ZEELAND Vlissingen Pandstad Toekomst Sophiahaven ■nm MEISJES- NACHTHEMDJES ontwerp-vergunnningen hoechst A rch iefëprok kels DUIMELOT DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 6 november 1985 IN BEHOEP Bij de behandeling van de provinciale begroting - die a.s. vrijdag begint - zullen de staten zich ook buigen over de deelprogramma's onderwijs, educatief emsociaal-cultureel werk en kunst- en cultuurbehoud 1 986. In totaal gaat in deze sectoren ruim 20 miljoen per jaar om. COMMISSI ES Onderwijs Educatief en so ciaal-cultureel werk Kunst- en cultuur behoud Met Zeeland op de Hiswa provinciale griffie Speciale aanbieding maten 86 t/m 1 04 normaal 45.— NU Pand Filips II Problemen ABDIJ I E UWS De Deltawerken hebben Zee land in de loop der jaren enkele interessante havens "geschon ken": voormalige werkhavens die een recreatieve functie zijn gaan vervullen. Nu het werk aan de pijlerdam in de Ooster schelde volgend jaar zal zijn voltooid, kómt er op Noord-Be veland weer zo'n haven vrij, de Sophiahaven. De stuurgroep Oosterschelde (een instelling waarin het rijk, de pro vincie en de betrokken gemeen ten en waterschappen samenwer ken) heeft opdracht gegeven aan een speciale projectgroep te be kijken wat er in de toekomst met deze haven zou kunnen gebeu ren. Een bestemming voor de haven moet overigens wel stroken met het beleid dat in de Oosterschelde wordt gevoerd en dat in het kort kan worden omschreven als "voorzichtig met al te groot scheepse ontwikkelingen, want natuurbehoud en visserijbelan- gen hebben voorrang". De aanleg van een jachthaven zou overigens in dit beleid passen. De projectgroep vindt dit voor korte termijn echter niet zo'n voor de hand liggende gedachte omdat er op het ogenblik nogal wat lig plaatsen vrij zijn in bestaande ha vens. Wel kan worden gedacht aan het aanbrengen van wat een voudige voorzieningen waardoor hoogstens enkele tientallen lig plaatsen voor passanten zouden worden geschapen. Er moet dan wel een oplossing zijn voor het exploiteren van een dergelijke voorziening. Volgens het streekplan Mid den-Zeeland zou er binnen af standen van 5 km van goede sportvisgebieden een trailerhel ling moeten zijn. In overeen stemming met het Oosterschel- debeleid komt ook de Sophia haven hiervoor in aanmerking. Dit zou betekenen dat het strand bij de camping Anna Fri- so niet meer hoeft te worden gebruikt voor het te water laten van sportvissersbootjes. Als vaste ligplaats voor dergelijke bootjes wordt de Sophiahaven niet geschikt gevonden, wèl als het gaat om grote sportvisver- huurboten. Er zou ruimte zijn voor ongeveer zes van dit soort sche pen. Voor plankzeilen wordt de Sop hiahaven - alleen al vanwege het feit dat het om een haven gaat - niet geschikt geacht. Strand- en oeverrecreatie kan in de planning worden betrokken als het in hoofdzaak gaat om het strandgedeelte aan de oostkant van de haven, wellicht in combi natie met een - eenvoudige - ho recagelegenheid. Verblijfrecreatie (hotels, cam pings), zeker in omvangrijke ma te, past niet in de huidige denk beelden. Eventueel zou er iets kunnen gebeuren in combinatie met een jachthaven. De Sophiahaven voldoet aan de eisen die worden gesteld uit een oogpunt van viskweek (diepte, stroomsnelheid). Een combina tie van viskweek en recreatie is niet eenvoudig, maar niet ge heel uitgesloten, aldus de sa menstellers van de rapportage. Een combinatie met een jacht haven van enige omvang is bij voorbeeld niet mogelijk. Het westelijk deel van het haven gebied zou in aanmerking kunnen komen voor een herinrichting. De hoorcommissie bestemmings plannen houdt vrijdag 1 5 novem ber tweemaal zitting in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. De eerste begint om 14.00 uur. De heer J.A.A. Fran sen van de Putte uit Serooskerke (S) maakt er bezwaar tegen dat een strook grond die in het huidi ge bestemmingsplan (nog) be bouwd kon worden een andere bestemming krijgt. De tweede zitting begint om 14.30 uur en behandelt zes be zwaarschriften tegen het bestem mingsplan "Stormezandepolder" in de gemeente Kapelle. De heren J.H. Weggen, J.J. den Exter, J.C. Priem, Jac. Dagevos en C. van Noort, allen uit Wemeldinge vre zen- overlast door geluid van de geplande camping van het zo merwoningencomplex. Tevens vrezen zij nadelige gevolgen voor de natuur, wijzen er op dat er chemisch afval in de polder is gestort en achtten het plan in strijd met het streekplan Midden Zeeland. Prof. dr. J. Spronk uit Rotterdam heeft privébezwaren tegen het bestemmingsplan. Beide zittingen zijn openbaar. Provinciesubsidie welzijnssector Op vrijdag 1 5 november, 14.00 uur, vergadert de statencom missie voor milieuhygiëne. Aan de orde komen de inventarisatie van cadmiumproblemen in Zee land, mestproblematiek, zonering van industrieterreinen, veiligheid op de Schelde-Rijn-verbinding, verordening kwaliteit oppervlak tewateren Zeeland en het milieu verslag 1985. De vergadering is openbaar en begint met een half uur spreekrecht voor het publiek en wordt gehouden in het Provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middqlburg. Het (half)verharde oppervlak zou moeten worden verwijderd. Daar na zou er een aantrekkelijk gras- en duinachtig landschap kunnen worden aangelegd. Het algemeen bestuur van de stuurgroep Oosterschelde heeft voorgesteld de geleverde ideeën te aanvaarden en te gebruiken ter toetsing van toekomstige plan nen. De uitgaven van de provincie voor het onderwijs zijn niet zo groot. Dat is ook logisch: het onderwijs wordt bekostigd uit de kas van het rijk. De grootste post is 90.00G, bestemd voor het Zeeuwse studiefonds. Gedepu teerde Staten stellen Provinciale Staten nieuwe voorstellen in het vooruitzicht, aangezien er waar schijnlijk meer geld nodig is voor dit fonds. Ook wordt ruim een halve ton uit getrokken voor het werk van de provinciale onderwijsraad. Het beleidsonderdeel "Educatief en sociaal-cultureel werk" omvat de subsidiëring aan het opbouw werk, vormings- en ontwikke lingswerk, het jeugdwerk, sport, emancipatie, het bibliotheekwerk en het vrijwilligerswerk. In totaal wordt hiervoor ƒ15,6 miljoen uitgegeven. Het meeste geld gaat naar het bibliotheekwerk: ƒ12,2 mil joen. Hiervan is 5,6 miljoen begroot wegens het aandeel van de provincie in de gemeen schappelijke regeling (samen met Middelburg) Zeeuwse bi bliotheek en nog eens bijna 3 miljoen aan kapitaalslasten van de nieuwbouw. Verder wordt 3,3 miljoen uitgetrokken voor de Provinciale bibliotheekcen trale, de organisatie die de plaatselijke bibliotheken in Zeeland en de bibliobussen "bevoorraad". Er komt overi gens nogal wat "bibliotheek- geld" van het rijk terug: ƒ6,3 miljoen. In het opbouwwerk subsidieert de provincie vier instellingen die een zg. steunfunctie op het gebied van het maatschappelijk active- ringswerk uitoefenen (Katholiek Maatschappelijk activeringswerk. Diaconale commissie NH-kerk, Gereformeerd sociaal centrum en Humanitas), in totaal met 470.000,-. Onder "vormings- en ontwikke lingswerk" wordt een bedrag ge raamd van ruim ƒ1.3 miljoen. Hiervan gaat 680.000,— naar het "provinciaal steunpunt", waar stimulerend, coördinerend en adviserend wordt gewerkt voor geheel Zeeland. Een bedrag van 270.000,— is verder o.a. bes temd voor de vormingsinterna ten, ruim een ton voor de Zeeuw se vrouwenraad en 75.000,— voor de ontwikkeling van educa tieve centra bestemd voor vor mingswerk onder volwassenen. Dit geld zal worden uitgegeven in nauw overleg met gemeenten. Het jeugdwerk staat te boek voor ƒ1,2 miljoen. Het uitga venpatroon is gebaseerd op de - overigens nog niet door de sta ten aangenomen - nota provin ciaal jeugdbeleid. Onder jeugdbeleid wordt ver staan het geheel aan werk en voorzieningen die zijn gericht op de geestelijke, sociale, crea tieve en recreatieve ontwikke ling van jongeren in de leeftijd van 0 t/m 25 jaar. Ook speel tuinwerk, kindervakantiewerk, club- en buurthuiswerk en kin deropvang worden hiertoe ge rekend. Voor het Zeeuws service- en in formatiebureau is ruim 250 000,— beschikbaar, voor de Zeeuwse organisatie ter on dersteuning van het sociaal cultu reel werk een ongeveer gelijk be drag en voor de verschillende overkoepelende jeugdorganisa ties in Zeeland bedragen die va riëren tussen enkele tienduizen den guldens tot bijna twee ton. Andere subsidieposten binnen het educatief en sociaal-cultureel werk zijn sport (ƒ178.000,—), emancipatie 55.000,—) en vrijwilligerswerk 1 50.000,—). Voor het eerst omvat het deelpro gramma kunst en cultuurbehoud het gehele terrein van de kunst (professionele kunst, amateuristi sche kunst en kunstzinnige vor ming). Voor tentoonstellingen die van provinciaal belang kunnen wor den geacht is ruim 90.000,— ter beschikking. Dit kunnen ten toonstellingen zijn op allerlei ge bieden van het deelprogramma. Voor podiumkunsten is ruim 1 miljoen uitgetrokken. Daarvan gaat drie ton naar de Stichting Theaterbureau "Uit in Zee land". Een bedrag van 180.000,— is bestemd voor evenementen van provinciaal belang (jazz- en popfestivals, passion- en symhonische uit voeringen). Een zelfde bedrag gaat naar bijzondere evene menten en experimenten. Ook worden uit deze post subsidies gègeven aan Zeeuwse groepen als Flup en Ju-bedrijf en theater Dodd en aan waardevolle thea ter- en dansvoorstellingen die (nog) geen groot kijkerspubliek trekken. Een bedrag van 365.000,— gaat naar grensverleggende en vernieuwende kunstactiviteiten, zoals het Festival Nieuwe Muziek - dat overigens een evaluatie wacht - en de Forum-manifestatie. Onder "beeldende kunst en bouwkunst" wordt ruim een ton uitgetrokken voor het kunst-uit leencentrum, dat is gevestigd in de Kuiperspoort in Middelburg en dat op dit moment een flinke groei doormaakt. Voor eigen kunstaankopen reser veert de provincie een bedrag van bijna anderhalve ton. Verder is 50.000,— beschikbaar ter sti mulering van kunstaankopen door particulieren en bedrijven. Onder "kunstzinnige vorming' worden de uitgaven geraamd ten behoeve van het provinciale steunpunt (ruim 1 miljoen) en diverse activiteiten (anderhalve ton). De sector "amateuristische kunstbeoefening" (in totaal goed voor 380.000,—) omvat een breed scala van subsidies: muziek evenementen met medewerking van beroepskrachten; kosten van het aantrekken van beroepsdiri genten; orkestbegeleiding van koren; het Zeeuws jeugdorkest; het Zeeuws orkest; amateurtoneel etc. Onder het hoofdstuk cultuurbe houd worden de uitgaven ge raamd voor de Zeeuwse Mu seumstichting (ruim vijf ton), monumentenzorg (bijna acht ton) en archeologie en ge schiedschrijving Zeeland Twee de Wereldoorlog (ruim twee ton). Nieuw is een post onder monumentenzorg van 20.000,— «oor "draaipre- mies", d w z. een subsidiemo gelijkheid voor molenaars die hun molen draaiende houden. Het totaalbedrag van het deel programma kunst- en cultuur behoud is ƒ4,6 miljoen. Ver wacht wordt dat aan verschil lende bijdragen (voornamelijk van het rijk) 1,28 miljoen "te rugkomt". De realisatie van het project Zee land Hiswa 1986 begint vormen te krijgen. Tijdens de presentatie vorige week in Motel Goes werd enthousiast op de plannen gerea geerd: ruim 700 m2 standruimte is nu "verkocht". De totale op pervlakte van de Zeeland-stand zal minimaal 1000 m2 bedragen. De exposanten komen uit alle ge ledingen van het Zeeuwse recrea tieve en toeristische gebeuren: botenbouw, botenverkoop, bo tenverhuur, zeil- en surfscholen, recreatiecentra, jachthavens, zeil makerijen, mastenbouwers, le veranciers van watersportartike len, makelarij, provinciale VVV, de sector visserij, gemeenten en andere overheidsinstellingen enz. Ontwerper G. Dorent uit Laren heeft het Zeeuwse concept vorm gegeven. Centraal idee is Zeeland te presenteren als een waterland met legio toeristische mogelijkhe den, ook in "het achterland" met zijn polders, monumentale steden en sfeervolle dorpen. Een aparte schijnwerper wordt gezet op technologische hoogstandjes op waterbouwkundig gebied. Zeeuwse bedrijven en organisa ties die nog mee willen doen heb ben de tijd tot en met 14 novem ber a.s. Op deze datum zal het HISWA-ontwerp nogmaals wor den gepresenteerd in de schouw burg van Middelburg (tijdens de Zeeuwse infomarkt voor recreatie en toerisme, op de stand van de provincie Zeeland). Geïnteresseerden kunnen voor die tijd ook kontakt opnemen met de projectleider van de Zeeland- HISWA-presentatie.de heer P.W.I. Klip, provinciale griffie, telefoon 01180-31391. m Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Dè aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en ove rige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 7 november 1985 tot en met 20 novem ber 1985 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 uur en van 13.30- 15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdag avond telefonisch afspreken: 01184-87204); op het Bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 20 november 1985, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden in gesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoee redelijkerwijs niet in staat te zijn ge weest, kunnen tot en met 20 november 1985 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan eventueel een verzoek wor den ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Tevens is op 5 juli 1985 op grond van de Kernenergiewet vergunning gevraagd aan de Ministers van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en van Sociale Za ken en Werkgelegenheid voor het voorhanden hebben, toepassen en zich ontdoen van radioactieve stoffen. Voor deze aanvraag en ontwerp-vergunning wordt dezelfde procedure als hierboven omschreven toegepast. Deze aanvraag en ontwerp-vergunning en de daarbij behorende stukken liggen, behalve op bovengenoemde plaatsen, ter inzage op het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Mileubeheer, directie Stralenbescherming, dr. Van der Stamstraat 2 te Leidschendam (gebouw A, kamer 613) op werkdagen van 9-12 en van 14-17 uur. Desgewenst kan een mondelinge toelichting op deze stukken worden verkregen bij de directie Stralenbescherming van bovengenoemd ministerie (tel.: 070-209367, tst. 2623). Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-vergunning kunnen tot en met 20 november 1985 schriftelijk worden ingebracht. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan de Ministers van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mileubeheer en van Sociale Za ken en Werkgelegenheid, doch te worden gezonden aan Gedeputeerde Staten van Zee land, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 Nieuwe Burg 25 Middelburg, 01 180-34252 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. op 19-12-1585 Robert Dudley graaf van Leicester in Vlissingen, vanwaaruit hij later verder zou trekken naar Dordrecht. Leicester kwam hier als directe hulp van Elisabeth. Tevens werd Leicester verwelkomd door Prins iVlaurits. Deze was immers erfheer van Vlissingen en uit hoofde daarvan had hij ook zijn toestemming moeten betuigen met het in pand geven van de stad. Tenslotte zou ook dit avontuur met Leicester mislukken waar door de weg vrij kwam tot de stichting, zou je kunnen zeggen, van de Republiek der Zeven Ve renigde Nederlanden. Doch nu terug naar Vlissingen. Welke konsekwenties had deze gedwon gen legering van Engelse solda ten? Naast verscherpte maatrege len ten opzichte van vreemdelin gen. vaardigde Leicester ook een verbod uit tot het drijven van handel met de vijand. Dit laatste was, economisch gezien, geen beste beurt van hem. Want daar verdiende men in die tijd een he leboel aan om de eigen oorlog weer van te kunnen bekostigen. Een ander punt was, dat afges proken was dat het Engelse gar nizoen een eigen kerkgebouw in Vlissingen zou krijgen. Doch dit hoefden niet alleen de Vlissingers te betalen. Elk gewest zou daar aan bijdragen omdat Vlissingen uiteindelijk pandstad was voor het welzijn van alle gewesten. Na heel wat perikelen t.a.v. de financie ring was de Engelse kerk na bijna acht jaar gereed: in 1593. Deze kerk heeft gestaan aan de huidige Kleine Kerkstraat, achter de er ven van de bebouwing aan de Stenen Beer. Pas in 1616 werd, door toedoen van Johan van 01- denbarneyeld, het pandschap op geheven. Een aanzienlijke som werd door de Staten-Generaal aan Engeland als schadeloosstel ling betaald. Uit Vlissingen vertrok echter niet meer de hele toenmalige Engelse kolonie. Een deel was zo ingebur gerd dat men hier liever bleef wo nen. Aan ruim dertig jaar pand schap was echter een eind geko men. "Ontbloting"standbeeld M.Ade Ruyter door Z.MKoning Willem II op 25-8-1841 te Vlissingen op het De Ruyterplein. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft bij hen op 5 juli 1985 een aanvraag om vergun ning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van een chemi sche fabriek op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nos. 526, 559, 576 en 609. Het betreft de tussenopslag van calcinaat g/komstig uit de ontzinkingsinstallatie. Aankomst Leicester te Vlissingen dec. 1585. Doch de opstandige gewesten moesten alles aan haar terugbeta len zodra er vrede was. Als zeker- heidsstelling moesten Den Briel, Rammekens en Vlissingen aan haar in pand gegeven worden tot dat alles terugbetaald zou zijn. Op 29 oktober 1585 kwam Philips Sydney, de nieuwe gouverneur van Vlissingen in deze stad aan. Deze verwelkomde op zijn beurt Gisteren was het precies vierhon derd jaar geleden dat Vlissingen tijdelijk een Engels garnizoen binnen de stadswallen kreeg. Vlissingen werd op 29 oktober 1585 samen met Rammekens en Den Briel tijdelijk in pand gege ven aan koningin Elisabeth I van Engeland. Om te begrijpen waarom dat ge beurde moeten we eerst iets dui delijk maken over de situatie daaraan voorafgaande. Met an dere woorden wat was er precies aan de hand? Ongetwijfeld is bij de meesten nog wel bekend dat in 1555 Karei V als Heer der Nederlanden afstand deed ten behoeve van zijn zoon Filips II. Deze was een wat moei lijk persoon o.a. ten gevolge van zijn karakter. Zijn regeringsperio de is een wat ongelukkig tijdperk, niet in het minst omdat hij moei lijk tot besluiten kon komen. Ook voelde hij zich nauwelijks betrok ken bij de Nederlanden, het land waarvan hij de taal niet sprak. Vooral was de betrokkenheid ver te zoeken toen hij eenmaal in het verre' Spanje zat. Door dit alles en door zijn, hier moeilijk te begrij pen beslissingen groeide de aver sie althans in de Noordelijke Ne derlanden tegen hem en zijn ver trouwelingen. Dit alles zou leiden tot de Acte van Verlatinge in 1581. Daarin werd vastgesteld dat het volk er niet is ten behoeve van de vorst, maar dat de vorst tot taak heeft zijn onderdanen te beschermen en hun vrijheden te bewaren. Ge beurde dit niet dan hadden de la gere overheden, de Staten, het recht om de vorst de gehoor zaamheid op te zeggen. Dit verzetsrecht der lagere magis traten was door Calvijn al gepre dikt. In elk gewest waren de Staten de baas. Alle gewesten gezamenlijk vergaderden over bepaalde zaken via de Staten-Generaal. Met an dere woorden er was sprake van een soort Statenbond met als hoogste souverein de Landsheer. Toen die weggevallen was ging men op zoek naar een "plaatsver vanger" die tevens kon helpen in de strijd tegen Spanje. Allereerst kwam men bij Frans van Anjou, broer van de Franse koning. Men hoopte via hem hulp te krijgen van Frankrijk in de strijd tegen Spanje. Dit mislukte. Vervolgens vatte men het plan op om Willem van Oranje bepaalde volmachten te geven, doch hij werd vermoord. Tenslotte zocht men het heil bij de koningin van Engeland. Zij wilde (durfde) niet openlijk de souvereiniteit te aan vaarden uit vrees voor repressail- les van de kant van Spanje. Doch uiteindelijk stemde ze er mee in dat er door haar indirekte steun verleend werd. Er werd een over eenkomst opgemaakt tussen de Staten-Generaal en de koningin van Engeland waarbij bepaald werd dat: Elisabeth 5000 voetk nechten en 1000 ruiters zou zen den onder een bekwaam persoon. Deze troepen zouden door de ko ningin betaald worden zolang de oorlog duurde. DOOR CHRIST PETERS

de Vlissinger | 1985 | | pagina 9