raam. loiaie oplage 44.950. uitgave provinciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162. advertentie: walstraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-84000, privé w melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-81170. 'Het Scheldekwartier' aan de van Dishoekstraat in Vlissingen wordt op zaterdag 3 mei omgetoverd in een ziekenhuis, rampgebied, ver pleegtehuis of een 'plek des on- heils'. In ieder geval situaties waarbij het Rode Kruis Korps daadwerkelijke hulp kan bieden. "De Op die dag namelijk houdt het Rode Kruis zijn provinciale wedstrijden. "De opdrachten die gegeven worden zijn ontleend aan praktijkgevallen", vertelt regio naal verpleegkundige Wilma Boone. "Alles wat de leden in de diverse cursussen geleerd hebben kan dan in de praktijk worden gebracht. Behalve een wedstrijd is het dus ook nog een meting van de kwali teit van onze hulpverlening". De jurering gebeurt door een aantal deskundigen die elk team punten toekennen. Elk team krijgt 5 op drachten. Wie van de 19 deelne mende teams de meeste punten vergaart, krijgt een wisselbeker en wordt afgevaardigd naar de lan delijke wedstrijden. Tussen de wedstrijden door geven jeugd-EHBO'ers van de afdeling Vlissingen een demonstratie. De wedstrijden beginnen om 10.30 uur, de demonstratie van het jeugd-Rode Kruis is om 13.30 uur en de prijsuitreiking vindt plaats om circa 14.30 uur. De wedstrij den zijn gratis toegankelijk voor het publiek. DEZE WEEK IN De texlielsuper Zeeman groeit en groeit. In nog geen twintig jaar tijd ver vijf tigvoudigde de omzet. Zeeman blijft groeien en zoekt naar panden in Zee land. Sluis staat boven aan. In 'uit het za ken hart'. Alle 5 mei vieringen ver zameld in 'korte in formatie'. Rubrieken: podium, ex positie, archiefsprokkels, lezen, uitgebreide uitpagi- na, autonieuws GROOT FEEST BUURTVERENIGING OP 5 MEI IN OOST-SOUBURG De buurtvereniging Van Duyvenvoorde in Oost-Souburg trekt op maandag 5 mei weer alle registers open om het bevrijdingsfeest te vieren. Ze staat daarbij tevens stil bij onvrede elders in de wereld. Daar naast presenteert zich een nieuwe vredesactiegroep, die 'de in de versukkeling geraakte vredesgedachte en de strijd tegen kernbewapening' nieuw leven wil inblazen. Aan prominente artiesten ontbreekt het evenmin. Toppers zijn ongetwijfeld Nico Haak en de groep Conjunto Yaravi, die muziek uit de Andes brengt. Voor popmuziek zorgen groepen CarbosaI (Suriname), Chautat (Hindoestaans) en de Molukse formaties Captain Navarro, Goyang en Black all Wave. Het Nationaal Hekel Cabaret neemt het een en ander op de korrel. Verder zijn er twee exposities ingericht onder de titels 'oorlog 1940-1945 en de bevrijding van Walcheren' èn 'de atoombom op Hiroshima'. Antiliaanse en Hindoestaanse modeshows worden gepresenteerd samen met mode uit het naaiatelier van de buurtvereniging. Dit alles vindt plaats in De Schuur en begint 's morgens om tien uur met kinderspelen. Het programma voor de volwassenen (popgroepen enzovoorts) start om twaalf uur. N Adi van Esch, één van organisa toren van dit festijn, huldigt de opvatting dat het bevrijdingsfeest niet genoeg aandacht kan krijgen. "De Tweede Wereldoorlog heeft enorm veel slachtoffers gekost. Het is onaanvaardbaar dat er bij de herdenking van de bevrijding van Nazi-Duitsland niet op waar dige wijze wordt stilgestaan", ar gumenteert ze. En om het fascis me en rassenhaat te bestrijden, zijn ook groepen van etnische minderheden uitgenodigd op het feest in De Schuur. Aandacht voor vrede, onvrede en een vreedzaam bestaan tussen ras sen in een gemeenschap staat dus centraal tijdens de viering van de bevrijding in Oost-Souburg. In dat kader staat ook de presentatie van de nieuwe vredesactiegroep die in de gemeente Vlissingen de bewoners bewust moet maken van een aantal zaken omtrent - vooral - de naderende plaatsing van kruisraketten. "Maar er is veel meer aan de hand", zeggen haar woordvoerders Dick van der Meer en Tom Caljouw. Ingedut "Na de vredesdemonstraties en het regeringsbesluit om kernra ketten te plaatsen zijn de mensen wat ingedut. Ze hebben geen ver trouwen meer in de politiek, ken nelijk onderschatten ze toch hun macht en mogelijkheden", argu menteren beide activisten. Van der Meer en Caljouw leggen uit dat de groep tot stand kwam na een aantal 'niet te pruimen' handelingen van de Amerikanen. Ze noemen Starwars, hun politiek in Nigaragua en de aanval op Li bië ('Had dat niet anders ge kund?'). En daarnaast de consta tering dat plaatsing van raketten in Nederland zo'n beetje geaccep teerd werd. En dan de raketten- gordel. "Het gerucht wil dat er rond Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen een rakettengordel wordt geplaatst. We moeten dat onderzoeken. De politici geven ons geen antwoord op die vraag. Ze ontkennen het echter ook niet. Een actiegroep in Rotterdam is al ver gevorderd met haar onder zoek. Bij die mensen willen we in formatie halen en het onderzoek Nico Haak treedt op tijdens de bevrijdingsfeesten annex v re desmanifestatie van de buurtvere niging Van Duyvenvoorde. starten in Vlissingen. Het is na tuurlijk doodeng om niet te weten wat er allemaal boven je hoofd hangt. In een democratische maatschappij dient de bevolking op de hoogte te zijn van nare ont wikkelingen als een rakettengor del. En het is feitelijk logisch dat dit hier gebeurt. Vlissingen is stra tegisch van groot belang als ha venstad. In het achterland staat het propvol kerncentrales in Doel en Borssele en nog iets verder is Woensdrecht. Vlissingen en het Sloegebied moeten volgens de mi litaire strategen met raketten wor den beschermd". Behalve een onderzoek naar on bewezen zaken, wil de actiegroep de Vlissingse bevolking mobilise ren om op 17 mei naar de vredes demonstratie in Woensdrecht te gaan. De groep organiseert een aantal bussen waarmee Zeeuwen kunnen reizen. Verder willen Cal jouw, Van der Meer en de hunnen ijveren voor een vredesmonument in Vlissingen, waar iedereen ('let terlijk') een steentje aan kan bij dragen. Binnenkort - zo beloven beide woordvoerders - zal nog een groot aantal activiteiten worden ontwikkeld waardoor de Vlissing se bevolking weer opgewekt zal worden om pal te staan achter de vredesgedachte en de daarmee ge paard gaande protesten tegen kernraketten en atoomenergie. "Voorlopig concentreren we ons op Vlissingen. Maar als er Mid delburgers of andere Walchena- ren zijn die mee willen doen, kun nen ze zich bij ons melden". KONINGINNEDAG 1986 De diverse Walcherse Oranjecomitées zijn weer enorm actief ge weest om de bevolking in hun werkgebied te kunnen tracteren op talrijke evenementen. Onze medewerker Hans Hollestelle ver zamelde de gegevens. We geven hierbij een overzicht van de ac tiviteiten in Walcheren zuid-oost. Evenementen in de andere plaatsen kunt u vinden in De Faam, het zusterblad van De Vlis- singer. Het comité organisatie feestelijk heden heeft in Vlissingen een pro gramma samengesteld met een algemeen programma en een ge deelte dat zich afspeelt in de ver schillende wijken. Tussen acht uur en kwart over acht worden de klokken geluid als start sein voor de oranjefeesten. Tussen negen en elf uur maken muziekkorpsen, drumbands en majorettenpelotons een rondwan deling door de stadsgedeelten. Voordat om tien uur op het Stad huisplein de vlaggen worden gehe sen door het zeekadettenkorps Scheldemond is er eerst een muzi kaal optreden door de harmonie Ons Genoegen en de Flushing Girls. Om elf uur start de Oranjeloop van de sportvereniging Zeeland Sport bij de oprit naar Boulevard Evertsen. De speeltuinvereniging d'Oude Stad is actief in de Lange Zelke. Daar wordt om 10.30 uur een puz- zeltocht gehouden en om 11.00 uur is er kindercabaret bij La Reine, 's Middags worden er voor kinderen tot en met 13 jaar volksspelen ge houden. In het wijkcentrum 'Open Hof' begint 's morgens om tien uur een poppenvoorstelling voor kin deren van 4 tot 7 jaar. Op het speelterrein bij de Lammer- burcht wordt vanaf tien uur een zeskamp voor volwassenen gehou den. Kinderen van vier tot twaalf jaar kunnen 's middags vanaf halftwee meedoen aan de kin derspelen. Om 19.00 uur is de prij suitreiking van de kinderspelen en om half acht begint een lampio noptocht. Een oranjebal met het dansorkest 'The Wipe Outs', aanvang half ne gen, besluit het feest. Buurthuis Scheldebuurt houdt van af half tien een optocht met ver sierde steppen en fietsen. Om tien uur beginnen de kinderspelen, om half twee is er een songfesti- val/playbackwedstrijd en om vier uur wordt er gekostumeerd gevoet bald. 's Avonds is er een Oranje bal voor iedereen. Vlissingen-Oost houdt vanaf elf uur de kinderen bezig met wedstrij den of> een hindernisbaan. Om twee uur is er een puzzeltocht door de wijk voor kinderen van 10 tot en met 13 jaar. Gelijktijdig begin nen voor de jongere kinderen al lerlei wedstrijdspelletjes op het terrein speeltuin VSV. In Bossenburgh staan in de mid daguren van een tot vier uur kin derspelen op het programma, ge volgd door een optreden van poppen- en muziektheater Popart. Buurthuis Marnix/Aldegonde houdt op de bijbehorende terreinen kinderspelen van 13.00- 15.00 uur (voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar). De tieners van 13 t/m 16 jaar hebben vanaf 15.00 uur een eigen programma. Om half vijf begint een playbackshow voor alle leeftij den en om kwart voor zeven wordt er een lampionoptocht gehouden. Op het weiland bij Weijenvliet wordt om 19.30 uur een vreugde vuur ontstoken. Als speciale at tractie kunnen de kinderen de hele dag door ezeltje rijden. Om 20.30 uur is er een bingo-dansant. Stichting Welzijn voor ouderen houdt in diverse lokaliteiten oran jefeesten voor ouderen. Hiervoor is een apart programma samen gesteld. Voor de afdeling Walcheren van Amnesty International (bescher ming van de rechten van de mens) staat de eerste week van mei in het teken van het zilveren jubileum. Zo heeft de organisatie zich verze kerd van de medewerking van en kele Walcherse burgemeesters bij de bekende schrijversavonden op 6 mei, er is een benefietconcert op woensdag 7 mei, een dag later wordt een prestatieloop gehou den, in het kader van vermisten wordt vrijdag 8 mei de film 'Mis sing' getoond en op de zaterdag is een slotmanifestatie in de open lucht. De sportieve en culturele evenementen vinden plaats in Middelburg, de schrijversavon den in de gemeenten die deelne men. Behalve aandacht vragen voor haar werk, hoopt Amnesty International ook dat er veel geld in haar kas zal vloeien door gulle gave van bezoekers aan de evene menten. Amnesty International is in haar 25-jarig bestaan uitgegroeid tot een wereldwijde organisatie, die tracht slagvaardig te reageren als er bewezen kan worden dat in lan den sprake is van verdrukking. De organisatie heeft ruim een half miljoen leden, verspreid over 150 landen, waar 3500 plaatselijke groepen de doelstelling, de be scherming van de rechten van de mens, met bezieling uitvoeren. Om onrecht te kunnen bestrijden moet bergen werk worden verzet en is geld nodig. Onder onrecht verstaat Amnesty International onder meer politieke gevangen schap, executies, martelingen en verdwijningen. Het is namelijk kostbaar om feiten boven water te halen en in het nieuws te brengen, zo argumenteert de organisatie die in 1976 werd beloond met de Nobelprijs voor de vrede en in 1979 met de VN- mensenrechtenprijs. Maar men wil niet afhankelijk zijn van over heidssubsidie. Overheden zijn net vaak de machten die de mensen rechten met voeten treden. In de Walcherse gemeenten Mid delburg, Vlissingen, Valkenisse, Domburg en Veere nemen de bur gemeesters deel aan de schrijvers avonden, die de plaatselijke werk groepen daar al jaren organise ren. Geschreven wordt aan rege ringsleiders, die de VN-resolutie waarin de bescherming van de rechten van de mens is geregeld, met voeten treden. Maar niet alle burgemeesters kregen van hun medebestuurders toestemming om aan de schrijversavonden deel te nemen. Waar ze wel deelnemen op dinsdag 6 mei zijn de gemeen tehuizen die avond open voor de burgerij om samen met de eerste burger de verdrukking in de we reld te lijf te gaan. De volgende gemeentehuizen zijn open. Dom burg (19 uur), Veere (niet be kend), Vlissingen (20 uur) en Middelburg (20 uur). Het ge meentehuis van Valkenisse is veertien dagen later open voor de Al-activiteit. In Mariekerke en Westkapelle schrijven de plaatse lijke groepen in hun Hervormd Jeugdgebouw zonder de voorzit ter van de raad. Ook daar begin nen ze om 20 uur. Arnemuiden heeft geen Al-groep. Maurice Heugen (dwarsfluit), Marianne Boer (piano), het Zeeuws Jeugdorkest en het Koperensemble Paul van Belzen verzorgen op woensdag 7 mei een benefietconcert in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg, aan vang 20 uur. Op donderdag 8 mei tekent AI voor de organisatie van een prestatieloop over drie, vijf en tien kilometer. Het motto luidt: 'loop voor 'n ander'. Gestart wordt om 15 uur op de Noordsingel in de Zeeuwse hoofdstad. Meccano, het film theater, draait vrijdag 9 mei de film 'Missing', aanvang 20 uur. Om het geheel sfeervol af te slui ten wordt de slotmanifestatie bui ten gehouden, op de Vismarkt za terdag 10 mei. Er worden optre dens verzorgd door de Jake Schmid Band, de Lerarenband van de SSGM, Plein 40 Band met gasten en er zijn diverse activitei ten zoals informatiekraampjes, kinderspelletjes en er is wafelver koop. Het spreekt bijna voor zich dat alle artiesten gratis optreden en de opbrengsten bestemd zijn voor het nu 25 jaar oude Amnesty International. Kinderspelen in Koudekerke vorig jaar Foto's John Siwabessv Met klokgelui beginnen de festivi teiten in Souburg. Op het Oranje plein starten om negen uur kin derspelen. In een deel van Souburg begint om halftien een vossenjacht en om dezelfde tijd begint ook een tekenwedstrijd. Een playbackshow staat voor half een op het pro gramma, een half uur later gevolgd door een zeskamp. De muziekve reniging Vlijt en Volharding con certeert vanaf vier uur samen met het majorettenpeloton Young Stars. Een lampionoptocht besluit om zeven uur de oranjefeesten in Souburg. Verzamelen hiervoor op het schoolplein van de Pieter Lou- werseschool. De buurtvereniging Van Duiven voorde houdt op het terrein bij 'De Schuur' van twee tot vijf uur kin derspelen. De stichting welzijn voor ouderen brengt een eigen programma. In het dienstencentrum 'Bachten Poorte' geeft de accordeonvereni ging 'Accordeola' tussen tien uur en half één een koffieconcert en 's avonds om half acht volgt daar nog een bingo. 'Uit in Vlissingen' heeft in gebouw 'De Zwaan' de Amerikaanse Chi cago Blues Ambassadors uitgeno digd. Dit concert, waarvoor kaarten zijn te verkrijgen bij de culturele raad Vlissingen, begint om 20.30 uur. Een rondgang van de plaatselijke muziekvereniging OKK start om 9.15 uur de oranjefeesten in West kapelle. Verwacht wordt dat alle kinderen uit het dorp zich met hun versier de fietsen achter de muziek aan sluiten. Vertrek vanaf de Markt. Van kwart over tien tot half één wordt er voor kinderen van 8 tot 12 jaar een 'Piet Plezierrace' ge houden. Het poppentheater Saar den Hollander geeft voor de klein tjes van 4 tot 8 jaar een voorstel ling in het hervormd jeugdgebouw. De gehele dag kunnen de kinderen gratis gebruik maken van een groot springkussen dat in de omgeving van de Markt is neergelegd, 's Middags wordt er door een aan tal ploegen een zeskamp gehouden, dat veel verrassende elementen kent. De maanden en de jaargetij den staan daarin centraal. In West kapelle Herrijst begint om zeven uur 's avonds een disco- en play backshow. In diezelfde zaal reikt burgemeester H. van Maldegem om half negen de prijzen uit van de zeskamp. Het geheel wordt besloten met een Oranjebal met medewerking van 'Het Delta Trio'. In Ritthem wordt onder leiding van de oranjevereniging 'Oranje Boven' een gevarieerd programma afgewerkt in en rond de Dorpsstraat. Tussen negen en twaalf uur worden daar spelen ge houden voor kleuters en kinderen van de basisschool. De volksspelen beginnen om één uur en om vier uur kunnen de in woners van Ritthem deelnemen aan een oriëntatierit. De plaatselijke muziekvereniging ONDA geeft vanaf 's avonds half acht een concert in de muziektent. Een half uur later worden er touw trekwedstrijden gehouden tussen ploegen van de verschillende stra ten. Een lampionoptocht met mu ziek start om negen uur en om half tien begint in 'Ons Dorpsleven' een gezellig samenzijn dat het oranje feest in Ritthem besluit. Op de parkeerplaats 'ijsbaan' aan het Wulpad in Zoutelande is een grote feesttent neergezet; dit ter completering van de spaarzame binnenaccomodatie in het dorp. In die tent krijgt het oranjefeest zijn besluit met een gevarieerd avond programma dat om half acht begint. Maar voor het zover is heeft de plaatselijke oranjevereniging de bewoners al een uitgebreid pro gramma voorgeschoteld. Klokgelui geeft 's morgens om acht uur al het startsein voor de festivi teiten. Om half negen maakt de muziekvereniging Luctor et Emer- go en de schoolkinderen een klei ne grondgang door het dorp. Om negen uur geeft burgemeester W. Plomp het officiële startsein bij de feesttent. Om half tien begint in dezelfde lo- katie het kindercircus 'Hogerop' uit Goes een optreden. Een uur la ter is er voor de jeugd tot 16 jaar een playbackshow. De Langstraat is vanaf kwart voor twee het decor voor een zeskamp. Presentator Jo Melis stelt de deel nemers aan het publiek voor. Ei- ergooispel, timmermanspel, brandblusspel, aardappelspel en skispel vormen de belangrijkste on derdelen van dit spektakel. Een playbackshow vormt het laatste verplichte onderdeel voor de zes kampdeelnemers. Rond half zes worden er ook nog jo-jo- vvedstrijden gehouden, dit in af wachting van de uitslag van de zeskamp. Een optreden van het Vlissings Ac cordeon Ensemble, een wervelen de show van een aerobicgroep en behendigheid op de evenwichtsbalk van een jeugdgroep van de gym nastiekvereniging Willibrord zijn onderdeel van het slotfestijn in de feesttent. De Brabantse muziekformatie 'Cash' verzorgt het sprookjesbal dat na de pauze op het program ma staat. Klokgelui en een reveille door her auten te paard geven het startsein voor de Koninginnedagviering in Koudekerke. Tussen half negen en twaalf uur wordt er op het sportterrein 'De Stoofwei' een voetbaltoernooi ge houden door teams van plaatselij ke verenigingen. Om negen uur vertrekt een gekostumeerde op tocht naar 'Der Boede'. De school jeugd krijgt voor deze optocht vanaf half negen een ballon bij het Jeugdhonk vanwaar de stoet ver trekt. De basisscholieren, vanaf de groepen 5, kunnen vanaf negen uur deelnemen aan een puzzeltocht rond het dorp. Verzamelen bij de muziekttent. In de garage van rij- "Betere Geschenken" De Doebef schilder is aanwezig van 29 april t/m 3 mei. De serviezen-specialist: SERVICE KWALlTtlT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 wielhandel Van de Velde wordt va naf twee uur 's middags een videovoorstelling gehouden en in het Jeugdhonk vindt tussen twee en vijf uur een fototentoonstelling met wedstrijd door de fotoclub Valkenisse plaats. In diezelfde tijd is er op het Dorpsplein weer een Vlaamse kermis. De krachtpatsers kunnen 's avonds vanaf half acht hun krachten meten met touwtrek ken op het Doipsplein. De harmo nie 'Voorwaarts' geeft om kwart voor negen een taptoe op het Dorpsplein. In het verenigingsge bouw wordt een disco gehouden met 'Sicial View', vanaf half ne gen, en het oranjefeest wordt besloten met een bal in Hotel 'Wal cheren'. Het orkest 'The Hearts' verzorgt daarbij de dansmuziek. Een rondrit van herauten luidt om kwart over acht de Oranjefeesten in Biggekerke in. Een uur later ge volgd door een optocht van ver sierde voertuigen. Om kwart voor tien brengen de kinderen op het Kerkplein een aubade aan de bur gemeester. Voor de bestversierde voertuigen zijn prijzen beschikbaar die voor de kleuters om elf uur en voor de oudere kinderen om half twaalf worden uitgebreikt. l/tïl iee\ar-.üteuis m

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1