HET WEEKBLAD WALCHEREN deVLissinger Eerste nationale conventie ladies barbershop singers Orthopaedist Leo Geraedts filiaalchef uit België 'Tv-programma's wekken verwachtingen, die wij hier niet kunnen waarmaken' m De Arnebeurs concurrent voor Zeelandbeurs Bustaxi's tegen 11 levorming Miroterrein Kallenberg Kollektief toont werk in etalage Wedgwood Landelijke primeur in Vlissingen Televisie - Video - HIFI 4RT MSHI0N R4RT 1 Showavond DE ZAAK VOOR SERVIEZEN W. H. BAVELAAR OOGARTS te Middelburg heeft met ingang van heden de praktijk van Mw. G. A. v.d. Berg overgenomen. Lid NVM helpt U beslissen over Uw huis Arnebeurs Pisuisse theater Corset Onzorgvuldig oplage 22 700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44,4DO: uitgave: provin- ciale zeeuwse courant b v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60 postbus 18. 4380 aa ylissingen, .01184-15144, privé: w. melse, 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-27651 toestel 54 Het Vlissingse Kallenberg Kollek tief is met een nieuw project op straat gekomen en toont dat in drie etappes in de etalage van 'Menswear' Wim van der Wal aan de Walstraat in Vlissingen. Op die manier, aldus het collectief, wordt een nietsvermoedende voorbijgan ger plotseling geconfronteerd met kunst. "Daarnaast is er duidelijk een relatie tussen mode en kunst". Het project in de etalage is te zien vanaf 15 oktober en bestaat uit drie delen. Elke veertien dagen wordt gewisseld. De eerste instal latie bestaat uit een scene uit een verhaal waarin het bekende gege ven schurk/held centraal staat. Igor Horodisch schreef dat ver haal. Met posters wordt het gege ven verspreid. Het beeld bij het verhaal is een ingeschilderde foto van Albert Verburg. De scene in de etalage wordt gevormd met pop pen. die telkens een gedaantewis seling (andere kleren) ondergaan. Samen met diverse schilderingen en rekwisieten vormen ze een ei gen wereld. In totaal zijn er drie installaties. Na deze komt de tweede tussen 29 oktober en 10 november en de MILENBERG laatste is van 12 tot en met 24 no- |/s\i CIZTICC vembcr. FVULLtlV I Itr 15'm280KT0BER VUfMflNDERMAL /VÉNSSNE4R DEZE WEEK IN Beginnen met zaken doen is vaak glad ijs zoeken. A n- toinette Akkermans uit Vlissingen tracht het dege lijk te doen: een oplei dingsinstituut voor manne quins en dressmen. In: 'Uit het zaken hart'. Rur geschreven door Jan Lenfering en een uitgebrei de overzicht van de tv-pro- gramma's van zaterdag tot en met vrijdag Rubrieken: korte inj'orma- tie, podium, film. kinder boeken en expositie The Ladies association of Dutch Barbershop Singers 'Holland Harmony', de overkoepelende or ganisatie voor vrouwen barbers- hopkoren in Nederland houdt voor de eerste keer een nationale con ventie: een driedaagse bijeen komst met showavonden, zang wedstrijd en een ontvangst van zo'n driehonderd Engelse koorle den. Vlissingen heeft de primeur gekregen van de eerste landelijke conventie, die in het weekeinde van 25 tot en met 27 oktober wordt gehouden. Een werkgroep van de Vlissingse Sca Sound Singers- een groepje van tien dames- heeft de organi satie in handen. Er is ruim een jaar aan de voorbereidingen ge werkt door de Vlissingse dames. Het programma ziet er dan ook indrukwekkend uit. Vrijdag 25 oktober arriveren de deelnemende koren en de Engelse gasten in Vlissingen waar ze 's avonds om acht uur in hotel Bri tannia verwelkomd worden. De evenementen die voor zaterdag en zondag op het programma staan zijn in het Scheldekwartier De zangwedstrijd waaraan zes koren en vier kwartetten meedoen wordt zaterdagmiddag tussen twee en vier uur gehouden. Bij dit gedeelte mag geen publiek aanwezig zijn. De concentratie zowel van de ko ren als van de jury -een professio nele Engelse delegatie- mag op geen enkele manier verstoord worden. Voor zaterdagavond slaat een show met twee Engelse koren en kwartetten op het programma. Aan dit showgebeuren doen ook het koor en het kwartet mee die 's middags bij het wedstrijdgedeelte de hoogste scores behaalden. De Engelse vertegenwoordiging bes taat uit The Nothern Aires, een promotiekoor van 80 zangers. The Mancunion Way en The Sound Entertainment een dameskwartet dat in 1984 het Engelse kam pioenschap behaalde. De andere koren zijn meerdere malen in En geland onderscheiden voor hun zangprestaties. Om dit veelbelo vende barbershopgebeuren te presenteren komt tv-persoonlijk- heid Eddy Becker. Na de show wordt dan traditiegetrouw een 'afterglow' gehouden; de zangers en zangeressen zoeken dan elkaar op om in groepjes spontaan nog een aantal liederen, in onged wongen sfeer, te zingen. De showavond begint om acht uur. Zondagmiddag, van twaalf tot twee, wordt er ook nog een show gehouden. De presentatie van dit gedeelte, dat de conventie besluit, is in handen van Guus Schouten. Voor beide evenementen kunnen kaarten worden besteld bij Ingrid Hesseiing, telefoon 01184-68155. Aan de nationale zangwedstrijd doen ook The Sea Sound Singers en het Golden Waves kwartet uit Vlissingen mee onder leiding van de 23-jarige Rob van der Meufe. Verder komen er koren uit Goes, Nieuwegein, Ede. Harderwijk en De Meern naar deze eerste natio nale conventie. Ieder deelnemend koor en kwar tet heeft twee liederen ingestu deerd. die vierstemmig en a ca- pella worden gedongen. *De Vlissingse barbershop-dames *Leo Geraerdts "Verfijnde tafelsfeer" De serviezen-specialist: SERVICl KWALITEIT GARANTIE t.ANGE DFl.FT 50 MIDDELBURG Ql 180 1:1221 Tel. afspr. tussen 9.00-12.00 uur. Gasthuis Middelburg tel. 01180-37000 In het huis waar het bordje prijkt dat Jacob Cats er heeft gewoond tussen 1603 en 1621 heeft filiaalchef van "Orthopaedie Van Lierop bv, L.A.T. (Leo) Geraedts de handen vol aan vervaardigen van kunstledematen (prothesen), apparaten maken om lichaamsdelen met een verminderde functie te steunen (orthesen) of het aanmeten van medische bandages, elastische kousen, loophulpen, revalidatie- en verpleegartikelen en rolstoelen. Geraedts wijst er op dat het filiaal in Middelburg de enige commerciële onderneming is in Zeeland die dit werk doet. In onvervalst Belgisch waarschuwt hij bij het betreden van het pand voor de afstap in de gang- de nadelen van een monumentenpand, waar niets mag worden veranderd. "Vooral oudere mensen struikelen hier nog wel eens. En onder onze patiënten zijn veel ouderen". Tijdens de tweede Zeelandbeurs in het voorjaar van 1986 zullen woon- en consumentenhuishoudbeurs door elkaar worden opgesteld. Naar verwachting zal het aantal deelnemers dat dan een ruimte huurt in de tent op het Miroterrein te Vlissingen groter zijn dan in 1984. Deze Zeelandbeurs onder vindt concurrentie van de Arne- beurs, die vorige week was geor ganiseerd in Arnemuiden. De beurs wordt geopend op maandag 28 april en sluit op zaterdag 3 mei. Dit maakte beursorganisator M.H. Delissen uit Eindhoven vo rige week bekend. Delissen is op timistisch gestemd en ervaart nog dagelijks dat zijn organisatie, de BBO (Bureau Beurzen Organisa tie bv) in Zeeland een goede naam heeft achtergelaten na de beurs in het voorjaar van 1984. "De be zoekers stonden in de rij om bin nen te komen. Het was de eerste keer dat we toen in Vlissingen waren. Er zijn toen wat oneffen heden geconstateerd. Daar leer den we van en we zullen trachten de zaken gladjes te laten verlopen h Letzer Ventevogel Makelaardij bv Directie a Duunnnu Bedhuissirui 71 Telefoon 01184 -19192 festbus 5151 4380 KD VU.nngen volgend jaar", voorzegt de 52- jarige BBO-directeur. Problemen waren er destijds vooral met het verkeer. Lange ri jen auto's wachtten ongeduldig op een parkeerplaats. En dat had met name gevolgen voor bezoekers aan het winkelcentrum Miro, die naar elders reden. "We wijzen de beursbezoekers volgend jaar naar andere parkeerplaatsen in Bos- senburg. Met taxibusjes vervoeren we de mensen dan van en naar het beursterrein. Het is zo'n zeshon derd meter die de busjes hebben te overbruggen. Het aantal passen we telkens aan aan de drukte. Maar er rijden minstens twee busjes". In 1984 trok de Zeelandbeurs 29.817 bezoekers. Een aantal dat hoger was dan de organisatie had verwacht. Maar het was de enige beurs in haar soort die Zeeland telde, de heer Delissen is dan ook nadrukkelijk van mening dat zo'n beurs, wil ze blijven aanslaan, niet meer dan een keer in de twee jaar mag worden gehouden. De Arne beurs van de middenstandsvere niging Desk in Arnemuiden doorkruist die filosofie. Delissen geeft de concurrentie uit de vis sersplaats grootmoedig toe. maar rekent toch op een voortzetting van het succes van z'n eigen beurs. "Ik hoop dat de mensen in Arne muiden er niet aan meewerken om het publiek en de deelnemers beursmoe te maken. Dan kunnen we beiden wel inpakken", luidt het commentaar. Opvallende afwezigen -zo meen de Delissen vorige week donder dag tijdens de persconferentie in het Vlissingse Strandhotel -waren de organisaties van de Vlissingse middenstanders. Delissen ver moedde opzet, omdat bekend is dat de neringdoenden uit de Scheldestad bepaald niet staan te juichen over de plaats waar de "Brabander met z'n tenten neer strijkt. Voorzitter Jan Lust van de VOC (Vlissingse Ondernemers centrale) wuift die veronstelling naar het rijk der fabelen. "Meestal bezoeken de heer Van Gent en ik dit soort gelegenheden. We waren beiden verhinderd en hebben dat aan meneer Delissen laten weten. Ik vrees dat die boodschap niet is overgekomen. We zijn inderdaad niet blij met de plaats. Het ont trekt mensen uit de binnenstad. Maar we zullen niet tegenwerken. Dat staat als een paal boven wa ter". In totaal kunnen er 175 deelne mers worden ingeschreven voor de tweede Zeelandbeurs. Delissen streeft naar een breed assortiment en verwoordt zijn streven 'voor elck-wat-wils'. Hij rekent er op dat zo'n 75 procent van de deelnemers uit Zeeland komt. "Deelnemen is bekendheid geven aan je naam en je product", werft hij. De te be nutten vloeroppervlakte bedraagt tienduizend vierkante meter. In het centrum van de tent komt een restaurant dat beslag moet leggen op 160 m2. Vijf procent van de deelnemers krijgt een gratis standplaats; het zijn instellingen met een ideologische doelstelling. Organisaties kunnen zich melden voor een plaatsje, maar ook De lissen houdt een oogje in het zeil. "Ik volg de Zeeuwse kranten. In stellingen die actueel met iets be zig zijn kunnen rekenen op een telefoontje van mij". Hij noemt de werkgroep in Vlissingen die in het te verbouwen Arsenaal een Pi- suisse-theater wil bouwen als mo gelijke gegadigde. *Gezellige drukte tijdens de beurs in 1984 Werken in deze branche - zo blijkt na een één uur durend gesprek met de 40-jarige Geraedts in de onderneming aan de Lange Noordstraat - is vooral alert en uiterst punctueel bezig zijn. "Mensen verwachten datje ze al les teruggeeft. Maar iemand wiens been is geamputeerd, kunnen wij niet beter maken, we kunnen hel pen. Wij zijn dan ook niet uitslui tend bezig om een kunstbeen te verkopen, maar houden ons ook bezig met de psychologische achtergrond van de patiënt. We kunnen ze echter niet teruggeven wat ze zijn kwijtgeraakt". De heer Geraedts legt uit dat er wat de af deling prothesen betreft vooral veel kunstbenen worden gemaakt. Hij becijfert dat er ongeveer hon derd benen tegen één arm op jaarbasis de werkplaats verlaten. Het vak dat Geraedts en zijn acht medewerkers uitoefenen heet ort hopaedist, is een verzamelnaam voor de diverse werkzaamheden die er worden uitgevoerd. Hoewel het maken van kunst-ledematen bij de leek het meest tot de ver beelding spreekt, verlaten de meeste producten de corsetten- makerij. "Het zijn dan vooral de mensen met rugklachten die een corset krijgen voorgeschreven". Geraedts toont vervolgens een net klaargekomen corset. Dat is bes temd voor iemand met een hang buik. Hij wijst op de perfectie waarmee de buikrondingen en de versteviging zijn afgewerkt. "Or ganen die naar buiten komen, worden hiermee tegengehouden", verklaar hij aan de leek. "En dat voorkomt tevens dat de patiënt er ook nog rugklachten bijkrijgt". Patiënten komen in vrijwel alle gevallen naar verwijzing door een arts in de onderneming aan de Lange Noordstraat. Het zieken fonds betaalt de behandeling. Vier van de negen medewerkers zijn geschoold om de patiënten te onderzoeken en het voorgeschre ven hulpmiddel in kaart te bren gen, waarna de technische afde lingen aan de slag gaan. Bij am putaties worden gipsafdrukken gemaakt van de stomp, waarna een positieve afdruk kan worden gemaakt, die model staat voor de uiteindelijke prothese. De meeste protheses zijn van kunststof. Is de kunstarm of-been klaar, dan komt de patiënt en wordt /n, zaak bekek n het passé en worden cor recties toegepast. Alleen bij een pasvorm van honderd procent mag de prothese mee. De huisarts begeleidt de patiënt vervolgens en bij klachten stuurt deze de per soon in kwestie terug naar het fi liaal van Geraedts. Wie moet le ren lopen met de prothese komt terecht bij een psychotherapeut. "Bij ontevredenheid sleutelen we net zo lang aan de prothese of aan het andere hulpmiddel totdat het helemaal naar de zin is van de patiënt. We volgen ook aanwij zingen van de huisarts", voegt Geraedts er verklarend aan toe. Ergerlijk vindt de chef-orthopae- dist sommige uitzendingen op de tv. "Er werd in zo'n medisch pro gramma ooit beweerd dat wij in Nederland geen kunstbenen met nagels op de tenen zouden voeren. Deze zijn namelijk vooral voor dames, die bijvoorbeeld hun te nen willen lakken". Hij loopt naar een kast in de gang en haalt er een been uit met nagels op de tenen om de 'onzorgvuldigheid op de tv' aan te tonen. Ook worden vaak ontwikkelingen getoond op de tv. zonder daar uitdrukkelijk bij te vermelden dat het om laboratoriumresultaten gaat waarbij een hele staf van we tenschappers was betrokken. "Ze toonden op de Nederlandse tv een Japanse jongen die geen armen en benen meer had. Bovendien kon deze jongen zijn hoofd niet. meer bewegen. Een hele staf van we tenschappers, verbonden aan een universiteit in Tokyo, heeft die jongen met veel zorg omgeven. Op de tv toonde men dat die jon gen nu kan schrijven en tekenen. Zoiets wekt verwachtingen op. die wij hier niet kunnen waarmaken. We doen uiteraard ons uiterste best om het even voor de gehan dicapte mensen weer wat draag lijk te maken. Maar we kunnen dat niet tot elke prijs. De Japanners werden ge subsidieerd. We werken in een onderneming die ook winst moet maken. En daarbinnen is niet zo'n grote marge. Iemand die geam puteerd is, is meestal erg gevoelig. De patiënt gaat verwachtingen koesterem die wij niet kunnen waarmaken. Onze goede bedoe lingen worden met dergelijke tv- programma's doorkruist. Ik vind het trouwens uitstekend als er kritiek is. Maar dan moet er wel een wederwoord worden toege past". Leo Geraedts kwam stomtoevallig met het vak in aanraking. Op zes tienjarige leeftijd baalde hij van het schoolgaan. "Bij ons in de buurt, in Antwerpen, was een on derneming als deze. Ik kon er ko men werken. Uiteindelijk beland de ik toch weer in de schoolban ken op de avondschool. Via zelf studie heb ik de nodige papieren gehaald. In Nederland valt dit vak trouwens onder de vrije beroepen. Iedereen kan in principe er mee beginnen. Maar of de huisartsen hun patiënten zullen sturen naar iemand zonder vakkennis, valt nog te betwijfelen...". Leo Ge raedts woont in het Belgische Putten. Sinds 1 september leidt hij het Middelburgse filiaal. Het hoofdkantoor van Van Lierop is gevestigd in Leiden. NIEUWENDIJK 35-39 Vlissingen - bij de V issershaven -

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1