ABDIJ IEUWS Vijftig jaar Zeeuwse landschap Een eenvoudige maar attractieve Sint Nicolaas Actie met vele kansen 1SURPRISKJAP, u WEET SNEL uw PR>JS m Tarieven Zeelandbrug 1:1 EL. i De Zeeuwse slavenhandel ZEE LAN I) IX DE PEN Wenskaarten voor Nepal ARMEN EN ARMENZORG DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 27 november 1985 Volgend jaar viert de stichting Het Zeeuwse Landschap haar vijftigjarig bestaan. Provinciale staten wordt voorgesteld voor de viering een subsidie van 1 1 2.000,— beschikbaar te stellen. Feestelijkheden Subsidie IN BEROEP In de Zeeuwse Bibliotheek is tot 30 december een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van Suriname onder de titel Sranan Krobé - Suriname Dichterbij. Er wordt uitvoerig aandacht besteed aan de rol van Zeeland in de Suri naamse geschiedenis. Het mate riaal is afkomstig uit de collectie van de Zeeuwse Bibliotheek, het Rijksarchief in Zeeland, s het Zeeuws Museum en het Konink lijk Instituut voor de Tropen. In Zeeland bestond al vroeg be langstelling voor de route naar West-lndië. Dat blijkt bijvoor beeld uit het boek van Dierick Ruyters "Toortse der zeevaart om te beseylen de custen geleghen bezuyden den Tropicus Cancrie, als Brasilien, West-lndiën, Gui nea, Angola etc.", dat in 1 623 in Vlissingen werd uitgegeven. Het tentoongestelde boek, in het bezit van de Zeeuwse Bibliotheek, is het enige exemplaar dat nog be waard is gebleven. Uit deze vroege periode dateert ook het "Vreemt Verhael van Lourens Lourensz, Zeeuw", ge publiceerd in 162 7 door Nicolaes van Wassenaer. Zeeuw werd door de Indianen, die zich zeer vijandig gedroegen tegenover vreemde in dringers, gevangen genomen. Hij bracht acht jaar in gevangenschap door, waarna hij door de beman ning van een Zeeuws schip werd bevrijd in ruil voor een oud geweer en twee bijlen. In 1626 kwam hij heelhuids terug in Zeeland, waar hij aan de heren van de West-In dische Compagnie verslag uit bracht, van zijn avonturen onder de menseneters. Behalve aan deze vroege contac ten wordt op de tentoonstelling aandacht besteed aan de verove ring van Suriname in 1 667 door de Zeeuwse vlootvoogd Abraham Crijnssen, de verkoop van Suri name door de Staten van Zeeland in 1682, de geschiedenis van Fort Zeelandia en het Zeeuwse aandeel in de slavenhandel. Aanvankelijk was het vervoeren als handelswaar van in Afrika ge kochte of buitgemaakte negersla ven naar Amerika het monopolie van Spanjaarden en Portugezen. Na 1621 werd dit alleen-recht vooral door Zeeuwse kapers doorbroken. De kapers en leden van de West-Indische Compagnie veroverden slavenschepen, waar na de slaven meestal op de Antil len werden doorverkocht. Rond 1635 ging de W.I.C. be- stuurddoordeHerenXIX, waarvan er vier door de Kamer van Zeeland waren benoemd) zelf aan slaven handel doen. De Portugese kolo nie en "slavenmijn" Angola en het eiland Sao Thomé werden door een aantal garnizoenen be zet. De verovering van Suriname le verde een belangrijk afzetgebied voor deze lugubere handel op. Tussen 1668 en 1676 werden er ongeveer dertig slavenschepen gelost, bijna alle Zeeuwse, met 5.000 negers. Door het alleen recht van de W.I.C. om slaven te verhandelen speelden de Zeeuwen een belangrijke rol. Eind 1 7e eeuw vervoerden zij bijna 15 procent van alle verhandelde slaven. Er ontstond een driehoekshandel, varend van Europa via West-Afri- ka naar Suriname om vervolgens met een nieuwe lading naar Eu ropa te zeilen. Veel van de ruilwa ren die in West-Afrika werden ge bruikt voor de "koop" van slaven waren oorspronkelijk door de Ve renigde Oost-Indische Compag nie uit Nederlands-lndië verkre gen. Bij de bouw van de Zeeuwse Bibliotheek - het gebouw staat op de plaats van de West-Indische pakhuizen - werden onder andere kaurischelpen uit de Indische Oceaan gevonden. De schelpen waren een geliefd ruilmiddel in West-Afrika. De Middelburgse Commercie Compagnie heeft later de leiden de rol in de slavenhandel overge nomen. De laatste slavenreis werd in 1804 ondernomen. Doordat het verbod op de slaven handel op steeds grotere gebie den van toepassing werd ver klaar, kwam geleidelijk aan een eind aan de meest beruchte, maar in economisch opzicht zeer bloei ende periode uit de Zeeuwse ge schiedenis. Met ingang van 1 januari worden de toltarieven voor de Zeelandbrug gewijzigd. De huidige tienrittenkaarten, die vijfentwintig gulden per stuk kosten, kunnen na nieuwjaar worden opgebruikt. Zij kunnen niet worden ingewisseld. Per 1 januari, vanaf zeven uur 's morgens, zijn bij de tolhuizen, aan de Noordbevelandse kant van de brug, twintigrittenkaarten te koop voorde categorieën personenauto's, lichte vrachtwagens en zware vrachtwa gens. Het Zeeuwse Landschap heeft in overleg met gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de pro vincie, besloten dat in het jubi leumjaar extra aandacht zal wor den besteed aan activiteiten die het gebruik van de natuurterrei nen tot doel hebben. Uitgangs punt daarbij is een van de doel stellingen van Het Zeeuwse Land schap: het begeleiden van recrea tie in waardevolle natuur en land- schapsgebieden in Zeeland. Die benadering sluit aan op het stre ven van de provincie toerisme en recreatie verder te ontwikkelen. Centraal in de viering wordt 31 mei een feestelijke bijeenkomst gehouden, hetzij in de Statenzaal, hetzij in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Daarmee samen hangend wordt een buitenmani festatie opgezet op het Abdijplein, ook in Middelburg. Voor dit on derdeel is geen provinciaal geld nodig, want de stichting kan dat uit de eigen middelen betalen. Op publicitair gebied komen er een boek, een zakboekje en een Land van Saeftinge, in beheer bij Het Zeeuwse Landschap. De actie Zeeland helpt Nepal - voor de bouw van schooltjes op het platteland van West-Nepal - heeft, speciaal met het oog op de komende feestdagen wenskaarten laten maken. Op de kaart is een foto van een Nepalees jongetje afgedrukt, dat het Namaste-gebaar maakt. Namaste (uitspraak namastee) is de algemene groet in Nepal, maar hetzelfde gebaar en hetzelfde woord worden ook gebruikt om wat specialere gevoelens tot uitdrukking te brengen. Zeeland helpt Nepal worden be steld. Het bureau-adres is Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Mid delburg. De kaarten kunnen ook telefonisch worden besteld bij het bureau en wel via nummer 01180-31507. m Zeer toepasselijk dus om in de komende kersttijd zo'n kaart aan familie, vrienden, bekenden, za kenrelaties enz. te sturen. De kaart wordt gecompleteerd met een inlegvel van handge schept, Nepalees papier met daarop gedrukt het woord Na maste. Het papier is gemaakt van de bast van laurierstruiken. De foto op het front van de kaart is gemaakt door Rudi de Groot uit Den Haag. De kaart, inclusief inlegvel en en veloppe kost twee gulden. De op brengst komt volledig ten goede van de actie, want de provincie heeft de drukkosten voor haar re kening genomen, terwijl drukkerij Den Boer in Middelburg ervoor zorgt, dat de bestellingen worden afgeleverd. De kaaTten worden via een aantal boekhandels in Zeeland ten ver koop aangeboden, maar zij kun nen ook bij het bureau van de actie jubileumnummer van het drie maandelijkse tijdschrift Zeeuws Landschap. Het grote jubileumboek wordt ge bruikt om de geschiedenis van Het Zeeuwse Landschap op schrift te stellen. Verder wordt aandacht besteed aan de verschillende ty pen landschap in de provincie, het beheer van natuurgebieden, de relatie tussen natuurbeheer en landbouw, de financiering van natuurbeheer en de rol van de overheidsinstanties in natuur- en landschapsbeheer. Ook wordt een beschrijving opgenomen van alle natuurgebieden die bij Het Zeeuwse Landschap in beheer zijn. De oplage is 6.000 exemplaren, waarvan er 3.000 naar Het ttfeeuwse Landschap gaan en de andere 3.000 worden via de drukkerij aan de boekhandel aan geboden. Het Zeeuwse Land schap wil het boek aan zijn dona teurs en mensen die zich als zo danig aanmelden voor 28,30 te koop aanbieden. Met verzend kosten komt het bedrag op ƒ34.70. Om meer bekendheid aan de uit gave en aan Het Zeeuwse Land schap te geven wordt huis-aan- huis in de provincie via de PTT een brief bezorgd. De stichting heeft aan de hand van een proef- mailing al 200 nieuwe donateurs kunnen inschrijven, die jaarlijks minimaal vijfentwintig gulden be talen. Het Zeeuwse Landschap heeft nu 2.100 donateurs. De kosten van de huis-aan-huis-actie worden begroot op 120.000,— Gedeputeerde staten schrijven in hun voorstel aan provinciale staten, dat bij een respons van drie procent de uit gave in ongeveer twee jaar kan worden terugverdiend, want het gaat in totaal om vijfduizend adressen. Zou twee procent van de aangeschrevenen zich als do-" nateur melden, dan duurt dat vier jaar'. Het zakboekje bevat informatie over alle natuurgebieden in Zee- - land, dus niet alleen die in beheer zijn bij Het Zeeuwse Landschap. Alle donateurs krijgen het gratis aangeboden. Het Zeeuwse Landschap maakt een tentoonstelling met het zee klei-landschap als hoofdmotief. Het gaat dan ook om oudland, nieuw land en laagten. Het water en de duinen krijgen op de ten toonstelling een ondergeschikte rol. De expositie wordt geopend tijdens de centrale viering op 31 mei en vervolgens zal het mate- Een rittenkaart voor een perso nenauto gaat veertig gulden kos ten, voor een lichte vrachtwagen zestig gulden en voor een zware vrachtwagen tachtig gulden. De tol voor een enkele rit, dus zonder rittenkaart, komt voor een bestuurder Van een personenauto op vier gulden, voor een bestuur der van een lichte vrachtwagen op zes gulden en voor die van een zware vrachtauto op zeven gul den. Het tarief voor motorrijders verandert niet, dat blijft een gul den. Voetgangers, voornamelijk buspassagiers, hoeven al een aantal jaren geen tol meer te be talen. riaal de provincie doortrekken. Het is de bedoeling aan de tentoon stelling een lesbrief te verbinden. De provincie werkt mee aan de totstandkoming en inrichting van de expositie. Op 31 mei wordt ook een dja/videoklankbeeld gepresen teerd met daarin de diverse na: tuurgebieden in Zeeland en de werkzaamheden van natuurbe- schermende organisaties. Na af loop van het jubileumjaar kan de serie worden opgenomen in de filmotheek van de provincie om in voorlichtingsprogramma's te ge bruiken. Bij de realisering van de serie is de provincie dan ook be trokken. Een andere aktiviteit is het plaat sen van weerbestendige informa tieborden in zes natuurreservaten en vogelobservatiehutten in drie van die gebieden. Voor de grotere terreinen worden terreinfolders gemaakt, waarin wordt vermeld welke natuurwaarden er te vinden zijn en hoe die in onderling ver band kunnen bestaan. Bij twee grote reservaten moeten onbe mande informatiepunten worden gemaakt. Een deel van de activiteiten neemt de stichting Het Zeeuwse Land schap voor eigen rekening, maar voor een ander deel wordt de fi nanciële hulp van de provincie in geroepen. De tentoonstelling, het dia/videoklankbeeld, de twee in formatiepunten, de borden en de observatiehutten en de terreinfol ders worden gezamenlijk begroot op ƒ112.000,— Aan provin ciale staten wordt voorgesteld dit uit de provinciale kas te betalen. Provinciale staten beslissen op 1 3 december. Personenauto Onder de categorie personenau to's vallen, behalve personenau to's, bestelauto's tot 1.000 kilo gram laadvermogen en tractoren op twee assen en zonder aan hangwagen. Lichte vrachtwagens Bij lichte vrachtwagens gaat het om vrachtwagens, bestelauto's met meer dan 1.000 kg laadver mogen en landbouw- en andere voer- en werktuigen op twee as sen en zonder aanhangwagen en om personenauto's, bestelauto's tot 1.000 kg laadvermogen en tractoren op twee assen met een eenassige aanhangwagen. Zware vrachtwagens Tot zware vrachtwagens worden gerekend autobussen en touring cars, vrachtauto,s, bestelauto,s boven 1.000 kg laadvermogen en landbouw- en andere voer- en werktuigen op meer dan twee as sen of met een aanhangwagen. Verder worden eronder verstaan personenauto's, bestelauto's tot 1.000 kg laadvermogen en trac toren op twee assen en met een aanhangwagen op twee assen. In de loop van december worden bij de tolhuizen informatieblaad jes met de nieuwe tarieven en de categorie-indeling verstrekt. Op dinsdag 3 december houdt de tweede kamer uit gedeputeerde staten driemaal zitting om be roepschriften over bijstandszaken te behandelen. De bezwaren richten zich tegen besluiten van de gemeenten Vlis singen, Middelburg en Goes. De zittingen beginnen om 1 1.00, 11.20 en 11.40 uur. Zij zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis. Sint Pieter straat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Koop bij de deelnemende winkeliers, herkenbaar aan het raambiljet. Bij ieder totaalbedrag aan boodschappen ontvangt u een gratis bon. Bonnen kunt op zaterdag 30 november, tussen 11.00 en 16.00 uur inleveren bij de 'Middelburgse Surprise- stad'-stand op de Markt. Ook op woensdag 4 december tussen 19.00 en 21.00 uur is dat mogelijk. Iedere ingeleverde bon geeft kans op een prijs. Van videorecorder tot grabbeltonattentie. Maar er zitten ook 'nieten' tussen. Het lot bepaalt dat. DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is .een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. Tableau met wapens van de baljuw, de burgemeesters en zes diakenen naar aanleiding van de verbouwing van het weeshuis in 1661. Foto: Gem. archiefdienst Vlissingen. Tot de armenzorg moet ook gerekend worden de zorg voor de wezen. Hierbij kunnen we onderscheid maken in: zorg voor wezen op het platteland en zorg voor wezen in de steden. In de steden waren er al vrij snel aparte instellingen en gebouwen opgericht ten behoeve van de we zen. Zoals de Weeskamer (sinds waarden. Soms zelfs werd be paald dat de verzorger geld toe moest geven. Dit hield verband met de leeftijd van de wees. Als het al wat oudere kinderen betrof die bijvoorbeeld al mee konden werken op het land. Ook werd later, als de wezen gin gen verdienen, rekening gehou den met het in hen geïnvesteerde. Een deel van het door hen ver- de 15e eeuw toezicht houdend op diende loon vloeide dan weer voor een bepaalde tijd terug naar hun verzorgers. Dat kon zeer ver gaan, blijkens het volgende stukje: compareerde verscheenvoor Schout ende schepenen van Wester de voogden) en de weeshuizen. Op het platteland daarentegen was het vaak de Kerkeraad die maar moest zien dat er een oplos sing gevonden werd voor het we zenprobleem. Dit gebeurde dan souburg d'eers. Rubert Marteijn als meestal door pleegouders voor die aangestelde voogd over de vijf min- kinderen te zoeken. Echter zo derjarige kinderen, nagelaten van eenvoudig als het hier staat was Hendrik van der Wijle, onder het niet. Vooral niet in tijden van West-Souburg overleden, gepro- algemene armoede, als men zélf al creert bij Henderina Stams, ver moeit e had om de eindjes aan el- zoekende authorisatie machti- kaar te knopen. Elke meer of ging) om de penninghen bij de heer minder te vullen mond telde mee. Abr. Cloudoré als boekhouder De Kerkeraad moest dan over- reder) van het schip gen. t IV il- gaan tot uitbesteding onder voor- lemijna op het welke is op de thuysreyse comen te overlijden Philip van Wijle weese voorn, en dus d'maandgelden van hem ver dient niet wel konden werden ont- f'angen, als met authorisatie van de weesmeesters gegeven aen den voogd voorn Met andere woorden: Een wees, Philip van Wijle had, zoals zo ve len van zijn lotgenoten, aange monsterd op een schip. Het loon dat hij daarmee verdiende moest hij voor een deel aan zijn verzor gers afstaan. Helaas was deze Philip op de thuisreis gestorven terwijl hij nog gage tegoed had. Dit werd nu door zijn verzorgers geclaimed. Steden In de stad. waar uiteraard gezien het inwonertal meer wezen voorkwamen werd er voor de op vang van wezen al vroeg een apart huis gesticht. Gezien de plaats ruimte kan hier helaas niet een uitvoerig overzicht gegeven wor den van de ontwikkeling van het instituut weeshuis in Vlissingen in het algemeen, noch van het in de 19e eeuw ontstaan van een wees huis van bijzondere signatuur. We zullen ons beperken tot tot het al gemene weeshuis in de 18e eeuw. Daarin werden dan de jongens en de meisjes opgenomen tot ze zelf standig in hun onderhoud konden voorzien. Voor de een was dit eerder dan voor de ander. Men bleef echter tot een bepaalde leeftijd nog onder toezicht van het weeshuis. Voor jongens was dit 25 jaar en voor meisjes 20 jaar. Van de jongens werd verwacht dat ze naar zee gingen (ten tijde van de V.O.C. en de W.I.C. naar resp. Oost- en West-lndië) terwijl van de meisjes werd verwacht dat ze een betrekking als dienstmeisje zochten. In de administratie van het weeshuis werd precies de handel en wandel van de kinderen bijgehouden. Laten we eens een jaar bekijken: 1708. In dat jaar kwamen er te Vlissingen 11 meisjes en 11 jon gens in het weeshuis. Bij één van die jongens, Klaas Steen die 23 mei 1708 in het weeshuis was ge komen op 4 jarige leeftijd, stond vermeld: "Klaaijs Steen is tijdens de zeereis aan land weggelopen naar de Barbaren en Turks gewor den, tot schande van alle christenen (12 januari 1723"). Waarom hij weggelopen is, wordt niet ver meld. Kennelijk was dat niet in teressant. Ziekenverzorging Het weeshuis vervulde nog een andere sociale functie n.l.: zie kenverzorging van minvermogen den. Een voorbeeld van 18e eeuwse patiëntenzorg krijgen we uit het volgende: "Loureijs de Camp. oud 16 jaar, (sone van Maatje de Lan ge. wed. Loureijs de Camp) is 18 October 1745 in dit weeshuis geko men om van den steen te werden gesneden, welke operatie door de heer Pauwlus de Wint des anderen daags omtrent de middag in de jongensziekenkamer is geschiet, na alvoorens den pacient door de Hr. predicant Goduardus Vroolijkhert hertelijk was aangesproken en door gem.hr. predicant in afwezen van den operateur en de pacient, op de school ten aanhoren van alle kin deren, God om zijnen zegen over te doenen cuere heeft gebeden, waar na de cuere gedaan wiert in een tijd van iets meer dan een quartiere ue- re. En is bevonden dat deze steen te wegen van een once. Dezen jon geling is zoo gelukkiglijk genezen dat hij op den 26 dag zijn kerkgang heeft gedaan en is weder na op den II december na zijn moeder ge gaan Het gebouw waar dit heeft plaatsgevonden stond op de hoek van thans de Coosje Buskenstraat en Badhuisstraat. Tot 1795 waren de wezen daarin gevestigd, daarna is het kazerne geworden. Deze kazerne is afge broken in 1884. Op die plaats is het tableau (zie foto) met jaartal 1661 ingemetseld, herinnerend aan een periode van een vorm van armenzorg. DUIZENDEN GESCHENKEN fS DOE GEZELLIG MEE H ^1 1;

de Vlissinger | 1985 | | pagina 15