informatiepagina van de gemeente vlissingen Condensatoren naar reinigingsdienst; niet in afvalzak! Subsidie bij activiteiten voor werklozen r [Woonerf] De Vlissingse vrouwen verenigingen 11 Q W Kunstminnende vrijwilligers gevraagd Komt u maar! Dankwoord echtpaar Westerhout Vakantieplannen? Wat ligt ter inzage? DE VLISSINGER Woensdag 15 januari 1986 Inhoud, PCB's, gevaarlijk Huid- en leveraantastingen, vruchtbeschadigingen en erfelijke afwijkin gen. Geen plezierige 'verzameling'. Wie persoonlijk met een van deze aan doeningen geconfronteerd is, weet wat dat met zich mee kan brengen. Niet iets om anderen toe te wensen. Aansprakelijk Hoe inleveren? Informatiehoeken Aanvragen? Commissies vergaderen Spreekrecht Inwonertal Vlissingen teruggelopen Bestemmingsplannen Rioolwaterzuivering Lammerenburg In zijn vergadering van 20 de cember heeft de gemeenteraad het voorbereidingsbesluit Lammerenburg vastgesteld. Dat betekent dat begonnen kan Opening nieuwe zwembad door staatssecretaris Everastraat en Hudson dwarsstraat woonerf Even bijpraten met wethouder Bruinooge Starters Welzijn voor ouderen Bangladesh Emancipatiecommissie DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Het houdt des te meer een waarschuwing in voorzichtig te zijn met PCB's. Dat is een afkorting van polychloorbifenylen, een verzamelnaam voor een aantal chemische stoffen en verbindingen. Ze zijn met name in gebruik misschien ook bij u - in de volgende apparatuur: condensatoren in verlichtingssystemen, geïnstalleerd voor 1 januari 1982 (gewicht tot maximaal 1 kg.); grote condensatoren (zwaarder dan 1 kg.); grote vloeistof-gekoelde transformatoren. Zolang deze daar, onbescha digd, inzitten is er niets aan de hand. Anders wordt het als het gaat om het 'opruimen' van dergelijk materiaal. Want via water, bodem en lucht kunnen PCB's in onze plantaardige en dierlijke voedselketen terecht komen. Eenmaal in het lichaam opgenomen betekent dat een bedreiging van onze gezond heid, óók voor komende gene raties. Eenmaal in ons lichaam aanwezige PCB's worden slechts zeer langzaam afgebro ken of afgevoerd. Verhoogde concentraties van dit gif kun nen onder meer oorzaak zijn van de in de inleiding genoem de aandoeningen. Dat alles werd helaas laat ont dekt. Door de rijksoverheid zijn nu reeds milieubeschermende maatregelen getroffen voor PCB's bevattende transforma toren en grote condensatoren. Daarmee is het probleem nog lang niet opgelost. Want kleine condensatoren uit verlichtings- apparatuur (tl-armaturen, straat- en terreinverlichting) komen nog steeds in huishou delijk- en bedrijfsafval terecht. Waarmee het milieu dus grote schade wordt toegebracht. Dat moet worden voorkomen. Dat kan worden voorkomen, ook met uw hulp. Heel eenvoudig. Door bij sloop of vervanging de kleine PCB-condensatoren niet in afvalzak- of container te gooien. Wèl door ze af te geven bij de gemeentelijke reinigingsdienst aan de Marconiweg (nummer 3-11tel. 62291Die is officieel aangewezen als inzameladres. Bij de reinigingsdienst is het afval in goede handen. Want komen afgedankte PCB-con densatoren in verkeerde han den, dan kan dat vervelende gevolgen hebben. Denk óók eens aan de risico's als nieuwsgierigen - ook kinderen - ermee gaan experimenteren. En of u in zo'n geval nu wel of niet juridisch aansprakelijk bent: wie wil dat op z'n geweten hebben? Ook daarom is het van belang dat u afgedankte PCB-condensatoren aflevert bij de reinigingsdienst. Hiermee bent u - moreel èn ju ridisch - voor schadelijke ge volgen niet meer aansprakelijk. U doet er goed aan PCB-con densatoren op de volgende manier in te leveren: PCB-afval; kleine condensatoren naam en adres van de aanbieder. Gaat het om grotere hoeveel heden of condensatoren die zwaarder zijn dan 1 kg - neemt u dan even telefonisch contact op met de reinigingsdienst (tel.nr. 62291). Voor het vervoer kunnen u dan speciale kunststofvaten ter be schikking worden gesteld. Bij hoeveelheden boven de 250 kg. kan het materiaal (gratis) wor den afgehaald. Dat moet dan wel 14 dagen van tevoren wor den aangevraagd. Tot slot: neem bij twijfel geen onnodige risico's. Een tele foontje hierover met de mede werkers van de reinigings dienst is zo 'gepleegd'. 1. in een stevige plastic zak (geen vuilniszak) die niet kan lekken: 2. de plastic zak weer in een doos of krat (om scheuren en/of beschadiging van de zak te voorkomen); 3. inhoud per doos maximaal 20 kg.; 4. op de verpakking, duidelijk en niet uitwisbaar, vermeld: Vlissingen en Souburg tellen heel wat vrouwenverenigingen. De achtergronden lopen uiteen; politiek (inter)kerkelijk vanuit de vakbond, als familie van zeevarenden, vanuit behartiging van maatschappelijke- en consumentenbelangen... Even uiteenlo pend zijn de activiteiten; gespreksavonden, cursussen,voorlich tingsbijeenkomsten, creatieve activiteiten... Teveel om op te noe men. Wie weet, is het een schakeltje naar een plezierige uitbouw van uw contacten... De vijf gemeentelijke informa tiehoeken zijn ondergebracht in: -het buurthuis 'Aldegonde/ (Westerzicht 386), tijdens werkdagen van 9.00-17.00 uur; -in het wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg 59), maandag tot en met vrijdag geopend van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur; in het wijkcentrum 'Middenhof' (Kanaalstraat 64, Oost-Sou burg), geopend op maandag en dinsdagmorgen van 9.30- tot 12.00 uur, op donderdagmid dag van 13.30- tot 16.30 uur en op maandag tot en met don derdag 's avonds van 19.30- tot 21.00 uur; -in de openbare bibliotheek (Spuistraat 22-24), 's maandags geopend van 13.30- tot 20.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 20.00 uur en zater dags van 10.00- tot 12.30 uur, donderdag gehele dag geslo ten; -in het stadhuis (Stadhuisplein 2), bij het Stafbureau voorlich ting en inspraak, geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 1 7.00 uur. De informatiehoek in wijkcentrum "Middenhof" te Oost-Souburg. Ook hier staat de map van de Vlissingse Vrouwenraad! (foto Cor Schuilwerve). Hoeft ook niet. De Stichting Vlissingse Vrouwenraad- waar bij de meeste plaatselijke vrou wenverenigingen zijn aange sloten- heeft een goed gedocu menteerde map samengesteld. Van bijna elke vereniging is er informatiemateriaal in opgeno men. Met, bijvoorbeeld, een korte omschrijving van de doel stelling. En een overzicht van activiteiten. Uiteraard ontbre-, ken niet de adressen waar men informatie kan vragen! Nieuwsgierig geworden? In dat geval kunt u de map eens on gestoord in een gemeentelijke informatiehoek gaan inzien. Wie als vereniging of instelling activiteiten verzorgt voor werklo zen, of dat gaat doen, kan daarvoor subsidie krijgen van de ge meente. In 1986 is daarvoor een 'potje' beschikbaar van 15.000,-. De organisaties die reeds der gelijke activiteiten verzorgen, hebben er al een brief over ge had van de stuurgroep wer kloosheid. Wie iets nieuws op wil zetten kan uiteraard ook bij de gemeente aankloppen. Nu is het beschikbare bedrag vrij be perkt. Daarom zal bij de beoor deling van de aanvraag worden gekeken of wordt voldaan aan enkele criteria. Belangrijk is bij voorbeeld of de activiteiten ge richt zijn op de echte kansar men onder de werklozen. Mo gelijke herintreding op de ar beidsmarkt, door om- of bij scholing, moet dan ook een van de doelstellingen zijn. Onder dat criterium vallen onder meer cursussen en workshops, maar ook werkprojecten. Wat er niét onder valt is, hoe belangrijk ze op zich ook kunnen zijn, activi teiten op het terrein van ont moeting, ontspanning en re creatie. Om voor honorering in aan merking te komen, moet de aanvraag verder voldoen aan onder meer de volgende voor waarden: de (aantoonbare) groeps grootte moet minimaal acht zijn; liggen de activiteiten niet geheel in het verlengde van de functie van de aanvra gende instelling, dan moet er (aantoonbare) samen werking zijn met een wel hierin gespecialiseerde or ganisatie; gesubsidieerd wordt alleen dat, wat niet uit andere sub sidies bekostigd kan wor den. Het subsidiebedrag zal echter nooit meer zijn dan het werkelijke tekort over de goedgekeurde begroting. Wilt u subsidie aanvragen? De secretaris van de stuur groep werkloosheid helpt u graag verder. Dat is de heer A. Nagtegaal. Hij is bereik baar bij het bureau Welzijn in het stadhuis; zijn tele foonnummer is 87427. De Culturele Raad is op zoek naar vrijwilligers voor de Kunstuit leen. Gezien de werkzaamheden overdag gaan de gedachten daarbij uit naar wat oudere personen, bijvoorbeeld gepensio neerden of WAO-ers. Belangrijk is wel dat men graag met publiek omgaat en een algemene waardering heeft voor het kunstgebeu- ren. De uit: werkzaamheden bestaan aanwezigheid tijdens open stelling BKR-kunstuitleen; het uitlenen van de kunst werken; kleine reparaties verrichten (glas- en lijstschade); schilderijen fotograferen; het bijhouden van een een voudige administratie. Als vrijwilliger werken voor de Kunstuitleen is goedgekeurd door de overheid. Dat betekent De komende week vergaderen er weer heel wat vaste com missies van advies en bijstand. Ze komen allemaal in 't open baar bijeen in het stadhuis. Daar liggen, bij het Stafbureau voorlichting en inspraak, van- tevoren ook de stukken ter in zage. Ontwerp-raadsvoorstel- len, notities en dergelijke, die u veelal ook kunt vinden in de gemeentelijke informatiehoe ken. De commissies die gaan verga deren zijn die voor de: - financiën op woensdag 22 januari, aanvang 17.00 uur; - onderwijszaken op dinsdag 21 januari, aanvang 19.30 uur; - openbare werken en volks huisvesting op maandag 20 januari, aanvang 19.30 uur; - personeelszaken en organi satie op woensdag 22 ja nuari, aanvang 16.00 uur; - sociale aangelegenheden op 15 januari (vandaag), aanvang 19.30 uur; - verkeer op woensdag 22 ja nuari, aanvang 19.30 uur; - volksgezondheid en milieu hygiëne op dinsdag 21 ja nuari, aanvang 17.00 uur; - welzijn op maandag 20 ja nuari aanvang 17.00 uur. Zoals gezegd, de vergaderin gen zijn allemaal openbaar. Meer dan dat, het publiek heeft er óók spreekrecht. Niet voor niets. Maak er gebruik van! De deuren van de uitleen voor beeldende kunst staan dinsdag de 21ste weer open. Voor kunstminnaars. Voor hen die er al vaste klant zijn. Voor hen die, zomaar, willen komen snuffelen. Kijken kost niets. Lenen echt niet veel meer. De Kunstuitleen is gevestigd in gebouw 'De Breehof' aan de Breestraat, op nummer 8. U kunt erop 21 januari terecht van 14.00- tot 16.00 uur en van 19.00- tot 21.00 uur. In februari is de uitleen, op dezelfde tijden, geopend op de dinsdagen 4 en 18 februari. Volgens een voorlopige telling, begin vorige week, is het aantal inwoners van de gemeente in 1985 met 451 teruggelopen. Op 31 december 1984 woonden er in Vlissingen 45762 personen: 22991 mannen en 22771 vrouwen. Precies een jaar later bedroeg het totaal aantal inwoners: 45311 (22.735 mannen en 22.567 vrou wen). Het negatieve verschil kwam als volgt tot stand: - door geboorte was er een toename van 539 (243 jon gens en 286 meisjes); - door vestiging was er een toename met 1821 (1046 mannen en 775 vrouwen); - bij elkaar leverde dit een toename van het aantal in woners op van 2360. - Daarvan moet worden afge trokken een totaal van 2801 dat ontstond door het ver trek van 2428 personen (1340 mannen en 1088 vrouwen) en - het overlijden van 383 per sonen (215 mannen en 168 vrouwen). Het gaat hier, zoals gezegd, om voorlopige cijfers. De definitie ve aantallen kunnen enkele personen hoger of lager uitko men. Dat is afhankelijk van allerlei wijzigingen die nog in behandeling zijn. Overigens werden er in 1985 in Vlissingen 214 huwelijken voltrokken en 106 echtscheidingen inge schreven. De wijze waarop 18 december jl. ook inwoners van Vlissingen afscheid van ons hebben willen nemen heeft ons bijzonder getroffen. Voor de daarbij betoonde persoonlijke belangstelling en de attenties zeggen wij u heel hartelijk dank. Mede daardoor bewaren wij aan deze dag een onvergetelijke herinne ring. Vlissingen januari 1986 M. Westerhout-Van Sparrentak. Th. J. Westerhout. De temperaturen zijn nog rond 'nul', de sneeuwbuien niet van de lucht't is volop winter. Maar in heel wat Vlissingse huis kamers beginnen zich al nieuwe stapeltjes te vormen. Boeken, folders en brochures, de één nog kleurrijker dan de an der, maar allemaal over hetzelfde onderwerp: de vakantie. Het reisdoel is natuurlijk belangrijk; het tijdstip niet veel minder. Meer en meer is er sprake van vakantiespreiding. De school vakanties spelen daarin een belangrijke rol. Hieronder staan ze, tot en met de zomervakantie, op een rijtje. Vlissingers hoeven in de zomer niet ver weg. Op de Vlissingse stranden is het ook goed toeven! dat het werk met behoud van uitkering verricht mag worden. Het werk neemt 1 tot 2 dagen per week in beslag (meestal dinsdag en donderdag, maar andere dagen zijn ook moge lijk). Voor het werk wordt een kleine onkostenvergoeding be taald. Wilt u, als dit werk u aan staat, contact opnemen met Leon Riekwel van de Culturele Raad (Badhuisstraat 104, tel. 14928)? (foto Johan Murre). Voorjaarsvakantie: basisonderwijs van 10 tot en met 12 februari; voortgezet onderwijs van 10 tot en met 14 februari. Paasvakantie: basisonderwijs van 28 maart tot en met 4 april; voortgezet onderwijs van 28 maart tot en met 11 april. Koninginnedag: basis- èn voortgezet onderwijs op 30 april. Bevrijdingsdag: basis- èn voortgezet onderwijs op 5 mei. Hemelvaartsdag: basisonderwijs 8 en 9 mei; voortgezet onderwijs 8 eventueel ook 9 mei. mei, Pinkstervakantie: basisonderwijs van 19 mei tot en met 21 mei; voortgezet onderwijs 19 en 20 mei, eventueel ook 21 mei. Zomervakantie: basis- èn voortgezet onderwijs 14 juli tot en met 22 augus tus. (Dit zijn de data die officieel voor heel Zeeland gelden. Bij bibliotheken en postkan toren is een folder over va kantiespreiding verkrijg baar. De daarin genoemde data zijn, wat betreft Zee land, onjuist!) Bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (stadhuis, begane grond, ka mer 010) ligt ter inzage het ont werp van de eerste herziening van het bestemmingsplan Rioolwaterzuivering. Dit ont werp omvat de wijziging van de bestemming van een perceel grond tussen de Havenweg en de Fort de Ruijterweg. De be stemming is nu 'agrarische doeleinden' Het moet worden 'bedrijfsdoeleinden' (met de subbestemmingen slibberging rioolwaterzuivering en specie berging). De ontwerpherzie- ning kan worden ingezien tot 30 januari. Dat is ook de uiterste datum waarop men schriftelijke bezwaren kan indienen bij de gemeenteraad. Volgende week vrijdag, 24 ja nuari om 15.00 uur, zal het nieuwe zwem- en recreatiebad van Vlissingen aan het Bas- kensburgplein officieel worden geopend door de heer drs. J.P. van der Reijden, de staatsse cretaris van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur, Het gaat om een officiële ope ningshandeling want in de praktijk wordt al enkele weken druk gebruik van het nieuwe bad gemaakt. Deze en volgen de week wort echter de laatste hand aan de afwerking gelegd zodat het bad eind volgende week helemaal klaar zal zijn. Tijdens de openingsdag op 24 januari zal het zwembad voor het publiek gesloten zijn. worden met de procedure voor herziening van het bestem mingsplan met die naam. Daardoor kan ook, als gedepu teerde staten het er mee eens zijn, een bouwvergunning wor den verleend voor twee wonin gen aan de Zuidbeekseweg. De grond waar die op moeten ko men heeft nu nog de bestem ming 'tuin'. De nieuwe woonstraten Evera straat en Hudsondwarsstraat in Oost-Souburg zijn woonerf. Dat betekent dat in die straten spe ciale verkeersregels gelden. Alle bewoners zijn daarom deze week door de gemeente schrif telijk op de hoogte gebracht van deze "woonerfregels". In de brief is tevens aandacht ge vraagd voor het ophalen van het huisvuil. Dat moet op vrijdag worden aangeboden: op de hoek van de Everastraat en de Buteuxstraat; langs de rijbaan in de Hudsondwars straat. De huisvuilwagen rijdt dus wel de Hudsondwarsstraat in maar niet de Everastraat. Bij de start van een nieuw jaar lijkt het me een goede gedachte te beginnen met het vermelden van activiteiten die ondernomen wor den om voor mensen een (nieuwe) start mogelijk te maken. Ik doel dan op de zogenaamde "starters- cursus'-' van het Project wer kloosheid Vlissingen. Op 2 okto ber vorig jaar is in samenwerking met het Project Vrouw en Werk Zeeland een speciale starterscur- sus voor vrouwen begonnen, de eerste cursus op dit gebied in onze provincie. 2 1 vrouwen namen er aan deel. Op 7 oktober begon er ook een algemene starterscursus, waarvoor zich 20 cursisten aan meldden. In totaal dus zo'n 40 mensen die zich op deze wijze oriënteren op een mogelijk onder nemerschap. En de resultaten zijn al hier en daar zichtbaarzowel van de algemene cursus als van de cursus voor vrouwen zijn er al di verse cursisten "in zaken". Het zijn de concrete resultaten die de aanpak van het Project Werkloos heid afwerpt. Overigens waren die resultaten er ook in de periode '83-'84 toen er 20 ondernemers van start gingen; in '84-'85 wa ren het er 15. Wie belangstelling voor de cursus heeft raad ik aan eens contact op te nemen met de functionaris in het stadhuis, die zich met het Project Werkloosheid bezighoudt. Zoals de laatste tijd in de media ook wordt benadrukt, vormen de ouderen binnen onze samenleving een belangrijke categorie. Ook binnen de Vlissingse samenleving en het is dan ook vanzelfsprekend dat wi/ er naar streven de be schikbare gelden op dit gebied zo effectief mogelijk aan te wenden. Dat heeft er toe geleid dat de stichting Welzijn voor Ouderen in besprekingen met het gemeente bestuur heeft ingestemd met de gedachte om alle accommodatie- en beheerstaken af te stoten en over te dragen aan de gemeente. Alleen de beleidsfunctionarissen blijven in dienst van de stichting waardoor men zich dan uitsluitend puur inhoudelijk met het gecoör dineerd bejaardenwerk kan bezig houden. Dit lijkt mij een bijzonder goede zaak en ik hoop dan ook dat wij in staat zullen zijn nog in de januarivergadering van de ge meenteraad het voorstel tot over name van accommodaties (Bach ten Komme. Bachten Reede, Bachten Poorte) en personeel te kunnen behandelen. Zoals bekend stelt de gemeente raad jaarlijks een bedrag van f 10.000, beschikbaar voor een project in de derde wereld. Vlissingen heeft gekozen voor ondersteuning van het Underpri vileged Childrens's Educational Program (UCEP), in Bangladesh. Momenteel werkt een werkgroep je doelstellingen en een werkplan uit om wegen te zoeken ook de inwoners van onze gemeente meer bij deze zaak te betrekken. In de loop van dit jaar zult u daarvan ongetwijfeld meer vernemen. In september vorig jaar stelde de gemeenteraad het emancipatie plan vast. Daarin werd ook de in stelling van een emancipatiecom missie geregeld. Voor het samen stellen van die commissie zal een zogenaamde open procedure wor den gevolgd. Er werden (en wor den) publicaties geplaatst die het mogelijk maken naar een plaats in die commissie te solliciteren. De commissie zal uit minimaal zes en maximaal tien personen kunnen bestaan. De taak van de emanci patiecommissie zal zijn het colle ge van b. en w. gevraagd en on gevraagd te adviseren over zaken die emancipatiebeleid betreffen, zoals beoordeling van aanvragen om emancipatiesubsidies, de vormgeving van de emancipatie aspecten op alle gemeentelijke beleidsterreinen; het stimuleren van nieuwe emancipatieactivitei ten, enz. Het gaat er ons om mensen in de ze commissie te krijgen op grond van hun deskundigheid dan wel hun betrokkenheid bij het eman- cipatiegebeuren. Ik ga er van uit dat de installatie van de commis sie nog in dit eerste kwartaal kan plaatsvinden.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5