Knipkaarten voor koffieconcerten HOUD A Y ON ICE EEN MAAND IN NEDERLAND Pretspektakel met grandiose clowns, komedianten en andere 'ijspegels*: de vrolijkste show in 40 jaar DE SNUFFELMARKT A Unieke demonstratie o] p de Burgpromenade E liamant slij jpen, i een kwestie van "gevoi el" Minitheater: Na afloop napraten HET WEEKBLAD WALCHEREN □e\Ajssinger Physic '85' Bodybuildingwedstrijden voor beginners In de VEILINGHAL te GOES Zaterdag 26 oktober Gastduo CASSETTES Lid NVM helpt U beslissen over Uw huis Zenuwen Jubileum Zwanenmeer bel: Jo~, oplage 22.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44.400. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé w melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54. Op zondag 27 oktober vindt in de Middelburgse Concertzaal om 11.30 uur het eerste koffieconcert van het nieuwe seizoen plaats, met medewerking van de Slagwerkgroep Den Haag. Dit concert is het eerste in een serie van zes kof fieconcerten. die tot mei 1986 met een maande lijkse frequentie in de Concertzaal gehouden zul len worden. Om het bezoek aan deze koffiecon certen nog eens extra te stimuleren, introduceert Uit in Zeeland een 'koffieconcertknipkaart'Met deze kaart (vóór aanvang van de concerten gratis verkrijgbaar aan de kassa van de concertzaal) is het mogelijk de Middelburgse koffieconcerten steeds goedkoper te bedoeken. Achterop de kaart staan de data en uitvoerenden vermeld van alle zes concerten waarvoor de knip- kaart geldig is. Er zijn ook knipkaarten verkrijg baar voor houders van CJP. Pas 65 en voor jeugd tot en met twaalf jaar. Ook deze kaarten bieden een extra kortingsmogelijkheid. DEZE WEEK IN RUR en een week overzicht van de tv-pro- gramma's. Diamant slij pen, een kwestie van gevoel Holiday on ice Uitvoerige informatie in korte informatie Rubrieken: Zaek'n bin zaek 'n, films, exposities en podium. Onder de naam 'Physic '85' houdt het Institute of body arts zaterdag 2 november in het Zuiderbaken in Middelburg-Zuid de Zeeuwse bodybuildingverkiezingen voor beginners. Aan deze wedstrijden mogen alle beginnende bodybuilders in Zee land meedoen en ook degenen die tijdens de afgelopen Zeeland/At- las-verkiezingen niet tot de vijf besten in hun groep behoorden kunnen meedingen naar de be- ginnerstitel. Organisator Hedwig Samsom heeft al een groot aantal aanmeldingen binnen en ook de voorverkoop van de toegangs kaarten loopt als een trein. De deelnemers - die via de Zeeuwse sportscholen zijn benaderd wor den in verschillende klassen inge deeld. "Dit is een unieke kans voor beginnende sportlieden, die niet direct aan de Atlas-verkie zingen willen meedoen, om wed strijdervaring op te doen en om de sfeer te proeven die er tijdens de verkiezingen heerst", vindt orga nisator Samson. Voor de winnaar van het evenement is ook geldprijs beschikbaar. een Foto: Het gastduo Greetje Tuhupury en Edsel Selberie. Om de wedstrijden wat extra luis ter bij te zetten is er een gastop treden van Edsel Selberie en Greetje Tuhupury. Beide atleten behoren tot de top-10 van Neder land. 'Physic '85' begint 's mid dags om twee uur. De organisatie heeft nog een an der onderdeel op het programma gezet: boomstamhakken. Vier ploegen van ieder vier man zullen proberen om zo snel mogelijk een boomstam met een doornsee van zo'n halve meter door te hakken. De ploegen komen uit Vlissingen, Middelburg en Goes en er is een individuele ploeg, allen bekende bodybuilders en powerlifters. De ze wedstrijd boomstamhakken wordt gesponsord door de Mid delburgse horecabedrijven Mec cano, La Folie, The Cavern, The Oldies en American. SLECHTS 1 x PER MAAND IS ER DAT ENORME ROMMELSPEKTAKEL Een groter aanbod van gebruikte tweedehands spullen is er bijna niet'! EEN DAG LANG 225 KRAMEN OP 3000 m2 De Snuffelmarkt is open op zaterdag van 9.00 tot 1 7.00 uur Holiday on Ice komt naar Nederland. De show vol ijsacrohatiek clownerie en sprookjesachtig sentiment is van 19 tot en met 24 november in Sportpaleis Ahoy te Rotterdam, van 26 november tot en met 1 december in De Uithof te Den Haag en van 10 tot en met 15 december in de Jubileumhal te Eindhoven. De wereldwijde organisatie nodigde onlangs de Nederlandse pers uit om in het Franse Amiens de premiere bij te wonen. Ad Hanneman reisde er naar toe voor deze krant. Wie Holiday on Ice zegt denkt daarbij onden op wereldkam pioenschappen of Olympische Winterspelen. Nadat ze met edel metaal waren behangen huurde de alomgeprezen ijsrevu-gigant ze in om op het programma te zetten. In Amiens bleek dat Holiday on Ice haar begrip vakantie ruim uit legt. Behalve de glitter en glamour van artiesten als de Amerikaanse Ami Carter, de Engelsman Kevin Moat en de charmante Natascha Devisch uit Brugge, die met de Duitser Rudi Mtysik schitterende dansacts uitvoert, legde de wereldwijde organisatie ook be slag op een clownsgroep die schaatsloos de piste beheerst en het publiek inpalmt als geen an der. Men verwacht een dergelijke groep niet op het ijs; eerder op het zaagsel van de piste in een circus dat veel waarde hecht aan (wereldpopartiesten. De clown- sact van Les Rastellis heeft een "Verfijnde tafelsfeer" •O- l A bij de cassette-specialist Ami Carter: 'Ik verheug me op Hol land' SERVICE KWALITEIT GARANTIE lANGE DELFT &0 MIDDELBURG 01180 13271 Letzer Ventevogel Makelaardij bv DLT«Ctl« H DuurTMnu Badhuustrut 71 Taldoon 01184 - 19192 Posibu» 5151 4380 KD VLsimgan Prachtige kostuums en decors tijdens de show Voor de lezers van deze krant bestaat de mogelijk heid om Holiday on Ice te bezoeken via een speciaal georganiseerde busreis. El ders in de krant vindt u meer informatie. niveau dat ik in geen jaren zag. Zowel kinderen als volwassenen schaterlachen bijna voortdurend tijdens het meer dan een kwartier durend optreden. De groepsleden legden daarbij een muzikaliteit - en vaardigheid - aan de dag die het publiek tussen de lachsalvo's door de mond deed openvallen van verbazing. Waren de vier muzikale clowns Les Rastellis de meest opmerke lijke verschijning op het bevroren Bassey zong het niet voor niets en de film van James Bond werd er wereldberoemd door. Diamant heeft velen geïnspireerd. Diamant intrigeert, wekt willekeurig of on willekeurig begeerte op. Dat was voor onze jaartelling zo en dat is nog steeds het geval. Toen zo'n tweeduizend jaar gele den de eerste diamanten werden gevonden, werden ze al snel het meest begeerde bezit van de rijken en machtigen. Maar ook het bij geloof speelde een rol: door de diamant zo dicht mogelijk op de huid te dragen, werd de drager onoverwinnelijk en beschermde hem tegen ziektes en nederlagen. De diamant ligt natuurlijk niet voor het oprapen. Om de diamant aan de aarde te onttrekken, moet er nog wel het een en ander ge daan worden. Gemiddeld wordt er 250 ton gesteente gebroken, gezeefd en gesorteerd om tenslot te één ruwe diamant te vinden, waaruit een een-karaat steen kan worden geslepen. Zo'n tachtig procent vindt zijn weg in min of meer industriële toepassingen, zoals een pick-up naald, chirurgi sche mesjes en de rest procent komt vroeg of laat bij de juwelier terecht. Een van die juweliers is 'Het Gouddoppertje' aan de Nieuwe Burg in Middelburg, waar onlangs een demonstratie diamantslijpen plaats vond. "Over het geheel ge nomen is de consument op het gebied van diamanten een leek", 'stelt de eigenaar van 'Het Goud doppertje. de heer D.F. van de Have. "Met deze de monstratie willen wij de mensen laten zien wat er met de diamant gebeurt in de fase die ligt tussen de ruwe diamant en het kant en klaré produkt in de winkel. De sen natuurlijk krijgen van de dia mantslijper zelf'. De demonstratie wordt verzorgd door de twee broers C. en J. Reu ter, 'diamantairs sinds 1600'. "Om te beginnen", vertelt de heer C. Reuter, is dit een vak dat veelal van vader op zoon overgaat en waar geen echte beroepsopleiding voor is. Alles wordt in de praktijk geleerd en vanaf de eerste dag dat je achter de slijpschijf gezet wordt, ben je al 'echt' bezig. Dus niet eerst oefenen op een stuk glas, maar direkt in de praktijk". "Het begint allemaal met een ru we diamant", legt hij uit. "De ru we diamant ziet er redelijk onooglijk uit en als een dergelijke steen op straat zou liggen, zou je hem niet eens oprapen. Van de stenen die wij via de Londense Diamantbeurs ontvangen, wordt tachtig procent geslepen tot bril jant. De rest is vaak te groot om er een briljant van te maken (slijp- verlies) en wordt verwerkt tot ex clusieve sieraden. Een briljant is een diamant met 58 facetten, vlakjes. Heeft de 'briljant' dat niet, dan blijft het natuurlijk wel een diamant, maar het is persé géén briljant", verduidelijkt de heer Reuter. Hij haalt daarbij enige voorbeelden aan van men sen die een 'boze brief naar de Amsterdamse diamantbeurs had den geschreven, met klachten over de door hen gekochte 'bril jant'. Na onderzoek bleek dan. dat die mensen de diamant bij een postorderbedrijf gekocht hadden, en dat er maar zeventien facetten geslepen waren in plaats van de acht-en vijftig. Géén briljant dus en ook veel minder waard. Reuter geeft het samengedromde publiek uitleg over het slijpen van een diamant: De steen wordt met en- "het oog van de meester" kele druppels lijm in een houder gezet en op een snel ronddraaien de schijf gedrukt waarvan het op pervlak eveneens uit diamant bestaat. Géén geavanceerde ap paratuur. geen micrometers, maar alles gebeurt met het blote oog en op gevoel. De laatste facet moet op de eerste facet aansluiten. Het diamantje dat hij in de houder heeft zitten is nauwelijks te zien, vandaar dat hij er een loupe bij gebruikt. Na een uur is het briljantje klaar. Een steen van bijvoorbeeld vier ka raat. met een oppervlakte van cir ca één vierkante centimeter duurt wat langer om te bewerken weet hij te vertellen. "Daar moet je al vlug twee a drie weken voor uit trekken." Na de demonstratie legt de heer Reuter uit waar je als consument bij de aankoop van een diamant of briljant (de slijp vorm) op moet letten. Op de eer ste plaats is er de kleur, die wit behoort te zijn. Dan komt de zui verheid. Loepzuiver betekent dat een geoefend oog bij een tienvou dige vergroting geen onzuiverhe den ziet. Het gewicht, uitgedrukt in Karaat speelt een rol en vooral het slijpen is belangrijk. Een 'Certificaat', dat bij de aankoop van een briljant verstrekt wordt, vermeld al deze gegevens en is als het ware een garantie. "Echt duur is een briljant niet", stelt de heer van de Have, "Er zijn reeds ringetjes met een briljant van ongeveer honderdvijftig gul den, mét certificaat. Als je dan bekijkt wat er voor gedaan moet worden, is het eigenlijk voor niets. Het wordt alleen maar méér waard. Diamonds zijn niet voor niets "for ever". water, schaatsacrobatiek en het ijsballet namen (logischerwijs) toch het grootste deel van de tijd in beslag. En dat gebeurde niet altijd vlekkeloos. Voor de pauze van de premiere in het Franse Amiens liet vooral het ballet wat steekjes val len en lag Natascha Devisch een keer languit op het ijs. Na de pauze verliep de show met een duizeling wekkende perfectie zoals Holiday on Ice dat gewend is te demon streren. Ami Carter gaf na de voorstelling tijdens de persconferentie in een geimproviseerde kantine toe dat de zenuwen de meeste artiesten 'en vooral het ballet' voor de pau ze parten speelde. "Maar dat is normaal bij een première., kni poogde de Amerikaanse, terwijl ze door een Franse tv-ploeg bij de arm werd genomen en bijna let terlijk naar het podium werd ge sleept. Later toen tv en radio mensen uit België en Frankrijk haar voldoende hadden geïnter- vieuwd. haaste ze zich ongevraagd met een stortvloed van woorden Nederland te prijzen. Ze was er al enkele keren geweest en ze vond de 'Hollanders' zo tolerant. "Het is een land waar ik me thuis zou kunnen voelen" peinsde ze tot slot toen de 'kantine' al ruimschoots was verlaten. Holiday on Ice bestaat veertig jaar. "Het is de vrolijkste show die Nederland ooit heeft gezien", be nadrukt Bram Korteweg, een Ne derlander met een belangrijke staffunctie binnen de Holiday-or- ganisatie. Hij noemt Guy Longpré, de Canadees die er een zeer komische schaatstechniek op nahoudt en al dertig jaar dezelfde baas heeft. Ook het duo Duncan Whaley en Albert Kaye gebruikt elke vierkante meter van de 750 m2 grote ijsvloer met het doel de lachspieren in werking te zetten. Kinderen en romantische volwas senen kijken hun ogen uit bij het sprookje van de ijsprinses, die ge noeg heeft van het leven in het hoge noorden. Op muziek van het Rozenballet van Rober Stolz droomt ze zich een warmer kli maat. De afdeling 'kleding' van Holiday heeft bij dit nummer dan ook alle registers opengetrokken. Ijsbergen, eskimo's, zeeleeuwen en pinquins dansen over het ijs en maken er een schouwspel van vol fantasie en betovering. En als het ballet deze keer gelijke tred houdt, zal het publiek ademloos toekij ken. Een schot in de roos is het ballet Het Zwanenmeer. waarin Nata scha Devisch vol overgave de 1 f Susan Firth. één van de solisten Duncan Whaley en Albert Kaye hoofdrol vervult. Ook valt er pret te beleven met een bezoek aan een groots tuinfeest. Tijdens de finale "Dansschool WAS U TE LAAT VOOR DE GROTE KURSUS U kunt tot 1 2 november inschrijven voor de "KLEINE KURSUS" "Tel. 13783 "Defong "Vlissingeiy gaat Holiday on Ice terug in de tijd. Op muziek van Glen Miller en Tommy Dorsey herleven de jaren veertig - een terugblik op wat de swingende big bands in die periode losmaakten. Het was overigens de tijd dat deze ijsrevu in Amerika werd geboren. Eigen lijk is er dus slechts één serieus nummer in de revu. En dat is het- Zwanenmeer met muziek van Tschaikowsky. Zoals gezegd ver vult de Belgische Devisch daarin een hoofdrol. Maar ook de ballet groep komt uitstekend voor de dag. De liefdesgeschiedenis tussen prins Siegfried en prinses Odette toont daarbij de basis waarop Holiday on Ice drijft. Juist dankzij speciale arrangementen van grote balletwerken voor ijsdansers werd Holiday groot. Ooit een oud gymnastieklokaal, maar met behulp van een ge meentelijke subsidie een een aan tal vrijwilligers omgetoverd tot het Middelburgs Minitheater. Het onderkomen van de Stichting Middelburgs Toneel aan de Ver- werijstraat in Middelburg. Een theater, dat plaats biedt aan max imaal honderd bezoekers en waar de toneelavond niet afgelopen is met het vallen van het doek. maar waar men nog even gezellig 'na zit'. ,.Dat is ook de bedoeling van dit theater", meent de voorzitter van de stichting, de heer G. Bayens. „Een theater moet sfeer hebben, je moet met elkaar of met de acteurs na afloop kunnen na praten over hetgeen er vertoond is. En dat gebeurt dan ook in ons theater", De in de zaal geplaatste tafeltjes, stoelen en een kleine bar zorgen er voor dat na de voorstel ling het theater verandert in een gezellig café, waar het niet alleen goed toeven is, maar ook uitno digt tot een gesprek. Het streven van de stichting is, om elke zater dag een programma te brengen. Het seizoenprogramma wordt uitgezocht door een programma commissie. bestaande uit een aantal prominenten uit de Zeeuwse theaterwereld. Naast uitvoeringen van het 'eigen' Mid delburgs toneel en de 'inkoop' van de goede beroeps- en betere ama teurgezelschappen. heeft ook het zogenaamde particulier initiatief de kans om op te treden. Het Middelburgs minitheater heeft overigens nog één maxi-wens: een eigen piano; al was het maar een gebruikte.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1