informatiepagina van de gemeente vlissingen II 0 il Zeehondenwerfje weer in oude luister Gemeenteraad behandelt begroting 1986 1 I iDroevig, zinloos... Kunst lenen, voor jong èn voor oud 1 Laatste kans voor aanvragen een malige uitkering! Wat ligt ter inzage? DE VLISSINGER Woensdag 13 november 1985 Natuursteen Commissies vergaderen Ter inzage Welkom Bankstelling Eerste bijeen komst begeleidings commissie Bangladesh Bestemmingsplan Scheldestraat Informatie gids 1986 Verdacht Verkeer Paspoortstraat Westerscheldestraat Hendrikstraat Informatie hoeken Even bijpraten met wethouder A. Hoefkens Éénmalige uitkering Aanvraagformulieren Begroting voor 1986 IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. M Voor de bankstelling zal overi gens materiaal worden ge bruikt, dat bij de restauratie van de Vissershaven is vrijgeko men. De gehele helling zal worden verhard. Daarvoor zullen keien van natuursteen worden ge bruikt. In het bijzonder het talud van de jachtstelling zal worden voorzien van kinderkopjes. De inrichting van het Zeehonden werfje is goedgekeurd door de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. De gehele Vissersha ven - en daarmee ook het werfje - is immers een historisch mo nument. Goedkeuring door de ze dienst oetekent dan ook dat de restauratie historisch ve rantwoord wordt uitgevoerd. De werkzaamheden daarvoor zul len, volgens schema, voor de Kerst worden voltooid. Daar mee komt, wat dit beeldbepa lende werfje betreft, een eind aan een oeriode van verval die zo'n twintig jaar geduurd heeft. Gezien de gebruiksmogelijk heden die de stellingen op de werf in principe bieden, mag er worden gehoopt dat activitei ten in deze 'hoek' in de toe komst wezenlijk zullen gaan bijdragen aan de levendigheid van de Vissershaven. Een Vis sershaven met jachthaven, ais één van de trekpleisters van de gemeente Vlissingen! Ze zullen volgende week aan weinig anders toekomen dan de behandeling van de begroting in 1986. Ze, dat zijn hier de leden van de Vlissingse gemeenteraad. Want naast de officiële behan deling (in drie rondes) zal er ook het nodige vergaderd worden met de (steun)fracties. Het Zeehondenwerfje wordt in ere hersteld. Daarmee zal de restauratie van de Vissershaven op passende en fraaie wijze worden afgerond. Passend, omdat het om een historisch verantwoorde reconstructie gaat; fraai, omdat er gebruik gemaakt zal worden van materiaal dat ook op andere plaatsen in havenmuur- en glooiing is gebruikt. De algemene beschouwingen beginnen dinsdag 19 november 's avonds om half acht in het stadhuis. De zes fracties krijgen die avond de gelegenheid hun visie te geven op de ontwerp begroting en de plannen die burgemeester en wethouders voor volgend jaar hebben. Woensdagavond, de 20ste, zul len burgemeester en wethou ders die algemene beschou wingen beantwoorden (aan vang eveneens 19.30 uur). De derde, tevens laatste ronde is op vrijdag de 22ste november. Vanaf 10.00 uur kunnen de raadsleden dan weer ingaan op de antwoorden die het college de avond daarvoor gaf. Ten slotte kunnen b. en w. ook daar weer op antwoorden. Aan het eind dient, dan de begroting voor 1986 te worden vastges teld. Iets, wat ook geldt voor het welzijnsprogramma 1986. Dat wordt tegelijk met de begroting behandeld. Zowel de begroting, de bege leidingsbrief van b. en w. als het ontwerp-welzijnsprogramma liggen ter inzage in de ge meentelijke informatiehoeken. Op 20 november zullen daaraan worden toegevoegd de alge mene beschouwingen, zoals die de dag ervoor werdeb uit gesproken. Deze aankondiging staat niet voor niets op deze pagina. U kunt het zien als een uitnodi ging: de vergaderingen - of een deel daarvan - bij te wonen. Wees welkom! Volgende week, twee avonden en een dag: behandeling begroting door deze gemeenteraad Foto: Cor Schuilwerve. Momenteel wordt er hard ge werkt aan de glooiing ter hoog te van het Arsenaal. Geheel aan de onderzijde, in het water, is een betonnen muur gemaakt. Direct daarboven zijn basalt blokken geplaatst. Het boven ste deel van de glooiing zal worden belegd met betonblok ken. Ongeveer veertien meter voorbij het arsenaal maakt deze glooiing een vrij scherpe bocht in zuidelijke richting, over gaand in het talud van het Zee hondenwerfje. Aan deze zijde krijgt het talud een lengte van zo'n 38 meter. De andere zijde wordt - door de schuine ligging ten opzichte van de haven - iets korter: 30 meter. De breedte, nabij de dijk gemeten, komt op 20 meter. De hoogte verloopt van 3,25 m. tot 0,20 m. boven NAP. Op deze helling krijgen drie onderdelen een plaats (terug). 'Onderaan', een Arsenaalzijde, komt een stelling voor de repa ratie van jachten. Daarvoor zal een betonnen bodem worden 'gelegd', waarvan het opper vlak op 0,50 m. onder NAP komt te liggen. Deze stelling komt in een U-vormig tallud te liggen. Jachten, ook met 'zwaarden', met een lengte tot tien meter kunnen hier in principe wordt schoongemaakt en gerepa reerd. De toekomstige exploi tant van de jachthaven zal dan nog wel eerst aanvullende voorzieningen moeten treffen. De betonnen hellingbaan, die achter deze stelling ligt, blijft gehandhaafd. Ernaast zal een ruim 25 meter lange bankstel ling in oude luister worden te ruggebracht. Deze bestaat uit zo'n twintig, dwarsgeplaatste balken, met ieder een breedte van vier meter. De oudere Vlis- singers kunnen zich vast nog wel herinneren dat - toen de Vissershaven nog echt door Vlissingers werd gebruikt - op deze plaats platbodem-vis sersschepen lagen. In principe biedt de 'nieuwe' bakstelling daartoe weer de mogelijkheid. Bovendien kunnen dan nog rails met een lorrie en een lier worden aangebracht. Vandaag, woensdag 13 no vember, komen er in het stad huis drie vaste commissies van advies en bijstand bijeen. Het zijn die voor: - financiën, aanvang 17.00 uur; - personeelszaken en organi satie, aanvang 17.00 uur; - sociale aangelegenheden, aanvang 19.30 uur. Voorts vergadert volgende week dinsdag, 19 november, de beheerscommissie dienst Wel zijnsvoorzieningen. Deze bij eenkomst wordt gehouden in het stadhuis en begint om 17.00 uur. Volgende week maandag, 18 november, komt voor de eerste keer de begeleidingscommis sie UCEP-Bangladesh bijeen. Deze vergadering wordt ge houden in het stadhuis en be gint om 20.00 uur. Een van de taken van deze commissie is de Vlissingse sa menleving meer bewust te ma ken van de problematiek in ontwikkelingslanden. Deakties die daaruit voortvloeien wil de commissie helpen coördineren en stimuleren. De noodzaak van dit werd dui delijk onderstreept bij het- be zoek van drie kinderen uit Bangladesh, circa een maand geleden. Deze kinderen volgen er een opleiding bij het UCEP- project. Bij dit project krijgen jongeren uit de armste lagen van de bevolking scholing. Dat biedt hen meer kans op scho ling en een betere toekomst. De gemeente Vlissingen steunt dat project en zo is de kinderen bij hun vertrek toegezegd, zal dat blijven doen. Geld uit westerse landen blijft namelijk nodig voor het project, eenvoudig omdat de regering van dit zeer arme land er zelf geen geld voor heeft. Het bezoek van de kinderen uit Bangladesh vormt een van de agendapunten voor de verga dering van maandagavond. Ook de resultaten van akties die inmiddels hebben plaatsgevon den (en nog bezig zijn) komen aan de orde. Denkt men, op welke wijze dan ook, het project in Bangladesh te steunen dan kan nadere informatie worden verkregen bij de secretaris van de commissie. Dat is de heer W.M.C. van Baaien, die tijdens kantooruren in het stadhuis be reikbaar is onder tel.nr. 87334. In de rubriek 'Even bijpraten met...' gaat wethouder A. Hoefkens van onder meer sociale zaken in op de eenmalige uitkering. Aan leiding daartoe vormt met name de behandeling in de Tweede* Kamer van vragen over dit onderwerp. ling genomen. Dat betekent niet alleen dat men de eenmalige uitkering dit jaar mis kan lopen, maar ook die van volgend jaar. Want, zoals het er nu naar uit ziet, zal er volgend jaar geen eenmalige uitkering worden verstrekt aan degenen die hem dit jaar niet hebben gehad. Bij de dienst volkshuisvesting ruimtelijke ordening en milieu in het stadhuis ligt ter inzage het voorbereidingsbesluit Scheldestraat. Met dit besluit, genomen in zijn vergadering van 25 oktober, heeft de ge meenteraad verklaard dat een wijziging van dat bestem- Mocht u naar aanleiding daar van menen alsnog een eenma lige uitkering te kunnen aan vragen, dan kunt u een formu lier daarvoor halen bij het Ad ministratief Dienstencentrum aan de Mercuriusweg. Wacht daar dan echter niet mee. U hebt namelijk nog maar net twee dagen de tijd om de aan vraag in te leveren. Dat geldt ook voor degenen die vorig jaar wel een eenmalige uitkering ontvingen en dit jaar automa tisch een formulier thuiskregen. Is die nog niet geretourneerd, dan moet 'ie vandaag op de post. Want aanvraagformulie ren die te laat binnenkomen, worden niet meer in behande- Wie met vereniging, praktijk of instelling in de informatiegids 'Kijk op Vlissingen 1985' staat heeft ruim een maand geleden van de gemeente een brief ge had. Dit schrijven ging over de samenstelling van de uitgave 1986. In die brief werd gevraagd de bijgevoegde tekst (uit de gids) te controleren en, gewij zigd of niet, terug te sturen. Dat zou moeten gebeuren voor eind oktober. Verreweg de meeste aangeschrevenen hebben dat gedaan. Niet iedereen echter. Voor hen die, om wat voor re den dan ook, nog niet reageer den is dit bericht bestemd. Deze week krijgen zij een schriftelijke herinnering met het verzoek nu echt niet lang meer te wachten en de gemeente te laten weten wat de tekst voor de gids van 1986 moet zijn. Hebt u over dit onderwerp nog vragen, dan kunt u contact op nemen met het Stafbureau voorlichting en inspraak van de gemeente (telnr. 87335). 'Droevig, zinloos', 'onbegrijpelijk', 'je zou ze...'. Dit zijn nog maar enkele van de reacties die vorige week vrijdag in de openbare lagere school 'De Houtuijn' te horen waren. Onderwerp: de ver nielingen en andere baldadigheden die de opslag- en stencil ruimte in één chaos hadden veranderd. De daders? Uiteraard onbekend! Ze waren de school via een raam binnen gedrongen. Vervolgens hadden ze kans gezien de opslagruimte binnen te komen. Daar hadden ze op muren, lampen, kasten, materiaal, t.v. en stencilappara- tuur verschillende flessen verf en stencilinkt leeggespoten. Of dat niet genoeg was kieperden ze de inhoud van enkele kasten en fotokoffers (die in bruikleen waren) over de vloer om dat materiaal te vertrappen. Dit zijn de gevolgen: - veel lesmateriaal is niet meer bruikbaar. Dat kan rechts treeks gevolg hebben voor de lessen en daarmee de leerlingen; - Volgens een eerste schat ting komt de materiële scha de op zo'n ƒ30.000,—. Dat bedrag kan nog oplopen als blijkt dat een of meerdere apparaten niet meer her steld kan worden. Boven dien zijn de schoonmaak kosten er nog niet eens bij inbegrepen; bovenstaande kosten moe ten wel worden opgebracht door de gemeente, dus de belastingbetaler Wat had er voor dat bedrag niet alle maal gedaan kunnen wor den? leerkrachten, politie en me dewerkers van de gemeen telijke onderhoudsdienst hebben heel wat uren nodig om de zaak weer wat op or de te brengen. Andere noodzakelijke werkzaamhe den moesten er voor blijven liggen. Kortom: dit soort 'bezoekjes' zijn volslagen zinloos. Ze be zorgen anderen onnodig erger nis, werk en kosten. En waar om? De daders hebben geen briefje achtergelaten.... Daarom de vraag: ziet u in de buurt van scholen of andere gebouwen iets verdachts, aar zelt u dan niet om direct de po litie te waarschuwen. Op die manier kan misschien nog iets worden voorkomen. Net als door anderen, ook op kinderen het zinloze van dergelijke 'spel letjes' te wijzen mingsplan in voorbereiding is. Het gaat daarbij met name om de bestemming van het pleintje op de hoek Scheldestraat/Ver- kuijl Quakkelaarstraat. De exploitant van de aangren zende zaak heeft gevraagd om op het pleintje een bloemenstal te mogen bouwen. Daarbij heeft hij toegezegd dat er gelegen heid blijft tot het houden van bijzondere activiteiten op het pleintje. Het voorbereidingsbe sluit maakt het mogelijk om, vooruitlopend op de vaststel ling van de wijziging van het bestemmingsplan, de bouwver gunning te verlenen. Bij dezelfde dienst (eveneens kamer 10, begane grond) lig gen ter inzage enkele besluiten van b. en w. op het gebied van verkeer. Ze liggen daar tot en met 22 november. Het gaat om de besluiten tot: - plaatsing van de borden, waarmee wordt aangegeven dat de Paspoortstraat in Oost-Souburg woonerf is; - plaatsing van borden, waar mee wordt aangegeven dat de volgende straten 30 km- gebied zijn: Oosterschelde- straat, Westerscheldestraat, IJsselstraat, Rijnstraat, Merwedestraat en Maas straat. Binnen de termijn dat deze be sluiten ter inzage liggen kan beroep worden ingesteld bij de Kroon. Het beroepschrift moet daarbij worden gericht aan Ha re Majesteit de Koningin, maar worden ingediend bij de Com missaris van de Koningin, St. Pieterstraat 42 te Middelburg. B. en w. hebben voorts besloten om in de Hendrikstraat enkele verkeersmaatregelen te nemen. Tot op heden is het voor alle verkeer (behalve voetgangers) verboden deze straat in noor delijke richting te gebruiken. Het college heeft nu besloten ook het fiets- en bromfietsver- keer in noordelijke richting mo gelijk te maken. Bovendien wil len b. en w. bij de toegang van de Hendrikstraat (ter hoogte van de Koudenhoek en Ste- nenbeer) een bord laten plaat sen, waarmee wordt aangege ven dat alleen parkeren in par keervakken is toegestaan. Deze besluiten liggen tot 8 de cember ter inzage bij de hier boven genoemde dienst. Dat is ook de termijn, waarbinnen bij de kroon beroep kan worden aangetekend. Voor wie kunst wil lenen is er in de uitleen aan de Breestraat volop keus. Voor 15,— per jaar kan men er originele, ook in üw huis passende werken lenen. Een bedrag, waarvoor men zich eigenlijk geen buil kan vallen. Want is het kunstwerk niet helemaal naar de zin, dan is 'ie zo weer geruild. Iets anders wordt het als het werk u zo goed bevaltdat u het zou willen kopen. De Vlissingse uitleen voor beeldende kunst is daar in principe niet op inges teld. De artotheek in Middel burg (Balans 17, schuin tegen over het arbeidsbureau) is dat wel. Jongeren kunnen daar ook een 'kunstrekening' openen; dat is een spaarsysteem met als doel de aankoop van kunst. Het De gemeente beheert vijf infor matiehoeken. Daarin ligt, al dan niet om mee te nemen, een grote hoeveelheid informatie materiaal. Folders, nota's, commissiestukken en derge lijke waar bij de gemeente vrij veel vraag naar is. Deze informatiehoeken zijn, verspreid over de gemeente, ondergebracht in de volgende gebouwen: - wijkcentrum 'Middenhof' (Ka naalstraat 65, Oost-Souburg), geopend op maandag- en dina- dagmorgen van 9.30- tot 12.00 uur, op donderdagmiddag van 13.30- tot 16.30 uur en op maandag tot en met donderdag rijk geeft als stimulans een startpremie van 50,—. Meer informatie daarover kunt u trouwens krijgen bij de Culture le Raad aan de Badhuisstraat. Dinsdag de 19de is het weer zo ver, dan is de Vlissingse kunstuit leen weer open. Tussen 14.00- en 16.00 uur en 19.00- en 21.00 uur, om precies te zijn. En, zoals deze foto laat zien, er is keus voor jong en oud! (foto Johan Murre). 's avonds van 19.30 tot 21.00 uur. - buurthuis 'Aldegonde' (Wes- terzicht 386), tijdens werkda gen geopend van 9.00- tot 1 7.00 uur. - wijkcentrum 'Open Hof' (Al exander Gogelweg 59), geo pend op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur, - openbare bibliotheek (Spui straat 22-24), geopend op maandag van 13.30- tot 20.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 20.00 uur en 's zater dags van 10.00- tot 12.30 uur; op donderdag is de bibliotheek de gehele dag gesloten. - het stadhuis, geopend op maandag tot en met vrijdag van 9.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Om maar direct met de deur in huis te vallen: u hebt nog 2 dagen om een aanvraag in te dienen voor een éénmalige uitkering, indien u in 1984 ook voor deze uitkering in aanmerking kwam. Wij allen dachten dat het dit jaar vrij eenvoudig was: u kunt de uit kering slechts aanvragen als u in 1984 ook een éénmalige uitkering hebt ontvangen. Het heeft daarom geen zin aan te vragen als u vorig jaar geen éénmalige uitkering hebt ontvangen. Zo eenvoudig blijkt het echter ook weer niet te zijn. De staatssecretaris van sociale zaken heeft namelijk naar aanleiding van klachten hierover gezegd dat er bijzondere omstandigheden kun nen zijn waardoor u in 1984 geen uitkering hebt ontvangen Wan neer die omstandigheden sinds 1984 met zouden zijn gewijzigd zou u kunnen vinden dat u dit jaar wel in aanmerking zou moeten komen. Nu kan dat alleen worden uitgezocht als u toch een aanvraag indient.*Die zal dan normaal ges proken niet gehonoreerd worden maar zo'n weigering maakt het dan mogelijk in beroep te gaan waarbij u zich op de bijzondere omstandigheden in 1984 kunt beroepen. Met deze - vind ik - omslachtige methode kunnen uw vermeende aanspraken worden beoordeeld. Om dit mogelijk te maken moet de gemeente u een aanvraagformu lier voor de éénmalige uitkering verstrekken, ook al kwam u dus vorig jaar niet in aanmerking. De instantie die dit voor de gemeente verzorgt is het Administratief Dienstencentrum Zeeland (ADZ), Mercuriusweg 12. Wij hebben het ADZ opdracht verstrekt de aan vraagformulieren te verstrekken, óók aan diegenen die vorig jaar niet in aanmerking voor de een malige uitkerihg kwamen. Ik meen er goed aan te doen u hierbij op dit "bijzondere" te wijzen. Het moet namelijk mogelijk zijn in de ko mende 2 dagen nog een aanvraag in te dienen. Bedenkt u echter wel: het initiatief voor de aanvraag moet van u zelf uitgaan! Volgende week dinsdag- en woensdagavond en vrijdag de ge hele dag wordt in de raadzaal van het stadhuis weer de gemeente begroting voor 1986 behandeld. Daarbij geeft het college van b w ook de beleidslijnen voor vol gend jaar aan. Eén van die lijnen is het stimuleren van het particulier initiatief op het gebied van de maatschappelijke zorg en de dienstverlening. Ik doel hierbij op het Vrijwilligersplatform dat o.a. de Unie van Vrijwilligers, de kruisvereniging, de Stichting Welzijn voor ouderen en "Tele fooncirkels" tot samenwerking brengt. Ik denk dat het platform snel zal "wortelen" in de Vlis singse samenleving. Wij willen in elk geval 10% subsidie geven, een grondvoorwaarde om ook een rijksbijdrage te krijgen. Nog iets waar ik grote waarde aan hecht en waarvoor de gemeente gelden wil reserveren: een alarmeringssys teem voor bejaarden. Ouderen die dat willen zouden over zo'n sys teem moeten kunnen beschikken Als zich namelijk een probleem voordoet is het een geruststellen de gedachte dat je weet: als er iets gebeurt is met één druk op de knop hulp onderwegHet zijn maar een paar "puntjes" uit de begroting die volgende week wordt behandeld. Er is natuurlijk veel meer. Waarom zou u trou wens niet eens een kijkje komen nemen tijcjens die begrotingsbe handeling? Want ik zeg maar zo: wie in huis is kijkt gemakkelijker in de keuken dan wie afzijdig staat...

de Vlissinger | 1985 | | pagina 5