informatiepagina van de gemeente vlissingen o Plan woningbouw A. Dekenstraat ran ran Irani f] m r! es eb fflffl n a es T et: -U- - n - itt örmnf A in qi Opening nieuwe basisschool Pieter Louwerse De jachthaven en 'De Schorpioen' I De raad I De raadsstukken I Wandelpaden Nolle bos: géén fietspad DE VLISSINGER Woensdag 23 oktober 1985 Inspraak voor omwonenden rffl p_ r® ffl ffl ffl ffl ffl ffl ra fflffl ffl Inspraak De Schorpioen Openingsdag Feestweek Commissie Sportbelangen "Overleg, meestal tussen twee of meer personen, om een uitweg uit moeilijkheden te vinden of een keuze uit mogelijkheden te doen". Aanschaf nieuwe vuilnisauto Voorlichtings avond welzijns programma '86 Opgaven voor informatiegids 'Kijk op Vlissingen' Verkoop vroegere kleuterschool aan 'Vlijt en Volharding' Commissie communicatie beleid Even bijpraten met wethouder Adan Advertentie Aanpassing van gemeentelijke belastingen aan algemeen prijs peil Minder leegstand Niet alleen binnenstad Begroting gemeente IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL t redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. -ffl Feestweek voor kinderen en ouders Volgende week dinsdag 29 oktober zal de wethouder van onder wijs, de heer G.J.A.M. Adan, om 14.30 uur de officiële opening verrichten van het nieuwe gebouw van de openbare basisschool Pieter Louwerse aan het Oranjeplein 35 in Oost-Souburg. De offi ciële opening vormt tevens de start van een feestweek voor zowel de leerlingen en de ouders als andere belangstellenden. Er bestaan plannen voor de bouw van woningen in de Aagje Dekenstraat. De woningen zouden moeten komen op de plaats waar nu nog een aantal verkrotte woningen staat, tegenover de bushalte. Voor deze plaats is een bouwplan ontwikkeld waarop inspraak voor alle omwonenden mogelijk is. Zij zijn deze week schriftelijk uitgenodigd voor een inspraakavond over het bouwplan volgende week woensdag 30 oktober om 20.00 uur in welzijnscentrum Bachtenkomme, Badhuisstraat 104. Het bouwplan is ontwikkeld voor de Aagje Dekenstraat waar zich nu de huisnummers 11 t/m 21 bevinden. De verkrotte wo ningen die nu op deze plaats staan zijn van de gemeente en zullen moeten worden afgebro ken om plaats te maken voor nieuwbouw. Het bouwplan bes taat uit een flatblok met twee gesloten trapportalen. Het gaat om huurwoningen naar ont werp van de Vlissingse archi tect K.J. Nijboer in opdracht van bouwbedrijf P. Flipse Zn. te Koudekerke. Het plan biedt de mogelijkheid van een achteruitgang voor de bewo ners van de daarachter liggen de woningen in de Glacisstraat. Het plan ligt ter inzage bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis. Behal ve tijdens de inspraakavond kan er ook schriftelijk op het plan worden gereageerd tot 4 november as. Die reacties moeten worden gericht aan burgemeester en wethouders van Vlissingen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. Zowel de mondelinge als de schriftelijke reacties op het Burgemeester en wethouders vinden dat onderzocht moet worden of de gerenoveerde Vissershaven aan de heer H. Wesselman be schikbaar kan worden gesteld (of verhuurd) voor exploitatie als jachthaven, exclusief een eventuele ligplaats voor 'De Schor pioen'. Daarnaast wil het college het overleg met de heer Wes selman aan het eind van het eerste kwartaal 1986 hebben afge rond. Dit zijn de bijgestelde uitgang spunten, zoals die zijn opge nomen in het raadsvoorstel over de ontwikkeling van de Vissershaven. Daarin wordt de raad gevraagd deze punten te onderschrijven. Ook verzoeken b. en w. de raad hen te machti gen tot het voeren van overleg op die basis. Het voorstel zal vrijdagmiddag door de ge meenteraad worden bespro ken. Het was mei vorig jaar, toen de gemeenteraad besloot de heer H. Wesselman uit Koudekerke in de gelegenheid te stellen de Vissershaven als jachthaven te exploiteren en daartoe plannen te ontwerpen. Uit het overleg dat sindsdien tussen hem en de gemeente is gevoerd, kwamen echter diverse problemen naar voren. Zo blijkt om financiële redenen een tijdelijke openstel ling als jachthaven (vóór de bouw van de sluis) niet moge lijk. Dat betekent dat er niet kan worden voldaan aan een van de randvoorwaarden, zoals die vorig jaar door de heer Wessel man gesteld zijn. B. en w. pro beren echter van het rijk die medewerking te krijgen, waar door de bouw van de sluis kan worden vervroegd. Eerder dan in 1987 zal dat zeer waarschijn lijk niet zijn. Een ander belangrijk knelpunt is de eventuele ligplaats voor het ramschip 'De Schorpioen'. Het is de heer Wesselman ge bleken dat een ligplaats voor dit historische schip hem een financieel nadeel oplevert van 38.000,- tot 45.000,-. Hij vindt dat daar een geldelijke bouwplan zullen worden bes proken tijdens een openbare vergadering van de project groep Scheldebuurt op woens dag 27 november as. om 20.00 uur in welzijnscentrum Bach tenkomme. Deze groep is een door burge meester en wethouders inges teld samenwerkingsverband van ambtenaren en bewoners voor de totstandkoming van de stadsvernieuwing in de Schel debuurt. Na deze project groepvergadering is het de be doeling tot een definitief plan te komen zodat in de loop van 1986 met de bouw van de wo ningen kan worden begonnen. Met de nieuwbouw verandert de school ook van adres Het nieuwe gebouw staat weliswaar achter het bestaande gebouw op de hoek van het Oranjeplein en de Doornluststraat maar zal te bereiken zijn vanaf het Oran jeplein nummer 35. In dit bes taande gebouw komt namelijk de "onderbouw" van de nieuwe basisschool Pieter Louwerse. De officiële opening op 29 ok tober zal worden omlijst door de heer André de Boer met zijn draaiorgel. De kinderen van de school hebben die dag 's mor gens gewoon school maar zijn 's middags vrij. 's Avonds is er voor hen en de ouders en an dere belangstellenden van 19.00— 21.00 uur een feest avond in de school. Tijdens de feestweek is er op woensdag 30 oktober overdag film voor de leerlingen en 's avonds van 18.30-21.00 uur een open avond voor belangstel lenden. Donderdag 31 oktober is er kermis op school en zullen de leerlingen verschillende stukjes opvoeren. Die avond is er een heuse disco voor de kin deren van groep 1 t/m 4 van 18.30-19.30 uur en voor de kin deren van groep 5 t/m 8 van 19.45-21.00 uur. Vrijdag 1 no vember hebben de leerlingen school vanaf 9.00 uur en zullen er video-opnames van het feestfestijn voor alle leeftijds groepen vertoond worden. Eten doen de kinderen die dag op school. Tenslotte zullen er om 13.30 uur ballonnen worden opgelaten op het oude school plein. Die avond zal de feest week worden afgesloten vanaf 20.00 uur in de gemeen schapsruimte van de school met, voor alle ouders en perso neelsleden, bingo, enkele ver- rassingsspelen en muziek. Tijdens de gehele feestweek staat in de school een tentoon stelling met o.a. werkstukken van de leerlingen, foto's van o.a. Souburg van rond 1945 en informatie over de Souburgse onderwijzer-schrijver-dichter Pieter Louwerse waaraan de school haar naam ontleent. Vanavond, woensdag, verga dert in het stadhuis de com missie Sportbelangen. De aan vang van deze openbare bij eenkomst is om 19.30 uur. De agenda ligt, met te bespreken stukken, ter inzage in de ge meentelijke informatiehoeken. Dit is één van de verklaringen die de 'Dikke van Dale' (Het groot woordenboek der Nede- iandse taal) geeft voor het woord 'raad'. Het is ook een uitleg die op de gemeenteraad van toepassing is, zij het in grove lijnen. Want 'het verhaal' over de gemeenteraad kan nog veel uitgebreider worden ver teld. Wie daar belangstelling voor heeft kan uiteraard terecht bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Of in de informatiehoeken de fol der 'Het gemeentebestuur van Vlissingen' ophalen. Vrijdag middag de vergadering van de gemeenteraad bezoeken mag natuurlijk ook; gewoon een stukje praktijk meemaken. Vanaf 14.00 uur komen er de volgende onderwerpen aan de orde. Opening. Goedkeuring van de notulen van de raadsvergaderingen van 30 augustus 1985 en 9 septem ber 1985. Mededelingen. Over te leggen stukken. Te behandelen raadsvoorstel len: 0-1 Vacature algemeen bestuur vergoeding tegenover moet staan. B. en w., zo blijkt uit het voor stel, menen echter dat uitge gaan moet wórden van een voorlopige reservering van een ligplaats voor 'De Schorpioen'. Zij maken daarbij wel enkele kanttekeningen. Zo vinden zij dat er voor de gemeente geen taak is bij de exploitatie van het ramschip. Bovendien, zo vindt het college, kan definitieve be sluitvorming nu nog niet plaatsvinden. Daarvoor moet eerst het resultaat van een door een ingenieursbureau uit te brengen zogenoemd 'sterkte- zwakte'-onderzoek bekend zijn. Ook dient er eerst overleg te worden gevoerd met de toe komstige ontwikkelaar van het Arsenaalgebied. Voorts stelt het college bij het geven van een mogelijke ligplaats aan 'De Schorpioen' de voorwaarde dat de restauratie zo ver gevorderd moet zijn, dat het uiterlijk de definitieve vorm heeft gekre gen. Nu is het voor de Stichting Ramschip De Schorpioen van belang dat zij spoedig duide lijkheid hebben over de lig plaats. B. en w. hebben daar begrip voor. Een zorgvuldige planontwikkeling vinden zij echter een eerste vereiste. Daarbij wordt gewezen op de impulsen, die van het Arse naalgebied en de Vissershaven naar de gehele binnenstad moeten uitgaan. "In dit stadium achten wij het daarom niet mo gelijk andere uitgangspunten te formuleren", aldus b. en w. in hun voorstel aan de raad. (Luchtfoto: Slagboom en Pee- ters). In het artikel hierboven staat de agenda voor de gemeenteraad van vrijdagmiddag. Wat daar niet bij staat is, dat deze week vrijwel alle stukken waar over gesproken kan worden ter inzage liggen. Niet alleen voor de raadsleden, maar zeker ook voor belangstel lenden. Of, sterker nog, belanghebbenden. Misschien ook u! Sowieso ligt de agenda, met de voorstellen van burgemeester en wethouders aan de raad, in de gemeentelijke informatie hoeken ter inzage. De nota's, tekeningen en dergelijke die bij die voorstellen horen kunt u echter ook inzien. Net als de vele 'over te leggen stukken'. U moet daarvoor wel naar het stadhuis, naar het Stafbureau voorlichting en inspraak. Daar helpt men u graag verder. Wie aan die voor-informatie geen behoefte heeft, hoeft bij een bezoek vrijdag aan de raadsvergadering echt niet onthand te zitten. Op de pu blieke tribune ligt namelijk voor iedere belangstellende (ook u?) een 'populaire raadsagenda' gereed. Daarin staan alle voor stellen samengevat. Mèt een overzicht van de over te leggen stukken. Want die willen ook nog wel eens gespreksstof doen opwaaien. Kortom: er zijn volop mogelijkheden om u op de hoogte te stellen van 'het raadsgebeuren'. Informatiehoeken Eén van de informatiebronnen kan voor u een informatiehoek zijn. In totaal zijn er vijf, die u kunt vinden in de volgende ge bouwen: de openbare' bibliotheek (Spuistraat 22-24), geopend op maandag van 13.30- tot 20.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 20.00 uur, en zaterdags van 10.00- tot 12.30 uur; don derdag is de bibliotheek de hele dag gesloten, stadhuis (bij het Stafbureau voorlichting en inspraak), geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. wijkcentrum 'Open Hof' (Al exander Gogelweg 59, Paauwenburg), geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. buurthuis Aldegonde (Wes- terzicht 386), geopend op maandag tot en met vrijdag van 9.00- tot 17.00 uur. wijkcentrum Middenhof (Kanaalstraat 64, Oost-Sou burg), geopend op maan- dag- en dinsdagmorgen van 9.30- tot 12.00 uur en don derdagmiddag van 13.30-tot 16.30 uur. Op maandag tot en met donderdag boven dien 's avonds van 19.30- tot 21.00 uur. Eén van de huisvuilwagens die bij de reinigingsdienst in ge bruik is moet dringend gerepa reerd worden. Dat gaat zo'n vijf- tot tienduizend gulden kosten. Burgemeester en wethouders willen die reparatie echter niet meer laten uitvoeren. Daarmee kunnen de reparatiekosten worden uitgespaard. Want op het overzicht van investeringen, die volgend jaar gedaan zou den moeten worden, staat na melijk al de aanschaf van een nieuwe huisvuilwagen opgeno men. B. en w. stellen daarom voor om, inplaats van de oude te laten repareren, alvast de nieuwe te kopen. Die gaat 293.500,- kosten. B. en w. vragen de raad dat bedrag be schikbaar te stellen. Zeeuwse Bestuursacademie. 0-2 Jaarwedderegeling wet houders van gemeenten in Zeeland. 1-1 Aanwijzing bevoegde plaat selijke autoriteit zeesteiger To tal. 2-1 Stand van zaken inrichting Vissershaven als jachthaven; ligplaats 'De Schorpioen'. 4-1 Benoeming leden bestuurs commissie scholengemeen schap voor beroepsonderwijs 'Swanenburgh'; 4-2 Medewerking als bedoeld in art. 74 van de Wet op het basi sonderwijs ten behoeve van het Rooms-Katholieke Schoolbes tuur Vlissingen. 4-3 Herrekening vaststelling bedrag per leerling voor 1983 ten behoeve van het openbaar gewoon lager onderwijs. 4-4 Goedkeuring exploitatiebe groting 1986 stichting Huiska merproject Druggebruikers. 4-5 Krediet voor aanvullende inrichting in verband met ver bouw openbare basisschool 'Paauwenburg'. 7-1 Oriënterend onderzoek bo demverontreiniging Comman- doweg. 7-2 Goedkeuring exploitatiere kening 1984 Stichting Huiska merproject voor Druggebrui kers. 7-3 Krediet ten behoeve van in vesteringen afdeling reiniging. 8-1 Verkoop voormalig school gebouw 'De Hummelhonk'. 8-2 Verkoop grond bij winkel centrum Troelstraweg. 8-3 Verkoop woning; woning bouwvereniging Basco. 8-4 Voorbereidingsbesluit Scheldestraat, gedeelte Schel- destraat. 9-1 Aanpassing tarieven ge meentelijke belastingen voor 1986. Rondvraag Sluiting Morgen in 'De Zwaan Morgen, donderdag, wordt er in gebouw 'De Zwaan' te Oost- Souburg een voorlichtingsbi jeenkomst gehouden. Onder werp: het ontwerp-welzijnspro- gramma voor 1986. De aanvang is om 19.30 uur. Tijdens deze vergadering kun nen vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen mondeling hun inspraakreac ties over het ontwerp-program- ma aan onder anderen wethou der D.J.P. Bruinooge (welzijn) voorleggen. Ook medewerkers van het gemeentelijk bureau welzijn zullen aanwezig zijn. Schriftelijk op het ontwerppro gramma reageren kan overi gens ook. Deze reacties moe ten wel morgen bij burgemees ter en wethouders zijn inge diend! Er staat heel wat in, in de infor matiegids 'Kijk op Vlissingen'. Vrijwel alle verenigingen, in stellingen en andere (niet- commerciële) organisaties die in Vlissingen actief zijn, kunt u er in terugvinden. Naast de adressen van de praktijken van artsen en tandartsen. Als de gemeenteraad daarmee instemt, wordt 'Vlijt en Volhar ding' voor 65.000,- eigenaar van de voormalige kleuter school 'De Hummelhonk'. Deze muziekvereniging wil het ge bouw aan de Ritthemsestraat gaan gebruiken als vereni gingsruimte en er onder meer een muzieklokaal in creëren. Voor de om het gebouw liggen de grond, dat vroeger tot het schoolterrein behoorde, zal een ander gebruik worden ge- Volgende week maandag, 28 oktober, komt de Commissie Communicatiebeleid bij elkaar. De openbare vergadering wordt gehouden in het stad huis. Ze begint om 19.00 uur. ;e gemeente zou echter graag zien dat alle (en niet vrijwel alle) organisaties in de editie '86 ko men. Daarom hierbij twee vra gen. Vraag 1: staat 'uw' vereniging of instelling niet in de huidige gids, geef dat dan direct door. Vraag 2: staat men wel in de uitgave '85 en is de onlangs toegezonden tekst daaruit nog niet geretourneerd? Doe dat dan nog deze week! In beide gevallen is het adres waar men moet zijn: gemeente Vlissingen, Stafbureau voor lichting en inspraak, Stadhuis plein 2, 4382 LG Vlissingen. (De aangeschrevenen uit de gids van '85 kunnen de antwoor- denveloppe gebruiken die was bijgesloten). Voor advertenties moet men bij de uitgever van de gids zijn. Dat is Bureau Reclad, Postbus 6, 4330 AA Middelburg, tel. (01180)15217. Burgemeester en wethovders willen de hoogte van de ge meentelijke belastingen voor 1986 aanpassen met 2 Vt pro cent ten opzichte van het hui dige tarief. Daarmee wordt ge lijke tred gehouden met de te verwachten stijging van het al gemeen prijspeil. Volgens het college betekent deze aanpas sing geen verhoging van de belastingdruk, maar een hand having van het bestaande be- lastingpeil. Dit valt te lezen in een voorstel van b. en w. aan de gemeente raad. Gaat de raad vrijdag met het voorstel akkoord, dan wor den de meest voorkomende belastingen als volgt gewijzigd. de afvalstoffenheffing (voor het ophalen van huisvuil) gaat van 70,40 naar 72,20 per huishouding; de hondenbelasting gaat van 87,70 naar 89,90 (voor de houder van de eer ste hond); de onroerend-goedbelas- ting gaat voor de eigenaren van 7,05 naar 7,23 per 3.000,— waarde en voor de gebruikers van 3,56 naar 3,65 per 3.000,— waarde. In het voorstel rekenen b. en w. de raad voor, wat de aanpas singen betekenen voor een huishouding (zonder hond) in een huurwoning met een waar de van 100.000,—. Men be taalt dan in 1986 ƒ4,77 meer dan in 1985. Voor eenzelfoe huishouding, maar dan in een eigen woning met een zelfde waarde, wordt de totaalreke ning 7,74 hoger. De eigenaren van één hond dienen daar dan in beide gevallen nog eens 2,20 bij op te tellen. De aanpassing van de ge meentelijke belastingen met 2 Vi procent levert de gemeente in 1986 327.900,- méér op dan in 1985. Met deze meerop brengst kan een deel van het geraamde begrotingstekort van in totaal ƒ951.700,— wor den gedekt. zocht. Daarbij valt te denken aan openbaar parkeren, gara geboxen, volkstuinen of ver koop aan aangrenzende parti culieren. Hoe het terrein eruit gaat zien zal onder meer af hangen van de inspraakproce dure daarover. Wandelaars op pad: daar zijn de wandelpaden in 't Nollebos ook voor! (foto Johan Murre) Wandelpaden zijn voor voetgangers, niet voor fietsers of brom fietsers. Dat is de eenvoudige boodschap van het type bord (foto) dat onlangs in het Nollebos aan het begin van alle wandelpaden is neergezet. Dat was helaas maar al te hard nodig. Veel wandelaars - jong en oud - zijn er al voor de sokken gereden door mensen op fietsen en brommers; óók jong en oud. Gevolg: verwondingen en materiële schade, zowel voor de rijdende als lopende betrokke. Blijkbaar begreep niet iedereen dat de hekjes en andere aandui dingen aan het begin van diverse paden betekenden: verboden voor (brom)fietsers. Om nu de zaak nog duidelijker te maken zijn de borden geplaatst. De politie zal uiteraard de zaak in de gaten houden. En het niet accepteren als een (brom)fietser (m/v) bij aanhouding op een wandelpad zegt:"ik wist het niet". Wënt: wan delpaden zijn er nu eenmaal voor voetgangers. Enne, voor mensen die op de fiets of op de bromfiets zijn, zijn er genoeg goede paden in en nabij het bos. Goed, soms is het een beetje om of staat het verkeerslicht op rood. Veel meer dan een paar minuten scheelt dat echter niet. Maar het kan wel verwondingen - ook voor (bromfiet sers zelf - en materiële schade voorkomen. Het verheugt mij dat zich de laat ste tijd zowel in de binnenstad als daarbuiten positieve ontwikkelin gen voordoen op het gebied van de detailhandel. Alle maatregelen die de gemeente in de binnenstad en op de boulevards heeft getroffen en nog steeds aan het treffen is, beginnen vruchten af te werpen. Zo is er een toename van het aan tal, al dan niet verwarmde, terras sen op de boulevards en in de binnenstad. De investeringen die deze ondernemers hiervoor heb ben gedaan spelen duidelijk in op de behoeften van zowel de toeris ten als de eigen inwoners. Er is dan ook een drukke bezetting van die terrassenóók in het voor- en naseizoen. En méér mensen op de boulevards betekent automatisch ook méér mensen in de binnen stad. En dan geldt nog altijd de gouden regel: méér kijkers bete kent ook méér kopers. Die positieve ontwikkelingen leid ik ook af uit reacties van onder nemers uit de binnenstad die aan geven dat zij over het algemeen dit jaar een beter seizoen hebben ge had dan vorig jaar. En dat is ken nelijk ook opgevallen bij de direc ties van winkelketens van buiten Vlissingen want er zijn in korte tijd in de binnenstad drie leegstaande panden betrokken door vestigin gen van landelijke winkelketens. Zij bigden kwalitatief hoogwaar dige prod uk ten en een dito inrich ting van de winkel. Maar nieuwe winkelvestigingen doen zich niet alleen in de bin nenstad voor' ook in de Schelde straat is onlangs een winkelpand betrokken en in Oost-Souburg "zit" sinds enige tijd een nieuwe grote supermarkt Het is verheu gend dat ondernemers van buiten Vlissingen de mogelijkheden hier zien. Bovendien is het verheu gend te constateren dat een groot warenhuis op het industrieterrein Baskensburg forse investeringen doet voor uitbreiding. Alles bij el kaar positieve ontwikkelingen, ook voor de werkgelegenheid. Mijn hoop dat er in de toekomst een verbetering van de detailhan del in onze stad zal zijn wordt door deze ontwikkelingen onder streept. De Vlissingse detailhan del zit naar mijn idee duidelijk "in de lift". Sprekend over investeringen kom ik als wethouder van financiën bijna vanzelf op de begroting van de gemeente voor volgend jaar Het is ons gelukt om tijdig een sluitende ontwerpbegroting voor 1986 aan de gemeenteraad voor te leggen. In die begroting is vastgehouden aan de uitgang spunten: een zo gering mogelijke bijdra ge van de bevolking via belas tingen en het zo veel mogelijk geld ter beschikking houden voor in vesteringen en dus voor de werkgelegenheid in 1986. Het voorstel is de tarieven van de onroerend-goedbelasting voor volgend jaar aan te passen aan het inflatiepeil van 2 Zi%. De overige gemeentelijke tarieven zullen daarbij per inwoner gemiddeld stijgen met een bedrag van f 1,25 op jaarbasis De verhoging van de onroerendgoedbelasting is mede nodig om de verplichte 5- jaarlijkse hertaxatie van panden in de gemeente te kunnen laten uit voeren Ik ben van mening dat er al met al in 1986 een geringe bijdrage van de inwoners zal worden gevraagd voor alle voorzieningen die de ge meente treft. Daarbij denk ik aan het vernieuwen van de riolering maar zeker ook aan de bouw van het nieuwe zwembad. Een voor ziening die zich ongetwijfeld in een grote belangstelling zal mo gen verheugen! 1

de Vlissinger | 1985 | | pagina 5