Groênleer Goes b.v. Grote show van landbouw-, fruitteelt- en tuinbouwmachines GOUD de Jong AVROSTOPPOP Discolympics ARMEN EN ARMENZORG Provinciale landbouwnota Beheer stormvloedkering ter visie IN HEHOEP DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 20 november 1085 Informatie doven en slechthorenden Provinciale staten beslissen 1 3 december over subsidiëring van de stichting Nieuwe Muziek Zeeland. Het gaat om an derhalve ton, te besteden aan personeels- en huisvestings kosten, aanschaf en onderhoud apparatuur en dergelijke. Financieel I W H Inhoudelijk Voortgang COMMISSIES a donderdag21 november 1985 9-21 uur vrijdag22 november 1985 9-21 uur zaterdag23 november 1985 9-16 uur TE ZIEN ZIJN O.A.: "Handelsonderneming Meeuwse B.V." zal op onze show aanwezig zijn met informatie over beregeningsinstallaties. De show wordt gehouden in ons bedrijfsgebouw: Albert Plesmanweg 5, Ind. terrein 'De Poel', Juwelier ABDIJ Gedeputeerde staten (het dage lijks bestuur van de provincie) hebben provinciale staten de landbouwnota aangeboden met daarin de uitgangspunten voor het landbouwbeleid in de ko mende jaren. In de nota wordt aandacht be steed aan werkgelegenheid, om schakeling en intensivering, zoetwatervoorziening, landin richting, areaal cultuurgrond, andere functies in het landelijk gebied, gewasbeschermings middelen en meststoffen, on derzoek en onderwijs, automa tisering, melkvee-, varkens- en pluimveehouderij, akkerbouw, afzet, veiling en verwerking. De werkgelegenheid in de land bouw is gediend met de teelt van nieuwe, arbeidsintensieve ge wassen. De provincie heeft hierop niet zoveel invloed, maar kan in directe hulp verlenen door werk- gelegenheidsfondsen aan te spre ken. Provinciale invloed is er ver der via de wet op de ruimtelijke ordening (de inrichting van de provincie) en via milieuwetten als de hinderwet. De kampeerwet is van belang voor het kamperen bij de boer en de proeven met een kwelscherm op Schouwen-Duive- land, uitgevoerd door provinciale waterstaat, zijn een andere kant van de provinciale bemoeienis en invloed. De nota die nu door gedeputeerde staten is vastgesteld, is eerst in de inspraak geweest. De reacties waren in het algemeen positief. De d fecteur landbouw en voed selvoorziening en de directeur landelijke gebieden vinden dat de ruimtelijke ordening in de nota wat onderbelicht is, maar de ka mer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen vindt juist, dat andere dan landbouw belangen in het landelijk gebied aan de ruimtelijke ordening on dergeschikt worden gemaakt. De insprekers hebben nogal eens gevraagd of zij bij de uitvoering van het landbouwbeleid kunnen worden betrokken. Gs zeggen de staten toe, dat zij de georgani seerde landbouw via het land- bouwcontact of andere overleg structuren daartoe gelegenheid willen bieden. Provinciale Staten behandelen de landbouwnota in hun verga dering van 13 december. Van de nota is een informatie blad gemaakt. Dat blad en de nota zelf zijn verkrijgbaar bij het Van 20 november tot en met 31 december ligt de nota toekomstig beheer van de stormvloedkering Oosterschelde ter visie bij de pro vincie en bij de gemeenten rond de Oosterschelde: Bruinisse, Dui- veland, Goes, Kapelle, Kortgene, Middenschouwen, Reimerswaal, Sint Philipsland, Tholen, Veere, Westerschouwen, Wissenkerke en Zierikzee. In de nota wordt aangegeven welke mogelijkheden er zijn tot be heer van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde, met andere woorden onder welke omstandigheden de Ooster schelde tijdelijk moet worden afgesloten. Maandag 9 december organiseert rijkswaterstaat een voorlich tingsbijeenkomst over deze zaak in hotel Terminus, Frans den Hollanderlaan 37 in Goes. De aanvangstijd is 20.00 uur. ledereen die een reactie op de nota wil geven, kan dat schriftelijk doen. De brieven moeten worden gericht aan het secretariaat van de raad van de waterstaat, postbus 20906, 2500 EX Den Haag. De reacties moeten voor 15 januari binnen zijn. Bij de raad van de waterstaat kan ook een folder over het beheer van de stormvloed kering worden aangevraagd. Volgend jaar organiseert de commissie voor de waterhuishouding van de raad van de waterstaat een hoorzitting. Plaats en datum van die bijeenkomst zijn nog niet bekend, maar degenen die hun schriftelijke reactie op die hoorzitting willen toelichten, moeten daarvan in hun brief melding mpken. De raad van de waterstaat adviseert de minister van verkeer en waterstaat over de nota. De minister moet de uiteindelijke nota vaststellen. IEUWS bureau voorlichting van de pro vincie, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg Zaterdag wordt in "De Kring", Tiendendreef 5 Goes, een infor matiedag gehouden voor doven en slechthorenden. In de school is een ringleiding en er is een do ventolk aanwezig. Vanaf elf uur 's morgens zijn stands ingericht met informatie van allerlei organisaties voor do ven en slechthorenden. Verder is er voorlichting over teksttelefoon, ringleidingen, bellen, lichtsigna len, het maken van audiogram- men, gebarentaalcursussen en bowling. 's Middags vanaf een uur zijn er toespraken en optredens. Inlei dingen worden gehouden door voorzitter H. Katsman van de Zeeuwse stichting welzijn doven, voorzitter mevrouw H.A. van Vis vliet van de Nederlandse vereni ging voor slechthorenden, Her man Scheper van de Nederlandse do/enraad en directeur drs. F. Mulders van de Zeeuwse stichting voor revalidatie. Optredens zijn er van mimespeler Jan Couprie en volksdanstheater Vranje. De bij eenkomst wordt afgesloten door gedeputeerde W. Don van volks gezondheid. Subsidie Nieuwe Muziek Nieuwe Muziek kan al rekenen op 175.000,— provinciale subsi die in de kosten van activiteiten. De staten hebben dat bedrag bij de begrotingsbehandeling al opzij gezet. Nieuwe Muziek Zeeland heeft twee jaar proefgedraaid met subsidies van de provincie voor activiteiten en de organisatie. Provinciale staten hebben be paald, dat de stichting zelf vijf procent van de kosten van acti viteiten moest opbrengen. Na twee jaar - de proefperiode loopt dit jaar af- zou dan worden be keken of de provinciale bijdra gen voortgezet kunnen worden. De staten hebben bij hun beoordeling de beschikking over financiële en inhoudelijke evaluatierapporten. Als financieel evaluatierapport dienen de jaarrekening van Nieu we Muziek over 1 984 en de fi nanciële gegèvens voor zover die over 1985 bekend zijn. Uit de jaarrekening 1 984 blijkt, dat het bedrag van anderhalve ton dat jaar niet helemaal is gebruikt: er was ƒ2.340,— over. De eigen bijdrage van vijf procent in de ac- tiviteitenkosten werd ruimschoots gehaald wat vooral te danken was aan een anonieme gift. De voor lopige cijfers van 1 985 komen op hetzelfde neer, zij het dat de eigen bijdrage nu is verkregen via en treeheffing. Het dagelijks bestuur van de provincie schrijft in het voorstel aan de staten, dat Nieuwe Mu ziek een goed financieel beleid heeft gevoerd, wat tot uitdruk king komt in de besteding van de subsidies en de werving van de eigen inkomsten. Gedepu teerde staten hebben daarom m Wmmè i ÉH§ I t - A" «ML ya®ümxem - «a. vertrouwen in het financiële reilen en zeilen van Nieuwe Muziek. Een commissie heeft de inhoude lijke kant van Nieuwe Muziek be keken en haar bevindingen in een rapport verwerkt. De commissie bestaat uit secretaris W.J. Su- herland van de rijkscommissie voor de schouwburgen, directeur drs. J. Knopper van de schouw burg en concertzaal in Haarlem en hoofdredakteur S. Smit van het maandblad Muziek en Dans. De commissie heeft vastgesteld, dat het festival Nieuwe Muziek, dat jaarlijks wordt georganiseerd, zich eigenlijk steeds struikelend staande heeft moeten houden in Zeeland, terwijl het inmiddels na tionale en internationale bekend- hei- geniet. De Zeeuwse bestuur ders en ambtenaren wordt voor gehouden, dat een veilig uit gangspunt kan zijn, dat kunst niet hoeft. Maar tegelijkertijd moet men dan bedenken hoe de maat schappij er uit ziet als kunst, ver beelding, filosofie en creativiteit daarvan geen deel meer uitma ken. "Ongetwijfeld vervult de stich ting Nieuwe Muziek Zeeland een aantal wezenlijke functies binnen het Nederlandse Mu ziekleven", staat in het rapport. Als activiteiten worden ge noemd het programmeren en produceren van concerten met hedendaagse muziek, de orga nisatie van het festival Nieuwe Muziek en het managen van het Xenakis Ensemble. Uitgangs punt is de voortdurende aan dacht voor actuele muziek, niet ouder dan van rond 1945. De commissie komt tot de slotsom dat de kwaliteit van het gebo- dene goed en interressant is en dat Nieuwe Muziek moet wor den uitgebreid door meer geld beschikbaar te stellen voor per soneel en organisatie. Gedeputeerde staten schrijven de staten, dat zij het inhoudelijke rapport willen bespreken met de stichting Nieuwe Muziek, het mi nisterie van welzijn, volksgezond- De tweede kamer uit Gedeputeer de Staten houdt dinsdag 26 no vember tweemaal zitting. Het gaat om beroepschriften tegen gemeentelijke beslissingen over bijstandszaken. De bezwaren richten zich tegen uitspraken van de gemeenten Middelburg, en Terneuzen. De zittingen beginnen om 10.00 uur en 10.20 uur. Ook op 26 november, 11.00 uur, houdt de eerste kamer uit Gedeputeerde Staten zitting. Aan de orde is de wachtdienst vergoedingsregeling van het waterschap Hulster Ambacht. Een aantal medewerkers van het schap - machinisten van ge malen en klaarmeesters van zuiveringsinstallaties - is het niet eens met het bestuur van het waterschap dat hun werk zaamheden onderling uitwissel baar zijn. Het waterschap wil namelijk dat deze medewerkers afwisselend dienst doen in een zuiveringsinstallatie en in een gemaal. De peroneelsleden vin den over en weer dat zij die deskundigheid niet hebben. De zaak is nu aan de provincie voorgelegd. De AROB-commissie uit Gedepu teerde Staten houdt die dag (26-1 1om 1 1.30 uur een hoor zitting. Het gaat om bezwaar schriften van de heren F. Acda, J. Bakker en A. Lippens uit Axel. B. en w. van Axel hebben verklarin gen van geen bezwaar gevraagd voor de bouw van twee woningen met garage aan de Dierick Bouts- heid en cultuur, de gemeenten en andere betrokkenen. Vorige week is een hoorzitting aan het rapport gewijd, waar duidelijk werd, dat Nieuwe Muziek, overeenkomstig de aanbeveling van de commissie een beleidsplan zal maken. Gs. geven aan, dat het overleg nog wel enige tijd in beslag zal nemen en daarom hebben zij voor het komende jaar een tussen voorstel gedaan met de anderhal ve ton voor apparaatskosten en bij de begroting de ƒ175.000,— voor de activiteiten. Na afronding van de evaluatie moet worden bekeken hoe de provincie verder over de rol van Nieuwe Muziek in het Zeeuwse culturele leven denkt en op welke manier dat financieel gehono reerd moet worden. Provinciale staten beslissen op 1 3 december over het tussenvoor stel straat in Axel. GS hebben die ver klaringen verleend, waarmee de Axelaars het niet eens zijn. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige vorming en Vol wasseneneducatie vergadert maandag 25 november om 16.00 uur over het jaarverslag 1984. De vergadering zal plaats vinden in het gebouw van het Steunpunt, Rouaansekaai 43 in Middelburg. De Provinciale raad voor het mi lieu vergadert dinsdag 26 no vember, 16.30 uur, in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Aan de orde komen de Milieu Effect Rapportage over de opslag van radioactief afval in het Sloegebied, het milieuverslag 1 985 van provinciale waterstaat en het Indicatief Meerjarenpro gramma lucht van het rijk. Verder komen ter sprake nota's over mestoverschotten, over cadmium en over de verontreiniging door lood. zink en cadmium in het Sloegebied De afdeling basisonderwijs en speciaal onderwijs van de provin ciale onderwijs raad vergadert woensdag 27 november, 14.00 uur, in het provinciehuis. Er wordt o.a. gesproken over het onderwijs voorrangsbeleid en de mogelijke ontwikkelingen van het speciaal onderwijs in de komende tien jaar (bijv. ambulante begeleiding en verbrede toelating). Alle vergaderingen zijn openbaar. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie', bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 N Z Ui cc O h- O 2 <h Ui cc cc UJ o. 54 Q. cc O cc Q. u. Ui cc O O O Q- VOLVO LANDBOUWTRACTOREN - JANSEN HEUNING OPSCHEPMACHINES - EICHER SMALSPOORTRACTOREN tractoren - spuitmachines - cirkelmaaiers - sorteermachines - opschepmachines - snoei-apparatuur - versnippe- raars - strokenpoetsers - kettingzagen - tuinfrezen - zelfdenkende spuitdop - snelwegers - rugspuiten - rug maaiers - bosmaaiers - handpallettrucks - plukmateriaal - heggescharen - stroomaggregaten - gazonmaaiers, etc., etc. 4462 GC GOES. Tel. 01100-12820 DOUVEN SPUITMACHINES VOOR LANDBOUW EN FRUITTEELT - AGRIA FREZEN - SACHS-DOLMAR KETTINGZAGEN O H m x O 3D m t~ 2 m 3D V) N m 3D "D T3 m 30 73 c/> s. z O m ■u ■o 3D H C C 3D W 2 TD van 15.00 tot 19.00 u. St. Pieterstraat 11Middelburg, 01180-13344 DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- Armoede en pauperisme zijn van alle tijden.... Dankzij de goede sociale wetten van vooral de laatste halve eeuw is de echte armoede gelukkig uit de Nederlandse samenleving verdwenen. In deze tijd van teruglopende economie en bijbehorende bezuinigingen zouden echter nieuwe armen kunnen onstaan, groepen die momenteel in de Verenigde Staten al voorkomen. Hopelijk blijft in ons land voor dit kwalijk verschijnsel gespaard! Laten we eens kijken hoe het vroeger was. Na de Reformatie trachtten de kerkelijke en burgelijke armbe sturen door voedsel- en kledin- guitdeling, goedkope (turf) en geld de omstandigheden waarin de "huiszittende armen" verkeer den, te verbeteren. Ook stelde men goedkope of gratis woningen voor de armen beschikbaar: de hofjes. Een stad van hofjes, zoals Haarlem of Leiden, is Middelburg nooit geweest. Er waren er hier vijf: het St. Antheunishof in het St. Jorisstraatje, Het Grote Arm- hof in de Penninghoek. het Kleine Armhof in de Lambrechtstraat, het St. Annahof in de St. Pieter straat en het Armhof op de Mo lenberg. Wanneer deze hofjes precies gesticht zijn is niet bekend, vier worden in ieder geval al ver meld in 1655. Het hoije op de Molenberg da teert van 1682; in 1800 schreef men er over: Het bestaat uit negen Huiskens, gemerkt van A tot 1 en wordt bewoond door A rme of nooddruftige Persoonen, zo wel mans als vrouwen, zonder onder scheid van Jaaren of Sexe, dog de zelve moeten van de Gereformeerde Religie fi.j.) zijn, en Een Jaar en zes weeken van den Armen ge had hebben. Later werden de hof jes vooral bejaardenwoningen. Naast de gemeentelijke en kerke lijke armenzorg was er te Middel burg nog een stichting die de zo genaamde "Godshuizen" beheer de. Dat waren vijf "gestichten", namelijk het gasthuis, het oude mannen- en vrouwenhuis, het armweeshuis, het burgerweeshuis en het simpelhuis. Wezen-, ar men- en ziekenzorg waren in Middelburg van oudsher nauw met elkaar verbonden. De armoede was in het Middel burg van rond 1850 ongekend groot. Telde de eens zo trotse hoofdstad van Zeeland tijdens haar bloeitijd in de 17de zo'n 30.000 inwoners, in 1850 was dit getal gedaald tot 15.660. In 1851 overleden er 403 personen binnen de stad, daarvan waren er 192 on der de 20 jaar. van die 192 118 zuigelingen beneden de één jaar... PSRCBEk I 218. ZUSÏKMT8AAT. Hiertegenover stonden 550 ge boorten in hetzelfde jaar. Mid delburg gold toendertijd als één der ongezondste steden van ons land. Verschillende verenigingen, ge kenmerkt door een soort paterna listische sociale bewogenheid, probeerden de nood der armen te ledigen. Zo waren er onder meer de "Vereeniging tot hel bezoeken der armen te Middelburg", de ve reeniging "Kindervoeding" en het "Genootschap van moederlijke weldadigheid". De "Commissie van spijsuitdeling aan minvermo genden" exploiteerde een soep huis in het voormalige Simpel huis. Die soep kende als voor naamste bestanddeel gelei uitversche runder- of kal- verbeenderen. Voorts in ruime hoeveelheden selderij en knolsel derij (bij erwtensoep prei en in gortsoep Savooiekool) en runder- vet. vlees en "Turksche tarwe" (aldus een boekje uit I847). In 1884 kregen 2.087 arme Middel burgers te eten in het soephuis. Voor wat betreft erbarmelijke woontoestanden hoeven we niet naar de Peel of de Drentse veen- dorpen. Nog maar 80 jaar geleden was het ook in Middelburg bar en boos. De Middelburgsche Be- stuurdersbond gaf in I904 een boekje uit ("Arm Middelburg. Hoe het woont! Hoe het Leeft!"). Hierin valt te lezen: "Perceel 1 218. Zusterstraat, beneden- en bovenwoning, bewoond door gezin nen van respectievelijk zes en drie personen. Men moet den toestand, waarin de benedenwoning verkeert, met eigen oogen hebben aan schouwd. voor het vormen van een denkbeeld over de smeerpan hier heerschende. 20 M3 is de inhoud, en in die ruimte eten, drinken, sla pen en werken (erwten zoeken man, vrouw en vier kinderen. Ech ter, de toestand is in werkelijkheid nog ongunstiger. Rekent men de ruimte er af die wordt ingenomen door een overhangende dood-ou- derwetsche schoorsteen, een ledi kant van vader en moeder, niet veel meer dan een meter verwijderd van de kachel, en aan de andere zijde vlak naast denzelfden vuurhaard, een wieg mei een kind. Verder de noodige mudden erwten, alsook het huisraad, voor zoover aanwezig, dan vermelden we geen onwaar heid, zoo we den voorraad lucht voor ieder dier zes in dat krot le vende wezens op 3 kubieke meter schatten!... In een woord het is een vergifkast, maar geen menschelijk verblijf Dat is dus een ander verleden dan die "goede oude tijd": waarover weieens nostalgisch gesproken wordt!

de Vlissinger | 1985 | | pagina 23