Keïtc te Weggelopen hond Joris ontketent een mini-drama voor 't baasfe en 't vrouwtje 11 i II i Mt. 116 t/m 128 25,- Mt. 140 t/m 176 29,- Mt. 116 t/m 134 Mt. 140 t/m 176 **0/' AD VER TEREN adverteren het medium uitstek Woensdag 16 oktober 1985 DE VLISSINGER Wat te melden? BEL 01180-27651 Toestel 54 Ruilbeurs Anthroposofie VOS-cursus Kynologenclub Bloemschikken V ogel tentoonstelling of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Jongerenkrant Jongerengids Zeeland Rozenkrans Algemene beschouwingen V rou wen-popmuziek Zondagmiddag om 15.00 uur in het vrouwencentrum 'Jet', aan de Zusterstraat in Goes. Een thema middag over vrouwen-popmu- ziek, georganiseerd door 'Prima Donna', groep voor lesbische vrouwen in Zeeland. Er wordt onder meer een video-band ver toond van het laatste concert van Tina Turner. IJsland Rouw en nabestaan Paarden en Pony's Gehandicapten Volleybal Beeldhouwen V redesgebedsdienst Jazzballet Uitkering Vergadering Fotografie Spooktocht Vegetarische kookgroep T afelvoetbaltournooi Dammen Oud Vlissingen Disco Disco Spelenmiddag Rock and Roll Kledingbeurs Poppen maken Volksschilderen Kontaktmiddag Bingo VIDO Culturele dag In een notedop 25 maal telefoon Om te sterven? JE VINDT ER MÉÉR. JE BETAALT ER MINDER. "Vinder" Werelden van ellende ADVERNEMEN ADVERTELLEN ADVERDRAAID ADVERZIEN ADVERGETEN ADVERB0UWEN ADVERK0PEN ADVERTENTIE Zaterdag, 19 oktober is er weer de maandelijkse ruilbeurs van vogels in het pand Gerbrandystraat 46 te Vlissingen. 'De Vogelliefhebbers' uit Vlissingen tekent voor de or ganisatie en geeft die dag alle in formatie over het houden en ver zorgen van vogels. De beurs is geopend van 09.30 tot 12.00 uur. Vrijdag in de Zeeuwse Biblio theek. zaal 2 te Middelburg om 20.00 uur. Een lezing georgani seerd door de Anthroposofische vereniging, met als onderwerp: 'Ziekte als knooppunt in de Le vensloop'. Spreker is dokter Frank Wijnbergh. De VOS (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving), organi seert vanaf woensdag een cursus voor vrouwen. Het doel van die cursus is er toe bij te dragen, dat de 'vrouwen meer inzicht krijgen in en bewust worden van de om standigheden waarin ze werken, wonen en leven. Vanuit die be wustwording wordt het mogelijk, na te gaan hoe de situatie van vrouwen verbeterd kan worden. De cursus wordt gegeven in 't Pand. Kerksteeg 5 te Middelburg en begint om 09.15 uur. De Kynologenclub Zeeland houdt donderdag een kontakt- avond in het Zuiderbaken in Middelburg om 20.00 uur. Opzet van die avond is om de doorsnee hondenbezitter informatie te ge ven hoe de vacht van de hond het best onderhouden kan worden. Ook de verzorging van oren, ogen, tanden en nagels komen aan de orde. Op elke woensdagavond tot en met december, afwisselend voor beginners en gevorderden, wor den door Wim Joosse bloemschi kavonden gegeven. Hiervoor zijn knipkaarten beschikbaar, zodat men zelf kan bepalen wanneer men komt. Alle avonden begin nen om 19.30 uur. De eerste avond is op woensdag 23 oktober voor 'beginners' en vindt plaats in de gemeentekwekerij in Middel burg. Ruim tweeduizend vogels staan te kijk in de 'Groenmarkt' aan de van Cittersweg in Arnemuiden. De organisator van deze show is de vogelvereniging 'Zanglust' uit Arnemuiden. Volgens de NBVV (Nederlandse Bond Van Vogel liefhebbers) is dit de grootste ten toonstelling die ooit in Zeeland gehouden is. Voor het publiek is de tentoonstelling geopend op donderdag van 20.00 tot 22.00 uur. vrijdag van 13.30 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. In het kader van het 'Jongerenjaar 1985' geeft de Zeeuwse Jeugdraad een speciale jongerenkrant uit, die in een oplage van 50.000 exem plaren verspreid wordt onder de Zeeuwse jongeren. Dit gebeurt via scholen.buurthuizen, jongeren werkers etc. De krant is ook gratis verkrijgbaar op de jongerenmani- festaties, die in diverse plaatsen in Zeeland worden georganiseerd. Onderwerpen in deze krant zijn onder meer: wonen, werken, ver dienen en politiek. De krant is gratis af te halen bij het secreta riaat van de Zeeuwse Jeugdraad, Dam 31 te Middelburg. Ook in Zeeland zijn er vele orga nisaties waar jongeren terecht kunnen. Voor advies, informatie, een handje hulp en hulpverlening. Allerlei adressen: rechtshulp, vrijetijdsbesteding, sport en spel, vakantiereizen, kunst, muziek, drugshulp, werken, leren, niet- werken en nog veel meer staat in de jongerengids Zeeland. Gratis af te halen bij de Zeeuwse Jeugd raad, Dam 31 in Middelburg, of Zeeuws Service en informatiebu reau, Meanderlaan 368 in Mid delburg. Donderdag kunnen belangstel lenden de rozenkrans bidden ten huize van zuster Wilfrieda, Ruys de Beerenbroeckstraat 25 in Vlis singen. Aanvang 19.45 uur. Portugal Zaterdag, 19 oktober, om 14.00 uur houdt de NRV, afdeling Zee land een propagandamiddag over Portugal. Er wordt onder meer 'een bezoek' gebracht aan de Al- garve met zijn bloemenpracht en de hoofdstad Lissabon. Reisleider van die middag is de heer C. van Buuren en de plaats van hande ling is Hotel Terminus in Goes. Mr. F.H G. de Grave, lid van de tweede kamer, geeft op zaterdag een nabeschouwing over de alge mene beschouwingen, die in die week in de Kamer zijn gehouden. Dit gebeurt tijdens een bijeen komst van de VVD in Hotel Wal cheren in Koudekerke die begint om 10.30 uur. De Zeeuwse bioloog Ko de Korte houdt op zondag een lezing met dia's met als onderwerp 'IJsland, een zwerftocht tussen gletsjers en vulkanen'. Stichting Kapel van St. Maarten te Hoogelande om 14.30 uur. De werkgroep 'Recht op nabes taan' organiseert binnenkort drie bijeenkomsten in de Aula van de Zeeuwse bibliotheek in Middel burg, die allen in het teken staan van "rouw en nabestaan'. De eer ste bijeenkomst vindt plaats op dinsdag 22 oktober, om 14.00 uur. Ds. E. de Boer-Hessel, hervormd predikante zal dan vertellen van uit haar eigen ervaringen over de opgave om na het overlijden van de partner een nieuwe toekomst op te bouwen. De tweede bijeen komst is op dinsdag 5 november. De cyclus wordt besloten met de film 'De plotselinge eenzaam heid'. die op dinsdag 19 november gedraaid wordt. Op zaterdag, 19 oktober, is het recreatieterrein 'de Piet', nabij het vliegveld Midden-Zeeland het terrein waar de Zeeuwse, Zuid- Hollandse en Noord-Brabantse provinciale kampioenschappen van de samengestelde wedstrijden voor paarden en pony's worden gehouden. De organisatie is in handen van de landelijke rijvere- niging 'Walcheren', die tevens op die dag haar 40-jarig jubileum viert. In totaal hebben voor deze wedstrijden 110 combinaties in geschreven. Om 09.00 uur wordt er gestart met de dressuur in alle klassen, gevolgd door het weg- parcours en cross-country, waarna er nog een parcours gesprongen wordt. Op 23 november wordt in Ede de jaarlijkse M.B.O.-dag gehouden, georganiseerd door de BOSK, de bond van motorisch gehandicap ten. N.B.D. staat voor Minimal Brain Disfucntion. ook wel lichte hersenfunctiestoornis genaamd. Hoewel er uiterlijk aan MBD- kinderen niets te zien is, zijn ze 'anders' dan normale kinderen. Ze ontwikkelen zich anders en vallen bijna altijd uit de boot. Ze reageren vaak niet zoals men van kinderen verwacht. Er wordt de laatste tijd veel geschreven en gesproken over het MBD-kind. Op deze dag echter, zal er gespro ken worden mét het kind. De MBD-dag heeft drie thema's; het eerste thema betreft de hulp die bepaalde computerprogramma's kunnen bieden bij leermoeilijk heden. Het tweede thema is ge richt op de hulp bij de opvoeding van het kind in de thuis-situatie en het derde thema zal gewijd wor den aan de persoonsontwikkeling van de adolescenten. Daarna is een panel-discussie. Voor opgave aan deze dag en informatie daar over: 01184-63358, De Middelburgse Politie Sport en Ontspanningsvereniging (MPSO) houdt vrijdag haar jaar lijkse volleybaltournooi in de sporthal 'de Voorborch' in Mid delburg. Twintig teams - twaalf heren- en acht damesteams zullen strijden om de MPSO-wisselbe- ker. De voorrondes beginnen om half negen 's morgens. Om kwart voor vijf reikt de heer K. de Vos, commissaris van politie in Mid delburg, de prijzen uit. Op woensdag, 23 oktober, vindt er bij het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming in de Kui perspoort in Middelbvrg een in formatie bijeenkomst plaats over de cursus beeldhouwen. De do cent van die cursus, de heer H. Verbeek, zal die middag informa tie geven over de inhoud van zijn cursussen. De bijeenkomst begint om 16.00 uur. Zondag. 19 oktober, is er een vre- desgebedsaienst in de Doopsge zinde kerk aan de Lange Noord straat in Middelburg. Voorganger is industriepastor J.M. Scheffers. Het thema van de dienst is 'Zwaarder, en Ploegscharen'. De aanvang van de dienst is om 19.30 uur. Vanaf 23 oktober start buurthuis 'Het Buut' aan de Beatrixlaan in Vlissingen, een cursus jazzballet voor kinderen in de leeftijd van acht tot dertien jaar. De cursus wordt iedere woensdagmiddag gehouden van 15.45 tot 16.45 uur. Een groep vrouwen uit de wijk Paauwenburg heeft het plan op gevat regelmatig aktiviteiten op te zetten voor vrouwen uit die wijk. Als eerste aktiviteit staat een the ma-ochtend op het programma met als onderwerp 'eenmalige uitkering'. Buurthuis 'de Paraplu'. Alex. Gogelweg te Vlissingen. 09.30 uur. De opbouwcommissie Oost-Sou burg houdt op donderdag. 20.00 uur. in het wijkcentrum Midden hof aan de Kanaalstraat te Sou burg een openbare vergadering. Naast de gebruikelijke agenda punten. zoals ingekomen stukken, mededelingen en rondvraag, staat er een gesprek op het programma met de commissaris van politie, de heer L.E. Schuller. Onderwerp is het wijkgericht werken van de politie. 'Lijnvorming en betere vormge ving in de foto' is het onderwerp, waarover mevrouw van Hoek op uitnodiging van de fotoclub 'de Flitsparaplu' dinsdagavond gaat praten. Buurthuis 'de Paraplu', Alexander Gogelweg in Vlissin gen. om 19.30 uur. Het club- en buurthuis 'Aldegon- de' aan het Westerzicht 386 in Vlissingen, is donderdagavond voor tieners het startpunt voor een spooktocht in het Nollebos. De spooktocht start om 20.00 uur. Dinsdag, 22 oktober, gaat de ve getarische kookgroep weer van start in het VJV-gebouw aan de V. Quakkelaarstraat in Vlissingen. De groep kookt voortaan iedere dinsdag. Er moet voor 15.00 gere serveerd worden en de maaltijd wordt om 18.00 uur opgediend. Inlichtingen: 01184-17819. Tafelvoetballen in de'Paraplu'op vrijdagmiddag aan de Alex Go gelweg in Vlissingen. Er zijn leuke prijzen te winnen. Hel tournooi begint om 14.00 uur. Huisdammer, clubdammers en oud-clubdammers kunnen zater dag meedoen aan een open dam- middag die gehouden wordt in de zaal 'Rehoboth' in Oost-Souburg. De organisatie is in handen van damvereniging 'Souburg' en be gint om 13.30 uur. Wie wil weten hoe Vlissingen er vroeger uit zag, kan vrijdagavond terecht in 'de Scheldebuurt' aan de V. Quakkelaarstraat in Vlis singen. Tijdens die avond worden er dia's over oud Vlissingen ge toond. Aanvang 20.00 uur. De discjockey Gerard van der Hoeve draait platen tijdens de disco-avond, die zaterdag 19 ok tober. vanaf 21.00 uur in 'de Piek' aan de Hellebardierstraat in Vlis singen gehouden wordt. Buurthuis 'de Paraplu' aan de Al exander Gogelweg in Vlissingen houdt zaterdag vanaf 20.00 uur een disco-avond. De stichting Welzijn voor Oude ren houdt woensdag een spelen middag in het dienstencentrum 'Bachten Reede' aan de Vredeho flaan in Vlissingen. De aanvang is om 14.00 uur. Lekker ouderwets rock and rollen kan op vrijdagavond in buurthuis 'de Paraplu' aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen. De avond begint om 20.00 uur. In buurthuis 'Marnix' aan de Noordbeekseweg in West-Sou burg wordt zaterdag, van 10.00 tot 15.00 uur een kledingbeurs ge houden. De geprijsde kleding kan donderdag en vrijdagochtend vanaf 09.00 tot 12.00 worden in geleverd. De helft van de op brengst is bestemd voor het buurthuis. Bij voldoende belangstelling start buurthuis 'de Zwaan' in Oost- Souburg een cursus poppen ma ken op de maandagmiddag. De cursus bestaat uit tien lessen. In lichtingen: 01184-61252 Assendelft-schilderen op de woensdagavond, en Hindeloop- en-schilderen op de donderdag middag. Een cursus van tien les sen. in buurthuis 'de Zwaan' in Oost-Souburg. Inlichtingen en opgave: 01184-61252. Groot en klein, jong en oud, iedereen is welkom op de zater dagse kontaktmiddag voor de buurtbewoners, die gehouden wordt in het VJV-gebouw aan de V. Quakkelaarstraat in Vlissingen. Tussen 16.00 en 18.00 uur is iedereen welkom. Vrijdagavond, vanaf 19.30 uur bingo in het VJV-gebouw. V. Quakkelaarstraat in Vlissingen. De bedoeling is om elke derde vrijdag van de maand een bingo avond te houden. 'Wat er tijdens de overgangsjaren gebeurt in het lichaam van de vrouw' is het onderwerp dat dins dag om 14.00 uur behandeld wordt tijdens een 'open middag' in wijkcentrum 'Middenhof. Ka naalstraat. Oost-Souburg. De werkgroep VIDO (Vrouwen in de Overgang) is van plan meer van deze middagen te organiseren, met telkens een ander thema. Een klederdrachtenshow. doorlo pende dia- en fototentoonstellin gen muziek en dans, zijn de on derdelen van een culturele dag die de Stichting voor Surinamers en Antillianen (SURANT) op zater dag in de MTS aan de Marconi- weg in Vlissingen houdt. De dag begint om 11.00 uur en gaat door tot in de kleine uurtjes met een optreden van de Zeeuwse Michael Jackson en een groep break-dan- cers. UTT3E- KEND. Overhemd, paisley dessin, in grijs/blauw. Bandplooipantalon, 100% katoen, in zwart en grijs. M F Hond vermist. Poesje weggelopen. Kanarie weggevlogen. Papegaai door het openstaande raam ontsnapt. Talrijk zijn de variaties, waarin mensen de vermissing van hun huisdieren melden. Achter de kleine krante-advertenties in de rubrieken "Huisdieren" of Vermis tgaa t vaak een wereld van verdriet schuil. Complete gezinsdrama's soms. Ook Joris liep weg. Hij is een geel-beige hond uit Kruiningen. Maar hij was na een paar dagen gelukkig weer terecht. Hij werd "gevonden" in Vrouwenpolder, daarheen meegenomen door een automobilist. Wat doen dierenliefhebbers allemaal, als hun huisdier plotseling kwijt is? Hierbij het verhaal van Joris, de bastaard-retriever. Zijn verdwijning ontketende een kleine, menselijke tragedie, zoals er zich elke week vele in onze regio afspelen. HUISDIER VERMIST (Van een onzer redacteuren) KRUININGEN Maandagavond half zeven. In een café op een camping Vrouwenpolder ligt de hond Joris vastgebonden aan een barkruk. Hij ligt te wachten op zijn baasje. Hij wacht al dagenlang. Als 't baasje en 't vrouwtje dan eindelijk binnenstappen, hééft Joris het niet meer. Hij springt op en rent op hen af. Het deert hem niet, dat hij vastzit aan een barkruk: de kruk valt dan ook met een enorme klap omver. Na een scheiding van 4 dagen vliegt hij tegen 't baasje en 't vrouwtje op. En alle drie weten ze op dat moment, dat Joris nooit meer zal weglopen. In de huiskamer van Joris' "ou derlijke woning" aan de Torri- cellistraat in Kruiningen zegt 't vrouwtje achteraf: "Ik kan me niet voorstellen, dat Joris nog ooit alleen op stap zal gaan", 't Vrouwtje: dat is mevrouw Corrie Smallegange-Oosthoek (53), die enorm veel van Joris is gaan houden in de 8 jaar, dat de hond deel uitmaakt van het ge- I Smallegange. Vijfentwintig efoontjes pleegde ze, om Jo- terug te vinden. En tussen- or: traaanen met tuiten, 't Baasje: Jaap Smallegange (54), beroepsmilitair in Ossen- drecht. Hij is net als zijn vrouw geboren in Ellewoutsdijk. Sinds vier jaar zijn ze terug in de ge boortestreek. Bijna waren ze hier hun "vierde kind" Joris kwijtgeraakt. Het drama-in-een-notedop be gon op vrijdagmiddag om streeks vier uur. De heer Smal legange was omstreeks drie uur met de auto vertrokken. Hij zou niet lang wegblijven. Tegen vier uur begon Joris te piepen. "Ik dacht, dat hij moest braken. HUISDIEREN GOED TEHUIS gezocht voor 7 jonge phesjes. Geen handelaren. J.J. van Churchüljlgjjj^|»JL Goes. EGGEI.OPEN gelfgèl hond gladharig. kruising Retriever naam Joris. Tel. •Ir Hij had kort tevoren wat gras gegeten. Daarom liet ik hem in de tuin achter, vertelt mevrouw Smallegange. "Maar plotseling was hij verdwenen". Toen haar man terugkwam, was Joris nog altijd weg. Toen kwam een zoekactie op gang, die da gen zou duren. "Hebt u Joris gezien?", werd ontelbare malen gevraagd. "Jawel, bij de melk boer op de stoep", zei de een. "Jawel, bij Vierwegen", zei de ander. De heer Smallegange zocht met de auto stad en land af. Hij reed zelfs de route naar Ellewouts dijk. Daar woont opa Smalle gange en Joris komt daar re gelmatig. "Ja, je weet op de duur niet meer, waar jè moet zoeken", zegt mevrouw Smal legange. Zelf greep ze de volgende dag 25 maal de telefoon: dierena siels, politiekorpsen, dieren bescherming, kantonniers, brug- en sluiswachters, ge meentemensen, dierenartsen. Tja, wie heeft ze toen eigenlijk niet gebeld? Haar man zocht diezelfde dag per auto de ruime omgeving van Kruiningen af. 's Avonds stond op de kilometerteller 300 km méér aan dan 's morgens. 's Zondags zocht het gezin de sloten en de boomgaarden rond het dorp af. "Onze jongste dochter opperde, dat Joris mis schien was weggelopen, omdat hij ging sterven. Hij was immers nog nooit weggelopen. En Vlissingen, Coosje Buskenstraat (bij Torro) trouwe honden lopen in het wild ook weg uit de roedel, als ze gaan sterven. Nou, als je die mogelijkheid gaat overwegen, weet je helemaal niet meer, waar je het moet zoeken'" al dus mevrouw Smallegange. De urenlange telefonades le verden één gesprek op, dat achteraf het meest waardevol bleek. Dat was het telefoontje met mevrouw Plaisier uit Krab- bendijke, de echtgenote van de regionale inspecteur van de Dierenbescherming. 'Een dolgelukkige hereniging: Joris betuigt zijn aanhankelijkheid bij het baasje. Zij had (toevallig) op vrijdag middag om 16.00 uur Joris langs de oude rijksweg zien zit ten. Ze kon de hond tot in de tails beschrijven. Pas maandagavond zou blij ken, dat ze het bij het rechte eind had. Want toen kwam het verlossende telefoontje uit Vrouwenpolder: "Hebt u een gele hond, die vermist wordt? Nou, die zit hier". Achteraf bleek, dat de "vinder" Joris om 16.15 uur had ingela den. Hij vertelde, dat Joris langs de oude rijksweg elke auto zat na te kijken. "Daarom dacht ik, dat hij door een ander uit de auto was gezet. Ik had medelij den met hem en daarom heb ik hem meegenomen", aldus de vinder. Maar ja, pas op maandag infor meerde de man langs zijn neus weg bij de politie in Kruiningen, of daar wellicht een gele bas- taard-retriever als vermist was opgegeven. Vier dagen later.... Maar de vreugde in huize Smallegange was er niet minder om. Terugkijkend zegt me vrouw Smallegange: "Ik had me al hele werelden van ellende voor de geest gehaald, als hij niet meer terug zou komen. We zijn niet flauw met Joris, maar je hecht enorm aan een hond. Dat merk je pas, als hij kwijt is. Het was al die dagen doodstil in huis. We hebben met z'n drieeën bijna niks tegen elkaar gezegd. Vooral de tweede nacht heb ik veel gehuild". "Ik ben niet zo goed ter been en dan besef je pas goed, dat je van een hond vaak méér liefde ontvangt dan van sommige mensen". Overigens was daarmee de 'af- faire-Joris' nog niet afgewik keld. Want de dinsdag be steedde mevrouw Smallegan ge aan het terugbellen van alle 25 mensen, die ze ook op za terdag gebeld had. Nu waren de telefoontjes opgewekter van toon: "Joris is terug. U hoeft niet meer naar hem uit te kij ken oooooooooooo 3OOOOO04

de Vlissinger | 1985 | | pagina 7