DOE-HET-ZELF! üit De Faam en De Vlissinger Buitengewoon Bereik t H H t f P 1 adverteren doet verkopen 4 BETALEN! J. VERBOOM ~JS§ De Faam en De Vlissinger Buitengewoon Bereik 8.95 6.95 DE TOPSLAGER MAAKT HET... DUS SMAAKT HET HANBURGERS 5 HALEN... K MALSE RIBLAPPEN MAGERE PROCUREURLAPJES KIPFILET DE VLISSINGER Woensdag 16 april 1986 XÏ.V.' KLASSIEKE BOEKENKAST TV-spotjes Franse wijn verboden Wimbledon met John Haig Creatieve therapie Vrouwenbond FNV Korfbal Ruilbeurs Swingavond Bridgedrive Bingomiddag Rommelmarkt Smalfilmwedstrijd Gezondheidszorg Themadienst Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Toertochten Van Zeil Lesbisch Jazzdemonstratie V redesgebedsdienst Lamett vloeren 500 gr. 500 gr. Scheldestraat 71, Vlissingen 100 gr. ARDENNER BRAADWORST ARDENNER GEHAKT 500 gr. nÉMssiNGEü; f DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. "Moederhuis Flushing" Eind 1914 en in 1915 kwamen er te Vlissingen dergelijke ge adresseerde brieven aan. De postbode wist die toen onberispelijk te bezorgen. Wat was er aan de hand? Zoals vermeld in de archiefsprok- kel van 26-2-1986 werd Vlissingen vanaf oktober 1914 overspoeld door vluchtelingen vanuit België in verband met de daar heersende oorlogstoestand. Naar aanleiding van dat artikel werd aan de Vlis- singse archiefdienst materiaal ge schonken door iemand uit het Groningse. De grootmoeder van de (inmiddels overleden) echtge note van deze man had een open bare funktie bekleed in het Vlis singen van 1914. Daarvan waren nog wat spulletjes bewaard die hij wel op zou sturen. Aldus ge schiedde. Het ging om spullen van mevrouw Fokje Brevet- Pasma. Zij was per 1-1-1903 tot gemeentevroedvrouw van Vlissin gen benoemd door de gemeen teraad. Tevens werd door die raad een in structie voor de vroedvrouw vast gesteld. Daarin lezen we onder meer: "De uitoefening der verlos kunde bij de behoeftigen van ge meentewege bedeeld of in gestich ten verpleegd wordende, is opge dragen aan eene gemeente vroedvrouw die door den Ge meenteraad wordt benoemd, ge schorst en ontslagen. Zij verleent hare hulp, zodra die wordt inge roepen kosteloos aan alle vrou wen in de gemeente die haar van wege de gemeentelijke instellin gen van weldadigheid worden op gegeven. Bij moeilijke verlossin gen roept zij de hulp in van een der gemeente-geneeskundigen. Zij zorgt dat hare huisgenooten steeds weten waar zij zich be vindt. Zij geniet eene jaarwedde of belooning door den Gemeente raad te bepalen". De beloning werd later vastgesteld op 5, voor elke door haar gedane ver lossing. Nu terug naar 1914. "Als vroed vrouw werd in den nacht van 9 op 10 October 1914 mijne hulp inge roepen voor madame Visser laatst uit Antwerpen welke laatste op 9 October van daar naar Vlissingen was gevlucht. Op het stationsem placement alhier assisteerde ik haar bij de geboorte van haar kindje en besefte oogenblikkelijk dat voor zulke toestanden raad moest worden geschaft. Op 10 October nog dien zelfden dag kwamen mijne moeder, eveneens vroedvrouw, en ik overeen een huis te huren en in te richten uit sluitend tot moederhuis voor der gel. Belg. vluchtelingen". Aldus mevr. A. Wemelsfelder van Dam, Moederhuis Vlissingen, 1914, Hobeinstraat 2, rechts de Glacisstraat. stiefdochter van mevrouw F. Bre vet Pasma. Dit huis werd het pand Ho beinstraat nummer 2 te Vlis singen. Er verschenen kleine berichtjes in de Vlissingsche Courant over de oprichting van dit moederhuis. Moederhuis Vlissingen, 1914, achterste rij links: A. Wemelsfelder-van Dam, rechts F. Brevet-Pasma. Zeil iets maken, voor in huis ol voor in de tuin. is meestal niet zo eenvoudig. Maar een goede werktekening en bouwbeschrij- ving maakt het al een stuk ge makkelijker. Speciaal voor onze lezers behandelen wij in deze krant elke week een nieuwe bouwtekening voor het maken van speelgoed, klokken, meube len. tuinartikelen etc. Daarbij ko men zowel eenvoudige werkstuk ken als werkstukken voor de meer gevorderde doe-het-zelver aan byd. De ontwerpen zijn van Kar weipost bv. een bedrijf dat zich heeft gespecialiseerd in het-maken van tekeningen voor jong en oud en dat zich tot doel stelt de crea tieve handvaardigheid te bevor deren. Op iedere tekening zijn de be langrijkste onderdelen op ware grootte weergegeven zodat men ze slechts behoeft over te trekken en ifti te zagen. De uitgebreide ma- teriaallijsten geven de exacte ma ten van de verschillende onderde len en de totaal benodigde hoe veelheden.' Zodoende blijft het materiaalverlies tot een minimum beperkt en is een zo goedkoop mogelijk uit. Wie de duidelijke instructies stap voor stap opvolgt, maakt de werkstukken spelender- wijs. HV De 6 verschillende commer cials voor Franse wijnen, die het afgelopen jaar via de STER zijn uitgezonden, zijn door de Reclameraad verboden. De filmpjes zijn strijdig bevonden met de speciale reglementen, die gelden voor etherreclame voor alcoholhoudende dranken. De Reclameraad was daar door een klacht van de Al gemene Nederlandse Drankbestrijders Organisa tie ANDO op geattendeerd. "De ANDO is van mening dat alle etherreclame voor alcoholhoudende dranken moet stoppen. Maar zolang dat niet het geval is, dienen de regels te worden nage leefd", aldus ANDO- secretaris P. Kal, die het betreurt dat de STER zelf niet nauwkeuriger toeziet op de toelaatbaarheid van de aangeboden com mercials. "Nu is de reclame, lopende de procedure, toch maan denlang uitgezonden, ter wijl van de eerste minuut af duidelijk was dat dit niet kon. De STER beseft ken nelijk niet dat mede hier door het innemen van een definitief standpunt totaalverbod voor etherre clame van alcoholhouden de dranken- noodzakelijk gemaakt wordt", meent de ANDO. Heerenveen gaat de alco holproblemen in de ge meente aanpakken op 3 fronten: voorlichting, hulp verlening en distributiebe perkingen van alcoholhou dende dranken. Bij toepassing van de voor Nederland geldende cijfers telt Heerenveen (inwonertal 37.500) naar schatting 2.300 probleemdrinkers, waarvan er 750 verslaafd zijn. Deze 'landelijke' cij fers zijn gemeentelijk ge toetst. Reden voor de ge meente om tot een 'samen hangend alcoholmatigings- beleid' in Heerenveen te komen. Met wat planken, een paar afwer- klijsten, hang- en sluitwerk en Karweipost-tekening nr. 1048 maakt u deze mooie boekenkast in een paar uren. Het ontwerp is klassiek zodat de kast tijdloos is en goed zal staan in zowel een klas siek als modern interieur. De boekenkast is ca. 1.88 m hoog en 92 cm breed, met drie open plan ken en één plank in de onderkast. De onregelmatig gevormde delen zijn op ware grootte afgebeeld en het is een plezier de kast te maken met de uitvoerige details van deze Karweipost tekening. De tekening kunt u bestellen door 10,— over te maken op postrek. nr. 3567600 van Karweipost, de Meern, onder vermelding van bestelnr. 1048 F./VI. ZVA. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u de tekening per omgaande toegestuurd. John Haig whisky is in fe bruari met een groot scheepse consumentenactie gestart met een unieke prij- zenpot. Hoofdprijs is een volledig verzorgde reis voor 2 personen naar de finale van het heren enkelspel van Wimbledon. Tweede prijs is eenzelfde arrangement voor de finale van het da mes enkelspel, terwijl te vens 2x2 kaartjes voor de voorrondes Wimbledon be schikbaar zijn, eveneens met een geheel verzorgde reis. Daarnaast zijn er 100 andere prijzen, waar onder enkele geheel ver zorgde weekends in Londen. Men kan aan deze wed strijd deelnemen door het invullen van een vragenfor mulier, dat o.a. om de fles- sehals van de John Haig fles te vinden is. De aktie loopt tot 22 mei. John Haig whisky wordt in Nederland geïmporteerd door Jacobus Boelen B.V. te Amsterdam sinds 1733. De armen zouden kosteloos be handeld en verpleegd worden, doch tegelijkertijd werd er direkt bij vermeld dat ook de min of meer gegoeden niet alleen gaarne werden opgenomen, "doch dat dit laatste met het oog op de bestrijding der kosten zelfs zeer gewenscht is". Want de kosten kwamen, althans de eerste dagen, geheel voor reke ning van de vroedvrouwen. Later kwamen er van diverse zijden gif ten binnen, onder meer van de Friends War victims Relief Co- mittee uit Londen. Omstreeks mei 1915, toen er in middels 180 vrouwen waren ge holpen, werd de noodzaak tot in standhouding van het moederhuis te Vlissingen minder. De instand houding van dit particulier initia tief werd te kostbaar, al bleef men incidenteel indien nodig nog wel helpen. Op 29 mei 1915 werd de financiële eindafrekening opge maakt. De rekening "sloot" met een nadelig saldo van 182,72. Mevrouw A. Wemelsfelder van Dam schreef later over haar akti- viteiten t.a.v. het moederhuis aan de Belgische consul: "Mocht ik er in zijn geslaagd de ellende van den oorlog voor uwe landgenoo- ten een weinig verzacht te hebben dan is zulks voor mij voldoende belooning". Christ Peters. 11 De heer Nooteboom geeft woens dag 23 april een lezing over kunst zinnige therapie. Deze therapie kan veranderingsprocessen op gang brengen bij psychische en li chamelijke klachten. De lezing begint om 21 uur in vormingscen trum De Wijzer, Julianalaan 13 in Vlissingen. Inlichtingen: 01184-17819. Mevrouw P. Burgemeester- Stunnenberg, verbonden aan de Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw in Vlissingen, spreekt woensdag 16 april tijdens een bijeenkomst van de Vrouwen bond FNV die om 19.45 uur be gint in de basisschool De Belt aan het Koopmansvoetpad in Oost- Souburg. Na afloop is er gelegen heid tot het stellen van vragen. De Vlissingse korfbalvereniging Seolto geeft vanavond (woens dag) en morgen (donderdag) de monstraties, waaraan kinderen van 6 tot 15 jaar kunnen deelne men. Op de veldjes bij de Theo Thijssenschool (vandaag) en aan de Wagnerlaan(morgen) laat Se olto alle kneepjes van het korfbal vak zien. Trainers en trainsters begeleiden de demonstraties en bestuursleden zijn aanwezig om vragen te beantwoorden. De de monstraties beginnen om 18.30 uur. Inlichtingen: 01184-72778 of 01184-66437. T- Club- en buurthuis De Paraplu in Vlissingen houdt vrijdag 18 april een ruilbeurs van boeken en pla ten, die om 20.30 uur begint in De Paraplu aan de Alexander Gogel- weg in Vlissingen. In De Piek aan de Hellebar- dierstraat in Vlissingen wordt za terdag 19 april vanaf 21 uur een swingavondd gehouden. Bridgeliefhebbers kunnen woens dag 23 april vanaf 19.30 uur deel nemen aan een bridgedrive in Open Hof in Vlissingen. Opgave en inlichtingen: De Goyer, Roose- veltlaan 200 in Vlissingen. Ouderen in Vlissingen worden verwacht bij de bingomiddag, die zich dinsdag 22 april vanaf 14 uur afspeelt in Bachten Komme in Vlissingen.De organisatie is in handen van de Stichting Welzijn Ouderen Vlissingen. Nieuw spelmateriaal voor de bui tenspeelplaats wordt gekocht van de opbrengst van de fancy fair/rommelmarkt van de peu terspeelzaal De Ukkies aan de Bo- nedijkestraat 155 in Vlissingen. Spullen kunnen daar worden af gegeven of kunnen worden opge haald: 01184-14660. Een uit Belgische filmers bestaan de jury beoordeelt zestien films van leden van de Vlissingse foto-, film- en videogroep Shot '68. Dat gebeurt vrijdag 18 april tijdens de jaarlijkse smalfilmwedstrijd van Shot '68, die om 20 uur begint in het clubgebouw van sportvereni ging Walcheren in het sportpark Bonedijke aan de Koudekerkse- weg in Vlissingen. Enkele leden van de onlangs opgerichte video- groep geven een doorlopende vi deopresentatie. Informatie: 01184-62443. 'Vrouwen en gezondheidszorg' is een cursus van het VOV-centrum aan de Julianastraat 13 in Vlissin gen. De cursus wordt vanaf woensdag 23 april tien keer ge houden tussen 9.15 en 11.15 uur. Kinderoppas aanwezig. Inlichtin gen: 01184-17819. 'Efeze, een muzikale belijdenis' is het thema van de dienst die zon dag 20 april vanaf 9.30 uur wordt gehouden in de Johanneskerk aan de Bonedijkestraat in Vlissingen. Het jongerenkoor Middelburg, onder leiding van Jeanne Ovaa, verleent medewerking. De dienst gaat uit van de hervormde ge meente en is opgezet in samen werking met het jongerenkoor. De Zeeuwse ren- en toerclub Theo Middelkamp houdt zondag 20 april de Diwas-Sport/Koper- Galjoen toertochten met start en finish bij taveerne "Het Koper Galjoen", Damplein te Mid delburg. Tussen negen uur 's morgens en twee uur 's middags kan men voor dit sportieve evenement wor den ingeschreven. Het zijn vrije toertochten zodat ieder z'n eigen tempo kan bepa len. De afstanden zijn naar keuze 30, 60, 120 en 200 kilometer. De grotere afstanden zijn bedoeld voor geoefende trimmers; de kor tere afstanden voor beginners, ge zinnen en ouderen. De routes van 30, 60 en 120 kilo meter gaan over Walcheren, Noord-Beveland en Zuid- Beveland. De route van <200 kilometer gaat via de Zeelandbrug en de Greve- lingendam naar Goeree en Over Flakkee. Staatssecretaris P.h. van Zeil van economische zaken voert op maandag 21 april het woord tij dens een verkiezingsavond van het CDA Vlissingen. Deze avond wordt georganiseerd met het oog op de komende tweede kamerverkiezingen en vindt plaats in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Kerk aan de Paul Krugerstraat te Vlissin gen, aanvang 20 uur. De werkgroep van lesbische vrou wen in Zeeland, Prima Donna, houdt zondag 20 april een thema middag over transsexualiteit. En kele transsexuelen vertellen vanaf 15 uur in het vrouwenontmoe tingscentrum Jet aan de Zusterstraat in Goes over hun er varingen. Vrijdag 25 april is er vanaf 20 uur een open café avond. Informatie: Postbus 2164, 4460 MD Goes. De gymnastiekverenigingen DIOS uit Oost-Souburg, Veldo uit Mid delburg en Genie uit Bergen op Zoom nemen zaterdag 26 april deel aan gymnastiekdemonstra- ties in sporthal Tuinwijl in Bergen op Zoom. Aan de demonstraties, die om 10.30 uur beginnen, ne men 487 gymnasten deel. Inlich tingen: 01180-11909. De vredesgebedsdienst, die zon dag 20 april wordt gehouden in de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat in Middelburg, staat in het teken van de bevrijding. Het thema is 'Bevrijding tot elke prijs?'. Ds. G. Kalksma uit Vlis singen is de voorganger; Harry van Zweeden (orgel) en Janke Sanderse (fluit) verlenen mede werking. De dienst begint om 19.30 uur. Na afloop vertelt de Middelburgse wethouder M. Vin- ke iets over de indrukken die hij vorig jaar tijdens zijn bezoek aan Middelburgs zusterstad Nagasaki (Japan) heeft opgedaan. Daar werd vorig jaar herdacht, dat de stad veertig jaar eerder werd ge troffen door een atoombom. Nieuw op de Nederlandse markt is de Zweedse vloer bedekking Lamett. Een materiaal dat geheel is op gebouwd uit natuurpro- dukten en door zijn constructie ijzersterk en slijtvast is. Lamett in een flexibele vloerbedekking, die bestaat uit drie op el kaar geperste lagen. De onder- en bovenlaag wor den gevormd door een spe ciaal door Formica ontwik keld vloerlaminaat; de tus senlaag is van eucalyptus vezelplaat. Deze samenstel ling garandeert een grote weerstand tegen invloeden van buitenaf, zoals deuken, krassen nu brandgaten door peuken. De Lamett collectie bestaat uit 13 dessins: met houtop- druk, marmerdessin of een fantasie-uitvoering. De vloerbedekking wordt in stroken of tegels geleverd en is snel en zonder speciaal gereedschap te leggen. Door de kleurvastheid kun nen losse onderdelen ge makkelijk worden ver plaatst of aangevuld. In Zweden is Lamett getest door de Statens Provning- sanstalt (de Zweedse TNO). Lamett vloerbedekking, de jongste novititeit uit Zwe den, wordt in Nederland geïntroduceerd door Woodpecker B.V. uit Mij drecht. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA èi 'AAAA AAAAAAA AAA AAA A AA A A SPECIAAL ONZE VLUGKLAARPRODUKTEN! Eigenlijk spreken wij liever over kant en klaar bereide produkten die u snel op tafel heeft. Zorgvuldig gemaakt met uitgezochte kruidenmelanges en natuurlijk worden er alléén maar verse grondstoffen voor gebruikt. Deze week extra voordelig T IS VAN DE* TOPSLAGER... DUS GOED! JAA AAAAAAAA AAAAAAA AA A AAA A A bianen «i /ore voor goede voeding en

de Vlissinger | 1986 | | pagina 11