Tweede Zeelandbeurs propvol noviteiten □e'VLissinger Grote Kerk Veere: klaar voor de zomer Werkgroep Kind en Ziekenhuis onderbemand9 Angst beperken: en dan staat daar ineens een monster boven je Wild kamperen: moeilijk uit te roeien Op 'geliefde' plaatsen een bord plaatsen m HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN loslopende honden verboden Binnenkort óók in VLISSINGEN! WEDDEN DAT... ...WIJ GOEDKOPER ZIJN 04920-51552 De Faam De Vlissinger 36 en 24 I kent U WEER 40.000 BEZOEKERS VERWACHT Blokken in de po Ook mannen m Preventief Gemakzucht J. R ARossël Kijk voor onze advertenties elders in dit blad! Gastlessen 06 0533 voor een afspraak. Een monster In verband met KONINGINNEDAG verschijnen op DINSDAG 29 APRIL! CASINO OOST-SOUBURG zie pag. 3 Woensdag 23 april 1986 oplage 22.800. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44.950. uitgave provinciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162. advertentie: walstraat 56-60. postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-84000, privé w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-81170. De tweede Zeelandbeurs, die wordt gehouden tussen maandag 28 april en zaterdag 3 mei op het Miroterrein in Vlissingen, is gro ter dan ooit. Althans dat voorzegt directeur Martin Delissen van het BBO (Bureau Beurzen Organisa tie) die ook deze keer de organisatie-touwtjes in handen heeft. De ondertitel van de beurs is 'om prettig bij te blijven', en dat staat volgens Delissen voor de talrijke noviteiten die de beurs aan haar bezoekers biedt. Naast diverse commerciële onder nemingen is ook een aantal instel lingen zonder winstoogmerk ver tegenwoordigd. Er is een stand van de Stichting Ramschip Schor pioen, de blindenorganisatie is aanwezig en mensen van de die renbescherming. Ook geeft de po litie uitgebreide voorlichting. Omdat de organisatie tijdens de vorige beurs nogal wat problemen had met geparkeerde auto's (de problemen golden vooral de Mi- roklanten) wordt de bezoekers aangeraden te parkeren op de Mercuriusweg, de Hermesweg of de Gildeweg. Vanaf het Baskens- burg vertrekt dan voor de bezoe kers elke vijf minuten een zoge naamde 'VIP'-bus. Voor de auto mobilisten zijn geel-zwarte par- keerwijzers neergezet. Delissen heeft er alle hoop op dat de be zoekers zich aan de geboden ser vice van borden en bus zullen houden. Voor meer informatie over de beurs is elders in deze krant meer informatie te vinden. DEZE WEEK IN Een fijnproever wil aj van de discount-image. Henk Gasseling van Al berto in 'uit het za ken hart Het Arneville Hotel be reikt zijn hoogste punt. Hotelbaas Ben van Dam me in 'zaek 'n bin zaek 'n Rubrieken: ar- chiefsprokkels, korte in formatie (propvol wetens waardigheden), podium- en filmagenda, expositie en cultuurnieuws op de uitpagina. In de Grote Kerk te Veere wordt zaterdag 26 april de alombekende zomerexpositie geopend. Gedepu teerde Paul Boersma neemt de of ficiële openingshandelingen voor zijn rekening. Voor de organisatie van dit zomerse evenement tekent andermaal de Stichting Delta Cul tureel, die de Grote Kerk al sinds 1975 in de zomerse maanden openstelt en versiert met exposi ties, en andere culturele mani festaties programmeert Jaarlijks telt de organisatie rond de 40.000 bezoekers. Ook dit jaar wordt op dat aantal gerekend. Op het programma staat een aan tal oude bekende onderwerpen. Zo is er de tentoonstelling 'Veere- Zeeland', die informatie geeft over de historie van het markie- zaatsstadje in relatie tot de regio. De hoofdthema's zijn: Veere van toen en nu, de lotgevallen van de Grote Kerk, de Zeehaven Veere, de handel en visserij, de bebou wing van de haven, de Campveer- se toren, Zeeland 400 jaar geleden en water en land in Zeeland. Be kend thema nummer twee is dat van de restauratiewerkzaamheden aan de Grote Kerk onder de titel 'conservering van de kerk'. Onder de hoge plompe toren wordt vervolgens weer een de monstratie gegeven van de slin gerproef van Foucault. Deze ge leerde toonde in 1851 aan dat de aarde om haar eigen as draait. Boerenwagens De stichting 'de Zeeuwse inspan' heeft weer een groot aantal ge restaureerde boerenwagens neer gezet, dat van de organisatie van deze tentoonstellingen het predi kaat 'schitterend' krijgt op gespeld. Deze wagens- sommigen al van voor de Tweede Wereld oorlog - zijn voor een groot deel verzameld door de VVV te Mid delburg. Ook het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie in Leiden is weer present. De komende zomer maanden wordt uitgebreid infor matie gegeven over de boomkor- visserij, die voor de Nederlandse kust wordt uitgeoefend. Er is een aantal modellen van die vissers schepen te zien. Concerten Tijdens de zomermaanden wor den ook weer concerten en andere culturele manifestaties gehouden in de Grote Kerk. De Ruyterstad- singers uit Vlissingen en het kin derkoor De Notekrakers uit Oost- Souburg openen de serie op zater dag 14 juni. Het Zeeuws Orkest concerteert op zaterdag 21 juni en het Bevelands Kamerkoor is een weck later in Veere. Vrijdag 4 juli verzorgen Zeeuwse ensembles een benefietconcert ten gunste van de actie Zeeland helpt Nepal. De uitvoerenden: het Kui- perspoortorkest, het Zeeuws Jeugdorkest en het Koperensem ble Paul van Belzen. Zaterdag 5 juli swingt de kerk als er The Blue Jeans Big Band optreedt. De muziekvereniging Veere's Ge noegen speelt vrijdag 11 juli in de kerk en zaterdag 9 juli kunnen be zoekers genieten van melancholi sche zigeunermuziek, gebracht door het orkest Siperkov uit Delft. De tenor George Webb is zaterdag 9 augustus te gast. De concertenreeks wordt afgesloten door het historisch dansensemble Volba uit Schore op zaterdag 23 augustus. De Grote Kerk is geopend voor het publiek vanaf zondag 27 april tot en met zondag 26 oktober. De openingstijden: dagelijks van 10 tot 17 uur, 's zondag 14 tot 17 Doktertje spelen. De kinderen van Peuterpret in Aagtekerke weten er alles van. Hun ouders ook, want de Werkgroep Kind en Ziekenhuis is op bezoek geweest. "We willen schade beperken", vat Paulette Knol van de werkgroep de doelstelling mondjesmaat samen. De officiële doelstelling verwoordt deftig wat gewoon hard nodig is. Wat in de folder gezwollen staat omschreven als 'het bevorderen van het welzijn van het kind vóór, tijdens en na het ziekenhuis', betekent in de praktijk stomweg bergen werk verzetten door een handvol vrijwilligers. En dat alles inderdaad om de schade aan het kind - en soms de ouder-kind relatie, zo leren de boeken - tot een minimum te beperken. Een reportage over het schreeuwend tekort aan vrijwilligers voor werk dat broodnodig is. Omdat onze fotograaf geen actuele foto mocht nemen van de opgebouwde expositie in de Grote Kerk moeten we volstaan met een archieffoto van oude boerenwagens, zoals deze in de kerk staan tentoongesteld. Peuterpret in Aagtekerke dinsda gavond. Geduldig wachten Pau lette Knol uit Koudekerke en Wil ly Mondeel (eveneens van de werkgroep) uit Middelburg op de bezoekers. De bijeenkomst is om acht uur gepland; om vijf over acht is iedereen er en kan de kof fie en zelfgebakken cake worden geserveerd. Willy Mondeel knut selt aan de diaprojector. Doet'ie het wel of doet'ie het niet? "Ik hoop er het beste van", veront schuldigt ze zich naar de vijftien aanwezige vrouwen. Paulette Knol legt uit wat de bedoeling is. Eerst de dia's, dan een kort praat je van haar en vervolgens discus sie in groepen, waarna plenair kan worden gepraat en eventueel gediscussieerd. Alles loopt gesmeerd. Sommige aanwezigen zijn diep geraakt door de beelden van 'die zielige kindertjes' in zie kenhuizen die de projector door licht. De discussie verloopt zoals overal elders waar de groep op een peuterzaal, basisschool of an- defe onderwijsvorm een project kind en ziekenhuis van de grond tilt. Op- en aanmerkingen over het ziekenhuis en goedkeuring er voor. Ook gerichte vragen: 'Wat moet ik doen als mijn kind...'. De ouders hebben er in ieder ge val iets van opgestoken, luidt de conclusie aan het eind van de avond. Sommigen hadden wèl, anderen geen enkele ervaring met ziekenhuizen. Maar ook de kinde ren hebben één en ander geleerd. Een aantal weken heeft de speel- kist in Peuterpret gestaan. De kroost heeft er naar hartelust mee gedold. Leidster Cobie Bajema weet zeker dat de peuters al spe lend met de ziekenhuisattributen uit de kist wat meer vertrouwd zijn geraakt met wat hen staat te wachten als ze moeten worden opgenomen voor een behande ling. "Vooral het bed was een ge willig speelobject. En dan de po. De peuters vervoerden er blokken in", lacht ze. Verder noemt ze de leerzame boekjes die de werk groep in de kist heeft gelegd. Een dag later - vorige week woensdag - een gesprek met Pau lette Knol en Willy Mondeel. Hun werk bij de werkgroep en de pro blemen. Ze praten er over met verve. Gemakkelijk. Al vanaf het begin waren ze erbij betrokken. "Inderdaad. De speelkist doet het goed. Het is een initiatief van de landelijke vereniging waar we bij zijn aangesloten. De zeventig re gionale en plaatselijke werkgroe pen hebben allemaal zo'n kist. De diaserie is ook landelijk. Mis schien zou het beter zijn om een nieuwe aan deze regio gebonden serie te maken. Maar ja. Je her kent dan de mensen die er op staan onder niet al te vrolijke om standigheden". Een dozijn moeders met zieken huiservaring - dus van wie een kind ooit werd opgenomen in een ziekenhuis - begon bijna vijf jaar De zomer is in aantocht en daar mee ook toeristen. En dat bete kent extra drukte op de wegen, campings en hotels. Ook de poli tie krijgt meer werk op haar nek. Bijvoorbeeld om kampeerders op hun vestje te kwatten, die met hun verplaatsbaar zomerverblijf bivakeren op plekken die abso luut taboe zijn. Extra werk voor een vergrijp dat misschien kan worden voorkomen? Ieder denkt er zo het zijne van. Ina Tanahatoe peilde wat meningen. Het is verboden een kampeermid del tussen 22.00 uur en 08.00 uur als slaapplaats te gebruiken op oj aan de openbare weg. "Maar", zucht opperwacht meester K.H.M. Eikelenboom, rayoncommandant van de Rijkspolitie te Veere, over dat verbod, "we zijn alweer begon nen met het verbaliseren van men sen die het blijkbaar niet nodig vinden een kampeerterrein te zoe ken. Weten de mensen het niet of willen ze het niet weten" vraa hij zich af. "De laatste twee jaar waarschuwen we al niet meer, er wordt direct een boete opgelegd. NIEUWE BURG 8 MIDDELBURG - TEL. 01180-13266 We zijn begonnen met een boete van vijftien gulden. Dat is echter nog goedkoper dan een overnach ting op de camping. Daarom is het bedrag verhoogd naar vijftig gulden voor een "gewone" over treding: kamperen op of aan de openbare weg. Het bedrag kan flink oplopen als men kampeert op een zogenaamde "kwetsbare plaats", waar je feitelijk helemaal niet mag komen". De politie vindt het jammer, dat er zo weinig wordt gedaan om de kampeerders te waarschuwen. Het zou preventief werken, als er bij de invalswegen van de provin cie Zeeland waarschuwingsbor den zouden komen. In sommige landen mogen kampeerders wèl hun tentje aan de kant van de weg neerzetten en dat kan verwarrend zijn voor de toerist die Nederland aandoet. Volgens rijkswaterstaat is Zee land niet de enige provincie die last heeft van het verschijnsel "wild-kamperen". Ook Friesland kampt met dit probleem. Het zou dus al bij de landsgrenzen duide lijk gemaakt moeten worden, maar er kan nu eenmaal niet voor elk verbod een worden neergezet. Wel is het mogelijk om op 'gelief de' plaatsen een verbodsbord te plaatsen. Dat moet dan door de gemeente, provincie of de plaatse lijke wegbeheerder worden ge regeld. De provinciale VVV meldt dat er veel tijd en geld wordt geïn vesteerd om de toeristen zo goed mogelijk te informeren en aan kampeerplaatsen te helpen. Via beeldschermen, info-box -die ook dit jaar weer zal worden geplaatst bij de parkeerplaats Vliete aan rijksweg 58 (bij Krabbendijke)-, posters en telefonische informa tie, probeert de VVV haar taak van opvang en begeleiding zo goed mogelijk uit te voeren, bena drukt een VVV-wcordvoerster. De handleiding bij de info-box wordt grondig vereenvoudigd, want vorig jaar bleek deze veel te ingewikkeld voor de toerist. Het "wild"-kamperen is vaak een kwestie van gemakzucht of van "het zo goedkoop mogelijk willen houden". Deze stelling wordt on derstreept door de campinghou ders aan de Zeeuwse kuststreek. Zeeland is nog nooit "vol" ge weest. Natuurlijk zijn de cam pings aan de kust het meest in trek en daar komt het 's zomers wel eens voor, dat mensen wor den doorverwezen naar meer in het "binnenland" gelegen campings. De campinghouders: "Wild- kamperen is niet een gevolg van plaatsgebrek. Eerder een gevolg van het-toch-dicht-bij-de-kust willen zitten en natuurlijk het zo goedkoop mogelijk willen over nachten in de camper of caravan". Opperwachtmeester Eikelenboom heeft toch wat twijfels omtrent de kampeermogelijkheden aan de kust. "De mensen willen nu een maal graag de zee zien, het liefst direct vanuit de tent". Hij bena drukt, dat het de taak van de poli tie is om toezicht te houden. "Het is voor ons, in het toch al over drukke seizoen, een extra be lasting om kampeerders steeds weer te moeten vertellen, dat ze niet "wild" mogen kamperen. Soms kan een situatie heel verve lend zijn. Bijvoorbeeld die keer, dat de politie tevergeefs probeer de een "wild"-kampeerder uit z'n caravan te kloppen en te bonzen, 's Morgens bleek, dat de ouders waren gaan "stappen" en aan hun kinderen opdracht hadden gegeven voor niemand open te doen. Toen het ouderpaar rond 0.500 uur terug kwam, hadden de kinderen een heel angstige nacht achter de rug. Dit zijn treurige momenten. Ook voor de politie". Er gebeuren ook wel grappige dingen, waarbij het soms moeilijk is in de plooi te blijven. Zo rolde ooit eens een slapende toerist uit z'n auto toen de politie die wegsleepte. Toch blijft een boete niet uit. Verboden is verboden. De Rijkspolitie heeft niet de in druk, dat het aantal opgelegde boetes terugloopt. Zowel in 1984 als in 1985 zijn er ongeveer 200 "bonnen" uitgeschreven. "We moeten wel", zegt de politie, "in dit geval kunnen wij niet tolerant zijn, omdat dit verschijnsel al gauw de spuigaten uitloopt". VERBODEN TOEGANG 1 TUSSEN ZONSONDERGANG EN ZONSOPGANG 'verboden TÉ^RKdc tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen OF WAREN -rT~ Oil -if iWSP if «aktt'** geleden met dit werk. "Het initia tief ging uit van het ziekenhuis. Een KNO-arts heeft destijds een aantal ouders benaderd. Vervol gens zijn we aan het werk gegaan. In het begin was het natuurlijk vooral vergaderen. Opvallend is trouwens dat het vooral vrouwen waren die zich er mee bezig hiel den. Een verklaring daarvoor is er niet. Nu zijn er trouwens ook mannen bij". Paulette Knol en Willy Mondeel voeren om de beurt het woord. "Onze ervaringen met het zieken huis zijn prima. Het waren name lijk juist de artsen die het initia tief hebben genomen. Routine matig deden zij dingen. Soms ver keerd. Vergeet niet dat ze jaren lang op een voetstuk hebben gestaan. En dat werkt nog steeds door. Het is juist onze opzet om de mensen mondiger te maken. Ze hoeven niet alles te slikken. Een arts is ook maar een mens en is bovendien vaak bereid om naar gegronde klachten te luisteren". Behalve voorlichting op scholen geven, overlegt de Walcherse werkgroep regelmatig met het zie kenhuispersoneel in de regio, dat met kinderen werkt. Tijdens die bijeenkomsten worden veel ge hoorde klachten op bijvoorbeeld ouderavonden ter tafel gebracht. "We zijn weliswaar een belange norganisatie, maar absoluut geen actiegroep. In vrijwel alle geval len die we bespreken komen er oplossingen. De ouders zouden echter zelf mondiger moeten zijn. Het trieste is namelijk dat je pas je mond durft open te doen als je ervaring hebt gehad in een zieken huis." Want 'je mond open doen' helpt, zo ervoeren de leden van de werk groep. Elke gegronde klacht wordt in behandeling genomen, "het is daarom ook niet fair om voorbeelden te noemen. De men sen in het ziekenhuis doen hun best. Maar het is vaak slechts een persoon die wel eens wat stoms Kurk en Parketvloeren in A kwaliteit Parketvloeren in meer dan 25 kwaliteiten Kurkvloeren in meer dan 20 kleuren Kurk en Parketvloeren va 9. tot 79, per m' Witte kurkvloer v a 18. per m' ongelegd Lamellenparket va/ 49. per m' ongelegd De Consumentenbond vond dit parket het beste en hel goedkoopste tijdens het laatst gehouden onderhoek U kocht bij ons. maar vindt later elders een lagere prijs voor het zelfde product Wij betalen u dan direct het verschil terug' Op al onze vloeren 3 jaar schnftelijke garantie Termijnbetaling in 30 maanden Leveren en leggen door geheel Nederland en Belgié Zelf leggen dan instructie bij u thuis! Wij wedden met u voor een schitterend Oosters kleedje dat onze prijzen lager liggen dan elders! Prijs elders ongelegd, is bij ons de prijs gelegd.' BEL NU VOOR EEN VERGELIJKENDE PRIJSOPGAVE OF EEN AFSPRAAK ONS CENTRALE TELEFOONNR. Bel gratis P.S. Afspraken ook op zondag of 's avonds bij u thuisI Kinderen van Peuterpret in Aagtekerke vermaken zich met de spelkist van de Werkgroep Kind en Ziekenhuis Nmdmrlandt» Kurk mn P rr%aott<hoppii b i Amsterdam Brpda Ejndhown KJsi Helmond Hukt Tilburg Vlissingen Zallbommd Zienk/tv doet. Mensen verschillen. Ook in de benadering van de patiënten. En dat zijn problemen waar je niet zomaar een-twee-drie een oplossing voor hebt. Daarom ver zorgen we ook gastlessen bij de opleidingen". Behalve projecten op scholen en peuterspeelzalen met als afron ding een ouderavond, gastlessen aan toekomstige werkers in de ge zondheidszorg, krijgen ook stu denten van pedagogische acade mies regelmatig een lid van de Werkgroep Kind en Ziekenhuis voor de klas. En dat alles om de doelstelling te verwezenlijken: de schade aan het kind beperken. Kinderen in het ziekenhuis. Wie het heeft meegemaakt kan er pas over meepraten. Angst omdat pa- pie en mamie weg zijn en slapen in een vreemd bed met vreemde mensen er omheen. En hoe kijkt een kind naar de chirurg boven hem bij de behandeling. Eerst was het een gewone meneer of me vrouw in de spreekkamer. En nu staat daar ineens een 'monster' (verpakt in steriel) boven je en op de tafel liggen allemaal tangen. Angst, die kinderen lang blijft achtervolgen en ze bang maakt als vader en moeder thuis er even niet zijn. Maar dat het voor het kroost wat gemakkelijker kan worden ge maakt hebben die honderden vrij willigers van de werkgroepen in Nederland bewezen. De laatste ja ren hebben de werkgroepen na melijk al heel wat verbeteringen en veranderingen tot stand ge bracht. Paulette Knol en Willy Mondeel noemen het een belang rijke verbetering dat de ouders de kinderen op weg naar de operatie kamer nu mogen begeleiden tot aan de sluis. "Beter zou zijn tot in de operatiekamer. Maar dat is toekomst". Hoewel het werk alom wordt ge waardeerd, blijft het moeilijk om het gemotiveerd voort te zetten. Negen mensen bemannen, vrouwen de werkgroep nu. "Dat is veel te weinig. Want een aantal punten van onze doelstelling heb ben we nog steeds niet kunnen waarmaken. Ik denk daarbij al-' leen al aan de nazorg. Op dat ge bied is er nog niets gebeurd". Voor informatie: 01180-26771 of 01185-2083. "Betere Beschenken' UNIEKE HUMMEL DEMONSTRATIE De Goebel schilder Is aanwezig ran 29 april Um 3 mei. De serviezen-specialist: SERVICE KWALITtlT GARANTIE I ANGE DEIFT 50 MIDDELBURG 01 180 13221 V Advertenties voor deze editie moeten uiterlijk vrijdag 28 maart om 17.00 uur in ons bezit zijn. nieuw -- nieuw -- nieuw -- nieuw -- nieuw -- nieuw -- nieuw -- nieuw -- nieuw Behendigheidsspelen OBSERVATIEROULETTE (GOLDEN 10) Dagelijks geopend vanaf 16 00 uur lot 05.00 uur 2 Hel is ons een genoegen u uit te nodigen voor een bezoek aan onze gezellige speelclub. De drank|es en hapjes worden u gratis aangeboden Iedere dag koud of warm buffel Fiches vanaf Kanaalst' 82. Oost-Souburg, tel 0t 184-67813 BIJ INWISSELING VAN DE EERSTE 100. GRATIS 25.- AAN FICHES!!! ivinaiu -- /v\naiu -■ zvsnaiu -- nnnaiu -- /vinaiu -- Mnaiu -- /vtnaiu -- «nnaiu -- iwnaiu

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1