Van Dixhoombrigade zoekt leden Eigen wijkgebouw voor Vlissingse Scheldebuurt pnmavera HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN de\/Lissinger MIDDELBURGS MUZIEKFEEST MET MINSTENS ZES WALCHERSE KORPSEN THEMADAG: VROUW EN GEWELD ZETA ZUKKI f J.P.A. ROSSËL KUNSTGEBITTEN en REPARATIES Meningsverschil Woltershuis Bouwplannen Onheus Goed overleg CASSETTES N ieuwe pop Letzer Ventevogel Makelaardij bv helpt U beslissen over Uw huis MODE De Middelburgse Vrouwenraad houdt op dinsdag 22 oktober een themadag over het onderwerp 'Vrouw en geweld'. De titel dekt een aantal actuele onderwerpen waaronder incest. De bijeenkomst vindt plaats in het Ontmoetings centrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat in Middelburg en begint om 14.15 uur. Drs. Ineke Jonker opent het programma met een inleiding onder de titel 'Knelpunten bij hulpverlening en justitie en de rol van de overige familieleden". Aan sluitend vindt er een forumdiscussie plaats. In het forum zit een lid van de werkgroep 'Godsdienst en incest', een vertrouwensarts van de politie. Blijf van m'n lijf en Ineke Jonker. In de zaal geven vrouwen van talrijke organisaties informatie over hun werk. 's Avonds wordt het programma voortgezet in het Minitheater aan de Verwerijstraat met een optre den van de groep Baobab. Ze speelt het stuk 'Far- daoes'. Aanvang 20 uur: Het stuk kreeg als onder titel 'Een vrouw op het keerpunt van haar leven'. Scene uil hel si uk 'Ferdaoes', dat dinsdagavond om acht uur begint in hei Middelburgse Minithea ter. DEZE WEEK IN *RL!R en een weekover zicht van de tv-program- ma 's *Vlissingse modezaken en aandacht voor een wijkge- bouw Uitvoerige informatie in korte informatie Rubrieken: zaek'n bin zaek'n, films, podium en exposities. Jaarverslag hekelt houding van uitbaters strandtenten Het club- en buurthuiswerk Scheldebuurt in Vlissingen krijgt weer een eigen buurthuis. Ten minste, daar ziet het naar uit. Al leen een meningsverschil tussen gemeente en rijk moet nog worden opgelost. En als dat gunstig uit pakt kan het club- en buurthuis werk het gebouw aan de Verkuyl Quakkelaarstraat 95, waarin nu nog het vormingscentrum jong Volwassenen (VJV) is gehuisvest, betrekken. Na een grondige ver bouwing overigens, een karwei waar minstens voor zestig procent eigen werkzaamheid van de buurt bewoners inzit. Maar het werk- bestfiur Scheldebuurt, onderdeel van de Centrale stichting voor s'o- ciaal-kultureel werk in Vlissingen, is vol goede moed. De bouwplan nen zijn al klaar. Het club- en buurthuiswerk in de Scheldebuurt is al een jaar lang zonder eigen onderkomen. In 1984 is de huur opgezegd van het gebouw aan de Glacisstraat -ei gendom van de HTS-soos- waarin vanaf 1979 de Scheldebuurt zijn activiteiten hield. Het gebouw was zo verwaarloosd dat het onve rantwoord was om daarin verder te gaan. Verrotte vloeren en een ondeugdelijke verwarming waren de belangrijkste 'ongemakken'. "Het was zo erg dat we het ge bouw zelfs niet meer konden ver zekeren". vertelt Rob Francooy van de werkgroep Scheldebuurt. Voordat het pand aan de Glacis straat werd verlaten, waren er al verschillende plannen voor een ander onderkomen behandeld. De werkgroep is al sinds 1981 be zig met het zoeken naar een an dere ruimte voor de activiteiten. Maar steeds liep het op niets uit; veelal door Financiële bezwaren. Maar nu lijkt het er dan toch van te komen. De gemeente heeft voor het vor mingscentrum jong volwassenen een ander onderkomen gevonden in de oude Nutskleuterschool aan de Julianalaan. Het gebouw aan de Verkuyl Quakkelaarstraat komt dan vrij voor de Schelde buurt. TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraa» 52, Vlissingen Alles lijkt dus geregeld. Het VJV eruit, de Scheldebuurt erin. Maar zo eenvoudig gaat dat nu ook weer niet. Er is namelijk een ver schil van mening tussen de ge meente Vlissingen en het ministe rie van onderwijs over de huur prijs die het VJV voor het nieuwe onderkomen moet gaan betalen aan de gemeente. Als beide par tijen het eens kunnen worden, gaan de plannen door. Anders moet de Scheldebuurt het nog langer zonder eigen buurthuis doen en dat betekent een steeds verder teruglopen van de contac ten met de buurtbewoners. De werkgroep Scheldebuurt heeft vorig seizoen de activiteiten in het Woltershuis gehouden: een buurthuis aan de Hogeweg, dis ver buiten de eigen wijk. Dat be tekende veel extra werk voor de clubleiding en ook extra verant woordelijkheid. In groepsverband werd de tocht naar het Wolters huis gemaakt, met kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar. "Eigenlijk onverantwoord", vindt Lies Luikenaar, de vaste kracht van de centrale stichting voor so- ciaal-kultureel werk. die belast is met het clubwerk in de Schelde- De Van Dixhoombrigade in Middelburg staat te springen om nieuwe leden. Vooral kinderen tot tien jaar worden met open armen ontvangen in het clubhuis aan de Loskade. "Maar ook, anderen zijn welkom", haast voorzitter C.L. Schoof zich te zeggen. Hij tekent daarbij aan dat veel ouderen - en bij zwemmers uit de wedstrijdsport spreekt men al ras over mensen vanaf zo'n twintig jaar - jammer genoeg stoppen met alles. Hij raadt ze dan ook aan om lid te worden van zijn brigade. "Bij ons kunnen ze blijven trainen en zich daarnaast dienstbaar inzetten". Hoewel we met voorzitter Schoof in de eerste plaats praten over de vereniging en het feit dat er op zaterdag 9 november een rommelmarkt voor het clubgebouw wordt gehouden, komt ook het jaarverslag ter sprake. Daarin wordt melding gemaakt van de onvriendelijke houding die de uitbaters van consumptietenten aannemen tegenover de vrijwillige brigade. De Van Dixhoombrigade waakt over de veiligheid op de stranden van Zoutelande en Dishoek. "Ik sta eerlijk gezegd niet te springen om die informatie naar buiten te brengen. De mensen van die consumptietenten zijn lid van de VVV's in de plaatsen waar wij werken. En met die VVV's hebben we uitstekende contacten. Boven dien zijn ze niet allemaal over een kam te scheren", waarschuwt Schoof. Niettemin blijkt uit het jaaroverzicht dat met de strand- wachten van de Middelburgse brigade op Zoutelande en Dis hoek meerdere keren een loopje is genomen. De rapporten noemen namen van de exploitanten, we laten deze op verzoek van Schoof weg. Volgen we de grote lijnen in het jaarverslag dan kan zonder meer worden vastgesteld dat de uitba ters van de versnaperingskiosken de brigadiers argwanen. Ze krij gen de zwarte piet toegespeeld als het verraderlijk weer wordt en de vrijwillige strandbewakers vlag gen hijsen die de zonnekloppers op de stranden moeten waarschu wen. Voor talrijke badgasten is het immers niet meer interessant om op het strand et blijven als een vlag waarschuwt dat zwemmen -bijvoorbeeld- gevaarlijk is. Min buurt. Vandaar dat de activiteiten in het nieuwe seizoen weer in de wijk zijn ondergebracht. Op de zaterdag en niet zoals ge bruikelijk op de woensdagmid dag- en avond. De Scheldebuurt mag zolang gebruik maken van het VJV-gebouw maar dat kan alleen als de lessen van het vor mingscentrum zijn afgelopen: dus op de zaterdag. "Niet zo'n ge schikte dag voor ons werk. maar het contact met de wijkbewoners moet zoveel mogelijk worden on derhouden. vandaar dat we voor het weekeinde hebben gekozen", stelt mevrouw Luikenaar. De activiteiten in de Scheldebuurt worden regelmatig bekendge maakt in een wijkblad. Behalve het jeugdwerk - kinderclubs en jeugdsoos - zijn er ook evene menten voor volwassnen zoals bingo-avonden, dia-vertoningen en koffiecontacten. En om de Fi nanciële positie van de Schelde buurt wat op te krikken worden er activiteiten ontplooit als rommel markten en kledingbeurzen. Maar om alles regelmatig te laten ver lopen is ëên eigen accommodatie eigenlijk onmisbaar. Het wachten is nog alleen op 'groen licht' van het gemeente der strandbezoek betekent im mers minder omzet. En voor de uitbaters van de tenten met pils, limonade ijs en ander 'lekkers' is het doorgaans zaak om tijdens een paar zomermaanden een jaarsa laris te verdienen. En de veilig heidsmensen van de Van Dix hoombrigade zijn wel erg vlot met het hijsen van vlaggen, zo beweert een plaatselijke uitbater. Hij wil er niet dieper op ingaan en maakt zich vervolgens uit de voeten. Voorzitter Schoof geeft toe dat leken inderdaad soms denken dat een vlag veel te vroeg vroeg wordt gehesen. "Maar wat zou datzelfde publiek zeggen als er iemand verdrinkt. Niettemin blijft het al tijd een moeilijke vraag: Zou ie mand ook zijn verdronken als er wél een waarschuwingsvlag had gehangen? De vlaggenstokken waar de waarschtiwing moet worden ge hesen staan bij de consumptie tenten. De strandwachters worden bij een actie direct geconfronteerd met de zakenlui op het strand. En die confrontatie verloopt soms uiterst onprettig. Het jaarverslag meldt eerst algemeen: "De mede bestuur. De bouwplannen of lie ver gezegd de verbouwplannen en. voor het VJV-gebouw aan de Verkuyl Quakkelaarstraat zijn al klaar. "Al eerder hebben we bouwplannen gemaakt, maar steeds kwam er weer wat tussen. Nu gaan we niet meer verder voordat het ja-woord van de ge meente binnen is", verzekert werking aan het vlaggenwaar- schuwingssysteem is. enkele uit zonderingen daargelaten, mini maal; de bejegening was dikwijls in strijd met hetgeen men van ho recabedrijven mag verwachten, soms zelfs onheus, om geen zwaarder woord te gebruiken We troosten ons met de gedachte dat de mensen die er echt verstand van hebben ons werk wel waar deren. zoals de politie, het loods wezen en de artsen". We lichten een voorbeeld uit de rapporten. Het is 16 augustus als er tijdens het binnenhalen van de boot die de strandwachten ge bruiken om mensen op zee te redden, een jeep nadert. Die is ei gendom van een eigenaar van een consumptietent. Over het stand- deel waar de auto moet rijden ligt een staalkabel van de boot. De bestuurder van de wagen weigert te stoppen en rijdt over de kabel. "Levensgevaarlijk", oordeelt Schoof. "De boot hing in de ka bels en had naar beneden kunnen vallen. Behalve menselijk leed. had de boot ernstig kunnen wor den beschadigd". Opvallend is het dat de kabel vijf dagen later breekt. Het rapport van 21 augus tus. "Gelukkig geen schade. Men Sjaak Cornelisse, één van de mensen van de werkgroep Schel debuurt die zich belast hebben met de bouwplannen. Vorige week vrijdag werd het antwoord van de gemeente ver wacht. maar toen Cornelisse een telefoontje met het stadhuis pleegde, bleek de betreffende ambtenaar ziek te zijn. moet er echter niet aan denken wat de gevolgen zouden zijn ge weest als er zich mensen onder de boot zouden hebben bevonden. En ook niet als iemand een zwie pende staaldraad legen zijn li chaam zou hebben gekregen". In het rapport wordt een direct ver band gelegd tussen de onwillige jeepbestuurder die over de staaldraad reed en het breken van de draad vijf dagen later. "De ka bel heeft een trekkracht van 2200 kg en er waren geen slijtplek ken..." Volgens de heer Schoof kunnen er zo nog veel meer voorbeelden worden genoemd van zowel minder ernstige als gevallen die uiterst pijnlijk hadden kunnen aflopen. "We zullen dat in de toekomst moeten veranderen door goed overleg met de VVV's waar die mensen lid van zijn", oordeelt hij. Vooral het weigeren om te vlaggen zal tijdens de gesprekken op tafel komen. Centraal bij het werk van de Van Dixhoombrigade staan zwem mend redden en varend redden. De brigade kan worden ingezet bij rampen, maar er wordt bijvoor beeld ook een beroep op hen ge daan bij de intocht van Sint Nico- laas op 23 november aanstaande. Naast het clubhuis aan de Loska de liggen boten en zendappara tuur permanent bedrijfsklaar voor het geval er overstromingen ko men. Om voortdurend paraat te zijn worden oefeningen gedaan. Op zaterdagochtend leert de jeugd tot tien jaar spelend allerlei technieken en de oudere garde is op vrijdagavond actief in het ver garen van vaardigheden om men sen in nood hulp te bieden. Verder zijn er talrijke cursusavonden waar specialismen worden aange leerd. waaronder eerste hulp en "Verfijnde tafelsfeer" bij de cassette-specialist »PEci««izm< Sf-HVTI K W AI I T.t I GARANTIE tANGt 01 IFI SU MIDDELBURG m nu i .izzi y hartmassage, naast zwemmend redden. De vereniging staat, zoals gemeld, te trappelen om nieuwe leden. "We hebben er 250 nodig om goed te kunnen draaien. We hebben er momenteel slechts 175. Dat aantal brengt te weinig contributie bin nen om noodzakelijke dingen aan te schaffen. Zo hebben we een nieuwe pop nodig waarop hart massage kan worden geoefend. Ook heeft een van de boten hier in deze ruimte een nieuwe trailer no dig. Verder hebben we geld nodig voor een nieuwe radio-accommo datie", somt Schoof de noodzaak van ledenuitbreiding op. Volgens de heer Schoof is de re cessie debet aan de verminderde belangstelling uit het jeugdfront voor de brigade. "We hebben al tijd 250 leden gehad. De laatste jaren is dat aantal sterk afgeno men. Mensen hebben nu eenmaal minder te besteden. En dan hou den ze hun kinderen van de vere nigingen weg. Vroeger behoefden we weinig propaganda voor de vereniging te maken. Nu des te meer". Overigens zijn de bijeenkomsten op zaterdagochtend tussen acht en negen uur en op vrijdagavond ko men de leden van tien jaar en ou der tussen 20 en 22.30 uur bij el kaar. Lid NVM Du«cti« R Duunstma Badhuiisirui 71 T.l.loon 01184 - 19192 Poaibu» 5151 4380 KO Vhi.ingan .Üfci Het Middelburgse Muziekfeest, dat op zaterdag 19 oktober voor de eerste keer wordt gehouden, moet een jaarlijks terugkerend evene ment worden. Op de Vismarkt tre den die dag korpsen op die muziek maken waarbij luchtigheid en ge zelligheid bovenaan de notenbal ken staan. Het zijn voornamelijk korpsen die nooit of zelden optre den in de Zeeuwse hoofdstad. Tij dens dit eerste herfstige muziek festijn tussen 12 en 22 uur kan het publiek ook kennis maken met talrijke Middelburgse verenigin gen die kramen bevolken. Verder is er een mini-play-back-show. En dat 'mini' staat voor deelnemen door jeugd van vier tot zestien jaar. Gretig zegde de evenementen- commissie van de Middelburgse VVV, de Ceremoniemeesters', toe om een belangrijke bijdrage te le veren aan de organisatie. Het ini tiatief kwam uit de koker van Ju liana, de muziekvereniging uit Middelburg. Zeker zes orkesten betreden af wisselend het podium op de Vis markt. Het zijn: Luctor et Emergo (Zoutelande), Onda uit Nieuw- land met het junioren- en senio renorkest, Voorwaarts uit Koude- kerke, OKK uit Westkapelle en het Juliana blaasorkest. Mogelij kerwijs komt ook EMM uit Se- rooskerke optreden, maar daar was eind vorige week nog geen duidelijkheid over. In Seroosker- ke werkt men hard aan de voor bereiding voor een concours. Dit evenement paste niet helemaal in het straatje van de muziekvereni ging van deze Walcherse platte landsgemeente. Als het Middelburgs Muziekfeest aanslaat zal de organisatie er van jaarlijks ter hand worden geno men. "Maar dan verhuizen we van de Vismarkt naar het Abdij plein", menen Jaap Eversen en Ben de Pagter van Juliana. En om het publiek te veroveren, heeft Juliana er in ieder geval voor ge zorgd dat het een gezellig geheel gaat worden. Behalve de muziek - ieder orkest speelt een uur - zijn er naast de kramen van de diverse verenigingen stands met allerlei lekkernijen. Er zijn volgens Ever sen en De Pagter kraampjes met allerlei hapjes en drankjes, maar er kunnen ook diverse spelletjes worden gedaan zoals ballengooi- en, schieten en parapluhangen. Verder is er een barbeque. Voor de korpsen is het een prach tige gelegenheid om in Middel burg op te treden, zo oordelen Eversen en De Pagter. "Ze krijgen daar weinig kansen voor. Het be treft ensembles die over het alge meen muziek brengen in het lich tere genre in de vorm van amuse ment. De Walchenaren kunnen al deze korpsen nu aanstaande za terdag horen en zien". Voor de play-back-show is overi gens een wisselbeker te winnen en om te behouden een aantal klei nere bekers. Rien Mondeel pre senteert de show. Wethouder Ad BergshoefT zorgt voor een feeste lijke opening op zaterdag 19 okto ber. Rijk en gemeente kibbelen no Ooststraat 6, Domburg, 01188-1516. TRADEMARK OF PLAYBOY ENTERPRISES INC. Made in Italy by

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1