Informeren en kritisch luisteren naar lezers mt 07 het zakenhart 'Liever geef ik zo iemand adviezen en lever hem een blikje verf en schuurpapier mini en maxi eschiere pot weet er alles van nachtmerrie of werkelijkheid? PZC BREEKT KRANT OPEN MET RONDLEIDINGEN DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 19 februari 1986 Meindert van Duin verlaat Middelburg mm Schadeherstellers: vaderzoon en kleinzoon 7 doe het zelf centrum reklame schilders de)/lissinger everbaar In alle ledikanten Geïnteresseerde groepen kun nen sinds begin 1986 bij de PZC holding een rondleiding krijgen. De twee op free-lance- basis gecontracteerde medewer kers Margrit Scherphuis en Anita Schout vertellen op aan vraag in ongeveer twee uur iets over het wel en wee van het krantenhedrijf in de Zeeuwse samenleving. Dat gebeurt in de nieuwbouw in Vlissingen. "Bij voorkeur", regelt het tweetal pr-functionarissen een rondlei ding op de woensdagochtend. I)an namelijk draaien de maar liefst 140 ton wegende persen in Vlissingen. Dit initiatief van de uitgever van kranten, boeken, tijdschriften en ander druk werk is genomen om "de krant uit de geheim/innige en bijzon dere sfeer" te halen. "Wat gebeurt er allemaal op zo'n krantenbedrijf is een veel gehoor de vraag", ervaren de dames Scherphuis en Schout regelmatig. "Het is onze taak om dat uit te leg gen. We houden een inleiding over de organisatie van de holding, dat er meer is dan alleen de krant, dat er ook handelsdrukkerijen zijn en Margrit Scherphuis en Anita Schout Trefcenter-bedrijfsleider Mein dert van Duin wordt met in gang van 24 februari bedrijfsleider van de Trefcenter-vestiging in Mui den. Diezelfde functie bekleedt hij momenteel in het Trefcen- ter in Middelburg. Op woens dag 19 februari wordt een informele receptie gehouden in het Trefcenterrestaurant tussen 17 en 18 uur. uitgeverijen, huis-aan-huis-bladen en de recreatiekrant, met het dag blad evenwel als belangrijkste poot". Behalve praten over de onderne ming en een rondleiding langs de persen, geleid door technisch per soneel, luistert het tweetal ook naar op en aanmerkingen van de bezoekers. "Gegronde kritische vragen spelen we door naar de di rectie. De kritiek tot op heden va rieerde van slechte bezorging tot waarom wordt er redactioneel zo veel aandacht besteed aan dit of dat, terwijl daar en daar over niets wordt gemeld. Op die manier ont staat er ook een directe dialoog met lezers, die geen ingezonden brieven kunnen of durven schrijven". Dankzij de blik achter de schermen van 'de krant' hegrijpen abonnees ook vaak veel beter waarom 'het abonnementsgeld zo hoog is', ver klaren Scherphuis en Schout, wiens echtgenoten eveneens werkzaam zijn bij de PZC holding. "Pr wordt steeds belangrijker voor ondernemingen. In die zin denken we dat de Zeeuwen door onze uit leg beter begrijpen wat er in deze onderneming allemaal moet gebeu ren alvorens het product in de brie venbus rolt". De dames Scherphuis en Schout mikken met hun voorlichtend werk op groepen als plattelandsvrou wen, huisvrouwen verenigingen, rotary en andere organisaties, die met minimaal tien en maximaal 35 mensen komen. Ieder uur van de dag kan zo'n rondleiding worden georganiseerd. De voorkeur gaat echter uit naar de woensdagoch tend omdat - zoals gezegd - dan de persen draaien. Of de pr afdeling van de PZC holding in de toe komst ook individuen ontvangt staat nog niet vast. "Maar het is niet uitgesloten", oppert mevrouw Scherphuis, "dat we op gegeven moment zeggen: elke eerste woens dag van het nieuwe kwartaal kan iedereen vanaf die of die tijd bin nen komen. Een soort open huis dus". Voor informatie of aanmelding 01180-27651 (tussen 9.30 en 12 uur). i Ake Carlsson, de service-manager lacht. "Nee. Bruin worden kan niet onder deze machine. Dat kan alleen met uv-stralen. Dit zijn in fra rood stralen". Hij wijst trots naar de indrukwekkende compu ter gestuurde ITR-machine, die (Carlsson) "bijzonder fraai is geïnstalleerd" bij Autoschade- en spuitbedrijf Van den Berg aan de Cruquiusstraat in Vlissingen. "De eerste in Nederland", zegt de Zweed een dag voor de demonstra tie vorige week donderdag. En hij hoopt talrijke Nederlandse schade- herstellers warm te krijgen voor de machine "die in de toekomst on ontbeerlijk zal blijken als de mi lieuwetgeving zover is gevorderd dat er uitsluitend nog maar mag worden gespoten met verf met wa ter en niet met tinner als drager". Vader en zoon Ko en Riny Van den Berg beschouwen hun IRT als een pronkstuk in de werkplaats en een kroon op hun werk. Zeggen: "Het gaat bij ons echt om de kwaliteit. Dat zijn geen holle frasen als we het daarover hebben". Het twee tal illustreert: "Als er bij ons ie mand binnen komt met een wagentje van zes jaar oud en stijf van de roestplekken, zullen we er echt niet meer aan beginnen om zo'n klant enkele duizenden gul dens lichter te maken. Dan komt zo iemand er na pakweg een half jaar achter dat de wagen niets is verbeterd. En als hij op de hoek van de straat een frietje gaat ko pen en er knalt iemand boven op hem, krijgt 'ie te horen dat de dag waarde van z'n wagentje zo onge veer zeshonderd gulden is. Liever geef ik zo iemand adviezen en le ver hem een blikje verf en wat schuurpapier". Vertrouwen "We proberen kwaliteit te leve ren", benadrukt de 27-jarige Riny Van den Berg. Zijn 46-jarige vader aan vervolgt: "Onze reclame gaat voor een groot deel mond-op- mond. Zoals dat voorbeeld van die zes jaar oude wagen. Door ons eer lijk op te stellen tegen de klanten winnen we vertrouwen. En op dat vertrouwen is de toekomst van on ze zaak gebouwd. Je kunt name lijk ontzettend veel werk binnen halen. Belangrijker is echter dat je de mensen niets voorliegt en des noods zegt: u kunt beter geen re- moeite niet. Inderdaad scheelt dat omzet. Maar slechts voor het mo ment. Want zo iemand zal voor de toekomst weten dat we een ver trouwd adres zijn". Senior Autoschade- en spuitbedrijf Van den Berg werd opgericht door Ri- nus van den Berg senior in 1946. Deze nu 72-jarige grondlegger voor de onderneming met nu een Neder landse primeur (de ITR droogma- chine) en zeven vaste werknemers in dienst, "keutelt" zo af en toe nog wat in de moderne onderne ming. Om hun waardering voor zijn betrokkenheid uit te drukken verzochten kleinzoon Riny en zoon Ko hem vorige week vrijdag om de machine officieel in werking te stel len. Rinus van den Berg deed dat met zichtbaar genoegen. Hij is na melijk helemaal verweven met de onderneming. In 1946 startte hij het schadebe- drijf naast de transportonderne ming van zijn drie broers aan de Slijkstraat. Aan die vrachtwagens moest wel eens een en ander wor den gerepareerd. En het was voor deliger om dat in eigen beheer te doen. Bovendien waren "er niet zo gek veel andere mogelijkheden in Zeeland". Pakweg twintig jaar ge leden breidde het privéwagen be zit in Nederland zich revolutionair uit. En dat betekende extra brood op de plank van de familie Van den Berg. Ruim anderhalf jaar geleden verhuisde de onderneming met drie werknemers van Slijkstraat naar de Cruquiusstraat. Nu telt de loonlijst zeven werknemers. 'Voor vol worden aangezien' als vakman in een autoschadebedrijf blijkt geen sinecure. "Een echte vakopleiding heeft nooit bestaan", legt Ko van den Berg uit. "Het is veelal een kwestie van talent en de wil om een perfect eindproduct te leveren. Van de tien mensen die aan deze baan beginnen, zijn er hooguit twee die na een aantal ja ren de kwalificatie geslaagd vak man kunnen dragen. Dat wij nu zeven uitstekende krachten heb ben, komt min of meer door toe val, toen een aantal bij hun vorige baas wegliep. Ze kunnen allemaal zelfstandig werken. En daarom heerst er hier ook geen baas knecht-verhouding. Als iemand te gen mij zegt: 'Ko veeg die hoek eens schoon, er moet zo een auto worden bewerkt', doe ik dat ge woon. We werken met z'n allen en verdienen er een boterham mee. We doen dat zo goed als mo gelijk". Toekomst Investeren in de ITR (kosten rond de 150.000,—) is volgens Riny en Ko Van den Berg investeren in de toekomst. Verf met water als dra ger zal in de toekomst verplicht worden - voorspellen vader en zoon Van den Berg - omdat die verf milieuvriendelijker is. In Zwe den is de voorbereiding voor die wet al in een ver gevorderd stadi um. Duitsland holt er stevig snel achteraan. Ook in Frankrijk is de staat al vergevorderd met de voor bereidingen voor een milieuwet voor autospuiterijen en aanver wanten. "We hebben dan hier een voorsprong", glundert Riny van den Berg. "De verf met water als drager droogt namelijk veel lang zamer. Met deze machine, die de verf met tinner trouwens al binnen enkele minuten droogmaakt, kun nen we de gespoten wagen of on derdelen snel aan de klant afleveren. En snelheid daar gaat het vaak om. Snel en goed. En mis schien - we moeten dat nog calcu leren - kan er dankzij deze machine ook nog wel een tientje van de prijs af. Een spuiter kan namelijk nu ge woon doorwerken en hoeft niet te wachten. En dat scheelt uiteraard in de arbeidstijd". Drie generaties schadeherstellers: Riny, Ko en Rina van den Berg bij de ultra moderne IRT-machine die paratie laten doen. Het loont de de lak binnen enkele minuten droogt. Bent u al in de zaak met de koopjeskist geweest? Hout- en plaatmateriaal alles kan op maat worden gezaagd Gortstraat 44. 4331 LC Middelburg, tel 01180-28741 EEN GOEDE RAAD IS DE HAL VE DAAD maximaal bereik tegen minimale kosten slapen veel mensen slapen in een bed om bang van te worden, een bed zó hard of zó slap. dat hun wervelkolom, bekken en schouders in een onnatuurlijke stand geforceerd worden. hoe is het mogelijk om op zo'n manier écht uit te rusten-7 dat kan niet langer zo! kom bij ons kijken naar het enige bed ter wereld met individueel instelbare vering 22 buigzame latten, bevestigd in soepele rubberen gewrichten. het unieke lattoflex slaapsysteem de latten en de speciale lattoflex matras steunen uw lichaam in elke welving en holte uw wervelkolom ligt in de juiste rechte lijn. uw bekken en schouders komen niet in de knel (zie foto), zó slaapt u geheel ontspannen, om 's morgens ongewoon fit en uitgerust te ontwaken lattoflex. slapen zoals u nog nooit geslapen heeft, geen nachtmerrie maar werkelijkheid, bij ons te zien. wij adviseren graag er bestaat een bed voor elke rug die gezond wil blijven of wil worden: vraag schriftelijk of telefonisch de interessante latto- flex-folder, welke wij u gratis toezenden of praat eens met een adviseur van pot, hij kan u helpen om uw slaapkamerplannen in te vullen, schetsmatig maar ook heel kompleet 119 slaap- en tienerkamers staan in onze 2000 m2 grote slaapkamer-showroom, zeer fijne meubelen van auping, hülsta, musterring. pull man, interlübke, treco, trüggelman en natuurlijk ook lattoflex. PQt elke dag geopend tot 18.00 uur. alleen vrij dags tot 21.00 uur. (let op: zondags gesloten), tel.: 01155-2010, toestel 36. Terako, Vlissingen, Badhuisstraat 15, 01184-13746 Terako, Middelburg, Markt 15, 01180-28896

de Vlissinger | 1986 | | pagina 11