informatiepagina van de gemeente vlissingen II O If Rosenburg, een nieuwe wijk MS I Vrijdagmiddag, 14.00 uur 15 woningen in arsenaal aan Paardenstraat f Diefstal uit auto's en van wasgoed Gemeente neemt gebouwen van SKW over Commissies vergaderen <202? :E E VLISSINGER Woensdag 29 januari 1986 3g Woonmilieu's v sul t A k \V Zonne-energie Verkeer Voorzieningen Ter inzage Informatie hoeken Administratie Mening over "ribbels" gevraagd Gelijktijdig restauratie Ritthem zelf olie verversen? denk om het milieu! Proef nieuw systeem schoonmaken marktterrein Communicatiebeleid Ruimtelijke Ordening Museumcommissie Publiek Het kan voorkomen worden Wasgoed Auto's Voorkom het! Even bijpraten met wethouder Hoefkens Sociale controle Bezwaarschriften Inkomstenverklaring Controle IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL V, mr 0» t redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. - Dit jaar zal er mogelijk begonnen worden met de bouw van de nieuwste Vlissingse wijk: Rosen burg. In het gebied tussen de wijken Bossenburgh en Paauwenburg zullen woningen worden ge bouwd, waarvoor in de bestaande wijken geen (of onvoldoende) bouwlokaties zijn. Concreter: di verse typen ééngezinswoningen, (zowel koop/als huur) en bungalows/vrije sectorwoningen. In prin cipe is er ruimte voor maximaal 800 woningen. Daarbij wordt er op dit moment vanuit gegaan dat ze over een periode van zo n tien jaar gerealiseerd kunnen worden. Niet in 'één klap' maar, zoals het kaartje aangeeft, per fase. Het deel, waar het eerst gebouwd gaat worden ligt in de noord oostelijke hoek van het gebied. In ieder geval komen daar de woningen van het project Centraal Wonen. Het bovenstaande staat onder meer in de basisstudie Rosen- burg. Burgemeester en wethou ders hebben deze studie onlangs aan de gemeenteraad aangebo den. Met het voorstel deze ba sisstudie vast te stellen. Daarover zal de raad vrijdag a.s. beslissen. Het ontwerp voor de studie vorm de reeds onderwerp van in spraak. Drie organisaties maak ten daar gebruik van. Hun reac ties zijn gedeeltelijk overgeno men door b. en w. en in de ba sisstudie verwerkt. Ook de vaste commissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening ad viseerde positief. De bedoeling is dat de basisstudie, na vaststelling door de raad, als uitgangspunt wordt gebruikt voor het opstellen van een zogenoemd structuur model. Op basis daarvan kan, in fasen, de wijk Rosenburg worden gerealiseerd. Uitgangspunt kan dan zijn een integrale ontwikke- ling van een bouwkundig- en ste debouwkundig plan. Dit laatste zal dan de basis zijn voor het (ju- ridische) bestemmingsplan. De i hier geschetste procedure zal worden begeleid door de (in- spraak)projectgroep Rosenburg. Zoals gesteld, wordt Rosen burg niet in een keer 'volge bouwd'. Integendeel, dat gaat deel voor deel. Daarbij zullen Q*> v. nlJ *'f Vt per fase verschillende woonmi lieu's worden gerealiseerd. On der 'Woonmilieu' wordt bij voorbeeld verstaan een buurt met overwegend kleinere rijtjes eengezinswoningen, gescha kelde huizen en soms ook gestapelde kleine woningen. Daarnaast kan een woonmilieu ook bestaan uit met name vrijstaande woningen van een laag met een kap en ruime tui nen, soms ook geschakelde woningen in twee lagen (met of zonder kap). Binnen de ver schillende fases van Rosen- burg, kunnen ook uiteenlopen de woonmilieu's 'gemengd' worden gerealiseerd. In ieder geval zal ruime aandacht worden besteed aan de mogelijk heden om zonne-energie toe te passen in Rosenburg. Dat zal wel gevolgen kunnen hebben voor onder meer de afstand tussen ge bouwen. Daarnaast willen b. en w. laten onderzoeken wat de haalbaarheid is van toepassing van windenergie in Rosenburg. De dikke lijn op het kaartje geeft de route van de 'verzamelweg' voor geheel Rosenburg aan. Die zal op twee punten uitkomen op de Bossenburghweg. Het noor delijke deel zal zo aangelegd moeten worden, dat dit wegvak gebruikt kan gaan worden als on derdeel van een (nog te realise ren) busbaan tussen de wijken Bossenburgh en Paauwenburg. Het 'groen' zal in de nieuwe wijk Rosenburg uiteraard niet ontbre ken. Hoe en waar moet nog wor den uitgewerkt. Als essentiele on derdelen noemen b. en w. in de basisstudie: - een wijkparkje in het hart van de wijk, aansluitend op de (bestaande) waterpartij; - een groenzone langs de Sloe- weg, eventueel gecombineerd met een mogelijke noodzake lijke geluidswal. (Boom)beplanting in de straten zal natuurlijk niet ontbreken. Voorts wordt in de basisstudie re kening gehouden met onder meer de bouw van een scholen complex voor het basisonderwijs, een wijkcentrum, trapveldjes en een speelterrein. Wie wat meer wil weten over de basisstudie Rosenburg, kan te recht in de gemeentelijke infor- matiehoeken. Daar ligt de stu die ter inzage bij de stukken van de onlangs gehouden com missie ruimtelijke ordening. Er zijn vijf gemeentelijke infor- matiehoeken. Ze zijn te vinden in: - wijkcentrum 'Middenhof', (kanaalstraat, Souburg); - wijkcentrum 'Open Hof' (Paauwenburg); - openbare bibliotheek (Spuistraat); - buurthuis 'Aldego (Westerzicht); - stadhuis. is het zover, dan begint de vergadering van de Vlissingse ge meenteraad. De 29 raadsleden nemen dan besluiten over een groot aantal onderwerpen. De (regelmatige) bezoekers van deze vergaderingen hoeft niet verteld te worden hoe uiteenlopend die onderwerpen kunnen zijn. De vergadering van komende vrijdag vormt daar geen uitzondering op. Het overzicht van 'te behan delen' punten hieronder geeft dat weer. Neemt u het eens door. Een grote kans dat er iets tussenstaat waar u, direct of indirect ook mee te maken hebt. In dat geval is het misschien leuk eens een raadsvergadering bij te wonen. Of eens te kijken wat er 'achter' zo'n, hieronder genoemd, onder- werp 'zit'. Door een bezoekje te brengen aan een gemeentelijke informatiehoek. Daar liggen ter inzage: de raadsagenda, een overzicht van de ingekomen stuk ken en het complete 'pakket' raadsvoorstellen. Biedt dat alles niet de informatie die u zoekt, dan kan het Stafbu reau voorlichting en inspraak (in het stadhuis) u de 'achterliggen de stukken' ter inzage geven. Dat zijn de tekeningen, nota's en der gelijke die bij raadsvoorstellen horen. Ook de ingekomen stuk ken kunt u bij genoemd bureau lezen. Tot slot: voor de bezoekers van de raadsvergadering ligt (op de publieke tribune) de populaire raadsagenda gereed. Alle voor stellen staan daarin beschreven. Ook het overzicht van de ingeko men stukken staat erin. Raadsagenda Opening Goedkeuring van de notulen van de vergaderingen van 19 en 20 november 1985. Mededelingen Over te leggen stukken. 0-1 Vacature commissie van be heer Zeemans- en Vissersbeurs 0-2 Vacatures commissie Sport- belanggen Vlissingen. 0-3 Krediet bewegwijzering stadhuis 0-4 Herbenoeming leden alge meen bestuur 'Ter Reede'. 0-5 Wijziging verordening gelde lijke voorzieningen raads- en commissieleden. 2-1 Krediet voor investeringen af delingen bouwkunde en weg- en waterbouwkunde van de dienst openbare werken. 4-1 Krediet voor aanpassing ge bouw openbare basisschool J.H. van Dale, in verband met huis vesting jongste leerlingen. 4-2 Toepassing artikel 101-ter - van de Lager-onderwijswet 1920 t.b.v. de Sint Jozefschool over 1981. 4-3 Wijzing verordening commis sie middelbaar dienstverlenings- en gezondheidszorg onderwijs. 4-4 Benoeming lid commissie middelbaar dienstverlenings- en gezondheidszorg ondderwijs. 5-1 Geldlening voor de aanschaf van video-apparatuur voor de Spaanse Culturele Vereniging Vlissingen. 5-2 Krediet herstel fontein Bella- mypark. 6-1 Structuurwijziging Stichting Welzijn voor Ouderen. 6-2 Goedkeuring begroting voor 1985 en 1986 van de stichting be jaardencentrum 'Ter Reede' te Vlissingen. 6-3 Goedkeuring jaarrekening 1983 en 1984 van de stichting be jaardencentrum 'Ter Reede' te Vlissingen. 6-4 Bijdrage in stichtingskosten bejaardencentrum 'De Zoute Viever'. 7-1 Krediet vervangen pom- pinstallaties rioolpompgemalen. 7-2 Proefproject intensive ringsprogramma handhaving wetgeving chemisch afval. 8-1 Beslissing op de Arob- bezwaarschrift tegen besluit tot vaststelling voorbereidingsbesluit Boulevard, ged. Boulevard Evertsen. 8-2 Verkoop perceel grond aan Hermesweg (wijziging). 8-3 Verkoop perceel grond Papegaaienburg-wijkcentrum. 8-4 Verkoop grond aan Dorpsstraat en Weverstraat. 8-5 Verkoop grond aan Zuider zeestraat. 8-6 Overname gebouwen centra le stichting SociaalKultureel Werk Vlissingen. 8-7 Bouw 15 woningen Paar denstraat 6 (voormalig Arsenaal). 8-8 Gemeentegarantie. 8-9 Krediet voor verbetering woo nomgeving complex 'Oud Goed Wonen'. 8-10 Basisstudie Rosenburg. 9-1 Vaststelling begrotingswijzi gingen 1985. Het Woltershuis, één van de panden die door de gemeente van de Centrale Stichting SKW zal worden overgenomen. Dit citaat vormt de .inleiding van een voorstel van burgemeester en wethouders aan de gemeen teraad. Een voorstel, waarin de raad wordt gevraagd akkoord te gaan met de aankoop van de ge bouwen die nu nog in eigendom zijn van de Centrale Stichting So ciaal Kultureel Werk. In deze stichting zijn enige tijd geleden de stichting SKA (Sociaal Kultu- rele Aktiviteiten) en SKW (Sociaal Kultureel Werk) samengegaan. De aankoop betreft 'drie' gebou wen: het Woltershuis (Hogeweg), het Buut (Beatrixlaan) en Marnix (West-Souburg). De gemeente zal ze, als de raad akkoord gaat, overnemen tegen boekwaarde: f 197.561,—. Dit bedrag kan wor den gedekt binnen het voor ex ploitatie van die gebouwen ge raamde bedrag in het wel- zijnsprogramma 1986. Die exploi tatie kan voortaan efficiënter ver lopen. Ook al omdat de gemeen te vele andere gebouwen beheert en diensten heeft die daarop in gesteld zijn- Het gaat hier overigens niet om de enige maatregel die moet lei den tot een gezonde structuur en financiële basis van de Centrale Stichting SKW. Zo zal, als de raad daarmee instemt, de finan ciële administratie worden onder gebracht bij de Dienst Welzijns voorzieningen van de gemeente. Met instemming van de raad gaat deze dienst bovendien de jaarrekening 1985 van de stich ting opstellen. Dat alles moet er aan meewerken om het nega tieve vermogen verder weg te werken. Voordat dat echter op 'nul' staat zal de raad mogelijk nog een extra krediet beschik baar moeten stellen. In een deel van de Verkuijl Quakkelaarstraat liggen op en kele plaatsen "ribbels". Dat zijn enkele rijen zogenaamde kinderkopjes over de breedte van de rijbaan. Ze zijn bedoeld om de snelheid van auto's in het woonerf te beperken Of dit ook "werkt" is de vraag. De gemeente heeft daarom aan alle bewoners van het betreffende deel van de straat gevraagd hun mening over de "ribbels" te ge ven. Zij kunnen hiervoor een en quêteformulier invullen en vóór 17 februari a.s. portvrij terugzen den aan de gemeente. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor ak koord te gaan met de restauratie van het voormalige arsenaal aan de Paardenstraat (foto). In dit gebouw, dat op de Monumenten lijst staat, zullen vijftien woningen worden ondergebracht. Dat gebeurt in opdracht van de gemeente. Restauratie en woning bouw gaan bij elkaar ruim f 2,5 miljoen kosten. "De financiële en organisatorische problematiek van het club- en buurthuiswerk in Vlissingen heeft ons lang bezig gehouden. Vele jaren hebben wij intensief overleg gevoerd over de steeds maar weer oplopende tekorten van de toenmalige twee stichtin gen. U heeft ter bestrijding van die tekorten een aantal malen ex tra subsidies beschikbaar gesteld. Om ondanks teruglopende middelen in de subsidiesfeer toch af te komen van deze tekor ten, die een structureel karakter aannamen, waren vérgaande maatregelen onvermijdelijk. Dat hiervoor veel tijd nodig was, is uw raad bekend. Thans bevindt een en ander zich in een afron dend stadium". De financiering vindt grotendeels - voor f 1,7 miljoen - plaats met behulp van een rijkslening. De gemeente draagt zelf f 100.000 bij uit het stadsvernieuwings fonds; het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu f 300.000 en het ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur f 45.0.000. De subsidies van deze ministe ries worden gegeven in het kader van het zogenoemde additioneel werkgelegenheidsprogramma. Uitgaande van goedkeuring van de raad (vrijdag a.s.), hebben b. en w. al toestemming gegeven om met de restauratie te begin nen. Dit, in verband met enkele (tijdgebonden) subsidievoor waarden. Vrijdag komt er onder meer ook breng afgewerkte olie naar: de reinigingsdienst (edisonweg 9) uw garagebedrijf een voorstel in de raad dat gaat over verkoop van grond aan de Dorpsstraat en de Weverstraat in Ritthem. De nieuwe eigenaar wordt de Woningstichting Wal cheren. De totale koopsom komt op f 96.600. Op betreffend per ceel zullen zeven eengezinswo ningen worden gebouwd. Burgemeester en wethouders hebben besloten een nieuw systeem voor het schoonma ken van het marktterrein in te voeren. Dit, bij wijze van proef. De nieuwe methode gaat vrij dag 31 januari in. Daarbij zal de volgende werkwij ze worden gevolgd: vrijdag: deze dag staat aan het eind van de middag een huisvuilwagen op het marktterrein, waarin de koo plieden zelf het afval moeten de poneren, de wagen zal daarbij op de Lange Zelke en op de Oude Markt worden geplaatst; zaterdag: deze dag wordt 's morgens vroeg het hele marktterrein en de on middellijke omgeving geveegd; de marktkooplieden die deze dag een standplaats hebben nemen na afloop van de markt het afval mee en moeten de standplaats schoon opleveren; maandag: deze dag wordt het hele marktter rein en de onmiddellijke omge ving geveegd. De regeling is tot stand geko men in overleg met (vertegen woordigers van) de marktkoo plieden. Vandaag, woensdag, vergadert de adviescommissie voor het min derhedenbeleid. U kunt, als u interesse hebt, nog op tijd in het stadhuis zijn. De vergadering begint om 19.30 uur. Eén van de onderwerpen die wordt besproken is het nieuwe stemrecht voor buitenlanders bij de gemeenteraadsverkiezingen. Eveneens va navond,zelfde tijd, zelfde gebouw, vergadert de commissie Sport- belangen. Volgende week maandag (3 fe bruari) komt, in het stadhuis, de Commissie Communicatiebeleid bij elkaar. Deze vergadering be gint om 19.30 uur. De dag daarop, 4 februari, is het de beurt aan de leden van de vaste commissie voor de ruimte lijke ordening om te gaan verga deren. Zij ontmoeten elkaar om 19.30 uur in het stadhuis. Donderdag 6 februari ontmoeten de leden van de Museumcom missie elkaar weer. In, hoe kan het haast anders, het Stedelijk Museum (Bellamypark 19). Ze worden daar tegen half acht 's avonds verwacht. Voor alle commissies geldt dat ze openbaar zijn. Publiek is er dan ook van harte welkom. Be langstellenden kunnen de te bespreken stukken tevoren in zien in de gemeentelijke infor- matiehoeken. Het heeft de laatste tijd in aller lei kranten gestaan: 'wasgoed gestolen' en 'spullen uit auto's ontvreemd'. Voor politie is de aangifte van dergelijke diefstal len al lang niets bijzonders meer. Meer en meer komen mensen met deze 'boodschap' op het politiebureau. Natuurlijk wordt er hard aan gewerkt om de daders te achterhalen. Maar ook om herhaling te voorko men. Daarbij kan de politie ech ter niet zonder u. Want vele van de bovenomschreven diefstal len hadden voorkomen kunnen worden. Het wasgoed wordt bij diefstal ge woon van de lijn gehaald. Alles wordt meegenomen, van lakens tot kleding en lingerie. Soms wordt eenvoudig de hele wasmand meegenomen. Daarom het advies: hang uw wasgoed op een plaats, die vanaf de brand gang of de straat niet gemakke lijk te bereiken is. En: haal het in ieder geval in huis als het donker wordt. Het klinkt voor u misschien onge loofwaardig. Toch: in veel geval len van autodiefstal, joy-riding of diefstal uit auto's blijkt de auto óf niet óf onvoldoende afgesloten te zijn geweest. U kent de argumen ten wel: "Ik zou zo terug zijn" of "Het is een rustige buurt". Ze helpen er wèl voor zorgen dat éen op de tien auto's vrijwel moeiteloos voor een ieder toe gankelijk is. Bovendien, de poli tie constateert dat regelmatig, worden in een op de vier auto's goederen uitnodigend 'geë taleerd'. Maar ook al staat de auto dan wel op slot, dat betekent niet dat 'ie dan een 'kluis op wielen' is Helaas hebben velen dat al moe ten ervaren. Hun "vreugde" werd er veelal niet groter op toen ze ook nog eens de rekening kregen van geforceerde portier- of koffer- dekselsloten, kapotgeslagen tochtraampjes (vaak heel simpel van constructie) en open gesne den linnen daken.. En wat dacht u van al het ongemak...? Wat kunt u doen om diefstal uit uw auto te voorkomen? Het volgende: - laat geen geld of kostbare (en kostbaar lijkende) zaken in uw auto achter; - gebruik uw sloten op deuren, kofferdeksel en stuurme chanisme; - sluit ruiten en open dak als u de auto verlaat; - doe uw benzinetank'op slot'; - noteer de gegevens van uw autoradio, cassetterecorder en dergelijke en graveer uw eigendommen met uw postco de en huisnummer; - parkeer uw auto in het zicht en op een plaats waar licht brandt; - schuif de antenne in, zodat deze niet kan worden afge broken; - met zogenaamde wiel- moersloten wordt diefstal van wielen bemoeilijkt; Geen nieuw maar wel een be proefd middel. Het betekent al leen een beroep op oplettend heid; van en anderen. Ziet u iets verdachts? Waarschuw dan direct de politie (tel. 13333)! Voorkoming misdrij ven, een zaak van de politie en u. Reeds meerdere malen heb ik in deze rubriek stilgestaan bij het fe nomeen 'Eenmalige Uitkering'. Het was voor de medewerkers van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) en het Administra tief Dienstencentrum Zeeland (ADZ) een enorme klus om de aanvragen op tijd te verwerken. Dat wil zeggen: te zorgen dat de uitkering vóór de kerstdagen be schikbaar was voor de aanvragen aan wie er een was toegekend. Dankzij de grote inzet lukte het, maar toen ging het gedeeltelijk toch mis. Tot onze spijt bleek op de maandag voor de kerst dat al leen de clienten, die de betalingen via de giro ontvangen over hun geld konden beschikken. Vele honderden, die deze uitkering via de bank zouden ontvangen ston den met lege handen. U begrijpt dat dit de nodige emoties los maakte. Het vervelende was dat niet de GSD, niet het ADZ, niet de banken enige schuld hadden, maar 'uitgerekend' de computer in Groningen 'storingvertoonde. Voor zover mogelijk was is door de bereidwillige medewerking van de banken toch tot uitkering over gegaan aan cliénten, waarvan bij de GSD kon worden nagegaan dat de aanvraag positief was be oordeeld. Zo kon, met hindernissen, deze zaak afgewerkt worden. Een vol gende fase is nu ingetreden: de behandeling van de bezwaar schriften. Zoals de zaken er nu voor staan hopen we voor 1 maart al deze zaken af te handelen. Bij dit onderwerp wil ik u er nog op wijzen dat tot 15 februari nog de mogelijkheid bestaat om een een malige uitkering over 1985 aan te vragen. Maar alleen door mensen met een minimum inkomen (waa ronder veel AOW-ers) die in 1984 buiten hun schuld géén eenmali ge uitkering ontvingen. Indien u denkt tot deze groep te behoren, neem dan even kontakt op met het ADZ. Bedenk hierbij wel dat 15 februari echt de uiterste datum is! Met ingang van 1 juli 1985 zijn veel van de uitkeringsgerechtig den er op gewezen dat het nood zakelijk is, wanneer een uitkering toegekend is, op tijd een in komstenverklaring over de uitke ringsperiode veelal maandelijks, in te zenden. Eenvoudig is de ver plichting, maar toch... Na een half jaar moeten we constateren dat tientallen mensen om wat voorre den dan ook niet aan deze ver plichting voldoen. In de komende weken zullen deze mensen aan geschreven worden. Ze zullen dringend worden verzocht om als nog de inkomstenverklaringen af te geven én het regelmatig te doen. Dat is echt de laatste waar schuwing die gegeven wordt. Het is triest het te moeten vaststellen, maar bij blijvende weigering geeft dit consequenties voor de uitke ring. Uit ervaring weten we dat er voor de betrokkenen ontzettend vervelende consequenties ont staan. Bedenk dat automatische betalingen zoals huur, energie kosten en dergelijke ook stoppen! Daarom zeg ik hier: doe het, doet het nu, het is in uw belang! In een van de voorgaande rubrie ken heb ik uitkeringsgerechtigden gevraagd om zich stipt te houden aan de richtlijnen die gelden om voor een uitkering in aanmerking te komen. We hebben kunnen constateren dat er enige verbete ring in de situatie is gekomen. Toch wordt nog onvoldoende re kening gehouden met het feit dat de GSD als uitvoerder van de wet telijke taken zich aan de regels dient te houden en óók gecontro leerd wordt. Ik hoop dat we in 1986 dit spanningsveld kunnen verminderen. Maar net zozeer dat erin een goe de relatie tussen de cliënten en de medewerkers van de GSD tot een vlotte afwerking van aanvragen kan worden overgegaan.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5