informatiepagina van de gemeente vlissingen Zowel koop- als huurwoningen in Rosenburg De éénmalige uitkering 1985 1 Voorrang in de Scheldestraat! f I \t (3 if Bestemming terrein bij voormalige kleuter school "Hummelhonk" I Wat ligt ter inzage? Afscheids-receptie burgemeester Westerhout Folders Postbus 51 óók in het stadhuis Kopen met't Koppie Gemeenteraad wees voorstel b. en w. af DE VIJSSINGER Woensdag 11 december 1985 Woningbouw gespreid over 10 jaar Burgemeester en wethouders van Vlissingen willen in het nu nog "open" gebied Rosenburg ("tussen" Paauwenburg en Bossenburgh; foto) komen tot woningbouw. Het gaat om de bouw van diverse typen ééngezinswonin gen, zowel voor verkoop als verhuur, en bungalows/ vrije sector-woningen. Alhoewel het gebied ruimte biedt aan circa 800 woningen, stellen b w zich voor de bouw over 10 jaar te spreiden. Dit bouwen in fasen betekent voor volgend jaar het uitwerken van de eerste fase in het noordoosten van het gebied met maximaal 150 woningen. Deze uitgangspunten zijn te vinden in het ontwerp van de basisstudie over Rosenburg waarop tot 1 januari a.s. inspraak mogelijk is. De gemeenteraad zal dit plan op 31 januari a.s. be handelen. Woonwijk Tweede fase Twee, hooguit drie stappen Verkeer Voorzieningen Informatie Gemeentelijke diensten maandag vanaf 15.30 uur gesloten Rechterlijke uitspraak Commissies vergaderen Paauwenburg III, Boulevard en Buitenhaven Bouwaanvragen Hinderwet Aanvragen Even bijpraten met wethouder Wisse Gemeentelijke advertentie PZC deze maand op dinsdag Bergingskelder Oud-arsenaal Vissershaven IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Momenteel wordt er hard gewerkt aan de afhandeling van de éénmalige uitkering 1985. Het streven is er op gericht om dege nen die ervoor in aanmerking komen vóór Kerst uit te betalen. Dat lijkt te lukken. Er mag echter niet veel tussenkomen. Daarom ook op deze plaats het verzoek over dit onderwerp niet te bellen met de gemeentelijke sociale dienst of het Administratief Diensten centrum Zeeland. Ook dat kan namelijk de afhandeling - en daar mee de mogelijke uitbetaling - van de éénmalige uitkering be hoorlijk vertragen. De eerste fase van Rosenburg biedt, aldus het ontwerpplan, plaats aan de bouw van wonin gen voor de coöperatieve vere niging "Centraal Wonen" en de bouw van vrije sector-wonin gen, gesubsidieerde koopwo ningen en zogenaamde beleg gershuurwoningen. Hierover voeren b w momenteel oriën terende gesprekken met moge lijke gegadigde bouwbedrijven. Pas in de loop van volgend jaar zal echter bekend zijn wie nu daadwerkelijk welke woningen in Rosenburg zal gaan bouwen. Wie belangstelling heeft om in de toekomst in Rosenburg te gaan wonen zal daarom de be richten over de verdere ontwik keling moeten afwachten. Wie een stuk grond in Rosenburg wil kopen om daarop zelf een woning te laten bouwen kan zich echter bij de gemeente op een lijst laten plaatsen. Maar de gemeente verkoopt of verhuurt zelf geen woningen! Burgemeester en wethouders stellen zich Rosenburg als een gevarieerde woonwijk voor waarin plaats is voor kleinere rijtjes eengezinswoningen, ge schakelde woningen en soms ook gestapelde kleine wonin gen (drie lagen en een kap). Zoals u mogelijk bekend is, zijn er onlangs in de Tweede Kamer debatten geweest over de één malige uitkering. Daarbij is toe gezegd dat er een 'tweede ron de' komt. Die is bestemd voor de groep mensen die vorig jaar om bepaalde redenen niet in de gelegenheid waren om een éénmalige uitkering aan te vra gen. Dit, terwijl ze er toen mo gelijk wel recht op hadden. Omdat zij vorig jaar geen uitke ring hadden ontvangen, kon den zij er dit jaar ook geen aan vragen. Zij krijgen daarvoor binnenkort alsnog de gelegen heid. Binnenkort. De gemeen telijke sociale dienst heeft na melijk over deze zaak nog geen nader bericht ontvangen van het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid. Zo lang er van die zijde geen dui delijkheid is gegeven, kan de gemeente niets doen. Honden. De één is er dol op, de ander 'kan ze wel wat'. De hou ding van de laatste categorie zal met name zijn ingegeven door de poep op de stoep. Hoewel, om nu alles op de honden te schuiven is ook niet eerlijk. Er zou heel wat minder gemopperd worden als, wan neer de hond 'aanstalten' zou maken, de baas of bazin hem resoluut naar de straatgoot zou verwijzen. Het is vaak niet meer dan twee of drie stappen. Toch lijkt dat vaak al teveel. Onder anderen voor bazen van honden in de Scheldebuurt. Ook uit deze buurt komen bij de gemeente klachten over hon denpoep. Eén van de oplossin gen is een strenger politietoe zicht. Door gebrek aan man kracht is dat helaas lang niet altijd mogelijk. Toch, bazen van Vlissingse honden, is zo'n dwangmiddel nu echt nodig om de hond 'het' heel simpel in de goot te laten doen? U hebt thuis een toilet; voor de hond is dat de goot. Maar alleen als u het hem leert. Het kost misschien wat moeite; het kan u en ande ren echter een hoop ergernis besparen! Ook wordt gedacht aan over wegend vrijstaande woningen van één laag met een kap en met ruime tuinen en hier en daar geschakelde woningen in twee lagen, al dan niet met'een kap. Binnen de verschillende fasen van het plangebied willen b w deze verschillende woonmilieu's gemengd reali seren. In de opzet van de wijk zal voorts in ruime mate aan dacht geschonken moeten worden aan passieve zonne- energie. B w zijn niet voor een ontslui ting van Rosenburg op de Ger- brandystraat. Zij stellen zich in de wijk een ringweg voor die op twee plaatsen aansluit op de Bossenburghweg. Geheel Ro senburg moet in de toekomst als een verblijfsgebied worden beschouwd. De inrichting van de straten in de wijk en de ver keersregels die daar gelden zullen daarop afgestemd moe ten worden. Bovendien moet aan de straten - met inbegrip van de hoofdontsluiting - ge woond kunnen worden. Rosenburg zal bomen moeten krijgen, een wijkparkje in het hart van de wijk bij de water- (foto: Joh an Murre) partij en een groenzóne langs de Sloeweg, eventueel gecom bineerd met een geluidswal. In de wijk zal ruimte moeten wor den gereserveerd voor een ba sisschool en een wijkcentrum. Na afloop van de inspraakpe riode en de behandeling van de basisstudie Rosenburg door de gemeenteraad zal in de loop van volgend jaar met de voor bereiding voor de uitvoering van de 1e fase worden begon nen. Nadere informatie over Rosenburg en de te volgen werkwijze bij de uitvoering daarvan is verkrijgbaar bij de dienst volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (vrom) in het stadhuis (telefoon 87317). Alle gemeentelijke diensten zullen maandag 16 december vanaf 15.30 uur gesloten zijn voor alle publiek. Ook telefo nisch zijn alle diensten vanaf dat tijdstip niet bereikbaar. Dit houdt verband met de bij eenkomst die 's middags spe ciaal voor het gemeente-perso neel wordt gehouden ter gele genheid van het afscheid van burgemeester drs. Th. J. Wes terhout. voorkom zakkenrollerij Alle zijstraten van de Scheldestraat zijn uitritten. Dat betekent dat het verkeer dat uit deze straten komt altijd voorrang moet verlenen aan het verkeer in de Scheldestraat, ook aan de voetgangers! Het postkantoor heeft ze, de bibliotheken hebben ze en in het stadhuis liggen ze ook al. Om U te dienen. 'Ze', dat zijn de folders die op televisie worden aangekondigd in uitzendingen van Post bus 51't Bespaart u het schrijven van een kaartje en de gang naar de brievenbus. Want in een bibliotheek, postkantoor of stadhuis komen de meeste Vlissingers wel eens De folders die men daar op dit moment in ieder geval aantreft zijn: - 'Kopen met 't koppie' (tien tips voor kritische kopers); - 'Doe meer met een mu seum-jaarkaart'; - 'Vuurwerk' (over het veilig afsteken van vuurwerk); - 'Minder stookkosten - pretti ger wonen' (over isolatie); - 'Arbowet - voor het betere werk' (over de Arbeidsom standighedenwet); - 'Hoe verdraagzaam zijn we eigenlijk' (over onverdraag zaamheid en discriminatie). Alle folders zijn uiteraard gratis. In het stadhuis liggen ze in een rekje naast de trap. Sinds het doortrekken van de stoepen bij de zijstraten van de Scheldestraat bestaan hierover misverstanden. Dat is onnodig want juist de doorgetrokken trottoirs geven aan dat het hier om uitritten gaat. En zoals elke verkeersdeelnemer kan weten: komend vanuit een uitrit moet men altijd voorrang verlenen, ook aan voetgangers! Het maakt daarbij geen verschil of het om een uitrit gaat van een straat die woonerf is (zoals de Verkuijl Quakkelaarstraat) of van een "gewone" straat (zoals bijvoorbeeld de Glacisstraat). Inritbanden en doorgetrokken trottoirtegels geven altijd een uitrit aan. Dat is ook logisch omdat verkeersdeelnemers in de Scheldestraat in één oogop slag moeten kunnen zien dat zij voorrang hebben. Zij kunnen immers niet zien of de zijstraat wel of geen woonerf is? Voor hen is slechts van belang dat de zijstraat een uitrit heeft en dat zij dus voorrang hebben op het verkeer dat daaruit komt. Situaties zpals in de Schelde straat komen ook elders in Ne derland voor. En ook daar was verschil van opvatting over wie voorrang had. Omdat bij ver keerssituaties duidelijkheid voorop moet staan hebben in middels al diverse rechterlijke instanties zich over dergelijke situaties uitgesproken. Zo heb ben zowel het Kantongerecht als de Arrondissementsrecht bank en de Hoge Raad situaties als bij de zijstraten van de Scheldestraat als uitritten be stempeld. Wie deze rechterlijke uitspraken wil lezen of nadere vragen heeft over de verkeers situatie in de Scheldestraat kan daarvoor terecht bij de heer H. Assink van de dienst Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu (VROM) in het stadhuis. Zijn telefoonnummer is 87223. Op de foto: de uitrit van de Kas teelstraat naar de Scheldestraat (foto: Cor Schuilwerve). Zodra die duidelijkheid er wel is, zal daar uiteraard bekend heid aan worden gegeven. Dat zal onder meer via deze pagina gebeuren. Burgemeester drs. Th.J. Westerhout legt met ingang van 1 januari 1986 zijn ambt neer. In verband daarmee neemt de gemeenteraad van Vlissingen tijdens een buitengewone raadsvergadering op woensdag 18 december afscheid van hem. Na afloop van deze bijeenkomst biedt het gemeentebestuur een openbare afscheidsreceptie aan. Tijdens deze receptie, die van 16.30 tot 18.00 uur in de raadszaal van het stadhuis wordt gehouden, bestaat voor een ieder gelegenheid per soonlijk van de heer en me vrouw Westerhout afscheid te nemen. Het gebouw van de voormalige kleuterschool "Hummelhonk op de Molenberg" aan de Ritthemsestraat in Oost-Souburg is ver kocht aan de muziekvereniging "Vlijt en Volharding". De ge meente heeft aan de omwonenden gevraagd suggesties te doen voor de bestemming van enkele stukken grond rondom het ge bouw. De bewoners kunnen hun reacties vóór 1 januari a.s. bij de gemeente kwijt. In de brief die de omwonenden over dit onderwerp hebben ontvangen stellen burgemees ter en wethouders wel dat ten minste 10 niet-openbare par keerplaatsen bij het gebouw zullen worden aangelegd ten behoeve van de gebruikers daarvan. De overige grond zou bijvoorbeeld kunnen worden bebouwd met garageboxen, worden toegevoegd aan de tui nen van de omliggende wonin gen of worden ingericht als volkstuin. De bewoners kunnen hun voorkeur voor één van de ze mogelijkheden uitspreken en eventuele andere suggesties doen. Na ontvangst van alle reacties zullen burgemeester en wethouders een principe keuze voor de inrichting van het terrein doen. Alle omwonenden ontvangen hierover bericht van de gemeente. Daarna willen b w, in overleg met hen en uit gaande van het gekozen prin cipe, komen tot een definitieve inrichting van het terrein. Op 29 november heeft de gemeenteraad ook drie voorberei- dingsbesluiten genomen. Deze hadden betrekking op de be stemmingsplannen: - Paauwenburg III (gedeelte, Paauwenburgweg); - Boulevard (gedeelte Boulevard Evertsen); - Buitenhaven Bij de twee eerstgenoemde bestemmingsplannen gaat het om wij zigingen, bij het derde om een nieuw plan. Door het nemen van een voorbereidingsbesluit geeft de raad in feite toestemming dat kan worden begonnen met de procedure, die moet leiden tot vaststel ling van het nieuwe of gewijzigde bestemmingsplan. Bij burgemeester en wethou ders zijn bouwaanvragen bin nengekomen van: - K.A. Hofman voor de bouw van een autoshowroom in het pand Hobeinstraat 9; - de firma Bleyenberg voor de verbouw van het schoon maakbedrijf in het pand Scheldestraat 96-98; - R. Reiche voor de bouw van een schuur bij het pand Grote Abeele 44; - A.W. Wolf voor uitbreiding van het theorielokaal op het perceel Dongestraat 49. B. en w. zijn van plan de bouw vergunningen te verlenen. Bij de twee laatstgenoemde bouw aanvragen willen zij eveneens vrijstelling verlenen van de be stemmingsplanvoorschriften. Al deze bouwaanvragen liggen tot en met 18 december a.s. ter inzage bij de Dienst Openbare Werken (DOW) in het stadhuis (tweede verdieping, kamer 207) Genoemde dag is ook de laat ste dat er schriftelijk bezwaren kunnen worden ingediend bij burgemeester en wethouders. Eeversdijk Sport wil het pand Paspoortstraat 32 in Oost-Sou burg uitbreiden met een op slagplaats voor vuurwerk. Het bedrijf heeft daarom, in het kader van de Hinderwet ge vraagd om een vergunning. Ook Koolwijk-Shipstores b.v. heeft een Hinderwetvergun ning aangevraagd. Deze heeft betrekking op een opslagloods aan de Westerhavenweg, waarin onder meer flessegas en chemicaliën bewaard zullen worden. De derde die onlangs een Hin derwetvergunning aanvroeg is de heer Th. van Wanrooy. Deze vergunning is bestemd voor een handel in tweedehands auto-onderdelen op het perceel Edisonweg 17. Alle drie de aanvragen liggen tot en met 6 januari ter inzage bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis (bega ne grond). Belangstellenden kunnen daar terecht op maan dag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 15.00 uur. Vanavond en vol gende week woensdag kunnen de aanvragen (en bijbehorende papieren) ook worden ingezien tussen 17.15- en 20.15 uur bij het Stafbureau Voorlichting en inspraak. Een telefoontje met de afdeling milieuzaken (num mer 87204) is dan wel gewenst. Wie bezwaar wil maken tegen een van de aanvragen, kan dat schriftelijk doen tot en met 6 ja nuari a.s. Het bezwaarschrift moet wor den gericht aan burgemeester en wethouders. Mondeling be zwaren indienen kan ook. De uiterste datum is dan wel 30 december. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van 29 november géén voorbereidingsbesluit voor de Bloemenlaan en omgeving geno men. Dat was in tegenstelling tot wat burgemeester en wethou ders aan de raad hadden voorgesteld. Aanleiding tot dat voorstel was de aanvraag voor de bouw van een garage naast het pand An jelierenlaan 13 B. en w. vonden de bouw van die garagebox planologisch aanvaardbaar. In het bestemmingsplan Bloe menlaan had dat stukje groen echter de bestemming 'groen voorziening'. Dat verbiedt bouwwerken. Om de bouw van een garage mogelijk te maken, moest daarom een voorberei dingsbesluit worden genomen; door de raad, als hoofd van de gemeente. Daarmee had de raad het startsein moeten ge ven voor de procedure tot wij ziging van het bestemmings plan. Bovendien was er dan de mogelijkheid geweest om een bouwvergunning te verlenen. Dat is echter niet gebeurd. Met 17 tegen 11 stemmen verwierp de gemeenteraad het voorstel van b. en w. De discussie over het (ont werpvoorstel speelde zich met name in de vaste commissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening af. De me ningen in die commissie waren verdeeld. Vier leden onderken den de problemen van de star tende ondernemer, die de aan vraag had ingediend. Hij heeft de bestaande garage namelijk al in gebruik als bedrijfsruimte. De vier andere leden van de commissie zijn meer afwijzend tegenover de bouw van de ga rage. Daarbij speelde onder meer het verlies van groen voorziening en belangen van omwonenden mee. De com missie bracht aan de gemeen teraad dan ook een verdeeld advies uit over het voorstel. Vandaag komen er nog twee vaste commissies van advies en bijstand bijeen. Het zijn die voor: - Financiën (aanvang 17.00 uur); - personeelszaken en organi satie (aanvang 17.00 uur). Stukken die tijdens deze ver gaderingen besproken worden, kunt u inzien in de gemeente lijke informatiehoeken. Ze zijn daar meestal te vinden in de kleine, blauwe mapjes. Dat geldt echter niet voor agenda en andere stukken van de onderstaande vergaderin gen. Die papieren zijn opge borgen in de gele ordners. Het gaat om de volgende commis sies ex-art. 61 - de Culturele Raad (morgen, 12 december, in welzijns- centrum 'Bachtenkomme' aanvang 20.00 uur); - beheerscommissie dienst Welzijnsvoorzieningen (dinsdag 17 december, stadhuis, aanvang 17.00 uur). Normaal gesproken staat er iedere woensdag in de PZC een advertentie van de gemeente. Daarin zijn onder meer officiële publicaties en aankondigingen opgenomen. Ook vandaag, 11 december, is dat het geval. In verband met onder meer de feestdagen zullen deze maand die advertenties alleen nog op dinsdag geplaatst worden. De data zijn: 17-, 24- en 31 decem ber. De komende maanden zullen de Paardenstraat en de Onderstraat het beeld zijn van omvangrijke werkzaanheden. Om te beginnen zal er de bodemsanering van het terrein, waar vroeger de gasfa briek stond, plaatsvinden. Een karwei dat zo 'n vier maanden gaat duren en in totaal twee miljoen gulden zal kosten. Natuurlijk moet het met grote omzichtigheid wor den uitgevoerd. Het terrein wordt bijvoorbeeld omheind, zodat on bevoegden zich er geen toegang kunnen verschaffen. Bovendien zullen de vrachtauto's, waarmee de grond wordt afgevoerd, bij iedere rit worden schoongespo- ten. Helaas zal ten behoeve van de bodemsanering het gebouw van de speeltuinvereniging moeten worden gesloopt, zoals ook alle speelwerktuigen zullen worden verwijderd. Het is echter de be doeling dat er op het terrein aan de Paardenstraat/Commandoweg een nieuwe speeltuin zal herrijzen. Aansluitend op de werkzaamhe den voor de bodemsanering zal volgend jaar aan de Paardenstraat ook worden begonnen met de bouw van een bergingskelder voor de riolering. Zoals bekend heeft het afgelopen jaar hevige regenval enkele malenop de T-krui sing Pa lings traa t Onders traat/ Paarden - straat wateroverlast veroorzaakt. Niet alleen de kruising kwam daarbij blank te staan ook drong het water woningen in die buurt binnen. De bergingskelder zak dat in de toekomst voorkomen. Ook hier gaat het om een omvangrijk karwei, waarbij de gemeente diep in de buidel moet tasten. Een derde, voor dat deel van Vlis singen zeer belangrijk onderwerp is de restauratie van het oud-ar senaal aan de Commando- weg/ Paardenstraat. Daarin zui len-met de hulp van diverse mi nisteries en een financiële bijdra ge van de gemeente-veertien wo ningen worden gebouwd. De ver dere totale inrichting van dit ge biedje, dat de grens tussen de woonbebouwing en het terrein van de 'De Schelde' vormt, zal uiteraard mede via inspraak vorm krijgen. In gedachten blijf ik maar even in de binnenstad. Deze week zullen de werkzaamheden aan de Vis sershaven in hoofdzaak worden beëindigd. Volgend jaar zal alleen het restant van het onderhouds werk worden uitgevoerd, zoals dat ook in het bestek staat. Ik kan dan ook met voldoening constateren dat het uitstekend gelukt is om de restauratie van de Vissershaven geheel volgens schema te vol tooien. Het is de afgelopen maanden steeds duidelijker ge worden welke veranderingen dit stadsdeel door het herstel van de haven ondergaat. Het geeft bovendien aan welke resultaten er mogelijk zijn bij de overige werken tussen het Keizersbolwerk en de Muur van Altena. Met deze wer ken wordt in 198 7 begonnen. Ze zullen zo'n twee jaar duren en omvatten onder meer vernieuwing van de sluis aan de Vissershaven. Het genoemde deel van het wa terfront van Vlissingen zal een to tale metamorfose ondergaan. De vormgeving is enige tijd geleden al gepresenteerd en oogstte toen duidelijk lof. Ze is trouwens af komstig van de architect, W. Brinkman, die ook een stempel heeft gezet op de vernieuwde boulevards. Uiteraard hoort bij dit alles het veelbesproken Arsenaal en de omgeving daarvan. De gemeente raad zal op 20 december in eerste instantie een uitspraak kunnen doen over de uitgangspunten voor de 'invulling' van dat gebied. De hele realisering, zowel het ont wikkelen van de plannen als daar na de realisering, zal fasegewijs gebeuren. Het college van burge meester en wethouders zal daarbij natuurlijk steeds terugkoppelen naar de raad en daarmee 'naar de bevolking! v V

de Vlissinger | 1985 | | pagina 5