1 K 5 Kruisvereniging Vlissingen-Souburg 1 4 i te I 5WD Te gasf bij Dick Passchier bustocht naar Hilversum DE VLISSINGER Woensdag 23 oktober 1985 •y Aktiva Bachten Poorte Openbare vergadering Stichting Welzijn voor Ouderen Handwerkbazar Bachten Reede Telefooncirkels Nederlandse Spoorwegen informeren Vlissingse ouderen over 60 Seniorenkaart en over het reizen per trein Dienstencentrum Bachten Komme Dienstencentrum Bachten Poorte Dienstencentrum Bachten Komme op dinsdagmiddag 5 november (aanvang 14.00 uur) Spoorboekje in braille aktiviteiten Receptendienst Bachten Reede SPREEKUREN Dienstencentrum Bachten Reede n^_ INFORMATIEPAGINA VOOR OUDEREN YEKSCHIJ\T 2 H l t VHf l-IJKS BUI MAK IIE VI kt YTIEPERIODE J>-»n ÊffiË X°w 23 OKTOBER 1985 REDACTIE: ItAIMII IISSTRAAT 101 I LV VLISSINGEN TEL. 01181-161 10 Cns* H f N De Kruisvereniging is voor velen een bekend begrip. De meesten den ken dan aan de kraamhulp, konsultatiebureaus, hulp bij verpleging van zieken en uitleenartikelen. Veel minder bekend is dat een belangrijke doelstelling van de vereniging is: er toe bij te dragen dat ziektes of handikaps worden voorkomen. F.en van de manieren om deze doelstel ling te bereiken is het geven van gezondheidsvoorlichting, zowel ge vraagd als ongevraagd. In individuele huisbezoeken en via groeps bijeenkomsten wordt aangegeven met welk gedrag en leefwijze iemand zijn gezondheid kan behouden of verbeteren. De Kruisvereniging is er daarom niet alleen voor mensen die ziek zijn of ernstige problemen hebben met de gezondheid. Voor de oudere is het belangrijk te weten dat men bij de wijkverpleeg kundige of wijkziekenverzorgende terecht kan voor alle vragen die te maken hebben met de gezondheid en met het zelfstandig funktioneren in de eigen omgeving. Aan haar/hem kan men vragen stel len en advies vragen over leefge woonten. medicijngebruik, hulp middelen. aanpassingen in huis enz. Helaas is het niet altijd mogelijk ziektes te voorkomen. Vaak is het dan echter nog wel mogelijk in de eigen omgeving te blijven. Bij ziekte of herstel kan een zo lang mogelijk verblijf in het eigen huiselijk milieu worden gerealiseerd, doordat een wijkverpleegkundige noodzakelijke verplegingen begeleiding geeft. Zij kan helpen bij het doen van re- validatie-oefeningen en bij het ge bruik van prothesen. Zij geeft voor lichting over de gevolgen van ziekte voor de oudere mens en diens om geving. Zij helpt de oudere kliënt bij de verwerking en akseptatie van ziekte of handikap. Als men uit het ziekenhuis of verpleeghuis komt. dan is zij gaarne bereid langs te ko men om te zien hoe het gaat en om te horen of er vragen of problemen zijn. Het is aan de andere kant ook mo gelijk met haar te praten over een opname in een ziekenhuis, verpleeg huis of bejaardenhuis. Ook voor voedingsadviezen .kan men in de re gel terecht bij de wijkverpleegkundi ge. Wanneer men op voorschrift van de huisarts een diëet moet naleven, kan men ook een beroep doen op de diëtiste van de Kruisvereniging. Zij houdt regelmatig spreekuur in di verse wijken. Wanneer de Kruisve reniging niet in staat is zelf hulp te bieden, dan weet zij vaak wel te ver tellen. waar men met een probleem terecht kan. (De wijkverpleegkundige kan bij voorbeeld adressen geven van pa tiëntenbelangenverenigingen). Als men blijvend verpleegmateriaal no dig heeft, dan kan de wijkverpleeg kundige vertellen waar en hoe men dit kan aanschaffen. Aktiviteiten Kruisvereniging Sinds 1 januari 1980 is een belangrijk deel van de Financiering van het kruiswerk ondergebracht in de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ). Dit betekent, dat iedere burger recht heeft op hulp vanuit het kruiswerk en wel op het zogenaamde basispak ket. Wat houdt dit pakket onder andere in? 1. De noodzakelijke verpleging, verzorging, begeleiding en voor lichting in het huiselijk milieu in verband met ziekte, herstel, inva liditeit, ouderdom en overlijden. 2. Het in bruikleen verstrekken van de noodzakelijke verpleegartike- len. 3. Het geven van voorlichting en het verrichten van andere aktivitei ten. gericht op preventie en het bevorderen van gezonde leefge woonten. Aanspraak maken op hulp Zijn er voorwaarden verbonden aan het aanspraak maken op hulp vanuit het kruiswerk? U dient lid te zijn van een kruisvere niging en lid zijn betekent dat alle 'gezinsleden' (wonend op hetzelfde adres) gebruik kunnen maken van de diensten van het kruiswerk. 1985 De kontributie bedraagt voor ƒ41,-. Mensen die lid worden van een kruisvereniging moeten -indien zij direkt of binnen drie maanden hulp nodig hebben- naast de kontributie voor het betrokken kalenderjaar en treegeld betalen; in 1985 58,— (ƒ41.- kontributie 99,— Mensen die geen lid zijn en dat ook niet willen worden, moeten indien zij een beroep doen op het basispakket kruiswerk, per kalenderjaar een ei gen bijdrage'betalen. Die bedraagt in 1985 per persoon 97,50. Spreekuren wijkverpleegkundigen: Vlissingen-stad: Leliënlaan 1 Telefoon 13769 of 15175 elke werkdag van 17.00 uur tot 17.30 uur (na 1 januari van 16.30 tot 17.30 uur) Bachten Konime: eerste donderdag van de maand van 14.30 uur tot 15.30 uur. De Tuinzaal aan de Nieuwstraat: derde dinsdag van de maand van 16.00 uur tot 17.00 uur. Vlissingen-buitenw ijken: Batenburg 84-86 Telefoon 67181 maandag-woensdag en vrijdag van 17.00 uur tot 17.30 uur (na 1 januari van 16.30 uur tot 17.30 uur). Open Hof: Alexander Gogelweg 59 Telefoon 65455 dinsdag en donderdag van 17.00 uur tot 17.30 uur. Bachten Reede: vierde woensdag van de maand van 14.00 uur tot 15.00 uur. Oost-Souburg en Ritthem: Gezondheidscentrum Cornelis van Perestraat 8 Oost-Souburg Telefoon 61479 elke werkdag van 16.30 uur tot 17.00 uur. Bachten Poorte tweede woensdag van de maand. Avondzorg Vanaf 3 september is de zorgverle ning van het kruiswerk uitgebreid met avondzorg. De bedoeling van de avondzorg is zorg te verlenen aan patiënten/k- liënten. waarvan vantevoren bekend is dat verpleegkundige hulp noodza kelijk is. Het gaat om aanvullende hulp. da»r waar geen hulp aanwezig is. De avonddienst werkt van 19.30 tot 22.30 uur en is bereikbaar van 18.00 uur tot 20.00 uur (telefoonnr. 13769). Openingstijden magazijn verpleegar- tikelen: Leliënlaan 1: elke werkdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 uur tot 18.00 uur (na 1 januari van 16.30 uur tot 17.30 uur). Het Gezondheidscentrum - Oost- Souburg: Elke werkdag van 10.00 uur tot 12.00 uur en van 17.00 uur tot 18.00 uur. (Na 1 januari van 16.30 uur tot 17.30 uur). Woensdagavond 25 september werd de aktiviteitenkommissie van het dienstencentrum Bachten Poorte of ficiéél geïnstalleerd. Dit gebeurde tijdens een gezellige bingo-avond. Onder de naam AKTIVA (aktivitei ten variaties) organiseert deze kom missie voor de Souburgse ouderen diverse sociaal-kulturele aktiviteiten. Een ieder die ideeën heeft, kan die ten alle tijden bij AKTIVA kwijt, (tel: 61517. 67339 of 78922). Op donderdag 31 oktober vertrekt om zeven uur 's-morgens vanaf het dienstencentrum Bachten Reede een bus richting Hilversum. Om tien uur wordt u door de NCRV ontvangen met een kop koffie. Na de koffie volgt een rondleiding door de stu dio's. Van half twaalf tot kwart voor één bent U te gast bij Dick Passchier in het muzikale radioprogramma 'Twaalf uurtje'. Na afloop van dit v.l.n.r. Heer Sinke. dames Kip, Geelhoed, v.d. Kreken, heren van Campen, Solingen en mw. Koel. Op donderdag 31 oktober, aanvang half acht, vergadert hel algemeen bestuur van de Stichting het dienstencentrum Bachten Reede. Aan de orde komen ondermeer het Finan cieel jaarverslag 1984 en bes- tuursverk iezingen. Op woensdag 20 november houdt Bachten Reede een handwerkbazar. De handwerken die te koop worden aangeboden zijn door de ouderen zelf gemaakt. De opbrengst is bes temd voor de aanschaf van nieuw materiaal. programma wordt een koffiemaal- tijd genuttigd. Om zes uur 's-avonds wordt u weer keurig afgezet bij het dienstencentrum Bachten Reede. De kosten voor deze dag bedragen 45,- per persoon. U kunt zich hiervoor opgeven bij de dames Oreel, Zijta en Van Anraad tijdens de handwerk bijeenkomsten op de dinsdag- en donderdagochtend in Bachten Ree- Het systeem van de telefooncirkels is oorspronkelijk een idee van het Rode Kruis in Noorwegen. In dun bevolkte streken sprak men af elkaar elke dag even te hellen om te informeren of alles in orde was. Dit initiatief werd door het Nederlandse Rode Kruis overgenomen. De Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen ging er in 1974 toe over. De stichting wil hiermee vooral die mensen bereiken, die tussen vier muren zitten en weinig kontakten hebben. In de gemeente Vlissingen draaien dagelijks 16 cirkels (12 in Vlissingen en 4 in Souburg). Iedere cirkel bestaat uit 8 (oudere) deelne mers en 3 vrijwilligers. Iedere mor gen pakt één van de vrijwilligers de telefoon en belt de eerste deelnemer voor een praatje. Dat kan over heel simpele dingen gaan. maar als er iets bijzonders aan de hand is. krijgt ie mand ongezocht de kans om het hart te luchten. Deelnemer 1 belt num mer 2 en zo verder tot nummer 8 de vrijwilliger belt en de cirkel gesloten wordt. Als op een adres geen gehoor wordt verkregen, gaat de vrijwilliger onderzoeken wat daarvan de reden is. Niet alleen ouderen, maar ook zelfstandig wonende zieken en ge handicapten kunnen aan de tele fooncirkels meedoen. Voor inlich tingen over dit projekt van de Stich ting Welzijn voor Ouderen kunt u terecht bij; B. Solinger (funktionans van de stichting) tel: 61582/61280. Voor de Vlissingse telefooncirkels: mevr. v.d. Zee. tel: 65664 of mevr. Kiebert, tel: 12*181. Voor de Souburgse telefooncirkels: mevr. Pleyte, tel: 62437 of mevr. Overdulve tel: 64573. Oud Staatssekretaris van C.R.M. Bachten Poorte. Foto Arnold Parre). Dinsdag 5 november, aanvang 14.00 uur De Nederlandse Spoorwegen infor meert U over de 60+ Seniorenkaart en over het reizen per trein. Via een interéssante dia-presentatie komt U aan de weet waarom de trein zo gek nog niet is. Zie voor meer informatie over deze middag elders op deze pagina. Dinsdag 12 november, aanvang 14.00 uur Bingo middag. De entree bedraagt ƒ3.-. Toegangskaarten zijn vanaf 1 november bij de receptie verkrijg baar. Dinsdag 15 oktober, aanvang 14.00 uur Filmmiddag in dienstencentrum Bachten Poorte. Vertoond wordt een humoristische operette-film op de muziek van Jo- hann Strauss. Het is een schitterende filmuitvoering met bekende Strauss melodieën, prachtige balletten en een vrolijk verhaal. Dinsdag 19 november, aanvang 14.00 uur Oud Staatssekretaris van CRM. de Met het klimmen van de jaren neemt voor veel mensen ook de vrije tijd toe. Extra verlofdagen, arbeidstijd verkorting en VUT-regeling geeft de mensen steeds meer gelegenheid om hun geliefde bezigheden uit te voe ren: Tuinieren, handwerken, lezen, wandelen, op bezoek bij familie of zomaar een dagje uit. Vroeger was een reis per trein een hele onderne ming. Tegenwoordig stapt iedereen zo in de trein. En waarom ook niet? De trein is comfortabel, rijdt vaak en regelmatig. Zoeken naar een par- keerplaatsje is er niet meer bij. hoogstens zoekën naar een gezellig terrasje voor een kopje koffie. Reizen per trein hoeft ook niet duur te zijn. Zeker niet voor mensen van zestig jaar en ouder. Voor hen heeft NS een aantrekkelijke kaart te koop. Wie deze kaart heeft krijgt bij aan koop van een treinkaartje 40"? op de prijs van een retour of 45% korting bij een enkele reis. Deze kaart kost ƒ70,— per persoon en wordt bij NS de 60+ Seniorenkaart genoemd. Maar het aardigste voordeel van die kaart komt nog: per jaar kunt u ze ven dagen reizen zonder dat u een kaartje hoeft te kopen. Wilt u meer weten over de 60+ Se niorenkaart? Kom dan naar: waar NS u het een en ander laat zien over die 60+ Seniorenkaart. Er wordt dan een diapresentatie gege ven. er zijn folders en als u geluk heeft wint u zelfs zo'n 60+ Senio- renkaart in een speciale prijsvraag. Natuurlijk zijn er mensen van NS aanwezig om uw vragen te beant woorden en om u uit te leggen wat de speciale aanbieding van NS is. Om dat de aanbieding alleen tijdens het bezoek van NS geldig is, even die aanbieding in het kort: U kunt een proefkaart voor twee maanden kopen voor 15,— per persoon. U krijgt met die kaart de zelfde kortingen als met de jaarkaart en in die twee maanden mag u een dag zonder kaartje op stap. Een lijst je met mogelijke dagen krijgt u bij de k'aart. Wie meteen besluit een 60+ Senio renjaarkaart te kopen krijgt een ex traatje van NS. En wie al een 60+ Seniorenkaart heeft kan extra vrije reisdagen kopen voor 12,50 per dag. Haal nu in waar u wellicht vroeger geen tijd voor had. Neem de trein en ga op verkenning in eigen land. Daarvoor is de trein zo gek nog niet. Visueel gehandicapten maken inten sief gebruik van het openbaar ver voer. Daarom is het bijzonder han dig dat er sinds enige tijd een spoor boekje in braille bestaat. Het hand zame boekje, 50 vel dik. bevat de verbindingen tussen 84 belangrijke stations. Er staan 12 telefoonnum mers in van de grote informatiecen tra van de Nederlandse Spoorwegen en ongeveer 30 telefoonnummers van de informatiekantoren van het streekvervoer. In oktober is daar een aanvullend boekje 25 vel dik) bijgekomen met o.a. alle telefoon nummers van de bemande NS-sta- tions. een lijstje van stations die tan dems verhuren en informatie die speciaal voor blinde reizigers be langrijk is. Het boekje is verkrijgbaar bij de Blindenbibliotheek 'Le Sage ten Broek', Panovenlaan 1. 6525 DZ NIJMEGEN. U kunt het bestellen door 4.25 over te maken op girio- rekening 1114700 onder vermelding 'Braille Spoorboekje'. DIENSTENCENTRUM BACHTEN KOMME BADHUISSTRAAT 104 (TEL. 16440) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur kapster (tel. 17063, voor afspraken bellen tussen 11.30 en 12.00 uur; behalve donderdags) spreekuur woensdag van 10.00-11.00 uur. pedicure tel. 61599 DIENSTENCENTRUM BACHTEN REEDE VREDEHOFLAAN 42 (TEL. 12706) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur pedicure woensdag - donderdag - vrijdag wasserette dagelijks van 09.00-16.00 bank donderdaq van 11.00-11.30 uur puzzeltheek woensdag van 10.00-12.00 uur bibliotheek donderdag 14.00-16.00 uur spreekuur dinsdag van 09.00-10.00 uur. DIENSTENCENTRUM BACHTEN POORTE BACHTENPOORTE 47A (TEL. 61582 61280) sociëteit dagelijks van 13.00-17.00 uur wasserette dagelijks van 08.00-16.00 uur pedicure (tel. 13823 voor afspraken woensdag van 13.00- 14.00 uur) spreekuur woensdag van 09.00-10.00 uur. AKTIVA; tel. 61517. 67339, 78922 Voorts kan men in de dienstencentra terecht voor kreatieve vaardigheden, schaken, dammen, kaarten, biljarten, sjoelen, zang. volksdansen, gymnastiek, koersbal. INLICHTINGEN OVER: Tafeltje-Dek-Je (warme maaltijdvoorziening): tel. 16440. Telefooncirkels (voor dagelijks telefonisch kontakt): tel. 12181 of 65664 (Vlissingen) en 62437 of 64573 (Souburg). Alle aktiviteiten en voorzieningen: dienstencentra. SOCIËTEITEN WIJKCENTRA OPEN HOF Paauwenburq (tel. 65454) DE VIIF KLAVERS sociëteit op iedere woensdagmidag van 14.00-17.00 uur Ritthem sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur qlsmede gymnastiek en volksdansen pedicure: tel. 67930 Voor personen die zelf niet in staat zijn om medicijnen te halen, of die geen familie hebben die dit kan doen. bestaat de mogelijkheid ge bruik te maken van de recepten- dienst. Dit werkt als volgt: elke ochtend van 11 uur-11.45 uur kunt U normaal gesproken uw recept afgeven bij G. Beks in het kantoor van het dien stencentrum. Voor ziekenfondspa tiënten is het belangrijk dat zij daar bij hun stempelkaart meenemen met de nodige rijksdaalders. G. Beks brengt de recepten naar de apotheek, betaalt de rijksdaalder en laat de kaart afstempelen. *s Middags krijgt u uw stempelkaart dan weer terug in de brievenbus. De medicij nen worden 's middags door de apotheker bij U thuis gebracht. Wellicht zal het eens voorkomen dal G. Beks niet aanwezig is. Een drietal flatbewoners was bereid die taak waar te nemen. Wekelijks kunt U op het informatie- -bulletin aan de deur van het dien stencentrum zien wie waarneemt. Voor spoedgevallen kunt u ook bui ten de aangegeven tijd terecht bij G. Beks (tel. dienstencentrum: 12706). Pas als G. Beks er niet is, kunt u kontakt opnemen met één van de drie vrijwilligers: Heer de Klerk. Vredehoflaan 40/426, Heer Bolier, Vredehoflaan 40/532. Mevrouw Herman, Vredehoflaan 40/322. De funktionarissen van de stichting houden wekelijks in de dienstencen tra spreekuren. De ouderen kunnen hierop terecht met vragen en pro blemen (bijvoorbeeld op het gebied van huisvesting, financiën, gezond heidszorg. hulpverlening, voorzie ningen. aktiviteiten en dergelijke). In vele gevallen zal verwezen moeten worden naar die instantie of instel ling op wiens terrein het ligt. in het betreffende geval hulp te bieden. Spreekuurtijden: Bachten Komme (P. ten Hacken) woensdagmorgen van 10.00-11.00 uur. Bachten Reede (G. Beks) dinsdag morgen van 09.00-10.00 uur. Bachten Poorte (B. Solinger) woens dagmorgen van 09.00-10.00 uur. Leden Aktiviteitencommissie Bachten Reede. V.l.n.r. de heren Vos, Bolier, Beks en de dames Groesser, A ar nou t se en Houman. De aktiviteitencommissie zorgt er voor dat in Bachten Reede regelmatig aktiviteiten voor de ouderen worden georganiseerd. (Foto Ruben Oreel). de heer C. Egas op 19 november in heer C. Egas houdt in Bachten Poor te een inleiding over 'Ouder worden en aktief blijven'. Na zijn inleiding is er volop gelegenheid met de heer Egas in diskussie te treden. Dinsdag 3 december, aanvang 14.15 uur Eilmmiddag in dienstencentrum Bachten Poorte Woensdag 23 oktober, aanvang 14.00 uur Spelenmiddag Entree 1,50. Op deze middag is er gelegenheid om in wedstrijdverband aan diverse gezelschapsspelen mee te doen. Kaartverkoop vanaf 14 oktober. Dinsdag 29 oktober, aanvang 19.30 uur Bingo Kaartverkoop vanaf 21 oktober Woensdag 13 november, aanvang 19.30 uur Optreden akkordeonvereniging 'Ac- cordeola'. Entree 1,50. Kaartver koop vanaf 4 november. Dinsdag 26 november, aanvang 19.30 uur Toneelavond. Entree 1,50. Kaart verkoop vanaf 18 november. I •'li m r Ik

de Vlissinger | 1985 | | pagina 10