Presentatie van Zeeuws bewaarboek zelfmedicatie Guus Marquinie, actief in 'concurrerende organisaties' "Na Anny is het vertrouwen dat anderen in mij stellen mijn kostbaarste bezit" Vlissingse speeltuinvereniging 65 jaar Spelen zonder hondepoep en geen angst voor te had rijdende automobilisten I *De Tfoftetavi I I l I i I I I I RIJR HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN r deM/Lissinger 'Sommige leraren Nederlands weten minder van poezie dan meisjes van de huishoudschool' J.P.A. ROSSËL De Faam DÊ^ISSINGER 'T w OPEN DAG ZEEUWSE APOTHEKEN Eerste bundel Inderwisch Romantische Gedichten' Verdriet Baard- en pijptypen Ziekteverlof Autoverkeer KUNSTGEBITTEN en REPARATIES helpt U beslissen over Uw huis I Wist udat "I tot 1 oktober ook elke avond van 19-21 uur en zondags van 11-18 uur geopend was? De Nobelaer, kinder- en damesmode Domburg Tel: 01188-2121 Minibioscoop Waarschuwing Bestekartikelen Komplete cassettes 25 tot 50% korting Geschenkartikelen Kookpannen Nü extra laag geprijsd Keukengerei tot 70% korting Servieswerk Ompistomna! <f 51Ml oplage 22 700 wekelijks gratis hms aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44 400 uitgave provin ciale zeeuwse courant b v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60 postbus 18. 4380 aa vlissingen. 01184-15144, privé: w. melse, 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-27651. toestel 54, >1 De apotheken in Zeeland houden op zaterdag 21 septem ber tussen 11 en 16 uur een Open Dag. Bovendien is er vanaf die dag gratis een bewaarboekje 'zelfmedicatie' te krijgen. In dat Zeeuwse boekje worden adviezen gegeven over hoe men zelf huis, tuin en keukenkwaaltjes kan be handelen. Deze Open Dagen de presentatie van het boekje staan in het kader van het honderd-jarige bestaansfeest van de KNMP (Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie), de beroepsvereniging van de apothekers. De apothekers P. Baltus en J. van Geer stellen vast dat het uiterst interessant moet zijn voor het publiek om eens kennis te nemen van de vele zorgen die de apothekers besteden aan de medicijnen die worden verstrekt. Niets mag wat dat betreft aan het toeval worden overgelaten. Eén en ander wordt zaterdag verduidelijkt door middel van videobanden, tekstborden en tentoonstellingspanelen. Verder kan het publiek de stappen van de apothekers en de assistenten volgen die zij nemen alvorens het recept mee te geven. Ook andere aspecten worden belicht. Om de snelgroeiende markt van geneesmiddelen door te lichten wordt het boekje 'zelfmedicatie' aangeboden. Vol gens de apothekers zijn er niet zo veel verschillende mid delen waarmee men de klacht kan behandelen, maar is er in feite een overspoelde markt waar fabrikanten allemaal een graantje van mee proberen te pikken. DEZE WEEK IN Carpooling hel leek te mis lukken maar minister van Ver keer en Waterstaat Smit- Kroes, heeft er een zetje aan gegeven. Over energiebespa ring per auto zie Bougie tot Bumper. Korte informatie voor wie al les wil weten wat er op Wal cheren (en daarbuitengebeurt. Rubrieken: 'Uit het zaken- hart, film, podium, archief- sprokkels, exposities. Als er van - bijvoorbeeld - een gar- nalenkoopman, die vokomen is vergroeid met zijn handel wordt gezegd 'die is geboren in een gar- nalenkist', dan geldt voor Mein- dert Inderwisch: 'die is geboren met een pen in z'n hand'. De moe der van de 27-jarige Vlissinger is namelijk al vele tientallen jaren bevriend met de schrijver Gerard Reve; zij stond model voor het la ter verfilmde boek "De vierde man". En het zal Christine Inder wisch goed doen dat op zondag 22 september de eerste bundel van haar zoon verschijnt onder de titel 'Romantische gedichten'. De presentatie vindt plaats in Bri tannia aan de Boulevard. Adriaan Morriën, Hans Verhagen en Si mon Vinkenoog zijn daar aanwe zig om de kwaliteit van de nieuwe ling in het dichterswereldje te on derstrepen. Ze dragen voor uit ei gen werk. Viola Emmenes - een vriending van Meindert presen teert het afwisselende programma die zondagavond. 'Ghostnote' en 'Eras Musica' dragen muzikaal een steentje bij. "Tja", peinst Meindert Inder wisch aan het einde van het ges prek in zijn riante woning aan de Hellebardierstraat in Vlissingen. "Dat mijn moeder model stond voor dat boek is nieuws. Dat weet nog niemand, behalve enkele vrienden en kennissen. Zij nam het inderdaad op voor Gerard Reve, toen hij werd aangevallen tijdens een lezing in Britannia. Later heeft hij contact met haar gezocht. Ze schrijven nog steeds met elkaar. Maar iedereen kent de sexuele geaardheid van Reve. Dus strandpaviljoen het strandpvoljoen zat vol verdronken mensen het heeft wel iets verdronken zijn kil en definitief stille open ogen slierten haar natte kleren aandoenlijk zoals ze zaten tafels met ruitjeslankens toen ik je mond kuste leek het even of je glimlachte de zon gaat onder het wordt kouder ik blijf zo lang mogelijk Meindert Inderwisch de rest van het verhaal is gefanta seerd. Maar dat geeft niet; het is een boek, een roman". Praten met Inderwisch over poe zie is praten over de eenvoud van gedichten en de eenzaamheid die vaak als basis dient. Hij is er kort over. "Gedichten maken is uiting geven aan je verdriet. Feitelijk schoonheid geven aan je verdriet en tegelijkertijd de behoefte voe len om op grote schaal te com municeren. in zekere zin anoniem communiceren met zielsgenoten". En hij geeft toe: "Ik volg geen re gels. Ik ken ze niet eens. Ik lees zelfs geen gedichten van anderen. Ik ben bang dat ik word bein- vloed. Wel lees ik werk van Bu- kowski. Maar dat is Amerikaahs en heel anders". Meindert Inderwisch maakte vier jaar geleden het eerste serieuze gedicht. Sindsdien publiceerde hij regelmatig in onder meer Hol lands Maandblad, de Vlaamse Gids, de NRC en World of Poetry. De eerste bundel - overigens uit gegeven door Nijgh van Ditmar bevat 36 gedichten. Adriaan Morriën stelde de bundel samen; hij maakte een selectie uit vijftig werken, die Inderwisch hem toe stuurde. De Vlissingse dichter heeft geen goed woord over voor de mensen die zowel kunst als poezie omge ven met een oneigenlijke franje. "Die baard- en pijptypen begrij pen er niets van. Sommige leraren Nederlands weten minder van poëzie dan meisjes van de huis houdschool. Poezie is gewoon mooi en heel gewoon. Ik ga naar films als Rambo. De elite neemt je zoiets kwalijk. Dat kan eigenlijk niet, althans dat vinden sommige mensen. Maar het zijn juist die moeilijke mensen die er een eli taire zaak van maken". En hij geeft vervolgens de critici (vooral in Zeeland) er van langs die wel zo moeilijk doen ("Een normaal mens begrijpt er niks van") over kunst en poezie en zo duidelijk hun voorkeur hebben, dat hij er niets mee te maken wil heb ben. Ik stuur ze in ieder geval zelf geen bundel toe. Ik zou ze dan zelf de mogelijkheid geven om mijn werk de grond in te boren. Ze mo gen we! kritieken schrijven en me afmaken, maar niet met mijn me dewerking. Dat gun ik ze niet". Hij beschouwt de 36 nu geboekte gedichten als zoeken naar schoonheid en vrede: rust bren gen in het leven zowel voor hem zelf als voor de lezer ervan. Adriaan Morriën schreef onder meer over de Vlissinger. die part time leraar Engels is aan de MDGO in zijn stad: 'Je bent in staat om te toveren en dat vind ik de belangrijkste taak van een kunstenaar. Door je gedichten zie ik, als door een kijkgat, een ande re wereld dan die ik gewoonlijk zie. een fantastische wereld nu en dan. opgebouwd uit vondsten op grond van een beeldspraak die jouw onvervreemdbaar eigendom is". Eind volgende week ligt de eer steling van de Vlissinger in de boekhandel. Mogelijk dat hij er nog een keer een ófficieel tintje aangeeft door de verkochte boe ken te signeren. Vlnr: Simon Vinkenoog, Meindert Inderwisch, Hans Verhagen en Adriaan Morriën. Ernaast het eerste gedicht uit de eerste bundel van Meindert. Guus Marquinie (sinds 14 sep tember 65 jaar is een bekende ver schijning op Walcheren. Uiterst actief is hij ondermeer in het Vlis- sings Aktiviteiten Eonds (VAF), hij is lid van de Ceremoniemees ters, de evenementencommissie van de Middelburgse WV en als deskundig jurylid is hij telkens aanwezig tijdens de diverse stand werkersconcoursen die vooral in de zomermaanden plaatsvinden. Organisaties zijn dol op de hulp van de in Sas van Gent geboren en getogen Marquinie. Dankzij zijn werk bij het arbeidsbureau als be middelaar van artiesten en musici kent hij grote persoonlijkheden uit de artiestenwereld. Hij noemt en kele namen die tot de verbeelding spreken, onder wie Ciska Peters, André van Duin en Ted de Braak. Het meest opvallende aan de mens Marquinie is echter het feit dat hij zowel voor Middelburg als Vlis singen, alsook op het Walcherse platteland organisaties meebe- mant. Marquinie - een goedmoe dig man, die als hij de loftrompet tijdens een gesprek over hem hoort schallen, altijd zijn vrouw Anny mee in het zonnetje laat zetten. Zijn levensinstelling is louter po sitief. Tijdens het gesprek komt geen enkele boosheid op tafel, terwijl toch iedereen weet dat er binnenskamers bij organisaties heel wat wordt gemopperd. Mar quinie geeft geen enkele aanlei ding om strikvragen te stellen. Alles bij hem gebeurt - zo lijkt het - in een sfeer van rozegeur en maneschijn. En hij is trots op het vertrouwen dat de diverse con currerende organisaties in hem hebben. Pronkt dan ook: "Na Anny is het vertrouwen dat ande ren in mij stellen mijn kostbaarste bezit. Wat men in Vlissingen doet weet men in Middelburg niet en andersom. Ik zorg er wel voor, dat een looporkest dat in juli in Mid delburg komt, niet een maand la ter in Vlissingen wordt uitgeno digd". Hij voegt er aan toe dat met name het adviseurschap van de braderiecommissies in de beide grootste plaatsen op Walcheren dit soort problemen kan herber gen. "Maar moeilijk is het nooit geweest", onderbouwt hij nog maals het vertrouwen dat ook de braderiecommissies in hem heb ben. In 1944 verhuisde hij naar Mid delburg en kreeg een baan op het arbeidsbureau, die toen 'arbeids beurs' heete. Voorheen deed hij in Sas van Gent en Terneuzen het zelfde werk. Tot 7 januari 1981 De Vlissingse Speeltuinvereniging (VSV) aan de Bloemenlaan zal zaterdag 21 september extra druk worden bezocht. Dan namelijk viert de actieve club het 65-jarig bestaan met een feestdag voor de vaste bezoekers en een receptie om half acht in het clubhuis. Van half elf 's morgens tot vijf uur 's middags kan de jeugd naar harte lust deelnemen aan vele attractie ve spelletjes waaronder luchtkus sen springen, gratis pannekoeken eten, massale ballon oplating en halverwege de middag worden de prijswinnaars bekend gemaakt van de kleurenwedstrijd. Spontane gif ten van een groot deel van het Vlissingse bedrijfsleven maakten het mogelijk dat deze oudste speeltuinvereniging van Vlissingen ,één van de vijf) een feestelijke dag kan houden. Ook een rommel markt en een loterij dit voorjaar spekten de kas. Hoewel feest blijven de gezicht van voorzitter Ton Weijts en pen ningmeester Willem Kerkhove niet voortdurend in de lachhou- ding. "We komen behoorlijk te kort", klaagt Weijts. "We hebben alle moeite om de touwtjes aan elkaar vast te knopen", stelt Kerkhove vast. De penningmees ter die zelf al 25 jaar in het bestuur zit heeft betere tijden gekend. De genjeente is volgens hem uiterst sober als het om sqbsidis gaat. Wel betaalt zij de vaste kracht die dagelijks de gang van zaken in de gaten houdt, 'ankzij de geweldige inzet van de vijf bestuursleden e, hun vrouwen ziet de tuin er zo fantastisch uit. Er gaan heel wat vrije uurtjes inzilten voor ons", stelt hij vast en vervolgt voldaan: 'Maar de kinderen genieten er naar hartelusl. En daarvoor wer ken we per slot van rekening". Sinds een zekere A. Goedhart de speeltuinvereniging oprichtte in 1920 is er heel wat veranderd. De speeltuin kreeg een andere plaats in de wijk 1935) en de zin van een afgesloten speelinrichting kreeg een grotere betekenis, sinds het autoverkeer zich meester maakte van de straat. In de jubileumuit gave van de speeltuinvereniging gaat Ton Weijts daar nog eens uitvoerig op in. Onder de titel 'waar kan een kind nog spelen' stelt hij vast dat spelen en bewe gen voor kinderen heel belangrijk is. "Het vervult een aantal functies in zijn ontwikkeling en zo leert het door spelen en bewegen een groot aantal lichamelijke vaardigheden Verder leert het kind door het spelen verhoudingen kennen. Ook menselijke verhoudingen: hoe moet je je gedragen tegenover andere kinderen". Aan het eind van zijn verhaal stelt de voorzitter dat de speeltuin^ bescherming biedt "Daar kunnen de kinderen wél veilig spelen zonder bang te zijn voor hondepoep en voor boven de maximum snelheid rij dende automobilisten" VERVOLG PAGINA ABDI.ÏNÏF.IJWS "Middelburg moet oppassen, stelt hij met opgeheven vinger vast. "Goes en Vlissingen timmeren flink aan de weg. De resultaten in Vlissingen en Goes zijn volgens mij dit jaar zichtbaar geworden. Middelburg denkt te veel: ach, de stad is zo aantrekkelijk; de men sen komen wel. Maar ik zie ook dat er nog veel in 't vat zit, wat er volgend jaar moet uitkomen. Wat? Neen. Dat zeg ik niet". Verfijnde tafelsfeer" Guus en A nny Marquinie- Vercruijsse bleef hij in de Zeeuwse hoofdstad in de arbeidsbemiddeling en doorliep vele functies. Als Mar quinie die opsomt, blijkt dat hij op dat bureau wel werd gezien als iemand die bijzonder werk aan kon. Voordat hij vast op die func tie artiesten- en musicibemidde- ling kwam. zorgde hij er bijvoor beeld voor dat de gevluchte Hon garen (beginjaren vijftig), Ambo nezen en gerepatrieerden uit Ne derlands Indië een boterham met tevredenheid konden vinden. "Pas de laatste 25 jaar deed ik de artiesten", stelt hij vast. Marquinie ging een jaar voordat hij vervroegd uittrad - in 1980 - met ziekteverlof omdat zijn vrouw - het echtpaar Marquinie-Ver- cruijsse bleef kinderloos - slecht ter been geraakte en een rolstoel nodig had. "Anny is inmiddels weer helemaal ter been. Eigenlijk een klein wonder. Het zag er alle maal niet zo best uit. We zijn drie jaar geleden verhuisd naar deze fiat. In ons huis in de binnenstad van Middelburg werd het enorm moeilijk, omdat Anny geen trap pen kon lopen. Hier hebben we helemaal naar onze zin. En zie maar: Anny loopt weer prima. Ze kan alles doen, al moet ze wel op passen" volgt hij het koffie in schenken van zijn levensgezellin. Wie Guus Marquinie in het bes tuur of in de werkgroep heeft, kan rekenen op iemand met een pro fessionele achtergrond wat betreft organiseren. Tijdens de 25 jaar dat TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraaf 52, Vlissingen Letzer Ventevogel Makelaardij bv Lid NVM Dir«cti«: B DuunMPU Badhuintrui 71 TaUfoon 01184 - 19192 foitbua SISI 4380 KD VUuingan hij artiesten en musici bemiddel de. deed hij in feite niets anders. Verenigingen of andere organisa ties kwamen ook dan naar Mar quinie toe. legde hun hele hebben en houden bloot en vroegen de ambtenaar wat en wie ze voor dat budget in dit of dat gebouw kon den krijgen. De functie die Mar quinie bekleedde werd na zijn vertrek niet opgevuld. En dat spijt hem behoorlijk. "Het doet me pijn dat niemand me is opgevolgd. Daardoor is die bemiddeling in elkaar gezakt als een plumpud ding. Ik merk nu nog, dat mensen in het duister tasten en niet weten wie of waar ze moeten zijn. En die professionele bemiddelingsbu reaus zijn niet altijd even be trouwbaar en kosten geld. Be middeling via het arbeidsbureau kostte niets. Nu nog komen men sen naar mij toe en vragen om raad. Trouwens als ik ergens kom en ik zie iets, schrijf ik dat op. Heel vaak heb ik dat kunnen gebrui ken" Ook tijdens zijn werk op het ar beidsbureau stond Guus Marqui- nies echtgenote altijd naast hem. De vriendschap die hij met arties ten opbouwde geldde ook voor haar. Ted de Braak, riep ooit eens in een radioprogramma dat vanuit Zeeland werd uitgezonden, dat de familie Marquinie op hem moes ten rekenen, maar dat de koffie iets later bruin moest zijn dan af gesproken. "Inderdaad doen we altijd alles samen. Nu Anny wat beter ter been is, kan ik weer wat meer doen". En hij wijst naar de kamer naast de voordeur die he lemaal is ingericht als een mini- bioscoop. Hij lacht: "Misschien ziet dat er allemaal wat kinder achtig uit. Maar ik ben in Sas van Gent opgegroeid in de bioscoop Olympia. Het is altijd een harte- wens van me geweest om zo'n echte bioscoop in het klein na te bootsen. Anny heeft voor mijn verjaardag negen stoelen ge kocht". En inderdaad is de mini-bioscoop een fraaie kopie van een echte. Er hangen wat vergeelde oude aan kondigingen aan de muur en uit de geluidsboxen komt zachte achtergrondmuziek. Als er film wordt gedraaid kondigt de ama teur-operateur dat op borden aan, die buiten de deur van het de filmkamer worden gezet. 'Heden familieprogramma', verraadt een bord de vorige voorstelling. "Er waren toen wat kinderen op visi te", gkniffelt hij. Aan het eind van het gesprek plaatst hij toch nog een goedbe doelde kritische kanttekening en een waarschuwing voor Middel burg. de stad waar hij in maart 1944 kwam wonen en werken, en sinds 1946, meteen na het huwe lijk met Anny Vercruijsse. als echtpaar onafscheidelijk bleef. URINKSERVIEZEN bij de drinkserviezen-specialist SPECIAALZAAK SERVICE KWAllItlT GARANTIE IANGE OHM bO MIDDELBURG 01 180 13221 binnenkort in INSCHRIJVEN TOT 30 SEPTEMBER Ton Weijts en Willem Kerhove (rechts) Kortingen tot 70% De Sola-fabriek komt naar u toe. U profiteert bij deze recht streekse fabrieksverkoop van ongekend lage prijzen. Sola kwa liteit nü met kortingen tot 70°/a Tevens extra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoederen en showroommodellen. Doe uw voordeel en kom naar de SCHOUWBURG, MOLENWATER 99 TE MIDDELBURG. Telefoon 01180-25156. Diverse bestek- vanafflf25 artikelen 6 theelepels of uanaf f O taartvorkjes VanaT T 0,__ In edelstaal en zwaar verzilverd 51-dehge cassette vanaf f 95.- Restanten verzilverde theelepels, taart vorkjes. suikerschepjes, bloemvaasjes. kandelaars enz. Voor echte weggeefpriizen Dit is slechts een kleine greep uit het enorme aanbod. Diverse restanten kookpannen, steel pannen en hapjespannen. Praktische keukenhulpen in roestvrij edestaai, o.a. opscheplepels, maat bekers, garders. lepelrekken enz. Roestvrij stalen dekschalen, sauskom men, vleesschotels, botervloten, soep koppen. koffie- en theepotten, melk kannen, suikerpotjes enz. Op is op: alles halve prijs De goederen staan opgesteld in de Schouwburg, Molen water 99, MiddelbuTgl Oók gemakkelijk bereikbaar per openbaar vervoer. Speciale verkoopdagen (Koopavond geopend) woensdag 18 sept. 10.00-17.00 uur donderdag 19 sept. 10.00-21.00 uur vrijdag 20 sept. 10.00-17.00 uur zaterdag 21 sept. 10.00-16.00 uur

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1