informatiepagina van de gemeente vlissingen II o 1/ Het takenpakket van de GSD Monument Marnix van St. Aldegonde weer inoudeluister De eenmalige uitkering '85 r Herdenking bevrijding Vlissingen I Bladeren vegen Moedertje natuur doet veel Bungalowbouw aan Paauwenburgweg Een Amsterdammer in Vlissingen Wat ligt ter inzage? Opgeruimd staat netjes En de glasbak werkt zeven dagen in de week. DEVLISSINGER Woensdag 30 oktober 1985 Ter inzage Restauratie 15 november Kunst te kust en te keur Bouwaanvragen Verkeer Ook Sinterklaas inkopen doen? Zondag 3 november Deelnemers gevraagd Commissies vergaderen Verkeer voorbereidingsbesluit Glas, hup in de glasbak Even bijpraten met wethouder Bruinooge Culturele Raad Belangstelling? Perspectieven Welzijnsprogramma Van Dishoeckhuis DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Duizenden Vlissingers hebben met de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) te maken. Met name voor hen en mogelijke toekomstige cliënten zal in dit artikel worden ingegaan op de doelstelling èn het takenpakket van de GSD. Als bron heeft daarbij gediend de beleidsnotitie, zoals die een maand geleden is vastgesteld door de gemeenteraad. Deze notitie vormt in feite het kader, waarbinnen de GSD werkt of werken gaat. Voor de cliënten kan deze notitie daarom ook van belang zijn, omdat er globaal zowel hun rechten als plichten in worden omschreven. De doelstelling, basis voor het werk van de GSD, staat in de notitie als volgt vermeld: "Dienstverlenend orgaan in het kader van financiële hulpverle ning - en maatschappelijke dienstverlening ten behoeve van die ingezetenen, die daar toe een beroep op de dienst doen/kunnen doen en voor zo ver een en ander niet aan an dere organen is opgedragen c.q. voorbehouden". Een lange zin, waaruit echter niet direct de verschillende taken van de GSD duidelijk worden. Taken, die ook weer uitgesplitst zouden kunnen worden in de werk zaamheden die ze met zich meebrengen. Dat zijn er teveel om die hier in een kort bestek te noemen. Bovendien wijzigen ze zoals cliënten regelmatig ondervinden - nogal eens. Vandaar dat hier wordt vol staan met een omschrijving in grote lijnen van het GSD-ta- kenpakket. In de door de raad vastgestelde notitie staat dat zo: 1de behandeling van financië le aanvragen krachtens de Al gemene Bijstandswet, de Rijks groepsregelingen, de Beelden de Kunstenaarsregeling en de Wet Werkloosheidsvoorziening volgens de wettelijke mogelijk heden en de landelijke normen; 2. de begeleiding van cliënten tijdens en soms ook na de aan- vraagbehandeling; dit houdt te vens in nagaan of er sprake is van psycho-sociale problemen Jatstraat (foto Johan Murre en bevorderen dat de cliënt zelf een oplossing vindt, dan wel verwezen wordt naar een ges pecialiseerde instelling; 3. het verzamelen van informa tie over de aard en de omstan digheden van de financiële aanvragen en in aansluiting daarop signalering aangaande de situatie van probleemgroe pen en probleem-situaties (in regio, stad, wijk of buurt) in verband met het plaatselijke' welzijnsbeleid, in het bijzonder met het oog op kansarme groe pen en lagere inkomensgroe pen; 4. het signaleren en stimuleren van projecten die gericht zijn op het verbeteren van de maat schappelijke situatie van pro bleemgroepen; 5. schuldbemiddeling en inko- mensbeheer. Dit pakket blijft de komende tijd ongewijzigd. Zoals burgemees ter en wethouders in hun notitie aangeven en zoals door de raad is onderschreven - is dit het minste waarop de doelgroepen van de GSD recht hebben. Misschien bent u ook geïnte resseerd in wat er verder in de beleidsnotitie voor de Ge meentelijke Sociale Dienst staat. U kunt deze dan komen inzien bij het Stafbureau voor lichting en inspraak in het stadhuis of bij GSD zelf. Philips van Marnix, heer van St. Aldegonde (1540-1598) was een zeer veelzijdig man. In deze edelman waren functies verenigd als die van diplomaat, veldheer, burgemeester (van Antwerpen, van 1583 tot en met 1585), geleerde, bijbelvertaler en psalmberijmer. Hij was een van de steunpilaren van Prins Willem van Oranje en wordt ook wel genoemd als de maker van het Wilhelmus. Deze Marnix van St. Aldegonde heeft zo'n negen jaar in West- Souburg gewoond. Er is in deze kern dan ook nog heel wat, dat aan de edelman herinnert. Het Marnixplein bijvoorbeeld, maar ook de Marnixschool. En, voor velen waarschijnlijk minder be kend, het monument op de be graafplaats van West-Souburg. Dat gedenkteken werd in 1872 aan de toenmalige gemeente Oost-en West-Souburg ge schonken door de Geuzenbond uit Antwerpen. Het opschrift herinnert daar nog aan: "Ant werpenaren togen door Zee land en richten deze grafzuil op ter ere van hunnen grootten burgemeester. 3 September 1872". En, op de voorzijde: 'Aan Marnix-Repos Ailleurs'. (Het laatste was de wapen spreuk van St. Aldegonde en betekent, letterlijk vertaald, 'rust elders'). Nu was in de loop der tijd - door invloed van weer en wind - het van relatief zacht kalksteen ge maakte monument nogal ver weerd. Het uitgehouwen wapen van Marnix van St. Aldegonde en de teksten waren daardoor vervaagd en vrijwel onherken baar geworden. Bovendien wa ren ornamenten - zoals de ste nen krans - verdwenen. Waren. Want in opdracht van de ge meente Vlissingen heeft een ambachtsman van een Middel burgse steenhouwerij het ge hele monument weer opnieuw uitgehouwen en daarmee in oude luister hersteld. Een Sou- burgs aannemersbedrijf zorgde voor een nieuwe bestrating eromheen. Voor deze algehele restauratie stelde de gemeen teraad begin dit jaar een krediet van 21.500,— beschikbaar. Zoals in Vlissingen een stand beeld op de boulevard aan de beroemdste inwoner aller tij den - Michiel de Ruyter - herin nert, zo heeft ook Souburg weer een waardig gedenkteken voor haar beroemdste inwoner uit de geschiedenis, Philips van Marnix, heer van St. Alde gonde. Helaas is het sommigen niet bekend wie wel en wie niet in aan merking kunnen komen voor de eenmalige uitkering. Het heeft dan ook meerdere Vlissingers teleurstelling opgeleverd. Want wie vorig jaar geen eenmalige uitkering heeft gekregen, zal er ook dit jaar geen krijgen. Het is namelijk voor het eerst dat alleen zij er een kunnen aanvragen, die er vorig jaar wel een hebben gehad. Althans, als zij nog steeds op het minimum zitten. Voor zover zij bij de gemeente bekend waren, hebben die mensen van de gemeente au tomatisch het aanvraag- of in lichtingenformulier voor de eenmalige uitkering '85 gekre gen. Deze papieren werden ruim een maand geleden ver zonden. Meent u wel in aanmerking te komen, maar hebt u geen for mulier gehad? In dat geval kunt u er een ophalen bij het Admi nistratief Dienstencentrum Zeeland (ADZ) aan de Mercu- riusweg 12. Dat is de instelling die voor de gemeente de aan vragen administratief verwerkt. Hier kan men dan ook terecht met vragen over het invullen van het aanvraagformulier. Met het indienen van de aan- Momenteel liggen er vier bouwaanvragen ter inzage. De ze zijn bij burgemeester en wethouders ingediend door: - A.C. Trimpe voor de bouw van een dubbele berging en een tuinmuur bij het pand Groenewoud 46; - Woningbouwvereniging Basco voor uitbreiding van het kantoor aan de Hermes- weg 13; - J. Rijpsma voor de bouw van een garage bij het pand Nieuwe Vlissingseweg 215; - Nederlandse Spoorwegen voor de bouw van een plaatskaartenkantoor, abri's en stallingen aan de Spoorstraat in Oost-Sou burg. B. en w. zijn van plan de ge vraagde vergunningen te verle nen. Voordat ze hun definitieve beslissing nemen, liggen de bouw- en situatietekeningen echter nog tot en met 6 novem ber in het stadhuis ter inzage (Dienst Openbare Werken, tweede verdieping, kamer 207). Genoemde dag is de laatste waarop bezwaar kan worden aangetekend tegen het verle nen van de vergunning. Bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (stadhuis, begane grond, ka mer 10) liggen ter inzage enkele besluiten van b. en w. op het gebied van verkeer. Ze liggen daar tot en met 22 november. Het gaat om de besluiten: - tot plaatsing van de borden, waarmee wordt aangegeven dat het Paspoortstraat in Oost-Souburg woonerf is. - tot plaatsing van de borden, waarmee wordt aangegeven dat de volgende straten 30 km-gebied zijn: Ooster- scheldestraat, Westerschel- destraat, IJsselstraat, Rijn straat, Merwedestraat en Maasstraat. In de termijn dat deze besluiten ter inzage liggen, kan beroep worden ingesteld bij de Kroon. Het beroepschrift moet daarbij worden gericht aan Hare Ma jesteit de Koningin, maar bij de Commissaris van de Koningin worden ingediend (St. Pieter straat 42 te Middelburg). Van Ritthem tot Paauwenburg en de binnenstad, bij particu lieren en in kantoren, in slaap kamers en in gangenKor tom, op vele, vaak onverwachte plaatsen komt men ze tegen, werken uit de Vlissingse Kun stuitleen. Dat is niet zomaar, dat is omdat ze daar in 'Bree- hof' zo'n brede sortering heb ben. Waardoor er vele onver wachte mogelijkheden worden geboden voor een weer-eens- wat-anders interieur. Twee maaf per maand is dë Kunstuitleen geopend. Dat is op de eerste en op de derde dinsdag van de maand. De deuren van 'Breehof' (Bree- straat, schuin tegenover het politiebureau) zijn dan open van 14.00- tot 16.00 uur en van 19.00- tot 21.00 uur. Kijken kost er niets; 't lenen iets meer. Sinterklaas is in aantocht. Dik ke, kleurrijke folders over speelgoed hebben daar de af gelopen weken op gewezen. Net als, niet te vergeten, lekkers als chocoladeletters en specu laas in de winkels. Bij velen zal ongetwijfeld de portemonnee de komende we ken, per persoon meer of min der, vaker opengaan. Sinter klaas is in Nederland niet meer weg te denken uit het m- atschappelijke leven. In arme landen als Bangladesh ligt dat heel anders. Daar is het al een voorrecht als je onderwijs kan .en mag volgen, zoals ook de jongeren uit dat land vertelden die onlangs Vlissingen bezoch ten. Feesten als Sinterklaas zijn er dus helemaal onvoorstel baar. Misschien dat U daarom straks, als u de Goedheiligman helpt met inkopen doen, voor ieder wat minder kunt aan schaffen. Om het bedrag dat overblijft te schenken aan een instelling, die mensen helpt in landen waar het volgen van onderwijs een voorrecht voor weinigen is. Om zo te helpen het een recht voor allen te ma ken. Zoals hier. Het UCEP-pro- ject in Bangladesh is zo'n pro ject waar kansarme jongeren een opleiding krijgen die hen een kans geeft op een betere toekomst. De gemeente Vlis singen steunt deze instelling via de NOVIB. Ook u, als inwoners van Vlissingen, kunt helpen. Door geld te storten op giro 7661. Dit, ten name van het derde wereldproject gemeente Vlissingen. Het nummer is spe ciaal voor dat doel geopend, Een kleine herinnering voor hen van wie de voortuin of -gevet grenst aan de straat Of zij; in deze herfsttijd, de bladeren op de straat of stoep voor hun woning zouden willen opvegen. Want vochtige bladeren zijn glad en kunnen vervelende glijpartijen opleveren. De bladeren hoeven trouwens niet in de vuilniszak. Wie ze even door de tuingrond heenwerkt heeft er een prima (en gratis) grondverbeteraar aan vraag moet men niet lang meer wachten (tenzij het al gebeurd is). Want het zal gauw 15 no vember zijn. Dat is de dag waarop het aanvraagformulier binnen moet zijn. Alles wat later arriveert wordt niet meer in behandeling ge nomen. Men loopt dan deze koopkrachttoeslag gewoon mis. De eenmalige uitkering wordt dus ook nooit automa tisch toegekend! Deelnemers voor 'De Tuin' gezocht Ga er maar aanstaan. Moedertje natuur doet wonderlijk veel. Maar tuinieren is meer dan een bolletje of zaadje in de grond stoppen, om na een paar maanden te oogsten. De natuur moet wel een handje worden geholpen: zaaien, uitplanten, (on)kruid wieden, de plant geleiden, scheuten weghalen, geduld hebben....en dan pas de oogst binnenhalen. En er ondertussen ook nog rekening mee houden dat 't ene plantje 't andere niet verdraagt, de een wel en de ander geen volle zon mag...'t is niet allemaal zo simpel. De deelnemers aan het project 'De Tuin' opgezet door en voor werklozen - worden daarom niet zomaar het land opges tuurd. De gemeente heeft na melijk aan hen 5000 m2 ter be schikking gesteld. Het streven is deze 'lap' kostendekkend te beheren. Men probeert dat te bereiken door de verkoop van eigen produkten, die op het collectieve deel van de tuin Zondag as., 3 november, vindt de 41ste herdenking van de bevrijding van Vlissingen plaats. Dat gebeurt met een sobere plechtigheid bij het monument van de Comman do's no. 4 en bij de herden kingssteen (foto) van de 52ste Lowland Division aan de Com- mandoweg. Tijdens deze plechtigheid, die om 11.00 uur begint, zullen onder meer kransen worden gelegd door vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Bovendien heeft de Vereniging van Schotse Oud-Strijders, the Association^ Old Comrades of the King's Own Scottish Borde rers aan burgemeester drs. Th. J. Westerhout gevraagd na mens haar een krans te leggen. De burgemeester zal aan dit verzoek voldoen. Voorts zal een delegatie van het Korps Com mandotroepen uit Roosendaal de plechtigheid bijwonen en eveneens een krans leggen. Bij deze korte plechtigheid worden geen toespraken ge houden. De organiserende in stantie, het Comité Bevrijding Vlissingen, stelt de aanwezig heid van belangstellenden zeer worden verbouwd. Naast dat collectieve deel hebben de deelnemers ieder de beschik king over een eigen tuin. Col lectief of eigen, er wordt wel biologisch-dynamisch gewerkt; zonder chemische middelen dus. Voor baanlozen, die er in 'De Tuin' tegenaan willen, is er nog plaats. Iedere nieuwe deelne mer kan een cursus volgen, waarin de beginselen van het biologisch-dynamisch tuinieren wordt bijgebracht. Geen droge theorie, integendeel. Onder het motto 'de praktijk is de beste leermeester' zal men ook sa men in de tuin aan de slag gaan. Deze cursus begint volgende week dinsdag, 5 november, en omvat tien lessen. Nieuwsgierig? Kom er dan maar bij! 't Is 's morgens, van half tien tot half twaalf in het gebouw van het Vormingswerk Jong Volwassenen, Verkuijl Quakkelaarstraat 95. Nieuwe deelnemers kunnen zich aan melden bij J. Dooms van het project werkloosheid, tel. 87427. (foto Cor Schuilwerve op prijs. Het leggen van kran sen en bloemen is mogelijk. Bewoners van het Eiland en hun eventuele gasten worden verzocht zondagmorgen tus sen 11.00- en 11.30 uur zo min mogelijk met de auto, mo tor/brommer van de Comman- doweg gebruik te maken. Dit om onnodige verstoring van de herdenking te voorkomen. Burgemeester en wethouders zullen de gemeenteraad volgende maand voorstellen de bouw mogelijk te maken van zes bungalows aan de Paauwenburgweg. Dat is begin deze week per brief door de gemeente aan de omwonenden medegedeeld. Die konden enige tijd geleden reageren op de woningbouwplannen. Van die moge lijkheid is gebruik gemaakt. Na beoordeling van die reacties zijn b. en w. tot de conclusie gekomen dat het belang van de bungalowbouw groter is dan de door (een deel van) de inspre kers naar voren gebrachte (privé)belangen. Het college zal de raad nu vragen een zoge naamd voorbereidingsbesluit te nemen. Dat is een versnelde procedure. Daarbij wordt ver klaard dat een wijziging van het bestemmingsplan in voorberei ding is, nodig om de bungalows te kunnen bouwen. Dit biedt de mogelijkheid, daarop vooruitlo pend, de bouwvergunningen te verlenen. Het voorbereidingsbesluit zal eerst worden besproken tijdens vergadering van de vaste com missie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening. Die wordt gehouden om dins dag 5 november in het stadhuis (aanvang 19.30 uur). In deze openbare vergadering is er spreekrecht voor belangstel lenden. Vervolgens wordt het voorbereidingsbesluit behan- deld in de openbare vergade ring van de gemeenteraad op vrijdag 29 november (stadhuis, aanvang 14.00 uur). Zeven grote panelen, die stuk voor stuk zijn samengesteld uit schilderijen. Inkt-schilderijen op papier. Ze zijn te zien in de ge meentelijke galerie 'Bellamy 19', tot en met 20 november. De maker? Siet Zuyderland, een in Amsterdam wonend beeldend kunstenaar! Met zijn expositie levert hij een geheel eigen bijdrage aan de serie 'Omtrent Schilderkunst'. Zijn werken dragen korte titels: 'brug', 'viadukt', 'parade', 'sluizen', 'wapen' en 'gevechtsscènes'. Titels, die weinig te vragen overlaten, zoals de schilderijen worden ge kenmerkt door realisme. Een stijl die - ook als u twijfels hebt over moderne kunst - wel eens uw bezoek de moeite waard kan doen zijn. Voor dat bezoek hebt u nog zo 'n drie weken de tijd. Galerie Bellamy 19 is te vinden onder hetzelfde dak als het Stedelijk Museum. Ook de openingstijden zijn gelijk: dinsdag tot en met vrijdag van 10 OOtot 12.30 uur en 13 30- tot 1 7.00 uur Zaterdag is de galerie open van 13.00- tot 17.00 uur. Zondag en maandag zijn museum en galerie gesloten Volgende week vergaderen er twee vaste commissies van ad vies en bijstand. De leden van die voor de ruimtelijke orde ning ontmoeten elkaar dinsdag de 5de in het stadhuis. De voorzitter, wethouder A. Hoef- kens, zal daar de vergadering om 19.30 uur openen. De dag daarna, woensdag de 6de, verricht zijn collega W. Wisse dezelfde handeling, maar dan bij de commissie verkeer. Deze commissie vergadert in het politiebureau aan de Mo lenstraat; de aanvang is om 19.30 uur. Op donderdag 7 november is het de beurt aan de heer J. Hintzen om de voorzittersha mer te hanteren. Hij zal dat doen tijdens de vergadering van de Culturele Raad. Die wordt gehouden in welzijns- centrum Bachten Komme (Badhuisstraat 104) en begint om 20.00 uur. Wie een of meerdere van deze commissies wil meemaken is van harte welkom; ze zijn alle drie openbaar. Om er niet on voorbereid te verschijnen, kunt u vantevoren in de gemeente lijke informatiehoeken de stuk ken inzien, die onder meer besproken zullen worden. De invoering van het basisonder wijs heeft in Vlissingen onder meer tot gevolg gehad, dat er ver schillende kleuter-schoolgebou wen zijn vrijgekomen. Daardoor kreeg de gemeente de ruimte, let terlijk en figuurlijk, om enkele knelpunten in de huisvestingspro blematiek op te lossen. Zo zal de peuterspeelzaal De Keetschop- pertjes' binnenkort het gebouw aan de Van Raaltestraat kunnen verlaten. Het nieuwe onderkomen wordt de, heel wat passender, voormalige kleuterschool 'De Vliedberg' Bovendien zal de Ma rokkaanse Vereniging Vlissingen binnenkort intrek nemen in het vroegere gebouw van 'De Kleu- terhoek'. DeyJoegoslavische Ve reniging 'Edvard Karde/ij' gaat naar het pand van 'De Woelwa ters Beide verenigingen verlaten de Wil/em-lll-kazerne. Daardoor komt er daar weer ruimte vrij voor de speeltuinvereniging 'De Oude Stad' Zoals u waarschijnlijk wel bekend is, moet deze vereniging het huidige terrein aan de Paar denstraat verlaten, omdat de ve rontreinigde grond daarvan zal worden afgegraven. Met de 'Wil lem III' als tijdelijke huisvesting kan de vereniging in eigen omge ving activiteiten blijven ontplooien terwijl er - in goed overleg verder wordt gewerkt aan de 'invulling' van de te herbouwen accommo datie aan de Paardenstraat. Al met al een hele lijst, maar wel één die ik met genoegen aan u voorleg. Want voor de vele be trokkenen bij deze speelzaal en verenigingen gaat het om een duidelijke verbetering, die weer perspectieven biedt voor uitbouw en verdieping van activiteiten. Dat is iets wat het welzijnspeil in onze gemeente alleen maar verhoogt En dan heb ik de muziekvereniging 'Vlijt en Volharding' nog niet eens genoemd. Vorige week heeft de gemeenteraad namelijk besloten het gebouwtje van 'De Hummel- honk' in Oost-Souburg aan deze vereniging te Verkopen. De voor malige kleuterschool zal uiteraard zodanig worden geïsoleerd, dat geluidsoverlast voor omwonenden beperkt blijft Ten aanzien van de isolatie zal de gemeente overigens technisch advies en bijstand ver lenen. Wat mij de laatste tijd op wel- zijnsgebied ook nogal bezighoudt is het welzijnsprogramma. Op en kele onderdelen daarvan wil ik hier uw aandacht vestigen. De projec ten voor werklozen bijvoorbeeld. Helaas is het euvel van de grote werkloosheid nog steeds vei re van opgelost. Juist daarom vind ik het zo teleurstellend dat de rijksover heid ons, waar het gaat om sub sidiering van deze projecten in 1986, nog steeds in het onzekere laat. Burgemeester en wethou ders vinden deze projecten echter dermate belangrijk, dat zij - on danks de beperkingen van een zeer krappe begroting - geld heb ben vrijgemaakt om de nu lopende projecten door te laten gaan. Een andere vermeldenswaardige zaak vind ik, dat b. en w. in het kader van het welzijnsplan aan de raad zullen voorstellen f 11.500,- vrij te maken voor emancipatorische activiteiten. Let wel: naast de rijksbijdrage voor deze sector! Het moment, waarop het echt de finitieve besluit over het Van Dis hoeckhuis zal vallen, nadert Ik blijf het een betreurenswaardige zaak vinden dat het zo ver is moe ten komen. Met alle respect voor de initiatieven die er daarna nog genomen zijn, maar naar mijn me ning is het doek in feite al vier jaar geleden gevallen. De gemeente en provincie waren toen bereid tot forse financiële offers' maar de Rijksdienst voor de Monumenten zorg liet het afweten. Inmiddels is er met diezelfde rijksdienst over leg gaande over welke waarde volle elementen behouden dienen te worden. We zijn het er in ieder geval al over eens dat deze niet zomaar ergens opgeborgen mogen worden. Het streven is erop ge richt deze onderdelen te verwer ken in bestaande of nieuw te ont werpen bebouwing!

de Vlissinger | 1985 | | pagina 4