Naast Rur en streeknieuws EEN FLATER NA EEN SNEL TELEFOONTJE Voor de zoveelste keer verkeerd geboortehuis cabaretier Pisuisse '...hi kon et gehe icn ze im van toch ni de sm et ach id, d ter' aar de Vlissinger Willem Koppejan naar wereldkampioenschap speedtrails HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Feestconcert met vier koren in Concert- en Gehoorzaal Raskatten bijeen in sporthal Kruitmolen Wedgwood J.P.A. ROSSEL FESTI FALDARA ALS VERBINDING VAN JAAR VAN JONGEREN EN VAN MUZIEK WEKELIJKS DE TV-PROGRAMMA S OVERZICHTELIJK IN DEZE KRANT TACHTIG JAAR MIDDELBURGS MANNENKOOR Rudolf Schock DE ZAAK VOOR SERVIEZEN Droogdok Westzijde 7 helpt U beslissen over Uw huis KUNSTGEBITTEN en REPARATIES Gemoedelijker Altijd strak Tiende plaats oplage 22.700 wekeli|ks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44 400 uitgave provin ciale zeeuwse courant b v. administratie; markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60, postbus 18. 4380 aa vlissingen. 01184-15144, privé w melse, 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54 De reeds enige tijd aangekondigde 'Rur'-pagina siert vanaf vandaag wekelijks deze krant. Daarnaast heeft de redactie van dit blad be slag weten te leggen op het al leenvertoningsrecht van een tv-in- formatierubriek. Daarin worden de tv-programma's over een hele weck op een overzichtelijke ma nier aangekondigd. Per rubriek kan de lezer vinden wat er op een bepaalde dag op het scherm komt. Volgens de redactie is deze ru briek uiterst handig om van te voren plannen te kunnen maken, bijvoorbeeld voor wie persé een programma wil zien of op de vi deo opnemen. Een vervanging van de programmering in de dag bladen of radio- en tv-bodes is het allerminst, aldus de redactie. Hoewel het niet uitgesloten is dat sommige mensen voldoende heb ben aan de titel die in onze ru briek wordt vermeld, peinst Ad Hanneman achter zijn typema chine in Middelburg. Met deze noviteit in de huis-aan- huis-bladen wordt beoogd de leesbaarheid te verhogen. 'Zowel voor adverteerders als voor de le zers, die het blad wekelijks onge vraagd in de brievenbus krijgen, heeft het een verhoogde attentie- waarde. En al dat landelijke nieuws zal zeer zeker niet het streeknieuws verdringen", meent Peter Verdurmen van het Zeeuws Vlaams Advertentieblad. De tv- rubriek wordt geplaatst in De Faam en De Vlissinger op Wal cheren en in het genoemde Zeeuws-Vlaamse blad. DEZE WEEK IN Voor de eerste week: RUR Een weekoverzicht van de tv-programma 's Mevrouw Hummelen (apotheker) in 'uit het za- kenhart' Uitvoerige informatie in korte informatie Rubrieken: kinderboe ken, films met veel kinder films). podium en een volle expositieagenda. Het Middelburgs Mannenkoor wordt tachtig jaar. Traditiege trouw hoort bij een lustrumviering een feestconcert. Ook deze ver jaardag wordt feestelijk gevierd. Maar het jarige koor feest ditmaal niet alleen. Ook het Westkappels Dameskoor, het Scheldeloodsen- koor en het Zeeuws Mannenkoor feesten mee. Dit 'vierkorenconcert' wordt vrij dagavond 4 oktober gegeven in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg, aanvang acht uur. Het Westkappels Dameskoor staat onder leiding van Riet Wester- weele, de mannenkoren worden gedirigeerd door Han Beekman. Ieder koor heeft een geheel eigen programma, terwijl de finale met alle deelnemende koren voor een groots slot zorgt. Niek Stringa zorgt voor de muzikale begelei ding. Het feestconcert wordt geo pend door het jubilerende man nenkoor, met onder meer 'Frie- den' van G. Fischer en 'Panis An- gelicus' (solist Wim van Otterdijk) van C. Franck. Het Westkappels Dameskoor zingt liederen van Mozart, Elgar en Rossini. In 'La Carita' van laatstgenoemde componist zingt mevrouw L. Minderhoud de so lopartij. Het Scheldeloodsenkoor, dat voor een eigen décor zorgt, zingt een keur van zeemansliederen en shanties. Henk Schagen en Rein van Ham zijn de solisten bij de loodsenzangers. Het Zeeuws Mannenkoor zingt onder meer 'Les Martyres' van Gounod en van dezelfde componist 'Prés du fleuve étranger'. In een arrange ment van Han Beekman staat 'Rolling Home' op het program ma voor de finale. Kaarten voor het jubileumconcert kunnen voor tien gulden per plaats bij de bekende voorver koopadressen worden gekocht. De bekende opera- en operette zanger Rudolf Schock is aan een afscheidstoemee bezig. Dinsdag 26 november wordt het laatste concert door Rudolf Schock ge geven in de Jacobskerk in Vlissin gen. Ook het Middelburgs Man nenkoor werkt aan dit soloconcert mee. "Een vererende uitnodi ging" noemde Ruud Boone, voorzitter van het Middelburgs Mannenkoor de invitatie voor dit laatste optreden van 'een groot zanger'. In de Jacobskerk - met veertienhonderd plaatsen - is ook Caroline Kaart van de partij. Kaarten voor dit slotconcert kun nen voor vijfentwintig gulden per plaats nu al worden besteld. Het jarige koor met in het midden achter de toetsen van het orgel Han Beekman. Nagenoeg alle Zeeuwse kranten maakten begin mei van dit jaar een 'historische vergissing'. Klakkeloos werd een persbericht overgenomen van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen. Daarin werd toen aangekondigd dat de legendarische Jean Louis Pisuisse werd geboren in de woning Walstraat 24. Fout. Neerlands trendzetter in de cabaretwereld toonde voor het eerst zijn hoofdje in het huis wijk H nummer tweehonderd en negentien. En daar heet het tegenwoordig Walstraat 27, precies tegenover nummer 24. De heer J.T.C.H. Schepman, Pisuisse-kenner bij uitstek en ontdekker van het geboortehuis, maakt ons attent op deze vergissing, met een kopie van Pisuisses geboorteacte in zijn hand. Deze zoveelste blunder zit Schep man niet lekker. De man die di recteur is van de technische bi bliotheek in Vlissingen en in de avonduren veel oude cabaretlie deren zing, ook van Pisuisse, heeft echter feitelijk deze ene fout zelf gemaakt. "Ze belden me van het Stedelijk Museum en vroegen het huisnummer voor het persbericht en voor een foto. Ik had niet zo veel tijd op dat moment en had bovendien geen papieren bij me. Ik heb ze toen het verkeerde nummer gegeven", geeft hij toe. De (verkeerde) foto (van nummer 24) die korte tijd later in de krant werd afgedrukt, confronteerde de heer Schepman ermee wat die ene seconde misverstand kan veroor zaken. Op de lezingen over Pi suisse die Schepman regelmatig houdt, corrigeert hij die miskleun. Maar geen enkele krant heeft ooit een rectificatie geplaatst. Voor de bewoner van het vermeende ge boortehuis van de cabaretier is het "Verfijnde tafelsfeer" De serviezen-specialist: HR Nummer 24, in mei bekend gemaakt als geboorte huis Pisuisse Nummer 27. Daar werd volgens de acte Jean Louis Pisuisse geboren. wel sneu - zo weet de technische bibliotheek-directeur. "Hij heeft zich enorm verdiept in het leven van Pisuisse. Ook ontving die man al enkele geïnteresseerden". De heer Schepman heeft nog meer informatie over het leven van Pisuisse binnen de grenzen van de Scheldestad. Korte tijd na de geboorte verhuisde de familie Pisuisse naar 'L 144k', dat nu Ko ningsweg 3 heet. Daarna moest de jonge Jean Louis weer aan een andere kamer wennen, nu '1 29', Droogdok Westzijde 7. En daar van bestaat een foto - aldus de heer Schepman - die alom wordt gepubliceerd als het geboortehuis. Jean Louis Pisuisse is een apart figuur in de Nederlandse kunst historie. Zijn werk was van totaal andere aard dan dat van verge lijkbare chansonniers. Hij wordt gezien als Nederlands eerste ca baretier, die het chanson verhief naar het intieme kleine theater. Hij toonde aan dat het zingen van levensliedjes kunst kan zijn. Ook is hij niet bang om tegen heilige huisjes te trappen. En zo zingt Fie Carelsen op 30 april 1909, de dag dat prinses Juliana wordt geboren het door Pisuisse geschreven lied je 'Brief van een ongehuwde moeder aan koningin Wilhelmi- na'. In 1915 is er een behoorlijk dosis kritiek op de teksten die het gezelschap onder aanvoering van de Vlissinger zingt voor de solda ten aan de grenzen. De liedjes zouden het militair gezag onder mijnen. Niettemin ontvangen zij voor speciale verdiensten het Mo- bilisatiekruis. Pisuisse laveert steeds tussen on mogelijkheden, zoekend naar de waarde van de boodschap. Dat hij een briljant journalist was, die meer dan een nuchtere boodschap overbracht, bewees hij onder meer toen hij als oorlogscorres pondent in België werkte voor het Handelsblad. Zijn verslagen wer den - zoals het heet - gevreten. Ook de persoonlijke ervaringen achter het front tekende hij op en werden in boekvorm een bestsel ler. Maar de planken - het theater - blijft centraal staan voor Pisuis se. En om de 'innerlijke rust' te handhaven verwisselt hij drie keer van echtgenote. Met zijn laatste vrouw Jenny - wordt hij op 26 november 1926 in het Rem- brandtplantsoen in Amsterdam neergeschoten door een afgewe zen minnaar van Jenny. Jean Louis Pisuisse volgde in Middelburg de HBS en later de Rijkskweekschool. Hij heeft ech ter maar één dag als onderwijzer gediend, te Vlissingen. Na een periode als leerling journalist bij SERVICE KWAL ITfcIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIODELBURG 01180 13221 Letzer Ventevogel Makelaardij bv Lid NVM Dir«ci» Duunumi Badhuiisirui 71 T.l.foon 01184 19192 5151 4380 KD VliMingan TANDPROTHET1CUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen de toenmalige als liberaal bekend staande Middelburgse Courant, kreeg hij een betrekking bij het Handelsblad in Amsterdam. Ook in die functie trachtte hij grenzen te verleggen. Dit tot ongenoegen vaak van de gevestigde redacteu ren die van mening waren, dat een verslaggever de persoonlijke ge voelens niet in een bericht mag gebruiken. Voor de 29-jarige Willem Koppe- jan uit Vlissingen mag het in de week van 6 tot en met 13 oktober stormen, dat de stukken er vanaf vliegen. In die week namelijk, worden er in het Engelse Wei- mouth -aan de zuid-west-kust- de wereldkampioenschappen "speed- trails" voor surfers gehouden. Willem Koppejan is daarbij een van de vijftig geselecteerde deel nemers uit de gehele wereld. De bedoeling van die speed-trails, is dat de surfer over een afstand van vijfhonderd meter een zo hoog mogelijke snelheid bereikt. De wedstrijden worden gehouden in de havenmonding van Wei- mouth, "omdat", zoals de snel heidsmaniak vertelt, "daar het water vrij vlak is en de baan rede lijk in de luwte ligt. "Vlak water moet. Je kunt het het beste verge lijken met speedboat-races. Als je goed op snelheid bent, is elke golfslag een soort rem. Daar komt dan nog bij, dat door die golfslag de plank de kans loopt te breken. Wat dat betreft is de Noordzee taboe en het Veerse Meer, waar toch de nodige surfers hun plezier beleven, ook niet het ware". Aan echte surfwedstrijden doet Kop pejan nauwelijks of niet mee. "Veel te zenuwachtig gedoe" vindt hij. "Het is een gekrioel van jewelste en zeker bij de start loop je allerlei risico's om je materiaal te beschadigen". Hij geeft de voorkeur aan de speed-trials. "De sfeer is er veel gemoedelijker, je kent een hoop internationale deelnemers en je hebt alle tijd. Niemand loopt ie mand in de weg. Speed-trials is een aparte belevenis. Je ziet er de meest vreemdsoortige toestanden, die nauwelijks iets met een surf plank hebben te maken". De plank waarmee Koppejan deel neemt. weegt slechts vijf kilo gram; wel iets anders dan de planken die men normaal in de winkels ziet liggen. "Aan die standaardplanken heb je hele maal niets. Tenminste niet voor dit soort wedstrijden. Het komt aan op pure snelheid. Aan de an dere kant, bij een klein beetje wind heb ik niets aan mijn plank, want die zinkt dan als een bak steen!" De plank is overigens een eigen ontwerp, evenals het zeil. Het idee van het zeil deed hij op toen hij in 1984 in contact kwam met een Duits bedrijf dat aan het experimenteren was met een vleugelmast. De mast heeft, zoals de naam al zegt, de vorm van een vliegtuig vleugel met daaraan een klein, smal zeil. De Duitsers konden er niet goed mee uit de voeten en de Vlissinger mocht het ook eens proberen. Het lukte direct en sindsdien heeft Koppejan ook zijn sponsor. "Het voordeel van die mast is", ervaart hij, "dat het, als je het vergelijkt met een zeil, altijd strak staat. Het probleem echter is, dat de wind nooit altijd even hard waait, en met zo'n mast valt er natuurlijk niets te corrigeren". Koppejan, veranderde zijn schuurtje aan de Hendrik de Ke izerstraat in Vlissingen in een complete zeilmakerij en toog aan het experimenteren met zeilen, die hij zelf maakte. Het materiaal kreeg hij van zijn sponsor. Het zeil waarmee hij aan de wedstrijden gaat deelnemen heeft veel weg van de vleugelmast, alleen met ddt verschil, dat het zich bij elke wind aanpast of gecorrigeerd kan wor- Festi Faldara is de titel die de la ding van een aantal evenementen dekt, die De Piek in Vlissingen voor deze week heeft georgani seerd. In het Internationale jaar van de Muziek en het jongerenjaar wil dit centrum beide gegevens combineren. En wie jeugd en mu ziek tot 'één verzameling' wil ma ken, hoeft geen wiskundeknobbel te hebben om er popmuziek uit te krijgen. Festi Faldera heeft dan ook veel met popmuziek te maken. Het begint al vandaag (woensdag 2 oktober) met een workshop popmuziek onder leiding van Emile den Tex in de Piek. Dit 'jammen' duurt tot 21 uur Vrijdag 4 oktober speelt het 'Meespeelt heater' uit Nijmegen het stuk 'be paalde gebeurtenissen' vanaf 15 uur. De titel geeft een antwoord op de vragen die jongeren zich in Freddy Ca va Ui deze tijd vaak stellen over arbeid, uitkering en leuke dingen doen. Bij veel belangstelling en onder voorbehoud vindt er 's avonds een tweede voorstelling plaats. Groots opgezet is het feest aan staande zaterdag. Op het Spui- plein (voor de bibliotheek) is er vanaf 14 uur onder meer; een in formatiekaravaan van de Zeeuw se werkgroep Jongerenjaar, de amateur amateurfotobond, de hobbycomuterclub, de CJP bus en vertegenwoordigers van de actie 'Zeeland helpt Nepal'. Tussen 15 en 16 uur geeft een breakdance- groep een demonstratie en nadien begint Festi Faldera pas goed met piekfijne muziek. Verspreid over drie podia verzorgen talrijke en sembles een concert metvoor elk wat wils. We noemen: de rockformatie Shantung, Vlijt en Volharding, accordeonmuziek en een blokfiuitgroep van de mu ziekschool, Freddie Cavalli en tot slot een daverend optreden van Latin Explosion. Het festijn za terdag duurt tot middernacht. Actiefoto van Willem Koppejan den. Bang dat iemand zijn idee zal 'pikken' is Koppejan nauwelijks. "Bij dat soort evenementen kijkje toch dingen van elkaar af. Dat is logisch. Dit zeil kunnen ze best natekenen, maar het echte fijne, het geheim van de smid, daar ko men ze toch niet achter". Koppejan geeft zichzelf een goede kans in deze speed-trials. "Vorig jaar werd ik tiende. Ik heb nu be ter materiaal, en regelmatig be haal ik toch wel een snelheid van zestig kilometer per uur. Alleen in Engeland moet het over een af stand van vijfhonderd meter. Dat is natuurlijk wel even iets anders". Er vallen ook nog vette prijzen te verdienen, weet hij. Vorige jaar kreeg de winnaar dui zend Engelse ponden en wie de zestig kilometergrens - de magi sche grens- overschreed, kreeg er nog het leuke sommetje van 5000 pond bij. Die snelheid is echter nog nooit gehaald. "Trouwens, het geld interesseert me weinig", zegt Koppejan gelaten. "Het be langrijkste voor mij is de vrijheid, en de kick die deze vorm van sur fen geeft. Mijn sponsor bemoeit zich ook niet met me die geeft materiaal en ik maak het zelf. Dat is een voorwaarde. Als ik een pri ma snelheid neerzet. Prachtig. Wat hij met de resultaten van mijn materiaal doet, is zijn zaak. Misschien ben ik wat dat betreft niet commercieel genoeg". Eén record kan hij waarschijnlijk alvast in zijn zak steken: zijn zoontje Joël (8) krijgt binnenkort óók een surfplank: wel niet de snelste, maar toch zeker de klein ste in Nederland. Wie van katten houdt kan op zon dag 6 oktober terecht in de sport hal Kruitmolen te Middelburg. Daar vindt een groots opgezette kattenshow plaats, waar raskatten uit geheel Nederland aanwezig zullen zijn. Van tien uur 's mor gens tot zes uur in de namiddag kan men er terecht. Voor de orga nisatie tekent de hobbyvereniging Felikat. Een groep van internationale keurmeesters, afkomstig uit Zwe den, Oostenrijk, Engeland, Frank rijk en België beoordeelt de katten op hun raskenmerken. De beste poezen en katers worden voorge dragen voor de titel 'best in show'. Tijdens de show in de Kruitmolen gezonden op zondag, worden zullen de tekeningen van de basis- beoordeeld en krijgen de kinderen schoolleerlingen, die reeds zijn in- hun prijzen uitgereikt. c

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1