Geschiedenis van molens in Middelburg geboekt DDR-douane: 'Heeft u wapens, munitie, dan wel zendapparatuur in uw bezit? RUR mP A BOEKHANDEL BIKKER □eVLissinger HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN DE VIERDE KEER 'ELECTRON' De Faam DE^SSINGER EMM MAAKT KENNIS MET POOLS HANDBAL EN NOG VEEL MEER Televisie - Video - HIFI SW^ROVSKI IkI MEINDERT INDERWISCH - ROMANTISCHE GEDICHTEN - BINNENKORT IN CINEMATHEEK MAANDAG IN MECCANO Koud is warm FIGUREN ORIGINAL SILVER CRYSTAL Wodka Veel geleerd helpt U beslissen over Uw huis DEZE WEEK IN 1 woensdag 25 september 1985 KISSINGER oplage 22 /oo wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44 400 uitgave provin ciale zeeuwse courant b v administratie: markt 51, postbus 5017. 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60, postbus 18 4380 aa vhssmgen, 01184-15144, privé w melse, 01184-62320 redaktie: ad hannefban, 01180-27651, toestel 54. Vijf molens telt de gemeente Mid delburg tegenwoordig. Maar vanaf 13.00 tot nu heeft de Zeeuwse hoofdstad meer dan zestig molens binnen haar grenzen gehad. E. van Wijk heeft ze allemaal samenge bracht in het boekje 'Molens in Middelburg; geschiedenis der plaatselijke molens in de loop der eeuwen'. Het boek is verschenen bij Repro Holland BV in Alphen aan de Rijn. De huidige Middelburgse molens -aan het Vlissings Bolwerk, het Seisbolwerk. de Veersewcg, de Oude Vlissingseweg in Nieuw- en Sint Joosland- zijn koren- of stel lingmolens. Maar Van Wijk is in het boek ook ingegaan op getij molens, oliemolens, zaagmolens, branderijmolens en papiermo lens. Zelfs de schorsmolens, snuifmolens, pelmolens, kruitmo- lens, meekrapmolens, chocolade molens en boekweitmolens ko men in het bock aan bod. De be schrijving van al die molens -waarvan het merendeel is verd wenen- wordt aangevuld met tal van wetenswaardigheden over de molenaars van weleer, over bij zondere wetten en gebruiken, ve rordeningen, belastingen en der gelijke. De tekst is verlucht met enkele tientallen illustraties. Het boek wekt de indruk een vol ledig beeld te geven. De opper vlakkig geïnteresseerde zal het ongelooflijk grote aantal details misschien iets te veel van het goe de zijn. 'Molens in Middelburg; geschiede nis der plaatselijke molens in de loop der eeuwen'. Repro Holland BV Alphen aan de Rijn. 174 pagi na's, 98 illustraties. Prijs f 33,50. ISBN 90.6471.168.2. 'Een Souburgse won een auto bij V D en De "Snelle Vliet" werd ver rast met de hoofdprijs van een promotiewed strijd. Onder meer dit in 'zaek 'n bin zaek 'n Weer volop activiteiten in de theaters: zie de ru briek 'Podium'. •Rubrieken: are hief - sprokkels, korte infor matie, expositie, bougie tot bumper etc. Onder de naam "Electron '85" or ganiseren de Veron afdeling Vlis- singen en de HCC regio Zeeland (Hobby Computer Club), voor de vierde achtereenvolgende keer een manifestatie. Hobby en techniek en het gebruik daarvan staan cen traal. Dit alles staat te gebeuren op zaterdag 28 en zondag 29 sep tember in het Maritiem Hotel Brittania aan de Boulevard Evert- sen in Vlissingen. De totale expo sitieruimte bedraagt circa duizend vierkante meter. Een aantal scholen, zoals HTS, MTS, MEAO en het maritiem in stituut 'De Ruyter" laten projec ten zien, waarin computers een centrale rol vervullen. Maar er is natuurlijk meer. De VERON (Vereniging voor Experimenteel Radio Onderzoek) toont hoe men met satellieten werkt. Daarvoor wordt dan ook een speciale para bool-antenne geplaatst. Tevens zijn er morse-vaardigheidswed strijden en er wordt getoond wat de computertoepassingen zijn bij de zendamateurs. Voor de liefhebbers van model- bouwboten, vliegtuigen en treint jes valt er ook deze maal w^er veel interessants te bekijken. De volkssterrenwacht is present met telescopen en op het gebied van foto en film kan men terecht bij SHOT '68. Dat de computer erg in de belangstelling staat blijkt wel uit het feit, dat er ook dit keer weer vele gebruikersverenigingen acte de presence zullen geven. Electron '85 is zaterdag geopend van 10.00 tot 21.00 uur en op zon dag van 10.00 tot 18.00 uur. De wethouder van financiën, on derwijs en detailhandel van Vlis singen, de heer ing. G.J. Adan verricht de officiële opening. ÜH INSCHRIJVEN TOT 30 SEPTEMBER NIEUWENDIJK 35-39 Vlissingen - bij de Vissershaven - WSk Het filmtheater Meccano begint maandag 30 september met de vertoning van klassieke films on der de titel 'cinematheek'.'De op zet is om een chronologisch over zicht te geven van de filmgeschie denis. In het zustertheater Electro zal in december in dit kader een Japans festival worden gehouden. Elke maandagavond wordt er in principe een historische film ge draaid in Meccano, in bijzondere gevallen wordt uitgeweken naar de dinsdag. Maandag wordt geopend met materiaal uit het Nederlands filmmuseum. De eerste filmpjes van de gebroeders Lumière. Ze werden voor het eerst op 28 de cember 1896 door de wonderlan- taarn getoond. Verder wordt een film over het ontstaan van de ci nema getoond. Maandag wordt ook het eerste product van de ci neast Joris Ivens gedraaid, name lijk 'Nieuwe Gronden'. De film gaat over de Zuiderzeewerken. Klaverjassen, hartejagen en bie den. Trainen, wedstrijden, lopen door de bergen en deelnemen aan een toernooi. Afdalen in een mijn schacht, zoutbeelden bewonderen in een gewezen zoutmijn, met in gehouden adem de gids volgen in het concentratiekamp Auschwitz en dwalen door Poolse steden. Kortom de heren van de Middel burgse handbalploeg EMM in Po len, op training in één van de be langrijkste handballanden ter wereld. De aanhang van de spelers volgde gedwee en gaf zich over aan het strakke en drukke programma dat de vereniging 'Grünwald' Ruda Slaska had opgesteld voor haar gasten. Van zaterdag 14 september tot en met de zaterdag er na was het plaatsje Czeladz nabij Katowi ce in de provincie Silezië de thuis haven van zo'n dertig Middelburg- sers. Vrijdag de dertiende vertrok het gezelschap. Afgelopen zondag rond twaalf kwamen de vermoeide reizigers aan in Middelburg. "Een ervaring om nooit meer te verge ten", oordeelde de nestor van de groep, de 71-jarige Jaap de Loof. In de bus op weg naar Polen wordt die vrijdag druk gegist naar wat de Zeeuwen te wachten staat. Som migen hebben ervaring; vertellen over de ontvangst en de vele har telijkheden die over hen werden heen gestort tijdens de vorige handbaltrip met de dames, dit voorjaar. Dat men echter niet zo maar de communistische wereld binnenkomt, blijkt tijdens de eer ste lange grensstop bij de Oost- duitse plaats Wartha. Uniformen lopen rond de bus, ze zeggen niets. Soms komt iemand binnen. Zon der een spier te vertrekken schalt de grensbewaker door de luxe- touringcar: "Heeft u wapens, mu nitie, dan wel zendapparatuur in uw bezit?". Ingetogen hoongelach volgt op het driftig neen-knikken van dertig Nederlandse hoofden als de man weg is. De volgende bewaker kijkt schichtig om de hoek en vraagt welke videoban den er in de bus zijn om te kunnen afspelen. "Slechts drie van de Nederlandse tv", antwoordt chauffeur Sam van der Perk "Misschien wilde hij ze wel ko pen", lacht de groep als hij is verdwenen. De bijna drie uur oponthoud ver volgens bij de Poolse grens in de ochtendnevel van zaterdag de 14e verloopt met zuchten en steunen. Later zal blijken dat wie de weg weet en de gelaarsde douaniers met (westerse) geschenken ver rast, kan rekenen op een snelle afwikkeling van de formaliteiten. Op de terugweg werkt dat systeem f„De Betere Geschenken Vraag naar onze speciale SERVICE VOOR VERZAMELAARS Officieel Swarovski-dealer Eddie Schuitema (links) en Bert de Jong trainen in Polen inderdaad. Na drie kwartier komt de beambte terug met de pas poorten. En dat komt - zo gist de EMM-groep - door de vier blikjes cola die hij cadeau heeft gekregen. Precies volgens schema arriveert de bus in Czeladz. Douchen met warm water blijkt de eerste dag niet mogelijk, totdat iemand zon dag uitvlooit dat wie warm water wil hebben de kraan met het blauwe cirkeltje moet openen. Uit de rood gemerkte kraan komt slechts ijkoud gechloreerd water. Het hotel blijkt in Polen geen beste naam te hebben. Slaska- voorzitter Teodor Wawoczny, die zich graag Vava laat noemen, naar de Oud-Braziliaanse internatio nal. legt desgevraagd stilletjes uit dat er voor een ander hotel on voldoende financiën aanwezig zijn in de vereniging die de EM- Mers uitnodigde. De Zeeuwen moeten genoegen nemen met rommelige kamers. Sommigen delen die met z'n vieren. Het kan echter de pret allemaal niet drukken. Men geniet van de overvloedige maaltijden en de ve le feestjes. Sommigen maken voor het eerst van hun leven kennis met de wodka - ook spelers - en blijven vervolgens soms een dag te bed. "De roes is verschrikkelijk", er vaart reserve keeper Wim Brades. "Ik neem een voile fles mee naar huis en bewaar hem om nooit meer te vergeten hoe vreselijk dit spul is voor een sportman", zweert hij de drank af. Andere spelers hebben er blijkbaar minder last van. Alleen op dinsdagavond, de dag voor het toernooi, blijven de kurken op de fles. "Er-moet wor den gepresteerd. En dat is be langrijk". Niettemin eindigde EMM als laatste. "Polen timmert aan de weg. We hebben het goed hier. Vijftig pro cent van wat de nu verbpden vak bond Solidariteit destijds eiste, is ingewilligd". Directeur Piwo- warski van de kolenmijn 'Halem- ba' de sponsor van 'Grünwald', zegt dit vol overtuiging. Tijdens gesprekken met 'gewone mensen' in de stad Krakau komt vast te staan dat het niet van een leien dakje gaat in Polen. Talrijke oud leden van Solidariteit hebben een beroepsverbod. Dankzij de ker ken krijgen ze een schamel inko men. "En", zo beweert een bewo ner van de stad waar de huidige paus vandaan komt, "dat er nu veel groente in de winkels ligt, komt door het jaargetij. De oog sten zijn net binnen. Over een paar maanden moet je weer knokken om wat verse groente op tafel te krijgen. Maar we gaan niet dood van de honger. Brood is er altijd. We gaan wel kapot aan de onderdrukking. Schrijf dat maar op". En hij verdwijnt in de Ma- ria-kerk. Enkele omstanders be vestigen wat hij heeft gezegd. De Middelburgers zijn even stil en bezoeken dan het luxe-restaurant waar naar westers voorbeeld kof fie in de expresso-machine wordt gezet. Op de meest idiote plaatsen wor den de EMMers en hun gevolg aangeklampt. De Polen willen westers geld. Daarmee kunnen ze kopen in de Pewex, de zoge naamde dollarshops. Er zijn au toshops en winkels waar met gul dens, marken of dollars luxe-arti kelen liggen uitgestald. Chocola de is zo'n luxe-artikel. De Polen zelf beschikken alleen volgens de regels over de kostbare westerse munten als ze in het buitenland werken. De mees'ten ruilen echter gewoon op straat en geven een koers die soms drie keer hoger is dan wat de Poolse bank geeft. "Ik spaar al jaren voor een zwart-wit- tv", verklaart een Poolse man Op handbalgebied hebben de Middelburgers er echter veel bij geleerd. Jurzy Bienek, de gele st hvice kwaliteit garantie iangt delft so middelburg 01180 13221 genheidcoach van de Zeeuwen in Polen die enkele jaren ook in Zeeland heeft gewerkt, meent dat de Middelburgers het ver kunnen schoppen in de komende compe titie als ze zijn raad opvolgen; meer trainen, werken aan de con ditie, en gedisciplineerd spelen. Wat voor de Polen echter veel be langrijker is, is het contact met een westerse ploeg. Daardoor kunnen ze worden uitgenodigd en krijgen ze van de autoriteiten toestem ming om het westen te bezoeken. EMM heeft de heren van "Grün wald" Ruda Slaska uitgenodigd om volgend jaar naar Middelburg te komen. "We verheugen er ons op om jullie weer te zien", spreekt Slaska-voorzitter Wawoczny de Nederlanders toe bij het afscheid. "Ik maak die reis nooit meer", vertellen sommige spelers elkaar zondagmiddag meteen na terug keer in het clubhuis. Maar ze hebben dan ook keihard zitvlees na die trip, waarbij men zowel op de heen- als de terugweg 22 a 23 uur onafgebroken in de bus heeft gezeten. Mevrouw de Vos. mevrouw Davidse de heer De Looff en de heer De Vos tijdens een van de vele maaltijden die de Middelburgers werden voorge schoteld. *T, Vlissingen krijgt primeur nationaal Jeugddansfestival Letzer Ventevogel Makelaardij bv Lid NVM Dirtcnr Duunnmi ftadhuisitrut 71 Tklafoon 01184 - 19192 fciibui SIS1 4380 KD Vluung*n m% Het jubilerende Scapino Ballet is tijdens het Jeugddansfestival in Vlis singen te zien met voorstellingen als 'Kofferkolder'.... signeert zijn eersteling, de bundel bij ons in de zaak opzaterdag 28 september van 14-16 uur. Walstraat 54 - Vlissingen Zeeland krijgt de landelijke pri meur van wat wellicht een jaarlijks terugkerend cultureel gebeuren wordt: Het Jeugddansfestival. In het kielzog van het jeugdtheater festival. dat de laatste jaren in Den Bosch werd gehouden, heeft Vlis singen de eer voor zich opgeëist om de jeugddans in een breed kader voor het voetlicht te plaat sen. Vier dagen lang is de Vlis- singse sporthal Baskensburg om getoverd in een 'danshal', waar van donderdag 26 tot en met zondag 29 september zestien professionele dansgroepen op twee podia in to taal 21 voorstellingen zullen bren gen. De officiële opening verricht wethouder Daan Bruinooge don derdagmorgen om tien uur. Het Jeugddansfestival is een ini tiatief van het Overleg Kunstzin nige Vorming Jeugdtheater (OKVJ) en het Scapino Ballet. De laatste zag in deze manifestatie een mooie aanleiding om de vie ring van het 40-jarig bestaan een zinvolle inhoud te geven. Dit ju bileum beleeft overigens 15 no vember een hoogtepunt, wanneer in de Stadsschouwburg in Am sterdam de wereldpremière wordt gedanst van een commedia dell'arte-verhaal, op muziek van Mont everdi, waarvoor de choreo grafie werd gemaakt door Jiri Kylian, artistiek directeur van het Nederlands Dans Theater. Toen de plannen voor het Jeugd dansfestival in bredere kring be kendheid kregen, was in Zeeland juist het Dansoverleg gevormd, waarin verschillende culturele in stellingen hun best doen om de dans in hèt algemeen en bij de jeugd in het bijzonder meer onder de aandacht te brengen. En wat sloot er mooier aan op projecten op de scholen (zowel in het basis als het voortgezet onderwijs) dan een Jeugddansfestival dat een ruim overzicht biedt van wat er in deze sector voor de jongeren voorhanden is. Er werden onmid dellijk stekken gestoken en werd de aandacht gevestigd op het in deze provincie inmiddels aanwe zige enthousiaste kader, dat een grote steun zou kunnen zijn bij het verwezenlijken van de plannen. De initiatiefnemers beseften dat er in Zeeland een unieke aanzet was gegeven om de dansante vorming van de grond te krijgen, mede dankzij een voor drie jaar gega randeerde subsidie van de provin cie. Niet alleen was er sprake van een opmerkelijke toename van het aantal dansvoorstellingen in de theaters, de scholieren werden daadwerkelijk bij de dans betrok ken door middel van langere of kortere projecten. Dansdocenten bereidden het bezoek aan uitvoe ringen voor en de kinderen werk ten zich ook zelf in het zweet om aan het slot van het schooljaar een eindpresentatie op de planken te kunnen zetten. De jeugd werd op afwisselende, aantrekkelijke wijze met dans ge confronteerd en wanneer het en thousiasme oversloeg op de lera ren dan was het bijvoorbeeld niet uitgesloten dat naar aanleiding van een bepaalde volksdans het betreffende land bij aardrijks kunde of de muzieklessen ook nog eens onder de loep werd geno men. De dans werd uit een geheel andere hoek belicht door de cos tumier van het Folkloristisch Danstheater, die met een auto vol toneelkleding een bezoek bracht aan de Terneuzense school 'De Leeuwtjes'. Verder vond vanzelf sprekend de jazzdans veel weer klank op de scholen. Ook binnen het sociaal-cultureel werk had het stimuleringsproject van de provincie succes en won de dans aan populariteit. In het jon gerencentrum 't Beest in Goes werd zelfs een groep opgericht die zich wekelijks intensief met dans bezig houdt. De dansgroep De Sprong uit Eindhoven is een mooi voorbeeld van waar dat toe kan leiden, want deze groep, die ook optreedt tijdens het Jeugddans festival. werkte zich vanuit heln- sociaal-cultureel werk op tot pro fessionele status. Het mag duidelijk zijn. dat er in Zeeland eenncultureel klimaat was geschapen, waarin eeheugd- dansfestival uitstekend zou kun nen gedijennen hetnDansoverleg werd in de organisatie opgeno men. Het oog viel op de Vlissingse sporthal, die door de gemeente om niet terhbeschikking werd gesteld, waarvan de mogelijkhe den door de technici van de deel nemende dansgroepen zeer gun stig werden beoordeeld. Mede dankzij de inbreng van de know how van de Vlissingse Culturele Raad, opgedaan tijdens de straat festivals, kon het jeugddansfestijn van de grond komen. Er worden niet alléén voorstellin gen gegeven tijdens het festival, er zijn ook werkbijeenkomsten voor dansdocenten. educatief mede werkers van gezelschappen en be middelaars van dansvoorstellin gen, die zich onder meer over de vraag zullen buigen: hoe zijn voorstellingen in te passen in een bredere educatieve context binnen onderwijs en sociaal-cultureel werk? Want het ideaal is natuur lijk dat dans eens naast handenar beid, geschiedenis en rekenen op het lesrooster zal prijken. Ook wordt er een forumdiscussie, onder leiding van de actrice Cox Habbema, gehouden, waarin ge- proken zal worden over de waarde van jeugddansvoorstellingen voor de dansante vorming van kinde ren. Deze discussie gaat vooraf aan de finale van een door de or ganisatoren uitgeschreven cho reografiewedstrijd voor jeugd dans, waarvoor vier balletten zijn geselecteerd. Een jury zal de beste moeten aanwijzen. De aan het festival deelnemende dansgezelschappen richten zich allemaal (mede) op de jeugd. Er zijn de gehele dag voorstellingen. De eerste dag (donderdag) treden op: Villa Danthe, Shusaku Dormu Danstheater, Folkloris tisch Danstheater, de Zeeuwse Stichting Dansz, Mimegroep Oceaan en Penta Theater. Tweede dag (vrijdag): Bewegingstheater Din, Werkcentrum Dans, D3, Scapino Ballet, nogmaals Bewe gingstheater Din en Judith Ha mer. Derde dag (zaterdag): Jazz Extension Dance Theater, Dans groep de Sprong, Scapino Ballet. Theatre Dance Workshop en de dag wordt 's avonds besloten met het forum, de choreografiewed strijd en een feest. Vierde en laat ste dag (zondag): D3, Werkcen trum Dans, Prisma, Jojo en Sca pino Ballet. Het Jeugddansfestival wordt ge completeerd door een tentoon stelling van werk van dansfoto- grafen en een beeldend kunste naar en een overzicht van de re sultaten van het dansproject in het onderwijs.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1