Hulp bij sneeuwvrij maken van stoep Testament op langstlevende 'Ouderen doen mee Afslanking Stichting Welzijn voor Ouderen ult,"Ww AANGIFTE INKOMSTENBELASTING 1985 Taak BACHTEN KOMME: BACHTEN REEDE: dinsdag 25 en woensdag 26 februari van 09.00 tot 10.30 uur. BACHTEN POORTE: ADRESWIJZIGING NIEUWS VAN KEUKENHOF Minst draagkrachtigen aktiviteiten DE VLISSINGER Woensdag 29 januari 1986 V i z V INFORMATIEPAGINA VOOR OUDEREN VERSCHIJNT 2 MAANDELIJKS BEHALVE DE VAKANTIEPERIODE REDACTIE: BADHUISSTRAAT 101 t;i8l LV VLISSINGEN TEL. 0118MB 110 Wat doet de Stichting Opbouwwerk Vlissingen over de opzet van werkgroepen en or ganisaties en kan daarbij helpen; kan helpen bij de opzet van een eenvou dig onderzoek of kan zo nodig onder zoek laten verrichten; kent organisa ties, (gemeentelijke) instanties en des kundigen, die aan oplossingen kun nen werken of er bij betrokken zijn. De instelling wordt bestuurd door in woners van Vlissingen, die belangstel ling hebben voor wat er in de plaat selijke samenleving gebeurt. De bestuursleden zijn afkomstig uit werkgroepen, andere organisaties of zijn lid op grond van persoonlijke in teresse. Het bestuur beslist aan wel ke groepen (projekten) hulp wordt verleend. Voor de stadsvernieuwing funktioneert een bestuurlijke werk groep, de opbouwwerkgroep stads vernieuwing. Het is belangrijk om te weten, dat het opbouwwerk zich volkomen onafhan kelijk opstelt. Het opbouwwerk helpt echter niet zo maar! Afspraken moeten worden ge maakt over: *de werkwijze van de groep *het doel van het projekt *de tijd die ter beschikking is Andere voorwaarden zijn: Met hulp- en serviceverlening moet het belang van meerdere mensen ge diend zijn. Ook moet de groep openstaan voor iedereen en in het openbaar werken. De opbouwwerkers hebben tot taak de bij de Stichting Opbouwwerk Vlis singen angesloten organisaties te on dersteunen. Het is mogelijk een drie tal vormen van ondersteuning te on derscheiden: De Stichting Opbouwwerk V lissingen werkt samen met groepen uit de Vlis- singse bevolking, die zich inzetten voor de verbetering van de omstan digheden, waarbinnen zij wonen, werken, leven en ontspanning zoeken. Het opbouwwerk is ook aktief in de stadsvernieuwing. Het is de bewoners- groepen behulpzaam bij renovatie, groot-onderhoud, vervangende nieuwbouw en berinrichting van straten. advisering over organisatievormen en begeleiding inzake het funkti- oneren van groepen. het aangeven van wegen om tot oplossing van diverse zaken te komen. het vergroten van de mogelijkhe den van de mensen om diverse za ken zelfstandig op te lossen. In de praktijk betekent dit dat de op bouwwerkers zo veel als mogelijk de vergaderingen van alle organisaties bijwonen. Bovendien zijn de opbouw werkers in veel gevallen betrokken bij de voorbereiding en uitvoering van besluiten, die tijdens deze vergaderin gen genomen worden. De Stichting Opbouwwerk Vlissingen is gevestigd in het Welzijnscentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 104, 4381 LV Vlissingen, telefoon 16655. Ze heeft twee opbouwwerkers (Ber- tus van Loon en Peter Gillissen) en een sekretaresse (Diana Faasse) in dienst. De geboden hulp is er steeds op ge richt, dat het initiatief en de verant woordelijkheid blijven berusten bij de groepen, die met een bepaald projekt of een aktie zijn begonnen. 'Ook helpt zij bij het maken van ti kwerk, kopieren en biedt vergader ruimte aan; geeft informatie over subsidie-mogelijkheden, geeft advies Evenals voorgaande jaren wordt u in de gelegenheid gesteld uw aangiftebil jet voor de inkomstenbelasting 1985 in één van de dienstencentra te laten invullen. Medewerkers van de inspek- tie der rijksbelastingen Middelburg zijn u hierbij gratis behulpzaam. Indien u hiervan gebruik wilt maken kunt u bij één van de onderstaande adressen een afspraak maken.: vrijdagen 21 en 28 februari van 14.00 tot 17.00 uur. dinsdag 25 en woensdag 26 februari van 09.00 tot 10.00 uur. Wij wijzen u erop dat ouderen- en vakbonden dit ook gratis voor hun le den doen. Ook bij het belastingkantoor aan de Lange Noordstraat 39 te Middelburg kunt u terecht voor hulp'en voor lichting. Voor de meer draagkrachtigen is het uiteraard mogelijk hulp te vragen bij een belastingadviseur. Dit geschiedt tegen betaling. Binnenkort kunt u weer de alombe kende blauwe enveloppe verwachten Sederl 16 december 1985 is hel adres van de Stichting Bejaarden- (en gehandicapten) alarm Zeeland te Domburg: Gemeentehuis Domburg Postbus 14, 4357 ZG DOMBURG Telefoon: 01188-2710, toestel De Klussendienst in Vlissin gen helpt de ouderen, ge handicapten en anderen die slecht ter been zijn in stren ge winterperiodes. Die hulp bestaat uit het sneeuwvrij maken van de stoep. Voor hel sneeuw- en ijsvrij maken van de stoep kan ge beld worden naar de Klus sendienst tussen 09.00 en 12.00 uur (19397). Door de Klussendienst wordt een bijdrage gevraagd van 2,50. Mim (uitsluitend 's-middags van 13.00 tot 17.00 uur). Verkiezingen In 1986 is Keukenhof geopend van 28 maart tot en met 25 mei van 08.00 uur tot 18.30 uur. Voor '65 plussers' is er een sterk gereduceerd tarief van 5,per persoon (normaal tarief 10,per persoon). Voor ouderen die minder goed ter been zijn, zijn gratis invalidenwagentjes beschik baar.Om teleurstelling te voorkomen is vroegtijdige, liefst schriftelijke, re servering wel noodzakelijk. Op diverse plaatsen in het park zijn 'Speciaal aangepaste Toiletten' be schikbaar. overleden en de vrouw blijft ach ter met een uitstekend weduwe pensioen. Het huis waarin zij woont is afbetaald. Ja, in zo'n geval kan het zijn dal de rechter vindt dal de kinderen toch hun erfdeel meteten hebben, ondanks het testament dat anders bepaalt. Maar meestal zal de rechter vin den dal het langsl-levende- testament geëerbiedigd wordt, omdat de financiële positie van de langstlevende meestal niet zo rooskleurig is als in het vorige voorbeeld. Procederen heeft dus maar zo nu en dan nul. Ken notaris kan in zo'n kwestie alleen maar adviseren, hij kan nooit een testament ongedaan maken, leder die een testament wil bestrijden, moet daarvoor naar de rechter. Om de kinderen er vanaf te hou den het testament aan te vechten, wordt in dit soort 'testamenten' op de langst levende vrijwel altijd een 'strafbepaling' opgenomen. Die bepaling komt er op neer. dat het kind dat het testament aan vecht, alleen zijn 'legitieme por tie' krijgt en niet het normale wettelijk erfdeel. Hij of zij wordt dus gedeeltelijk onterfd en krijgt heel wat minder. Ook later, als de andere ouder zal zijn overleden, kan er door zo'n kind niet nog eens aanspraak worden gemaakt op het voor straf niet ontvangen deel van de eerst overleden ouder. Dal deel zal dan worden verdeeld over de andere ergenamen. Vaak zullen dal de kinderen zijn die het langstlevende testament hebben geëerbiedigd. Ken testament op de langstleven de wordt gemaakt om er voor Ie zorgen, rial na overlijden van één van de huwelijkspartners, de ach terblijvende echtgenoot kan blij ven beschikken over alle geld en goederen. De achterblijvende partner wordt hierdoor op dat moment 'enig erfgenaam' en mag alles houden. In een dergelijk testament moet ook de bepaling worden opgenomen dat de reden om alles aan de langstlevende na Ie laten is, hem in staat Ie stellen in de kosten van zijn levensonder houd te voorzien. Met andere woorden, hij of zij moet in staat gesteld worden te blijven leven, zoals hij dal gewend was en om die reden wordt hem of haar alles toebedeeld. Als je bovenstaande reden op geeft dan heb je vrijwel altijd kans om de kinderen buiten de er fenis te houden, /.ij behouden na tuurlijk wel het recht op hun er fdeel, maar ze kunnen het pas krijgen als beide ouders zijn over leden. Tijdens het leven van de langstlevende ouder heeft het kind dus geen profijt van zijn wettelijk erfdeel. Dal kan een re den zijn om je als kind af te vra gen of je dat wel w ilt en of je niet zult proberen te trachten dit testament ongedaan Ie maken. In de wel staat tenslotte dal je altijd recht hebt op je erfdeel. Naar de rechter stappen zal slechts dan succes hebben, als de kinderen kunnen aantonen dal de ouder de erfenis niet nodig heeft om behoorlijk te kunnen blijven leven. I.aten we even aannemen dal er grote bezittingen zijn. De vader is genwoordigers voor en na de verkie zingen. De PCOB tenslotte betrekt de aktie sterker dan de andere bonden op de landelijke politiek en heeft in het ka der vn 'Ouderen doen mee' een pro gramvergelijking samengesteld van de diverse politieke partijen. ve de COSBO-map ook een eigen be geleidende informatiemap aan de le den en organiseert zij studiekonferen- ties. De ANBO houdt een soort instruktie-bijeenkomsten. Behalve de algemene informatie krijgen de leden praktische tips over 'het hinderlijk volgen van gemeentelijke volksverte- Een groot deel van de ouderen valt nu al onder de minst draagkrachtigen. Vooral diegenen die rond moeten ko men van AOW, slechts aangevuld met een klein pensioentje. De aktie 'Ou-' deren doen mee' is voornamelijk ge richt op de gemeenteraadsverkiezin gen. De bonden rekenen er echter op dat deze aktie ook landelijk zijn uit werking zal hebben. De huidige aktie 'Ouderen doen mee!' is extra belangrijk omdat de komen de gemeenteraadsverkiezingen de eerste verkiezingen zijn nadat de de centralisatie van het ouderenbeleid, zowel op gemeentelijk als provinciaal nivau, op gang is gekomen. Decentra lisatie wil zeggen dat de rijksoverheid een flink deel van haar taken en be voegdheden op het gebied van oude renbeleid overdraagt aan provinciale en gemeentelijke besturen. Provincie en gemeente beslissen daarnaast ook over het flankerend beleid, dat gericht is op het scheppen van (randvoor waarden om ouderen zolang mogelijk zelfstandig te laten zijn. De aktie 'Ouderen doen mee!' richt zich niet alleen op het ouderenbeleid, maar ook op beleidsterreinen waar ouderen direkt mee te maken hebben in hun dagelijks leven: huisvesting. pedicure (tel. 13823 voor afspraken woensdag van 13.00- 14.00 uur) spreekuur woensdag van 09.00-10.00 uur. AKTIVA: tel. 61517, 67339. 78922 Voorts kan men in de dienstencentra terecht voor kreatieve vaardigheden, schaken, dammen, kaarten, biljarten, sjoelen, zang, volksdansen, gymnastiek, koersbal. INLICHTINGEN OVER: Tafeltje-Dek-Je (warme maaltijdvoorziening): tel. 16440. Telefooncirkels (voor dagelijks telefonisch kontakt): tel. 12181 of 65664 (Vlissingen) en 62437 of 64573 (Souburg). Alle aktiviteiten en voorzieningen: dienstencentra. DIENSTENCENTRUM BACHTEN KOMME BADHUISSTRAAT 104 (TEL. 16440) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur kapster (tel. 17063, voor afspraken bellen tussen 11.30 en 12.00 uur; behalve donderdags) spreekuur woensdag van 10.00-11.00 uur. pedicure tel. 61599 DIENSTENCENTRUM BACHTEN REEDE VREDEHOFLAAN 42 (TEL. 12706) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur pedicure woensdag - donderdag - vrijdag wasserette dagelijks van 09.00-16.00 bank donderdag van 11.00-11.30 uur Het algemeen bestuur van de Stich ting Welzijn voor Ouderen in Vlissin gen is op 16 januari j.l. akkoord ge gaan met de herstruklurering van de stichting. I)e gemeenteraad van Vlissingen be handelt deze herstruklurering in de raadsvergadering van 31 januari. Welzijnsvoorzieningen van de ge meente Vlissingen. Met uitzondering van de drie beleids- funktionarissen gaan ook alle perso neelsleden van de stichting over naar deze dienst; zoals beheerders, mede werksters huishoudelijke dienst, be- zorgsters Tafeltje-Dek-Je en personeel van het alarmsysteem bejaardenwo ningen Souburg. In de praktijk zullen de Vlissingse en Souburgse ouderen hiervan weinig of niets merken. Hetzelfde geldt voor de .vele vrijwilligers van de stichting. De aktiviteiten die nu in de dienstencen tra plaats vinden, zoals soos, hand werken, meer bewegen voor ouderen, biljarten en bridgen gaan gewoon door. Hetzelfde geldt voor andere ak tiviteiten van de stichting, die niet di rekt aan de dienstencentra verbonden zijn, zoals telefooncirkels, warme maaltijdvoorziening en spreekuren. SOCIËTEITEN WIJKCENTRA Paauwenburq (tel. 65454) sociëteit op iedere woensdagmidag van 14.00-17.00 uur puzzeltheek woensdag van 10.00-12.00 uur bibliotheek donderdag 14.00-16.00 uur spreekuur dinsdag van 09.00-10.00 uur. Deze struktuurw ijziging moet ingaan op 1 juli 1986. De herstrukturering houdt in, dat het beheer van de drie dienstencentra Bachten Komme, Bachten Reede en Bachten Poorte wordt overgenomen door de Dienst DE VÏÏF KLAVERS Ritthem Alleen voor het bestuur en personeel van de stichting betekent het een he le verandering. Een verandering, die door bestuur en personeel als zeer po sitief wordt ervaren. DIENSTENCENTRUM BACHTEN POORTE BACHTENPOORTE 47A (TEL. 61582 61280) sociëteit dagelijks van 13.00-17.00 uur wasserette dagelijks van 08.00-16.00 uur sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur alsmede gymnastiek en volksdansen pedicure: tel. 67930 At

de Vlissinger | 1986 | | pagina 11