Aandacht voor Neelt'e Jans De Hoge Erve M— Ster Kaasshop Erik Bolle introduceert Beemsterkaas Toeristische avond over Portugal als vakantieland Scheepvaartexpositie Zeeuwse bibliotheek A rch iefsprok keis Woensdag 5 februari 1986 IN HEHOEP Wijziging Streekplan Midden-Zeeland ter inzage DE FAAM - DE VI ISSINC.FR Het rijk, de provincie Zeeland en de aan de Westerschelde Ol grenzende waterschappen en gemeenten hebben af- H WOT gesproken dat er dit jaar een ontwerp-beleidsplan zal Vul worden gemaakt voor de Westerschelde. - m - I I I I I Gedeputeerde Staten van Zee- zal degelijk promotioneel mat Verdieping Schorren Gouddoppertje heropent zaak aan Walstraat ORGANISATIE RABO BANK ABDI J Het Zeeuws Documentatiecen trum, onderdeel van de Zeeuw se Bibliotheek, besteedt mo menteel aandacht aan de scheepvaart in de provincie Zeeland. Het spreekt vanzelf dat in een provincie, die voor een aanzienlijk deel uit water bestaat de maritieme activitei ten van groot belang zijn en waren. In de collecties van het Zeeuw se Documentatiecentrum zijn documenten over maritieme on derwerpen dan ook in ruime mate voorhanden. Uit deze col lecties is een tentoonstelling sa mengesteld die o.a. de veer diensten, scheepswerven, de visserij en het loodswezen be licht. De expositie bestaat uit een tiental panelen met foto's, oude ansichten en andere docu menten. Deze expositie werd ingeleid door een lezing met filmverto ning over bergingen op de Westerschelde, door Paul Go- ris, diensthoofd van de Unie van Reddings- en Sleepdienst (URS) te Antwerpen. De URS of Union heeft onder meer sleep boten in Terneuzen, Gent, Vlis- singen, Zeebrugge en Antwer pen gestationneerd. De lezing was georganiseerd door de Zeeuwse Bibliotheek in nauwe samenwerking met de Vereniging van belangstellen den voor de sleepvaart (Lekko). De heer Goris vertelde over de vaak spectaculaire bergingen op de Schelde en daarbuiten: het bekende "No Cure, No Pay" (Lloyd's open form), de ri sico's bij schepen zoals de Atti- can Unity en Mont Louis kwa men uitvoerig aan de orde. Het was typerend om te horen dat tijdens de ramp met de Mont Louis de Franse regering ber gers van wereldfaam aanvanke lijk buiten de deur zette en later ze weer ging zoeken toen bleek om welke lading het ging bij de Mont Louis, een berging die uit eindelijk tot een goed einde werd gebracht, maar waarbij de bergers die aan alle risico's bloot stonden, tot op heden geen cent ontvingen. Paul Goris stelde duidelijk dat "het bergen" in het bloed moet zitten. Een opleiding is er niet, wel is het meegenomen als men een nautische of technische achtergrond heeft. Hij wees ook op bekende "Westerscheldebergers" die na de oorlog naam hebben ge maakt, zoals Leen Polderman en Wout Mange. Zij - en hijzelf' - worden weieens "haaien" ge noemd, een naam waarop ze trots zijn, aldus Paul Goris. De expositie is te zien tot en met 15 maart, tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek (tweede verdieping). De AROB-commissie uit Gede puteerde Staten behandelt op dinsdag 11 februari, 10.40 uur, in een hoorzitting een bezwaar schrift van de heer S. Wirjosoe- karto cs. B en W van Valkenisse hebben verklaringen van geen bezwaar gevraagd voor de bouw van een woning met ga rage aan de Blinkertlaan in Kou- dekerke. GS hebben die verklaringen ver leend en de heer Wirjosoekarto is het hier niet mee eens. Op dinsdag 1 1 februari houdt de tweede kamer uit Gedepu teerde Staten vijfmaal zitting om beroepschriften over bijstandszaken te behandelen. De bezwaren richten zich tegen de besluiten van de gemeente besturen van Terneuzen, Mid delburg en Vlissingen en begin nen om 10.00, 10.20, 11.00, 11.20 en 11.40 uur. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Van 7 februari tot en met 6 april 1 986 ligt ter inzage het ontwerp van de gedeeltelij ke herziening van het Streekplan Midden-Zeeland. Deze herziening houdt ver band met het openen van de mogelijkheid tot vestiging van kerncentrales bij Borsele. Het ontwerp kan worden in gezien op het provinciehuis in Middelburg (bureau voor lichting), op alle gemeente huizen op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland en bij de openbare bibliotheken in dit gebied. Schriftelijke bezwaren kun nen worden ingediend tot en met 6 april a.s. bij: Pro vinciale Staten van Zeeland postbus 6001, 4330 LA Middelburg. I EUWS Westerschelde Het is de bedoeling dat er uitein delijk een "totaalvisie" tot stand komt, zoals dat ook is ge beurd voor de Oosterschelde. Nadat de laatste jaren alle wa terstaatkundige en milieukundi ge aandacht was gericht op het Oosterscheldegebied, wordt dus nu de schijnwerper gezet op de andere grote Zeeuwse zeearm. "Zeearm", is trouwens niet de goede aanduiding voor de Westerschelde, officieel is het een "estuarium", een wijde ri viermond, waarin de invloed van de zee duidelijk aanwezig is. Het "totaalplan" voor de Westerschelde is nodig, omdat er op dit moment onvoldoende samenhang is tussen allerlei beslissingen, omdat er volgens het Structuurschema Natuur- en Landschapsbehoud een Westerscheldeplan moet ko men en omdat de provincie be zig is met een streekplan voor geheel Zeeland. Het beeld van de Westerschel de wordt voornamelijk bepaald door de scheepvaart: zeesche pen en binnenvaarders zoeken hun weg door de vaargeulen, op weg naar Antwerpen, Terneu zen, Gent, Vlissingen etc. Om de vaargeulen op diepte te houden wordt al sinds de eeuw wisseling gebaggerd. Door het steeds groter worden van de schepen is er vooral vanuit Ant werpen sterke drang de Schel de dieper en dieper te maken. Het verdiepen van de Wester schelde heeft echter allerlei bij komende gevolgen voor de bo demgesteldheid, stroomsnelhe- den, oeverbescherming en die ren en planten. Ook doet zich de beklemmende vraag voor waar we al dat bag gerslib moeten laten. Een andere zaak die alle aan dacht verdient is de waterkwali teit. Vooral in het oostelijk deel is het hiermee niet best gesteld. Het verbeteren van de water kwaliteit is vooral afhankelijk van de sanering van verschillen de Franse en Belgische lo zingen. Hoewel de "druk" op de Westerschelde groot is (scheepvaart, lozingen veron treinigd water, baggerwerken, industrialisatie etc.) is de natuur er nog steeds aanwezig. De schorren (met Saaftinge als ver reweg het grootste gebied) be slaan een oppervlakte van 2800 ha. Er is een intergetijdegebied (met eb droogvallende oeverge- bieden, platen en slikken) van ongeveer 8200 ha. Nog steeds hééft de Westerschelde een functie als "kinderkamer" voor tong, schol en garnalen. Andere zaken waaraan bij het Westerscheldebeleid aandacht zal worden besteed zijn o.a. de risico's van het scheepvaartver keer, gevolgen van zandwin ning, verhouding tussen be roepsvaart en recreatievaart, de gevolgen van de lozing van het water door het spuikanaal bij Bath, tegengaan van afslag van schorren en het beheer van bui tendijkse gebieden. De Belgen worden als toehoor der betrokken bij het Wester scheldeplan. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben Provinciale Staten voorgesteld een bedrag van f 250.000,— uit te trekken voor een studie over de econo mische mogelijkheden van een aantal grote attracties op het ei land Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde. In totaal gaat deze studie zeven ton kosten. De anderen die de kosten voor hun rekening ne men zijn: het ministerie van Economische Zaken f 150.000, het pensioen fonds PGGM, dat geïnteres seerd is in het project f 100.000, en de gemeente Veere f 200.000,-). In hun voorstel aan de staten wijzen GS op de unieke ligging van het eiland Neeltje Jans en het feit dat de stormvloedkering Oosterschelde het indrukwek kende symbool is van de eeuwi ge strijd van- Nederland tegen het water. Dit biedt de mogelijkheid om iets groots tot stand te brengen op het gebied van recreatie, cul tuur, toerisme en economie. Vorig jaar zijn twee studies ver richt naar een mogelijke inrich ting van het werkeiland. Eén door Louis van Gasteren en een aantal medewerkers en de an dere door Harrison Price. Zoals reeds eerder is gemeld gaat de voorkeur uit naar het verder j>n- derzoeken van de ideeën van Van Gasteren. Er moet nu concrete uitwerking worden gegeven aan expositie- onderwerpen, bijvoorbeeld wa terbouw, off-shore, visserij, na tuur etc. Gekeken moet worden hoe de interesse van mogelijke bezoekers ligt, waar de bezoe kers vandaan komen en op hoe veel mensen moet worden ger rekend. Belangrijk is ook te weten wel ke gegadigden er zijn om dit grote project te financieren. Daarvoor meoten allerlei con crete cijfers op tafel komen en zal degelijk promotioneel mate riaal moeten worden ver vaardigd. GS wijzen er op dat een succes volle ontwikkeling van Neeltje Jans de provincie economisch geen windeieren zal leggen en dat het streven iets moois te maken op het eiland past in het provinciale beleid. Wel stipt het college aan dat het uiteindelijke project moet passen in de pla nologische doelstellingen die ten aanzien van de Oosterschel de zijn ontwikkeld. Provinciale staten behandelen het voorstel in hun vergadering van aanstaande vrijdag, die be gint om 10.00 in de Statenzaal, Abdij 11, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EVV Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- Eerstdaags in de maand februari, om precies te zijn de 21e, zal het (weehonderd jaar geleden zijn dat de Hoge Erve in volle eigendom overging van de Diaconie van de Nederduitse!) Gereformeerde Kerk Vlissingen (thans Hervormde gemeente) naar de directie van de Zeemans en Visschersbeurs. De naam Hoge Erve zal u waarschijnlijk minder zeggen dan de andere benamingen waaronder het ook, of misschien wel méér, hekend is: Zeemanserve of Cornelia Quack's Hofje. Op een hoog punt, een van de Zeikheuvels (zie sprokkel d.d. 12-6-1985) werden in 1643 door het stadsbestuur 23' huisjes tot huisvesting van arme personen gebouwd "aangezien de arme ge- meynte door oorsaecke van het continueel nemen van schepen ter zee en de lanckdurige detentie in de gevankenisse (het was nog in de 80-jarige oorlog, en bij kaping van de schepen werd de beman ning gevangen genomen) in seer miserabele staal was gebracht, soo dat se menichmaal geen huys- vesting kon bekomen". Het stadsbestuur nam het initia tief. maar Cornelia Quack betaal de Je kosten van de bouw. Deze juffrouw Cornelia Quack was de weduwe van Carej Nijs, voorma lig geweldige (soort militair poli tie ambtenaar) van de Staten- Generaal. Zij woonde in Den Haag, doch had kennelijk een /wak voor de zorgen van de ar men in Vlissingen. De grond waar de huisjes op kwa men was eigendom van de Prins van Oranje, doch deze werd tegen betaling van een jaarlijks cijns van 1 pond vlaams (een soort er fpacht zou je kunnen zeggen) gaarne voor het goede doel al- gestaan. De huisjes waren in een vierkant gebouwd met in het midden daar van een bleekveld. Elk huisje bestond uit een benedenkamertje met een stook- en slaapplaats en een bovenkamertje. Het complex was gelegen aan het eind van de Korte Zelke. Echter in 1650 (zeven jaar na de bouw!) waren er al mankementen aan de huisjes. Dat blijkt uit het feit dat bij de overdracht van de huisjes aan de Diaconie er dui zend gulden bijbetaald wordt om het vervallene op te bouwen. Daarmee wordt bedoeld o.a. de scheidsmuur van de Erve met het erachter gelegen schuttershof en de zijmuur. Het lijkt erop dat het alleszins met de kwaliteit van de bouw te maken heeft gehad,want de schenkster bepaalde dat: "het vervallene niet zou mogen her steld worden door hen, die de huisjes gemaakt hadden, om re denen". In 1786 worden, zoals gezegd, de huisjes door de Diaco nie aan de directie van de Zeemans- en visschersbeurs over gedragen. De huisjes waren na melijk weer erg vervallen en de di aconie had geen geld om te her stellen. Dit heeft duidelijk te ma ken met de recessieperiode waarin Vlissingen toen al verkeerde. De vierde Engelse oorlog van 1780-1784 was net achter de rug. Daardoor waren bronnen van in komsten uit de handel en visserij sterk teruggelopen. Kortom: veel mensen moesten bedelen en had den weinig inkomsten. Dus wei nig geld om verwaarloosde spul len op te knapj)en. zeemans- en visschersbeurs Dit fonds was opgericht door de raden van de stad Vlissingen bij resolutie van 12 januari 1754. Doel was: "ondersteuning van zeelieden uit deze gemeente die de leeftijd van 60 jaar hebben be reikt en die in en door de uitoefe ning van hun beroep daarvoor ongeschikt zijn geworden, en van de weduwen en wezen van die zee varenden." Oorspronkelijk was de Beurs slechts voor zeven jaar opgericht, later is ze echter meerdere malen verlengd. Vanaf 1771 tot nu toe kunnen we spreken van een per manente instelling, zij het dat de reglementen diverse malen zijn ■-» 17.. ....I'M' >«i r gewijzigd. Nu echter terug naar de overdracht van de 23 huisjes. Beide partijen, diaconie en direc tie van de Zeemans- en Visschers beurs waren het wel eens over de overdracht. Maar ook het stads bestuur moest daaraan de goed keuring hechten. Dit was gebeurd in de vergadering van 11-2-1786: "wordende welgem. Heeren com missarissen van de arme Zeemans en Visschersbeurs almede geau- thoriseert om de voorschreve Hooge Erve invoegen voorschree ve te aanvaarden mitsgaders om dezelve behoorlijk en ten meesten menage te repareeren en te onder houden ten einde te dienen tot in wooning van zeemansvrouwen en weduwen bij hun gealimenteerd mits gaders aan zodanige andere oude en behoeftige burgersessen welke het regt van voor gereede penningen zouden acquireren". Zoals gezegd waren de huisjes flink beschadigd. Met name de hele noordkant verkeerde in niet al te beste staat. De commissie liet daar naar een onderzoek instellen onder leiding van de Commies der stadsbinnen- werken Daniel de Rijke. Geadvi seerd werd om de hele noordkant af te breken en opnieuw op te bouwen eventueel met gebruik making van nog goed materiaal afkomstig van de afbraak. Aldus werd besloten. De commissie vond dit kennelijk zo'n grote klus die ze op redelijke wijze geklaard had dat ze die in herinnering voor het nageslacht wilde bewaren. We lezen daaro ver dan ook in de notulen van 19 mei 1786: "Is goetgevonden dal buiten kosten dezer beurs, tot een monument of gedagtenis, dat de vernieuwing van een groot gedeel te der huysjes van de Hooge Erve onder 't bestuur van de tegen woordige leden deser beurs is ver- rigt, in een urduynsteen de on derstaande zal worden gekapt: vernieuwd door de Arme Zeemans Vis schersbeurs den 31 maart 1786 commissarissen Mr. C.C. Bert ling - Raad en Bur gemeester Mr. P.G. Schorer - Raad en se cretaris I. de Fijter - koopman I. Swart - koopman H. Pruyst - secretaris van 't fonds En deselve steen in de voorgevel zal werden gesteld, waarvan de kosten door bovengen), leden zal worden gedragen. (Deze steen is nu nog te vinden op de binnenplaats van Zeemanser ve). De reparatie was beslist niet de laatste. Bijna waren ook deze huisjes aan de stadssanering in de jaren zestig van deze eeuw ten of fer gevallen. Gelukkig is dit niet gebeurd. En in de jaren zeventig heeft er zelfs fasegewijs een in grijpende verbouwing plaatsge vonden. De verbouwing van de laatste vier huisjes kwam in 1980 gereed. Het aantal woningen is nu minder dan 23 omdat samenvoeging heeft plaatsgevonden in verband met veranderde woonnormen. Nu is het binnenplaatsje een oord van rust in een jachtende stad, een plekje waar een mens even tot be zinning kan komen. Zaek In de Ster Kaasshop van Erik Bol le aan het Damplein 14 in Middel burg is sinds kort de voor Zeeland nieuwe Beemsterkaas te ver krijgen. Beemsterkaas is een 'göudse' kaas (d.w.z. een platte ronde kaas) van kaasmakerij 'De Tijd' uit Noord- Holland. De kaas kenmerkt zich door een bijzonder volle smaak en is toch niet zout. Beemsterkaas is er van jong tot overjarig. Een verzonken kwaliteitsmerk in de kaas garandeert de echtheid van het produkt. De kaasshop van Erik Bolle maakt deel uit van een keten van zestig winkels door heel Neder land die alle de 'Ster' voeren. Al leen in de Ster Kaasshops is de Beemsterkaas te koop. Erik Bolle begon anderhalf jaar geleden als zelfstandig ondernemer zijn Ster Kaasshop in Middelburg, in een laagstaand pand. Daarvoor dreef hij als werknemer een rijdende winkel, eerst op Noord-Beveland en later in Goes. "Maar dat was een slavenbaan", concludeert Bolle achteraf. Hij Corina Poppe en Sjaan en Erik Bolle met hun exclusieve kaas. maakte soms zeventig uur in de week. In Middelburg staat Erik Bolle samen met zijn vrouw in de winkel en 's zaterdags heeft het echtpaar, dat boven de zaak woont, een hulp in de winkel. De Beemsterkaas is onlangs, tij dens de kaaswedstrijd op de Alk- maarse kaasmarkt, als beste Goudse kaas uitgeroepen door de jury. Vandaag (woensdag) openen de lieer en mevrouw Witsel Gouddoppertje-Witsel aan de Walstraat in Vlissingen. De feestelijke receptie is er in de nieu we zaak tussen 17 en 21 uur. Zeemanserve, ca. 1968. Op de voorgrond de Korte Zelke. Rechts "de muur grenzend aan het Schuttershof De Rabobank wil het publiek kennis laten maken met het va kantieland Portugal. In samen werking met Arke. Hotelplan, het Portugees Verkeersbureau en de luchtvaartmaatschappijen KLM en TAP/Air Portugal houdt de bank een reisinformatieavond op 18 februari in de Middelburgse Schouwburg, aanvang 20.00 uur. Tijdens deze avond wordt uitge breide informatie gegeven over de vakantiemogelijkheden in Portu gal. Een dia-show op een zes me ter breed scherm neemt de toe schouwers mee op reis door Portugal. Dit vakantieland dient zich bij de toerist aan in vier delen, te weten: Noord-Portugal, Lissabon, de Algarve en Madeira. De belan grijkste stad van Noord-Portugal is Oporto, aan de wijnrivier de Douro. Het is een stad mei een geheel eigen bekoring. Wat hier opvalt zijn de gevels, bekleed met kleurrijke tegels. De Costa Verde bezit vele gezichten. Naast glooi ende landschappen met karakte ristieke plaatsen als Barcelos en Braga, treft men er vergezichten over brede rivieren en meren aan. Lissabon, gelegen aan de rivier de Taag, herbergt vele oude gebou wen, grote pleinen, talrijke stand beelden, gezellige winkelstraten en prima restaurants. Op een steenworp afstand liggen de bad plaatsen Estoril en Cascais met zandstranden en een ideale bran ding voor surfers. De Algarve, het populairste gebied van Portu gal, is rijk aan zandstranden. Bij voorbeeld Praia de Rocha met de mooiste stranden en Albufeira met het meeste vertier. Tenslotte, ver weg in de Atlantische Oceaan, Madeira. Een eiland met een bon te bloemenpracht en een schitte rende natuur. Ideaal voor wande laars en rustzoekers.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 13