Computertomograaf DEWATERSNOOD VAN 1906 Vakantietent komt naar Middelburg Alarmnummers in Zeeland LEKKER WEG IN EIGEN LAND' DE FAAM-DE VLISSINGER Noord-Zeeland Zeeuwsch-Vlaanderen Tholen en Sint Philipsland Telefonische hulpdienst Woensdag 12 maart 1986 Provinciale staten vergaderen vrijdag 21 maart, 10.00 uur, in de statenzaal, Abdij 11, Middelburg. De vergadering is openbaar en dus voor iedereen toegan kelijk. Grondtransacties ETI Wegen Landinrichting Mooie Moeite Patiënten organisaties Natuurbehoud Directie PZEM IN BEROEP A rch iefsprokkels Ylissiogsche DamtsierMoigiDg „TOUBISTENCLUB". Liefiaiigyssjires op Woensdag 21 Maart, ABDIJ Centrale meldkamer in Vlissingen Het alarmnummer voor ambu lances en de brandweer voor Schouwen-Duiveland en de Be- velanden (met uitzondering van Reimerswaal) is veranderd. Dat wil zeggen: het abonneenum mer 14444 is gelijk gebleven, maar het kengetal is nu dat van Vlissingen 01184 in plaats van dat van Goes. Aanleiding tot de verandering is de reorganisatie van de Be scherming Bevolking. De cen trale van het hulpcentrum Noord- en Midden-Zeeland was bij de BB ondergebracht. Door de aanstaande opheffing van de BB was het zaak naar andere huisvesting om te zien en die werd gevonden in de alarmcen trale van de regionale brand weer in Vlissingen. Voor de volledigheid worden al le alarmnummers in de provin cie vermeld. De regio Noord-Zeeland bestaat uit Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland, Walcheren en Zuid-Beveland (met uitzonde ring van Reimerswaal, die (nog) niet bij de regionale brandweer is aangesloten). Het alarmnummer is voor deze gebieden: 01184-14444. Via dat nummer zijn bereikbaar de brandweer en het ambulance vervoer. Via het nummer wordt verder verwezen naar allerlei hulpinstanties in de provincie in gevallen dat brandweer en am bulancevervoer niet de juiste oplossing kunnen bieden. De brandweer in Reimerswaal heeft het alarmnummer 01130-1818. Voor de ambu lance kunnen inwoners van Rei merswaal weer wel terecht op het centrale nummer 01184-14444. Voor de politie zijn er verschillende nummers in dit gebied, afhankelijk van de plaats, waar de hulp nodig is: gemeentepolitie Goes 01100-1 5555, gemeentepolitie Middelburg 01180-12222, ge meentepolitie Vlissingen 01184-13333 en de rijkspolitie heeft één nummer: 01180-33333. In Zeeuwsch-Vlaanderen is het centrale nummer voor brand weer en het ambulancevervoer 01150-12200. De gemeente politie van Terneuzen heeft het alarmnummer 011 50-94444 en voor de rijkspolitie geldt hier weer het centrale nummer 01180-33333. Op Tholen en Sint Philipsland is er één centraal alarmnummer voor brandweer, ambulancever voer en de politie: 0011. Bo vendien is dit nummer gratis te bellen. Voor heel Zeeland is er in Mid delburg de telefonische hulp dienst die dag en nacht bereik baar is voor mensen die over hun problemen willen praten. De dienst is bereikbaar onder nummer 011 80-1 5551 IEUWS Staten vergadering De stichting Kankerpreventie Zeeland is. vorige week een actie be gonnen om voor Zeeland een computertomograaf te krijgen. De stichting wil zoveel mogelijk geld inzamelen om staatssecretaris drs. J.P. van der Reijden van volksgezondheid ervan te overtuigen, dat Zeeland zo'n voorziening moet hebben om vroegtijdig tumoren te kunnen ontdekken. Nu moeten patiënten voor zulk onderzoek naar Rotterdam of Breda. Het belangrijkste argument om Zeeland tot nu toe verstoken te la ten van een computertomograaf of scanner is, dat Zeeland te dun bevolkt is en dat als gevolg daarvan te weinig patiënten gebruik zul len maken van de voorziening. De stichting Kankerpreventie Zeeland vindt, dat als de kleinschalig heid van de provincie als argument wordt gebruikt, het probleem ook vanuit de beperktheid van de mogelijkheden moet worden be naderd. De oplossing is te werken met een mobiele tomograaf: de apparatuur wordt gemonteerd op een trailer die in alle regio's kan worden ingezet. Er kan een schema worden gemaakt, waardoor per regio met vaste uren kan worden gewerkt, waarop de compu tertomograaf dan beschikbaar is. Een mobiele computertomograaf is voor Nederland uniek, maar in Amerika zijn er al vijfhonderd. Een scanner kost twee miljoen gulden. De stichting Kankerpreven tie Zeeland wil daarvan de helft bijeen brengen. Het Zeeuwse be drijfsleven is gevraagd daarin een wezenlijke bijdrage te leveren, maar ook op particulieren wordt een beroep gedaan. De stichting heeft daartoe een gironummer opengesteld: 141340 waarop de gif ten worden ingebracht. Het bestuur van de stichting Kankerpreventie Zeeland bestaat uit een aantal particulieren. In de raad van advies is vooral de medi sche wereld vertegenwoordigd en in het comité van aanbeveling zijn nogal wat politieke functionarissen vertegenwoordigd. ^1 Het dagelijks bestuur van de provincie geeft aan de staten een overzicht van de aan- en verkopen van grond en pacht- ontbindingen over het tweede halfjaar van 1985. Grootste aankoop was die van ruim elf hectare landbouwgrond voor aanleg van de weg over de Oesterdam, tussen Tholen en Zuid-Beveland. Het Economisch Technologisch Instituut (ETI) voor Zeeland doet economisch, technolo gisch en geografisch onderzoek ter bevordering van de econo mische welvaart en de maat schappelijke ordening. De staten moeten beslissen over de opheffing van het ETI, waar vijftien mensen werken. Voorwaarden daarbij zijn, dat er geen ontslagen vallen en dat een deel van het werk blijft bestaan. De te handhaven taken moeten voortaan voor het merendeel worden uitgevoerd door de af deling economische zaken van de provincie. Alleen het werk voor het beroepsonderwijs gaat naar het provinciaal opbouwor- gaan Stichting Zeeland. Behalve het beroepsonderwijs- werk blijven dan bestaan het sociaal-economisch onderzoek, bedrijfs(economische) contac ten/economische ontwikke lingsactiviteiten, waaronder vallen de advisering aan ge meenten en provincie en het verstrekken van informatie over bedrijfsvestiging, en vervulling van het secretariaat van de Zeeuwse Raad voor de Ar beidsmarkt. Een deel van de bedrijfs(econo mische) contacten/economi sche ontwikkelingsactiviteiten wordt niet overgenomen: het geven van actieve voorlichting aan bedrijven over subsidies en overheidskredieten, bedrijfse conomische advisering aan het bedrijfsleven en de begeleiding bij schuldsanering. De overwe ging daarbij is, dat er voldoende organisaties in de provincie zijn, die deze taken uitoefenen, zoals de kamers van koophandel en het regionaal instituut voor het midden- en kleinbedrijf. De ETI-administratie - financiën en secretariaatswerk - wordt ook opgeheven. De mensen die er werken gaan soortgelijk werk doen bij het bureau economi sche zaken van de provincie. Het personeel van de huishou delijke dienst van het ETI gaat naar dezelfde dienst van de pro vincie over. De dienstcommissie van de pro vinciale griffie en het georgani seerd overleg gaan akkoord met de nieuwe opzet, maar zij vin den, dat na een half jaar moet worden bekeken hoe de situatie zich dan heeft ontwikkeld. In de sociaal-economische sec tor wordt verder gepraat over de sociaal-economische consul- tatiegroep - een adviesorgaan van de provincie. De sector landbouw- en visserij zal in de groep worden vertegenwoor digd door de hoofdingenieur directeur landbouw en voedsel voorziening. De consultatie- groep wil niet in het openbaar vergaderen, maar heeft er geen bezwaar tegen, dat de versla gen van de vergaderingen aan de leden van de statencommis sie voor economische zaken worden gezonden. De staten wordt een krediet ge vraagd van ruim 1,8 miljoen gulden voor het aanbrengen van een toplaag op de weg Middelburg-West-Souburg. Een krediet van 3,2 miljoen gul den is nodig voor de voorberei ding en grondaankoop voor de aansluiting op Tholen van de weg over de Oesterdam. De weg tussen de Zeelandbrug en de rijksweg naar Zierikzee moet worden verbreed en er komt een nieuwe asfaltlaag op. De kosten van de verbreding - bijna drie ton - staan nog niet op de begroting, die voor de asfal tering wel. Voorgesteld wordt beide zaken tegelijk uit te voe ren, doordat dan bijna 60 mille kan worden bespaard. De provincie moet jaarlijks voor stellen doen over de landinrich ting aan de minister van land bouw en visserij. Aan de staten wordt voorgesteld de ruilverka velingen Walcheren, Sluis- Oostburg (beide in voorberei ding) en de ruilverkavelingen Aardenburg, Breskens- Zuidzande, Sint Philipsland en Schoondijke (alle nieuw) op het voorbereidingsschema voor te dragen. Voor Sluis-Oostburg, Breskens-Zuidzande, Sint Phi lipsland en Schoondijke gaat het om ruilverkavelingen met een administratief karakter. De staten wordt een garantie subsidie van f 25.000,— ge vraagd voor de uitgave van het kunstmagazine Mooie Moeite van de stichting Kunstpromotie Zeeland. Als de staten ermee instemmen kan het dagelijks bestuur van de provincie beschikken over vijf tig mille ter subsidiëring van pa tiëntenorganisaties in Zeeland. De provinciale raad voor de volksgezondheid gaat een ver volgonderzoek instellen naar de wenselijkheid van een patiën tenplatform in de provincie. De staten wordt zesduizend gulden gevraagd voor het druk ken van posters en een folder over botulisme. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten koopt ruim een hectare van de dijk bij het natuurgebied Kwistenburg in Wolphaartsdijk. Voorgesteld wordt de helft van de aankoopkosten voor reke ning van de provincie te nemen. De kosten zijn begroot op bijna 6,5 mille. Bij de PZEM zijn er plannen de De eerste kamer uit Gedepu teerde Staten behandelt op dinsdag 18 maart, 10.00 uur, een bezwaar van de Taxicentra le Vlissingen BV. De centrale is het niet eens met de door b. en w. van Vlissingen vastgestelde geldigheidsduur van de bedrijfs- vergunning en het aantal taxi's dat mag worden gebruikt. Ook op 18 maart, maar om 10.20 uur, behandelt de Arob- commissie uit GS in een hoor zitting een beroep van de heer mr. C.J. de Wit uit Vlissingen. B. en w. van Vlissingen hebben verklaringen van geen bezwaar gevraagd voor de bouw van een frituur bij het winkelcentrum Papegaaienburg in Vlissingen. Die verklaringen zijn door GS verleend en hier is de heer De Wit het niet mee eens. De tweede kamer uit GS houdt die dag (18 maart) vier maal zit ting om beroepschriften tegen gemeentelijke beslissingen over bijstandszaken te behandelen. Het gaat om de gemeenten Ter- neuzen (3) en Axel, de zittingen beginnen om 10.40, 11.00, 11.20 en 11.40 uur. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. directiestructuur te herzien nu sinds eind vorig jaar directeur ir. L. Sisouw de Zilwa bij het be drijf is vertrokken. Het voorstel is een directeur en vier bedrijfs directeuren gezamenlijk de di rectie te laten voeren. De pro vincie is aandeelhouder in het energiebedrijf en aan de staten wordt voorgesteld met de nieu we opzet akkoord te gaan, op dat daartoe in de aandeelhou dersvergadering kan worden besloten. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 '4 ir "Gisterenmiddag had zeker nie mand op een hoogen vloed gere kend, anders zouden wel de noo- dige maatregelen zijn genomen om het water zooveel mogelijk te keeren. Toch zouden ook deze voorzorgsmaatregelen niet heb ben kunnen verhoeden dat het water overat naar de stad zijn weg had gevonden. Om 2 uur begon het water onrustbarend te wassen en we! op zoodanige wijze dat de Pottenkade met de Hooikade, Steenen beer en Rommelkade een zee toonde" zo staat er in de Vlis- singsche courant van 14-3-1906. Vandaag 12 maart 1986 is deze gebeurtenis precies tachtig jaar geleden. u («t«d ia da vul dei haar STOFKOPKB albiar. Wurun da fahaala apbraogst tal tirakkro tan roordaala no da door da watarnmp fatroffaaan biar tar ttada. Kotróa 0-50 per partoon Aidtidj 8 bb/. Baraaa (eopaad 7 uor. Plaataaa ta baaprakao Woaoadaf naaf'll uur k 10 caoU. DINSDAGAVOND GROOTE REPETITIE. Toagaokalgk roor Tolwuaaaao a 25 oaata aa kiadaraa k 10 caata. Het was geen gebeurtenis waarbij Vlissingen alleen werd getroffen. Héél Zeeland had te lijden van de zware noordwesterstorm die plot seling opgestoken was. Tot zelfs in Antwerpen had men last van dit noodweer. Daar was de Schelde buiten haar oevers ge treden en waren kaden, huizen en straten overstroomd. In Vlissingen stond het hele stads centrum onder water met alle ge volgen van dien voor de bewo ners. Winkelwaren, meubelen, al les dreef door de huizen. Soms zelfs op straat, omdat men in de haast om het vege lijf te redden zijn spullen niet meer in veiligheid had kunnen brengen. Men zag onder meer in de Wage- naarstraat een roeibootje waar mee diverse mensen nog naar huis werden gebracht. Deze overstroming bezorgde ook de redactie van de Vlissingsche Courant de nodige problemen. De kantoren, de drukkerij, de zet terij stonden geheel onder water. Het gevolg was dat een krant uit geven op dat moment onmogelijk was. Vandaar dat pas in het num mer van 14 maart melding kon worden gemaakt van de ramp die op 12 maart reeds gebeurd was. Bij al deze problemen was er in de krant toch nog plaats voor een stukje humor: "Een zeer eige naardige bijzonderheid willen we hier nog vermelden: op school E in de Wagenaarstraal werd in ee- ne der klassen door den onderwij zer aardrijkskundige les gegeven, waarbij hij het juist had over de overstrooming van den Bomme- lerwaard op hetzelfde oogenblik, de onderwijzer was zich van geen hoogen watervloed bewust, werd de school als het ware over stroomd en moesten de kinderen zoo spoedig mogelijk in veiligheid worden gebracht". Zodra de storm geluwd was en het water wat begon te zakken kwam er al hulpverlening voor de ergst getroffenen op gang. Van gemeentewege werd aan alle behoeftigen die hun brandstof hadden verloren, kolen verstrekt. Ook werd er een plaatselijk comi té opgericht tot leniging van de nood. Er bestond weliswaar al sinds 1861 een landelijk waters noodcomité met nog flink wat geld in kas, maar dit was bedoeld om steun te verlenen aan allen die, waar ook in Nederland, ar moe leden. Het fonds daarvan was echter bedoeld om in de eer ste nood te voorzien en schade vergoeding te geven aan hen die zónder dat tot volslagen armoede zouden vervallen. Het geld in de kas van dit comité bedroeg vier ton. De nood was echter groter. Daar om werden er plaatselijke com missies en een overkoepelend pro vinciaal comité opgericht. Allerlei aktiviteiten werden er ontwikkeld om de kas van het plaatselijk comité te spekken, zo als de organisatie van een liefda- digheidssoirée door de Vlissing sche Damesvereeniging "Tou ristenclub". Niet alleen financiële problemen waren er te overwinnen. Er moesten ook maatregelen getrof fen worden ten aanzien van de volksgezondheid. Men moest im mers attent zijn op het voorkó men van malaria. Ook zouden de vochtige woningen oorzaak kun nen zijn van het ontstaan van ziekten zoals tuberculose en rheu- matiek, zo vreesde men, terwijl 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. ook het drinkwater in het getrof fen stadsdeel een zorg was. Uiteraard kwam ook de welhaast traditionele kritiek los tegen de bestuurders en andere hulpverle ningsorganisaties inzake hun han delen. Doch ook deze storm luw de. Het gevolg van deze overstro ming was wel dat er zeer ernstig nagedacht ging worden over de veiligheid van de bewoners van de binnenstad en over het afwate ringssysteem van dat stadsdeel. Naast de klachten over stank van de havens bij eb, vormde deze overstroming een flinke duw in de rug van de voorstanders van dem ping van de oude havens. Zeer snel kwam het gemeente bestuur met een ambitieus plan dienaangaande. De kosten van die demping met aanvullende werken werden begroot op 50968,28. Deze demping kwam gereed in 1909. Daardoor ontstonden Spuistraat, Bellamypark en Hen drikstraat en Wilhelminastraat in plaats van respectievelijk de Ach terhaven, Koopmanshaven en Hooikade. Christ Peters Onder het motto 'Lekker weg in eigen land', komt de vakantietent vrijdag 14 maart ook naar Mid delburg. In de tent, die van tien tot vijf uur op de Markt komt te staan, zet het Nederlands Bureau voor Toerisme veel manieren om er in Nederland een dag, een wee keinde of een vakantie op uit te trekken op een rijtje. De provinciale en regionale VVV's, de ANWB en de Neder landse Jeugdherbergcentrale zijn aanwezig met stands waarin be zoekers alles te weten kunnen ko men over hotelarrangementen, at tractieparken, musea en dieren tuinen. De 'Zeeuwse Informatie' brengt voornamelijk de mogelijk heden in het voor- en naseizoen en het fietsgebeuren onder de aandacht. De VVV's hebben bo vendien hun hele aanbod samen gevoegd in hun eigen tijdschrift, waarin informatie over elke pro vincie op schrift staat. De vakantietent bestaat uit twee expobielen, vrachtwagens, die met behulp van een opblaasbare tent worden omgetoverd tot een grote ruimte. In Middelburg wor den er twee aan elkaar gekoppeld, om zo de nodige vierkante meters te krijgen. Er kunnen enkele dui zenden bezoekers in de tent te recht. Behalve Middelburg staat de tent in maart ook in vijftien andere plaatsen in Nederland. Goes, Lange Vorststraat 106, Middelburg, Lange Delft 24, Vlissingen, St. Jacobsstraat 14. r

de Vlissinger | 1986 | | pagina 13