Onbekende foto's ONZE LIEVE VROUW VAN DEN POLDER adidas NU PD MAGNETICS VIDEO-BANDEN BIJ FOTO VERSCHUREN Sluiting provinciale gebouwen FotoVerschuren Nieuwjaars receptie DE FAAM - DE VIJSSINGER Woensdag 11 december 1985 Wie weet waar? IN BEHOKP Een dezer dagen is een rapport verschenen over het kampe ren bij de boer in Zeeland. Het bevat nogal wat interessante gegevens waarom de mensen zo graag op de boerderij kam peren. Onderzoek Rust gevraagd Tevredenheid Kampeerervaring Conclusie en Kam peerwet HIGH GRADE VHS E-180 2x E-180 VHS in gratis opb.cassette 35,- 2x L 750 Betamax in gratis opb.cassette 35,- lx 480 VCC in gratis opb.cassette 35,- Breda - Middelburg-Oosterheide- Oosterhout - Roosendaal - Rijen Steenbergen RENSCHAATS VROUWENPOLDER 1 ABDIJ I EUWS Het Zeeuws Documentatiecen trum is een afdeling van de Zeeuwse Bibliotheek die zich speciaal toelegt op het verza melen, beheren en voor het pu bliek toegankelijk maken van informatie over de provincie Zeeland, vroeger en nu. Het Documentatiemateriaal is zeer gevarieerd, want behalve voor boeken,kranten en tijd schriften kan men er terecht voor het beluisteren en bekijken van geluid en video-opnamen die op Zeeland betrekking hebben en van knipselmappen, kaarten, prenten en foto's. De fotocollectie bestaat uit ongeveer 40.000 fo to's die tesamen een goed beeld geven van de Zeeuwse samenle ving in de laatste honderd jaar. De oudste foto's zijn van de aanleg van het Kanaal door Walcheren in 1866. Een belangrijke aanwinst van recente datum is de verzame ling foto's die na de Tweede Wereldoorlog in het "Zeeuwsch Dagblad'' zijn gepubliceerd. In het fotoarchief vindt men veel opnamen die gemaakt zijn door de medewerkers van het Documentatiecentrum zelf, maar ook foto's die aangekocht zijn. of ten geschenke gegeven door particulieren. Van sommi ge foto's is alleen bekend dat ze vermoedelijk ergens in Zeeland gemaakt zijn. Documentaire waarde krijgt een afbeelding echter pas als bekend is waar en wanneer de opname gemaakt is. "Wie weet waar deze foto's zijn gemaakt" is het motto van een fototentoonstelling die tot 22 ja nuari 1 986 op de tweede verdie ping van de Zeeuwse Bibliotheek te zien is. De expositie omvat ca. 1 20 foto's en prentbriefkaarten van perso nen, groepen, dorpsgezichten hofsteden, kerken, molens en an dere gebouwen waarvan te wei nig gegevens bekend zijn. Het Zeeuws Documentatie centrum roept de medewerking in van het publiek om aan meer informatie over deze foto's te komen. Er liggen formulieren klaar waarop u de aanvullende gegevens kunt invullen. Onder de inzenders zullen na afloop van de tentoonstelling vijfen twintig reprodukties verloot worden. flH De AROB-commissie uit Gedepu teerde Staten houdt dinsdag 1 7 december twee hoorzittingen. De eerste begint om 10.00 uur en gaat om bezwaren van de heer P. Janse en mevrouw J. Janse-Van Nieuwenhuyzen uit Kruiningen en van de heer mr. S. D. Spruijt uit Goes. B. en w. van Reimerswaal hebben verklaringen van geen bezwaar gevraagd voor de aanleg van een drietal woonwagen standplaatsen aan de Marconi straat te Kruiningen, GS hebben die verklaringen verleend, waar mee bezwaarden het niet eens zijn. De tweede zitting is om 11.30 uur. De heren J.L. Brokke, J. Hu- bregtse en M. Kaat, allen uit Zie- rikzee. maken bezwaar tegen de bouw van 23 woningen aan de Scho'uwenbank te Zierikzee. GS hebben hiervoor verklaringen van geen bezwaar aan deze gemeente gegeven. De Zierikzeënaren zijn het hier niet mee eens. Ook op 17 december om 10.30 uur, houdt de Commissaris der Koningin (in zijn functie van voor zitter van het college van gedepu teerde staten) zitting in een AROB-zaak. Het gaat om het wei geren van bijstand op grond van artikel 45 van de algemene bij standswet (spoedshalve bijstand). Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. m De Commissaris der Koningin dr. C. Boertien en mevrouw J.B. Boertien-Velema houden zater dag 4 januari, namens het pro vinciaal bestuur, de traditionele nieuwjaarsreceptie. Vanaf 16.00 uur is iedereen welkom in de Statenzaal, Abdij 11 in Middelburg. De receptie duurt tot 18.00 uur. Er wordt gewerkt met een let- tersysteem waardoor wordt voorkomen dat men langere tijd in de rij moet staan. M Kamperen bij de boer Het kamperen bij de boer heeft de afgelopen jaren in Zeeland een enorme vlucht genomen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit lan delijke cijfers: een derde van de totale "mini-kampeercapaci- teit" ligt in Zeeland. In totaal zijn er een kleine 300 terreinen, die met vrijstelling van de ge meente als mini-camping fun geren. Ze mogen elk naar ge lang de verleende vrijstelling tussen 5 en 15 tenten of cara vans plaatsen. In totaal gaat het om een hoeveeheid standplaat sen van bijna 1500. (En tijden van grote drukte uit te breiden tot 2800). Ter vergelijking: de standplaats capaciteit van de "officiële" cam pings is bijna 32.000, uit te brei den tot 36.000 bij overstelpende drukte. Verreweg de meeste mini-cam pings zijn te vinden in de kust strook van Schouwen en Walche ren. Tot dusver bestond er vrijwel geen informatie over de beweeg reden van de kampeerder te kie zen voor een mini-camping. Ook viel er weinig te zeggen of de re creanten bepaalde wensen had den op het gebied van de voor zieningen of de omvang van klei ne campings. Deze gegevens zijn belangrijk, nu de gemeentelijke kampeerveror- deningen in overeenstemming moeten worden gebracht met de Kampeerwet. Vandaar, dat de Provinciale planologische Dienst voor Zeeland een rapport heeft vervaardigd "Kleinschalig kam peren, een onderzoek onder re creanten die kamperen bij de boer in ZeelandHet onderzoek is dit jaar gehouden. |n antwoord op de vraag, waar-, om men bij de boer kampeerde. antwoordde 36 procent van de ondervraagden met "de rust". Ook "kleinschaligheid", "meer ruimte", "gezelliger" en "per soonlijke behandeling" werden genoemd. 1 2% koos voor een mini-cam ping omdat er op een gewoon kampeerterrein geen plaats was. Opvallend is dat de vaak genoemde reden "het kennis maken met het agrarisch be drijf" niet wordt genoemd en dus niet of nauwelijks een rol speelt. .Gevraagd is ook welke voor- of nadelen men ziet in vergelijking met gewone campings. 38% wist geen voordelen van gewone cam pings te noemen: 22% noemde als voordeel van gewone cam pings uitgebreidere sanitaire voorzieningen; ook recreatie-acti viteiten, winkels/kantines pleit ten (bij ruim 10% van de geën quêteerden) in het voordeel van de gewone campings vond men de gewone campings. Nadelen van grote campingterreinen vond men de drukte, rumoerigheid etc. (63%) en ruimtegebrek (1 4%), 65 procent van degenen die bij de boer kamperen noemt een omvang van 10 tot 15 kam peermiddelen - dus tenten, ca ravans of campers - ideaal. Er is dan een goed evenwicht tussen rust en gezelligheid. Als er aan dit getal wordt gesleuteld dan wordt in de ogen van velen deze balans verstoord. 95% van de ondervraagden is zo tevreden over het verblijf op een Zeeuwse mini-camping dat men het nog eens wil over doen. Gevraagd hoe men eigenlijk wist dat men bij de boer kon kamperen antwoordde 45% dit te hebben gehoord van vrienden of kenis- sen; 1 5% wist dit via de WV en 4% via de krant. Ook het regelen van een plekje is vooral via vrien den en bekenden gegaan (40%) en verder via de VVV (21 69% heeft van tevoren gereser veerd. Gevraagd is waar men de afgelo pen vijf jaar zoal heeft gekam peerd. Ruim 60% zei al eens va ker op een boerderij te hebben gestaan; voor ruim de helft was dat in Zeeland. Bijna 40% kam peerde dit jaar voor het eerst bij de boer. Van degenen die al eer der in Zeeland bij de boer hebben gekampeerd zei 60% nog nooit op een gewone camping te heb ben gestaan. Uit deze cijfers kan worden af geleid dat het kamperen bij de boer een nieuw Zeeuws toeris tisch produkt is, waarmee een nieuwe markt wordt aange boord. Om tegemoet te komen aan de wensen van deze specifieke groep kampeerders is wel aan dacht nodig voor de omvang van het terrein, het sanitair en eenvoudige sport- en spelvoor- zieningen. De conclusie uit het rapport is dat, geredeneerd vanuit de vraag, het verschillende aanbod (campings met 5, 1 0 of 15 kampeermidde len) gehandhaafd zou moeten worden. Ten aanzien van terrei nen met 5 kampeermiddelen is er een regeling in de Kampeerwet (evenals voor de grote campings). Terreinen met 10 a 15 plaatsen worden in deze wet niet ge noemd. Gezien de klaarblijkelijke be hoefte zou moeten worden na gegaan of er juridische moge lijkheden zijn deze campings als een afzonderlijke kampeervorm te onderscheiden, aldus het rapport van de PPD. BI Op 24 december en op oude jaarsdag, 31 december, zijn de provinciale gebouwen vanaf half vier gesloten. De vrijdag na kerstmis - 27 de cember - zijn de gebouwen de ge hele dag gesloten. Deze sluitingstijden gelden ook voor de kantoren van de Provin ciale stoombootdiensten en de Zeeuwse Bibliotheek, maar de uitleen van boeken en de dien stregeling van de bootdiensten gaan gewoon door. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42. 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Kerst Oudjaar, Nieuwjaar, je kleedt je met wat extra aandacht. Geraffineerde accessoires van modieuze snit perfektioneren je eigen stijl. Van chique vlinderstrikken tot eigentijdse, smaakvolle shirts. Zo hóórt 't ook... Plein 1 940, Middelburg, tel. 01 1 80-1 2560 te^wsm:^ssRi:vzr.vsssr.ZOSMBSSM Het schilderij van Mariavolgens een gravure van F. Bleijswijk uit de Waleherse A rkadia, 1717. 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. waren eens de bestemming van bedevaartgangers. Wolfert I van Borssele liet vóór 1299 een gebied op Walcheren bedijken. Nieupolre of Polre werd dit land genoemd, de nieuwe pol der. Wolfert II bouwde er in 1314 een kapelletje, dat tien jaar later, met goedvinden van de abt van Middelburg, tot parochiekerk werd verheven. Maria was de kerkpatrones (vandaar dus: Onze Lieve Vrouwe Polder). Omstreeks 1340 vernieuwde men de kerk. Niet lang daarna kwam de paro chiekerk van Vrouwenpolder in het bezit van een "miraculeus" schilderij, waarover de volgende legende bestaat. Een vrome inwoner van Vrou wenpolder vond zijn nieuwe pa rochiekerk wat kaal. Hij begaf zich daarom met een blank pa neeltje naar Middelburg. In de Arnestad aangekomen vroeg hij een schilder er een afbeelding van Maria op te schilderen. Korte tijd later kreeg de bewuste schilder bezoek van een jonge man, die hem vroeg of hij geen werk had. Nee, dat had de schilder eigenlijk niet. Of wacht eens, ja toch. Boven stond nog een paneeltje, waar hij nog geen tijd voor had kunnen vrijmaken. Als de jongen daar nu Onze Lieve Vrouwe eens op kon afbeelden? De jongeman toog aan het werk. Tegen de middag kwam de schilder een kijkje nemen. Het schilderij van de Heilige Maagd was al af. maar van de onbekende schildersgezel geen spoor! Dat was niet normaal, dat was mira culeus. Dit paneeltje kon geen mensenwerk zijn. maar moest door Gods wil tot stand zijn ge bracht! Nadat het wonderbaarlijke schil derij plechtig in de kerk te Vrou wenpolder was geplaatst ver spreidde de faam ervan zich snel en werd het jaarlijks op 15 augus tus tijdens een plechtige omme gang door de polder rondgedra gen. In de vorige aflevering heeft u iets kunnen lezen over bedevaarten naar verre en exotische oorden. Maar we kunnen ook dicht bij huis blijven: Westkapelle, Souburg en vooral Vrouwenpolder van 249 - NU. Zolang de voorraad strekt! St. Janstraat 3b Middelburg 01180-13532 Binnenkort ook: Scheldestraat 20 Vlissingen 01184-12121 Het gemeentewapen van de voor malige) gemeente Vrouwenpolder: een afbeelding van Onze Lieve Vrouwe mei hel kindeke Jezus. Vooral na 1400 groeide Vrou wenpolder hierdoor uit tot een heus bedevaartsoord. Mensen uil alle rangen en standen en uit alle windstreken bezochten de paro chiekerk met het miraculauze schilderij. Zo kwamen in 1416 de Duitse keizer Sigismund en graaf Willem VI van Holland en Zee land naar het Waleherse bede vaartsoord. En ook Hertog Philips de Goede van Bourgondië be zocht Vrouwenpolder (in novem ber 1427), bij welke gelegenheid hij een vetkaars van 100 pond of ferde. Spaanse. Portugese en Franse zeelui togen eveneens her waarts. Omstreeks 1500 werd de kerk vernieuwd. Het wonderbaarlijke schilderij moet toen door een nieuw vervangen zijn. Na de Re formatie belandde hel Maria- schilderij in particuliere handen en via diverse families kwam het tenslotte in de 17de eeuw bij het geslacht Van Borssele van der Hooghe terecht. Eén van de leden van deze familie vestigde zich in Brugge. En zo kon het gebeuren dat in 1931 een nazaat van die Van Borssele baron Julien van Calcoen het schilderij afstond aan de pastoor van Middelburg, die het vervolgens -niet bepaald des kundig- liet restaureren en in zijn kerk plaatste. Bij het bombardement op de Zeeuwse hoofdstad (17 mei 1940) ging ook de uit 1846 daterende R.K.-kerk in de Lange Noord straat geheel verloren. De* toen malige pastoor had het schilderij echter gelukkig tijdig buiten de stad gebracht. Na de oorlog kreeg het een plaatsje in de-niet ver van de plaats van de oude Middel burgse parochiekerk-nieuwge bouwde R.K. kerk en in 1976-1977 werd het gerestaureerd. U kunt het Middeleeuwse schil derij van de "genaderijke Madon na", Onze Lieve Vrouw van dén Polder, daar nog steeds bezichti gen.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 17