Bevolkingsspreiding Over onderwijs TECHNISCH ONDERWIJS TE MIDDELBURG (II) DOE-HET-ZELF! DE FAAM - DE VLISSINGER Woonwensen Groei naar functie Regionale kernen Woensdag 19 februari 1986 Te ondersteunen kernen Overige kernen Buitengebied De ruimtelijke indeling van de provincie wordt voortaan in één plan geregeld: het streekplan Zeeland. Tot nu toe zijn er aparte streekplannen voor Schouwen-Duiveland, Midden-Zeeland, west Zeeuwsch-Vlaanderen en voor oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Landbouw ('OM M ISSI MS Industrie Visserij Recreatie Wonen Informatie Streekplan krant IN HEHOEP Plantenbakken voor tuin en patio ZORGEN OM ROOFVOGELS IN EUROPA ABDIJ De spreiding van de bevolking kan volgens twee modellen ver lopen. Het ene model gaat uit van de woonwensen van de be volking, het andere naar het be houd van de dorpen en steden en de voorzieningen die zij bieden. Beide modellen zijn in het voorontwerp-streekplan Zeeland uitgewerkt. Mede afhankelijk van de inspraakreacties zal het provinciaal bestuur bij de vaststelling van het plan zijn voorkeur moeten uitspreken. De voorkeur van mensen om in een stad of in een dorp te wonen verandert nogal eens en is onder meer afhankelijk van de gezins samenstelling. Ook leven er nog al wat verschillende wensen en die zijn niet altijd bekend. De laatste jaren gaat de voorkeur uit naar de groeiende kernen rond de steden. Het wonen op een dorp kan op die manier blijkbaar het best worden gecombineerd met de geneugten van de stad. Overigens blijkt er ook voor de andere woonkernen wel belang stelling te bestaan, mits die ker nen aan enige werving doen. Als uitgegaan wordt van de woonvoorkeur van de mensen valt er vooraf niet zoveel aan plannenmakerij te doen. De groei van dorpen of steden wordt dan namelijk vooral door de markt bepaald. De gemeenten kunnen hierop inspelen met hun woning bouwplannen, zij het dat zij zijn gebonden aan de voorwaarden die de provincie stelt, bijvoor beeld om het karakter van de woonkernen te handhaven en zo mogelijk te verstevigen. Het zal dan steeds om plannen van be perkte omvang moeten gaan die snel zijn te realiseren. De vraag kan zich immers vrij snel wijzigen. Het tweede spreidingsplan gaat uit van de functie die aan steden en dorpen wordt toegekend. De steden in Zeeland hebben alle een functie voor de streek waar in zij liggen. De kleine kernen zijn daarop aangewezen, maar tege lijk moet worden nagestreefd die dorpen leefbaar te houden, bij voorbeeld door er in ieder geval een basisschool te hebben. Het beleid voor de kleine kernen is geregeld in de nota "Een dorp verder, op weg naar een provin ciaal kleine kernenbeleid van no vember 1 984. Regionale kernen zijn Zierikzee, Goes, Middelburg, Vlissingen, Terneuzen, Hulst en Oostburg. Oostburg is in dit rijtje de kleinste, maar de plaats heeft een functie voor de andere dor- IEÜWS pen in West Zeeuwsch- Vlaanderen. De regionale kernen zijn van betekenis voor de sociaal-culturele en economi sche ontwikkeling van de streek. De woningbouw moet er behal ve voor de eigen behoefte ook worden afgestemd op groei van uit de omliggende kernen. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen moeten de uitbreidingsmogelijkheden vooral op het westen - op Oost burg dus - worden gericht, want daar dreigt verschraling van de voorzieningen. Te ondersteunen kernen zijn dor pen die door hun omgeving en ligging het kwetsbaarst zijn voor stilstand of achteruitgang in de groei. Het beleid moet erop ge richt zijn de leefbaarheid te be houden en te vergroten. Wat kan gebeuren door woningbouw en stads- en dorpsvernieuwing. Die woningbouw gaat dan ten koste van de "overige kernen". De ge meentebesturen moeten bij de woningbouwplannen voorrang geven aan de te ondersteunen kernen boven de overige kernen. Het zal overigens steeds om wo ningbouwplannen van beschei den omvang gaan, passend bij de kern. Tot de categorrie overige kernen horen alle dorpen en gehuchten die niet zijn ingedeeld bij de re gionale en bij de te ondersteunen kernen. Hoewel ook hier behoud van de leefbaarheid een belang rijk uitgangspunt is, is woning bouw toch minder prominent in het beleid opgenomen dan bij de te ondersteunen kernen. Wel moet worden geprobeerd in ieder geval een deel van de eigen groei via woningbouw op te vangen. Zowel in het spreidingsmodel naar de woonvoorkeur als dat naar functie van de woonkern geldt, dat wonen in het buiten gebied wordt afgewezen. Uit zondering is gemaakt voor aan het buitengebied verbonden be drijvigheid, zoals boerderijen.h Zeeland in één streekplan Tholen en Sint Philipsland heb ben het tot op heden zonder streekplan moeten doen. De ver deling van de ruimte is daar al leen in 'de gemeentelijke bestemmingsplannen op genomen. In een streekplan bepaalt het provinciaal bestuur welk gebruik aan de grond en het water moet worden gegeven. Als in een ge bied meerdere gebruiksmogelijk heden zijn, moet de provincie bepalen aan welke van die mo gelijkheden voorrang moet wor den gegeven. Zo is, al in een eerder stadium, bepaald dat in de Oosterschelde de natuurlijke waarden bij voor rang in stand moeten worden ge houden. Daaraan ondergeschikt zijn de visserijbelangen en daar op volgen dan weer recreatieve belangen. Deze volgorde wordt in het voorontwerp-streekplan Zeeland voor de Oosterschelde overgenomen. De landbouw neemt een belang rijke plaats in in het Zeeuwse land. Voor het grootste deel van Vrijdag 21 februari, 9.30 uur, vergadert de statencommissie voor ruimtelijke ordening. Besproken worden de voorberei dingsschema landinrichtingspro jecten 1986; subsidie aankoop gedeelte dijk Kwistenburg en een notitie over het trace aanleg noordelijke wegaansluiting Oesterdam. De statencommissie voor wa terstaat en verkeer vergadert op maandag 24 februari, 13.30 uur. Aan de orde komen de volgende statenvoorstellen: aanleg noor delijke wegaansluiting naar de Oesterdam; aanbrengen van top laag op de weg Middelburg- West-Souburg; verbreding weg gedeelte Zeelandbrug-Zierikzee; en het voorbereidingsschema landinrichting 1986. Verder zal gesproken worden over de meer kosten extra personeel PSD 1986. Ook op 24 februari, maar om 16.00 uur, komt de statencom missie voor economische zaken bijeen. Agendapunten zijn: de herstructurering van het ETI; no ta vrijwilligerswerk; provinciale bijbrage voor het logiesinforma- tiesysteem; samenstelling en vergaderopenbaarheid van de sociaal-economische consulta- tiegroep; bijdragen uit het fonds bijzondere voorzieningen voor een startsubsidie voor de Zeeuwse Lasschool en voor restauratie van de voormalige vestingswerken in Veere. De statencommissie voor bestuurszaken vergadert op vrij dag 28 februari, 15.00 uur. Aan de orde komt een aantal voor stellen over wegen in de provin cie. Verder wordt onder meer gepraat over een poster over bo- tulisme, het vrijwilligerswerk en extra personeel voor de PSD. Alle vergaderingen zijn openbaar en beginnen met een half uur spreekrecht voor het publiek. Ze worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. de provincie is het de belangrijk ste functie. Soms moet de land bouw samengaan met zaken als natuur- en landschapsbehoud en recreatie. Agrarische gebieden met bijzon dere natuurwetenschappelijke en landschappelijke waarden zijn het centrale deel van Zuid- Beveland en kleinere gebieden, verspreid liggend in Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook de open poel-, gebieden op Walcheren, de Goe- se Poel, de Yerseke en Kapelse Moer hebben een dubbelfunctie: landbouw enerzijds en een be langrijke ornithologische en land schappelijke waarde anderzijds. De zeehaventerreinen in Vlissingen-Oost en in de Kanaal zone in Z-Vlaanderen zijn in de eerste plaats bedoeld voor in dustriële activiteiten die aan diep vaarwater zijn gebonden of daar aan nauw verwant zijn. De be drijfsterreinen bij de gemeenten houden de bestemming voor in dustrievestiging. Voor de bedrijvigheid bij kleine re kernen geldt vooral, dat de ac tiviteiten moeten passen bij het karakter van het dorp. Voor de Zeeuwse wateren moet veelal rekening worden gehou den met deelbelangen, waarvan de visserij er een is. In een van de buitenhavens van het damvak Geul in de Oosterschelde is viso- verslag mogelijk. Via die overslag kan de Noord zeevis vlug gemijnd worden in Colijnsplaat. Compensatie voor de visgronden in de Krammer en het Volkerak en een deel van de Oosterschelde moet worden ge vonden in het resterende deel van de Oosterschelde. De belangrijkste functies van Krammer en Volkerak worden scheepvaart en natuurbehoud, hetgeen ook voor de Wester- schelde geldt. Hoofdfunctie van het Veerse Meer is recreatie en in de Grevelingen vormen natuur en recreatie gelijkwaardige be langen. Zoals gezegd neemt de visserij in de Oosterschelde een ondergeschikte positie in ten op zichte van het milieu. De belangrijkste recreatiegebie den liggen langs de Noordzee kust, in en rond het Veerse Meer en de Grevelingen en in mindere mate rond de Oosterschelde. Dagrecreatie moet, behalve langs de kust, zoveel mogelijk worden bedreven langs de toe gangsroutes vanuit Zuid- Holland, Noord-Brabant en de streek rond Antwerpen. De ver- blijfsrecreatie concentreert zich achter de duinen van Schouwen- Duiveland, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Veel groei zit daarin niet meer. In de Grevelingen is nog uitbrei ding van jachthavens mogelijk. Op de Ooster- en de Wester- schelde kan recreatie, vooral met grotere boten, worden toege staan. Wel is op beide wateren de recreatie'ondergeschikt. Over het wonen en de mogelijk heden daartoe in het streekplan is een apart artikel in deze Abdij- nieuws gemaakt. In maart worden door de hele provincie informatiebijeen komsten belegd met het streek plan Zeeland als onderwerp. Sint-Maartensdijk, 3 maart, 18.30-20.00 uur, openbare bi bliotheek; Renesse, 4 maart, 1 9.00-21.00 uur, dorpshuis; Oostburg, 5 maart, 19.00-21.00 uur, Den Hoekzak; Zierikzee, 6 maart, 18.30-20.00 uur, openbare bibliotheek; Goes, 7 maart, 15.00-17.00 en 18.30-20.30 uur, openbare bi bliotheek; Hulst. 10 maart, 19.00 21.00 uur, openbare bibliotheek; Middelburg, 1 1 maart, 15.00-17.00 en 19.00-21.00 uur, Zeeuwse bibliotheek; Terneuzen, 14 maart, 18.30-20.15 uur, openbare bi bliotheek. Medewerkers van de Provincia le planologische dienst zijn voor de gaande en komende man aan wezig om vragen te beantwoor den en nadere toelichting te geven. Bij alle openbare bibliotheken in Zeeland, de gemeentehuizen, een aantal dorpshuizen en bij het bureau voorlichting van de pro vincie is de Streekplankrant gra tis verkrijgbaar. De belangrijkste onderwerpen uit het streekplan zijn in de krant opgenomen. Het voorontwerp is vanaf f 25,— te koop bij het bureau voorlichting. Inspraak Bij voldoende belangstelling zal De hoorcommissie bestem mingsplannen behandelt dinsdag 25 februari, 9.30 uur, twee be zwaarschriften tegen het bestemmingsplan Scheldestraat van de gemeente Vlissingen. Het wijkkomitee Scheldebuurt maakt bezwaar tegen de vrijstel lingsmogelijkheid om erven die kleiner zijn dan vijftig vierkante meter helemaal vol te bouwen. De ondernemers Hobeinstraat e.o. in Vlissingen maken be zwaar tegen het aanbrengen van obstakels in de Glacisstraat als de binnenstad wordt ontsloten via de Spuikom. Dinsdag 25 februari, 10.00 uur, houdt de voorzitter van het col lege van Gedeputeerde Staten zitting in een AROB-zaak. Het gaat om een kwestie waarbij bijstand is geweigerd op grond van artikel 45 van de Algemene Bijstandswet (spoedshalve bijstand). De Arob-commissie uit GS heeft die dag (25-2) om 1 1.00 uur een hoorzitting. Aan de orde is een bezwaarschrift van de heer A.H.E. Braeckman uit Waar schoot (België) de heer Braeck man maakt bezwaar tegen het weigeren van verklaringen van geen bezwaar door GS (ge vraagd) door b. en w. van Goes) voor de bouw van een woning aan de Oude Zeedijk te Kat tendijke. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. het provinciaal bestuur inspraak bijeenkomsten organiseren. Aan melding voor deelneming wordt ingewacht bij het bureau Voor lichting van de provincie. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Mid delburg, telefoon 01180-31394 of 31396. Schriftelijke reacties Schriftelijke reacties op het streekplan Zeeland kunnen tot en met 2 mei worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Het bestuur van liet departement Middelburg van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen opperde in 1880 het idee om een ambachts school in de Zeeuwse hoofdstad op te richten. De bedoeling was dat de leerlingen van de -uit 1867 daterende- Burgeravondschool zich overdag praktisch zouden kunnen bekwamen op de am bachtsschool. Twee panden in dc Gortstraat wer den voor onderwijs geschikt ge maakt en zo kon de ambachtsschool, als onderdeel van de Burgeravondschool, in oktober 1881 van start gaan. "Zij heeft tot doet, om jongelieden, die daartoe last en geschiktheid hebben, op te leiden tot bekwame ambachtslie den. Als leerlingen worden alleen zij aangenomen, die op de burger avondschool zijn toegelaten en die den ouderdom van minstens 13 en hoogstens 16 jaren hebben bereikt. Tot bereiking van dit doel wordt aan de leerlingen onderwijs gege ven: in de kennis en het gebruik van werktuigen, gereedschappen en bouwmaterialen, het leeren ver staan en bezigen van technische woorden en uitdrukkingen bij de ambachten in gebruik en het ver band tusschen de ambachten on derling; in het praktisch beoefenen van verschillende ambachten; in het teekenen naar de natuurhand en ornamentteekenen, regtlijnig en constructie-teekenen. Al de bij de oprigting geplaatste leerlingen wa ren voorloopig voor het timmeren bestemd", lezen we in het Gemeen teverslag over 1881. Heel beschei- DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. den werd begonnen met 7 leerlingen, maar dit aantal groei de gestaag. P.D. Koning volgde dr. G. van Hennekeler in 1884 op als direc teur. Na Konings overlijden in 1900 werd de wenselijkheid uit gesproken tot aanstelling van één directeur voor de ambachtsschool en de burgeravondschool. De Mid delburgse gemeenteraad benoem de vervolgens met ingang van 1 augustus 1902 in de vacature Ko ning de heer J.I. van Wuijckhui- se, directeur van de ambachtsschool te Gorinchem, tot directeur van de burgeravond school èn de ambachtsschool. Dc gemeenteraad besloot in 1908 tot een reorganisatie, omdat zij "het lager technisch onderwijs op hoogen prijs stelt". "Ambachts school" werd nu de officiële bena ming voor een inrichting van onderwijs waarbinnen ook de Bur geravondschool (met 2-jarige cur sus) en de Avondschool voor Handwerkslieden (met 3-jarige cursus) onderdak vonden. Aan het Molenwater verrees een nieuw schoolgebouw, dat 10 maart 1909 geopend werd. Bij de reeds aanwe- T«r Herinnering aan da OPENING dar Nieuwe Ambachtsschool 10 M««rl 1909 zige onderwijsinstellingen kwam in 1910 nog de Avondschool voor Handelsonderwijs. Vijfenzeventig jaar geleden telde de Ambachtsschool 133 leerlingen, waarvan er 55 buiten Middelburg woonachtig waren. Zij werden on derwezen in 30 theoretische en praktische vakken. Voor wat hun achtergrond betreft valt op te mer ken dat 65 leerlingen kinderen van ambachtslieden waren, 15 van win keliers of kooplieden, 28 van amb tenaren, onderwijzers of militairen, 15 van landbouwers en -arbeiders en dat de ouders van 10 leerlingen geen beroep hadden. Di recteur van Wuijckhuise werd in 1911, wegens vertrek naar Dor drecht, opgevolgd door C. Doets. Tot de groei van het aantal leerlin gen droeg vooral het toenemende aantal scholieren van buiten Mid delburg bij. De groep "metaalbe werking en electrotechniek" nam in aantal toe door gunstige plaat singsmogelijkheden voor afgestu deerden bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlis singen, de Java-China-Japanlijn en de Koninklijke Paketvaartmaat- schappij. We maken een sprong in de tijd en belanden in de jaren zestig. In 1963 telde de Middelburgse Ambachts school maar liefst 979 leerlingen! Het huishoud- en nijverheidson derwijs werd in 1968 aan de school, die inmiddels L.T.S. was gaan heten, toegevoegd. "Concur rentie" kwam in de vorm van een nieuwe christelijke L.T.S. De noodzaak tot uitbreiding en nieuwbouw deed zich gevoelen en daarom besloot het bestuur van de Vereniging de Technische School tot nieuwbouw op een terrein aan de Kruisweg. Als naam voor het nieuwe onderkomen werd de Wel- lingheburg gesuggereerd (naar een oude waterloop, de Welling(h)e ge heten). Het schoolbestuur koos echter de naam De Wellinge voor deze in 1972 geopende school. Dat De Wellinge blijft bouwen aan de toekomst is duidelijk, want af gelopen maand sloeg de echtgeno te van de Middelburgse burgemeester de eerste paal voor een uitbreiding van het hoofdge bouw. Voor de volledigheid noe men we aan het eind van dit verhaal alle instellingen voor lager en middelbaar beroepsonderwijs, die thans in Middelburg gevestigd zijn. Dat zijn: "De Waayenburg" (christelijke scholengemeenschap voor beroepsonderwijs), "Klaren- beek" (christelijke school voor la ger technisch onderwijs), het "Delta College" (christelijke scho lengemeenschap voor lager en mid delbaar economisch en administratief onderwijs) en "De Wellinge" (scholengemeenschap voor beroepsonderwijs). De hier afgebeelde plantenbak ken kunt u gemakkelijk zelf ma ken met behulp van een bouwte kening. De luxe tuinkar heeft wielen die zijn uitgevoerd in dé vorm van een margriet. Hij is ca. 1 m. lang bij 70 cm. breed en hij kan gemakkelijk worden verplaatst naar een zon nig- of schaduwrijk plekje in de turn. Met deze leuke bloemenwa gen kunt u de aanblik van uw tuin naar believen veranderen. De plantenbak met golflijst is ca. 122 cm lang bij 53 cm breed. U kunt hem echter naar believen langer maken, tot een lengte van 2,7 m., met behulp van de teke ning. De verbindingen aan de on derkant zijn zo gemaakt dat er voldoende afwatering is zonder dat extra drainagegaten behoeven te worden geboord. En met wat gravel over het zand houdt u de planten mooi en gezond. Van de 38 soorten roofvo gels en 13 soorten uilen die Europa rijk is, zijn er deze eeuw 20 soorten sterk in aantal verminderd. Dit ging veelal gepaard met inkrim ping van hun verspreidings gebied. Van deze 18 soorten roovogels en 2 uilen zijn er 5 in acuut gevaar: Lammer gier, Aasgier, Monniksgier, Keizerarend en Lannervalk. Als de huidige trend zich voortzet en er worden onvol doende maatregelen geno men, zullen ze op korte termijn uit Europa zijn ver dwenen. Van de 31 resteren de soorten zijn er nog minstens 10 die aanleiding geven tot verontrusting we gens afnemende aantallen of wegens kwetsbaarheid door de schaarste van de soort in Europa of op wereldschaal (Balkensperwer, Elconora's Valk). Plantenbak op wielen, bestelnr. 402 8.- Plantenbak met golflijst, bestelnr. 464.8,- Beide tekeningen samen, bestelnr. P6402, 12.50 De tekeningen kunt u apart of te- samen bestellen door overmaking van het betreffende bedrag op postrekening nr. 3567600 F/Vl- ZVA van Karweipost, de Meern, onder vermelding van het be stelnr. Na ontvangst van uw beta ling krijgt u de tekening(en) per omgaande toegestuurd. Zelf iels maken, voor in huis ol .voor in de tuin. is meestal niet zo eenvoudig. Maar een goede werktekening en bouwbesehrij- ving maakt het al een stuk ge makkelijker. Speciaal voor onze lezers behandelen wij in deze krant elke weck een nieuwe bouwtekening voor het maken van speelgoed, klokken, meube len. tuinartikelen etc. Daarbij ko men zowel eenvoudige werkstuk ken als werkstukken voor de meer ecvorderde doe-het-zelver aan bod. De ontwerpen zijn van Kar weipost bv. een bedrijf dat zich heeft gespecialiseerd in het maken van tekeningen voor jong en oud en dat zich tot doel stelt de crea tieve handvaardigheid te bevor deren. Op iedere tekening zijn de be langrijkste onderdelen op ware grootte weergegeven zodat men ze slechts behoeft over te trekken en iftt te zagen. De uitgebreide ma- teriaallijsten geven de exacte ma len van.de verschillende onderde len en dé totaal benodigde hoe veelheden. Zodoende blijft hel materiaalverlies tot een minimum beperkt en is een zo goedkoop mogelijk uit. Wie de duidelijke instructies stap voor stap opvolgt, maakt de werkstukken spelender wijs.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 13