MIDDELBURGSE SCHILDERS 1 V# Ondertekening contracten Ronde van Midden- Zeeland op hoog niveau Hondeziekte" leidt tot successen in Kortgene: 3 WEEKENDAANBIEDINGEN DE VLISSINGER Woensdag 9 april 1986 BEKENDE NEDERLANDSE REGISEURS MUSICEREN VOOR BIOSCOOPSTOELEN Levenslust Peperkoek Verlanglijstje Mister Holland è&fpr: SSffiii Gelijkenis "Masters of Middelburg" was de titel van een in 1984 te Am sterdam gehouden tentoonstelling van meesters uit de "Middelburgse school. Dat is eigenlijk een wat wijdse benaming, de schilders hadden slechts gemeen dat ze korte of langere tijd te Middelburg woonden en werkten. Het waren overigens niet de minsten. Want na Haarlem ontwikkelde Middelburg zich omstreeks 1600 tot het tweede belangrijkste centrum van stillevenschilderkunt in de Noordelijke Nederlanden. De invloed van het Zuiden was evident. Bij de vele zuidelijke im migranten, vóór en na 1585, be vonden zich ook schilders, zoals Ambrosius Bosschaert de Oude (geboren te Antwerpen in 1573), die zich omstreeks 1590 in de Zeeuwse hoofdstad vestigde en die één van de grootste bloemen schilders der zeventiende eeuw zou worden. Zijn drie te Arne- muiden en Middelburg geboren zoons drukten de voetsporen van hun vader, maar beschikten niet over zijn unieke talent. Inheemse kunstenaars waren hier in de zeventiende eeuw eveneens werkzaam. We noemen slechts Philips Angel (Middelburg 1616 - na 1683), wiens stilleven met dode vogels, uit 1649, in het Middel burgse stadhuis te bezichtigen is, Balthasar van der Ast (Middel burg 1593/94 - Delft 1657), die al vroeg uit zijn geboortestad ver trok, Francois Rijckhals en Karei Slabbaert. In 1613 vestigde zich de schilder, m Hf B. C. Koekkoek Schilderij van Adriaen Coorte. tekenaar en dichter Adriaen van de Venne in Middelburg, twaalf jaar later vertrok hij naar Den Haag. Hij verwierf grote bekend heid als illustrator van de werken van Jacob Cats. Zijn schilderij "Binnenkomst van de vloot te Middelburg" (ca. 1625) bevindt zich in het Rijksmuseum te Am sterdam. De grootste bloei van Middelburg op schilderkunstig gebied was echter na het eerste kwart van de zeventiende eeuw alweer voorbij. In de tweede helft van de zeven tiende eeuw en in de achttiende eeuw bracht onze hoofdstad nau welijks schilders van betekenis voort, een Adriaan Coorte (over wiens leven we vrijwel niets we ten) uitgezonderd. Belangrijk voor de herleving van de Middelburgse (schilder)kunst was de oprichting van een Teeken-Collegie door acht Mid delburgers in 1778. Deze acade mie werd een centrum van uitste kende tekenaars, onder wie Pieter Gaal en Jacobus Perkois. Mr. Johan Adriaan van de Perre (1738-1790), die we al in vorige "Archiefsprokkels" tegenkwa men, schiep als maecenas een gunstig cultureel klimaat. De in 1980 voor Zeeuwse beeldende kunstenaars ingestelde Van de Perreprijs is naar hem genoemd. Nogal wat kunstenaars ontvingen hun opleiding aan de Middelburg se tekenacademie: bijvoorbeeld Johannes Hermanus Koekkoek (geboren te Veere in 1778). Hij werd één van onze belangrijkste zeeschilders in de eerste helft van de negentiende eeuw en de stich ter van een hele schildersdynastie, van wie zijn zoon Barend Corne- lis Koekkoek (Middelburg 1803 - Kleef 1862) wel de bekendste was. Barend Cornelis ontving evenals zijn vader een (eerste) opleiding aan de Tekenacademie. Hij kreeg later zeer grote bekendheid als landschapsschilder en we kunnen hem zonder overdrijving de be roemdste Middelburgse schilder noemen. In Kleef, waar Barend Cornelis Koekkoek zich in 1836 vestigde, is zelfs een heel museum aan zijn werk gewijd. Het is niet verwonderlijk dat zee schilders zich altijd tot de haven en handelsstad Middelburg aan getrokken hebben gevoeld. Tot deze categorie kunstenaars beho ren bijvoorbeeld David Kleyne Gezicht op Middelburg' door C. Koekkoek (tekening) Reimond Kimpe 'Compositie met lijnen' (1961). Reimond Kimpe 'Wandeling te paard' (1950). DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. (overleden te Middelburg in 1805) en de Middelburgers vader en zoon Schütz, beide wederom leer lingen van de Tekenacademie. Van de kunstenaars uit onze eeuw vallen te noemen Jan Heyse (1882-1954), die van 1913-1923 te Middelburg werkzaam was, Louis Heymans (1890-1977), van 1921-1955 tekenleraar aan het Gymnasium en de Rijkskweek school, en natuurlijk de grote Vlaamse kunstenaar Reimond Kimpe (1885-1970), die een halve eeuw in Zeelands hoofdstad woonde en werkte. Bij het bom bardement in 1940 ging helaas veel van zijn werk verloren. Aan de herdenking van zijn hon derdste geboortedag werd door middel van tentoonstellingen in België en Nederland aandacht ge schonken, jammer genoeg niet in Middelburg. Het kunstklimaat in het huidige Middelburg is zeker niet on gunstig te noemen. Voor een be trekkelijk kleine stad, de kleinste provinciehoofdstad qua inwoner tal van ons land, beschikt Middel burg over vrij veel expositieruim ten. Naast een aantal particuliere galeries zijn er het Zeeuws Mu seum, de tentoonstellingsruimte van de SBK, het BKR-centrum Balans 17, de Vleeshal en het Zeeuws Kunstenaarscentrum. Van de nu te Middelburg werkza me kunstenaars willen we hier tot besluit, in het besef selectief te werk te gaan, drie vertegenwoor digers noemen: de ouderwetse -in de goede zin van het woord fijn schilder Piet Rijken, de tekenaar en schilder Leendert van der Pool (bekend door zijn maritiem geïnspireerde werk en laatstelijk present op de HISWA) en de veel zijdige jonge schilder Kees van Gils. Middelburg zal vermoede lijk kunstenaars blijven aantrek ken, huisvesten en inspireren, zo als de stad dat al eeuwen heeft ge daan. Altijd zullen er zijn "masters of Middelburg". Peter Sijnke. Zelden zullen de organisatoren van een wielerronde de contacten hiervoor op zo'n 'hoog niveau' hebben afgesloten, als de bedoe ling is bij de Ronde van Midden- Zeeland. Dat moet dan minstens op dertig meter hoogte gebeuren. Hoog boven de Miro - dit groot winkelbedrijf is de hoofdsponsor van de Ronde van Midden- Zeeland - zullen de contracten worden ondertekend; als het weer gunstig is, woensdagmiddag 16 april. Want dan wordt op het Miro-terrein in Vlissingen een grote luchtballon opgeblazen. Om halfdrie stijgt het gevaarte op tot zo'n dertig meter hoogte. Daar worden de contracten dan ondertekend door onder anderen Miro-bedrijfsleider Henk Klappe, een vertegenwoordiger van het or ganisatiecomité, en iemand van het Vlissingse gemeentebestuur en als er plaats genoeg over is in de mand zal er ook een verslaggever bij worden uitgenodigd. Vervol gens wordt de ballon weer neer gelaten. Kinderen Dan is het de beurt aan de kinde ren. Miro-bedrijfsleider Klappe wil vooral de kinderen bij dit ge beuren betrekken. Vanaf drie uur mogen zij in kleine groepjes ook even in hoger sferen verblijven. Maar er moet wel wat voor ge daan worden. Er wordt een teken en kleurwedstrijd aan verbonden met als onderwerp de ballon vaart, de wielrennerij, de Miro of een combinatie van die drie factoren. Bij inlevering van het werkstuk bij de klantenservice worden er op de dag van het evenement bon netjes verstrekt die recht geven op een 'ritje' met de ballon. Voorts zullen er voor de tekeningen 'die er uitspringen' enkele prijsjes be schikbaar zijn. De Miro wordt op zijn beurt weer gesponsord door Coca Cola. Zij stellen de ballon beschikbaar omdat de Miro enige tijd geleden een prijs won met het nieuwste produkt van de Coca Cola-fabrieken: de Cherry Coke. Weer Het gebeuren met de luchtballon is sterk afhankelijk van het weer. Als er teveel wind staat kan het niet doorgaan. De wind mag niet harder waaien dan twaalf kno pen, dat ligt ongeveer tussen kracht vier en vijf. "In dat geval worden de contracten gewoon binnen in mijn kantoor gete kend", verzekert de heer Klappe. De kleurwedstrijd gaat dan toch gewoon door. De prijswinnaars worden dan later bekend gemaakt. Behalve een bioscoopfilm ge maakt hebben Ate de Jong, Dick Maas, Nouschka van Brakel, George Schouten, Leon de Win ter en Hans Scheepmaker ook ge meen dat ze leden zijn van de band The Directors. Voor de tweede keer komen ze nu naar Middelburg om op te treden in Meccano. Dit optreden is tevens het startpunt voor een actie om extra gelden voor de inrichting van een bioscoop in het Schutters hof te Middelburg, zoals bekend gaf de gemeente een lening van iets meer dan 160.000,—. The Directors treden vrijdag 11 april op in café Meccano in Mid delburg. Tijdens het optreden geeft Ate de Jong het startsein voor de actie van de Stichting Filmtheaters Middelburg. Door middel van een loterij wordt ge tracht het geld binnen te krijgen voor - bijvoorbeeld - goede stoe len. Daarvoor komt de stichting nog geld te kort. Behalve de lote rij volgen ook nog enkele bene fietoptredens. Filmliefhebbers kunnen overigens aantrekkelijke prijzen winnen, zoals kaarten voor de Nederland se filmdagen en het bijwonen van filmpremières met al z'n glitter en glamour. Het optreden van The Directors in Meccano aan het Damplein be gint om 22.30 uur. (Van een onzer redacteuren) KORTGENE - "Ik heb die hon deziekte",zegt Leen Geelhoed (55) wel eens spottend van zichzelf. Hij heeft twee golden retrievers, waarmee hij dagelijks bezig is. Het is een hooby waarin hij al zijn vrije tijd steekt. "Er gaat geen avond voorbij, zonder dat één van beide honden een kwar tiertje bij me op schoot komt zit ten. Soms liggen we samen in de stoel te slapen". De beide jachthonden zijn echte "wedstrijdhonden". Vooral de jongste. EIwin, heeft op schoonheids- en werkwedstrij- den al veel prijzen weggehaald. Zeer onlangs kreeg de hond de titel "Internationaal Kampioen" toegekend voor alle prestaties, die de afgelopen jaren in Neder land en België werden geleverd. In het clubblad van de Golden Retrieversvereniging werden de complimenten overgebracht in een artikel onder de kop: "Heel goed, Geelhoed". Nederland telt ruim 4600 Gol den Retrievers, die in het stam boek van de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied zijn in geschreven. Slechts 3 daarvan kregen ooit de kwalificatie "Internationaal Kampioen". EI win bezit als enige de titel Ne derlands, Belgisch en Internatio naal Kampioen tegelijkertijd. Opmerkelijk is, dat twee van die drie honden afkomstig zijn van de Bevelanden. Vorig jaar na melijk haalde ook de hond Chrispin van de veearts drs. An- nemiek van Luijk-Grevelink uit Rilland-Bath de titel. Het gaat hierbij niet om een jaarlijkse prijs, maar om een "benoe ming", die pas na verloop van vele jaren bereikt kan worden als op internationale wedstrijden uitstekende resultaten worden geboekt. De kampioenshond EIwin is één kwispelende brok levens lust. Zijn dierelijf kent geen seconde rust. Zo te zien wordt hij constant door maar één ge dachte beheerst: "Gebeurt er nog wat?". Er is overigens wel een verkla ring voor die gespierde le venslust: enkele dagen tevo ren is een vrouwtjeshond tweemaal bij EIwin op bezoek geweest, voor een poging om Elwins nakomelingschap wat uit te breiden. "Elke keer, dat hij nu buiten iets hoort, denkt hij dat er wéér damesbezoek voor hem komt. Hij zou door de ruiten heenspringen", al dus de heer Geelhoed. Inmiddels heeft EIwin (onder Golden Retriever bezitters nu zeer gewild als vader) al 72 na komelingen "gescoord" bij 10 vrouwtjes. Inderdaad, een le vendig karakter.... Ook met de onbekende bezoe ker van de krant wil hij graag in nig vriendschap sluiten. Die aanhankelijkheid is echter niet ontbloot van eigenbelang: zijn spontane belangstelling gaat niet zozeer uit naar mij, als wel naar het stuk peperkoek, dat zijn vrouwtje bij de koffie presen teert. Maar even later, op het voetbalterrein aan de Galgen- dijk blijkt hij toch ook zonder pe perkoek de vriendelijkheid zelve te zijn. Hij springt blijmoedig te gen me op, alsof hij een sDeel- HEEL GOED GEELHOED! bal nodig heeft. Eén commando echter van zijn baasje en de hond zit stokstijf, als een stand beeld, aan diens voeten. EIwin staat "op scherp". Inwendig is hij gespannen als een snaar. Hij' wacht recht gestrekt op de din gen die komen gaan. "De hondeziekte" noemt Leen Geelhoed het. Gek genoeg had hij twaalf jaar geleden nog nooit van Golden Retrievers gehoord. Toen was hij zogezegd nog kerngezond. Dat veranderde omdat zoon Bert Jan voor Sin terklaas een origineel verlang lijstje had gemaakt: een hond, een hond en een hond. "De naam Golden Retriever kende ik niet. Ik wist niet eens, dat het een honderas was. Een getrouwde dochter van de bu ren had ook een hond en die liep hier wel eens binnen. Ik vond dat een mooie hond: die sprak me erg aan. En ik dacht, als we een hond nemen, wil ik er zó een. Dat bleek dus een Golden Retriever te zijn". "We hebben ons in laten schrij ven bij een club en acht maan den later kregen we een tele foontje: "Uw hond is geboren". Dat was dus Nimrod. En gaan deweg ben ik volkomen verzot geworden op dit ras hond". Nimrod was echter nooit zo'n hoogvlieger op demonstraties en wedstrijden. Voor schoon heidswedstrijden was zijn kop wat te smal. Bij "werkwedstrij- den" was hij te sloom en te lang zaam. Nimrod geloofde het wel... Maar EIwin is een knappe kop en een echte enthousiasteling. Op schoonheidswedstrijden kan hij doorgaan voor Mister Holland en bij jachtwedstrijden (de Gol den Retriever is een jachthond) blijkt hij vaak gehaaider dan de mens. "EIwin ziet dingen die wij als mens niet zien en niet begrij pen. Als er op wedstrijden een eend wordt aangeschoten, valt die niet altijd dood ter aarde. Soms leeft-ie nog en dan gaat hij tussen het riet verkruipen. El- 'EIwin als wedstrijdhond, met in zijn bek een nam aakvogel. win haalt ze er altijd uit, zonder ze dood te bijten. Hij brengt al het wild keurig naar de baas. Hij is daarin lekker fel. Hij blijft door gaan, ook al zit hij helemaal on der de modder", aldus Leen Geelhoed. Al die jacht-kunsten leert EIwin door eindeloze trainingen en oe feningen. Dagelijks zijn hij en zijn baasje daarmee bezig: pak ken, apporteren (over land, over diep water), komen op bevel, jachtterrein "afleggen", alles in opklimmende gradne van moei lijkheid. Bovendien leert de hond, hoe hij zich op afstand moet laten dirigeren (door een speciaal jagersfluitje of door gebaren). Een wat ironisch gezegde wil, dat een baasje of bazinnetje op de duur gaat lijken op zijn/haar hond. Is dat waar? Volgens Leen Geelhoed (in het dagelijks leven mede-eigenaar van een betonijzervlechtcentra- le in 's-Heer Arendskerke) zit er veel waarheid in die stelling: "We hebben allebei een sterk karakter. Ik laat ook niet gauw los, wat ik in mijn hoofd heb. Bo vendien is EIwin niet bang voor een grote mond. Dat ben ik ook niet. Verder is EIwin goudeerlijk van karakter. En dat probeer ik ook altijd te zijn". Ik ben geneigd om te antwoor den: "Heel goed, Geelhoed". Maar welke Zeeuw kan dat nou uitspreken, zonder over de g's en de h's te struikelen? "De "Internationale Kampioen" poseert bij al zijn trofeeën. "Leen Geelhoed met EIwin, op het sportpark van Kortgene waar ze vaak samen trainen.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 15