Sport- opleiding in Goes? ZEELAND Trekkershut voldoet in Zeeland IN HEHOEP HELPT NEPAL DE FAAM - DE VLISSINGER Tijdelijke sluiting weg Goes-Vierwegen Woensdag 2 april 1986 Zaterdag 12 april wordt een themadag over kinderop vang in Zeeland gehouden in de Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 1 3, Middelburg. De nadruk komt te liggen op gastouderprojecten, maar ook andere vormen van kin deropvang komen ter sprake. Beleid en praktijk Discussie Brochure Gastouderproject COM MI SSI ES Gevonden voorwerpen m Vlissingen GIRO 7475 MIDDELBURG ABDIJ Gebruikers en verhuurders van trekkershutten zijn tevreden in Zee land. Op twintig campings in Zeeland staan 32 van die hutten, die elk plaats bieden aan vier personen en die per hut veertig gulden per nacht kosten. Maximaal kan drie nachten achter elkaar van de zelfde hut gebruik worden gemaakt. De verdeling van de hutten over per hut redelijk, al zeggen enke de provincie is veertien in het kustgebied, zes aan de Delta wateren en vijf in het achter land. In het kustgebied staan de hutten op acht campings, bij de Deltawateren op drie en in het achterland ook op drie cam pings. Vorig jaar werd met de ze, voor Zeeland nieuwe vorm van verblijfsrecreatie be gonnen. (Ma het toeristenseizoen heeft de Provinciale planologische dienst (PPD) voor Zeeland on der de twintig campinghou ders een enquête gehouden met als resultaat, dat zowel de uit baters als de gebruikers tevre den zijn over de hutten. De me ning van de gebruikers is in log boeken, die in de hutten lagen, geregistreerd. Weliswaar bleek een deel van die logboeken na het vakantieseizoen uit de hut ten verdwenen, maar in een derde van de gevallen konden de bevindingen worden ge boekstaafd. Vooral de trekkershutten in het kustgebied hadden een goede bezetting in de maanden juli en augustus, respectievelijk 64 en 65 procent. Die in het achter land en langs de Deltawateren waren minder vaak bezet. In het achterland ging het om 34 en 28 procent en langs de Delta wateren om 54 en 36 procent. In ogenschouw moet worden genomen, dat niet alle hutten al gelijk bij het begin van het sei zoen beschikbaar waren. Ruim de helft van de camping houders vindt, dat er verschil bestaat tussen de gebruikers van de hutten en de andere gasten op de camping. De cam pinghouders vinden het tarief van veertig gulden per nacht len dat voor het voor- en nasei zoen een lager tarief aantrekke lijker zou zijn. Voor ruim twee derde van de campinghouders waren de hutten niet kosten dekkend te exploiteren, maar dat vormt geen aanleiding de prijs aan te passen, waaruit de PPD concludeert, dat men op termijn een rendabele exploita tie verwacht. Een derde van de campinghou ders heeft plannen om zelf meer hutten te gaan plaatsen. De helft van de ondernemers vindt, dat er meer hutten op meer be drijven moeten komen om een goede spreiding te krijgen. De gebruikers van de trekkers hutten zijn voor het merendeel mensen die een korte vakantie in Zeeland willen houden: 57 procent maakte een tocht van een tot vier dagen en 23 pro cent van zeven tot veertien da gen. De keuze voor de hut wordt veelal gemaakt, doordat dan de tent niet meegenomen hoeft te worden, wat vooral voor trekkers op de fiets een positief element is. Overigens trok 71 procent met de auto en 23 procent met de fiets. Zodra de automobilisten bij de hut zijn, wordt de auto geparkeerd en wordt verder gebruik ge maakt van de fiets om het va- kantiegebied te bekijken. Ruim de helft van de gebruikers verbleef de maximaal toegesta ne tijd -drie nachten- in de hut. Als het mogelijk zou zijn het verblijf te verlengen, dan zou 56 procent hiervan gebruik maken. Negentig procent van de gebrui kers heeft verklaard in de toe komst weer gebruik van trek kershutten te zullen maken en De weg Goes-Vierwegen zal in het weekeinde van 5 en 6 april voor alle verkeer gesloten zijn. In de weg wordt een viaduct ge bouwd. Via het viaduct wordt een ongelijkvloerse kruising ge maakt met de weg Goes- Kapelle. Het werk aan het via duct is in twee fasen uitgevoerd om het verkeer zo weinig moge lijk te hinderen. Nu moet -ter af ronding van de tweede fase- snelhardende mortel ingespo ten worden in de voorspan kokers. Zaterdag 5 april in alle vroegte moet het werk gebeuren en om de mortel gelegenheid te geven goed te drogen, is de weg Goes-Vierwegen vanaf die za terdagochtend voor alle verkeer gesloten tot diep in de nacht van zondag op maandag, de nacht dus van 6 op 7 april. Het verkeer zal in dat weekein de worden omgeleid via 's- Gravenpolder over de wegen Vierwegen- 's-Gravenpolder en 's-Gravenpolder-Goes. WM De tweede kamer uit Gedepu teerde Staten houdt op dinsdag 8 april vijf maal zitting om be roepschriften tegen gemeente lijke uitspraken over bijstands zaken te behandelen. De be zwaren richten zich tegen beslissingen van de gemeenten Middelburg, Axel, Tholen, Vlis- singen en Terneuzen. De zittin gen beginnen om 10.20 uur, 10.40, 11.00, 11.20 en 11.40 uur. Ze zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg. si 79 procent heeft het plan Zee land daarbij weer als reisdoel te nemen. Het aantal hutten blijft het ko mende seizoen gelijk, maar ver wacht wordt, dat er meer ge bruik, van zal worden gemaakt. Alle hutten zijn nu direkt aan het begin van het seizoen be schikbaar en door een andere vorm van reservering en door promotie wordt een grotere toe loop verwacht. Voor de trek kershutten op Schouwen- Duiveland en Walcheren wordt zelfs verwacht, dat er in het hoogseizoen meer vraag dan aanbod zal zijn. IEUWS Kinderopvang Zeeland Centrale stelling van de dag is: Wat moet er in Zeeland gebeu ren om uitbreiding van kinder opvang verder te stimuleren en waar moeten prioriteiten wor den gelegd? De themadag begint om tien uur 's morgens. Het ochtendpro gramma bestaat uit vier inleidin gen van elk tien minuten. Gede puteerde E. Maris-Koster van emancipatiezaken praat over het provinciale beleid voor kin deropvang. Kinderopvang en emancipatie wordt toegelicht door mevrouw M. de Wit- Mulder van de landelijke eman- cipatieraad en het actuele be leid in de kinderopvang door be leidsmedewerkster L. Meijer van de Werkgemeenschap kin dercentra Nederland. Vrijwillig coördinator J. Mikx-van Woer- kom van het gastouderproject Alblasserdam zal een inleiding verzorgen over de praktijk in gastouderprojecten. Het ochtendprogramma wordt afgesloten met een forumdis cussie, waarbij de inleidsters en themavoorzitter mevrouw G. van Leeuwen het forum vormen. Na de lunch worden discussie groepen gevormd. De groepen praten aan de hand van stellin gen die betrekking hebben op allerlei vormen van kinderop vang. Aan het eind van de mid dag wordt vanuit de discussie groepen gerapporteerd en volgt nog gezamenlijk overleg, waar na de gesprekken worden sa mengevat. De themadag wordt om half vier besloten. Ter gelegenheid van de thema dag is een brochure gemaakt. Daarin staat vermeld, dat er in Zeeland 110 peuterspeelzalen zijn en drie kinderdagverblijven. De kinderdagverblijven zijn in Middelburg, Terneuzen en Goes. Van de twee- en driejari gen in Zeeland gaan er zo'n klei ne veertig procent naar de peu terspeelzaal. In de brochure wordt verder een beschrijving gegeven van de verschillende vormen van kin deropvang. Belangrijk element bij al die vormen is de betrok kenheid van de ouders. Er wordt onderscheid gemaakt tussen opvang in kinderdagver blijven, halve-dagopvang, bui tenschoolse opvang, tussen- de-middag-opvang, 24-uur- opvang, peuterspeelzalen, be- drijfscrèches, peuterspeelgroe- pen aan huis en gastouderpro jecten. Tijdens de themadag ligt de na druk op het gastouderproject. Ouders en gastouders vinden elkaar via zo'n project. Op een centraal adres komen dus vraag en aanbod van kinderopvang samen. Via het project heeft men de beschikking over richt lijnen of een modelcontract, waaraan zowel de ouders als de gastouders zich binden. Nadat het kind of de kinderen een tijd je in het gastgezin zijn opgevan gen -dat is doorgaans een be paald aantal uren per dag- wordt bekeken of de gastou ders, de ouders en de kinderen het allemaal naar wens vinden gaan. Zijn er problemen, dan worden die met behulp van het gastouderproject opgelost. Wat verder op afstand van de directe hulp ligt de activiteit van De commissie ambulancever voer uit de provinciale Raad Volksgezondheid in Zeeland (Ravoz), praat in een vergade ring op donderdag 3 april, 19.30 uur over het sprei dingsplan ambulancevervoer. De vergadering wordt gehou den in Hotel Terminus in Goes. Op maandag 7 april, 1 3.30 uur, vergadert de statencommissie voor waterstaat en verkeer. De volgende statenvoorstellen ko men aan de orde: meerkosten extra personeel PSD; re constructie aansluiting 's-Heer- het gastouderproject om gespreksbijeenkomsten te orga niseren, waaruit dan weer gastouders kunnen voortko men. In sommige gevallen fun geert het project als uitleenpost van speelgoed, boxen, bedjes en soortgelijk materiaal. Uitgangspunt is, dat als ouders en gastouders elkaar eenmaal hebben gevonden zij steeds met dezelfde contactpersoon van het gastouderproject zaken doen. Veelal zijn de mensen die bij het gastouderproject werken vrijwilligers. In maar enkele ge vallen zijn betaalde coördinatri ces in dienst. Tijdens de themadag wordt voor kinderopvang van kinde ren van zes weken tot zes jaar gezorgd in het kinderdagverblijf aan de Zuidsingel 1 26a in Mid delburg. De organisatie van de dag is in handen van de werkgroep kin deropvang, waarin zijn verte genwoordigd de provinciale emancipatiecommissie Zee land, de stichting Kinderdagver blijf Kinderdijk, de stichting Vrouwenemancipatie, project Vrouw en Werk, de Zeeuwse Vrouwenraad, de Vrouwen bond FNV, de oppascentrale voor gehandicapte kinderen in Zeeuwsch-Vlaanderen en me vrouw Tiggelman. De brochure kinderopvang is verkrijgbaar bij de stichting Overleg Kindercentra Zeeland, Roozenburglaan 89, 4337 JB Middelburg, 01180-23475. Aanmeldingen voor deelneming aan de themadag worden op hetzelfde adres ingewacht. Hendrikskinderen aan de weg Goes-'s-Heer Arendskerke, ver zoek om sluiting voor het ver keer van de weg Verkorting in de gemeente Terneuzen af te wijzen. Ook op 7 april, maar om 10.00 uur, komt de statencommissie voor economische zaken in ver gadering bijeen. Als belangrijk ste agendapunt staat genoteerd een bijdrage uit het fonds bij zondere voorzieningen voor de verplaatsing van de Machinefa briek in Lewedorp. De provinciale planologische commissie (PPCI spreekt op woensdag 9 april, 10.00 uur, over het inrichtings- en be heersplan voor het Zoommeer. De vergadering zal gehouden worden in het gebouw van de Provinciale Planologische Dienst, Groenmarkt 13 in Mid delburg. Vrijdag 11 april, 9.30 uur, ver gadert de statencommissie voor bestuurszaken. Agenda punten zijn o.a.: meerkosten extra personeel PSD; re constructie aansluiting 's Heer- Hendrikskinderen aan de weg Goes-'s Heer-Arendskerke; Pro vinciaal programma regionaal welzijnsbeleid kleine kernen 1986; een bijdrage uit het fonds bijzondere voorzieningen voor de verplaatsing van de Machi nefabriek in Lewedorp. Verder komen de volgende sub sidieverzoeken aan de orde: aankoop van schor en slik Zuid gors bij Ellewoutsdijk; aankoop weiland in het reservaat Yerse- ke Moer en de restauratie voor malige vestingwerken in Veere. Alle vergaderingen zijn open baar, de statencommissies ko men bijeen in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg. De commissie uit de Ravoz en de statencommissies bieden spreekrecht voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie, bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 HET FORT Sinds 1985 heerst er na de sloop van de oude huizen in de voormalige wijk "Het Fort" weer een bouwaktiviteit. Binnenkort zullen de eerste nieuwe huizen betrokken kunnen worden. Ondanks Je straatnamen in de buurt zoals: Menno van Coehoorngracht en Kroonwerkgracht, zijn er vermoedelijk weinig mensen meer die precies weten wat deze straatnamen en de benaming Kort met elkaar te maken hebben. Om dat duidelijk te maken moe ten we terug naar het begin van de vorige eeuw. Ook toen was er op die plaats sprake van een grote bouwaktiviteit, maar dan een van een geheel andere orde. Het was midden in de Napoleontische tijd, om precies te zijn op 11 november 1807 dat Vlissingen tot een deel van het Franse keizerrijk werd verklaard. Ter verdediging van de monding van de Schelde, en daarmee de be heersing van de vaart naar Ant werpen, moest van Vlissingen op bevel van Napoleon een vesting van de eerste orde gemaakt wor den. De stad Vlissingen was al ve le eeuwen een vesting. Deze vesting was diverse malen op grond van veranderde inzichten in de vestingbouw aangepast. Dit was gebeurd öf bij stadsuitbrei ding zoals begin 17e eeuw onder leiding van Maurits, öf in een tijd van naderende calamiteit na een langdurige verwaarlozing van de vestingwerken. Overigens was dit laatste voor het gehele land een bekend verschijn sel vooral in betrekkelijk lange aaneengesloten periodes van rust. Tengevolge hiervan kwam men immers in 1672 (het rampjaar) met een schok tot de werkelijk heid toen onder andere Lodewijk XIV ons met zijn legers met "een bezoek vereerde". In aller ijl werden overal de vestingen aangepast. Een van de grootste Nederlandse vesting bouwkundigen uit de tweede helft van de 17e eeuw was Menno van Coehoorn, naar wie de gracht met die naam is genoemd. Zoals ge zegd moesten begin 19e eeuw de vestingwerken van Vlissingen weer worden aangepakt. De werkzaamheden namen een aan vang in 1808. Echter in 1809 wer den ze een half jaar vertraagd door de inval van de Engelsen. Vanaf 1810 ging men echter met verdubbelde energie aan de slag. Keizer Napoleon kwam in eigen persoon naar Vlissingen om zich van de vorderingen van de werk zaamheden op de hoogte te stel len. Niet alleen de stad werd aan gepakt, ook werd een buitengor del van verdedigingswerken op ongeveer 1800 meter rondom de stad aangelegd. Het waren aan de waterzijde de forten de Nolle (door de Fransen Montebello ge noemd) en De Ruyter (door de Fransen St. Hilaire genoemd) met daartussen een drietal nagenoeg identieke kroonwerkèn: het Linker- Midden- en Rechter- kroonwerk. Deze Kroonwerken hadden in het naar de stad gerichte front (de keel) een reduit een versterkte post binnen een vestingwerk bestemd voor de laatste verdedi ging). Dit reduit met vijf hoeken had zijden van circa 77 meter. De toegang tot het geheel was via een houten brug over de natte gracht. De totale oppervlakte van zo'n Kroonwerk was gigantisch. Het was bijna net zo groot als één der de van de stad binnen de veste. De lengte van de op te werpen wallen met de uit te graven grachten voor dat kroonwerk bedroeg bijna 3 km. Het totale Linker Kroonwerk, waarvan nog een deel van de gracht onder de huidige Sloeweg doorloopt in het plan Rosenburg, is niet afgemaakt kunnen worden. De Franse legers moesten Vlissin gen op 6 mei 1814 verlaten. Het reduit is echter daarna door de militairen van het Koninkrijk der Nederlanden overgenomen. Van tijd tot tijd werd er door de Genie een inspectierapport naar de minister van oorlog gezonden met de stand van zaken van de vesting. In een rapport van 1857 lezen we: "Tusschen de vermelde forten zijn de Franschen begon nen aan te leggen drie uitgestrekte Kroonwerken waarvan echter de reduits alleen voltooid zijn gewor den. Deze Kroonwerken zijn in 1836-1838 gesloopt en het terrein verkocht geworden. De drie re- duits heeft men behouden". In datzelfde rapport werd voor gesteld om in het Linker reduit een blokhuis te bouwen dat ge schikt zou zijn voor de herberging Plattegrond van Vlissingen ca. 1875 met haven-spoorweg en kanaal- werken en voormalige vestingwerken. van 46 manschappen en één offi cier. Hetzelfde was ook al in 1848 voorgesteld, doch wegens bezui niging geschrapt. Toen in 1867 de vesting Vlissin gen formeel opgeheven werd ver vielen daarmee de vestingwerken. Zo ook het voormalig Linkerre- duit. Alleen de contouren met de gracht er om heen rest nog uit die tijd. Op een plattegrond van Vlis singen is nog duidelijk herken baar de oude situatie van "Het Fort" waar nu weer een bouwak tiviteit aan de gang is en waarvan nu, naar ik hoop, het verband tussen de benamingen uit verle den en heden duidelijk is. Christ Peters DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de perio de van 19 tot 26 maart 1986 de volgende voorwerpen aangegeven: herenbril zil verkleurig montuur; etui met pennen; dubbl.p.; par- keerschijf; linker roze ge breide kinderwant; rechter rode plastic want; groene hoed; damesring; 2 au tosleutels aan hanger; 3 au tosleutels aan 3 hangers; 2 sleutels aan ring; 3 sleutels in zwart etui; 3 autosleutels aan ring; 15 sleutels aan 2 ringen; 4 sleutels aan o.a. ring en portemonnee. Deel plattegrond Vlissingen. Binnen het kader: voormalig linkerreduit met deel van de grachten. Als alles meezit, kan er voor het scholenplan 1988-1990 een oplei ding Sport en Bewegen in Goes van start gaan. De vroegere oplei ding CIOS is door de minister van Onderwijs en Wetenschappen omgezet in een opleiding SB en samen met nog tien andere oplei dingen ondergebracht bij het Middelbaar Diensten en Gezond heidszorg Onderwijs (MDGO). De vestigingsplaatsen van de hui dige SB-opleidingen laten zien dat Zuid-West Nederland wat dat be treft een grote witte vlek ver toont, plus dat er nog geen oplei ding op prot. christelijke grond slag is toegewezen. Deze argu menten hebben het bestuur van de Christelijke scholengemeenschap 'Ter Welle' in Goes doen beslui ten voor een dergelijke opleiding een aanvraag in te dienen bij het ministerie van O. en W. Het schoolbestuur staat in dit streven niet alleen: zowel het gemeente bestuur als de Zeeuwse sportraad ondersteunen deze aanvraag van harte. Indien de aanvraag geho noreerd wordt, zal 'Ter Welle' weer aan uitbreiding moeten gaan werken. Samen met de gemeente Goes wordt momenteel uitgezien naar blijvende huisvestingsmoge lijkheden. In de komende maan den zal over deze opleiding een beslissing vallen. De gemeente Zierikzee heeft in 1985, uit de gemeentekas, een financiële bijdrage van 7.500,geleverd. Indien de inzamelactie onder de Zierik- zeese bevolking meer op brengt dan 30.000.— is de gemeente bereid nog eens in de buidel te tasten tot maxi maal 2.500,—. Behalve met de maandelijk se particuliere bijdragen wordt het saldo op giro 7475 verhoogd door de inzamelac- ties van scholen, verenigin gen, padvindersgroepen enz. Soms heeft de actie al in een veel eerder stadium plaats ge had, dan er melding van ge maakt kan worden. De op brengst telt immers pas echt mee als het op het rekening nummer 7475 staat bijge schreven. Na een projectweek over Nepal van 20 t/m 24 januari 1986 hebben de openbare en christelijke basisschool in Wissenkerke op vrijdag 24 ja nuari de inzamelactie gehou den. Zij organiseerden in het Dorpshuis een rommelmarkt, het rad van avontuur en vele andere originele spelletjes. De bezoekers konden Nepalese rijstgerechten en yoghurt proeven. De opbrengst voor Nepal bedroeg 1.407,10. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Terneuzen, hield een inzame ling voor Nepal die 85, opbracht. De collecte van de Zeeuwse Vrouwenraad te Oostkapelle leverde 181,05 op. De school voor Huishoude lijk Onderwijs der ZLM te Schoondijke organiseerde voor de leerlingen een bingo morgen en 's middags voor de ouders en belangstellenden een fancy fair. De totale op brengst bedroeg 500, De verkennersgroep "St. Huber" te Terneuzen verza melde voor de actie "Zeeland helpt Nepal" oud papier. De opbrengst hiervan bedroeg 181,20. Op 22 februari 1986, de Baden-Powelldag, heeft Scouting Middelburg een bloemenactie ("Geef voor de ze bloem een gift, dan raakt Nepal in de lift") gekoppeld aan een spel. Tijdens dit spel probeerden de kinderen de bloemen kwijt te raken aan voorbijgangers. De opbrengst hiervan bedroeg 525, Goes, Lange Vorststraat 106, Middelburg, Lange Delft 24, L Vlissingen, St. Jacobsstraat 14.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 9