UITGERUST WAKKER WORDEN TIJDENS ONZE MATRASSENSHOW 195— 279.- 229.- RENAISSANCE HHOMS-n ND&eORJ Rolf Fanselau toont houtsculptuur in kroeg Koitc 1*^0 KERSTSALON VAN ZEEUWSE KUNSTKRING: Expositie natuurschilderijen in Zeeuws Museum/Natuurhistorie Woensdag 11 december 1985 DE FAAM - DE VLISSINGER Culturele Raad Maaltijd vrouwen PvdA Westkapelle V redesgebedsdienst Culturele Raad Ontmoetingsavond Wijkvereniging Zuid Alfabetisering Kinderen Colombia Anglicaans 'PTT-kunst' Abraham Jubilarissen Bloemschikken Dialect EHBO bij honden Kerstmiddag Kabeltelevisie Lustrumtoernooi Veiligheid landbouw Wandeltocht Zeeuwse Kruis Kerstzangavond Lesbisch Schooltennistoernooi Hoofdkussens - veren of synthetisch NU bij aankoop van een l pers. matras een 2 pers. matras Woninginrichting 19.- per stuk 1 kussen voor 5.- 2 kussens voor 10.- VOOR WONEN Ziet u tegen de winter op Unieke vacht schenkt u een warme nachtrust zonder zorgen. Judotoernooi Demo gyjada KMAR - kerstvolleybaltoernooi Voortgezet onderwijs Oude munten Daniel Waayenberg M iddelkamp-avond Trimloop Adventszangdienst Raad Veere Wat te melden? BEL m 180-27651 Toestel 54 Computerclub Sollicitatieplicht U itkeringsgerechtigden Nieuwe weg Rugbydemonstratie Kamperen bij de boer of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Help Polen Kerstviering Scheldebuurt Bingo Oliebollen Kerstdiner Zangavond KUNSTWERK 'EVE' OP OPENINGSDAG GESTOLEN Overzicht kunst In Zeeland De Zeeuwse Culturele Raad ver gadert donderdag 12 december om 14 uur in het gebouw van de Stichting Zeeland aan de Dam 31 in Middelburg. De zaken waaro ver de secties educatief werk. beeldende kunst, theater en lette ren. muziek en cultuurbehoud zich de laatste tijd hebben gebo gen. komen hier in een plenaire vergadering aan de orde. Info: 01180-33024. F.en groep vrouwen in de wijk Paauwenburg in Vlissingen orga niseert in buurthuis De Paraplu regelmatig activiteiten voor vrou wen van verschillende nationali teiten en bevolkingsgroepen. Woensdag 18 december wordt een maaltijd bereid en geserveerd. Op het menu staan zowel een een voudige Indische rijsttafel als Ne derlandse hapjes. Ook kunnen re cepten worden uitgewisseld. De organisatoren hopen dat hun ini tiatief bijdraagt tot meer onder ling begrip en acceptatie. Opgave vooraf vereist: ook kinderen kun nen deelnemen. Telefoon: 01184-65453. De afdeling Westkapelle van de Partij van de Arbeid (PvdA) houdt vrijdag 13 december de al gemene ledenvergadering. Deze staat vooral in het teken van de gemeenteraadsverkiezingen van maart komend jaar. Verder ko men de verschillende jaarversla gen aan de orde en moet een nieuw bestuur worden gekozen. De vergadering begint om 19.30 uur in hotel Noordzeegalm in Westkapelle. Een aantal leden van de plaatse lijke IKV-kern verzorgt de vre- desgebedsdienst, die zondag 15 december om 19.30 uur begint in de Doopsgezinde Kerk in Mid delburg. 'Profeet en establish ment: Micha en zijn tijdgenoten' is het thema van die dienst, die wordt gevolgd door een nabes preking in de consistorie van de kerk. Inlichtingen: 01180-25071. Het algemeen bestuur van de Culturele Raad Vlissingen verga dert donderdag 12 december van af 20 uur in het welzijnscentrum Bachten Komme in Vlissingen. De uitgebreide agenda vermeldt een groot aantal zaken die be trekking hebben op in Vlissingen te houden activiteiten. Info: 01184-14928 of 01184-16672. Jongeren van 16 jaar en ouder kunnen elke donderdagavond tussen 20 en 22.30 uur terecht in gebouw 't Theelepeltje in Mid delburg. Het programma wordt in overleg vastgesteld. De mogelijk heden zijn: Biljarten, tafeltennis sen, tafelvoetballen, lezen, luiste ren naar muziek en dergelijke. De Middelburgse wijkvereniging Zuid bestaat twintig jaar. Het bestuur wil daar niet uitgebreid bij stilstaan en wacht met festivi teiten tot het zilveren jubileum. Wie niet kan lezen, schrijven of rekenen kan terecht bij een alfa betiseringsproject in Vlissingen of Middelburg. Deelname staat open voor volwassenen die Ne derlands spreken. Opgave en in formatie: 01180-16278 (toestel 3) of 01184-62102. Langskomen kan ook op woensdagmorgen tussen 9.30 en 12 uur: Latijnse School straat 12 in Middelburg of Ver- kuyl Quakkclaarstraat in Vlissin gen. Het Jeugd Rode Kruis doet een beroep op alle schoolkinderen in Nederland om zelf toiletsets sa men te stellen en ter beschikking te stellen van het Rode Kruis. Die sets gaan naar kinderen die het slachtoffer zijn geworden van de vulkaanuitbarsting in Armero in Colombia. De hygiënische om standigheden zijn daar nu zeer slecht. Een toiletset bestaat uit een toilettas. met tien artikelen, zoals tandpasta, tandenborstel, een stuk zeep. pleisters een handdoek en een kam. Informatie: Rode Kruis: 070-846666. Alle scholen is ge vraagd mee te doen. De Anglicaanse Kerk in Zeeland houdt de Service of Nine Lessons en Carols dit jaar op woensdag 18 december. De dienst begint om 20 uur in de Koorkerk in Middel burg. Medewerking verleent de Zeeuwse Koorschool onder lei ding van Evert Heijblok. De alge hele leiding berust bij chaplain Father Aidan SSF van de Mis sions to Seamen in Vlissingen. Iedereen kan aan deze kerstlof prijzing deelnemen. Inlichtingen: 01184-78704 of 01184-82981. Het Vlissingse Kallenberg Kol- lektief werkt mee aan een instal latie in de Rotterdamse galerie 'Alles voor 12 en 24 volt'. Het gaat hier om een project uit de serie 'Mail Art', dat telefonisch en per post tot stand is gekomen. Leden van de galerie hebben de installa tie op aanwijzing van het collec tief opgebouwd. Het Kallenberg Kollektief meent op deze manier een betere invalshoek te hebben gevonden voor het maken van kunst, omdat de kunstenaar meer afstand tot zijn werk heeft en der den, bij het opbouwen van een werk, voor nieuwe perspectieven zorgen. De installatie wordt vrij dag 13 december om 17 uur geo pend en is dagelijks tot en met 24 december tussen 11 en 17 uur te bezichtigen. Info: 01184-10326. 'Reiservaringen in het land van Abraham. Noach en Paulus' is de titel van een lezing, die ds. J.J. Poort vrijdag 13 december vanaf 19.30 uur houdt in de Thomaska pel aan de Vrijlandstraat in Mid delburg. De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen huldigt vrij dag 13 december haar jubilaris sen. Alle werknemers die 25 of 40 jaar bij De Schelde in dienst zijn en zij die 25 jaar gepensioneerd 2ijn worden dan in het zonnetje gezet. Negentien mensen maken dit jaar bij De Schelde 'de veertig' vol. De avond begint om 20 uur in het Scheldekwartier aan de Van Dishoeckstraat in Vlissingen. Wim Josse leidt de bloemschik avond van de afdeling Walcheren van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, die in het teken van Kerstmis staat. De bijeenkomst wordt woensdag 18 december vanaf 19.30 uur gehou den in het Wapen van Middel burg aan de Pottenmarkt in Mid delburg. Informatie: 01180-29709. Mevrouw C.I. van Nieuwenhuy- zen vertelt in en over het dialect tijdens een bijeenkomst van de Heemkundige Kring Walcheren, die woensdag 18 december op het programma staat. Ze begint haar lezing om 20 uur in Hotel Wal cheren in Koudekerke. Inlichtin gen: 01180-27778. De dierenarts mevrouw Driehuis- Van Haselen uit Vlissingen spreekt donderdag 12 december over EHBO bij honden. Aan bod komen onder meer: Ingeademde of ingeslikte vergiften, verbran dingen. verwondingen en para sieten. Ook gaat ze in op de vraag welke artikelen hondenbezitters in huis moeten hebben om EHBO te kunnen toepassen en zegt ze in welke gevallen de hond al dan niet door de dierenarts moet worden behandeld. De bijeenkomst, een initiatief van de Hondenvereni ging Walcheren, wordt vanaf 19.30 uur gehouden in het Zui derbaken in Middelburg, Magis- tratenwijk. Inlichtingen: 01184-19706. De algemene Nederlandse bond voor ouderen (ANBO) houdt op dinsdag 17 december vanaf 14 uur een kerstmiddag. Deze vindt plaats in De Schakel aan de Bachtensteene in Middelburg. De Middelburgse afdeling van de ANBO heeft het gemengd koor 'zang houdt jong' uitgenodigd. Mevrouw L.C. Polderman draagt een kerstverhaal voor. Aan het slot van de kerstmiddag is er een grote bingo. De wijkvereniging Zuid, actief in de vier Middelburgse wijken ten zuiden van het Kanaal door Wal cheren. houdt een enquete over kabeltelevisie. In het wijkblad Magispraatje zet de redactie de drie mogelijkheden (geen aan sluiting. basispakket en uitgebreid pakket) en hun financiële gevol gen nog eens op een rij. Reacties naar: Joh. Lesagestraat 1. 4336 AÓ in Middelburg. De reacties worden doorgegeven aan het ge meentebestuur van Middelburg. De volleybalvereniging 't Zand houdt zaterdag 14 december voor de tiende keer een volleybaltoer nooi. Het evenement, dat een morgen- en een middagprogram ma heeft, vindt plaats in sporthal Voorborch in Middelburg. Zowel in het eerste gedeelte als in het tweede deel zijn acht herenteams en evenveel damesteams inge schreven. 's Morgens beginnen de wedstrijden al om half negen; het middagprogramma start om kwart over één. Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) stelt jonge agra rische vrouwen in de gelegenheid deel te nemen aan de cursus vei ligheid in de landbouw. Verschil lende specialisten voeren daaro ver het woord. Ook is er ruimte om naar eikaars meningen en er varingen te luisteren. Info: 01100-11130 of 01100-31659. De wandelsportvereniging Willen is Kunnen uit Vlissingen houdt zaterdag 14 december een tocht over naar keuze 5, 10 of 15 kilo meter. De tocht begint om 13.30 uur bij de Willem III-kazerne aan de Oranjestraat in Vlissingen. Onderweg krijgen de wandelaars in de stationsrestauratie van Vlis singen erwtensoep aangeboden. De medische verzorging is in handen van de afdeling Souburg van het Rode Kruis. De Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis vergadert zaterdag 14 december in recreatiecentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk op Tholen.Twee deskundigen pralen over algemene thuiszorg door gezinsverzorging en kruis werk. waarna er gelegenheid tot vragen en discussie is. Ook wor den de conclusies uit het rapport 'Behoefte aan wijkverpleegkundi ge zorg bij veranderend beleid' gepresenteerd. De bijeenkomst begint om 9.30 uur. Inlichtingen: 01100-15892. Guus Schoute presenteert woens dag 18 december de kerstzang- avond. die vanaf 20 uur wordt ge houden in het Open Hof in Vlis singen. Medewerking verlenen het barbershopkoor Sea Sound Singers, het kwartet The Golden Waves, de Ruyterstadsingers, het personeelskoor van Vijvervreugd, kanneke en Liesbeth Koetsier (viool en piano) en Judith Wenz- ler en Jessica van Houten (blok fluit). De kerstzangavond, geor ganiseerd door de activiteiten- commissie van Open Hof, begint om 20 uur. De werkgroep van lesbische vrouwen in Zeeland. Prima Don na in Goes, houdt zondag 15 de cember een themamiddag over geloof en homosexualiteit. Gea Zijlstra uit Utrecht, lid van de werkgroep geloof en levensbe schouwing van het COC, leidt het thema in. De themabijeenkomst begint om 15 uur in het vrouwe nontmoetingscentrum Jet aan de Zusterstraat 13 in Goes. Informa tie: Postbus 2164 in Goes. Alle lagere en middelbare scholen op Walcheren kunnen deelnemen aan het schooltennistoernooi van het Tenniscollectief Walcheren. Het toernooi wordt op 30 en 31 december en op 2 en 3 januari gespeeld in het Racketcentrum in Vlissingen. Inlichtingen en opga ve: 01184-68043. Handig vouwbed compleet uitgerust. Komfor tabel logeerbed voor onverwachte slapers. Voorzien van een sterk metalen frame op wieltjes en een verende houten lattenbodem. Inclusief matras met binnenvering. Uitgeklapt een royaal 1-persoonsbed (80 x 190 cm), ingeklapt neemt het nauwelijks plaats in jcisuunaueu Home Decor Genua. buitengewone binnenvering. Binnenveringsmatras volgens het befaamde Bonell-systeem Onafhankelijk van elkaar geplaatste metalen veren met een draad dikte van 2,2 mm zorgen voor een optimale lichaamsondersteuning. 1-persoons 80 x 190 cm nu voor Home Decor. Florence, slaapkomfort voor jeren. Vredestein polyether. Soortelijk gewicht 44 soft. Voor een lange levensduur en komfortabel slapen. Winterzijde voorzien van schapewoi. 1-persoons 80 x 190 cm nu voor Ook in nog 12 andere 1 en 2 persoons maten. Ook in nog 12 andere 1 en 2 persoons maten. VLISSINGEN BELLAMYPARK 46-48 TEL. 01184-12988 Een goed bericht voor iedereen die moeite heeft met de lange koude Hollandse winter. De unieke San-Vacht zorgt voor een nieuwe manier van uitrusten en voorkomt 'kou op de spieren'. Leest u maar wat het Dames weekblad "Libclle" schreef in haar rubriek 'Medisch-Libclle weet 't': Vacht tegen spierpijn. Voor mensen die geregeld last hebben van spierpijn in hun rug is een nieuwe hoogpolige dikke vacht van vederlicht synthetisch materiaal ideaal. De vacht kaatst de lichaamswarmte die u in bed uitstraalt terug, en dat is heerlijk voor gespannen en vermoeide spieren. De vacht kunt u eenvou dig op het laken leggen. Dank zij de goede ventilerende werking krijgt u bovendien minder last van transpiratie. De vacht die aanvankelijk ontwikkeld is voor gebruik in ziekenhuizen bij lang durig bedlegerige patiënten, kan gewoon in het kookwasprogram- ma van de wasautomaat gewas sen worden en kost 79,90 (Emeska). Inlichtingen hij Kmeska B.V. Postbus 71834 1008 F.A, Amsterdam, tel. 020-447495. Ruim vierhonderd judoka's ne men zaterdag 14 december deel aan het vierde Reimerswaaltoer- nooi van de Judovereniging Rei- merswaal. Dames en heren ko men in alle gewichtsklassen tegen elkaar uit. Naast de bekendste Zeeuwse judoka's geven ook cori- feeën uit andere provincies en uit België acte de présence. Het toer nooi begint om 9 uur met de jeugdwedstrijden. De manifesta tie speelt zich af in de Reimers- waalhal in Kruiningen. Demo gyjada staat voor 'demon stratie gymnastiek en jazz-gym- nastiekdag. Deze demonstratie dag wordt zaterdag 14 december gehouden in sporthal De Kruit- molen in Middelburg. De organi satie van het evenement, dat on der auspiciën staat van de Zeeuws-Brabantse Turnbond, is in handen van MTV '69 in Mid delburg. Verschillende verenigin gen laten dan aan een groot pu bliek zien tot welke prestaties ze op het gebied van jazzgymnastiek in staat zijn. De demonstratiedag, waarvoor zich 33 groepen hebben ingeschreven, begint om 13.30 uur. Informatie: 01180-13901 Het district Zeeland van de Ko ninklijke Marechaussee houdt woensdag 18 december het jaar lijkse kerstvolleybaltoernooi in de sporthal De Kruitmolen in Mid delburg. Aan dit toernooi doen twintig herenteams en negen da mesteams mee. Vorig jaar won het team van de Koningin Wilhelmi- nakazeme in Ossendrecht de eer ste plaats bij de heren, de Provin ciale Griffie Middelburg zege vierde bij de dames. Er komen ook drie Belgische teams naar Middelburg. Het toernooi begint om halfnegen en om vijf uur 's middags reikt de districtcomman dant Zeeland, kapitein D.A.J. Roxs, de prijzen uit. 'Herschikking en fusie van het voortgezet onderwijs' is het thema van een bijeenkomst van het ge west Zeeland van Vereniging voor Openbaar Onderwijs. Tijdens de bijeenkomst, donderdag 12 de cember in de Van Dusseldorp- MAVO aan de Voorstad in Goes, wordt vooral over de getalskriteria gesproken. Inleider is de Dordtse wethouder G. Meelker. Aanvang 20 uur. Op verzoek van de Numismati sche Kring Zeeland praat de heer E.J.A. van Beek donderdag 12 december aan de hand van dia's over munten van vroeger en nu. De lezing wordt donderdag 12 december vanaf 19.45 uur gehou den in gebouw De Schakel aan de Bachten Steene in Middelburg. Inlichtingen: 01180-26294. De pianist Daniel Waayenberg geeft dinsdag 24 december een kerstconcert in het evangelisch ontmoetingscentrum De Burght in Burgh-Haamstede. Het concert begint om 15 uur. Informatie: 01115-3030. De toerafdeling van de Zeeuwse ren- en toerclub Theo Middel kamp' houdt donderdag 12 de cember de jaarlijkse contactavond voor haar leden in zaal Kiekieris in 's-Heerenhoek. Behalve een bespreking van de activiteiten voor het nieuwe toerseizoen wor den ook de prijzen uitgereikt van de club-kilometercompetitie evenals de Supercup voor de ren ner die in het seizoen 1985 de meeste kilometers heeft gereden. De prijzen worden uitgereikt door Jan Raas, die tevens bereid is vra gen van de aanwezigen te beant woorden. De bijeenkomst begint om half acht. Zaterdag 14 december wordt in het park Toorenvliet in Middel burg weer een trimloop gehou den. Organisator is Frans Wassink van Diwas Sportprijzen in Mid delburg in samenwerking met de atletiekvereniging Dynamo '70. Er kunnen maximaal zes ronden - elke ronde is 2500 meter - worden gelopen. De inschrijfpost en de start zijn in de Prinses Ireneschool aan de Piet Heinstraat. Er is voor de deelnemers een speciale herin nering beschikbaar. De start van de trimloop is om 14.00 uur. Er kan vanaf 13.00 uur worden inge schreven. Ds. H. van de Heuvel uit Bieze- linge neemt de meditatie voor zijn rekening tijdens de adventsdienst, die zaterdag 14 december wordt gehouden in de Gasthuiskerk aan de Lange Delft in Middelburg. Het thema van de dienst, die om 19.30 uur begint, is 'Welkom?'. Het evangelisatiekantoor Internos onder leiding van F. Bakker, een jongerenkoor onder leiding van F. Bakker, een jongerenkoor onder leiding van C. van der Voet en organist Piet Fey verlenen mede werking. De laatste gemeenteraadsverga dering in Veere wordt gehouden op woensdag 18 december. Ruimtelijke ordening staat daarin centraal. Onder andere moeten voorbereidingsbesluiten worden genomen en wordt het program ma voor de stads- en dorpsver nieuwing behandeld. Aanvang 14 uur. De regio Midden-Zeeland van de gebruikers van een Texas Instru ments-computer (type 99/4A) komt donderdag 12 december om 19.30 uur bijeen in wijkcentrum Zuiderbaken in Middelburg. Er is een demonstratie met twee consoles waarin de 16 bits breed- werkende 32K geheugenuitbrei dingen zijn ingebouwd. Verder worden twee systemen die via een zelfgebouwde RS 232-poort zijn gekoppeld, gedemonstreerd. Info: 01180-37027. Het Vormingswerk Jonge Vol wassenen en de Jongerenbewe ging verbonden met de FNV richten de schijnwerper donder dag 12 december op de sollicita tieplicht. 'Wat is het, voor wie geldt het. wat is passende arbeid en wat is het verschil tussen actie ve en passieve sollicitatieplicht' zijn vragen die worden behandeld De themabijeenkomst begint om 19.30 uur in het VJV-pand aan de Latijnse Schoolstraat 10-12 in Middelburg. Inlichtingen: 01180- 38318 of 01180-16278. De werkgroep uitkeringsgerech tigden Middelburg komt dinsdag 17 december om 14 uur bijeen in het FNV-kantoor aan het Wal- plein in Middelburg. Daarbij wordt ingegaan op het samen werkingsverband met het Activi teiten Centrum Middelburg, in het Ontmoetingscentrum Dau- wendaele. waar uitkeringsgerech tigden elke dinsdag en donderdag van 14 tot 16.30 uur terecht kun nen voor cursussen, ontmoeting en ontspanning. Inlichtingen: 01180-14801. ln verband met de verbetering van de Westkapelse Zeedijk wordt een deel van de provinciale weg Westkapelle-Domburg vervangen door een geheel nieuwe weg. Bin nenkort wordt daarmee begon nen. Het werk duurt naar ver wachting tot mei '86. Het verkeer tussen beide dorpen blijft moge lijk. De meisjes van 14 tot 16 jaar van de Middelburgse rugbyvereniging Oemoemenoe spelen zaterdag 14 december vanaf 14.30 uur een de monstratiewedstrijd tegen hun leeftijdgenoten van Bassets uit Sassenheim. De demonstratie- wedstrijd wordt gespeeld op het terrein aan de Nadorstweg in Middelburg. De Provinciale Planologische Dienst (PPD) heeft een onderzoek gedaan naar het kamperen bij de boer in Zeeland. Daaruit blijkt, dat de huidige omvang en vorm voor bijna iedereen een goed evenwicht vormt tussen de rust aan de ene, en de gezelligheid aan de andere kant. De conclusie is dan ook, het huidige aantal plaat sen per minicamping te handha ven. Inlichtingen: 01180-31392 (bureau voorlichtingen provin cie). Tot zaterdag 14 december wordt in Domburg en Oostkapelle een collecte gehouden ten bate van Poolse kinderen die aan kanker lijden. Zaterdag 14 december staan op de Markt in Domburg en bij de NH-kerk in Oostkapelle vrachtwagens, waar goederen voor Polen kunnen worden afge geven. Het ligt in de bedoeling om op 20 januari '86 met een convooi naar Polen te vertrekken, laat M. Caljouw uit Veere weten. Hij is bestuurslid van de stichting 'Zee land helpt Polen'. Een broodmaaltijd, een kerstspel, koorzang en een kerstverhaal zijn de onderdelen van de kerstvie ring, die dinsdag 17 december vanaf 17 uur wordt gehouden in het dienstencentrum Bachten Reede in Vlissingen. Het wijkcomité Scheldebuurt ver gadert donderdag 12 december om 20 uur in het welzijnscentrum Bachten Komme in Vlissingen. Het gaat over kabeltelevisie, het jaarverslag '85 en over het be leidsplan en begroting '86. Info: 01184-16655. Het buurthuis Scheldebuurt is vrijdag 13 december het toneel voor een bingo-avond, die om 20 uur begint in het pand Verkuyl Quakkelaarstraat 95 in Vlissin gen. Inlichtingen: 01184-16334. Medewerkenden van buurthuis Aldegonde verkopen donderdag 12 december oliebollen in de wijk Westerzicht in Vlissingen. De op brengst is bedoeld voor de aan schaf van een nieuwe geluidsin stallatie; de vorige is gestolen. De verkoop begint om 18.30 uur. In fo: 01184-66318. De beheerster van het diensten centrum in Westkapelle, me vrouw Ria Hettich, serveert woensdag 25 december (eerste kerstdag) een kerstdiner. Rond dit diner is voor de vaste gasten van het dienstencentrum en voor an dere belangstellenden een gezelli ge dag gepland. De dag begint om 11 uur en wordt om 17 uur beslo ten. Opgave en informatie: 01187-1496. Het Marnixkoor. het Walchers Mannenkoor en De Jonge Zan gers. met als dirigenten W.Hoor weg, Joh. de Ridder en H. Week hout, treden dinsdag 24 december op tijdens een grote zangavond in de Marnixkerk in de Vlissingse wijk West-Souburg. De organis ten zijn Iman de Zwarte. Piet Murre en Michel de Wit. Ds. H. Paul opent de zangavond om 19.30 uur. Van de optredens wor den opnamen gemaakt, die op cassette verkrijgbaar zijn. Aan melden: 01184-71976 of 01184-79977. Rolf Fanselau exposeert nog tot en met zaterdag 28 december houtsculpturen iu café Meccano aan de Dam in Middelburg, Fan selau toont daarbij tevens een 'nieuwtje in de kunst', een deel van zijn werk kan staan en/of vrij in de ruimte worden geplaatst. Niet iedere kunstenaar is gechar meerd van exposeren in een café. Het is er te rokerig, dronke lieden kunnen er wat aan kapot maken of de waarborg dat het vaak met veel geduld tn moeite tot stand gebrachte werk tegen diefstal is beveiligd, is nihil. Ook de in Ar- nemuiden wonende en werkende Fanselau heeft nare ervaringen. Op de dag dat de expositie werd geopend, werd namelijk de sculp tuur 'Eve' - een vrouwenkop met de vlinder dagpauwoog - ont vreemd. "Laat die jonge man maar een foto zenden", klaagt de uit Duitsland afkomstige Fanse lau. Het werk bevat bovendien in vloeden uit Afrika, Brits Colum bia en Nieuw-Zeeland. Er is werk te zien dat is gemaakt volgens authentieke tekeningen van S. Parkinson's 'de eerste reis van ka pitein Cook' (1769-1771). In de beelden is ook de visie op kunst van de maker te zien. Fanselau accentueert het natuurlijke lij- nenverloop van het materiaal met een minimum aan bewerking, hij beoogt daarmee - zoals hij het zelf uitlegt - de gestalte van de boom, zijn wezen te bereiken. Rolf Fanselau is autodidact. Hij bezocht wel enkele keren de beeldhouwer Paul St. Pierre in Sint Jean te Canada. In het Zeeuws Museum Natuur historie in Oostkapelle zijn vanaf zaterdag 14 december schilderijen te zien van natuurschilders uit binnen- en buitenland. Tot en met 26 januari, volgend jaar blijven de doeken hangen in de Oranjerie van kasteel Westhove. Het Zeeuws Museum is dolgeluk kig dat deze tentoonstelling in Oostkapelle kan worden getoond. Omdat - zo meldt conservator W.J. Phaff ons - het een interna tionale expositie betreft: die ver volgens alleen in het buitenland kan worden bezocht. Werken van niet minder dan dertien kunste naars geven een beeld van wat er op (natuur)kunstgebied zoal wordt vervaardigd. Het betreft De Zeeuwse Kunstkring houdt van zaterdag 21 december tot en met Nieuwjaarsdag een 'kerstsalon' in de Middelburgse Vleeshal. Er wordt een zestigtal werken ge toond: schilderijen, beeldhouw werken en keramiek van de kun stenaars Jacques Benschop, Lies beth Brinkhorst, Ad en Tessa Braat, Miems van Citters. Peter beroepsmensen uit Engeland. Duitsland. Frankrijk, Indië en Nederland. Het Zeeuws Mu seum/Natuurhistorie is dagelijks geopend tussen 10 en 17 uur. Eer ste kerstdag en Nieuwjaarsdag is het museum dicht. Deze tentoon stelling kwam tot stand in samen werking met galerie De Hom in Kamperland. Janssen, Ernst Joachim, Juul Kortekaas, 'Ion Lamper, Gerard Menken. Ben de Rooy (post- huum), Henny en Liesbeth Huser (als gasten) en Tie Hof. Van Hof wordt een schilderij verloot onder de donateurs. De Zeeuwse Kunstkring is een organisatie die zonder subsidie werkt onder voorzitterschap van mr. F.G.A. Huber. Voor vijftien gulden per jaar kan men donateur worden. De donaties zijn zo groot dat de kunstkring zich zelf kan bedruipen. Hoog in het vaandel staat: 'het verzorgen van exposi ties van de bij haar aangesloten leden'. Volgens een melding van de Zeeuwse Kunstkring geeft de tentoonstelling een 'aardig' over zicht van het werk van Zeeuwse kunstenaars. J.H. Scheuerman opent de expo sitie vrijdag 20 december om 17 uur. De openingstijden zijn dage lijks van 11 tot 17 uur, ook op beide kerstdagen.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 9