'Wie wil koffer met kleding meenemen?' HET WEEKBLAD WALCHEREN deVLissinger V SFEERVOL KERSTCONCERT ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL Henk Kruyssen praat met brok in de keel over Sri Lanka ij ?'j Uw Weihnachtsoratorium anders bij Vlissingse Oratorium veren iging Amusement, concerten en aandacht voor etnische minderheden Televisie - Video - HIFI L VEEL ACTIVITEITEN IN DE PIEK KERSTMIS'85 DE^LISSINGER In de kerstweek zullen de FAAM en de VLISSINGER NIET VERSCHIJNEN Advertenties voor de laatste krant van 1985 (maandag 30 december) dienen uiterlijk maandag 23 december om 16.00 uur in ons bezit te zijn. Veronica-achtig Nieuws Wij wensen U allen prettige Kerstdagen en een gezond gelukkig 1986 helpt U beslissen over Uw huis d.c*<rr ydd 7 U Ja, U leest het goed: U ontvangt bij inlevering van Uw kleurenfilm voor ontwikkelen en afdrukken geheel gratis een mooie zakagenda voor 1986. Uiteraard worden Uw foto's met zorg afgewerkt, alle mislukte opnamen hoeft U niet te betalen en.... Vandaag gebracht, morgen klaar. Da's mooi meegenomen! 's Maandagsmiddags ook open FOTO-VIDEO COMPUTERS <tfc< 3u:/^ Woensdag 18 december 1985 KISSINGER oplage zz./uü. weKeiijKs gratis nuis aan nuis op geneei waicr,c,cvv>«v»iatio m» uc raam, rurarc uy.aye hw. unyavc piuvtu ciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60. postbus 18. 4380 aa vlissingen. 01184-15144. privé: w melse. 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54. Tannie Willemstijn (sopraan), Rita Dams (alt), Jos van der Lans (tenor). Hans Zomer (bas en Tijn van Eijk (orgel) zijn de solisten tijdens de jaarlijkse uit voering van het Weihnachtsoratorium van Joh. S. Bach van de Vlissingse oratoriumvereniging. De uit voering wordt traditiegetrouw plaats in de R.K.-kerk aan Singel te Vlissingen en begint om 20 uur. Het Randstedelijk Begeleidingsorkest verzorgt de instrumentale ondersteuning en het geheel staat on der leiding van de dirigent van het Vlissingse Orato riumvereniging, Henk J. Harinck. De gebruikelijke afwisseling van de cantates uit dit kerstwerk van Bach is dit jaar verlaten. Dit in ver band met het jaar van de Muziek 1985, aldus de oratoriumvereniging. Thans worden uitgevoerd de cantates 1, 2, 3 en 4. Geëindigd wordt met het be- ginkoor van cantate 5: 'Ehre sei dit, Gott! gesungen'. Voorheen werden het ene jaar de cantates 1, 4, 5 en 6 en het andere jaar de cantates 1, 2, 3 en 6. De Vlis singse Oratoriumvereniging meent dat met de nu gekozen volgorde een bevredigender oplossing is ge vonden en het kerstverhaal geen hiaten meer ver toont. - - DEZE WEEK IN De maker van schilderingen met een vlijmscherpe naald Joe "Cor" in 'uit hel zakenhart'. Zaken bin zaek 'n. Vlissingen heeft meer te bieden. Jan Lenferink vulde weer onze R UR -pagina. Rubrieken: lv-over- zicht voor de hele week korte informatie, film. podium, expositie v. 'Legale piraten' Lucratief melkkoetje dankzij afwijzing regionale omroep te De Piek in Vlissingen heeft voor jongeren en 'oudere jongeren' voor de laatste dagen van 1985 een uit gebreid programma samengesteld. Bram Vermeulen, bijt op vrijdag 20 december de spits af met het pro gramma 'Grond'. Een dag later is er een 'Piekdansfuif in het cen trum aan de Hellebardierstraat. Tweede kerstdag wordt er een rock rollavond gehouden. En op vrij dag 27 december kan de bezoeker van De Piek weer kennis maken met 'psychosoos'. En dat de cultu rele minderheden in dit land enige kleur geven aan de grauwe samen leving is op zaterdag 28 december te zien tijdens een 'Culture Clash' als er drie groepen uit etnische minderheden het Piekpodium be treden. Eerst dus Bram Vermeulen over wie de spreuk 'goede wijn behoeft geen krans' zonder meer uitges proken kan worden. Al met Freek de Jonge stond hij jaren geleden aan de top van de Nederlandse cabaretgroepen. Later stortte Bram zich met 'zijn' popgroep De Toekomst in het popgebeuren. Nu zoekt hij weer naar een weg terug naar het theater en heeft daarvoor de hulp ingeroepen van Frank Ketelaar, ex-lid van de 'Jan van de Grond-groep'. Beiden gaan in 'Grond' in de slag met de oerele- menten. Het lijkt een zwaarwich tig thema, maar wie de voorstel ling heeft gezien zal zonder om haal vertellen dat er geen moment van zwaarlijvigheid tijdens het programma heeft bestaan. Daar voor staan dan ook de uiterst ge dreven aanpak van Vermeulen en Ketelaars garant. Deze voorstel ling aanstaande vrijdag begint om 21 uur. De 'Piekdansfuif zou kunnen worden gezien als een alternatief op de commerciële discotheken, ver van de stad in omgebouwde boerenschuren. Dit dansfestijn op zaterdag 21 december begint om 22 uur. Een Vlissings kwartet 'The Drainpipes' opent de rock and rollavond op Tweede kerstdag in de Piek, gevolgd door (de hoofd moot) de Amsterdamse formatie Jump Dicky Jump. Aanvang van dit rock and roll-evenement is 21 uur. Psychosoos is een tweeweke lijkse activiteit voor punks en skins. Deze mogen op vrijdag 27 december bezit nemen van De Piek. 'Dasjan', 'Deniz' en 'Massa Bo- dok' zijn de groepen die de laatste open dag in 1985 van De Piek tot een intercultureel evenement van de hoogste orde moeten maken. Dasjan (Suriname) speelt reggae, Deniz (Turkije) brengt weemoe dige klanken uit zijn vaderland en Massa Bodok wordt gevoed door Molukse achtergronden. Culture Clash begint om 21 uur. Het moet die eerste zondag dat de Hilversumse zenders werden gedoopt tot Radio 1, 2, 3 en 4 ongeveer zo hebben geklonken door de telefoon: 'Meneer, ik vind Koos Post erna en Felix Meurders van 'langs de lijn'niet. Hoe zit dat?'. Het waren voornamelijk Zeeuwen die dat vroegen. "Maarja", zegt de geachte informant met lichte spot aan de andere kant van de lijn, "jullie provinciebestuurders vonden dat er in jullie provincie maar geen regionale omroep moest komen, terwijl het beleid er landelijk toch op was gericht dat elk deel van Nederland zo z'n eigen streekprogramma 's een aantal uren per dag zou verzorgen. En daarom hebben jullie geen Radio I. En op radio l is 'langs de lijn'. Jullie moeten nu afstemmen op de middengolf 747 KHz. Vervelend? Dat misschien wel. Maar voor klachten daarover, wendt u zich maar tot het provinciebestuur...ha, ha". Niet leuk zo'n mededeling. Niet temin: koren op de molen van de vurige pleitbezorgers vóór een Zeeuwse omroep. Ze kunnen weer eens flink in de bus blazen en de provinciebestuurders opwekken hun.eerder ingenomen standpunt In een feestelijk uitgedoste Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg heeft de Zeeuwse Muziekschool een aantrekkelijk programma we ten vast te stellen voor het jaar lijkse kerstconcert. Het Kuiper- spoortorkest, het Madrigaalkoor, het meisjeskoor en talrijke solis ten laten werken horen die geheel passen in de kerstsfeer. Het con cert op vrijdag 20 december begint om 19.30 uur. De organist Rien Balkenade. het meisjeskoor van Titia Dijkstra en de blokfluitistes Annemarie de Beer en Heieen Jonker voeren werken uit van Vierdank en Zar- gatti. Balkenade komt aan het werk in 'Machet die Tore weit' van Telemann. Vokale solisten zijn Rie Kriekaard (sopraan) en Ignard Diteweg (bariton) en op de cello speelt Rien Hillebrand. Het Kuiperspoortorkest onder leiding van Dick Boon en het Madrigaal koor van Titia Dijkstra onder steunen de solisten in het werk van Telemann. In het concert voor hobo en orkest van Marcello soleert Carina Mes- ser. Matthias Maurer speelt ver volgens samen met het Kuiper spoortorkest het concert voor alt viool en orkest van Hofmeister. Bij de keuze van de solisten heeft de Zeeuwse Muziekschool haar oog laten vallen op musici van ni veau. Matthias Maurer (altviool) is eerste solo-altist van het Con certgebouw en hoofdvakdocent aan het Sweelinckconcervato- rium. Maurer is een Zwitser. Hij werd in 1948 in Bazel geboren. Ignard Diteweg (bariton) woont in Axel. Hij is verbonden aan de opera te Brussel. Varine Messer is verbonden aan de Zeeuwse Mu ziekschool en Ria Kriekaard (sopraan) studeert aan het Utrechts Conservatorium. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Muziekschool in Middelburg. te herzien. Maar er zijn nóg meer argumenten voor de voorstanders van een regionale omroep: legale piraten. Omdat België namelijk wat anders omgaat met zend machtigingen, staat pal over de grens met Zeeuwch-Vlaanderen al een aantal zenders van handige zakenlui Zeeland te bestoken met streekgerichte boodschappen. Daaruit moet vooral het grote geld rollen. Popmuziek, melding van Zeeuwse evenementen zijn de smaakmakers waartussendoor de sigarenzaak op de hoek tot en met het groot-winkelbedrijf kan laten vertellen hoe goed en goedkoop hun producten wel zijn. De verantwoordelijke Belgische minister voor radiozaken gaf on langs de gebroeders R< Robert Jan van der Hj Terneuzen toestemming 2 januari onder de na Noordzee' te gaan uit4 met die vergunning ben de medewerkers' lijk Zeeuwen) van de kersverse Belgische zendgemachtigde de afgelopen weken handenwrijvend acquisitie gepleegd onder het Zeeuwse zakenleven. "We heb ben sterkere zenders in Watervliet staan, waarmee we Zeeuwsch- Vlaanderen en Midden-Zeeland kunnen bereiken", verklapt Firi den Hoedt, de pr-vrouw van Ra dio Noordzee. Na aandringen geeft de 44-jarige Vlissingse Den Hoedt toe dat Ra dio Noordzee voor een groot deel inspeelt op het ontbreken van een regionale omroep. "Dat speelt ons natuurlijk in de kaart. Logisch dat we nauwelijks concurrentie heb ben te duchten, althans niet als het om luisteraars gaat". De inhoud van de toekomstige programma's moet worden verge leken - aldus de Vlissingse - met een mengsel van Veronica-achtige muziekprogramma's en informa tie in de geest van 'Van gewest tot gewest'. "Nu al hebben we tussen 12 en 14 uur een programme Wie regelmatig naar kwis-pro- gramma's op de televisie kijkt, zal het niet zijn ontgaan dat er met de nodige regelmaat een reisje naar het zonovergoten Sri Lanka is te winnen. Voor Henk Kruyssen, de uitbater van 'De blauwe Haan' aan de Markt in Middelburg hoeft dat allemaal niet meer. Hij is net terug van een vakantie van twee weken naar dat land, en het woord 'Sri Lanka' alleen al bezorgt hem een brok in de keel. "Ik ben er nog kapot van. Ik hoef daar nooit meer naar toe. Ik kan dat écht niet meer opbrengen". Kruyssen gaat twee maal per jaar op vakantie en dan nog het liefst naar één van de Aziatische lan den. "Omdat de mense» er zo vriendelijk zijn". Na een vakantie in Tahiti had hij 'nog wat geld over' en hij besloot Sri Lanka te bezoeken. "Op zich is dat vrij goedkoop", weet hij. "Ik logeer meestal, als de mogelijk heid zich voordoet, bij de plaatse lijke bevolking. Op die manier kom je veel beter met dat land in contact. Maar wat ik op Sri Lanka allemaal heb meegemaakt, grenst aan het ongelofelijke. Armoe, ar moe en nog eens armoe. Mensen die echt niets te eten hebben. Amper kleren aan hun lijf. Vooral als je de kinderen ziet, springen de tranen in je ogen". Hij vertelt daarbij, dat hij bij een familie lo geerde. Vader, moeder en vijf kinderen, in een palmhut, met slechts één bed. De kinderen slie pen op de grond. "Die mensen hadden het nog goed, want die hadden tenminste een bed. De meesten hebben dat niet eens. Geen geld, niets". Alles wat hij had aan kleren, spulletjes en va kantiegeld besteedde hij in zijn vakantie om de armoede van die mensen enigszins te verlichten. "Op de terugreis in het vliegtuig heb ik de hele tijd zitten janken. Ddgen ben ik er kapot van ge weest." "Wat die mensen nodig hebben, en dan vooral de kinderen, is kle ding. Niets hebben ze 0^1 aan te trekken". Henk Kruyssen begon, aan een kleding-inzameling in zijn naaste omgeving. Inmiddels heeft hij ruim duizend stuks aan kinder kleding. Alles keurig gewassen, gestreken en naar soort in dozen verpakt. Het grootste probleem komt echter nog, want hoe krijg je al die kleding in Sri Lanka? Ver sturen per post is onbetaalbaar en mede door de hoogtij vierende corruptie komt het waarschijnlijk niet eens op de goede bestemming aan. Een oplossing biedt de koffer. "Want", zo vertelt hij, "er gaan genoeg mensen naar Sri Lanka. Als die mensen nu een koffer mee zouden willen nemen, dan staal daar bij het vliegveld iemand klaar om de koffer in ontvangst te nemen en dan komt dat allemaal prima voor elkaar. Daar is het wachten dus op: op een koffer en transport. Wiq een koffer over heeft, of nog liever: wie wil een koffer met kinderkleding mee ne men naar Sri Lanka?", vraagt de restaurateur. Wie een goede op lossing heeft, kan bellen 01180-13739/16410. *Opnamestudio te Oostburg waarin gewag wordt gemaakt van Zeeuwse evenementen", In de toekomst gaat RN trouwens veel op Zeeuwse locatie uitzen den. Dat betekent overigens se- mi-life, want volgens Nederlandse normen werkt de organisatie ille gaal. Den Hoedt: "Vorig jaar hadden we een try-out in Vlissin gen. Toen hebben we daar op lo- katie banden opgenomen en die als de wiedeweerga naar Water vliet getransporteerd. Op de veer boot Vlissingen-Breskens was ie mand permanent aanwezig om de banden aan te nemen en aan de overkant af te geven. In een ra zend tempo reed de persoon in Zeeuwsch-Vlaanderen vervolgens naar België". Omdat bij een piraat feitelijk 'al les mag' wat de Nederlandse om roepwet verbiedt, verwacht me vrouw Den Hoedt dat er een run aan adverteerders op Radio Noordzee zal afkomen. "We wer ken voor wat betreft reclame boodschappen met een uiterst professioneel bureau, dat ook de boodschappen voor de Ster-spots tinspreekt". Ook noemt ze de op names op lokatie een klantenbin der. "De lokatie waar wordt op genomen, betaalt de uitzending. Er kunnen ook groeten worden uitgezonden. En dan kan bakker Piet zeggen wat hij wil. Ook dat hij zulke zoete broodjes bakt". Veel belangrijker voor Zeeuwen is echter de toekomstige nieuws voorziening die Firi den Hoedt en de haren in petto heeft. Behalve de interviews met Zeeuwen, wordt er gedacht over een manier om Zeeuws Nieuws te brengen. Of dat echter gedegen en journalistiek onderbouwd gaal gebeuren staat nog niet vast. Firi den Hoedt zegt dat de medewerkers van Radio Noordzee veel items halen uit de dag- en weekbladen. ("Vooral uit jullie kranten".) Voorop staat echter het eindbe drag in de kassa. Radio Noordzee had vorig jaar een omzet van ze ventigduizend gulden. Firi den Hoedt: "Het zit er in dat we hoger gaan scoren. Zeker nu we na drie jaar ploeteren deze status hebben bereikt, willen we commerciëler gaan draaien. Ook voor de 22 medewerkers, onder wie ik het enige meisje ben, betekent dat een wat aantrekkelijker inkomen. Ik reken er op dat we het zullen red den. En inderdaad. Zonder regio nale omroep ligt een heel terrein braak voor ons...". LHVICE KWAl ITfcIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG Ot180 13221 NIEUWENDIJK 35-39 Vlissingen - bij de Vissershaven - Letzer Ventevogel Makelaardij bv Lid NVM Direct!* Du unse me Badhuisstraat 71 Telefoon 01184 - 19192 fostbus 515! 4380 KD Vlissingen MEMBER De aktie geldt zolang de voorraad strekt. 5 dood*0*3 erf** *9 dec*** n3aen«»g 68^. TgeNDA 5?=5Su 06 Et Henk Kruyssen bij de reeds verzamelde kinderkleding voor Sri Lanka. enmbiFOir^ St jacobsstraat 27 Vlissingen 01184-12300 Korte Geere 17 Middelburg 01180-37772 Lange Kerkstraat 31 Goes 01100-27324 ff

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1