'Felius we zullen je missen vanaf morgen, hartelijk dank voor 12 jaar lang bezorgen' Derde Zeeuwse jazzdag met Greetje Kauffeld MIDDELBURGSE WIJK ZET VUTTER IN DE BLOEMEN V Bodybuildende portiers: geen criminelen' Sfeer niet laten bederven door een stelletje herrieschoppers deVLissinger AFSCHEID LEEN VAN FELIUS NA 40 JAAR POSTBODE 1 FELIUS WE ZULLEN JE M'ISSEN NOG 4 DAGEN 50% EXTRA KORTING OP ALLE KLEDING MET RODE DOP Europa Kinderhuipop zoek naar gastgezinnen Landschapsverzorging wil meer vrijwilligers Wangzoen vam Af MO ROE N HTLLIIKBE JANKT VQQpi ^rR0üUBEZOR5EN- Elkaar helpen ff T— t Pistool Plichtsgetrouw H De werkgroep 'landschapsverzorging' Walcheren kijkt tevreden terug op het eerste jaar van haar bestaan. "Het eerste jaar is succesvol verlopen", meldt ze ons. In 1985 heeft de werkgroep zo'n vijf tig knothomen van hun overjarige takkenpruik ont daan en daardoor voor ondergang behoed. In to taal hebben 35 vrijwilligers dit werk in 1985 minstens één voormiddag gedaan. De knotbomen worden meestal op de zaterdagoch tend geschoren tussen negen en twaalf uur, en da; een keer in de twee weken. Gemiddeld waren er zes vrijwilligers per keer aanwezig. Eén keer kreeg de werkgroep steun van vijftien welpen van de Berde- nis van Berlekomgroep in Middelburg. Ondanks dit positieve overzicht berust de werk groep niet in wat nu is bereikt. Er moet nog veel meer gebeuren en daarvoor zijn nog meer vrijwilli gers nodig die de natuur op Walcheren willen be houden. Wie wil meedoen kan contact opnemen met L. Persijn, 01180-35997. DEZE WEEK IN Slijter-vinoloog Jo van Leerzem verkoopt wijn, speciaal door hem uitge zocht, waarvan een deel van de opbrengst bestemd is voor de actie Zeeland helpt Nepal. Van Leerzem in 'uit het zakenhart'. De prijswinnaars van de Total-prijsvraag zijn be kend. In Zaek'n bin Zaek'n. Rubrieken: Korte infor matie, film, podium, ex positie, boeken en kinder boeken. Leen van Felius vertrok jaar onafgebroken post f voorwaar niel mei de stille bezorgde. De mensen daar j|^| j|^ f|j| Jj lij BÉ Éj I sfeervol tafelen" trom. Dal kon ciecnliik ook verpasten de Middelhuruse Pil- HikZ ..*'7 Ws I vl k lilk] ItPEs» A al P: k WF W® Leen van Felius vertrok voorwaar niet met de stille trom. Dat kon eigenlijk ook niet. Want de 59-jarige postbesteller had zich meer dan gewoon geliefd gemaakt bij de mensen waar hij dagelijks de post bezorgde. Na de ochtendbestelling in het centrum van de stad vertrok hij al naar zijn woning aan de Leliestraat 21 volgepakt met afscheidscadeautjes. En 's middags werd hij volkomen verrast door de wijkbewoners van /anddorp, waar hij twaalf Greetje Kauffeld De JASZ (jazz activiteiten stich ting Zeeland) heeft voor het derde achtereenvolgende jaar de Zeeuw se jazzdag georganiseerd. Deze vindt plaats in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg op zater dag 25 januari. Hoogtepunt van deze jazzdag is ongetwijfeld de workshop met de zangeres Greet je Kauffeld 's avonds vanaf half elf. Kauffeld begon haar zangcar rière in Middelburg in de jaren vijftig. Vooraf treden er dinsdag vanaf drie uur 's middags nog ze ven ensembles op. Volgens Jasz is de relatie Greetje Kauffeld - Zeeuwse Jazzdag snel gelegd. "Deze inmiddels interna tionaal befaamde zangeres begon haar succesvolle carrière in Mid delburg. Op zeer jeugdige leeftijd startte daar haar carrière". Kauf feld kwam in 1957 in vaste dienst bij de Skymasters. Ze werkte mee aan vele radio en tv program ma's. Vooral in Duitsland was zij een veel gevraagde gast. In 1969 trad zij onder meer op in de USA, hetgeen haar internationale faam alleen nog maar onderstreept. De laatste vijftien jaar legt zij zich toe op het jazzrepertoire. De Down Home String Band opent het programma van de Zeeuwse jazzdag om drie uur. De ze band voert de luisteraars terug naar de jaren twintig en dertig in Amerika. Het Seaport Quintet komt een uur later aan bod en Avalanche bestijgt het podium van de concertzaal om 17 uur. Iels geheel nieuws op de jazzdag is een optreden van een dans groep. De Showdansgroep van Dansschool De Jong treed! aan om 18.30 uur en om 21.15 uur. Op welke manieren de liefhebbers op Jazzmuziek kunnen dansen blijkt bijna onuitputtelijk, zo zal de dansgroep demonstreren. De Evergreens Big Band speelt vanaf 19 uur en het Pihama Jazz kwartet komt met muziek uit de jaren vijftig vanaf 20.30 uur. Om half tien is het de beurt aan oude stijl jazz met de Salt Lake Jazzband. jaar onafgebroken post bezorgde. De mensen daar vergasten tie Middelburgse PTT- ambtenaar op een spandoek met opschrift, een plantenbak en koffie met koek in het huis van Bep Dorland. Volkomen verbrouwereerd nam de man die na veertig jaar dienst van de VUT gaat genieten de hulde in ontvangst. 'Ik sta gewoon met m'n mond vol tanden. F'n dat gebeurt me nietzo vaak' fluistert hij terwijl hij een traan wegdrukt uit zijn linker ooghoek. ,,Hij is later dan normaal", zegt Bep Dorland spiedend achter de gordijnen tegen de echtgenote Mien van Felius-Corbijn, die zich als een extra verrassing zich bij de buurtbewoners had gevoegd. Ze herinnert zich de periode dat haai man meer dan 32 jaar geleden in Biggekerke begon als vaste post besteller. 'Bij speciale gelegenhe den kreeg de postbode een borrel. Zo had hij er wel eens meer dan dertig op in een week. Zijn hospi ta heeft hem toen gewaarschuwd, dat als hij dronken thuis kwam hij maar in de schuur moest gaan slapen. Moet je je voorstellen. Dat was hartje winter en de sneeuw lag zó hóóg', wijst ze tot boven haar knie. Endelijk komt de vertrekkende Leen van Felius in het oog. Met hetzelfde tempo als normaal le digt hij zijn lading één voor één in de brievenbussen van de Middel burgse wijk. Opvallend, de dames van het ad hoe feestcomité ken- sfeer vol tafelen" DRINKSERVIEZEN ZWIESEL CHRISTINENHUTTE LEERDAM V1LLEROY EN BOCH de drinkglazen-specialist Leen van Felius verrast door Bep Dorland. Mevrouw Mien van Felius stond er bij. nen precies zijn weg. 'Felius komt er aan', klinkt het opgewonden, en iedereen stormt naar buiten. Postbode Van Felius weet duide lijk niet wat hij ziet als de dames Een deel van een interview in de ze krant met een Vlissingse sport schoolhoudster over bodybuilders schoot bij een aantal krachtpat sers in het verkeerde keelgat. De sportschoolhoudster, Maria Lent- ze, sugereerde namelijk dat een handvol bodybuilders de sport zou besmetten. Ze wees naar - en noemde ze honend 'kleerkasten- portiers van nachtkroegen, alias discotheken. Ze zouden 'spuiten om de bink te kunnen uithangen. Verder werd in dal artikel van 4 december jl ook de 'onderwereld' genoemd in relatie tot de body buildende portiers. Fli Nahumury nodigde ons uit voor een gesprek. Een Middel burgs café was liet trefpunt. Eli Nahumury en zes collega's met een verongelijkte blik, willen rechtzetten wat was kromgebo gen. De meesten veelal luisterend navelstarend, enkelen praten. Da vid Salamony (29), vier jaar bo dybuilder en portier in een Wal- cherse discotheek fungeert als de allerte blikvanger; hij voert het woord, enkele keren onderbroken door zijn collega's. Portier zijn, is net zo iets als maatschappelijk werker spelen. En met een indru kwekkend lichaam houd je de boel koest. Dat loopt als een rode draad door het gesprek. 'We zijn geen criminelen',, be toogt David Salamony. De ge broeders Menno en Rinus Souisa vallen hem bij. 'We zijn zelfs nog nooit met de justitie in aanraking geweest', benadrukt het tweetal. 'Wat die mevrouw /egt, is pure onzin', vervolgt Salamony. 'Ik denk dat ze jaloe'rs is. Wij hebben als eerste uit Zeeland deelgeno men aan wedstrijden en goede re sultaten geboekt. We zijn pas na onze training gevraagd om als portier te functioneren. De meesten hadden voor de sport hun baan opgegeven. Dus een paar centen er bij verdienen was welkom. Onze sport kost veel geld. Wat de voeding betreft eten we uitsluitend goed en gezond eten. En om niet oververmoeid te raken hebben we extra vitamines nodig. Natuurlijke vitamines overigens, geen stimulerende pre paraten'. Toch blijft overeind dat de sport bodybuilden bij het grote publiek in een kwaad daglicht staat. Althans, er wordt vreemd tegenaan gekeken. De begeleiding op de scholen laat nog wel eens te wensen over, waardoor talrijke beginnelingen er snel de brui aan geven. Het zevental beaamt dat. 'We moeten fitness en bodybuil den van elkaar onderscheiden. Met fitness doe je weliswaar ver gelijkbare oefeningen, maar het is meer bedoeld als lichaamscorrec tie. Pas als je geruime tijd aan fit ness hebt gedaan, kun je over stappen op powerliften (zware ge wichten red.).of bodybuilden. Be gin je daarmee dan moet je je he lemaal inzetten voor de sport. Maar wat gebeurt er op sport scholen?', David Salamony zegt dit met opgeheven vinger en een bestraffende blik, 'de beginners spiegelen zich aan de mensen die al. meerdere jaren bezig zijn. Ze schamen er zich stomweg voor dat zc met lichte gewichten oefe nen. Ze willen er vaak net zo uit zien als wij. Als ik tijdens een training zoiets zie, dan waar schuw ik de persoon. Dat doen we trouwens allemaal. We helpen el kaar op zo'n sportschool in een kameraadschappelijke sfeer. Maar ik vind dat de sportschool houder er in de eerste plaats voor moet zorgen dat er permanente begeleiding is. En daar ontbreekt hel aan. Bovendien durven begin ners niet altijd toe te geven dat iets pijn doet als ze een oefening verkeerd doen. Maar ook dat is een kwestie van voorlichting. En die berust evenzeer bij de sport schoolhouders'. L* 'AA en een enkele heer hem vreugde vol opwachten. Maar hij laat graag met zich sollen. De wan gzoen, die Bep Dorland voor de fotograaf een aantal keren moet herhalen, slaat hij niet af. Nip pend aan de warme koffie en nog wat onbehaaglijk heen en weer wippend op het puntje van de driezitsbank vertelt hij zijn ver haal. Het verhaal van de man die z'n werk serieus nam, alsof het zijn eigen zaak betrof. 'Ik ben altijd enorm plichtsge trouw geweest. Maar ik maakte vooral graag een praatje'. De mensen in de straten waar hij post bezorgde wisten dat. 'Ze hebben wel eens gezegd dat als ze eenmaal met me bezig waren, ze niet zo ge makkelijk van me af kwamen. Ik geloof echter dat ze me waardeer den. Dat blijkt ook wel uit dit af scheid. Vanochtend op de Lange Delft was ook al iedereen zo aar dig tegen me. Ik maak daar graag een praatje met de winkelmeisjes. Zomaar. Wat lol maken. Daar houd ik van'. Persoonlijke omgang met men sen. Dat maakte het vak postbode nu juist zo aantrekkelijk voor Leen van Felius. 'In feite', hij praat al wat soepeler na de eerste opwelling en de tweede kop kof fie, 'zijn alle brieven voor mij het zelfde. Alleen de boodschap is an ders. Ik onderscheid ze in drie ca tegorieën. Goede, minder goede en slechte berichten. Onder goede kun je een huwelijksbericht rang schikken en onder slechte een overlijdensbericht. Brieven bezor gen schept van oudsher een band met de mensen. Toch verandert het vak. De moderne postbodes in de nieuwe wijken hebben lang niet zo'n band als ik had. toch ge loof ik dat het een kwestie van mentaliteit is. De jongeren zijn gewoon anders. Ze zijn afstande lijker. Desondanks was het va nochtend om zes uur op het voor- sorteercentrum in Arnestein heel gezellig. Ze hadden voor mij een bel opgehangen waarmee ze de laatste ronde luidden. Ze be schouwden me zo'n beetje als hun raadsman. Ik ben namelijk de oudste van de groep. Met mijn vertrek is de oude garde in Mid delburg opgedoekt'. Bodybuildende portiers van links naar rechts: Chris Beekman, (hurkend), Eli Nahumury, Rinus Souisa, Adri Souisa (zittend op paaltje), August Souisa, David Salamony en Menno Souisa. Pratend over bodybuilden komen we bij het beroep dat ze uitoefe nen dankzij hun indrukwekkend lichaam: portier. Ze zijn ge vraagd, zo betogen ze, door de ei genaar van de bar, dancing of dis cotheek. 'We moeten er voor zor gen dat het er gezellig blijft en dat de sfeer niet wordt bedorven door een stelletje herrieschoppers. We staan bij de ingang en zien wie er binnen wil. Je ziet gewoon als die mensen niel zijn te vertrouwen. Ook dronkelappen komen niet binnen. Daar komt alleen maar gedonder van'. Portier zijn in een nachtelijk horeca-etablissèment blijkt een enerverend vak. Het zevental maakt van alles mee. Leuke din gen, maar ook gebeurtenissen die minder aangenaam zijn. Chris Beekman - en ook enkele anderen - is wel eens met een pistool be dreigd. Ook ondermaatse racisti sche opmerkingen blijken meer te worden gemaakt dan de Grond wet toelaat. 'En we zijn ook niet zo maar gevraagd', doceert Adri Souisa. Rust en orde bewaren - blijkt uit enthousiaste betogen die de orde bewaarders afsteken - begint er mee eerst zelf kalm te blijven. 'Meteen meppen brengt nog meer agressie', vat David Salamony samen. Hij vervolgt: 'Dat is ook een re den waarom ze mensen vragen die er indrukwekkend uitzien. Ze vra gen geen karate-beoefenaars. Die moeten het inderdaad hebben van meppen. Door onze verschijning kunnen we in de meeste gevallen de orde handhaven. Hoewel het jammer is dat het zo moet gebeu ren, is dat toch maar het beste. En het publiek dat niet op ruzie maar op gezelligheid uit is, is daarmee gediend. Bovendien is een disco theek of nachtcafé waar het pu blick wordt beschermd, in het be lang van de café houder'. Tot slot verklappen ze nog een ge heimpje, als waarschuwing voor rondtrekkende bendes, belust op herrie. 'We staan met elkaar in verbinding. Als er ergens iets is gebeurd, melden we dat onmid dellijk. Ook de politie weet dat en vertrouwt op ons'. Deze zomer komen ze weer mas saal naar Nederland. De kinderen uit de grote Europese steden. Kin deren die 'normaal' geen vakantie hebben, worden nu door de Stich ting Europa Kinderhulp naar Ne derland gehaald. Drie weken lang. Ondergebracht bij gastge zinnen. Deze week zijn aan de gastgezinnen, die al eerder een kind een prettige vakantie bezorg den, de aanmeldingsformulieren verstuurd. Maar er zijn nog altijd nieuwe gastgezinnen nodig. Om die reden stelt de stichting een te lefoonnummer beschikbaar, spe ciaal voor de Zeeuwse afdeling. Het gaat om drie kinderen uit Duitsland, Engeland of Frank rijk, maar ook Nederlandse kin deren worden door de stichting 'op vakantie gestuurd', leder ge zin dat een of meer kinderen wil plaatsen, kan zich melden. De stichting zorgt voor uitgebreide informatie en begeleiding van de gastgezinnen. De vakantieperioden liggen voor de verschillende landen anders. De vakantieperiode voor de Fran se kinderen ligt tussen 28 juni en 23 juli of 22 juli tot 16 augustus, de Engelse kinderen komen van 21 juli tot 11 augustus, de Duitse groepen komen van 14 juli tot 7 augustus naar Zeeland en de Ne derlandse vakantiegangertjes worden tussen 21 juli en 9 au gustus verwacht. Voor een gastgezin dat een of meerdere kinderen een paar leuke vakantieweken wilt bezorgen is het telefoonnummer 01198-1702. StRVICE KWAUTEIT GARANTIE 1ANGI OELIT SO MIDDELBURG 01180 132 21 Ook mevrouw van Felius kan het niet nalaten haar man te roemen over zijn plichtsgetrouw post bestellen. 'Het is zelfs voorgeko men, dat hij 's avonds ineens weg moest omdat hem een foute be zorging te binnen schoot. Hij trachtte dat nog dezelfde dag te herstellen'. Leen van Felius ver volgt: 'Dat komt misschien om dat ik ben opgegroeid in een win kel. Ik beschouwde de straten en wijken die ik moest doen als mijn eigen zaak. Je zult het niet gelo ven, maar als ik de namen van mensen met de bijbehorende straat hoor, weet ik meteen welk nummer dat is. Ik heb op die ma nier nog wel eens een winkelier geholpen met de nummers op schrijven. Ze klopten allemaal'. Leuke en minder leuke dingen. Leen van EeliuS heeft ze allemaal meegemaakt. Noemen is echter een tweede. Hij put alleen uit het verre verleden. 'Een dame op de toenmalige Achtersingel kreeg een kwitantie van 8.95 gepre senteerd. Ze kon niet betalen, zei zc, en vroeg me of ze in nalura kon betalen. Ik heb uiteraard neen gezegd'. Op 5 maart is het zover. Dan gaat Leen officieel in de VUT. Tot die datum neemt hij de laatste vakan tiedagen op. Een dag later ver jaart hij en wordt zestig jaar. Weer een dag (7 maart) later is er een afscheidsreceptie in het voor- sorteercentrum van de PTT aan de Arnesteinseweg tussen 15 en 16.30 uur. Het spandoek van de Zanddorpers met het opschrift 'Felius we zullen je missen vanaf morgen, hartelijk dank voor twaalf jaar tang trouw bezorgen' zal tijdens die receptie worden op gehangen. Middelburgers die de brieven van 'Felius' de afgelopen jaren in de bus hebben gekregen, nodigt hij uit om tijdens die re ceptie aanwezig te zijn. En daarna? 'Ik moet uiteraard af bouwen. Want als postbode loop je veel. Vervelen zal ik me niet. Dat staat vast. Ik heb een hond, waarmee ik op het strand kan wandelen, ik fiets graag en ik zal nu meer tijd hebben voor mijn volkstuintje. Ik ben eigenlijk ook wel een beetje opgelucht dat ik niet meer moet. Vooral dat vroeg opstaan, elke ochtend om kwart voor vijf: dat ben ik wel een beet je zat...'. Geldig van 16 nu 26 januari 1986 Vlissingen, Coosje Buskenstraat (bij Torro) t

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1