Thoolse aansluiting weg Oesterdam DE GRIFFIOEN Zaek •nl )1n zoel r Racketcentrum Kapelle' op nieuwe leest geschoeid Schoolfoto uit de oude doos A rch iefeprokkels Gehandicapten en Oosterscheldewerken Inspraak landbouwbeleid Woensdag 25 september 1985 DE FAAM - DE VLISSINGER IX BEHOEI» De statencommissies voor ruimtelijke ordening en voor ver keer en waterstaat bespreken eind deze maand de mogelijk heden tot aansluiting van de weg over de Oesterdam op het wegennet van Tholen. De verkeersveiligheid en de financiën zijn daarbij belangrijke aspecten. Aard van de weg Zuidelijk tracé COM MISSIES Waterstaat en verkeer Economie Bestuurszaken Noordelijk tracé ABDIJ IEUWS De Deltadienst van rijkswater staat houdt dinsdag 1 oktober een speciale open dag. Die dag wordt namelijk ruim baan ge geven aan gehandicapten die anders niet zo gemakkelijk op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Ooster- schelde kunnen komen. Het voorlichtingscentrum is 1 ok tober alleen geopend voor men sen met een handicap en hun be geleiders. Vanaf de damaanzet Wester- schouwen rijdt een speciale lijnbusdienst van het streekver voer Zuid-West-Nederland de bezoekers naar het informatie centrum. Er is ook een touring car met een liftinstallatie voor rolstoelgebruikers. Andere speciale voorzieningen die zijn getroffen zijn de aanwe zigheid van een doventolk en de inzet van extra personeel van de afdeling voorlichting en docu mentatie van de Deltadienst. De gebruikelijke voorzieningen in het informatiecentrum, zoals een ringleiding in de filmzalen, een reliëfkaart met toelichting in braille in de tentoonstel lingsruimte en een invaliden toilet zijn natuurlijk beschik baar. Behalve de vertoning van een film over de werken aan de pijlerdam en bezichtiging van de expositie staat een rondrit per bus over het werkeiland op het programma. Het hele pro gramma duurt ongeveer drie uur. De afritten vanaf de damaanzet Westerschouwen zijn om 10.30 uur en 1 3 .30 uur. Het vervoer tot de damaanzet moeten de bezoe kers zelf regelen. Op Schouwen- Duiveiand moeten daartoe de richtingsborden Burgh-Haamste- de/Oosterscheldewerken worden gevolgd. Aanmeldingen voor bezoek op 1 oktober moeten worden gericht aan de afdeling voorlichting van de Deltadienst, Van Veenlaan 1 4301 NN Zierikzee, telefoon 01110 8000, toestel 119 (de heer H. Noordhoek). De heer Noordhoek is alleen 's middags tussen een en drie uur telefo nisch bereikbaar. Bij de aanmelding moet worden aangegeven of de ochtend- of de middagexcursie wordt meege maakt en of speciale voorzienin gen noodzakelijk zijn. Ook wordt het op prijs gesteld te weten of de bezoekers individueel of per groep komen. De voorlichtings dag is in samenwerking met de Zeeuwse stichting voor revalidatie in Goes georganiseerd. De hoorcommissie bestemmings plannen houdt dinsdag 1 oktober, 10.00 uur zitting in het Provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. De heer en mevrouw M.C. Mol- Enklaar uit Serooskerke hebben bezwaar gemaakt tegen het be stemmingsplan Camping Olmen- veld (gemeente Veere) Zij zijn het niet eens met de uitbreiding van camping Olmenveld. Zij kunnen hun bezwaren toelichten waarna het gemeentebestuur van Veere daarop weer een reactie kan ge ven. De hoorcommissie bestemmings plannen adviseert het dagelijks bestuur van de provincie over de goedkeuring van gemeentelijke bestemmingsplannen. Tot 1 oktober kunnen bij Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) reacties worden ingediend op het landbouwbeleid. Onlangs werd in een ambtelijke nota uiteengezet hoe de Zeeuwse landbouw kan worden versterkt. Goed in de markt liggende sectoren moeten worden gestimuleerd en uitgebreid en de werkgelegenheid moet worden vergroot. Voorgesteld wordt arbeidsintensieve gewassen te telen, zoals champignons en bloemkool of een boomkwekerij voor de teelt van jonge fruitbomen De provincie kan via de ruimtelijke ordening - het stellen van regels voor de inrichting van een gebied - en door geld uit werkgelegen- heidsfondsen beschikbaar te stellen de landbouw mee helpen ver sterken. Verder worden subsidies verleend aan organisaties als het proefstation voor de fruitteelt en de commissie waterbeheersing en ontzilting. Van de landbouwnota is een informatieblad gemaakt, dat verkrijg baar is bij het bureau voorlichting van de provincie, Sint Pieter straat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31395. Ook de landbouwnota zelf is daar verkrijgbaar. De reacties op het voorgestelde beleid moeten, zoals gezegd, 11 oktober binnen zijn bij Gedeputeerde Staten. Zij moeten schrifte lijk worden ingediend aan het adres Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. Over de zoetwatervoorziening wordt gezegd dat het rijk bij de keuze voor een zout Grevelingenmeer de kosten van een pijpleiding voor zoet water voor de landbouw op Schouwen-Duiveiand moet betalen. De aanpassingen die op het voormalige eiland voor de pijpleiding moeten worden gemaakt moeten voor de helft voor rekening van het rijk ko men. De kosten van de leiding worden geschat tussen ƒ42 en ƒ46 miljoen, die van de aanpassingen tussen de 20,— en 24,- miljoen. Als het rijk aan die verlangens niet tegemoet komt, moet de pro vincie zich opnieuw beraden en staat de vraag of de Grevelingen zoet of zout moet zijn weer open. De provinciale diensten hebben vooraf overleg gevoerd met aller lei organisaties die belang hebben bij de aanleg van de weg en de manier waarop dat gebeurt. Het gaat om het gemeentebestuur van Tholen, het Landbouwschap, het waterschap Tholen en de openbare nutsbedrijven. Met hun wensen wordt zoveel mogelijk re kening gehouden bij de uiteinde lijke keuze. Overigens gaat het nu om een voorlopige keuze, want zodra de commissies de aansluitmoge lijkheden hebben gezien, krij gen de belanghebbenden de ge legenheid de zaak te bekijken en wordt er een voorlichtings bijeenkomst gehouden. De weg over de Oesterdam, achterin de Oosterschelde wordt een autoweg van regionale bete kenis die de verbinding vormt tussen Tholen en Zuid-Beveland. De weg, die op Tholen moet aan sluiten op de rondweg of de Post weg, komt in onderhoud en be heer bij de provincie. De reistijd tussen de twee Zeeuwse regio's wordt door gebruikmaking van de nieuwe weg aanzienlijk bekort. Nu duurt een rit van Tholen naar Rilland 26 minuten en in de nieu we situatie wordt dat 1 3 minuten. De aansluiting van de Oester dam op Tholen volgt vanaf de zeedijk de in noordoostelijke richting lopende watergang over een lengte van 1800 me ter. Op die manier ontstaat de minste schade voor de land bouw en de karrevelden worden dan loodrecht doorsneden, waardoor de schade ook wordt beperkt. De weg komt ten wes ten van de watergang, want zo kan met een erg flauwe bocht in de weg worden volstaan en kan er een viaduct worden aange legd voor de kruising met de Ceresweg. Bovendien blijft een boerderij aan de Ceresweg dan op enige af stand van de weg, wat voor het uitzicht en beperking geluids overlast beter is. De wijze van aansluiting van de parallelweg op het Thoolse we gennet is afhankelijk van de con structie van de kruispunten met de Ceresweg en de Kerkweg. De twee laatste zijn landbouwwegen en afsluiting van beide zou grote omrij-afstanden tot gevolg heb ben. In de nota wordt ervoor gekozen de Kerkweg af te sluiten en voor de Ceresweg een zo goed moge lijke aansluiting te maken. De beste oplossing is een onge lijkvloerse kruising te maken. Dit kan op de goedkoopste ma nier door de Ceresweg over de Oesterdamweg te laten lopen met een viaduct. Voor negen ton minder is het mogelijk de kruising gelijkvloers te houden, maar dan moeten op de Oester damweg uitrijstroken worden gemaakt. De verkeersveiligheid kan anders niet worden gewaarborgd. Overi gens wordt het nut van aanslui ting van de Ceresweg op de Oes terdamweg als beperkt aange merkt, omdat er betrekkelijk wei nig verkeer gebruik van zal ma ken. De parallelweg kan in die si tuatie het best aansluiten op de Veerweg. Dat is het goedkoopst en kost de minste ruimte. Het deel van de Veerweg dat ten zuiden van de Ceresweg ligt, moet tot De statencommissie voor water staat en verkeer vergadert maan dag 30 september, 13.30 uur. Aan de orde komt o.a. een aantal statenvoorstellen: beschikbaar stelling krediet voor aanleg fiets verbinding, aanleg weg over Phi- ongeveer 4,5 meter worden ver breed. De andere aansluitmogelijkheid voor de parallelweg is direct op de zeedijk, in noordwestelijke rich ting afbuigend naar de Veerweg. Het noordelijke tracé van de nieuwe weg kan worden aange sloten op de rondweg Tholen of op de Postweg. Vanuit verkeers- oogpunt is aansluiting op de rondweg het best. Er moet dan een fietspad worden aangelegd om het schoolverkeer van de Eeweg te kunnen opvangen en de Postweg sluit dan aan op de nieuwe weg. Voor de kruisingen hoeven geen bijzondere voor zieningen te worden getroffen. Er kan worden volstaan met standaardoplossingen. Er zijn twee aansluitmogelijkhe den op de Postweg. In het ene geval moet een S-bocht worden gemaakt in de nieuwe weg en komt de aansluiting haaks op de Postweg. Voor de veiligheid van het verkeer is dit niet de beste oplossing, maar de landbouw wordt wel ontzien. De tweede mogelijkheid is een vloeiende aansluiting op de Postweg, waar bij een deel van de Postweg auto weg moet worden. Het deel van de Postweg richting stad Tholen wordt dan haaks op de nieuwe weg aangesloten. Deze oplossin gen biedt zowel voor- als nadelen voor de verkeerssituatie. Het is nu aan de statencommis sies om de belangen van ver keersveiligheid, beslag op de landbouw, de kosten en het mi lieu tegen elkaar af te wegen en te beoordelen of de alternatie ven zo de inspraak in kunnen. lipsdam en overdracht eigendom, beheer en onderhoud weggedeel ten aan de gemeente Goes. Ook wordt er gesproken over een noti tie over de aansluiting van de weg op de Oesterdam op Tholen (zie hoofdartikel). Om 16.00 uur die dag (30-9) vergadert de statencommissies voor economische zaken. Er wordt o.a. gesproken over een voorontwerp van de elektriciteits wet '86, het jaarverslag van de NV haven van Vlissingen en de herstructurering van het Econo misch Technologisch Instituut (ETI). Verder staat er een milieunotitie op de agenda over de procedure van provinciale zonering van in dustrieterreinen. Commissies bespreken on t werp - elektriciteitswet. Vrijdag 4 oktober vergadert de statencommissie voor bestuurs zaken. Agendapunten zijn o.a.: beschikbaarstelling krediet voor de aanleg van een fietspad tussen Goes en Kapelle, aanleg weg over Philipsdam, voorontwerp elektri citeitswet '86, herstructurering ETI en verbouw/onderhoud voormalig gebouw van de provin ciale bibliotheek. Verder staan er twee subsubsidies op de agenda: aankoop van 3.78.00 ha binnen dijk, grenzend aan Inlaag Kei hoogte Noord-Beveland en vere niging van instellingen voor maatschappelijke dienstverlening in Zeeland te Vlissingen. Alle commissievergaderingen_zijn openbaar en beginnen met een half uur spreekrecht voor het pu bliek. Ze worden gehouden in het Provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provinèie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. De Middelburgse wijk De Griffioen is genoemd naar het aan de Seissingel (100) gelegen oude buiten De Griffioen. Wanneer deze buitenplaats werd gebouwd is niet bekend. Er stond in ieder geval in het midden van de 17de eeuw een huis. In de "Walcherse Arkadia" (1715) wordt gesproken over een "schoon lustprieel, dat aardig gebouwd en nog aardiger geschilderd was" (en wel met nep-pilaren op hout) met een vermaaklijk speelhuis, dat zijn uitzicht op de buurhoven en wijd-uitgestrekte weiden had en van den stilstromenden watergang bespoelt wierd". Van dit alles is heden ten dage niets meer over! Het speelhuis werd vervangen door het fraaie, en voor Middelburg unieke, thee koepeltje (aan de Domburgse Watergang, naast het huis). De voorgevel van het buitenhuis zal omstreeks 1720 vernieuwd zijn. De Griffioen was achtereenvol gens in het bezit van de families Van de Putte. Schorer, Van Rey- gersberg en Van den Brande. Toen de eigenaar mr. J.P. van den Brande in 1768 overleed, werden van de buitenplaats ten behoeve van zijn kinderen (J.P. van den Brande en Jacoba van den Bran de, gehuwd met de bekende mr. J.A. van de Perre, die later een bijzonder huis aan het Hofplein -thans Arrondissementsrecht bank- liet bouwen) twee kavels gemaakt. Mevrouw Van de Per- re-van de Brande verkreeg toen door loting het huis. de theekoe pel en een bijbehorende hove nierswoning. Waarschijnlijk werd bij die gelegenheid het schoor steenstuk, voorstellende een plat tegrondtekening van De Griffioen met bijbehorende landerijen in 1768, vervaardigd. Dit stuk heeft zeer lang in het huis gezeten (in een achterkamer op de begane grond). Het bevond zich in slechte staat toen het in 1981 verwijderd werd. Gelukkig is het thans weer mooi gerestaureerd. Naar ik hoop zal het opnieuw een plaatsje in De Griffioen krijgen. Mevrouw Van de Perre legateerde het buiten in 1791 aan ds. J. de Fremery. Via diens dochter kwam het in bezit van de familie Pous. In 1851 vier de de toenmalige commissaris des konings jhr. mr. E. van Vreden- burcj zijn zilveren ambtsjubileum in De Griffioen, waar hij des zo mers woonde. Door middel van overerving kwam de buitenplaats aan de fa milie Tak van Poortvliet. Mr. A. Tak van Poortvliet verkocht het huis in 1919. De gemeente Mid delburg kocht het in 1932 aan. Na de verwoesting van hel stadhuis was de gemeentelijke administra tie er korte tijd gehuisvest, evenals in het er schuin tegenover gelegen pand (nu ook Olmenlaan/Park de Griffioen). Dit herenhuis, 't Seys genaamd, maakt deel uit van het in de jaren dertig ontstane Park de Griffioen. De landerijen, met moestuin en schuren, rond de Griffioen, die zich uitstrekten tot in de bocht van de Seissingel, wa ren in die tijd al verdwenen. In 't Seys zijn -in de functie van tijde lijke hulpsecretarie- zelfs nog mensen in het huwelijk verbon den. Na de oorlog woonde jhr. mr. W.C. Sandberg tot Essenburg er tijdens zijn kortstondig burge meesterschap (1946-1949), hij overleed in 1949. Dit huis aan Park de Griffioen 2 krijgt nu opnieuw de bestemming van burgemeesterswoning: de nieuwe Middelburgse burgemees ter mr. Chr. G.J. Rutten betrekt het 1 oktober a.s. met zijn gezin. Het huis "de Griffioen" aan de Seissingel van de voorzijde gezien. (Ge meente-archief Middelburg). SlTUATIt I 2SOO Bouwplan Griffioen 1947 (in enigszins gewijzigde vorm uitgevoerd). Het buitenhuis De Griffioen was van 1942 tot 1977 als bejaarden tehuis in gebruik. Daarna stond het enige tijd leeg, waardoor het snel aftakelde. Onlangs is het voorhuis echter opgeknapt en ge restaureerd. De aanbouw van het N.H.-bejaardenhuis werd afge broken om plaats te maken voor moderne appartementen. Jammer is wel dat men, ondanks bezwaren van de omwonenden, deze aan bouw boven het voorhuis heeft laten uittorenen, hetgeen ik niet erg kan bewonderen.... De zogenaamde middenstands woningen in de schuin achter Park de Griffioen gelegen wijk Grif fioen I, gebouwd in strokenbouw met lessenaarsdaken, dateren uit 1948 en volgende jaren. Ze waren volgens toenmalige Middelburgse begrippen nogal duur 48,— per maand, de huur is inmiddels wel wat opgeslagen!). Deze wijk, waar alle straten namen van bomen dragen, zit goed in 't groen. Helaas moeten er momenteel nogal wat bomen, omdat ze gevaar opleve ren (omvallen!) of ziek zijn, ver vangen worden. Ook de na 1966 ontstane wijk Griffioen II, de straten zijn er ge noemd naar "personen en instel lingen, die nauw verbonden zijn met het streven naar internatio nale samenwerking", aan de aan de Seissingel gelegen oude bui tenplaats. De Jarino Tennishal in Kapelle- Biezelinge heeft onlangs een nieu we eigenaar gekregen en de naam van de hal is dan ook veranderd in 'Racketcentrum Kapelle'. De nieuwe eigenaars, Theo en In eke Alewijnse, kennen het klap pen van de zweep. Of liever: het slaan van de bal. Zij waren zes jaar zelfstandig ondernemer van het restaurant-gedeelte en tevens beheerders van de hal. Toen zij dan ook de mogelijkheid kregen de hal over te nemen, aar zelden zij geen moment. Bij ee Walcherse tennisliefhebbers is de hal ook geen onbekende. Zeker tijdens de competitie-wedstrijden wijkt men regelmatig uit naar Kapelle om, in geval van regen, de partijen daar verder uit te spelen. Voor de toekomst heeft Alewijnse nog de nodige plannen. Zo staan er diverse tennis-tournooien op het programma, zoals een spon sor- en een mixed tournooi. Ook de huisvrouwen zullen via een competitie aan bod komen. Wie tennisles wil nemen, kan óók bij het Racketcentrum terecht. Daar voor zijn twee KNLTB-erkende KNLTB-erkende leraren aange trokken: Andrea Nieuwenhuyzen en Ko Vogelaar. Voorts wil Ale wijnse met 'aangepaste prijzen' gaan werken. "Tennis, squash en badminton zijn leuke sporten", zo vindt hij. "Mensen die thuis toe- vallit twee rackets hebben en zin hebben in een uurtje badminton kunnen gewoon komen. Die moet je niet afschrikken door de prijs. Daarom hanteren wij ook speciale prijzen". Het Racketcentrum be schikt over 4 tennisbanen. 4 badmintonbanen. 2 squashbanen en een petit-restaurant/bar. Luchtfoto Aerocamera Rotterdam AAP, NOOT, MIES... In 1930 poseerden de leerlingen van de Bouwen Ewoutschool (klas 5) aldus voor de camera. Deze fraaie plaat werd ons gezonden door M.C. Jansen van Wijnen, die woont aan de Koudekerkseweg 134 te Vlissingen. Zij noemt ons de volgende namen. Bovenste rij van links naar rechts: Adrie Scheibier, Dick Westrate, Cor Kooger, Daan Castel, Piet Castel, Rinus Rottier. Wim Kuzee en Henk Schmelzer. Man met hoed is de onderwijzer Was. Tweede rij: Kees Mes, Piet van de Hof, Van de Endt, Adrie van Oorschot, Leen, Constant Bos, Wim Lauwrens, Henk Aarnouts,? en Jaap de Bruin. Derde rij: Marie de Ronde. Corrie Tavenier, Sjaan de Kaart, Marie Lauwrens, Dora v.d. Endt en Louw Sanderse. Zittende op de grond: Wim Du- pon, Mien Stroo, Rie v. Wijnen. Martha Bergen, Rie Danckaerts. Ina Wiegand. Martha Streefkerk. Marie v. Oorschot. Vera Scharwts. Op de grond: Piet Korver. Adrie Zonnevijle. Deze foto is niet te bestellen.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 13