Tante zus' woonde 83 jaar in hetzelfde huis Stichting Filmtheaters op zoek naar sponsors voor festivals Van der Waals, Hoekstra, Koelewijn en Kosters spelen 'Met gesloten deuren' van Sartre primavera BALANSOPRUIMING I I I I I [OPRUIMINC 10-50% KORTING I ImF^HJooftman 1 de^Lissinger WAT WAS BESTE FILM IN 1985 r DansscfwofJanvier I MEREN KON- F W/E/MODE I mmes 25-50% I KORTING I Baas toont werken in Kunstuitleen VELE KOOPJES OPRUIMING DANSLES konfektie J Plein 1940 Middelburg Helpen met wassen Kinderloos kwaliteits in onze Een uitdaging Portret o.a.: ARROW herenpantalons deZETA ZUKKI voor Playboy collectie DESCAMPS handdoeken ^OYAL ALBERT kop en schotels I I I Deze week starten er nieuwe clubs voor: Inschrijving en informatie dagelijks van 18-22 uur 01180-38370. Kanaalweg 34, 4337 PA Middelburg Vanaf zaterdag 11 januari expo seert Geert Baas reeent werk in de Kunstuitleen aan de Kuiperspoort in Middelburg. Typerend voor het abstracte werk van Baas is de gro te variatie met metalen. De ge mengde technieken op papier zijn vervaardigd met olieverf, pigment, pastel en kleurpotloden. In de Kunstuitleen toont Baas ook een aantal collages. De tentoonstelling in de Kunstuit leen duurt nog tot en met zaterdag 22 februari en is van dinsdag tot en met zaterdag tussen 13.30 en 17 uur geopend. DEZE WEEK IN A Is Middelburg een druppeltje water in de wijn had gedaan, waren de ge broeders Huygense met hun vleesverwerkend bedrijf Hubro naar de Zeeuwse hoofdstad gekomen. In: 'Uit het Zakenhart'. Voorlichlingspagina 's van gemeente en provincie Klein maar fijn: ofwel smakelijk opgediende in formatie in de rubriek 'kor te informatie'. Rubriekenarchiefsprok- kels, podium, film, Filmliefhebbers kunnen bepalen welke de beste film is die zij in 1985 hebben gezien in de Middelburgse filmtheaters Meccano en Electro. In totaal zijn er 187 films getoond. Aan de kass's van de theaters liggen de lijsten met titels waaruit kan worden ge kozen. De vijf beste films worden in februari opnieuw gedraaid. In deze krant van 12 februari wordt bekend gemaakt welke films het meest in de smaak zijn gevallen. Tot 31 januari kunnen de ingevulde for mulieren worden ingeleverd. 'Wat maakt het uit of je 'het' op het bolwerk doet of thuis in bed' Overigens heeft de stichting filmtheaters Middelburg nog meer noten op haar zang. Ze wil het filmpubliek ook laten mee- kiezen in de naam voor het filmt heater dat - waarschijnlijk - in het Schuttershof komt, als Meccano een discotheek wordt, en er geen films meer worden gedraaid. Verder zoekt de stichting - naar voorbeeld van Bert van der Waals - naar sponsors voor haar films. Medewerker Leo Hannewijk van de Middelburgse filmtheaters lonkt daarbij in de eerste plaats naar het Middelburgse bedrijfs leven. "Hun naam wordt dan ver meld bij de voor- en na-afkondi ging, zo in de vorm van: 'Deze film werd u aangeboden door Hannewijk en de zijnen denken daarbij in de eerste plaats aan gesponsorde festivals. Als schot voor de boeg noemt hij de extra aandacht aan de boekenweek (derde week van maart) die de filmtheaters zullen verzorgen. Daarvoor zijn al contacten gelegd met het bedrijfsleven, aldus Han newijk. Voor dat festival is Harry Mullish uitgenodigd. "We hebben nog veel geld nodig om Middelburg een paar goede bioscopen te laten houden", pleit Hannewijk vervolgens. "De afge lopen jaren hebben we een goed apparatenbestand opgebouwd. We vinden dat we goede stoelen moeten hebben, maar daarnaast staan talk-shows over film hoog in het vaandel, die moeten we blij ven organiseren". Tenslot wijst hij naar Rotterdam waar een van de belangrijkste festivals in Neder land geheel door het bedrijfsleven wordt bekostigd. Scene uit Killing Fields, een van de films die in 1985 in de Middelburgse filmtheaters werd gedraaid. Drieëntachtig jaar geleden werd zij geboren, als jongste van een gezin van dertien kinderen. Al die tijd heeft zij in haar geboortehuis - Schuttershofstraat 14 in Middel burg - gewoond. Net voor de afge lopen kerstdagen verhuisde zij naar het bejaardentehuis Sint- Willibrord in haar woonplaats. Met weemoed denkt ze terug aan de gelukkige en soms ook zware tijden in 'Huize Laag' zoals het kleine maar gezellige woninkje was gedoopt. Mevrouw A.A. Philipse-de Lange zag er wel tegenop om haar huisje te verlaten. Maar in haar nieuwe kamer in het bejaardentehuis is zij inmiddels al wat gewend en stelt vergenoegd vast 'er geen spijt van te hebben'. Het comfort in haar huisje liet nogal wat te wensen over. Het toilet bijvoorbeeld - zij noemt dat het paleis van justitie - was nog achter in de tuin ge plaatst. En vooral vorig jaar met die strenge winter gaf dat nogal wat problemen. Tot overmaat van ramp bevroor toen ook nog de waterleiding. "Het waren toen barre tijden", herinnert mevrouw Philipse zich nog "maar ik kreeg veel hulp van mijn buren". Op aandringen van haar buurtjes, die het onverantwoord vonden om het risico van weer een strenge winter te nemen, is zij naar het bejaardentehuis gegaan. "En nu ben ik toch blij dat ik er ben". Mevrouw Philipse-de Lange heeft een werkzaam maar vrolijk leven gehad. De familie De Lange had al twaalf kinderen voordat zij als dertiende en laatste ter wereld kwam. Haar vader stierf toen zij twee jaar was en na de lagere school, op 12-jarige leeftijd moest 'Zus', zoals zij nog steeds door iedereen wordt genoemd, haar moeder helpen met wassen voor anderen. "Minstens drie dagen per week hing de hele kamer vol met drogend wasgoed", vertelt mevrouw Philipse. Toen zij 22 jaar was stierf ook haar moeder. "Ik woonde toen samen met mijn broer nog thuis. Ik had verkering. Maar zoals dat vroeger ging. paste het niet dat ik Mevrouw A.A. Flipse-de Lange bij de woning in Middelburg, waar ze 83 jaar woonde. alleen thuis was met mijn verke ring. Een maand nadat mijn moeder gestorven was, ben ik toen getrouwd. Vandaag de dag zou je gewoon samenwonen. Wat maakt het ook uit of je 'het' op het bol werk doet of thuis in bed", vraagt mevrouw Philipse zich lachend af. Het echtpaar Philipse-de Lange is kinderloos gebleven. "Ik kende de problemen van een groot gezin maar al te goed en tegen mijn Flip - zo noemden ze hem - zei ik altijd 'daar hebben we geen tijd voor'. Achteraf heb ik er wel een beetje spijt van. Mijn man en al mijn broers en zusters zijn inmiddels overleden. Ik heb nu dus eigenlijk niemand meer". Toch maakt mevrouw Philipse daar niet zo'n probleem van. Zij is vrolijk en opgewekt en zij heeft een grote kennissenkring die vaak op visite komt. "Iedereen is wel kom. Alleen mensen die de pest in hebben mogen voor mijn part wegblijven", stelt zij vrolijk vast. Met plezier denkt tante Zus nog aan de tijd dat zij toneel speelde, een liefhebberij die zij ruim twin tig jaar uit oefende. Vooral bij de feestavonden van de voetbalvere niging 'Zeelandia', waar haar man indertijd voetbalde, maakte zij furore. Later zorgde tante Zus voor koffie in het dienstencen trum Het Schuttershof, vlak naast haar deur. Maar haar ogen wer den steeds slechter. En het afre kenen ging steeds moeilijker. "Ik kon een stuiver niet meer van een kwartje onderscheiden. Tegen de mannen die in het Schuttershof een kaartje kwamen leggen en daarbij een bakje koffie dronken zei ik dan altijd 'Je besodemietert me niet hoor, want ik moet het er zelf bijleggen", lacht ze opgewekt. In het bejaardentehuis hebben de bewoners ook al kennis gemaakt met het acteertalent van tante Zus. Tijdens het kerstdiner heeft zij solo enkele liedjes gezongen. Tot slot zegt ze rondkijkend in haar nieuwe woonomgeving: "Ik ben toch zó gelukkig dat ik hier zit". tRVICl KWALlTtlT GARANTIE IANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 132?1 Het theaterstuk 'met gesloten deuren' van Jean Paul Sartre be leeft op zaterdag 11 januari voor een uitverkochte zaal zijn premiè re in het Minitheater aan de Ver- werijstraat te Middelburg. Vanaf 20.30 brengen twee routiniers (Burt van der Waals en Wil Koe lewijn) en twee talentvolle ama teurs (Willen Jam Hoekstra en Lenny Kosters) teksten die de ver gankelijkheid van het leven moe ten onderstrepen. De regie is in handen van Van der Waals en het theaterproductie bureau Zeeland tekent voor een vlekkeloos ver loop. Gerjo Heivoort heeft de al gehele supervisie. 'Met gesloten deuren' blijkt een gewaagd stuk te zijn, zeker als de helft van de spelers nauwelijks of helemaal niet en de andere helft een ruime ervaring heeft op het podium. Tijdens een eerste be zichtiging (november) overtroef den Koelewijn en Van der Waals Hoekstra en Kosters nadrukke lijk. "Er moet inderdaad nog heel wat worden geschaafd", gaf Van der Waals toen toe. Eind vorige week was de schaaf al opgeruimd en vervangen door polijstpapier. "We zijn er", stelden Koelewijn en Van der Waals tevreden vast. "Beide jongelui hebben zich ver rassend ontpopt. We hebben vaak gerepeteerd met deskundige mensen er bij. Uit hun vingerwij zingen hebben we veel profijt kunnen trekken. En Gerjo Hei voort, die er sinds begin december bij is, is een uiterst waardevolle kracht. Ze heeft in de randstad bij grote gezelschappen gewerkt". In "Met gesloten deuren' speelt Burt van der Waals een geflipte schrijver-journalist, Wil Koele wijn beeldt een fervente lesbienne uit ('En ik ben zo gek op man nen), Lenny Kosters is de blonde schone met meer oog voor make up dan een oor voor een goed gesprek en Jan Willem Hoekstra speelt de portier-bewaker. Ze ontmoeten elkaar in 'het hierna maals (de hel?). De portier leidt ze één voor één binnen en ant woordt ontwijkend doch slim op vertwijfelde vragen. Stuk voor stuk zouden ze tijdens hun aardse bestaan met een grote boog om elkaar heen zijn gelopen. En nu, nu moeten ze het voor eeuwig met elkaar doen. Een cynisch lot met veel ingrediënten uit de filo sofie (existentialisme) van Sartre, maar daarom ook moeilijk bes peelbaar. Beroepsspeler Van der Waals noemt het 'juist een uitda ging' om met deze mensen dit werk op de planken te zetten. Aanvankelijk zou rond de pre mière van het toneelstuk in café Meccano een 'alternatief cultureel festival' worden gehouden. Met namen als Jules Deelder, Bram Vermeulen, Simon Vinkenoog en 'die van drie beeldende kunste- Burt van der Waals, Jan Willen Hoekstra, Lenny Kosters en Wil Koelewijn tijdens een repetitie van 'Met gesloten deurenvan Jean Paul Sartre. ren. Hij blijft volhouden dat par- ziekschool (zondagmiddag). Affi ches voor het festival ontbreken er eveneens. Ondanks dit gekissebis schijnt het Middelburgse bedrijfsleven nogal in zijn sas te zijn met de 'frisse wind vol particulier geblaas' van Van der Waals. De kunstenaar Trees Verwilligen heeft van een anoniem particulier de opdracht gekregen een portret van de to neelspeler te maken, dat hem na de premiere zaterdagavond zal worden overhandigd. "Met particulier initiatief in de kunst bedoel ik", legt Van der Waals uit. "dat het bedrijfsleven zijn naam verbindt aan festivals of uitvoeringen". Daarbij is een ver- gelijking met de sport mogelijk. Maar meer nog is sponsoring van cultuur een uit Amerika overge waaide trend, die daar al jaren lang succesvol wordt toegepast. Museumdirecteuren in Neder land kondigden een tijdje geleden aan dat geldschieters uit het be drijfsleven welkom zijn, terwijl zij voor kunstsponsors een aantal ja ren geleden nog de neus ophaal den. "Wat elders gebeurt, kan aan Zeeland niet voorbijgaan", signa leert Van der Waals. 'Met gesloten deuren' wordt nog een aantal keren gespeeld. De data die vaststaan zijn: zaterdag 18 ja nuari in het Vestzaktheater te Vlissingen en 8 februari weer in het Minitheater. Bespreken voor de voorstellingen is mogelijk op telefoonnummer 01180-33414, tussen 19 en 20 uur dagelijks. Ooststraat 6, Domburg, 01188-1516. naars werd vorige maand flink op de tam-tam geroffeld. De preten tie: 'zonder subsidie kan het ook' bleek echter een struikelblok voor de organisatoren Chris Engelbert en Burt van der Waals. Volgens de laatste berichten is de koek op met Jules Deelder in de nacht van vrijdag op zaterdag en speelt ook op zondagmiddag het Strijker sensemble van de Zeeuwse Mu ziekschool niet Van der Waals - een fervent aanhanger van parti culier initiatief in de kunst - vindt het doodzonde dat er tussen hem en Englebert onenigheid is ont staan over de wijze van financie- ticulier initiatief het enige vol maakte middel is om de kunst de vrijheid te geven zich te ontwik kelen en dat overheidssubsidie verstikkend kan werken. "Ik had het enorm druk met het toneel spel. Chris zou alles regelen en sponsors zoeken", wuift hij de ve rantwoordelijkheid weg voor het mislukken van de opzet. Engle bert wil geen commentaar geven, noch zeggen welke artiesten er uiteindelijk wel komen. Een woordvoerster van Meccano zelf veronderstelt dat het festival zich inderdaad zal beperken tot Deel der (vrijdagnacht) en het Strijker sensemble van de Zeeuwse Mu- beginners gevorderden jongelui - paren Tel, 01180-12560

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1