V57 4rr Smartlappen festival Diabetes Mellitus: "Honingzoete doorstroming" Kinderpostzegels 'The Flushing Falcons' American football op Zeeuwse bodem HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN QEtyLlSSINGER Vrouw staat centraal in expositie van Jürgen Görg Zanger Piet Veerman van The Cats treedt op Topverkopen voor Unicef Suiker Oud Tabletten Genoeg vragen 89. helpt U beslissen over Uw huis BRILLEN KONTAKTLENZEN de Woensdag 6 november 1985 oplage 22 700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44.400. uitgave provin ciale zeeuwse courant b v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60 stfeus.18, 4380. aa vlissmgen. 01184-15144, privé w melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54. Smartlappen. Vocale uitingen van intense vreugde, diepe ellende, kommer en kwel. Een lied zingen -alleen of samen- over alle onder werpen van het leven. Relatie, al dan niet mislukt, liefde, trouw en ontrouw, geluk, ondergang, ja- louzie. Lachen en huilen. Van die dingen dus. Het staat allemaal te gebeuren tijdens het eerste Zeeuwse vrouwen smartlappen festival. dat zaterdag in "*t Pand' aan de Kerksteeg in Middelburg vanaf vier uur 's middags wordt gehouden. Het smartlappenfesti val is bedoeld voor alle geïnteres seerde en nieuwsgierige Zeeuwse vrouwen, die hun levenslied' wel eens aan een ander willen laten horen. Tussen de smartlappen door, is er een optreden van de toneelgroep 'Walg' en accordeo- niste Ellen. Het festival wordt be sloten met een prijsuitreiking, die even alternatief is als de prijzen zelf. DEZE WEEK IN RUR en de tv-pro- gramma's voor de ko mende week. Diabetes Mellitus, 240.000 mensen lijden er aan; Bijoux 45 jaar in Lederwaren. Korte informatie voor wie wil weten wat er al lemaal op Walcheren staat te gebeuren. Rubrieken: Zaek'n bin zaek 'n, films, podium en exposities. Galerie Montparnasse in de Rei gerstraat in Middelburg opent vrijdagavond een nieuwe exposi tie. Van de Duitse kunstenaar Jürgen Görg worden etsen, litho's en aquarellen tentoongesteld. De expositie laat voornamelijk litho's van Görg zien. Een paar etsen en aquarellen completeren de tentoonstelling. Sommige van de werken vormen een geheel; de meesten echter staan op zich. Jür gen Görg heeft internationale be kendheid door z'n tekeningen, olieverfschilderijen, etsen, aqua rellen en voornamelijk door zijn litho's. Hij heeft exposities gehad in onder andere Parijs, New York en Tokyo. De schilder past goed binnen de stijl waarmee galerie Montparnasse regelmatig expo seert. Hij is een begaafde tekenaar en hanteert een doorzichtige, fra- 'giele stijl. Zijn kleuren zijn terug houdend. De vrouw staat, in de expositie overheersend, centraal. Jürgen Görg schildert hoofdzake lijk het menselijk lichaam (veel vrouwen). Ze zijn meestal naakt, jong, slank en mooi. De taal van het lichaam en de erotische uit straling zijn kenmerkend. De be wegingen en de gebaren die de fi guren maken zijn vrij en los; dansachtig als een eerste aktie na rust. De ruimte om de mensen heen is niet van groot belang. De houding is niet gebonden aan het interieur; de mens is het belang rijkste. In zijn werk overheersen de beige tinten. Geen duidelijk realistische beelden, daar vage vormen in de ruimte. Alle werken hebben een titel die duidelijk iets bedoelen en weergeven: mense lijke ontmoetingen, ontwikkelin gen en situaties zoals bijvoor beeld: "Incognito", "Ver- bindung" en "Walk out". De expositie wordt vrijdag acht november geopend tussen 19.00 uur en 22.00 uur en is te bezichti gen tot 14 december. Galerie Montparnasse is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 uur tot 17.00 uur. Het hormoon insuline is te vergelijken met een portier: deze opent de deur van de lichaamscel, zodat de glucose (brandstof) de cel kan binnengaan. Het toedienen van Insuline via een injectie "Diabetes (suikerziekte) laat je nooit meer los. De wetenschap is er nog steeds niet in geslaagd deze ongeneeslijke volksziekte uit te bannen. Iedereen kan suikerziekte" krijgen, van jong tot oud. De wetenschap heeft al veel bereikt, maar vragen blijven er genoeg. "Zo luidt de tekst van een advertentie van het Diabetes Fonds Nederland, in het kader van de nationale collecte, die deze week gehouden wordt. Vrijdagavond 8 november treedt Piet Veerman op in Het Karrewiel te Koudekerke. En veel fans van deze zanger die vele jaren het ge zicht van de befaamde Volen- damse Cats bepaalde - en nóg be paalt - zal daar een plezier mee worden gedaan. Ook op Walche ren en De Bevelandcn is er na melijk veel aanhang. Sinds 1983 treedt Piet Veerman ook solo op. Het maken van sfeer staat daarbij voorop. En natuurlijk wordt er ruimte gelaten voor de nodige nostalgie. Want in combinatie met The Cats werden er uiteindelijk maar liefst zo'n 20 gouden LP's gemaakt. Het optreden van Piet Veerman in Het Karrewiel begint kort na middernacht zaterdag. Diabetes is een stofwisselings ziekte. Ons dagelijks voedsel be staat in grote lijnen uit eiwitten, vetten, koolhydraten, vitamines, mineralen en water. Al deze voe dingsstoffen worden op de een of andere wijze 'verwerkt' en komen het lichaam ten goede. De kool hydraten worden in de maag en darmen verteerd en worden voor een groot gedeelte in de vorm van glucose in het bloed opgenomen. De glucose (suiker) wordt in de lichaamscellen verbrand, waar door warmte en energie vrijkomt. Bij dit verbrandingsproces is het hormoon insuline een noodzake lijk hulpmiddel. Als er geen insu line is, of als de hoeveelheid insu line onvoldoende is, blijft de glu cose in het bloed en verlaat uit eindelijk via de urine het lichaam. Op zo'n moment heeft de diabeet suiker in zijn of haar urine. Dia betes-, suikerziekte dus,' die niet behandeld wordt, is dodelijk. De glucose wordt immers niet benut, maar verlaat werkeloos het li chaam. Diabeten kunnen wel worden behandeld met insuline, tabletten, een dieet, of een com binatie van dieet plus insuline of tabletten. Diabeten zijn niet meer - zoals vroeger ten dode opge schreven. Diabetes mellitus, zoals suiker ziekte officieel heet, is al zo oud als de weg naar Rome. Al in het begin van onze jaartelling was er een ziekte bekend, waarvan het opvallendste verschijnsel was dat de patiënt veel moest plassen. "De urinevloed is onstuitbaar", zei Areataeus van Cappadocië 100 jaar na christus. Hij noemde de ziekte Diabetes. Diabetes bete kent doorstroming. In dit geval de doorstroming van urine. In de ze ventiende eeuw werd de urine van een diabeet voor het eerst echt onderzocht. Thomas Willis proef de dat urine 'zoet als honing' smaakte. Vanaf dat ogenblik wordt gesproken over 'diabetes mellitus': honingzoete doorstro ming. Aan het einde van de vorige eeuw werd min of meer bij toeval ontdekt, dat suikerziekte iets te maken had met de alvleesklier. Van Mering en Minowski verwij derden bij een hond de alvlees klier, waardoor de hond last kreeg van een overvloedige, zoete urine. Paul Langerhans ontdekte in die zelfde tijd, dat er zich in de al vleesklier een soort eilandjes be vonden, die dan ook prompt de eilandjes van Langerhans werden genoemd. Pas later bleek dat in die eilandjes het hormoon 'Insuli ne' werd geproduceerd. De grote doorbraak kwam echter in 1921, toen de Canadezen Banting en Best er in slaagden insuline uit een alvleesklier te halen. Deze insuli ne werd ingespoten bij een hond met diabetes, waarna de ver schijnselen ophielden. Vanaf dat moment konden ook mensen met diabetes door het inspuiten van insuline worden behandeld. In de vijftiger jaren kwamen de tabletten op de markt, die in staat waren een wat 'luie' alvleesklier te stimuleren tot een grotere insuline productie. Insuline en tabletten zijn echter niet een echte oplos sing voor het diabetes-probleem. De ziekte blijft bestaan, alleen de symptomen worden bestreden. Juist omdat diabetes zo'n inge wikkelde en veelomvattende ziekte is, is goede voorlichting van wezenlijk belang" meent de voor lichter van het Diabetes Fonds Nederland, Guus Hersbschleb. Kaarten zijn in vóórverkoop en op de avond zelf verkrijgbaar. Ze kosten tien gulden. De kinderpostzegels van 1985 zijn postzegel is dat te zien. De af- vanaf woensdag weer overal in beeldingen hebben de driehoeki- Nederland te koop. ge vorm van een verkeersbord en Kinderen zijn een kwetsbare laten zien hoe kinderen door het groep in ons drukke, moderne verkeer in de knel komen, verkeer. Daar wordt door de Kin derpostzegelactie extra aandacht De postzegels zijn, evenals de voor gevraagd onder het motto wenskaarten, tot 1 januari 1986 in 'denk aan mij'. Ook op de kinder- ieder postkantoor te koop. Mede door de aandacht die Vero nica-sport er de laatste tijd aan gaf, zit American Football stevig in de lift en maakt een stormach tige ontwikkeling door. Momen teel zijn er in Nederland zon'n veertig verenigingen die Ameri can Football in competitiever band spelen. Zeeland is helaas nog niet zo ver, maar als het aan de leden van 'The Flushing Fal cons' lag, stonden ze morgen al op het veld om de eerste wedstrijd te spelen. 'The Flushing Falcons' is niet al leen een vrij jonge vereniging, maar tevens de eerste Zeeuwse club die American Football beoe fent. „American Football heeft niets met 'gewoon' voetbal te ma ken", stelt de secretaris van de twintig leden tellende club. Ger- win van de Velde. „De enige overeenkomst is misschien dat er punten gescoord kunnen worden, maar dat is dan ook alles". Het voornaamste doel bij deze sport is terreinwinst. Elk team, bestaande uit elf spelers, moet in vier beurten (downs) proberen de bal tien yards naar voren te krij gen. Lukt dat niet, dan heeft de tegenpartij de kans om hetzelfde te proberen. Tussen de 'downs' door is er telkens een pauze van dertig seconden, In die tijd geeft de coach aanwijzingen wat de te voléen tactiek is. Er wordt dan een code afgesproken, bijvoorbeeld 'play 125'. en dat bepaalt het spel voor de komende periode. „Dat betekent natuurlijk wel. dat iedere speler een aantal codes uit zijn hoofd moet kennen", meent Gerwen. „Aan individualisten hebben wij dan ook nauwelijks iets. Het is bij American Football ondenkbaar, dat zoals bij voetbal een keeper een punt scoort. Iedereen heeft bij deze sport een vaste, afgebakende taak. De een vangt, de ander blokkeert en ga zo maar door. Alles valt of staat dus als het ware met de teamgeest. Als je niet als team speelt, dan verlies je onherroepelijk" Ho.ewel er slechts elf spelers per team (aanvallers of verdedigers) in het veld staan, doen er veel meer aan de wedstrijd mee. Er mag onbeperkt gewisseld worden. Dat betekent, dat als er verdedigd moet worden in plaats van aange vallen, soms een compleet nieuwe ploeq het veld op draaft. „Blessures komen sporadisch voor" stelt Gerwen. „De spelers mogen dan lijken op aangeklede klerenkasten, maar daar zit na tuurlijk tien kilo aan beschermend materiaal onder de kleding. Schouderbeschermers, heupbe schermers, gezichtsbeschermers enfin noem maar op. Dat is dan niet bedoeld om er 'maar op los te rammen', maar voornamelijk als preventie. Grof spel is het beslist niet! Bovendien, een overtreding levert niets op. Alleen maar een straf- punt en daar speel je natuurlijk niet voor. Elke overtreding wordt direct afgestraft door een van de (soms) zes scheidsrechters". Tij- drekken, door de bal 'uit' te schoppen is eveneens uit den bo ze. De tijd wordt stopgezet. Zo V \SV^G kan het dus gebeuren, dat een wedstrijd die normaal gesproken een uur duurt, enorm uit kan lo pen. Ook het show-element speelt een rol. Cheer-girls en muziek vullen de pauzes op. 'In Amerika, en sinds kort ook in Nederland' is dit een compleet feest," weet Ger wen. Voorlopig zijn de spelers van 'The Flushing Falcons' nog niet zo ver. "Aangetoond is, dat diabeten die meer. over hun ziekte weten, zich gezonder voelen en minder vaak in het ziekenhuis belanden in verband met een 'ontregeling'". Suikerziekte kan tal van nare ge volgen hebben, zoals blindheid, aantasting van de bloedvaten, en hel zenuwstelsel, beschadiging van de nieren en een verhoogd ri sico voor hartziekten. Hoewel de wetenschap al tal van successen heeft geboekt, zijn er nog vragen genoeg. Vragen over de oorzaken, over erfelijkheid, over diabetes en zwangerschap, over het voorkomen van compli caties, transplantaties over betere behandelingstechnieken etc. Ondanks die successen en het on derzoek. is Diabetes ook in 1985 nog altijd een ongeneeslijke aan doening, waaraan naar schatting 240.000 Nederlanders lijden. Er wordt nog steeds druk getraind op een braakliggend terrein bij het winkelcentrum 'de Welsinge' in Middelburg. Een voorlopige toezegging voor een 'eigen terrein' in Vlissingen is al binnen maar de definitieve beslissing valt pas morgen. Het veld moet dan nog aangepast worden het is langer en smaller dan een voetbalveld maar desnoods doen de leden dal zelf, zo wordt verzekerd. Kleding en uitrusting hebben de spelers al, daar heeft Roxan in Middelburg voor gezorgd. Het wachten is nu op de Gemeente Vlissingen. En als dan de Flushing Falcons een eigen veld hebben, zal het niet lang duren, of de eer ste wedstrijd American Football zal op Zeeuwse bodem plaats vinden. Wie meer wil weten over deze tak van sport: 01184-14554 of 01180-33850 C UNIEKE AANBIEDING pan.20 cm.-3 liter (normale prjjs11,95) SERVICE KWALITEIT GARANTIE 1ANGE OELETSO MIDDELBURG 01180 13221 Letzer Ventevogel Makelaardij bv Lid NVM Dtr«cii« Duunsema Badhuisstraat ?1 Talafoon 01184 - 19192 Postbus SIS1 4380 KO Vouingen waar FRANK THIELEN OPTIEK kanaalstr. óO 4388 BP oost-souburg Twee "Walcherse onderwijsinstel lingen hebben de kaartverkoop campagne ten bate van Unicef een geweldige opsteker bezorgd. De Christelijke scholengemeenschap 'De Waayenburg' bracht een groep jonge kaartverkopers in het veld, wier actie werd afgesloten met een opbrengst van 1624 gul den. De leerlingen brachten bovendien diverse andere Uni- cef-artikelen aan de man. De rijksscholengemeenschap 'Schel- demond' in Vlissingen liet een score van 2198 gulden voor zich afdrukken. Het regionaal Unicef- comité Walcheren noemt deze re sultaten een veelbelovend begin van het verkoopseizoen 1985/1986. i

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1