informatiepagina van de gemeente vlissingen Q l( 'Tweede ronde' eenmalige uit kering 1985 Tropische sferen in de winter? I i Ontwikkelings gebied Arsenaal in 28 tot 42 maanden lEen goed begin...! «Jafci I Laat de oliebollen smaken! Proost.... DE VLISSINGER Maandag 30 december 1985 Hoe aanvragen? Informatie? Een Vlissinger hoeft niet naar de wintersport om zich toch op vakantie te wanen. Zij of hij hoeft zelfs niet verder dan het Baskensburgplein. Daar ligt het Sportfondsenbad. Dat is, zeker in het kille winterklimaat, een zwemparadijs. Eén, waar men zich in tropische sferen waant. In het golfslagbad, in de whirlpool, onder de zonnebanken, in bad kleding op het terras Primeur in Bellamy 19 Tarieven Fasegewijs Inspraak Nieuwjaars receptie gemeente bestuur Stadhuis en GSD op 2 januari later open Huisdieren Expositie van zeeschilder De Quelery in bibliotheek Kerstbomen verbranden? Even bijpraten met wethouder A. Hoefkens 31 december Ophalen huisvuil verplaatst van woensdag naar dinsdag Containers Voorzieningenfonds Beleidsplan Bevordering deskundigheid Hulpverlening verslaafden Ruimtelijke ordening IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. In 1984 waren er personen die niet in staat waren de eenmalige uitkering aan te vragen of dat op tijd te doen. Dat hield in, dat zij noch in 1984 noch dit jaar een eenmalige uitkering konden krij gen. Door tussenkomst van de Tweede Kamer is dat gewijzigd. Wie tot de bovenomschreven groep personen behoort kans als nog de eenmalige uitkering 1985 aanvragen. Uiteraard zal zo'n aanvraag moeten worden 'onderbouwd' met gegevens over 1984 Die worden echter alleen, in combinatie met gegevens over dit jaar, gebruikt voor de beoordeling van de aanvraag. Is de uitkomst daarvan positief, dan zal alleen de eenmalige uitkering over dit jaar worden verstrekt. Dus niet die over 1984! Het is natuurlijk niet zo dat iedereen, die in 1984 geen een malige uitkering ontving nu als nog een aanvraag kan indie nen. Om teleurstellingen te voorkomen, men kan de een malige uitkering 1985 alleen aanvragen als er wordt voldaan aan de volgende voorwaarden: - de eenmalige uitkering werd in 1984 niet of te laat aange vraagd. Ook als de aanvraag om de eenmalige uitkering 1984 is afgewezen omdat men niet of te laat bewijs stukken of inlichtingen had verstrekt, kan alsnog een aanvraag worden ingediend. - men had in 1984 ook recht gehad op de eenmalige uit kering als deze op tijd zou zijn aangevraagd. Op het aanvraagformulier staat wanneer men in aanmerking zou zijn gekomen voor de eenmalige uitkering 1984. - men moet voldoen aan alle overige voorwaarden van de eenmalige uitkering voor dit jaar, zoals een minimumin komen. Voldoet men niet aan één of meer van deze (procedurele) voorwaarden, dan komt men ook niet in aanmerking voor de eenmaliée uitkering 1985. Het heeft dan geen zin de aanvraag in te dienen. Ook bij deze 'tweede ronde' kan het aanvraagformulier wor den afgehaald bij het Adminis tratief Dienstencentrum Zee land (ADZ) Mercuriusweg 12 te Vlissingen (vlakbij koopcen trum Groenendijk en de Prijs- slag). In verband met de feest dagen kan men daar terecht vanaf maandag 6 januari. Men heeft daarna nog ruim de tijd om het formulier in te vullen. 15 Februari is echter de datum dat het écht binnen moet zijn. Sa men met de gegevens over 1984! Heeft men vragen over het in vullen van de diverse formulie ren, dan kan daarover informa tie worden gevraagd bij het ADZ. Vanaf 6 januari kan men daar op werkdagen terecht van 8.30- tot 12.15 uur en van 13.30- tot 15.00 uur. Het telefoonn- nummer is 17910. Kortom: ga er eens lekker ge nieten. In deze schoolvakantie is het zwembad vele uren geopend. Dat zijn de volgende: - vandaag, maandag 30 de cember, van 10.00- tot 21.00 uur; - dinsdag 31 december van 10.00- tot 17.00 uur; - woensdag 1 januari: de ge hele dag gesloten; - donderdag 2 januari van 10.00- tot 21.00 uur; - vrijdag 3 januari van 10.00- tot 21.00 uur; - zaterdag 4 januari van 10.00- tot 17.00 uur; - zondag 5 januari van 10.00- tot 17.00 uur. Vanaf 6 januari zijn de ope ningstijden als volgt: zondag: recreatiebad van 10.00- tot 17.00 uur en wedstrijdbad van 14.00- tot 17.00 uur (tenzij er Momenteel wordt in de galerie 'Bellamy 19' een expositie van de Amsterdamse kunstschilder Jaap Berghuis gehouden. Het is de vierde tentoonstelling in een reeks van acht over het thema 'Omtrent schilderkunst'. De expositie is nog tot en met 15 januari te bezichtigen. De laatste expositie die Jaap Berghuis had was in 1982 in Art Project te Amsterdam. Omdat in 'Bellamy 19' alleen werken uit 1985 te zien zijn, betekent dat dat Vlissingen daarnee een pri meur heeft. Omschrijvingen van het werk van Berghuis (van origine een binnenhuisarchi tect) zijn, net als recencies, niet voorhanden. Naar de mening van deze beeldend kunstenaar dient het werk voor zich te spreken. Hoe? Dat zal voor een ieder weer anders zijn. Zelf gaan kijken zal het meest di recte antwoord geven. U kunt in galerie 'Bellamy 19' terecht op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur; bovendien op zaterdag van 13.00- tot 17.00 uur. Be galerie is onderge bracht in een ruimte van het Stedelijk Museum (Bellamypark 19). Plopp. Hoe vaak zal dat geluid de afgelopen week niet te horen zijn geweest. En: hoe vaak zullen we het de komende dagen nog horen? Er zullen weer veel flessen worden geleegd. hoek Aagje Dit bericht gaat over de flessen. Want ook als er geen statiegeld 'op zit' zijn ze echt niet waarde loos. Ze kunnen namelijk nog in de glascontainer worden ge gooid. Al het glas daaruit wordt weer opnieuw gebruikt. Een klein verzoek daarbij: gooi het glas overdag in de container. Want 's nachts kan dat gerin- keldekinkel van kapotvallende flessen akelig ver in de slaap kamers doorklinken.... De gele containers staan op de volgende plaatsen: - Nieuwendijk, bij De Ruijter- plein; - parkeerterrein achter de Zeemanserve; Scheldestraat, Dekenstraat; Bonedijkestraat, hoek Sot- tegemstraat; Alexander Gogelweg, Schaepmanstraat; Troelstraweg, hoek Van Bossestraat (winkelcen trum); Hercules Segherslaan, hoek Jan van de Capellelaan; Parklaan, tussen Wester- zicht en Marnixplein; parkeerterrein winkelcen trum Papegaaienburg; parkeerterrein Miro, naast legeflessen— inname; Verlengde Kanaalstraat; Oranjeplein. Gedeputeerde staten hebben, wat betreft de aankoop van het Arsenaal, het licht op groen gezet. Dat betekent dat nu de plannen voor het gebruik van het gebouw verder kunnen worden uitge werkt. Iets, wat nauw verband met de 'invulling' van het gebied om en ten oosten van dit gebouw. Burgemeester en wethouders wil len daarbij zorgvuldig te werk gaan. Het gaat nu eenmaal om een gebied, dat voor een belangrijk deel het 'gezicht' van de Vissers haven en omgeving helpt bepalen. Zowel vanaf het Keizersbol- werk, het Bellamypark en de Nieuwendijk heeft men er zicht op. wedstrijden worden gehou den); maandag: recreatiebad van 10.00- tot 21.00 uur, wedstrijdbad geslo ten; dinsdag: recreatiebad van 10.00- tot 21.00 uur en het wedstrijdbad van 19.30- tot 20.30 uur; woensdag: recreatiebad van 10.00- tot 21.00 uur, het wedstrijdbad van 13.00- tot 18.00 uur, van 19.30- tot 20.30 uur en (voor het trim- zwemmen) van 21.00- tot 22.00 uur; donderdag: recreatiebad van 10.00- tot 21.00 uur, het wedstrijdbad van 10.00- tot 11.00 uur (damesuur) en van 19.30- tot 20.30 uur; ook het instuctiebad is tijdens het damesuur geopend; vrijdag: recreatiebad van 10.00- tot 21.00 uur, wedstrijdbad van 19.30- tot 20.30 uur; zaterdag: recreatiebad van 10.00- tot 17.00 uur, wedstrijdbad van 12.00- tot 17.00 uur (behalve op de eerste zaterdag van de maand als het wedstrijdbad in verband met diplomazwemmen van 12.00- tot 14.00 uur is ge sloten.) Een toegangskaartje tot het Vlissings zwemparadijs kost voor: - volwassenen 4,50; - jongeren tot 16 jaar 3,50. Wie in een keer betaalt voor tien baden is als volwassene 40,- kwijt en als jongere ƒ30,-. De 'oude' 12— baden- kaarten en abonnementen zijn alleen geldig in het wedstrijd en instructiebad. Bovendien moet rekening wor den gehouden met de omge ving: de gerestaureerde Vis sershaven (noordzijde), de Zeilmarkt met de kapel van de Pinkstergemeente (oostzijde) en het 'massieve' gebouw van het Arsenaal zelf. Bovendien dient in de planontwikkeling de toeristisch-recreatieve en het sociaal-culturele functie van Arsenaal en Vissershaven te worden betrokken. Het bovenstaande vormt, in zeer grote lijnen de uitgang spunten voor de verdere ont wikkeling van het Arsenaalge- bied. Het is een van de onder delen uit het voorstel van b. en w., dat op 20 december door de gemeenteraad is goedgekeurd. Daarbij ging de raad ook ak koord met de door het college voorgestelde fasegewijze aan pak van de ontwikkeling van het gebied. Volgens B. en w. kan men zo steeds inzicht houden in het ontwikkelingsproces en blijft dat beheersbaar. B. en w. verwachten dat dat proces bin nen 28 tot 42 maanden afge rond zal worden. De fasen die daarbij doorlopen worden zijn de: - verkenningsfase; - programmafase; - voorlopige ontwerpfase; - definitieve ontwerpfase; - realisatiefase. Voor de begeleiding van het hele projekt zal een 'Beleids team Arsenaal en omgeving' worden gevormd. Hierin krij gen enkele leden van het col lege van b. en w. zitting, naast ambtenaren en vertegenwoor digers van de ontwikkelings maatschappij. Welk bedrijf dat wordt staat nog niet vast. B. en w. willen wel onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om met de 'Initiatiefgroep Vissers haven Vlissingen' te komen tot een samenwerkingsovereen komst. Deze groep wordt ge vormd door een aantal aanne mingsbedrijven en een archi tectenbureau. De raad heeft het college gemachtigd met deze groep verder gesprekken te voeren. De zaken die in het Beleids team Arsenaal aan de orde ko men zullen worden uitgewerkt door een werkgroep. Vanuit die werkgroep dienen dan de con tacten te lopen naar onder meer de Projectgroep Binnen stad. Via deze projectgroep zal er worden geadviseerd over de momenten van inspraak en de wijze waarop dat gaat gebeu ren. Vuurwerk hoort bij de jaarwisseling. Niet dat iedereen het fijn vindt; velen zullen echter weinig bezwaar hebben tegen het kleurrijke knalwerk. Want op 31 december, midden in de nacht kan je dat verwachten. Maar niet de dagen ervoor en erna. Dan reken je er niet meer op. Dan kan het mensen en dieren onnodig aan het schrikken maken, ongelukken veroorzaken. Vuurwerk afsteken? Prima! Maar doe het alleen morgen, 31 december, en dan nog vanaf elf uur 's avonds. vantevoren. Op het moment dat u het vuurwerk mag af steken is het donker en dan is de instructie moeilijk te le zen. Steek vuurwerk alleen af op het moment dat het officieel toegestaan is. Tijdens de jaarwisseling en in de eerste uren van het nieuwe jaar. Steek vuurwerk alleen aan met iets dat gloeit, zoals een brandende sigaar of sigaret. Een vlam van een aansteker of lucifer kan de lont ergens in het midden aansteken en dat verkort de tijd tot de ex plosie. Steek geen vuurwerk aan dat een beschadigde of ge broken lont heeft. Vaak zijn dat aanstaande weigeraars of leveren ze andere ontste kingsproblemen op. Steek weigeraars nooit op nieuw aan. De kans dat er geen tijd is om op een veilige afstand te komen is veel te groot. Steek elk vuurwerk apart aan. Vuurwerk bundelen is levensgevaarlijk. Steek vuurwerk nooit in de hand af. Zet vuurpijlen voor het afsteken in een stevig staande fles. Misschien gaat ook u (of: ga jij) vuurwerk afsteken. Kijk dan goed uit. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Men heeft het -let terlijk en figuurlijk- in eigen hand o m de risico's zo klein mogelijk te houden. Risico's als verbrandingen, oogletsel, open wonden en gehoorbeschadi- ging. leder jaar opnieuw nemen mensen die risico's. Om de rest van hun leven met de gevolgen ervan geconfronteerd te wor den... hoek Daarom ook hier enkele tips: Koop alleen vuurwerk van een goede kwaliteit waar een Nederlandse gebruik saanwijzing bijzit. Vuurwerk mag alleen ver kocht worden aan personen die ouder zijn dan 14 jaar. Koop geen pakket Kinder vuurwerk voor de kleintjes. Koud vuur bestaat niet, vuurwerk voor kinderen evenmin. Lees de gebruiksaanwijzing 't Is een oer-hollandse traditie: oliebollen eten op oudejaars avond. Smikkelen en smullen dus. Daar gaan-in de keuken of de schuur-wel enkele uren even hollands huisvlijt aan vooraf: het bakken van de don kerbruine lekkernij. Bij dat karwei wil de olie nog wel eens oververhit raken en vlam vatten; het-helaas welbekende- 'vlam in de pan'. Raak, als het u overkomt, niet in paniek. Neem een goed passend deksel (altijd mwvssx bij de hand houden!) en plaats dit met een schuivende bewe ging van u af: op de pan. Draai gas of electriciteit uit. De olie blijft lang heet, dus laat de pan ongeveer een kwartier staan met het deksel erop. Eén ding: gebruik nóóit water om de 'vlam in de pan' te blussen; dat is le vensgevaarlijk. Hebt u de vlam in de pan weten te doven, waarschuw dan toch even de brandweer. Want brandweer lieden zijn vakmensen die goed kunnen controleren of de vlam men inderdaad gedoofd zijn (er komt namelijk nog vrij lang rook van de pan af). Een laatste tip: hete olie kan zeer ernstige ver brandingen veroorzaken. Pro beer daarom tijdens het bakken morsen te voorkomen. Kleine kinderen kunnen beter buiten de (bij)keuken of schuur blij ven; ze leiden uw aandacht af en kunnen in een onbewaakt ogenblik ongelukken met de olie veroorzaken. Traditiegetrouw houden bur gemeester en wethouders de eerste werkdag een nieuw jaars-receptie. Dus ook in 1986. Op donderdag 2 januari kunt u in de Burgerzaal van het stadhuis zowel het college, de raadsleden, de vertegenwoor digers van verenigingen en or ganisaties als andere mede burgers een goed 1986 wen sen. Daarvoor staan de deuren open van 16.30- tot 18.00 uur. De receptie zal muzikaal wor den opgeluisterd door een bla zersensemble van muziekvere niging "Vlijt en Volharding". Hartelijk welkom! Só Tot slot: ruim na het afsteken zo veel mogelijk op straat de rommel op. Daarmee voor komt u dat kinderen de vol gende dag allerlei 'weige raars' gaan verzamelen en opnieuw afsteken. Met alle gevaren van dien... Denk aan de huisdieren. Hun oren zijn veel gevoeliger voor knallen dan de onze. Vuurwerk kan voor hen een kwelling zijn. Veel beesten, geschrokken van vuurwerk-knallen lopen in pa niek van huis weg, gaan zwer ven of komen om in het verkeer. Houdt dan ook uw huisdier in de vuurwerk-periode zoveel mogelijk binnen. 'Laten we zacht zijn voor elkaar' en onze huisdieren niet vergeten.... De tekst van dit artikel is gedeel telijk overgenomen uit de folder 'Vuurwerk' van de Stichting Con sument en Veiligheid. Deze folder is verkrijgbaar in de openbare bi bliotheek, de postkantoren en de gemeen lelijke in forma tiehoeken In de openbare bibliotheek aan de Spuistraat is nog tot en met 15 januari een kleine tentoon stelling van de zeeschilder J. de Quelery te bezichtigen. De ze expositie bestaat uit zo'n veertig aquarellen en olieverf schilderijen op linnen. Het hoofdthema wordt daarbij ge vormd door de scheepvaart vanaf circa 1800. De tentoon stelling is door de medewer kers van de bibliotheek aange vuld met boeken over schilder kunst. De openbare bibliotheek is geopend op maandag van 13.30- tot 20.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 20.00 uur en zaterdags van 10.00- tot 12.30 uur; op donderdag is de bibliotheek gesloten. r Op donderdag 2 januari kan het publiek pas om 10.00 uur in het stadhuis en bij de Gemeente lijke Sociale Dienst terecht. De eerste werkdag van het nieuwe jaar wordt namelijk begonnen met een receptie voor de me dewerkers van de Sociale Dienst en de diensten die in het stadhuis zijn gehuisvest. Voor het geval u morgen (dins dag) nog bij de gemeente moet zijn: kom dan niet aan 't eind van de middag. Want op deze laatste werkdag van 't jaar krij gen de Vlissingse gemeente ambtenaren een vroegertje. Om 16.00 uur zijn ze echt allemaal op weg naar huis. Komende woensdag (Nieuw jaarsdag) werkt de gemeente lijke reinigingsdienst niet. De straten, waar anders op die dag het huisvuil wordt opgehaald, worden deze week morgen (dinsdag) gedaan. Als u in zo'n straat woont, wilt u dan reke ning houden met deze wijzi ging en de vuilnis morgen bui ten zetten? Voor de bedrijven die afvalcon tainers van de gemeente huren geldt een andere regeling. In plaats van op woensdag komt de reinigingsdienst daar de containers donderdag legen. 't Geeft een lekker fikkie, zeker als je er een hele berg van hebt. Als ze zo bij de verwarming vandaan komen en aardig uit gedroogd zijn laaien de vlam men zonder problemen me tershoog op. Da's mooi, maar ook gevaarlijk. Daarom heeft de brandweer liever niet dat het zomaar 'er gens' op straten of pleinen ge beurt. Wel zijn grote, georgani seerde kerstboomverbrandin gen toegestaan op het bunker terrein aan de Langeleenweg. Hebt u plannen daarvoor, bel dan zo'n 24 uur vantevoren even de brandweer (tel.nr. 14530). Tijdens de kerstboom verbranding zullen dan enkele brandweerlieden de zaak in de gaten houden. Da's wel zo vei lig! Zo tussen (kerst)ballen en (olie)bollen wil ik graag enkele za ken van het afgelopen jaar de re vue laten passeren en alvast wat vooruitkijken naar 1986. Voor mij was 1985 het jaar waar in, vanuit mijn wethoudersporte feuille bezien, de gemeenteraad belangrijke beslissingen heeft ge nomen. Zo noem ik u de instelling van een voorzieningenfonds voor noodsi tuaties bij burgers van onze stad. Dat is een fonds dat hulp kan en wil bieden wanneer alle van toe passing zijnde sociale voorzienin gen niet toereikend zijn. Het fonds is bedoeld voor mensen die bereid zijn onder begeleiding van de so ciale dienst toe te werken naar een verbetering in hun beste dingspatroon. Verstaat u mij goed: het is géén fonds waar zo maar geld te halen is maar een mogelijkheid om in overleg tot een passende inkomensbesteding te komen. Als u meent deze hulp nodig te hebben informeert u dan eens bij de sociale dienst. Een ander belangrijk punt was dit jaar de vaststelling van de be leidsnota voor de Vlissingse so ciale dienst. Daarin staan behalve de wettelijke taken die de sociale dienst heeft ook de voorlichtings taak omschreven die de gemeente heeft op het gebied van de sociale wetgeving en "aanverwante arti kelen Zo zal daarvan in 1986 op deze pagina van tijd tot tijd iets te merken zijn. Maar de sociale dienst zal ook actief zijn met de verspreiding van folders en zo mogelijk gerichte informatie ver spreiden onder jeugdige werklo zen. zelfstandige ondernemers, ouderen, voordeurdelers en kun stenaars. Het is moeilijk om in het "bos" van de sociale voorzieningen het juiste pad te bewandelen. Ik be grijp heel goed dat verwalen hier mogelijk is... Maar laat ik u zeggen dat het zelfs voor de medewerkers van de sociale dienst vaak moeilijk is de juiste weg te wijzen. Er wordt daarom aan deskundig heidsbevordering van het perso neel gewerkt. Dat is in het belang van diegene die een uitkering ont vangt maar ook in het belang van de gemeente opdat de ons con trolerende instellingen er van overtuigd worden dat wij de so ciale wetten goed en correct uit voeren. In 1985 wred ook de nota drug hulpverlening vastgesteld. In 1986 zal op basis van de daarin opgenomen beleidsvisie de hulp verlening verder moeten worden "uitgebouwd". Nu moet u daarbij niet alleen aan "echte" drugs denken maar bijvoorbeeld ook aan de verslaving aan alcohol, roken en medicijnen. Want ook de ver slaving aan deze middelen is een toenemend probleem. Het is daarom dringend nodig dat de ge meente een hejder beleid op dit terrein ontwikkelt. Ik denk daarbij aan een voorlichtingsbeleid dat indringend waarschuwt voor de gevolgen van dergelijke verslavin gen zowel voor ieder individueel mens als voor de samenleving als geheel. Tot mijn portefeuille behoort ook de ruimtelijke ordening. Op dit terrein staan enkele plannen op stapel, die in 1986 gestalte zul/en krijgen. Ik noem u de ontwikkeling van het gebied Rosen burg dat moet uitgroeien tot een fijne woonwijk met bungalows en vrij staande eengezinshuizen zowel voor koop als verhuur. Ook de ontwikkeling van het bestem mingsplan Buitenhaven indus triële ontwikkeling) moet snel ge stalte krijgen. Al in februari a.s. zullen hierover voorstellen aan de raad worden gedaan. Voor dit jaar rest mij alleen nog u allen een ge zond en goed 1986 toe te wen sen. L I

de Vlissinger | 1985 | | pagina 5