informatiepagina van de gemeente vlissingen Grenspalen aan oude en huidige gemeentegrens Bomen, we kunnen ze niet missen Help de binnen stad schoonhouden Haal tijdig uw paspoort U Q 1/ Werk van de beeldend kunstenaar Pieter Defesche DE VLISSINGKR >^7 Woensdag 2 april 1986 Oude en nieuwe palen Bestaande grenspalen Geplaatste "oude" palen Geplaatste "nieuwe" palen x - Commissies vergaderen Even bijpraten met wethouder Hoefkens Vestiging huisartsen Onderzoek baarmoederhals kanker Boomfeestdag 10 april In galerij Bellamy 19 'Bomen in de stad' Planten IOok U! Straks vakantie? Lespakket Expositie over bomen in de bibliotheek Tentoonstelling Rondleiding 9 april as.: Commissie communicatiebeleid Aanvragen subsidie 1987 Visum Vreemdelingen- en vluchtelingenpaspoort Openingstijden Paspoort Jeugdpaspoort Toeristenkaart Toeristenkaart minderjarigen Waar geldig? IN DEN BLAUW GERUITEN KIEF redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Sinds enige tijd staan op diverse plaatsen in de gemeente zowel "nieuwe" ais "oude" grenspalen. De palen zijn afkomstig van de opslagplaats van de dienst openbare werken. Het gaat om vier "oude" en vijf "nieuwe" palen. Alle palen staan nu op plaatsen die zijn gekozen in nauw overleg met de gemeentelijke archiefdienst. Sinds de Napoleontische tijd 1811) stonden langs de Vlissing- se grens 16 genummerde grenspalen. Door allerlei om standigheden staan er daarvan nog maar drie op de oorspronke lijke plaatsen. Aan de Gerbran- dystraat, de Nieuwe Vlissingse- weg en bij de watertoren in Oost-Souburg. Deze palen heb ben de ingehakte tekst: "Grens scheiding der stad Vlissingen". De respectievelijke nummers waren er oorspronkelijk op ge schilderd. Nu bleken er enkele jaren gele den nog vier van deze "oude" palen te zijn opgeslagen op het terrein van de gemeentelijke dienst openbare werken. Deze vier zijn nu weer langs de vroe gere gemeentegrens herplaatst op een aantal markante punten. Ze staan aan de Zwanenburgse- weg bij het tennispark, aan de Bossenburghweg bij de bushal te, in Weyevliet bij de fietstunnel naar Westerzicht en bij Fort de Ruyter, langs een binnenkort aan te wijzen fietsroute langs de kust. Ook werden op het terrein van de gemeente nog vijf zoge naamde "nieuwe" grenspalen gevonden. Deze staan nu langs de huidige gemeentegrens. Eén zo'n nieuwe paal stond er al: aan de Nieuwe Vlissingseweg. De overige staan nu bij "De Vijgheter" aan de duinen, aan de Groeneweg, aan de Trekdijk in Nieuw- en Sint-Joosland, aan de Jonger Fransweg en bij de Europaweg, tussen de kerncen trale Borssele en Hoechst. De nieuw geplaatste "oude" grenspaal bij het tennispark aan de Zwanenburgseweg met het opschrift "Grensscheiding der stad Vlis singen" (foto: Johan Murre). De reeds aanwezige zogenaamde "nieuwe" paal langs de Nieuwe Vlissingseweg aan de grens Vlissingen/Middelburg (foto: Johan Murre). Begin volgende week vergade ren de volgende vaste commis sies van advies en bijstand in het stadhuis: economische zaken op maan dag 7 april om 16.00 uur ruimtelijke ordening op dins dag 8 april om 17.00 uur sociale aangelegenheden op woensdag 9 april om 19.30 uur Al deze vergaderingen zijn openbaar en kennen spreek- recht voor bezoekers. De "stuk ken" van deze vergaderingen kunnen worden ingezien in de gemeentelijke informatiehoeken (stadhuis, bibliotheek Spuistraat, wijkcentra Open Hof, Aldegonde en Middenhof). Let op: het aanvangstijdstip van de vergadering van de commis sie voor de ruimtelijke ordening op dinsdag 8 april is niet zoals gebruikelijk 19.30 uur maar reeds om 17.00 uur. Vandaag wil ik even stilstaan bij het onderdeel volksgezondheid uit mijn wethouders-portefeuille. Allereerst heeft vorige week de gemeenteraad geld beschikbaar gesteld aan de Stichting Kanker Preventie Zeeland (S.K.P.Z.) om te komen tot de aanschaf van een mobiele computer- tomograaf voor Zeeland. Medici hebben al lang aangedrongen op het beschikbaar komen van deze apparatuur omdat hiermee on derzoek veel efficiënter kan plaatsvinden. "Den Haag" vindt namelijk dat Zeeland in dit soort gevallen vanwege het geringe aantal inwoners op de voorzie ningen in de Randstad mag zijn aangewezen. Wij vinden in dit geval van niet en hebben daar om onze stem laten horen èn gel delijke ondersteuning gegeven. Mijns inziens zouden alle Zeeuw se gemeenten dit moeten doen. Dat zou weer een stimulerende werking kunnen hebben op het bedrijfsleven om hiervoor ook geld beschikbaar te stellen, zo als ook de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij heeft gedaan. Een ander terrein van de volks gezondheid waarop de gemeen te per 1 maart jl. een taak heeft is het vestigingsbeleid van de huis artsen in de gemeente. Dit bete kent dat elke arts die zich in Vlis singen, Oost-Souburg of Ritthem wil vestigen een vergunning van de gemeente nodig heeft. Mo menteel voert de gemeente over leg met de beroepsuitoefenaars om te komen tot een goed vesti gingsbeleid. Dat wil zeggen: het opstellen van goede regels waar in zowel de belangen van de pa tiënten als de artsen een plaats vinden. De gemeente is namelijk de eerst verantwoordelijke voor een goed functionerende ge zondheidszorg. Het overleg dat nu gevoerd wordt gaat over het bieden van de mogelijkheid tot verschillende werkwijzen die art sen inbrengen, zowel op me disch als op organisatorisch ter rein. Op korte termijn verwacht ik dat uit dit overleg een plan zal "rollen" om tot één Walcherse adviescommissie voor alle ge meenten te komen. Dit plan kan dan in de afzonderlijke Walcher se gemeenten worden bespro ken. Naar mijn mening zal in dit plan nadrukkelijk plaats moeten zijn voor de belangen van de pa tiënten omdat zij in de eerste plaats gediend zijn bij een goed beleid van vestiging van huis artsen. Een derde punt waar ik uw aan dacht voor wil vragen is dat van het lopende onderzoek naar kan ker van de baarmoederhals. En kele weken geleden hebt u op deze pagina kunnen lezen over deze "attendeer-actie" gericht op vrouwen geboren in de jaren 1932, 1935, 1938, 1941, 1944, 1947 of 1950. Zij zouden name lijk dit jaar voor onderzoek van de baarmoederhals in aanmer king zijn gekomen, als niet enke le jaren geleden dit bevolkings onderzoek zou zijn gestopt. In de brieven aan deze vrouwen, die in fasen zijn en worden verstuurd, wordt aangegeven wat op dit moment de mogelijkheden zijn om zelf deze controle op kanker van de baarmoederhals voort te zetten. Ik ben van mening dat hiervoor zo snel mogelijk een landelijke regeling moet komen waarbij is aangegeven hoe deze gefinan cierd moet worden. Het opzetten van zo'n regeling heeft echter weer vertraging ondervonden (ik denk dat het weer wel om de fi nanciën zal gaan). Daarom advi seer ik u gebruik te maken van de individuele mogelijkheid tot onderzoek zoals is aangegeven in de brief over onze "attendeer-actie". De drie zaken die ik hiervoor noemde hebben alle te maken met de preventie in de gezond heidszorg. En nog altijd geldt: dit voorkomen van ziekte is beter dan genezen. Wat minder algemeen, maar meer gericht op de eigen Vlis- singse of Souburgse woonom geving is het project 'Bomen in de stad'. Dit project is enige jaren geleden opgezet door de werkgroep natuur- en milieu educatie, waarin vrijwilligers, onderwijskrachten en mede werkers van de gemeente sa menwerken. Dertien scholen zullen dit jaar gebruik maken van het mate riaal dat door de werkgroep is samengesteld. Dat bestaat on der meer uit boekjes, met daarin een wandelroute in of Oost- Souburg of Vlissingen (omge ving sportvelden Irislaan). Bij het lopen daarvan moeten aller lei opdrachten worden uitge voerd. Verder kunnen de scho len bij de werkgroep een kist le nen, met daarin allerlei hulpma teriaal om bomen te bestuderen. Traditioneel is aan de boom feestdag het planten van bomen door scholieren verbonden. Ook dit jaar gebeurt dat. Op 9 en 10 april gaan de leer lingen van de volgende scho len aan de slag: - Pieter Louwerseschool (hier wordt de eigen schooltuin beplant met sierheesters); Bomeen zijn er niet zomaar. We zouden ze echt niet kunnen mis sen. Een heleboel straten zouden maar wat kaal zijn. Het uitlopen in het voorjaar, de bloei in voorjaar en zomer en de fraaie tinten in de herfsthet verloopt vaak ongemerkt, maar zou u het willen mis sen? En als er geen bomen waren, dan was er voor vogels ook veel minder plaats om te rusten en nesten te maken. Wat minder merk baar, maar toch belangrijk is, is het feit dat de boom leverancier van zuurstof èn van hout is. Wat zouden we zonder moeten? Bossen en parken zijn dan nog niet eens genoemd.. Het is dan ook niet voor niets dat f er jaarlijks een boomfeestdag is. Op 10 april is het weer zover. Met name op die dag, maar ook de weken 'eromheen' wordt er op vele scholen aandacht aan 'de boom' besteed. Doel is kinderen kennis te laten maken met (verschillende soor- ten) bomen èn het belang ervan. Dat gebeurt op allerlei ma- ,r nieren. Door het Landelijk Comité Natio nale Boomfeestdag is een pak ket lesmateriaal ontwikkeld. Alle basisscholen in de gemeente hebben zo'n pakket gekregen. Het bestaat uit verschillende mappen. De inhoud ervan is ge richt op verschillende leeftijds groepen. Het helpt de kinderen geleidelijk aan kennis te maken met bomen en het belang ervan. Afvalbakken staan er genoeg. Toch neemt, helaas, lang niet een ieder de moeite om even vijf of misschien vijftien meter om te lopen. Frietbakjes, papier, peuken, kauwgomhupsakee, laat maar waaien. Dat doet het dan ook. 't Is geen gezicht, zeker niet in de winkelstraten. - Jacob Catsschool (ook hier wordt de schooltuin be plant, zij het met sier heesters en boompjes); - Bouwen Ewoutschool (de leerlingen daarvan gaan boompjes planten in de Clijverstraat, die momen teel wordt heringericht); - basisschool Schoonenburg (de leerlingen daarvan zul len de geluidswal aan de Lekstraat gaan aankleden met sierheesters). "Leven met hout, is zorgen voor bos". Dat is de titel waar onder de openbare biblio theek deze maand aandacht zal besteden aan bomen, bos sen en wat daar zoal mee sa menhangt. Daarbij zal onder meer worden ingegaan op de problematiek van het houtver- bruik en het grootschalig kap pen van bossen. Van 4 tot en met 23 april wordt over dit onderwerp in de biblio theek een expositie gehouden. Deze wordt opgebouwd in sa menwerking met de afdeling be plantingen van de gemeente. Bovendien vormt de bibliotheek volgende week woensdag (9 april) het startpunt voor rondlei dingen door de binnenstad. Doel: laten zien welke functie en plaats de bomen in de bin nenstad innemen. Om 14.00-, 15.00- en 16.00 uur starten de rondleidingen, die onder des kundige begeleiding staan van gidsen. Belangstellenden krij gen daarbij een boekwerkje. Daarmee kan men eventueel ook zelfstandig 'op pad'. Woensdag 9 april as. om 19.30 uur komt in het stadhuis de Commissie communicatiebeleid bijeen. Op de agenda van deze commissies, die het college van b. en w. adviseert over aspecten van voorlichting en inspraak, prijkt onder meer de Nota Loka le omroep. Deze nota is door een werkgroep van de Culturele Raad Vlissingen samengesteld en behandelt èen aantal aspec ten die aan het invoeren van lo kale omroep verbonden zijn. De vergaderingen van de Com missie communicatiebeleid zijn openbaar en er is spreekrecht voor belangstellenden. Evenals voorgaande jaren treft de gemeente deze maand weer voorbereidingen voor de opstelling van het welzijnspro- gramma voor 1987. Organisa ties moeten hiervoor weer hun begrotingsgegevens indienen om volgend jaar in aanmer king te komen voor subsidie. Organisaties die dit jaar voor de eerste maal in aanmerking wen sen te komen voor subsidie in het kader van de welzijnsplan ning 1987 kunnen bij de ge meente een aanvraagformulier vragen bij: bureau welzijn. Stad huisplein 2, 4382 LG Vlissingen. Bellen om zo'n formulier kunt u naar de nummers 87208, 87334 of 87336. Bij het bureau welzijn is ook nadere informatie ver krijgbaar. Sportverenigingen zullen weer benaderd worden door het ge meentelijke orgaan Sportbelan- gen. Sportverenigingen moeten zich voor nadere informatie tot dit orgaan wenden (telefoon 60267). Over enige tijd breekt de vakantieperiode weer aan. Het bureau burgerzaken in het stadhuis dat uw benodigde reisdocumenten verzorgt krijgt het dan extra druk. Gevolg: langere wachttijden voor het krijgen van een paspoort of toeristenkaart. Zorg daarom de drukte vóór te zijn door nu uw reispapieren in orde te maken. Daarom worden die straten en promenades dagelijks, behalve zaterdag en zondag door de ge meentelijke reinigingsdienst ge veegd. Dat gebeurt met behulp van een veegmachine. Die gaat dan de volgende straten door: - Walstraat; - Lange Zelke; - Torenstraat: - Oude Markt: - Bellamypark; - Coosje Buskenstraat; - Scheldestraat; - Aagje Dekenstraat. Om nu te voorkomen dat het winkelend publiek en ander ver keer wordt gehinderd gebeurt het veegwerk voor 9.00 uur 's morgens. Daarbij wordt overi gens niet altijd een vaste route gevolgd. banken een geldig reisdocu ment vragen als u daar geld wilt opnemen. De toeristenkaart is 2 jaar geldig in alle hiervoor ge noemde landen, plus: Denemar ken, Groot Brittanië, Ierland, Malta, Noorwegen en Zweden. Voor sommige landen hebt u, naast een geldig paspoort, een visum nodig. Dat is het geval voor o.a. Oost-Duitsland, Hon garije, Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, de Sowjet- Unie, de Verenigde Staten en Indonesië. Voor een visumaan- vrage kunt u zich wenden tot de ambassades of consultaten van deze landen in Nederland. De ANWB kan u hierover eveneens inlichtingen verstrekken. Voor vreemdelingen in Neder land bestaat een apart paspoort. De aanvragen hiervan en van andere reisdocumenten voor vluchtelingen lopen van de ge meente via de ministeries van Buitenlandse zaken en Justitie. Hier gaat veel tijd in zitten. De gemeente raadt u aan in deze gevallen zeker 3 a 4 maanden voordat u op reis wilt uw aanvra ge in te dienen. Alle reisdocumenten worden verzorgd door het bureau bur gerzaken op de begane grond in het stadhuis. Het bureau is op werkdagen geopend van 8.30 - 12.30 uur en van 13.30 - 15.00 uur. Maar: kom tijdig, dus voor de grote vakantiedrukte. Men helpt u er graag "op weg"! Een enkele keer wordt de route wel eens geheel of gedeeltelijk niet gereden. Geprobeerd wordt dat zoveel mogelijk te vermij den. Er kan zich echter wel eens een motorstoring voordoen. En soms is de inzet van het perso neel dat het voertuig bemant el ders vereist. Dat kan het geval zijn bij ziekte èn wanneer er te gen gladheid gestrooid moet worden. In de tentoonstellingsreeks "Omtrent schilderkunst" toont de ge meentelijke galerij Bellamy 19 aan het Bellamypark nummer 19 werk van de 64-jarige Limburgse beeldend kunstenaar Pieter Defesche. De tentoonstelling wordt aanstaande zaterdag 5 april om 15.00 uur officieel geopend door Nico Out uit Middelburg. De tentoonstelling duurt tot en met 26 april as. De openingstijden zijn: van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 - 12.30 uur en van 13.30 - 17.00 uur en op zaterdag van 13.00 - 17.00 uur. Het bureau burgerzaken in het stadhuis waar u moet zijn voor het aanvragen van ondermeer uw paspoort (foto: Johan Murre). Een nieuw paspoort kost f 67,40. Verlengen is even duur, maar wordt zelden meer ge daan. Een paspoort is 5 jaar gel dig voor alle landen van de we reld. Om een nieuw paspoort te krijgen moet u aan de balie van het bureau burgerzaken het "oude" reisdocument en twee zwart/wit pasfoto's inleveren en vooruit betalen. Jongeren tot 16 jaar kunnen een jeugdpaspoort krijgen dat ook 5 jaar geldig is. Het kost f 43,55. Beide ouders moeten hiervoor toestemming verlenen. Jonge ren tot 16 jaar kunnen ook bijge schreven worden op het paspoort van één van de ouders. Dat kost f 7,35. Wie één van de bekende vakan tielanden bezoekt kan ook vol staan met een toeristenkaart. Dat is goedkoper. De kaart is 2 jaar geldig en kost f 26,30. U hebt er ook twee zwart/wit pas foto's voor nodig en u moet - net als bij het paspoort - vooruit betalen. Er is ook een toeristenkaart voor jongeren tot 21 jaar verkrijgbaar. Die kost f 15,80. Ook hiervoor is toestemming van beide ouders nodig. Zoals gezegd is het paspoort geldig voor alle landen van de wereld. Wanneer het echter niet langer dan 5 jaar verlopen is, kunt u er als toerist nog mee naar de volgende landen: An dorra. België, West-Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Liechtenstein, Luxemburg, Mo naco, Oostenrijk, San Marino, Spanje en Zwitserland. Gaat u alleen naar deze landen, dan kunt u dus 10 jaar met uw paspoort "doen". Wel is het zo dat in deze landen sommige De medewerkers van de ge meentelijke reinigingsdienst doen hun best de stad óók voor u zo schoon mogelijk te houden. Helpt u hen. 't Is vaak maar een heel kleine moeite, een paar stappen. Het houdt het winkelen óók voor anderen wel zo prettig!

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5