deVLissinger VROUWEN NA CURSUS 'VROUW EN EIGEN BEDRIJF' 'Vlissingen. Dat is toch niet zo'n rotstad Die Willem van Dam moet eens leren kijken' Twee kerstpremieres in Alhambra Vlissingen Joris van Hoedekenskerke schreef: Alle treinen rijden naar Zeeland HET WEEKBLAD WALCHEREN Spectaculaire indoorwedstrijd van Motor Stichting Zeeland TSs 5h 'ROYAL ALBERT J.P.A. R0SSËL UNIEK SAMENWERKINGSVERBAND BIJ EXPOSITIES VAN LIDY HOEWAER TUSSEN ZEEUWS MUSEUM EN GALERIE MARQUIS In een hoekje Gerrit Achterberg Sinjorenstad Concreet opgestoken Boos ENKELE ZEEUWSE WINKELS VALLEN IN DE SMAAK NIEUW Lid NVM helpt U beslissen over Uw huis KUNSTGEBITTEN en REPARATIES KERSTMIS '85 In de kerstweek zullen de FAAM en de VLISSINGER NIET VERSCHIJNEN Uw boodschap komt het best tot zijn recht in de extra gezellige en kleurrijke KERSTEDITIE van woensdag 18 december. Woensdag 11 december 1985 oplage 22 700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44 400 uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60, jostbus 18. 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé w melse. 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54. De moeilijkheden zijn uit de weg geruimd en dat betekent voor de Motor Stichting Zeeland: met op geheven hoofd de tweede indoor motorcross aan kondigen. Op de zaterdagen 14 en 28 december wor den de wedstrijden gehouden in garage Kuzee te Oost-Souburg. Motorcrossers in de klasse 125 en 250 cc komen aan de start. De wedstrijden beginnen om 13 uur. Wie alles - dus ook de trainingen - wil meemaken kan al vanaf tien uur 's morgens terecht. De snelste rijders na de beide wedstrijddagen mogen zich 'Zeelands supercrosser' noemen. Bij de plannen om indoormotorcross in Zeeland te gaan bedrijven had de MSZ vorig jaar nogal wat tegenwerking. De ruzie onder de bestuurders van crossverenigingen liep zelfs zo hoog op dat de voor zitter van MSV de Uitlaat er de brui aan gaf. "De problemen zijn inmiddels opgelost", meldt de MSZ in een schrijven aan deze krant. Ook de KNMV er kent de Zeeuwse stichting volwaardig. De organisatie is er overigens in geslaagd wat varia tie in het programma aan te brengen. Behalve de wedstrijden voor de Zeeuwse indoortitel in de zoge naamde 'off the road'-klassen staat er een trial de monstratie op het programma en zullen de zijspan ners wedijveren tijdens een tijdrace, waarbij ze om de beurt van start gaan. DEZE WEEK IN Een assuradeur die het alleen doet. Ruud van Velsen in 'uit het zaken- hart Vlissingen heeft klasse. A It hans dat zegt een aantal ondernemers. En met graagte lonen ze dat. In Zaek 'n bin zaek 'n. Jan Lenferink vulde weer onze RUR-pagina. Rubrieken: tv-over- zicht voor de hele week, korte informatie, film. *Lidv Hoewaer *Sculptuur, te zien bij galerie Marquis Galerie Marquis in Vlissingen en het Zeeuws Museum in Middel burg tonen in een uniek samen werkingsverband keramisch werk van de 41-jarige Lidy Hoewaer uit België. In het Zeeuws Museum is het project 'Scottish Hills' te zien en in de galerie aan de Nieuw en- dijk worden sculpturen, tekenin gen en keramische juwelen ge toond. Het is de bedoeling - aldus Dorine Zelders, educatief mede werkster van het Zeeuws Museum - dat dit soort samenwerkingsver banden in de toekomst vaker op touw worden gezet. Wie overigens 'in stijl' het werk van de kunstdocente te Genk wil bekijken, kan op zondagmiddag 15 december terecht bij galerie Marquis. Mannequins tonen dan de juwelen tijdens de - zoals het officieel wordt betiteld - 'exclu sieve kunst en mode cocktail par ty', in samenwerking met onder andere Maison Van Dalen, (meer daarover in onze rubriek 'zaek'n bin zaek'n). Over de kunstenares zelf valt veel te vertellen. Om te beginnen schuwt zij de samenwerking niet met de grote industrie. Scottish Hills is daar een voorbeeld van. Het betreft namelijk een land schap dat is opgebouwd uit delen keramiek, die tussen de fabricage van wc-potten en wasbakken werden vervaardigd. Dit object werd onder meer getoond in dc showroom van nv koninklijke 'Sphinx' te Maastricht. De Schotse Heuvels - zo beschrijft Reindert L. Falkenburg het in de begeleidende folder van het Zeeuws Museum - sluit aan bij een zeer lange maar actuele tradi tie in de kunst. Tegelijkertijd houdt het een belangrijke ver nieuwing in. Scottish Hills grijpt namelijk terug op de traditie van het landschap als zelfstandig on derwerp in de kunst - aldus nog steeds Falkenburg. Het object met een afmeting van negen bij 4,75 bij 2.10 meter richt het oude ver langen naar de ongebroken een heid van de maat naar de natuur en de maat van de mens niet op het verleden, maar projecteert de verwezenlijking daarvan in de toekomst. De veertig delen waar uit Scottish Hills bestaat hebben verschillende kleurschakeringen, zodat een levend geheel ontstaat. Dit landschap staat opgesteld in een aparte ruimte van het Mu seum aan het Middelburgs Abdij plein. Vanuit de nissen bij de ra men kan de bezoeker de met spots belichte beelden op zich laten in werken. "We hebben nog niet zo gek veel mensen hier gehad", treurt Dorine Zelders. "Dat is jammer, want het is een uniek werk. Misschien hadden we hier meer werk van Lidy Hoewaer moeten hebben. Maar wie beter geïnformeerd wil zijn. kan na tuurlijk het bezoek combineren; hier en in Vlissingen bij Marquis", adviseert Zelders. Het Zeeuws Museum is op werk dagen geopend van 10 tot 17 uur. Marquis is open van woensdag tot en met zondag tussen 14 en 17 uur, of op afspraak. Een rode roos en verleidelijk gebak. Dat waren de versielselen bij de uitreiking van bet certificaat 'je hebt goed je best gedaan' aan de deelnemers van de cursus 'Vrouw en eigen bedrijf. Irma Bogers (Vrouw en Werk Zeeland) en Jack Doorns (Projectgroep Werkloosheid Vlissingen) namen de uitreiking voor hun rekening. Zij vertegenwoordigden de instellingen die voor de organisatie tekenden van deze cursus. Veertien vrouwen ontvingen het certificaat, drie vrouwen minder dan er aan de cursus waren begonnen. "De anderen vielen af', omdat ze geen tijd meer hadden. Ze openden al een winkel", verklaart Bogers het aantal afvallers. De uitreiking was vorige week woensdagochtend. De vrijdag er na praatten we met vier deelnemers over hun toekomst en wat de cursus voor ze heeft betekend. Alhambra in Vlissingen brengt vanaf morgen (donderdag 12 de cember) maar liefst twee kerstpre mieres. In het grootste (Alhambra I) theater komt de met lovende perskritieken ontvangen 'Back to the future* en in de bovenzaal (Al hambra II) draait 'Santa Claus' ofwel 'Ha die Sinterklaas' De aanvangstijden worden gemeld in onze filmrubriek elders in dit blad. 'Back to the future' is een film met humor, romantiek, futuristische elementen, knap spel en een uit gekiende regie. Men zou het kun nen omschrijven als een 'sensa tionele avonturencomedie' die een jongeman van de jaren tachtig terugbrengt naar de jaren vijftig. Hij komt daar in contact met zijn moeder (een hip schoolmeisje) en zijn vader (een slungelachtige pu ber). De zoon stelt alles in het werk om zijn vader en moeder aan elkaar te koppelen. Maar dan wordt zijn moeder verliefd op die jongeman met zoveel durf....Dankzij de hulp van een professor en diens tijdmachine is de jongeman terug in de tijd kun nen komen. Santa Claus is het verhaal van een eenvoudige houthakker. Op een winterse nacht gebeurt er een wonder: hij en zijn vrouw worden plotseling overgeplaatst naar de Noordpool. Daar zien elfen hem aan voor de kerstman. Op verzoek van die elfen brengt hij dan speelgoed naar alle kinderen in de wereld. De kerstman krijgt het echter dan zo druk, dat hij een assistent moet nemen. De assis tent houdt er modernere ideeën op na dan de voormalige hout hakker. Na wat heen en weer ge ruzie komt het tweetal stomtoe- vallig toch nog tot elkaar. Scène uit 'Back to the future' Scène uil 'Santa Claus Bij binnenkomst van de verslag gever gaat het gesprek over pan den in de Vlissingse binnenstad. De huur is hoog en laag, varieert tussen de duizend en 21 00 gulden, weet José Bakx, die het komende voorjaar met een winkel in kin derkleding van start wil gaan. De anderen luisteren. Ze zijn nog niet zover als José. Marjan Wijngaar den ambieert het om ooit een kinderdagverblijf te openen. Moeder en dochter Gré Bolier (53) en Gerrie van der Meer (26) moesten het een en ander nog op een rijtje zetten. 1986 Wordt ech ter voor alle vier het uur van de waarheid. "Ik heb alles al op papier staan", knikt de 30-jarige Marjan Wijn gaarden. "Ik ga praten met de ge meente en met bedrijven. Er zou subsidie gegeven kunnen worden maar een kinderdagverblijf zou ook commercieel kunnen worden opgezet. Maar dan toch met steun. Bijvoorbeeld van de grote bedrij ven en instellingen zoals het zie kenhuis. Zeker met het oog op de arbeidstijdverkorting is een kin derdagverblijf noodzakelijk. En wat te denken van deeltijdbanen. Ik kwam op het idee om dit op te zetten, omdat ik na vele keren solliciteren steeds te horen kreeg: 'en wat doet u dan met uw kind'. Meer vrouwen ervaren dat. En inderdaad. Sinds begin dit jaar kunnen werkende vrouwen in Vlissingen hun kind niet meer er gens onderbrengen, behalve mis schien dan bij buren, vrienden of familie. Maar dat is geen ideale situatie". Persoonlijke achtergronden en een reeds lang gekoesterde wens om 'een winkeltje te openen' speelden voor het geïnterviewde viertal een rol van betekenis. José Bakx (26) dacht daar al over toen ze net van de huishoudschool af kwam met het diploma kostuum naaister op zak. "Ik had er echter geen zin in om ergens in een hoekje van een atelier te gaan zit ten naaien, terwijl anderen met de eer van mijn werk gingen strij ken". Haar ambitie bracht ze ver- Op de derde lege bladzijde, pagina vijf, van het onlangs verschenen boek 'Alle treinen rijden naar Zeeland' meldt de auteur Joris van Hoedekenskerke aan wie die uit gave is opgedragen: 'Voor Be- rendje, de boerin'. Feitelijk ver klapt hij met dat verkleinwoord wat voor hem centraal staat. De in de grote stad (Den Haag) opge groeide auteur van Zeeuwse ko maf, kijkt vertederd naar zijn ge boorteland en legt dat sfeervol neer in een aantal gezellige verha len. Het is duidelijk dat Joris van Hoedekenskerke niet de echte naam is van de schrijver. Die luidt: Gerard van Loo, tot voor enkele maanden verslaggever bij de PZC en nu met pensioen. Wie de uitge ver van dat boek is, dat wordt in het colofon niet gemeld. Wel wordt de naam van de drukker prijsgegeven, Markusse in Wis- senkerke. Een aantal verhalen is ooit gepu bliceerd in het tijdschrift Zeeland Magazine. Van Loo verhaalt in die stukjes onder meer hoe hij als jongen naar Zeeland terug ver langde. Hij was de 'dupe van een gedwongen verhuizing naar de residentiestad', waar zijn vader - waarschijnlijk. Over de reden wordt niets prijsgegeven - een be tere baan vond. De provincie bleef trekken. En zo verhuist Joris van Hoedekenskerke (Van Loo dus) op 35-jarige leeftijd terug naar zijn geboorteland, wordt verslaggever bij de PZC en maakt de laatste jaren naam met artike len vóór het Zeeuwse zakenleven in de rubriek 'ondernemend Zee land'. De stukjes in 'Alle treinen rijden naar Zeeland' - ademenen - zoals reeds eerder aangeduid - warmte voor het Zeeuwse land. Van Loo bestrijdt de stelling Zeeuwen niet zouden bestaan, zoals rond de jaarwisseling 1979/1980 in de PZC werd beweerd. Ook de band die hij met de bekende schrijver Achterberg - ooit zijn onderwijzer - opbouwde en door toedoen - overigens in Den Haag - van een 'stokslag' teniet werd gedaan, had alles met het Zeeuwse verleden, de paarden en het boerenland te maken. 'Zeeland moet Zeeland blijven', 'Proatje over boeren', 'De mooiste van aolemaele'. Alle boe ren spreken Zeeuws' en 'Een ven ster op de wereld' - het zijn alle maal titels waarmee Joris van Hoedekenskerke aanduidt hoe blij hij is terug te zijn in de moe derschoot, voor hem Zeeland dus. Behalve neuzen in Zeeland toert Joris van Hoedekenskerke ook graag buiten Zeeland: Vlaande ren. Als kind had hij - zo verklapt hij - het idee dat er maar een stad bestond, en dat was Goes. Buiten Goes was er ook nog zo iets als Antwerpen, waar men anders sprak. 'Antwerpen - stad met cul tuur en kroegen' is het verhaal(tje) waarin hij de band tussen Zeeu wen en de Belgische havenstad uit de doeken doet. 'Antwerpen, Sin jorenstad! Voor noorderlingen toch wel wat ver weg, maar voor Zeeuwen al eeuwen een begrip, dat tot hun levenssfeer behoort. Stammen niet heel wat Zeeuwen af van refugie's. die de Antwerpse grond na 1585 te heet onder de voeten werd, toen de Spanjaard van Parma er drastisch ging huis houden onder hen, die van enige sympathie voor de 'nije leere' ook maar werden verdacht?' .begint hij dat verhaal. Maar - gelukkig - hij ziet het ver schil tussen de Belgen en Zeeu wen. "Vlamingen lachen om an dere dingen andere zinspelingen dan wij'. In dat stuk zwerft de Bourgondiër Van Hoedekensker ke ook nog langs bekende kroegen en enkele eethuizen in Antwer pen. Een toeristische tip bevat het ver haal 'Een vredesteken in Vlaan deren' waarin a la 'Zeeland Re- kreatiekrant' een bezoek aan het plaatsje Diksmuide wordt aanbe volen, een bezoek aan het IJzer monument aldaar. 'Alle treinen rijden naar Zeeland' is verkrijgbaar in de boekhandel. volgens op geen enkele manier in de praktijk. Vijfjaar lang werkte ze bij de Vitrite in Middelburg en daarna schrobde ze twee jaar lang de gangen van het ziekenhuis in Vlissingen. Toen ze twee maan den zwanger was, stierf haar man. "Ik was te jong om weduwenpen- sioen te krijgen. Ik had alleen recht op bijstand. En met dat in komen kan ik nauwelijks er voor zorgen dat mijn kind goed gekleed gaat. Ik wil daarom een winkel openen waar mensen betaalbare kinderkleding kunnen kopen. Ik denk dat ik goede plannen heb. Dat ik die duidelijker kreeg is mede te danken aan de cursus 'Vrouw en eigen bedrijf die ik volgde". Moeder en dochter Gré Bolier en Gerrie van der Meer willen een handwerkspeciaalzaak openen. Gré doet al jaren vrijwilligerswerk in 't Buut en verzorgt ook cursus sen daar. "We zijn beiden nog maar in het beginstadium", legt dochter Gerrie uit. "We hebben dankzij de cursus wel alles op een rijtje kunnen zetten". Haar moe der vult aan: "We willen veel dingen zelf maken en dan te koop aanbieden. Het betreft duidelijk zaken die exclusief zijn. We gaan verkopen wat een andere zaak niet heeft. Concreet willen we daarover nog niks zeggen". Overeenstemming dus over het nut van de twee maanden duren de cursus. "Behalve dat we er concreet wat van hebben opges token, bijvoorbeeld prijscalculatie Gerrie van der Meer, Gré Bolier, José Bakx en Marjan Wijngaarden. en de zaak financieel rond krijgen, kregen we ook meer inzicht in za ken doen. Het ideaal is gebleven, maar we staan met beide benen op de grond. Er komt heel wat bij kijken om een winkel te openen. Ook het feit dat je persoonlijke achtergrond een rol speelt; de één heeft een man en dient zich af te vragen hoe die gaat redeneren als vrouwlief in zaken gaat. de ander is bijstandsmoeder en dient er re kening mee te houden dat er minder tijd over is voor het moe derschap. Bovendien ontdekten we op de cursus dat er meer vrou wen waren met plannen om zelf standig te beginnen". De dames zijn eensgezind. De cursus heeft ze 'wijzer' gemaakt. "Maar wat ons betreft had hij nog wat langer kunnen duren", stellen ze vast. Vier Vlissingse vrouwen die ver trouwen op een goede toekomst Bij uitgeverij De Toorts in Haar lem verscheen begin vorige week het boek 'Uit Winkelen', redactie: Fanny Fris. De ondertitel luidt: 'Een kleurrijke winkelgids voor Nederland'. Het bevat een bloem lezing van interessante winkels in Nederland. Met de meeste zorg - zo wordt uitgelegd in het voor woord - heeft de redactrice ge zocht naar winkels die de kwalifi catie 'uitstekend' kunnen door staan. Uiteraard werden de meeste aantrekkelijke winkels in de grote steden gevonden, daar waar de meeste mensen wonen. Maar zo blijkt: ook Zeeland heeft wat te bieden. Voor Middelburg wordt Anti- quités B. Witte uitdrukkelijk ge noemd. Veere mag trots zijn op Atelier De Schapekop, dat - net als B. Witte - op twee bladzijden wordt beschreven. Geen om schrijving maar wel een vermel ding omdat ze in de smaak vielen kregen Bas en Mar de Jager te Kapelle, Unique Fashion en A.J. Burger te Middelburg, D.A. Al exander te Veere, Altena te Vlis singen en 't Lange Uus te Zierik- zee. Het boek is geheel in kleur ge drukt en is het resultaat van speurwerk van een aantal journa listes. Bij iedere winkel is het adres, telefoonnummer, de be reikbaarheid per openbaar ver voer en de parkeergelegenheid vermeld. Ook de openingstijden zijn opgenomen. De uitgave lijkt op het eerste oog geschikt voor mensen met een flink budget, die er niet voor te rugschrikken om stad en land af te reizen en dan pas kopen wat hun hartje begeert. Daarnaast kan het voor mensen die genoegen moe ten nemen met het inkopen in de discount-zaken lees- en kijkgenot bieden, als er maar geen jaloezie uit volgt. 'Uit winkelen', redactie Fanny Fris. Uitgeverij De Toorts Haar lem, ISBN 90.6020.417.4 Prijs 29,90. met een winkel in Vlissingen. En dat terwijl er zulke negatieve be richten over winkelend Vlissingen de ronde doen, onlangs onder meer vervat in een artikel van Willem van Dam in de PZC-zaterdagbijla- 8e- Marjan Wijngaard springt over eind. "Ik heb me enorm geërgerd aan dat verhaal. Als je niet beter wist zou je onze stad mijden. Vlissingen", en ze wordt dan echt boos. "Dat is toch niet zo'n klo- testad. Die Willem van Dam moet een* leren kijken. Hij heeft zijn blik gericht op de leegstand en onvoldoende oog getoond voor wat er allemaal gebeurt, hoe mensen met man en macht sjou wen om de fouten uit het verleden glad te strijken. Hij stelde die me neer Lust (voorzitter van de Vlis singse ondernemerscentrale red.) voor als iemand die een beetje achterlijk is. Die geen visie had. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat meneer Lust niet weet wat hij zegt tijdens een interview. Die is wel meer gewend". José Bakx was al even boos over dat artikel. Als Vlissingse voelde zij zich - "en met mij velen" - ge griefd. op haar teentjes getrapt. "Waarom moeten die fouten uit het verleden steeds weer worden opgerakeld. Ik heb er vertrouwen in dat mijn zaak gaat draaien. Ik vind het bovendien gezellig win kelen in Vlissingen. Je kunt er in ieder geval beter winkelen dan uitgaan. Maar dat is een ander verhaal".... "De betere geschenken Kop en schotels For all seasons'' Uw "Royal Albert" dealer SERVICE 1 KWALITEIT GARANTIE LANGE DELE T bO MIDDELBURG 01 180 1 3221 m Letzer Ventevogel Makelaardij bv DmcM Duununu Btdhuratrut 71 T«l.!oon 01184 19192 Postbus SISI «380 KD VliMirg«n TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen NIEUWENDIJK 35-37-39 VLISSINGEN TEL. 01184-12102 (bij Vimrshsvan)

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1