Wedstrijden bodybuilden in d Ie Schouwburg Ve zien ei r l tocl i zei ker I tee 1 V ro uweli t jk ui it!' de bibliotheek bijvoorbeeld. Vroeger kwam ik er alleen om een romannetje te lenen... HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Gitarist Russell Postema geeft paasconcert in Britannia De Ruyterstadsingers in concert PEETEUS De Faam De Vlissinger VERVROEGD OPENING NIEUW RESTAURANT OPEN SCHOOL: HERWAARDERING GEMISTE KANSEN VERBOUWING GESLOTEN BONTMANTELS MAIS0N VISSER Jubileum op serviezen glasserviezen en cassettes .GESCHENKEN Elke dag Eerste beker? Foutloos In verband met PASEN is de sluitingstijd voor advertenties van van 2 april Advertenties voor deze editie moeten uiterlijk vrijdag 28 maart om 16.00 uur in ons bezit zijn. zie adv. Uithoek J. P. ARossël voor het seizoen '86-'87. Kleurwedstrijd Woensdag 26 maart 1986 DEwlSSINGER oplage 22.800. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam totale oplage 44 950. uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51postbus 501 7. 4330 ka middelburg. 01180-27651advertentie: walstraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé, w melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651. toestel 54 De uit Canada afkomstige gitarist Russell Postema verzorgt het in middels traditioneel geworden paasconcert in Hotel Britannia in Vlissingen. Maandag 31 maart komt deze veelzijdige gitarist op uitnodiging van organisator Henny van Och- ten naar Vlissingen. De 27-jarige gitarist speelt al van zijn dertiende jaar gitaar. In Canada studeerde hij muziek en momenteel bereidt hij zich voor op het eindexamen gitaar aan het Utrechtse Conser vatorium. Russell laat tweede paasdag een Giarist Russell Postema aantal gebieden van het gitaarre pertoire de revue passeren. Hij begint zijn concert met een paar klassieke werken van onder ande ren J.S. Bach. Verder speelt Postema modern werk van Villa- Lobos, De Falla en Ponce. Na de pauze speelt hij voornamelijk fla- mengo, de karakteristieke volksmuziek uit het Spaanse An- dalusië. Het optreden van Russell Poste ma begint 's middags om vier uur. Plaatsen kunnen worden gereser veerd via telefoonnummer 01184-70935. DEZE WEEK IN Héél veel modenieuws van zaken die modes hows organiseerden de ze week in 'Zaek'n bin Zaek 'n Geen koperen bruidspaar, maar een koperen kapsalon - Fleur Haarmode - in 'uit het zakenhart'. Rubrieken: ar- chiefsprokkels, Korte Informatie, film, podi um, expositie Repetitie van het Vlissinge koor. De Ruyterstadsingers in Vlissin gen geven een concert. De veertig leden van het gemengd jongeren koor doen dat niet alleen. Er zijn twee gastkoren. Het Westkappels Dameskoor en het pasopgerichte kinderkoor 'de Notekrakers'. De jaarlijkse uitvoering wordt zater dag 29 maart verzorgd in de Ruy- terzaal van hotel Britannia in Vlissingen, aanvang acht uur 's avonds. Het kinderkoor'De Notekrakers' begint het concert met een pot pourri van Nederlandstalige kin derliedjes en gedeelten uit 'Kinde ren voor kinderen'. Het Westkap pels Dameskoor zingt een gedeel te uit hun recente uitvoering en De Ruyterstadsingers brengen voor de pauze een gevarieerd pro gramma van liedjes in zes talen. Alle drie de koren worden geleid door Riet Westerweele. Het eerste gedeelte van het concert wordt besloten met een demi-finale waaraan de drie koren gezamen lijk meewerken. Straatfestival Na de pauze brengen De Ruy terstadsingers een bont pogram- ma in de stijl van het straatfesti val. Fraaie kostuums en kleurige decors vormen de voornaamste attributen bij dit bonte spektakel waarin allerlei figuren, clowns, straatmuzikanten en vissersvrou wen, komen opdraven. De leden van het jongerenkoor hebben de laatste maanden hard gewerkt aan hun nieuwe programma dat een veelbelovend festijn gaat worden. Een loterij moet een gedeelte van de kosten van de avond goedma ken. Na afloop van het jaarlijkse concert worden de bezoekers door Thea de Smit, voörzitter van het jongerenkoor, uitgenodigd om nog wat na te praten aan de bar. De Ruyterstadsingers bestaan al twintig jaar. En dit jubileum wordt groots gevierd. Met een musical, De Kleine Parade, van Wim Sonneveld. Dit moet een hoogtepunt worden in het bestaan van De Ruyterstadsingers. Na de uitvoering van aanstaande zater dag wordt het project opgevat. Voor de opvoering van de jubi leummusical wordt uitgeweken naar de schouwburg in Middel burg. Vrijdag 10 en zaterdag 11 oktober wordt de musical voor het publiek gebracht. Kinderkoor In het jubileumjaar hebben De Ruyterstadsingers ook een kin derkoor opgericht. En dat bleek in een behoefte te voorzien, want in de korte periode van het bestaan van het kinderkoor -in ja nuari van dit jaar opgericht- zijn al vijftig jongens en meisjes in de leeftijd van 7 tot en met 12 jaar lid van 'De Notekrakers' zoals net koor is genoemd. Iedere donder dagmiddag van vier tot vijf uur wordt in De Van Duyvenvoorde- school aan de Dongestraat in Oost-Souburg gerepeteerd. De Ruyterstadsingers oefenen in dezelfde lokaliteit maar doen dat 's maandagsavonds van half acht tot half tien. Kaarten Voor de uitvoering van aanstaan de zaterdag kunnen kaarten tele fonisch worden besteld op num mer 01184-60738 (F. Tournoy) of bij de koorleden en voor zover voorradig, 's avonds aan de zaal. Het lijkt -hoewel wat moralistisch getint- dat wie eenmaal de boot heeft gemist kansloos kan zijn om de andere, misschien hetere, leukere of aantrekkelijkere, overkant te bereiken. Een leven 'vol gemiste kansen' hoeft echter niet te blijven voortdobberen. Zeker niet op onderwijsgebied. Wie wil, kan verder leren. De Open Universiteit is re voor de ambitieuze leergierigen, er zijn dag- en avondscholen (de 'moedermavo') en technici kunnen zich op vele gebieden bekwamen. Er zijn verder diverse specialistische opleidingen, maar dan is er ook nog de groep die nooit heeft geleerd -nooit heeft kunnen 'doorleren'. Bijvoorbeeld vrouwen. Als meisje van -pakweg- veertien-vijftien jaar werd al bij voorbaat voor haar beslist: Je bent een meisje. Kom maar in het huishouden. Dan kun je moeder helpen'. Juist die groep bleef lang buitenspel staan. Er waren weliswaar zo hier en daar wat cursusjes te volgen in de wijk- of buurthuizen, maar gestructureerde hersengymnastiek lag niet voor het oprapen. Totdat er zo'n half jaar geleden de Open School op Walcheren van start ging. Dit initiatief van de VJV's in Middelburg en Vlisingen en de Zeeuwse dag en avondscholengemeenschap sloeg in als een bom. maar liefst 38 leerlingen krijgen nu in Westkapelle, Middelburg of Vlissingen een opleiding 'op maat'. En voor velen betekent deze opleiding het vertrekpunt naar 'doorleren'. Wat zijn de ervaringen van de 2e volwassen leerlingen. Met Suus Mulder (39), Annet Voortman (33) en Riet Brasz (36) blikken we terug. Dertigers terug in de schoolbanken. "Het lijkt alsof het een opleiding is voor vrou wen. Er zijn ook mannen op school. En dat gaat allemaal pri ma", tekent het drietal aan. On tevredenheid over vermeende on wetendheid dreef het drietal weer de schoolbanken in. "Maar", is nu al de ervaring van Riet Brasz. "Ik wist meer dan ik dacht. Dat is me duidelijk geworden tijdens de lessen". De andere twee vrouwen hebben dezelfde ervaring. "Je denkt steeds: houd je mond maar dicht als er ergens over wordt ge praat. Dankzij deze cursus durf ik nu mee te praten". Annet Voort man vult aan: "Dat komt ook door de thema's die we behande len en waarover iedere cursist een werkstuk maakt, je moet dan wel ergens op afgaan". Ergens op af gaan? "Ja de bibliotheek bijvoorbeeldd. Vroeger kwam ik er alleen om een romannetje te lenen. Door de werkstukken die we over een be paald thema moeten maken, dien je gegevens te verzamelen. Ik weet nu dat er heel wat is te vinden in de bibliotheek". Suus Mulder toont een mapje waarin ze haar werkstuk gerangschikt heeft op geborgen. 'Kind en media' staat er met keurige wrijfletters op de omslag. "Dat heeft mijn man ge daan", pronkt de Vlissingse. Wat denken de dames Brasz, Voortman en Mulder te bereiken met deze cursus. Suus Mulder weet het zeker. "Ik ga hierna de Mavo volgen. De Annet Voort man. Riet Brasz en Suus Mulder. Een half jaar goede ervaring met de Open School. Wilma Souisa uit Middelburg is één van de vijftig deelnemers die zaterdag 29 maart het podium van de Schouwburg in Middel burg betreedt. Ze neemt deel aan Altas V, wedstrijden bodybuil den, die zouden kunnen worden betiteld als officieuze Zeeuwse kampioenschappen. Mevrouw Souisa (26 jaar en moeder van twee kinderen) toont haar spier ballen in de klasse boven de 52 ki logram. Voor de derde keer neemt ze deel aan wedstrijden. Diezelfde dag treedt ze ook op in Krimpen aan de IJssel, waar 's avonds wedstrijden worden ge houden en een bus Zeeuwse krachtpatsers heeft ingeschreven. Atlas V in de Middelburgse schouwburg begint rond 10 uur 's motgens. Een tikkeltje verlegen kijkend van onder haar royale haarlokken legt ze uit wat haar aantrekt in de ze sport. Het typisch mannelijke er van wijst ze naar het rijk der fabels. "Wat mannelijk?" Wer ken aan je figuur, dus stomweg de letterlijke vertaling van bodybuil den, is misschien zelfs meer vrou welijk dan mannelijk. En mannen Buiqp'0 Uitgebreide kollektie op de 1e etage NIEUWE BURG 8 MIDDELBURG - TEL. 01180-13266 die bodybuilden geven meer om hun lijf dan wie ook, luidt kort samengevat haar betoog. Ze legt verder uit: "Bodybuilden is niet alleen een kwestie van grote spierballen. Kijk maar naar de fo to". Ze overhandigt een kleuren foto waarop ze samen met een sportvriendin poseert. "We zien er toch zeker héél vrouwelijk uit! Wat me vooral trekt in deze sport is het trainen. Dat is niet alleen leuk, het is ook telkens weer een uitdaging. Je bent vooral met je zelf bezig, met je lichaam. Zeg maar: een inspannende ont spanning". Drie jaar geleden stapte Wilma Souisa voor het eerst een sport school binnen. "Ik was net beval len en had zo hier en daar wat vet rollen. Ik trainde vooral om mijn figuur te corrigeren. Maar ik vond het steeds leuker, ook om steeds zwaardere gewichten te ne men. Ik deed het toen drie a vier keer per week. Nu, voor de wed strijd, train ik elke dag. Zo één keer per veertien dagen neem ik een rustdag. Dan wordt het me echt eventjes te veel. Maar na zo'n dag ben ik weer echt gemoti veerd om er tegenaan te gaan". Dagelijks stoeien met halters, dumbels of andere spiervergro- tende instrumenten is de lust en het leven van een bodybuilder. Ze kunnen wegdromen over de vele kilo's die x-maal worden getild. Romantiek rond biceps, tripces, borst en rug, schouders en benen. De lichaamsdelen krijgen alle maal een aparte behandeling. Af zien wordt het pas als er wedstrij den in het verschiet zijn. Zo'n zes weken er voor moet alle vet wor den weggewerkt. De spieren moe ten optimaal aan de kritische jury kunnen worden getoond. "Dat is pas echt afzien", zucht Wilma Souisa. En haar blik wordt wazig als de dienster in het Middelburg se restaurant een schoteltje pin da's neerzet. "Daar heb je het nou", treurt ze met een glimlach. "Dat moet ik nou allemaal laten staan. En ik ben zo'n lief hebster". Wat eet ze dan wel, vraag ik voor zichtig. *'Nou je kunt beter vra gen wat ik allemaal niet eet. Dat is een hele lijst. Eèèh...laat ik eens kijken. Koolvis mag, kip en fruit, rauwkost... en wat kwark. En uiteraard vitaminetabletjes. An ders houd je het niet vol. Wat dat betreft hebben vrouwen het veel moeilijker dan mannen. Die mo gen best een beetje vet hebben; hun spieren zijn ook meestal gro ter. Ik wil het vrouwelijk houden. Elegant dus. En daarom mogen er bij mij dan ook niet van die enorm dikke spierballen zijn te zien". Wilma Souisa mikt er op dat ze dit jaar in de prijzen zal vallen. De andere keren viel ze er net bui ten. "Ik heb me deze keer enorm goed voorbereid. Ik denk dat ik in Middelburg mijn eerste beker zal veroveren... Althans, ik hoop het", voegt ze er voorzichtig aan toe. Haar trainer en organisator van de wedstrijd in de Schouw burg, Hedwig Samson, knikt be vestigend. Behalve de wedstrijden in de Schouwburg heeft deze Hedwig Samson uit Vlissingen voor een afwisselend programma gezorgd aanstaande zaterdag. Zo is er een demonstratie aerobic en er zijn le den van een sportschool die tonen welke mogelijkheden karate in huis heeft. Verder is er een gastoptreden van een gigant op bodybuilding gebied: Brian Bu chanan. Deze Engelsman (aan vang optreden 16.25 uur) was de afgelopen jaren twee keer Mister Univers. Overigens geeft Buchanan een trainingsdemonstratie in de Mid delburgse sportschool 13e Fit op donderdag 27 maart vanaf 20 uur. Een bodybuildwedstrijd bestaat uit drie onderdelen. Eerst komen de deelnemers op het podium om hun symmetrie te laten beoorde len. Daarna volgen de verplichte poses en tot slot de vrije poses, waar op muziek balletachtig de spierballen worden getoond. Dat laatste onderdeel is feitelijk het enige wat leken aanspreekt. Wil ma Souisa: "Je komt altijd heel nerveus het podium op. Maar als het publiek reageert op wat je doet, ontstaat er een wisselwer king. Dan ga je je lekker voelen en kom je zelfverzekerder over. moedermavo. Met deze cursus leer ik leren, zeg maar discipline opbrengen om een bepaalde stof te leren onderzoeken en daarna te beheersen. Ik heb vanaf mijn veertiende gewerkt. Ik moest mijn moeder helpen. Dat hoorde nou eenmaal zo. Ik was het enige meisje op de boerderij. Ik heb verder nog wel eens een cursusje Engels en Duits gedaan. Na de Mavo hoop ik eens wat anders te kunnen doen, dan huishoudelijk werk. Bijvoorbeeld in een winkel werken. Op kantoor werken zie ik trouwens ook niet zitten. Daar ben ik te ongeduldig voor. Ik houd wel van wat actie". Annet Voortman weet nog niet wat ze na deze cursus van de Open School gaat doen. Ze is on gehuwd en heeft dus geen enkele verplichting naar een ander toe. Riet Brasz, gehuwd en moeder van twee kinderen van 11 en 15 jaar heeft met het volgen van deze cursus ook geen bepaald doel voor ogen. "Ik wil foutloos brie- Wilma Souisa (staand) met haar Irainingsvriendin Manila van 't Loo. ven kunnen schrijven. Ik doe de cursus voor mezelf. Meer niet". Zelfbewuster en voor je mening uitkomen. En niet steeds denken: 'daar weet ik toch niets van'. De drie Open School-Ieerlingen, die overigens zeggen ook namens de- andere leerlingen te spreken - ze zijn 'afgevaardigd' - wekken op z'n minst de indruk dat ze hele andere mensen zijn geworden. Ze benadrukken steeds weer dat die ene dag thema en die andere dag rekenen en taal per week het ge makkelijker maakt om bijvoorbeeld- ook eens tegen de mening van anderen in te gaan. Mensen in hun omgeving, met hetzelfde misgenoegen over het opleidingsloze verleden, raden ze steevast aan om toch vooral mee te gaan naar de Open School. "Want", zo leggen ze uit, "er is geen bepaaldde dag dat je aan zo'n cursus moet beginnen. Je kunt er middenin gewoon insprin gen. De cursus zelf duurt maxi maal twee jaar. Langer mag je er niet bij blijven zitten. Trouwens, de vooropleiding mag niet meer zijn dan twee jaar voortgezet on derwijs". Nog wat nuttige informatie. De Open School is voor Walcheren in Middelburg, Vlissingen en West kapelle en is begonnen - ruim vijf maanden geleden dus - in het ka der van 'volwasseneducatie'. Het is een vervolg op acht experimen ten die elders in het land werden gehouden. Voor mensen die wei nigkansen hebben gehad om 'door te leren' is de Open School opgezet. De leerstof wordt aange past aan de vraag van de leerlin gen. Volgens Suus Mulder, Annet Voortman en Riet Brasz is dat een uitstekende mthode. En het feit dat ze een belangrijke vinger in de pap hebben als het gaat om de les sen heedt tot gevolg, dat ze meer betrokken zijn bij de onderwer pen en er 'deelgenoot' van zijn. In de klassen -zo concluderen ze pertinent- verloopt de discussie tijdens de besprekingen over de inhoud of het vaststellen van een thema, altijd uiterst gediscipli neerd. De vrouwen en het handje vol mannen beginnen dan ook steeds eensgezind aan de lessen, "nadat", - Suus Mulder- "eerst een bakje koffie is gedronken". wegens van 2 t/m 18 april Onze excuses voor dit ongemak. SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG «s.01 180 13221 tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor loszittende prothese en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen Ter gelegenheid van Pasen pre senteren wij de nieuwe collectie Reservering voor het najaar mogelijk. uw Bont- en Hoedenspeclallst. Papegaaistraat 9-11 Goes. Tevens zomerbewaring. Eigen ateliers. IN DEZE KRANT EEN KLEURWEDSTRIJD VOOR DE JEUGD MET AANTREKKELIJKE PRIJ ZEN. LEUK OM TE DOEN IN DE PAASVAKANTIE. LET WEL OP DE INLE- VERTERMIJN.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1