t It I AAAH, BRRR, GRRR, OOOH, O JEE, AI... sïti Oostkapelle bekert t >p scherp tegi en Telstar 'Al we Is ze dei 1 effe, d iken: di an kom e boeren pj en ze bedro tkken we gen uit' deVLissinger HET WEEKBLAD WALCHEREN Manifestaties rond Suriname in Zeeuwse Bibliotheek Sinterklaas arriveert zaterdag in Vlissingen Televisie - Video - HIFI fdeze week in fF Lichaam tintelt Vreselijk fanatiek Kleedruimte Riool KWALITEITS- GESCHEIMKEN IN ALLE PRIJZEN VOOR JONG EN OUD 01184 - 25000 "iii,. Stichting Streekziekenhuis Walcheren BRILLEN KONTAKTLENZEN Mooi voetbal Eén politieagent Bestekartikelen vanaf f 1,25 vanaf f 3.- Komplete cassettes 25 tot 50%korting Geschenkartikelen Voordelige Sinterklaas geschenken. Kookpannen Nü extra laag geprijsd Keukengerei tot 70%korting Servieswerk Woensdag 20 november 198! HSSNGER oplage 22 700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in cömbmatï^nêra^aain. iuiaie upiaye ss hw unyav»; provin ciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60, postbus 18 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé w melse, 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54 De Vlissingse eerste burger, drs. Th J. Westerhout, verwelkomt op zaterdag 23 november voor de laatste keer Sin terklaas in zijn stad. Westerhout legt per 1 januari zijn ambt neer. Sinter klaas en gevolg worden omstreeks half twee zaterdag met hun stoomboot in de Koopmanshaven verwacht. De officiële verwelkoming vindt plaats op het po dium bij het restaurant De Beurs. Di verse verenigingen zullen deelnemen aan de stoet die daarna volgt door de stad. De stoet rond de kindervriend en zijn zwarte pieten bestaat uit niet minder dan 28 eenheden. Deelnemers aan de optocht door de stad zijn onder meer: Stars at Moonlight, drumband VTV, showgroep 'Vlissingen','zwarte pieten op crossfietsen, majoretten van 'Irene'. Schoonenburg en Young Stars, het jeugdkorps Ons Genoegen, Showfan- fare Alpha, de Deltaband en de rui- tersportvcreniging 'Scheldestad'. Er is verder een uitgebreide aantal recla mewagens aanwezig en er wordt aan dacht gevraagd voor het ramschip Schorpioen. Sinterklaas komt tijdens de optocht in de volgende straten: Beursplein, Nieuwendijk, Walstraat, Lange Zelke, Totenstraat, Bussestraat, Schutterij straat, Lange Zelke, Walstraat. Betje Wolffplein, Aagje Dekenstraat, Schel- destraat, Paul Krugerstraat, Singel, Brouwenaacstraat, Paul Krugerstraat, Badhuisstraat, Betje Wolffplein, 'Cobsje Buskenstraat, Spuistraat. Bel- lamypark, Smallekade, Beursplein. De tocht begint omstreeks 14 uur en is rond 15 uur wordt hij ontbonden. Sint en pieten bezoeken ook de patiënten in het ziekenhuis. Voor de goede gang van zaken heeft ook dit jaar weer het Vlissings Aktiviteiten Fonds veel werk geleverd. •RUR en de tv-program- ma's voor de komende week. •Agnes Steketee doet het in tweede hands kleding, in 'Uit het zakenhart •De Miro heeft de verbou wing achter de rug en heet nu 'Miro-center', een nieuw winkelcentrum in Vlissin- gen. •Rubrieken: podium, film, korte informatie, expositie, kinderboeken en de voor lichtingspagina's van ge meente en provincie. Woensdag 20 november opent burgemeester mr. Chr. Rutten van Middelburg, in de Zeeuwse Bi bliotheek de reeks manifestaties rond de tentoonstelling Sranan Krosbé/Suriname dichterbij. Deze manifestaties omvatten twee ten toonstellingen, een theatervoor stelling, lezingen, een feestavond met dansdemonstraties een scho- lenprojekt en een literaire avond. De burgemeester is voor deze offi ciële opening uitgenodigd, omdat hij drie jaar in Suriname heeft ge woond. In de Zeeuwse Bibliotheek zullen vanaf 20 november twee grote tentoonstellingen over Suriname zijn te zien. Op de begane grond, naast de hoofdingang is tot 30 de cember een expositie over de ge schiedenis van Suriname inge richt. Er is vooral aandacht bes teed aan de rol van Zeeland bij de ontwikkeling van deze voormalige kolonie. Behalve veel materiaal uit de kollektie van de Zeeuwse Bibliotheek, zullen ook veel ge leende publikaties en voorwerpen worden getoond uit het Zeeuws Museum, het Rijksarchief Zee land en het Instituut voor de Tro pen/Tropenmuseum te Amster dam. De rol van de Zeeuwen in de slavenhandel wordt uitvoerig be licht. De tweede tentoonstelling wordt ingericht in het sousterrain. Het omvat 53 werken van hedendaag se kunstenaars van Suriname oor sprong. Deze expositie was reeds eerder te bezichtigen in de Nieu we Kerk van Amsterdam en is na Middelburg in Groningen te zien. Van beide tentoonstellingen wordt een katalogus uitgegeven. Van de eerste tentoonstelling is dit eenvoudig boekje en zal gratis aan geïnteresseerden beschikbaar worden gesteld. De kunst-catalo gus is bij de tentoonstelling te koop. Theater Eveneens in de Zeeuwse Biblio theek vindt op maandag 25 no vember een voorstelling plaats van de Surinaamse toneelgroep Moski Alesi" uit Amsterdam. De voorstelling belicht de positie van de Surinaamse vrouw in het stuk Nena". Aansluitend op de tentoonstelling over de geschiedenis van Surina me worden op 20 november, als vervolg op de officiële opening, drie inleidingen verzorgd in de aula van de bibliotheek. Als eerste spreekt drs. R. Gauricharan over de geschiedenis van Suriname tot 1863, de afschaffing van de sla vernij. Vervolgens belicht de heer drs. S. Hira de immigratie van Hindostanen, Javanen en Chine zen in Suriname. Tenslotte bes preekt drs. G. Willemse de ont wikkeling van Suriname van 1900 tot heden. Voor deze lezingen avond is een groot aantal -moge- lijk- geïnteresseerden uitgeno digd. Op zaterdag 30 november vindt in de Middelburgse Schouwburg een grote feestavond plaats, waarop verschillende Surinaamse dansen gedemonstreerd worden. Zo komt er een Creoolse dansgroep (muzi kaal begeleid door drums), een Javaanse danseres en een Hin- doestaanse dansgroep. Bovendien treedt op deze avond de bekende Surinaamse muziekgroep Trafassi op. Met dit feest wordt de Brasa Dé (onafhankelijks dag: 25 no vember 1975) gevierd. In de periode van 9 tot en met 20 december zijn scholen van het basis- en voortgezet onderwijs in de gelegenheid een bezoek te brengen aan de tentoonstellingen in de Zeeuwse Bibliotheek. Hier toe wordt hen een exemplaar van de katalogus toegezonden, men krijgt een soort lesbrief en men kan op verzoek komen kijken naar de Surinaamse speelfilm 'Kon hesi baka' (naar het jeugd boek van Henk Barnard). Literaire avond Tot slot wordt opnieuw in de Zeeuwse Bibliotheek op dinsdag 3 december een literaire avond georganiseerd. Hierop zullen be langrijke vertegenwoordigers van de Surinaamse literatuur en poë zie aanwezig zijn. Zo zal de schrijfster Astrid Roemer een in leiding houden over de Suri naamse literatuur en zullen Chitra Gajadin en Julian With gedichten voordragen. Het voortgezet on derwijs en de opleidingen voor volwassenen, evenals de studen ten letterkunde van de Open Universiteit, zullen hiervoor wor den uitgenodigd. Aansluitend op deze avond geeft de Zeeuwse Bi bliotheek een keuzelijst uit met boeken van Surinaamse proza- en poëzie-schrijvers, aanwezig in de bibliotheek. Organisatie De organisatie van dit omvang rijke project ligt in handen van een werkgroep, waarin de Stich ting Welzijnswerk Surina- mers/Antillianen, de Zeeuwse Bi bliotheek en de Stichting Wi Ma- kandra zitting hebben. Ter dek king van de kosten is een aanvul lende subsidie gevraagd aan de gemeente Middelburg en aan het provinciaal bestuur. ik Verkleden in het openbaar. Oergeluiden vergezellen het te water gaan van de winterse badgasten. Geen centje pijn na de ijskoude zwempartij. '...ik moest, of ik wilde of niet, de strijd met het kolkende water aangaan' Dagelijks zwemt een groepje, variërend in leeftijd tussen 26 en zestig jaar, in de Westerschelde ter hoogte van het Strandhotel in Vlissingen. In september ontmoetten de dames en heren elkaar. Het is de bedoeling om deze winter door te gaan. Kleumend van de ktfu zagen we vorige week donderdag hoe Ko de Buck (60), Marc van Eekelen (26), Ester Kees (30), Nicky van Aken (32) en Emmy Schellings ('mijn leeftijd doet er al niet meer toe') te water gingen. De temperatuur van het water was acht graden, de mistige buitenlucht liet het kwik niet hoger dan vijf graden Celcius stijgen. Verbaasd volgde één enkele schaarse wandelaar met hond het vijftal. "Ze zijn gek of juist niet", mompelde hij, spuugde misprijzend in het natte zand en vervolgde zijn weg. "Ik kan me best voorstellen dat mensen ons voor gek verslijten", betoogt Nicky van Aken na afloop van het natte koude avontuur terwijl ze aan de Jagermeister nipt. "Maar dit geeft je een kik", straalt ze vanachter de gezonde blos die dit dagelijkse stukje waaghalzerij haar in elk geval telkens weer oplevert. "We zien er inderdaad steeds beter uit", concludeert Ko de Buck nuchter. De warme chocola met slagroom of een kop koffie en een borrel beschouwt het vijftal als de dagelijkse beloning. Want behalve het gezonde lijf, dat ze elke dag meer en meer gaan voelen ,is het doel van de zwempartij gegroeid naar 'het moet ook gezellig zijn'. Marc van Eekelen, die voor de koude duik nog een stukje hardlopen voor zijn gezondheid er tegenaan gooide, prijst die samenkomst in een Vlissingse etablisement aan de boulevard na de zwempartij. "We doen iets bijzonders en dat schept een band", peinst hij. "We doen het echt voor onze ge zondheid. Het is heerlijk om zo'n zee als je eigen zwembad te heb ben". Emmy Schellings meent het. "Ik was vorige week nog bij de dokter. Hij raadde me aan hiermee door te gaan". Ook Ester Kees ("Ze geloven me nooit als ik mijn achternaam noem") voelt zich zo gezond als een vis sinds de zwempartijen. "Je voelt de ener gie vrijkomen. Mijn hele lichaam tintelt als ik uit het water kom. Het zorgt voor spanning en ontspan ning. Als je in het water zwemt, vergeet je de dagelijkse kommer. Je bent gewoon alles kwijt, één met de zee". "Maar er is ook moed voor no dig", knikt mevrouw Van Aken starend uit het raam. Na een korte stilte herinnert mevrouw Kees Marc van Eekelen er aan hoe hij twee weken geleden toen het zo ijzig koud was en de storm de gol ven meters hoog opzwiepte, be hoorlijk in de problemen kwam. "Niettemin zwom ik nog naar de duiktoren. Ik voelde de kracht die de zee heeft. Het daagde me uit. En ik moest, of ik wilde of niet, de strijd met het kolkende water aangaan. Maar het was op het nippertje". Achter elkaar vertel len ze verhalen. De ene kolk is de andere niet. En de zee is ook al elke dag anders. "Eng zijn vooral de grote stukken hout die in het water drijven", waarschuwt Ko de Buck. "En dan de onderstroom. Je wordt helemaal weggezogen. Maar als er iemand merkt dat het gevaarlijk wordt, wordt gewaar schuwd. Dan gaan we er uit". Vooralsnog wil het gezelschap doorgaan met 'koude zeetje trotse ren'. Door de naderende winterse kou laten ze zich niet van de wijs brengen. "We zijn inderdaad vre selijk fanatiek", stellen ze eensge zind \ast. En Ester Kees illus treert: "Ik had kortgeleden griep. Maar ik heb deze happening maar één keer gemist. Het wordt een dagelijks terugkerend evenement, dat is te vergelijken met vakantie. Elke dag een beetje vakantie. De zee trotseren en er na een half uurtje gezellig samenzijn". Meestal zwemt het gezelschap een half uurtje. Maar nu het zeewater kouder wordt, houden ze het op wat korter. Dat het deze keer wel erg koud was allemaal, bleek uit de kreten die ze om beurten uit stootten. Aaah, brrr, grrr, oooh ojee, klonk het alsof de stemban den steun zochten op het droge. Hoewel de koudzeezwemmers niets dan lof hebben voor hun ei gen initiatief, laken ze de houding van een gemeente-ambtenaar, een strandopzichter. "We vroegen of we misschien gebruik konden maken van de kleedruimte aan de boulevard. Maar hij zei dat dat geen zin had en een beetje over dreven was". En zo kan het ge beuren dat passanten op de bou levard de zeezwemmers naakt zien staan voor de ramen van de saladerie, die in de wintermaan den toch niet open is. En zo is het bekijks van wandelaars en auto mobilisten nog groter dan voor heen. "Mijn baas zou eigenlijk jullie sponsor moeten zijn", zegt de serveerster van het restaurant bewonderend tegen de warme drank en een borrel bestellende dames en heren. "Niet gek", ant woordt Ko de Buck. "Al zou dat zijn in de vorm van een kleed ruimte aanbieden. "Er kunnen best nog mensen meedoen met ons", werft Ester Kees. "Hoe groter de groep, hoe beter het is. Het zou me namelijk niets verbazen als er nog meer mensen hebben ontdekt hoe ge weldig deze zwempartijen zijn". Ko de Buck weet het zeker. "Er zijn er veel meer. Trouwens, meestal zijn wij met z'n negenen. Schrijf maar op dat we hier dage lijks komen als het hoog water is. Dan is de zee namelijk minder vuil en stinkt niet zoals een riool....". Letzer Ventevogel Makelaardij bv Lid NVM helpt U beslissen over Uw huis Du*cti«: Duunuma Badhuisstraat 71 Talafoon 01184 19192 Ihjstbus 5181 4380 KO VUssingan 'De betere geschenken Sf RVICl KWWl 'tir GAR4IVÏ IE LANGf DtlfT 50 MIODF.LBURG 1)1 l»0 1 32.71 NIEUWENDIJK 35-39 Vlissingen - bij de Vissershaven - De Stichting Streek ziekenhuis Walcheren is ontstaan door fusie van het Bethesda- St. Joseph Ziekenhuis te Vlissingen met het Gasthuis te Middel burg Het Streekzie kenhuis is èen organi satie op twee lokaties. met een gezamenlijke kapaciteit van 462 bedden en t 900 medewerkers. Telefoonwijziging Op vrijdag 22 november a.s. om 14.00 uur wordt het telefoonnummer van Bethesda St. Joseph Ziekenhuis te Vlissingen gewijzigd in watu4 de FRANK THIELEN OPTIEK kanaalstr. 60 4388 BP oost-souburg Spanning en sensatie tussen de witte lijnen. Dat is wat voetbal voor zovelen aantrekkelijk maakt. En de liefhebber van die onmisbare ingrediënten kan zaterdag 23 no vember ongetwijfeld genieten in Zeeland. Want dan treedt in Oostkapelle de plaatselijke ploeg tot de tanden gewapend met strijdlust in de voetbalarena om de semiprofs van Telstar uit de twee de ronde voor de KNVB-beker te wippen. Hoewel Oostkapelle-trai- ner Dick van Westen enerzijds constateert dat zijn zaterdageer steklasser geen enkele illusie mag koesteren, twinkelen zijn ogen als hij er over verhaalt hoe hij de ploeg uit Velsen heeft zien spelen en dan vaststelt: "Ze spelen ons spellet je". En: "We zijn daarom niet bij voorbaat kansloos". Schitteringen komen er trouwens ook in de ogen van Huib Schip per. penningmeester van de hoogst spelende Zeeuwse club. Hij rekent zaterdag op minstens tweeduizend toeschouwers op Sportpark Duinhelm ("Als het er niet meer zijn"), want verder wordt er die zaterdag nergens ge voetbald in de buurt. En om de toeschouwers wat extra amuse ment te bieden worden contacten gelegd met muziekensembles die voor en na^de wedstrijd en tijdens de pauzes 'de gezelligheid opvoe ren. Schipper is ook penning meester van het plaatselijke mu ziekkorps, dus dat zit wel snor, knikken de overige bestuursleden zelfverzekerd. Telstar wordt vaak gezien als de kweekschool van het superieure Ajax. "Minstens vier talentrijke spelers doen er ervaring op", weet trainer Van Westen. "Ze spelen dan ook zeer mooi voetbal. Ze hanteren het spelletje zoals de echte profs; de bal in de ploeg houden, rondspelen en wachten op een fout van de tegenstander. Maar Oostkapelle speelt graag tegen een dergelijke ploeg. Het trekt zich op aan het niveau van de tegenstander.". De Walchenaren hebben ervaring met spelen tegen ploegen uit de eerste divisie. In augustus speelde het gelijk tegen RBC uit Roosen daal. Deze ploeg wilde destijds met goed voetbal en een overeen komstig resultaat publiek lokken Zo zal het naar haar wedstrijden. Maar Oostkapelle was toch een gelijk waardige tegenstander, zodat die opzet mislukte. Nu het zaterdag om de knikkers gaat en er na een overwinning zelfs ploegen als PSV, Ajax of Feyenoord zijn te verwachten in de nu winterse badplaats, staat iedereen op scherp. Ton de Gooyer, voorzitter van de actieve supportersclub is positief. "Als ze denken: die boe- keeper Pijnenburg toch niet vergaan ren pakken we'wel effe, kan ko men ze bedrogen uit". Maar zijn felheid wordt aanzienlijk minder als hij zegt: "Maar ze kennen ons niveau. Ze weten dat uit krante artikelen en ze oefenen regelmatig tegen soortgelijke ploegen. De politie heeft de supporters uit de omgeving opgeroepen aan staande zaterdag per fiets te ko- in Oostkapelle aanstaande zaterdag? men, omdat veel mensen van el ders worden verwacht. Ondanks dat - zo betreurt voorzitter Bert Boonstra dat - levert het korps ons slechts één agent en een reservist. Leden van de supportersclub worden ingezet om hand- en spandiensten te verrichten. Pro blemen worden er trouwens niet verwacht. Telstar-fans staan be kend als 'fatsoenlijke supporters,' weet Bert Boomstra. Kortingen tot 70% De Sola-fabriek komt naar u toe. U profiteert bij deze recht streekse fabrieksverkoop van ongekend lage prijzen. Sola kwa liteit nü met kortingen tot 70%. Tevens extra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoederen en showroommodellen. Doe uw voordeel en kom naar hotel BRITANNIA, BOULEVARD EVERTSEN 244 TE VLISSINGEN. Telefoon 01184-13255. Diverse bestek artikelen 6 theelepels of taartvorkjes In edelstaal en zwaar verzilverd 39-delige cassette vanaf 89.- Restanten verzilverde theelepels, taart vorkjes, suikerschepjes, bloemvaasjes, kandelaars enz. Diverse restanten kookpannen, steel pannen en hapjespannen. Praktische keukenhulpen in roestvrij edestaai, o.a. opscheplepels, maat bekers, garders, lepelrekken enz. Roestvrij stalen dekschalen, sauskom men, vleesschotels, botervloten, soep koppen, koffie- en theepotten, melk kannen, suikerpotjes enz. Op is op: alles halve prijs De goederen staan opgesteld in hotel Britannia. Boulevard Evertsen 244, Vlissingen. Speciale verkoopdagen (Koopavond geopend) woensdag 20 nov. 10.00-17.00 uur donderdag 21 nov. 10.00-17.00 uur vrijdag 22 nov. 10.00-21.00 uur zaterdag 23 nov. 10.00-16.00 uur

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1